UEFA Club Championship (Women) 2015/16


overview | 2014/15
Fifteenth edition.

First Round

NB: 24 teams qualified directly for Second Round

Group A (in Bosnia Herzegovina)
 
[Aug 11]
SFK 2000 Sarajevo    BiH - Vllaznia                Alb   5-0
Konak Belediyespor   Tur - FC Minsk                Bls   1-10
[Aug 13]
FC Minsk             Bls - SFK 2000 Sarajevo       BiH   3-0
Konak Belediyespor   Tur - Vllaznia                Alb   5-1
[Aug 16] 
SFK 2000 Sarajevo    BiH - Konak Belediyespor      Tur   3-1
Vllaznia             Alb - FC Minsk                Bls   0-3
 
1.FC Minsk             3  3 0 0  16- 1   9   Qualified
2.SFK 2000 Sarajevo    3  2 0 1   8- 4   6
3.Konak Belediyespor   3  1 0 2   7-14   3
4.Vllaznia             3  0 0 3   1-13   0
 
Group B (in Northern Ireland)
 
[Aug 11]
NSA Sofia            Bul - ŽFK Dragon 2014         Mac   6-0
PAOK Thessaloniki    Gre - Glentoran Belfast U.    Nir   4-0
[Aug 13]
PAOK Thessaloniki    Gre - ŽFK Dragon 2014         Mac  10-0
Glentoran Belfast U. Nir - NSA Sofia               Bul   1-2
[Aug 16]
NSA Sofia            Bul - PAOK Thessaloniki       Gre   0-4
ŽFK Dragon 2014      Mac - Glentoran Belfast U.    Nir   0-2 

1.PAOK Thessaloniki    3  3 0 0  18- 0   9   Qualified
2.NSA Sofia            3  2 0 1   8- 5   6
3.Glentoran Belfast U. 3  1 0 2   3- 6   3
4.ŽFK Dragon 2014      3  0 0 3   0-18   0
 
Group C (in Cyprus)
 
[Aug 11]
Apollon Limassol     Cyp - KÍ Klaksvík             Far   2-0
Stjarnan             Ice - Hibernians              Mal   5-0
[Aug 13]
KÍ Klaksvík          Far - Stjarnan                Ice   0-4
Apollon Limassol     Cyp - Hibernians              Mal   8-0
[Aug 16]
Stjarnan             Ice - Apollon Limassol        Cyp   2-0
Hibernians           Mal - KÍ Klaksvík             Far   3-3
 
1.Stjarnan             3  3 0 0  11- 0   9   Qualified
2.Apollon Limassol     3  2 0 1  10- 2   6
3.KÍ Klaksvík          3  0 1 2   3- 9   1
4.Hibernians           3  0 1 2   3-16   1
 
Group D (in Netherlands)
 
[Aug 11]
Twente               Net - Ferencváros             Hun   2-0
ASA Tel Aviv         Isr - Jeunesse Jonglënster    Lux   5-1
[Aug 13]
Twente               Net - Jeunesse Jonglënster    Lux  10-0
Ferencváros          Hun - ASA Tel Aviv            Isr   2-1
[Aug 16]
ASA Tel Aviv         Isr - Twente                  Net   0-7
Jeunesse Jonglënster Lux - Ferencváros             Hun   0-11
 
1.Twente               3  3 0 0  19- 0   9   Qualified
2.Ferencváros          3  2 0 1  13- 3   6
3.ASA Tel Aviv         3  1 0 2   6-10   3
4.Jeunesse Jonglënster 3  0 0 3   1-26   0
 
Group E (in Slovenia)
 
[Aug 11]
Olimpia Cluj         Rom - Pärnu JK                Est   4-0
Pomurje              Svn - Ekonomist               Mon   4-0
[Aug 13]
Olimpia Cluj         Rom - Ekonomist               Mon   6-1
Pärnu JK             Est - Pomurje                 Svn   1-2
[Aug 16]
Pomurje              Svn - Olimpia Cluj            Rom   0-2
Ekonomist            Mon - Pärnu JK                Est   1-2
 
1.Olimpia Cluj         3  3 0 0  12- 1   9   Qualified
2.Pomurje              3  2 0 1   6- 3   6
3.Pärnu JK             3  1 0 2   3- 7   3
4.Ekonomist            3  0 0 3   2-12   0
 
Group F (in Croatia)
 
[Aug 11]
Spartak Subotica     Ser - Benfica                 Por   2-1
Osijek               Cro - Noroc Nimoreni          Mol   4-0
[Aug 13]
Spartak Subotica     Ser - Noroc Nimoreni          Mol   4-1
Benfica              Por - Osijek                  Cro   3-0
[Aug 16]
Osijek               Cro - Spartak Subotica        Ser   0-3
Noroc Nimoreni       Mol - Benfica                 Por   0-3
 
1.Spartak Subotica     3  3 0 0   9- 2   9   Qualified
2.Benfica              3  2 0 1   7- 2   6
3.Osijek               3  1 0 2   4- 6   3
4.Noroc Nimoreni       3  0 0 3   1-11   0
 
Group G (in Poland)
 
[Aug 11]
Gintra Universitetas Lit - Wexford Youths          Ire   0-1
Medyk Konin          Pol - Cardiff Metropolitan    Wal   5-0
[Aug 13]
Gintra Universitetas Lit - Cardiff Metropolitan    Wal   5-1
Wexford Youths       Ire - Medyk Konin             Pol   0-6
[Aug 16]
Medyk Konin          Pol - Gintra Universitetas    Lit   4-0
Cardiff Metropolitan Wal - Wexford Youths          Ire   1-5
 
1.Medyk Konin          3  3 0 0  15- 0   9   Qualified
2.Wexford Youths       3  2 0 1   6- 7   6
3.Gintra Universitetas 3  1 0 2   5- 6   3
4.Cardiff Metropolitan 3  0 0 3   2-15   0
 
Group H (in Finland)
 
[Aug 11]
Kharkiv              Ukr - Rigas FS                Lat   4-1 
PK-35 Vantaa         Fin - Nové Zámky              Svk   9-0
[Aug 13]
Nové Zámky           Svk - Kharkiv                 Ukr   0-5
PK-35 Vantaa         Fin - Rigas FS                Lat   9-0
[Aug 16]
Kharkiv              Ukr - PK-35 Vantaa            Fin   1-2
Rigas FS             Lat - Nové Zámky              Svk   3-2
 
1.PK-35 Vantaa         3  3 0 0  20- 1   9   Qualified
2.Kharkiv              3  2 0 1  10- 3   6
3.Rigas FS             3  1 0 2   4-15   3
4.Nové Zámky           3  0 0 3   2-17   0
 
 
Second Round (Oct 7-8 & Oct 14-15)
 
BIIK Kazygurt        Kaz – Barcelona               Spa   1–1  1–4
Medyk Konin          Pol – Lyon                    Fra   0–6  0–3
Olimpia Cluj         Rom – Paris Saint-Germain     Fra   0–6  0–9
Slavia Praha         Cze – Brøndby                 Den   4–1  0–1
Standard Liège       Bel – 1.FFC Frankfurt         Ger   0–2  0–6
PAOK Thessaloniki    Gre – KIF Örebro              Swe   0–3  0–5
Twente               Net - Bayern München          Ger   1–1  2–2
Atlético Madrid      Spa - Zorky Krasnogorsk       Rus   0–2  3–0
St. Pölten-Spratzern Aut - AGSM Verona             Ita   4–5  2–2
Stjarnan             Ice - Zvezda Perm             Rus   1–3  1–3
Lillestrøm SK        Nor – Zürich                  Swi   1–0  1–1 aet
Chelsea              Eng – Glasgow City            Sco   1–0  3–0
PK-35 Vantaa         Fin – Rosengård               Swe   0–2  0–7
FC Minsk             Bls – Fortuna Hjørring        Den   0–2  0–4
Spartak Subotica     Ser – Wolfsburg               Ger   0–0  0–4
Brescia              Ita - Liverpool               Eng   1–0  1–0
 
Third Round (Nov 11-12 & Nov 18-19)
 
Twente               Net - Barcelona               Spa   0-1  0-1
Brescia              Ita - Fortuna Hjørring        Den   1-0  1-1
Atlético Madrid      Spa - Lyon                    Fra   1-3  0-6
Slavia Praha         Cze - Zvezda Perm             Rus   2-1  0-0
Chelsea              Eng - Wolfsburg               Ger   1-2  0-2
KIF Örebro           Swe - Paris Saint-Germain     Fra   1-1  0-0
AGSM Verona          Ita - Rosengård               Swe   1-3  1-5
Lillestrøm SK        Nor - 1.FFC Frankfurt         Ger   0-2  2-0  4-5 pen
 
Quarterfinals (Mar 23 & Mar 30)
 
Wolfsburg            Ger - Brescia                 Ita   3-0  3-0
FC Rosengård         Swe - 1.FFC Frankfurt         Ger   0-1  1-0  4-5 pen 
Lyon                 Fra - Slavia Praha            Cze   9-1  0-0
Barcelona            Spa - Paris Saint-Germain     Fra   0-0  0-1
 
Semifinals (Apr 24 & May 1-2)
 
Lyon                 Fra - Paris Saint-Germain     Fra   7-0  1-0
 [Hegerberg 18, 40, Le Sommer 28, 43, Abily 45+1, Necib 73, Schelin 76]
 [Schelin 44]
Wolfsburg            Ger - 1.FFC Frankfurt         Ger   4-0  0-1
 [Kerschowski 7, Popp 28, Peter 42, Bachmann 58]
 [Priessen 90]	
 
Final (May 26, Reggio Emilia, Italy)

Wolfsburg            Ger – Lyon                    Fra   1-1 (aet, 3-4 pen)
 [Popp 88; Hegerberg 12]



overview | 2014/15

About this document

Prepared and maintained by Roberto Di Maggio for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Roberto Di Maggio (dimrob@libero.it)
Last updated: 9 Jun 2016

(C) Copyright Roberto Di Maggio and RSSSF 2016
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.