Copa Libertadores de América 2016


Overview Page| 2015| 2017

About this document

Preliminary Round
(Feb 2 & 9)
Huracán (Buenos Aires)    Arg  Caracas FC                Ven   1-0  1-2 *2-2
River Plate (Montevideo)  Uru  Universidad de Chile      Chi   2-0  0-0  2-0x
(Feb 3 & 10)
Universidad César Vallejo Per  São Paulo                 Bra   1-1  0-1  1-2
Puebla                    Mex  Racing Club (Avellaneda)  Arg   2-2  0-1  2-3
(Feb 4 & 11)
Independiente del Valle   Ecu  Guaraní                   Par   1-0  1-2 *2-2
Oriente Petrolero         Bol  Independiente Santa Fe    Col   1-3  0-3  1-6
x 1st leg in Maldonado

Group Phase (Feb 16-Apr 21) 

Group 1
Feb 17: São Paulo - The Strongest             0-1
Feb 25: Trujillanos - River Plate             0-4
Mar  2: The Strongest - Trujillanos           2-1
Mar 10: River Plate - São Paulo               1-1
Mar 16: The Strongest - River Plate           1-1
Mar 16: Trujillanos - São Paulo               1-1
Apr  5: São Paulo - Trujillanos               6-0
Apr  6: River Plate - The Strongest           6-0
Apr 12: Trujillanos - The Strongest           2-1
Apr 13: São Paulo - River Plate               2-1
Apr 21: The Strongest - São Paulo             1-1
Apr 21: River Plate - Trujillanos             4-3

 1.River Plate (Buenos Aires)      6  3  2  1  17- 7 11
 2.São Paulo                       6  2  3  1  11- 5  9
 3.The Strongest (La Paz)          6  2  2  2   6-11  8
 4.Trujillanos (Valera)            6  1  1  4   7-18  4

Group 2
Feb 16: River Plate - Palmeiras               2-2x
Feb 25: Rosario Central - Nacional            1-1
Mar  2: Nacional - River Plate                0-0
Mar  3: Palmeiras - Rosario Central           2-0
Mar  9: Rosario Central - River Plate         4-1
Mar  9: Palmeiras - Nacional                  1-2
Mar 17: River Plate - Rosario Central         1-3x
Mar 17: Nacional - Palmeiras                  1-0
Apr  6: Rosario Central - Palmeiras           3-3
Apr  7: River Plate - Nacional                2-2
Apr 14: Nacional - Rosario Central            0-2
Apr 14: Palmeiras - River Plate               4-0
x in Maldonado

 1.Rosario Central                 6  3  2  1  13- 8 11
 2.Nacional (Montevideo)           6  2  3  1   6- 6  9
 3.Palmeiras (São Paulo)           6  2  2  2  12- 8  8
 4.River Plate (Montevideo)        6  0  3  3   6-15  3

Group 3
Feb 24: Racing Club - Bolívar                 4-1
Feb 24: Deportivo Cali - Boca Juniors         0-0
Mar  3: Boca Juniors - Racing Club            0-0
Mar  3: Bolívar - Deportivo Cali              5-0
Mar 10: Bolívar - Boca Juniors                1-1
Mar 17: Deportivo Cali - Racing Club          2-2
Apr  7: Boca Juniors - Bolívar                3-1
Apr  7: Racing Club - Deportivo Cali          4-2
Apr 13: Racing Club - Boca Juniors            0-1
Apr 14: Deportivo Cali - Bolívar              1-1
Apr 20: Boca Juniors - Deportivo Cali         6-2
Apr 20: Bolívar - Racing Club                 1-1

 1.Boca Juniors (Buenos Aires)     6  3  3  0  11- 4 12
 2.Racing Club (Avellaneda)        6  2  3  1  11- 7  9
 3.Bolívar (La Paz)                6  1  3  2  10-10  6
 4.Deportivo Cali                  6  0  3  3   7-18  3

Group 4
Feb 18: Sporting Cristal - Peñarol            1-1
Feb 23: Huracán - Atlético Nacional           0-2
Mar  1: Atlético Nacional - Sporting Cristal  3-0
Mar  1: Peñarol - Huracán                     0-1
Mar  8: Atlético Nacional - Peñarol           2-0
Mar  8: Sporting Cristal - Huracán            3-2
Mar 15: Peñarol - Atlético Nacional           0-4
Apr  5: Huracán - Sporting Cristal            4-2
Apr 12: Huracán - Peñarol                     0-0
Apr 12: Sporting Cristal - Atlético Nacional  0-1
Apr 19: Atlético Nacional - Huracán           0-0
Apr 19: Peñarol - Sporting Cristal            4-3

 1.Atlético Nacional (Medellín)    6  5  1  0  12- 0 16
 2.Huracán (Buenos Aires)          6  2  2  2   7- 7  8
 3.Peñarol (Montevideo)            6  1  2  3   5-11  5
 4.Sporting Cristal (Lima)         6  1  1  4   9-15  4

Group 5
Feb 17: Melgar - Atlético Mineiro             1-2
Feb 18: Independiente del Valle - Colo Colo   1-1
Feb 24: Colo Colo - Melgar                    1-0
Feb 24: Atlético Mineiro - Indep. del Valle   1-0
Mar  1: Melgar - Independiente del Valle      0-1
Mar 10: Colo Colo - Atlético Mineiro          0-0
Mar 15: Independiente del Valle - Melgar      2-0
Mar 16: Atlético Mineiro - Colo Colo          3-0
Apr  6: Independiente del Valle-Atl. Mineiro  3-2
Apr  7: Melgar - Colo Colo                    1-2
Apr 14: Atlético Mineiro - Melgar             4-0
Apr 14: Colo Colo - Independiente del Valle   0-0

 1.Atl. Mineiro (Belo Horizonte)   6  4  1  1  12- 4 13
 2.Indep. del Valle (Sangolquí)    6  3  2  1   7- 4 11
 3.Colo Colo (Santiago)            6  2  3  1   4- 5  9
 4.Melgar FBC (Arequipa)           6  0  0  6   2-12  0

Group 6
Feb 17: Toluca - Grêmio                       2-0
Feb 23: LDU Quito - San Lorenzo de Almagro    2-0
Mar  2: San Lorenzo de Almagro - Toluca       1-1
Mar  2: Grêmio - LDU Quito                    4-0
Mar  9: Grêmio - San Lorenzo de Almagro       1-1
Mar 10: LDU Quito - Toluca                    1-2
Mar 15: San Lorenzo de Almagro - Grêmio       1-1
Apr  5: Toluca - LDU Quito                    2-1 
Apr 12: Toluca - San Lorenzo de Almagro       2-1
Apr 13: LDU Quito - Grêmio                    2-3
Apr 19: Grêmio - Toluca                       1-0
Apr 19: San Lorenzo de Almagro - LDU Quito    1-1

 1.Toluca                          6  4  1  1   9- 5 13
 2.Grêmio (Porto Alegre)           6  3  2  1  10- 6 11
 3.San Lorenzo de Almagro          6  0  4  2   5- 8  4
 4.LDU (Quito)                     6  1  1  4   7-12  4

Group 7
Feb 16: Deportivo Táchira - Olimpia           2-1
Feb 18: Pumas UNAM - Emelec                   4-2
Feb 25: Emelec - Deportivo Táchira            2-0
Mar  1: Olimpia - Pumas UNAM                  0-2
Mar  8: Emelec - Olimpia                      2-2x
Mar  9: Deportivo Táchira - Pumas UNAM        2-0
Mar 17: Olimpia - Emelec                      4-2
Mar 17: Pumas UNAM - Deportivo Táchira        4-1
Apr  5: Deportivo Táchira - Emelec            1-0
Apr  6: Pumas UNAM - Olimpia                  4-1
Apr 13: Emelec - Pumas UNAM                   2-3
Apr 13: Olimpia - Deportivo Táchira           4-0
x in Manta

 1.Pumas UNAM (Ciudad de México)   6  5  0  1  17- 8 15
 2.Dep. Táchira (San Cristóbal)    6  3  0  3   6-11  9
 3.Olimpia (Asunción)              6  2  1  3  12-12  7
 4.Emelec (Guayaquil)              6  1  1  4  10-14  4

Group 8
Feb 16: Indep. Santa Fe - Cerro Porteño       0-0
Feb 17: Cobresal - Corinthians                0-1
Feb 25: Cerro Porteño - Cobresal              2-1
Mar  2: Corinthians - Independiente Santa Fe  1-0
Mar  9: Cobresal - Independiente Santa Fe     1-2
Mar  9: Cerro Porteño - Corinthians           3-2
Mar 15: Indep. Santa Fe - Cobresal            3-0
Mar 16: Corinthians - Cerro Porteño           2-0
Apr  6: Indep. Santa Fe - Corinthians         1-1
Apr 13: Cobresal - Cerro Porteño              2-0
Apr 20: Cerro Porteño - Indep. Santa Fe       1-0
Apr 20: Corinthians - Cobresal                6-0

 1.Corinthians (São Paulo)         6  4  1  1  13- 4 13
 2.Cerro Porteño (Asunción)        6  3  1  2   6- 7 10
 3.Independiente Santa Fe (Bogotá) 6  2  2  2   6- 4  8
 4.Cobresal (El Salvador)          6  1  0  5   4-14  3


Second Round
(Apr 26 & May 3)
Huracán (Buenos Aires)    Arg  Atlético Nacional         Col   0-0  2-4  2-4
Deportivo Táchira         Ven  Pumas UNAM                Mex   1-0  0-2  1-2
(Apr 27 & May 4)
Racing Club (Avellaneda)  Arg  Atlético Mineiro          Bra   0-0  1-2  1-2
Nacional (Montevideo)     Uru  Corinthians (São Paulo)   Bra   0-0  2-2 *2-2
(Apr 27 & May 5)
Grêmio (Porto Alegre)     Bra  Rosario Central           Arg   0-1  0-3  0-4
(Apr 28 & May 4)
Independiente del Valle   Ecu  River Plate (Bs. Aires)   Arg   2-0  0-1  2-1
São Paulo                 Bra  Toluca                    Mex   4-0  1-3  5-3
(Apr 28 & May 5)
Cerro Porteño (Asunción)  Par  Boca Juniors              Arg   1-2  1-3  2-5

Quarterfinals
(May 11 & 18)
São Paulo                 Bra  Atlético Mineiro          Bra   1-0  1-2 *2-2
(May 12 & 19)
Nacional (Montevideo)     Uru  Boca Juniors              Arg   1-1  1-1  2-2  3-4p
Rosario Central           Arg  Atlético Nacional         Col   1-0  1-3  2-3
(May 17 & 24)
Independiente del Valle   Ecu  Pumas UNAM                Mex   2-1  1-2  3-3  5-3p

Semifinals
(Jul 6 & 13)
São Paulo                 Bra  Atlético Nacional         Col   0-2  1-2  1-4
(Jul 7 & 14)
Independiente del Valle   Ecu  Boca Juniors              Arg   2-1  3-2  5-3

Final (Jul 20 & 27)
Independiente del Valle   Ecu  Atlético Nacional         Col   1-1  0-1  1-2

Overview Page| 2015| 2017


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 29 Mar 2017

(c) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2016/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.