Copa Libertadores de América 2014


Overview Page| 2013

About this document


Preliminary Round
(Jan 28 & Feb 4)
Morelia                   Mex  Independiente Santa Fe    Col   2-1  0-1  2-2*
  [Héctor Raúl Mancilla 27, Armando Zamorano 66; Omar Pérez 85]
  [José de la Cuesta 58]
Oriente Petrolero         Bol  Nacional (Montevideo)     Uru   1-0  0-2  1-2
  [Gualberto Mojica 33]
  [Iván Alonso 19, Carlos de Pena 74]
(Jan 29 & Feb 5)
Sporting Cristal          Per  Atlético Paranaense       Bra   2-1  1-2  3-3  4-5p
  [Irven Ávila 30, Carlos Lobatón 61pen; Ederson 55pen]
  [Manoel 62, Ederson 90pen; Irven Ávila 63]
Deportivo Quito           Ecu  Botafogo                  Bra   1-0  0-4  1-4
  [Víctor Estupiñán 19]
  [Wallyson 37, 67, 80, Henrique 90]
(Jan 30 & Feb 6)
Universidad de Chile      Chi  Guaraní (Asunción)        Par   1-0  3-2  4-2
  [Rodrigo Mora 64]
  [Fernando Fernández 40, Jorge Benítez 65; Ramón Fernández 53, Isaac Díaz 75,
   Patricio Rubio 90]
Caracas FC                Ven  Lanús                     Arg   0-2  0-1  0-3
  [Paolo Goltz 19, 87pen]
  [Víctor Ayala 71]

Group Phase (Feb 11-Apr) 

Group 1
Feb 11: Universitario - Vélez Sársfield       0-1
  [Héctor Canteros 81]
Feb 13: Atlético Paranaense - The Strongest   1-0
  [Paulinho Dias 24]
Feb 20: The Strongest - Universitario         1-0
   [Diego Wayar 71]
Feb 25: Vélez Sársfield - Atlético Paranaense 2-0
  [Fernando Tobio 38, Lucas Pratto 79]
Mar 11: The Strongest - Vélez Sársfield       2-0
  [Pablo Escobar 56pen, 77]
Mar 13: Universitario - Atlético Paranaense   0-1
  [Néstor Duarte 67og]
Mar 18: Vélez Sársfield - The Strongest       2-0
  [Lucas Pratto 79, Jorge Correa 81]
Mar 20: Atlético Paranaense - Universitario   3-0
  [Dalton 10og, Felipe 62, Ederson 85]
Mar 26: Atlético Paranaense - Vélez Sársfield 1-3
  [Drausio 54; Agustín Allione 7, Lucas Pratto 60, Héctor Canteros 90]
Mar 27: Universitario - The Strongest         3-3
  [Manuel Ruidíaz 29, Christopher Gonzáles 38, Edwin Gómez 57pen;
   Diego Chávez 32og, Ernesto Cristaldo 66, Jair Reinoso 90] 
Apr  8: Vélez Sársfield - Universitario       1-0
  [Roberto Nanni 52]
Apr  8: The Strongest - Atlético Paranaense   2-1
  [Manoel 38og, Nelvin Solíz 55; Adriano 45]

 1.Vélez Sársfield (Buenos Aires)  6  5  0  1   9- 3 15
 2.The Strongest (La Paz)          6  3  1  2   8- 7 10
 3.Atlético Paranaense (Curitiba)  6  3  0  3   7- 7  9
 4.Universitario (Lima)            6  0  1  5   3-10  1

Group 2
Feb 11: Botafogo - San Lorenzo                2-0
  [Juan Ferreyra 30, Wallyson 52]
Feb 18: Indep. José Terán - Unión Española    2-2
  [Junior Somoza 31pen, Fernando Guerrero 58; Sebastián Jaime 54, Cristian Chávez 59]
Feb 26: Unión Española - Botafogo             1-1
  [Cristian Chávez 75; Juan Ferreyra 86]
Feb 27: San Lorenzo - Indep. José Terán       1-0
  [Ángel Correa 56]
Mar 12: San Lorenzo - Unión Española          1-1
  [Mauro Matos 21; Gustavo Canales 83]
Mar 12: Independiente José Terán - Botafogo   2-1
  [Christian Nuñez 26, Junior Somoza 90; Bolívar 59]
Mar 18: Botafogo - Independiente José Terán   1-0
  [Juan Ferreyra 3]
Mar 20: Unión Española - San Lorenzo          1-0
  [Gustavo Canales 67]
Mar 27: Indep. José Terán - San Lorenzo       1-1
  [Junior Somoza 90pen; Nicolás Blandi 58]
Apr  2: Botafogo - Unión Española             0-1
  [Gustavo Canales 52]
Apr  9: San Lorenzo - Botafogo                3-0
  [Héctor Villalba 29, Ignacio Piatti 54, 89]
Apr  9: Unión Española - Indep. José Terán    4-5
  [Matías Campos 12, 59, Luis Fernando León 66og, Gustavo Canales 73pen;
   Daniel Angulo 13, 49, 58, 76, Junior Somoza 78pen]

 1.Unión Española (Santiago)       6  2  3  1  10- 9  9
 2.San Lorenzo de Almagro          6  2  2  2   6- 5  8
 3.Independiente José Terán        6  2  2  2  10-10  8
 4.Botafogo (Rio de Janeiro)       6  2  1  3   5- 7  7

Group 3
Feb 12: Deportivo Cali - Cerro Porteño        1-0
  [John Viáfara 73]
Feb 13: Lanús - O'Higgins                     0-0
Feb 19: O'Higgins - Deportivo Cali            1-0
  [Yerko Opazo 83]
Feb 26: Cerro Porteño - Lanús                 3-1
  [Daniel Güiza 46, Julio Dos Santos 50, 56pen; Jorge Ortiz 59]
Mar 13: O'Higgins - Cerro Porteño             2-2
  [Alejandro López 36, Luis Fiegueroa 46; Rodolfo Gamarra 55, Julio Dos Santos 78]
Mar 13: Deportivo Cali - Lanús                2-1
  [John Viáfara 63, Carlos Lizarazo 74pen; Lautaro Acosta 20]
Mar 20: Lanús - Deportivo Cali                2-0
  [Jorge Pereyra Díaz 2, Maximiliano Velázquez 5]
Mar 20: Cerro Porteño - O'Higgins             2-1
  [Daniel Güiza 2, Julio Dos Santos 8pen; Pablo Calandria 10pen]
Mar 26: Deportivo Cali - O'Higgins            1-1
  [Néstor Camacho 90; Yerko Opazo 57]
Mar 27: Lanús - Cerro Porteño                 2-0
  [Carlos Araujo 72, Oscar Benítez 90]
Apr  8: Cerro Porteño - Deportivo Cali        3-2
  [Luis Miguel Payares 37og, Daniel Güiza 45, Julio Dos Santos 80pen;
   Christian Marrugo 12, Carlos Rivas 62]
Apr  8: O'Higgins - Lanús                     0-0

 1.Cerro Porteño (Asunción)        6  3  1  2  10- 9 10
 2.Lanús (Buenos Aires)            6  2  2  2   6- 5  8
 3.O'Higgins (Rancagua)            6  1  4  1   5- 5  7
 4.Deportivo Cali                  6  2  1  3   6- 8  7

Group 4
Feb 11: Zamora - Atlético Mineiro             0-1
  [Jo 88]
Feb 11: Independiente Santa Fe - Nacional     3-1
  [Édison Méndez 58, Daniel Torres 59, Jonathan Copete 81; Nicolás Martínez 78pen]
Feb 20: Nacional - Zamora                     1-0
  [Marcos Melgarejo 10]
Feb 26: Atlético Mineiro - Indep. Santa Fe    2-1
  [Jo 62, Neto Berola 87; Omar Pérez 60]
Mar 12: Zamora - Independiente Santa Fe       2-1
  [Pedro Ramírez 59pen, Juan Falcón 84; Jonathan Copete 72]
Mar 12: Nacional - Atlético Mineiro           2-2
  [Marcos Melgarejo 9, Silvio Torales 87pen; Josué 22, Jo 27]
Mar 18: Independiente Santa Fe - Zamora       2-2
  [Omar Pérez 26, 88; Juan Falcón 45, 73]
Mar 19: Atlético Mineiro - Nacional           1-1
  [Ronaldinho Gaúcho 20pen; Marcos Riveros 37]
Mar 25: Zamora - Nacional                     2-0
  [Juan Falcón 58, John Murillo 65]
Apr  3: Indep. Santa Fe - Atlético Mineiro    1-1
  [Jefferson Cuero 63; Guilherme 8]
Apr 10: Nacional - Independiente Santa Fe     3-2
  [Julián Benítez 38, Fredy Bareiro 48, Silvio Torales 84; Wilder Medina 31, 82pen]
Apr 10: Atlético Mineiro - Zamora             1-0
  [Jo 10]

 1.Atl. Mineiro (Belo Horizonte)   6  3  3  0   8- 5 12
 2.Nacional (Asunción)             6  2  2  2   8-10  8
 3.Zamora (Barinas)                6  2  1  3   6- 6  7
 4.Independiente Santa Fe (Bogotá) 6  1  2  3   8- 9  5

Group 5
Feb 12: Real Garcilaso - Cruzeiro             2-1
  [Ezequiel Britez 52, Ramón Rodríguez 62; Bruno Rodrigo 20]
Feb 13: Univ. de Chile - Defensor Sporting    1-0
  [Gustavo Lorenzetti 82]
Feb 19: Defensor Sporting - Real Garcilaso    4-1
  [Nicolás Correa 36, Felipe Gedoz 46, Nicolás Olivera 70, 86; Alfredo Ramúa 21] 
Feb 25: Cruzeiro - Universidad de Chile       5-1
  [Ricardo Goulart 34, 43, 85, Dagoberto 39, Willian 90; Gustavo Lorenzetti 66]
Mar 11: Defensor Sporting - Cruzeiro          2-0
  [Felipe Gedoz 64, 78]
Mar 11: Real Garcilaso - Universidad de Chile 1-2
  [Víctor Ferreira 36; Ramón Fernández 40, Enzo Gutiérrez 76]
Mar 18: Universidad de Chile - Real Garcilaso 1-0
  [Jhonny Herrera 63pen]
Mar 20: Cruzeiro - Defensor Sporting          2-2
  [Everton Ribeiro 45, Júlio Baptista 62; Felipe Gedoz 66, Enrique Zeballos 90]
Apr  1: Real Garcilaso - Defensor Sporting    0-2
  [Juan Carlos Amado 50, Giorgian De Arrascaeta 54]
Apr  3: Universidad de Chile - Cruzeiro       0-2
  [Bruno Rodrigo 16, Miguel Ángel Samudio 40]
Apr  9: Cruzeiro - Real Garcilaso             3-0
  [Ricardo Goulart 24, Bruno Rodrigo 27, Júlio Baptista 42]
Apr  9: Defensor Sporting - Univ. de Chile    1-1
  [Matías Alonso 57; Ramón Fernández 39]

 1.Defensor Sporting (Montevideo)  6  3  2  1  11- 5 11
 2.Cruzeiro (Belo Horizonte)       6  3  1  2  13- 7 10
 3.Universidad de Chile (Santiago) 6  3  1  2   6- 9 10
 4.Real Garcilaso (Cuzco)          6  1  0  5   4-13  3

Group 6
Feb 13: Nacional - Grêmio                     0-1
  [Cristian Riveros 69]
Feb 13: Atl. Nacional - Newell's Old Boys     1-0
  [Edwin Cardona 82]
Feb 25: Grêmio - Atlético Nacional            3-0
  [Luan 29, Ramiro 65, Alan Ruiz 89]
Feb 27: Newell's Old Boys - Nacional          4-0
  [Maximiliano Rodríguez 14, Jorge Curbelo 45og, Lucas Bernardi 54, Horacio Orzán 87]
Mar 11: Atlético Nacional - Nacional          2-2
  [Daniel Bocanegra 71, 90; Carlos de Pena 4, Santiago García 19]
Mar 13: Grêmio - Newell's Old Boys            0-0
Mar 18: Nacional - Atlético Nacional          0-1
  [Edwin Cardona 64]
Mar 19: Newell's Old Boys - Grêmio            1-1
  [Maximiliano Rodríguez 79; Rhodolfo 90]
Mar 26: Nacional - Newell's Old Boys          2-4
  [Juan Mascia 11, Andrés Scotti 61pen; Nicolás Castro 22, Marcos Cáceres 54,
   David Trézeguet 75, 90]
Apr  2: Atlético Nacional - Grêmio            0-2
  [Dudu 53, Hernán Barcos 69]
Apr 10: Grêmio - Nacional                     1-0
  [Hernán Barcos 13pen]
Apr 10: Newell's Old Boys - Atl. Nacional     1-3
  [Milton Casco 17; Santiago Trellez 8, Sherman Cárdenas 14, Orlando Berrio 55]

 1.Grêmio (Porto Alegre)           6  4  2  0   8- 1 14
 2.Atlético Nacional (Medellín)    6  3  1  2   7- 8 10
 3.Newell's Old Boys (Rosario)     6  2  2  2  10- 7  8
 4.Nacional (Montevideo)           6  0  1  5   4-13  1

Group 7
Feb 12: León - Flamengo                       2-1
  [Mauro Boselli 32pen, Franco Arizala 68; Víctor Cáceres 43]
Feb 13: Emelec - Bolívar                      2-1
  [ángel Mena 12, Fernando Giménez 74; Juan Miguel Callejón 11]
Feb 19: Bolívar - León                        1-1
  [Juan Miguel Callejón 67; Mauro Boselli 3]
Feb 26: Flamengo - Emelec                     3-1
  [Elano 11, Hernane 55, Éverton 82; Luis Miguel Escalada 88]
Mar 11: Emelec - León                         2-1
  [Luis Miguel Escalada 16, 61; Carlos Alberto Peña 22]
Mar 12: Flamengo - Bolívar                    2-2
  [Éverton 55, 66; José Luis Sánchez 52, Ricardo Pedriel 73]
Mar 19: León -  Emelec                        3-0
  [Matías Britos 20, José Juan Vázquez 82pen, Carlos Alberto Peña 86]
Mar 19: Bolívar - Flamengo                    1-0
  [Juan Carlos Arce 5pen]]
Mar 26: León - Bolívar                        0-1
  [William Ferreira 5]
Apr  2: Emelec - Flamengo                     1-2
  [Denis Stracqualursi 66pen; Alecsandro 9pen, Paulinho 90]
Apr  9: Flamengo - León                       2-3
  [André Santos 30, Alecsandro 34; Franco Arizala 21, Mauro Boselli 31,
   Carlos Alberto Peña 84]
Apr  9: Bolívar - Emelec                      2-1
  [William Ferreira 2, Juan Miguel Callejón 51; Luis Miguel Escalada 88]

 1.Bolívar (La Paz)                6  3  2  1   8- 6 11
 2.León                            6  3  1  2  10- 7 10
 3.Flamengo (Rio de Janeiro)       6  2  1  3  10-10  7
 4.Emelec (Guayaquil)              6  2  0  4   7-12  6

Group 8
Feb 11: Santos Laguna - Arsenal               1-0
  [Oribe Peralta 19]
Feb 12: Deportivo Anzoátegui - Peñarol        1-1
  [Framber Villegas 39; Marcelo Zalayeta 79]
Feb 18: Peñarol - Santos Laguna               0-2
  [Jonathan Lacerda 54, José Javier Abella 90]
Feb 25: Arsenal - Deportivo Anzoátegui        3-0
  [Julio Furch 16, Ramiro Carrera 43, Milton Caraglio 51]
Mar 11: Deportivo Anzoátegui - Santos Laguna  1-1
  [Manuel Arteaga 72; Oribe Peralta 63]
Mar 13: Arsenal - Peñarol                     1-0
  [Julio Furch 4]
Mar 18: Santos Laguna - Deportivo Anzoátegui  3-0
  [Andrés Rentería 13, Javier Orozco 56, Oribe Peralta 66]
Mar 19: Peñarol - Arsenal                     2-1
  [Luis Aguiar 70, Jonathan Rodríguez 81; Iván Marcone 54]
Mar 25: Santos Laguna - Peñarol               4-1
  [Carlos Darwin Quintero 9, 78, Javier Orozco 59, Andrés Rentería 79;
   Javier Toledo 1]
Mar 26: Deportivo Anzoátegui - Arsenal        1-3
  [Rolando Escobar 56; Matías Sánchez 35, Martín Rolle 65, Matías Zaldivia 90]
Apr 10: Arsenal - Santos Laguna               3-0
  [Emilio Zelaya 21, Mariano Echeverría 54, Marc Crosas 74og]
Apr 10: Peñarol - Deportivo Anzoátegui        1-1
  [Baltasar Silva 8; Edwin Aguilar 65]

 1.Santos Laguna (Torreón)         6  4  1  1  11- 5 13
 2.Arsenal de Sarandí (Bs. Aires)  6  4  0  2  11- 4 12
 3.Peñarol (Montevideo)            6  1  2  3   5-10  5
 4.D. Anzoátegui (Puerto La Cruz)  6  0  3  3   4-12  3


Second Round
(Apr 16 & 22)
León                      Mex  Bolívar (La Paz)          Bol   2-2  1-1  3-3* 
  [Luis Montes 21, Mauro Boselli 86; Juan Miguel Callejón 45, Juan Carlos Arce 71]
  [Ronald Eguino 36; Franco Arizala 6]
(Apr 16 & 23)
Lanús (Buenos Aires)      Arg  Santos Laguna (Torreón)   Mex   2-1  2-0  4-1 
  [Facundo Monteseirín 66, Matías Martínez 90; Carlos Darwin Quintero 58]
  [Ismael Blanco 28, Paolo Goltz 51pen]
(Apr 16 & 30)
Cruzeiro (Belo Horizonte) Bra  Cerro Porteño (Asunción)  Par   1-1  2-0  3-1
  [Miguel Ángel Samudio 90; Ángel Romero 32]
  [Dedé 80, Bruno Rodrigo 78]
(Apr 17 & 29)
The Strongest (La Paz)    Bol  Defensor Sp. (Montevideo) Uru   2-0  0-2  2-2  2-4p 
  [Jair Reinoso 69, Raúl Castro 79]
  [Georgian de Arrascaeta 60, Nicolás Olivera 65]
(Apr 23 & 29)
Nacional (Asunción)       Par  Vélez Sarsfield           Arg   1-0  2-2  3-2 
  [Julián Benítez 87]
  [Jorge Correa 75, 85; Silvio Torales 79pen, Derlis Orué 90]
(Apr 23 & 30)
San Lorenzo de Almagro    Arg  Grêmio (Porto Alegre)     Bra   1-0  0-1  1-1  4-2p
  [Ángel Correa 52]
  [Dudu 83]
(Apr 23 & May 1)
Atl. Nacional (Medellín)  Col  Atlético Mineiro          Bra   1-0  1-1  2-1
  [Sherman Cárdenas 90]
  [Fernandinho 20; Jefferson Duque 88]
(Apr 24 & 30)
Arsenal de Sarandí        Arg  Unión Española (Santiago) Chi   0-0  1-0  1-0
  [Diego Braghieri 66]

Quarterfinals
(May 7 & 14)
Nacional (Asunción)       Par  Arsenal de Sarandí        Arg   1-0  0-0  1-0
  [Derlis Orué 36]
San Lorenzo de Almagro    Arg  Cruzeiro (Belo Horizonte) Bra   1-0  1-1  2-1
  [Santiago Gentiletti 65]
  [Bruno Rodrigo 71; Ignacio Piatti 10]
(May 8 & 15)
Lanús (Buenos Aires)      Arg  Bolívar (La Paz)          Bol   1-1  0-1  1-2 
  [Oscar Benítez 8; William Ferreira 90]
  [Juan Carlos Arce 87]
Atl. Nacional (Medellín)  Col  Defensor Sp. (Montevideo) Uru   0-2  0-1  0-3
  [Leonardo Pais 77, Nicolás Olivera 83]
  [Nicolás Olivera 89]

Semifinals
(Jul 22 & 29)
Nacional (Asunción)       Par  Defensor Sp. (Montevideo) Uru   2-0   -    -
(Jul 23 & 30)
San Lorenzo de Almagro    Arg  Bolívar (La Paz)          Bol   5-0   -    -

Final 

Overview Page| 2013


About this document

Prepared and maintained by Juan Pablo Andrés and Erik Francisco Lugo for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Juan Pablo Andrés and Erik Francisco Lugo
Last updated: 24 Jul 2014

(c) Copyright Juan Pablo Andrés, Erik Francisco Lugo and RSSSF 2014
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.