UEFA Futsal Cup 2005/06


overview | 2004/05 | 2006/07

Preliminary Round (Sep 10-13, 2005)

Group A (in London, England)
Sep 10: London           1-2  Tiranë
[Topalo 21; Mullaj 19, 31]
        Roubaix          2-7  Yerevan
[Vierra 7, 36; Danielyan 18, 38, Kapukranyan 20, 37, Niazyan 23,
Petrosyan 31, Mesropyan 39]
Sep 11: Roubaix          0-6  London
[Salagishvili 3, 33, Snigur 12, Lungu 14, Topalo 24, 38]
        Yerevan          5-4  Tiranë
[Sahakyan 6, 14, Kapukranyan 29, Devdariani 32, Mesropyan 40;
Nikolla 20, Mullaj 26, 40, Spahiu 31]
Sep 13: Tiranë           5-1  Roubaix
[Mullaj 4, 19, Spahiu 5, Qopekaj 30, Llagami 35; Vierra 37]
        London           2-1  Yerevan
[Snigur 25, Topalo 37; Danielyan 1]

1.TAL GRIG YEREVAN (Arm)           3  2  0  1  13- 8  6  [2 1 0 1 6-6 3]
2.DINAMO TIRANË (Alb)              3  2  0  1  11- 7  6  [2 1 0 1 6-6 3]
3.London White Bear FC (Eng)       3  2  0  1   9- 3  6  [2 1 0 1 3-3 3]
4.Roubaix Futsal (Fra)             3  0  0  3   3-18  0

First Qualifying Round (Oct 8-28, 2005)

Group 1 (in Riga, Latvia)
Oct 15: Riga             1-6  Almaty
[Aleksejevs 32pen; Gomes De Oliveira 8, 12, Butrin 10,
Dias Das Neves 22, 35, Camara Sobral 38]
        Minsk            5-3  Odorheiu
[Lushkouski 12, 18, 19, Ivaniutsin 39, 40; Mihaly 15pen,
Szöcs 31, Csoma 40]
Oct 16: Riga             4-3  Odorheiu
[Matvejevs 1, Aleksejevs 17, 34, Kovals 37; Csoma 7, 22, Szöcs 40]
        Almaty           4-1  Minsk
[Terentyev 14, Butrin 23, 35, Camara Sobral 29; Kadakov 35]
Oct 18: Odorheiu         2-8  Almaty
[Szöcs 20, Csoma 30; Butrin 8, 25, Dias Das Neves 10, Szöcs 11og,
Terentyev 14, Gomes De Oliveira 21pen, Camara Sobral 33, Kazakov 40]
        Minsk            1-3  Riga
[Ivaniutsin 40; Glazovs 26, Bakanins 27, Lisjakovs 40]

1.MFSC KAIRAT ALMATY (Kaz)         3  3  0  0  18- 4  9
2.FC Raba Riga (Lat)               3  2  0  1   8-10  6
3.FC Dorozhnik Minsk (Blr)         3  1  0  2   7-10  3
4.ACS Odorheiu Secuiesc (Rom)      3  0  0  3   8-17  0

Group 2 (in Chrudim, Czech Republic)
Oct 10: Moskva           6-2  Varna
[Henrique 6, Sirilo 9, Maevski 23, Joan 28, 30,
Rakhimov 34; Marev 10, Borisov 13]
        Chrudim          3-1  Cap del Carrer
[Formánek 13, Dvorák 27, Rajnoch 32; Gil Medina 2]
Oct 11: Cap del Carrer   0-14 Moskva
[Joan 2, 2, 4, 4, 10, Pelé 13, Sirilo 17, 18, 33, Kudlay 20,
Rakhimov 27, 37, 38, Gamero Barrantes 31og]
        Chrudim          4-4  Varna
[Kopecký 2, Dvorák 18, Ryba 27, Rajnoch 39; Petrov 17, 29,
Marev 24, Trendafilov 37]
Oct 13: Varna            5-1  Cap del Carrer
[Hristov 7, Georgiev 9, Petrov 12, 37, Borisov 39; Babot 26]
        Moskva           6-0  Chrudim
[Maevski 9, 17, Henrique 20, Kudlay 28, Pelé 28, Sirilo 32]

1.MFK DINAMO MOSKVA (Rus)          3  3  0  0  26- 2  9
2.SC Piccadilly Varna (Bul)        3  1  1  1  11-11  4
3.FK Era-Pack Chrudim (Cze)        3  1  1  1   7-11  4
4.FS Cap del Carrer (And)          3  0  0  3   1-23  0

Group 3 (in Budapest, Hungary)
Oct 10: Benfica          3-2  Yerevan
[André Lima 3, 21, Miguel Almeida 40; Kapukranyan 7, 9]
        Budapest         7-2  Nicosia
[Sivák 6, Csernai 7, 12, Frank 10, Szabo 15, Kõrösi 17, Kais 38og;
Sarkisian 10, Dassaev 32]
Oct 11: Nicosia          0-5  Benfica
[José Maria 8, André Lima 11, 21, Gomes Bernardo 35, Miguel Almeida 38]
        Budapest         3-3  Yerevan
[Szabo 2, Nagy 24, Camin 34; Kapukranyan 7, Sahakyan 17, Mesropyan 40]
Oct 13: Yerevan          4-4  Nicosia
[Sevastides 26og, Gyulambaryan 28, Niazyan 34, Mesropyan 36;
Hirsz 6, Sarkisian 24, 37, 40]
        Benfica          8-0  Budapest
[André Lima 2, 6, Rogério Vilela 5, Correia Araujo 8, Gomes Bernardo 13, 14,
Majó 32, José Maria 37]

1.SL BENFICA (Por)                 3  3  0  0  16- 2  9
2.CA Budapest (Hun)                3  1  1  1  10-13  4
3.Tal Grig Yerevan (Arm)           3  0  2  1   9-10  2
4.AGBU Ararat Nicosia FC (Cyp)     3  0  1  2   6-16  1

Group 4 (in Litija, Slovenia)
Oct 25: Beograd         10-0  Tiranë
[Rajic 2, 14, 19, Bogdanovic 6, Borojevic 10, 33, Šoša 12,
Popovic 19, 29, Dragoljevic 24]
        Litjia           3-6  Athina
[Horvat 16, 32, Mirkovic 19; Litos 13, 30, 35, Mpismpikis 21, Michalis 34,
Bousmpouras 39]
Oct 26: Athina           1-8  Beograd
[Bousmpouras 27; Rajic 3, 26, 32, Dimic 11, Borojevic 15, Šoša 21,
Pavicevic 22, Bogdanovic 36]
        Litija           7-2  Tiranë
[Kos 6, Horvat 8, 8, 38, Vrhovec 20, Osredkar 23, Mirkovic 25; Mullaj 3, Nikolla 33]
Oct 28: Tiranë           4-6  Athina
[Gaifilias 15og, Dama 28, Spahiu 30, Nikolla 37; Bousmpouras 11, 21, 35, Begaj 14,
Kritsiopis 27, Mpismpikis 36]
        Beograd          5-4  Litija
[Rajic 2, 15, 24, Borojevic 22, 30; Osredkar 13, 37, Horvat 15, Vrhovec 18]

1.KMF MARBO BEOGRAD (Scg)          3  3  0  0  23- 5  9
2.Athina '90 Athinai (Gre)         3  2  0  1  13-15  6
3.KMN Svea Lesna Litija (Slo)      3  1  0  2  14-13  3
4.Dinamo Tiranë (Alb)              3  0  0  3   6-23  0

Group 5 (in Mostar, Bosnia-Herzegovina)
Oct 17: Morlanwelz       4-4  Naxçivan
[Falasque Junior 3, Liliu 21, Da Silva Pires 31og, Bezella De Carro 37;
Faradj-zade 9, 36, Da Silva Pires 15, Aneres 19]
        Mostar           6-3  De Hommel
[Buhovac 8, Vladisavljevic 12, 39, Duvnjak 27, 29, 35;
Huijdts 4, Marechal 7, 39]
Oct 18: De Hommel        3-4  Morlanwelz
[Marce 18, De Jongh 20, Bouwman 22; Falasque Junior 3, Liliu 12, 14, 19]
        Mostar           4-2  Naxçivan
[Duvnjak 21, 28, Vladisavljevic 31, 36; Aneres 10, Farzaliyev 37]
Oct 20: Naxçivan         3-0  De Hommel
[Faradj-zade 17, Aneres 18, Azimov 40]
        Morlanwelz       1-0  Mostar
[Falasque Junior 5]

1.CRISTAL NOIR MB MORLANWELZ (Bel) 3  2  1  0   9- 7  7
2.MNK Karaka CO Mostar (Bih)       3  2  0  1  10- 6  6
3.Araz Naxçivan (Aze)              3  1  1  1   9- 8  4
4.FCK De Hommel (Ned)              3  0  0  3   6-13  0

Group 6 (in Chórzow, Poland)
Oct 11: Chorzów          4-1  Tbilisi
[Marzec 19, 36, Szlapa 20, Slonina 24; Totlaze 21]
        Charleroi        7-3  Kaunas
[Cordeiro 7, 8, Davi 10, Lúcio Rosa 15, Pauly 19, Alex 21, Ait Ahmed 30;
Zevzikovas 25, Nemanis 28, Steinas 33]
Oct 12: Chorzów          5-0  Kaunas
[Kryger 5, Szlapa 14, 25, Filipczak 20, 31]
        Tbilisi          1-8  Charleroi
[Rodrigues De Arauso 4; Alex 3, 13, 33, Lúcio Rosa 5, 14, 17,
Robinho 22, Cordeiro 24]
Oct 14: Kaunas           4-5  Tbilisi
[Totlaze 5og, Urbelionis 6, Buivydas 7, Nemanis 13;
Totlaze 13, Rodrigues De Arauso 14, 22, 25, Mizandari 22]
        Charleroi        3-2  Chorzów
[Cordeiro 11, Alex 23, 40; Marzec 14, Filipczak 28]

1.ACTION 21 CHARLEROI (Bel)        3  3  0  0  18- 6  9
2.Clearex Chórzow (Pol)            3  2  0  1  11- 4  6
3.Iberia 2003 Tbilisi (Geo)        3  1  0  2   7-16  3
4.FK Nautara Kaunas (Lit)          3  0  0  3   7-17  0

Group 7 (in Perugia, Italy)
Oct  8: Interviú         6-0  Skopje
[Luis 1, 14, 24, Neto 2, Marquinho 10, Limones 17]
Oct  9: Perugia         11-1  Skopje
[Forte 3, 12, Silveira 3, Campagnaro 8, 9, 10, Baptistella 19,
Lancon Olacerda 26, Gimenez Uberti 29, Gioia 31, 32; Nazkovski 25]
Oct 11: Interviú         3-0  Perugia
[Neto 5, 19, Da Silva Dias 7]

1.BOOMERANG INTERVIÚ FS (Esp)      2  2  0  0   9- 0  6
2.Erregi Travel Perugia (Ita)      2  1  0  1  11- 4  3
3.KMF Alfa Parf Skopje (Mkd)       2  0  0  2   1-17  0
4.FC Camelot Chisinau (Mda)        withdrew of competition

Group 8 (in Zagreb, Croatia)
Oct 12: Zagreb           8-2  Ilves
[Hertl 1, 26, Capar 7, Morina 8, Stojkic 32, Mavrovic 38, 38,
Bonkovic 39; Lottonen 3, Plym 20]
        Donetsk          5-2  Bratislava
[Tsvelykh 3, Mansurov 20, Pylypiv 24, Moskvychov 26, Yunakov 27;
Cambal 20, Varady 39]
Oct 13: Ilves            0-11 Donetsk
[Miroshnyk 12, Moskvychov 13, 33, 37, Melnikov 17, 35, 39,
Sytin 26, 32, Pylypiv 34, Mansurov 35]
        Zagreb           2-2  Bratislava
[Suvajac 7, Hertl 18; Cambal 14, Hal'ko 33]
Oct 15: Bratislava       4-2  Ilves
[Varady 26, 37, Blazej 28, 36; Mertanen 29, 39]
        Donetsk          3-1  Zagreb
[Mansurov 5, Tsvelykh 12, Moskvychov 28; Dervisagic 5]

1.FC SHAKHTAR DONETSK (Ukr)        3  3  0  0  19- 3  9
2.Orkan VK Zagreb (Cro)            3  1  1  1  11- 7  4
3.Slov-Matic Fofo Bratislava (Slk) 3  1  1  1   8- 9  4
4.Ilves FS Tampere (Fin)           3  0  0  3   4-23  0


Second Qualifying Round (Jan 29 - Feb 1, 2006)

Group A (in Lisboa, Portugal)
Jan 29: Benfica          3-3  Almaty
[André Lima 13, Silva 19, Ricardinho 21; Butrin 18, 22, 38]
	Morlanwelz       0-11 Interviú
[Da Silva Dias 2, Marquinho 4, Joan 18, 28, Julio 24, 38,
Andreu 26, 36, Luis 30, Kiki 37, 39]
Jan 30: Interviú         5-2  Almaty
[Daniel 2, Marquinho 5, Luis 9, Andreu 15, Joan 20;
Bodarev 3, Neto 27]
        Benfica          1-1  Morlanwelz
[André Lima 15; Bezella De Carro 24]
Feb  1: Almaty           5-1  Morlanwelz
[Nunes 17og, Terentyev 19, Gomes De Oliveira 26, Camara Sobral 34,
Neto 39; Souza Da Silva 6]
        Interviú         4-2  Benfica
[Schumacher 12, Joan 16, Marquinho 22, Andreu 39;
André Lima 3, Correia Araujo 5]

1.BOOMERANG INTERVIÚ FS (Esp)      3  3  0  0  20- 4  9
2.MFSC KAIRAT ALMATY (Kaz)         3  1  1  1  10- 9  4
3.SL Benfica (Por)                 3  0  2  1   6- 8  2
4.Cristal Noir MB Morlanwelz (Bel) 3  0  1  2   2-17  1

Group B  (in Beograd, Serbia & Montenegro)
Jan 29: Beograd          4-4  Moskva
[Rajic 1, 12, 12, Pavicevic 20; Nicolas 2, Kudlay 3, Sirilo 19,
Maevski 28]
	Charleroi        1-4  Donetsk
[Alex 17; Pylypiv 8, 31, Miroshnyk 10, 31]
Jan 30: Beograd          1-4  Donetsk
[Šoša 27; Miroshnyk 20, Zadorozhniy 37, Moskvychov 39, X 00]
        Moskva           5-3  Charleroi
[Pelé 5, Kelson 5, Nicolas 31, Maevski 39, Joan 39; Robinho 2,
Lúcio Rosa 4, Alex 40]
Feb  1: Donetsk          0-1  Moskva
[Sirilo 34]
        Charleroi        3-2  Beograd
[Cordeiro 4, 34, Pereira De Moraes 17; Šoša 8, 10]

1.MFK DINAMO MOSKVA (Rus)          3  2  1  0  10- 7  7
2.FC SHAKHTAR DONETSK (Ukr)        3  2  0  1   8- 3  6
3.Action 21 Charleroi (Bel)        3  1  0  2   7-11  3
4.KMF Marbo Beograd (Scg)          3  0  1  2   7-11  1

Semifinals

First Leg
[Mar 8]
MFSC Kairat Almaty (Kaz)    0-3 MFK Dinamo Moskva (Rus)
[Kudlay 4, Nicolas 28, Rakhimov 30]
[Mar 11]
FC Shakhtar Donetsk (Ukr)   1-6 Boomerang Interviú FS (Esp)
[Sytin 38; Joan 9, 35, Andreu 11, 20, Marquinho 31, Neto 34]

Second Leg
[Mar 24]
MFK Dinamo Moskva (Rus)     5-2 MFSC Kairat Almaty (Kaz)
[Pelé 6, Kelson 20, Nicolas 27, Kudlay 34, Kobzar 39; Camara Sobral 19,
Lobo Paradeda 31]
[Mar 25]
Boomerang Interviú FS (Esp) 5-3 FC Shakhtar Donetsk (Ukr)
[Schumacher 3, 7, Da Silva Dias 10, Marquinho 14, Joan 17;
Mansurov 10, Yunakov 27, Moskvychov 33]


Final

First Leg [Apr 29]
Boomerang Interviú FS (Esp) 6-3 MFK Dinamo Moskva (Rus)
[Gabriel 5, Schumacher 10, 18, 40, Daniel 18, Marquinho 31;
Sirilo 8, Pelé 12, Malyshev 15]

Second Leg [May 7]
MFK Dinamo Moskva (Rus)     4-3 Boomerang Interviú FS (Esp)
[Sirilo 8, Joan 36, Maevski 37, Tatu 39; Julio 12, Daniel 26, Neto 40]



overview | 2004/05 | 2006/07

About this document

Prepared and maintained by Christofhe De Bock for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Christofhe De Bock (c_debock@hotmail.com)
Last updated: 23 Jul 2006

(C) Copyright Christofhe De Bock and RSSSF 2005/06
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.