Argentinian clubs in Copa Libertadores

 
 

General statistics

Overall participations:
   
   30  River Plate
   24  Boca Juniors
   19  Independiente
   15  Vélez Sarsfield
   12  Estudiantes (La Plata)
   12  San Lorenzo
   10  Rosario Central
    8  Newell's Old Boys
    6  Racing Club
    5  Lanús
    4  Arsenal
    3  Argentinos Juniors
    3  Banfield
    2  Colón (Santa Fe)
    2  Ferro Carril Oeste
    2  Gimnasia y Esgrima (La Plata)
    2  Godoy Cruz A.T. (Mendoza)
    2  Quilmes
    1  Huracán
    1  Talleres (Córdoba)
    1  Tigre
 
 
Participations by edition:
 
1960	San Lorenzo (winner of First Division 1959)
1961	Independiente (winner of First Division 1960)
1962	Racing Club (winner of First Division 1961)
1963	Boca Juniors (winner of First Division 1962)
1964	Independiente (winner of First Division 1963)
1965	Boca Juniors (winner of First Division 1964)
	Independiente (runner-up of First Division 1964)	
1966	Boca Juniors (winner of First Division 1965)
	Independiente (winner of Copa Libertadores 1965)
	River Plate (runner-up of First Division 1965)
1967	Racing Club (winner of First Division 1966)
	River Plate (runner-up of First Division 1966)
1968	Estudiantes LP (winner of Metropolitano 1967)
	Independiente (winner of Nacional 1967)
	Racing Club (winner of Copa Libertadores 1967)
1969	Estudiantes LP (winner of Copa Libertadores 1968)
1970	Boca Juniors (winner of Nacional 1969)
	Estudiantes LP (winner of Copa Libertadores 1969)
	River Plate (runner-up of Nacional 1969)
1971	Boca Juniors (winner of Nacional 1970)
	Estudiantes LP (winner of Copa Libertadores 1970)
	Rosario Central (runner-up of Nacional 1970)
1972	Independiente (winner of Metropolitano 1971)
	Rosario Central (winner of Nacional 1971)
1973	Independiente (winner of Copa Libertadores 1972)
	River Plate (runner-up of Nacional 1972)
	San Lorenzo (winner of Metropolitano and Nacional 1972)
1974	Huracán (winner of Metropolitano 1973)
	Rosario Central (winner of Nacional 1973)
	Independiente (winner of Copa Libertadores 1973)	
1975	Independiente (winner of Copa Libertadores 1974)
	Newell's Old Boys (winner of Metropolitano 1974)
	Rosario Central (runner-up Metropolitano and Nacional 1974)
1976	Estudiantes LP (runner-up of Nacional 1975)
	Independiente (winner of Copa Libertadores 1975)
	River Plate (winner of Metropolitano and Nacional 1975)
1977	Boca Juniors (winner of Metropolitano and Nacional 1976)
	River Plate (runner-up of Nacional 1976)
1978	Boca Juniors (winner of Copa Libertadores 1977)
	Independiente (winner of Nacional 1977)
	River Plate (winner of Metropolitano 1977)
1979	Boca Juniors (winner of Copa Libertadores 1978)
	Independiente (winner of Nacional 1978)
	Quilmes (winner of Metropolitano 1978)
1980	River Plate (winner of Metropolitano 1979)
	Vélez Sarsfield (runner-up of Metropolitano 1979)
1981	River Plate (winner of Metropolitano 1980)
	Rosario Central (winner of Nacional 1980)
1982 	Boca Juniors (winner of Metropolitano 1981)
	River Plate (winner of Nacional 1981)
1983	Estudiantes LP (winner of Metropolitano 1982)
	Ferro Carril Oeste (winner of Nacional 1982)
1984	Estudiantes LP (winner of Nacional 1983)
	Independiente (winner of Metropolitano 1983)
1985	Argentinos Juniors (winner of Metropolitano 1984)
	Ferro Carril Oeste (winner of Nacional 1984)
	Independiente (winner of Copa Libertadores 1984)
1986	Argentinos Juniors (winner of Copa Libertadores 1985)
	Boca Juniors (winner of Liguilla Pre-Libertadores 1985/86)
	River Plate (winner of First Division 1985/86)
1987	Independiente (winner of Liguilla Pre-Libertadores 1986/87)
	River Plate (winner of Copa Libertadores 1986)
	Rosario Central (winner of First Division 1986/87)
1988	Newell's Old Boys (winner of First Division 1987/88)
	San Lorenzo (winner of Liguilla Pre-Libertadores 1987/88)
1989	Boca Juniors (runner-up of Apertura 1988)
	Racing Club (winner of Apertura 1988)
1990	Independiente (winner of First Division 1988/89)
	River Plate (winner of Liguilla Pre-Libertadores 1988/89)
1991	Boca Juniors (winner of Liguilla Pre-Libertadores 1989/90)
	River Plate (winner of First Division 1989/90)
1992	Newell's Old Boys (winner of First Division 1990/91)
	San Lorenzo (winner of Liguilla Pre-Libertadores 1990/91)
1993	Newell's Old Boys (winner of Liguilla Pre-Libertadores 1991/92)
	River Plate (winner of First Division 1991/92)
1994    Boca Juniors (winner of Apertura 1992)
	Vélez Sarsfield (winner of Clausura 1993)
1995	Independiente (winner of Clausura 1994)
	River Plate (winner of Apertura 1993)
	Vélez Sarsfield (winner of Copa Libertadores 1994)
1996	River Plate (winner of Apertura 1994)
	San Lorenzo (winner of Clausura 1995)
1997	Racing Club (runner-up Apertura 1995)
	River Plate (winner of Copa Libertadores 1996)
	Vélez Sarsfield (winner of Apertura 1995 and Clausura 1996)
1998	Colón (Santa Fe) (runner-up Clausura 1997)
	River Plate (winner of Apertura 1996 and Clausura 1997)
1999	River Plate (winner of Apertura 1997)
	Vélez Sarsfield (winner of Clausura 1998)
2000	Boca Juniors (winner of Apertura 1998 and Clausura 1999)
	River Plate (runner-up Clausura 1999)
	Rosario Central (runner-up Apertura 1999)
	San Lorenzo (4th place of Apertura 1999)
2001	Boca Juniors (winner of Copa Libertadores 2000)
	River Plate (winner of Apertura 1999 and Clausura 2000)
	Rosario Central (4th place of Apertura+Clausura 1999/2000)
	San Lorenzo (3rd place of Apertura+Clausura 1999/2000)
	Vélez Sarsfield (5th place of Apertura+Clausura 1999/2000)
2002	Boca Juniors (winner of Copa Libertadores 2001)
	River Plate (2nd place of Apertura+Clausura 2000/01)
	San Lorenzo (winner of Clausura 2001)
	Talleres (Córdoba) (4th place of Apertura+Clausura 2000/01)
	Vélez Sarsfield (5th place of Apertura+Clausura 2000/01)
2003	Boca Juniors (3rd place of Apertura+Clausura 2001/02)
	Gimnasia y Esgrima LP (4th place of Apertura+Clausura 2001/02)
	Racing Club (winner of Apertura 2001)
	River Plate (winner of Clausura 2002)
2004	Boca Juniors (winner of Copa Libertadores 2003)
	Independiente (winner of Apertura 2002)
	River Plate (winner of Clausura 2003)
	Rosario Central (4th place of Apertura+Clausura 2002/03)
	Vélez Sarsfield (3rd place of Apertura+Clausura 2002/03)
2005	Banfield (3rd place of Apertura+Clausura 2003/04)
	Boca Juniors (winner of Apertura 2003)
	Quilmes (5th place of Apertura+Clausura 2003/04)
	River Plate (winner of Clausura 2004)
	San Lorenzo (4th place of Apertura+Clausura 2003/04)
2006	Estudiantes LP (3rd place of Apertura+Clausura 2004/05)
	Newell's Old Boys (winner of Apertura 2004)
	River Plate (5th place of Apertura+Clausura 2004/05)
	Rosario Central (4th place of Apertura+Clausura 2004/05)
	Vélez Sarsfield (winner of Clausura 2005)
2007	Banfield (4th place of Apertura+Clausura 2005/06)
	Boca Juniors (winner of Apertura 2005 and Clausura 2006)
	Gimnasia y Esgrima LP (2nd place of Apertura+Clausura 2005/06)
	River Plate (3rd place of Apertura+Clausura 2005/06)
	Vélez Sarsfield (5th place of Apertura+Clausura 2005/06)
2008	Arsenal (5th place of Apertura+Clausura 2006/07)
	Boca Juniors (winner of Copa Libertadores 2007)
	Estudiantes LP (winner of Apertura 2006)
	Lanús (6th place of Apertura+Clausura 2006/07)
	River Plate (4th place of Apertura+Clausura 2006/07)
	San Lorenzo (winner of Clausura 2007)
2009	Boca Juniors (winner of Apertura 2008)
	Estudiantes LP (3rd place of Apertura+Clausura+Apertura 2007/08)
	Lanús (winner of Apertura 2007)
	River Plate (winner of Clausura 2008)
	San Lorenzo (4th place of Apertura+Clausura+Apertura 2007/08)
2010	Banfield (winner of Apertura 2009)
	Colón (Santa Fe) (5th place of Clausura+Apertura 2009)
	Estudiantes LP (winner of Copa Libertadores 2009)
	Lanús (3rd place of Clausura+Apertura 2009)
	Newell's Old Boys (4th place of Clausura+Apertura 2009)
	Vélez Sarsfield (winner of Clausura 2009)
2011    Argentinos Juniors (winner of Clausura 2010)
	Estudiantes LP (winner of Apertura 2010)
	Godoy Cruz A.T. (Mendoza) (4th place of Clausura+Apertura 2010)
	Independiente (5th place of Clausura+Apertura 2010)
	Vélez Sarsfield (3rd place of Clausura+Apertura 2010)
2012    Arsenal (5th place of Clausura+Apertura 2011)
	Boca Juniors (winner of Apertura 2011)
	Godoy Cruz A.T. (4th place of Clausura+Apertura 2011)
	Lanús (3rd place of Clausura+Apertura 2011)
	Vélez Sarsfield (winner of Clausura 2011)
2013	Arsenal (winner of Clausura 2012)
	Boca Juniors (4th place of Clausura+Apertura 2012)
	Newell's Old Boys (3rd place of Clausura+Apertura 2012)
	Tigre (best Argentinian Club in Copa Sudamericana 2012)
	Vélez Sarsfield (winner of Inicial 2012)
2014	Arsenal (winner Copa Argentina 2012/13)
	Lanús (best Argentinian Club in Copa Sudamericana 2013)
        Newell's Old Boys (winner of Final 2013)
	San Lorenzo (winner of Inicial 2013)
        Vélez Sarsfield (winner of First Division 2012/13)	
 
 
 
 
Trivia: 
 
.Most consecutive participations:   [15]
 
		        River Plate [1995,1996,1997,1998,1999,2000,2001,2002,2003,2004,2005,2006,2007,2008,2009]
 
.Best win at home: 	11.03.1970   River Plate         9-0  Universitario [Bol]
.Best win away: 	04.08.1990   Independiente       6-0  Pepeganga [Ven]
 
.Worst loss at home:    26.02.1992   Newell's Old Boys   0-6  San Lorenzo
.Worst loss away:       05.03.2008   Arsenal		 0-6  Fluminense [Bra]
 
 
.Match with most goals at home:  [9]
			
			11.03.1970   River Plate	 9-0  Universitario [Bol]
 
.Match with most goals away:     [8]
 
			07.03.2000   Rosario Central	 3-5  América [Col]
 
 
 
General Table: [points are computed as: W:3 / D:1 / L:0]
 
    Overall Table 		      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga  
-------------------------------------------------------------------------
 1. River Plate			      499  290  143   70   77  473  314    
 2. Boca Juniors	              445  246  129   58   59  372  226
 3. Independiente		      243  144   69   36   39  204  136
 4. Vélez Sarsfield                   233  131   67   32   32  187  116
 5. Estudiantes (La Plata)	      197  105   59   20   26  145   92
 6. San Lorenzo  		      146  104   39   29   36  137  105
 7. Rosario Central 		      126   76   36   18   22  130   98
 8. Newell's Old Boys 		      110   74   28   26   20   86   77
 9. Racing Club			      101   57   29   14   14   96   62
10. Lanús			       60   42   15   15   12   53   41
11. Arsenal			       46   32   14    4   14   40   44
12. Argentinos Juniors                 43   25   12    7    6   32   23
13. Banfield			       41   24   12    5    7   42   32
14. Huracán			       20   11    6    2    3   19   12 
15. Ferro Carril Oeste		       20   13    6    2    5   12   11
16. Tigre			       18   10    6    0    4   16   14
17. Gimnasia y Esgrima (La Plata)      16   12    4    4    4   17   17
18. Colón (Santa Fe)		       13   12    4    1    7   15   21
19. Godoy Cruz A.T. (Mendoza)	       12   12    3    3    6   18   26
20. Quilmes			       10   14    2    4    8   17   24
21. Talleres (Córdoba) 			5    6    1    2    3    5    9
-------------------------------------------------------------------------
    Total			     2404 1440  684  352  404 2116 1500
				                           
 
 
 
By countries and clubs:     
 
    		 		      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga  
-------------------------------------------------------------------------
 
Argentina			      416  316  100  116  100  342  342
 
  River Plate			      103   80   23   34   23   82   78
  Independiente			       71   48   18   17   13   57   50
  Boca Juniors			       48   43   12   12   19   34   50
  San Lorenzo			       29   19    7    8    4   20   22
  Rosario Central 		       28   18    8    4    6   22   16
  Vélez Sarsfield		       25   23    5   10    8   25   27
  Racing Club			       21   14    5    6    3   18   16
  Newell's Old Boys		       21   20    4    9    7   19   19
  Estudiantes LP		       14   17    3    5    9   17   25
  Colón 			       12    4    4    0    0   11    4
  Ferro Carril Oeste		       10    5    3    1    1    8    4
  Huracán			        7    5    2    1    2    5    6
  Arsenal				6    2    2    0    0    4    1
  Quilmes			   	6    2    2    0    0    4    1
  Argentinos Juniors		        6    8    1    3    4    6   12
  Banfield				4    2    1    1    0    4    3
  Lanús					2    2    0    2    0    3    3
  Talleres				2    2    0    2    0    1    1
  Godoy Cruz A.T.			1    2    0    1    1    2    4
 
-------------------------------------------------------------------------
 
Colombia			      257  144   75   32   37  234  147
 
  Deportivo Cali		       52   31   16    4   11   45   31
  Atlético Junior		       36   18   11    3    4   35   21
  América			       36   23    9    9    5   30   23  
  Millonarios			       27   14    8    3    3   25   11 
  Independiente Santa Fe	       23   10    7    2    1   22    9
  Atlético Nacional		       23   18    6    5    7   23   24
  Independiente Medellín	       19    8    6    1    1   20    5
  Once Caldas			       13   10    3    4    3    8    8
  Deportes Tolima		       10    4    3    1    0    6    3
  Corporación Tuluá			9    4    3    0    1   11    7
  Deportivo Pasto			6    2    2    0    0    5    2 
  Cúcuta				3    2    1    0    1    4    3
 
-------------------------------------------------------------------------
 
Uruguay				      256  145   74   34   37  195  137
 
  Peñarol			      110   65   32   14   19   83   69
  Nacional			       64   42   17   13   12   46   40
  Defensor Sporting		       31   18    8    7    3   21   14
  Danubio			       18    6    6    0    0   14    4	
  Montevideo Wanderers		       15    6    5    0    1   13    6
  Cerro					9    4    3    0    1    8    2
  Rocha FC				6    2    2    0    0    8    0
  Fenix					3    2    1    0    1    2    2
 
 
-------------------------------------------------------------------------
 
Brazil				      246  171   71   33   67  217  231
  
  Cruzeiro 			       38   28   11    5   12   32   40
  São Paulo			       29   21    9    2   10   21   24
  Corinthians			       24   12    7    3    2   22   16
  Palmeiras    			       24   19    6    6    7   20   31  
  Fluminense			       22   16    6    4    6   18   23
  Vasco da Gama			       20   10    6    2    2   16    8
  Grêmio			       16   12    4    4    4   13   13
  Santos			       15   10    5    0    5   15   15
  Atlético Mineiro		       12    8    4    0    4   12   15
  Internacional  		       10    8    3    1    4    9    9
  Atlético Paranaense			6    2    2    0    0    5    1
  Guaraní				4    2    1    1    0    2    1
  Goiás					4    4    1    1    2    3    6
  Flamengo				4    6    1    1    4    7   13
  Bahía					3    2    1    0    1    5    3
  Paulista FC				3    2    1    0    1    5    3
  Paysandu SC				3    2    1    0    1    4    3
  Botafogo				3    2    1    0    1    3    2
  São Caetano				3    3    0    3    0    3    3
  Coritiba FC				3    2    1    0    1    2    2
 
-------------------------------------------------------------------------
 
Peru				      234  118   71   21   26  222  122
 
  Universitario			       86   46   25   11   10   76   36
  Sporting Cristal 		       81   40   25    6    9   79   55
  Alianza Lima			       33   16   10    3    3   28   15 
  Atlético Chalaco 		       12    4    4    0    0   12    2
  Juan Aurich				6    2    2    0    0    7    1   
  Universidad San Martín		6    4    2    0    2    9    4
  Cienciano				6    4    2    0    2    7    8
  Sport Huancayo			4    2    1    1    0    4    1
 
 
-------------------------------------------------------------------------
 
Chile				      208  112   60   28   24  169  109
 
  Colo Colo			       62   33   18    8    7   48   30
  Unión Española		       42   19   13    3    3   34   14
  Universidad Católica		       32   18    9    5    4   32   25	
  Cobreloa			       25   14    7    4    3   14   12		
  Universidad de Chile		       22   14    6    4    4   20   18
  Coquimbo Unido		       12    4    4    0    0    9    1
  Deportes Iquique			6    2    2    0    0    6    1
  Deportes Concepción		        3    2    1    0    1    4    4
  O'Higgins				2    2    0    2    0    0    0
  Everton				1    2    0    1    1    2    3
  Santiago Wanderers  		 	1    2    0    1    1    0    1
 
-------------------------------------------------------------------------
 
Ecuador				      203  112   60   23   29  157   94
 
  El Nacional			       42   22   13    3    6   33   19
  Barcelona			       36   18   11    3    4   24   12
  Emelec			       34   18   10    4    4   25   14
  Liga Deportiva Universitaria	       34   24    9    7    8   30   29
  Deportivo Cuenca		       18   10    5    3    2   15    5
  Deportivo Quito		       15    8    5    0    3   13    6
  Filanbanco			       10    4    3    1    0    6    2
  Olmedo				7    4    2    1    1    7    4
  Independiente del Valle		4    2    1    1    0    2    1
  Valdez				3    2    1    0    1    2    2
 
-------------------------------------------------------------------------
 
Bolivia			              172   88   53   13   22  180   69
  
  Bolivar		               45   26   13    6    7   45   21
  Oriente Petrolero		       35   14   11    2    1   35    5  
  The Strongest 		       27   16    9    0    7   27   20		 
  Blooming			       17    8    5    2    1   16    5
  Universitario			       16    6    5    1    0   16    0
  Jorge Wilstermann		       14   10    4    2    4   15   11
  31 de Octubre				9    4    3    0    1   17    3
  Real Potosí 			        9    4    3    0    1    9    4
 
-------------------------------------------------------------------------
  
Paraguay			      167  100   48   23   29  158  116
 
  Libertad			       43   26   13    4    9   37   27
  Olimpia			       41   32   11    8   13   45   46
  Guaraní			       34   12   11    1    0   32    9
  Cerro Porteño			       29   18    8    5    5   26   20
  Sportivo Luqueño			8    4    2    2    0    4    1
  Nacional				9    8    2    3    3    7    9
  Atlético Colegiales			4    2    1    1    0    7    5
 
-------------------------------------------------------------------------
 
Venezuela			      162   70   50   12    8  159   50
 
  Caracas FC			       30   16    9    3    4   31   15
  Deportivo Italia  		       18    6    6    0    0   17    4
  Deportivo Táchira		       15    8    4    3    1   16    7
  Deportivo Lara		       15    6    5    0    1   14    5
  Minerven			       14    6    4    2    0   15    3
  Deportivo Anzoátegui		       12    4    4    0    0   11    2
  Estudiantes Mérida		       12    4    4    0    0   11    2
  Deportivo Galicia		       12    4    4    0    0   10    1
  Portuguesa			       10    4    3    1    0    9    3
  Zamora			       10    4    3    1    0    6    0
  Pepeganga				6    2    2    0    0    9    0
  UA Maracaibo				5    4    1    2    1    7    6
  Mineros de Guayana 			3    2    1    0    1    3    2
 
 -------------------------------------------------------------------------
 
Mexico				       81   62   22   15   25   83   82
 
  América			       17   14    5    2    7   19   22
  Guadalajara			       14   12    3    5    4   10   12
  Santos Laguna			       12    6    4    0    2    9    4
  Atlas				       12    8    3    3    2   15   11
  San Luis				9    4    3    0    1    8    4  
  Morelia				5    4    1    2    1    5    5
  Cruz Azul 				5    6    1    2    3    4    9
  Pachuca CF				3    2    1    0    1    5    3
  Toluca				3    4    1    0    3    6    7
  Tigres UANL				1    2    0    1    1    2    5
 
  

 

Argentinos Juniors    

3 participations: [Winner 1985]
                  [Semifinal 1986]
		  [First Round 2011]
 
.Best win at home: 	15.08.1985   Argentinos Juniors   3-1  Ferro Carril Oeste
			24.02.2011   Argentinos Juniors   3-1  América [Mex]
.Best win away: 	26.09.1986   Argentinos Juniors   2-0  River Plate
.Worst loss at home: 	20.04.2011   Argentinos Juniors	  2-4  Fluminense [Bra]
.Worst loss away: 	25.07.1985   Argentinos Juniors	  0-1  Ferro Carril Oeste
			22.10.1985   Argentinos Juniors   0-1  América [Col]
 			11.09.1986   Argentinos Juniors   0-1  Barcelona [Ecu]
 
 
 
Matches Played:
 
  Stage		  Date		   Place	    Team	       Score	    Team		Scorers
 
First Round	25.07.1985	Buenos Aires	Argentinos Juniors	0-1	Ferro Carril Oeste	
First Round	02.08.1985	Río de Janeiro	Argentinos Juniors	2-1	Vasco da Gama		[Ereros - Castro]
First Round	05.08.1985	Río de Janeiro	Argentinos Juniors	1-0	Fluminense		[Lemme]
First Round	09.08.1985	Buenos Aires	Argentinos Juniors	2-2	Vasco da Gama		[Borghi - Domenech]
First Round	15.08.1985	Buenos Aires	Argentinos Juniors	3-1	Ferro Carril Oeste	[Pavoni - Borghi - Cúper o/g] 
First Round	23.08.1985	Buenos Aires	Argentinos Juniors	1-0	Fluminense		[Videla]
First-P Playoff	11.09.1985	Buenos Aires	Argentinos Juniors	3-1	Ferro Carril Oeste	[Borghi(2) - Ereros]    
Semifinals	16.09.1985	Buenos Aires	Argentinos Juniors	2-2	Independiente		[Borghi - Commisso]   
Semifinals	19.09.1985	Santa Cruz	Argentinos Juniors	1-1	Blooming		[Borghi]
Semifinals	01.10.1985	Buenos Aires	Argentinos Juniors	1-0	Blooming		[Videla]
Semifinals	10.10.1985	Buenos Aires	Argentinos Juniors	2-1	Independiente		[Videla - Castro] 
Final		17.10.1985	Buenos Aires	Argentinos Juniors	1-0	América			[Commisso]
Final		22.10.1985	Cali		Argentinos Juniors	0-1	América	
Final		24.10.1985	Asunción	Argentinos Juniors   [5]1-1[4]	América			[Commisso]
	
Semifinals	04.09.1986	Buenos Aires	Argentinos Juniors	0-0	River Plate	
Semifinals	11.09.1986	Guayaquil	Argentinos Juniors	0-1	Barcelona	
Semifinals	26.09.1986	Buenos Aires	Argentinos Juniors	2-0	River Plate		[Castro - Videla]
Semifinals	30.09.1986	Buenos Aires	Argentinos Juniors	1-0	Barcelona		[Borghi]
Semi-F Playoff	03.10.1986	Buenos Aires	Argentinos Juniors	0-0	River Plate
 
First Round	09.02.2011	Río de Janeiro	Argentinos Juniors	2-2	Fluminense		[Niell(2)]
First Round	24.02.2011	Buenos Aires	Argentinos Juniors	3-1	América			[Salcedo(2) - Sánchez Prette]
First Round	02.03.2011	Montevideo	Argentinos Juniors	1-0	Nacional		[Niell]
First Round	15.03.2011	Buenos Aires	Argentinos Juniors	0-1	Nacional
First Round	06.04.2011	Mexico D.F.	Argentinos Juniors	1-2	América			[Niell]
First Round	20.04.2011	Buenos Aires    Argentinos Juniors	2-4	Fluminense		[Salcedo - Oberman]
 
 
				      
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			       43   25   12    7    6   32   23
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Fluminense [Bra]			7    4    2    1    1    6    6
Ferro Carril Oeste			6    3    2    0    1    6    3
River Plate				5    3    1    2    0    2    0
Independiente				4    2    1    1    0    4    3
Vasco da Gama [Bra]			4    2    1    1    0    4    3
Blooming [Bol]				4    2    1    1    0    2    1
América [Col]				4    3    1    1    1    2    2
América [Mex]				3    2    1    0    1    4    3
Barcelona [Ecu]				3    2    1    0    1    1    1
Nacional [Uru]				3    2    1    0    1    1    1
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Argentina			       15    8    4    3    1   12    6
Brazil				       11    6    3    2    1   10    9
Bolivia					4    2	  1    1    0    2    1
Colombia				4    3    1    1    1    2    2
Mexico					3    2    1    0    1    4    3
Ecuador					3    2    1    0    1    1    1 
Uruguay					3    2    1    0    1    1    1
 
 

Arsenal    

 4 participations: [Quartefinals 2014]
		   [First Round 2008,2012,2013]
 
 
.Best win at home: 	24.01.2012   Arsenal	   	  3-0  Sport Huancayo [Per]
			21.02.2012   Arsenal		  3-0  Zamora [Ven]	
			25.02.2014   Arsenal		  3-0  Deportivo Anzoátegui [Ven]
		  	10.04.2014   Arsenal		  3-0  Santos Laguna [Mex]		
.Best win away: 	26.03.2014   Arsenal	   	  3-1  Deportivo Anzoátegui [Ven]
.Worst loss at home: 	26.02.2013   Arsenal		  2-5  Atlético Mineiro [Bra]
.Worst loss away: 	05.03.2008   Arsenal		  0-6  Fluminense [Bra]
 
 
 
Matches Played:
 
  Stage		  Date		   Place	   Team	       Score	    Team		Scorers
 
Prelim.Round	29.01.2008	Sarandí		Arsenal		2-0	Mineros de Guayana	[Calderón - Leguizamón]
Prelim.Round	05.02.2008	Cdad.Guayana	Arsenal		1-2	Mineros de Guayana	[Calderón]
First Round	20.02.2008	Sarandí		Arsenal		1-0	Libertad		[Leguizamón]
First Round	05.03.2008	Río de Janeiro	Arsenal		0-6	Fluminense
First Round	12.03.2008	Sarandí		Arsenal		0-1	Liga D.U.Quito	
First Round	26.03.2008	Quito		Arsenal		1-6	Liga D.U.Quito		[Leguizamón]
First Round	09.04.2008	Sarandí		Arsenal		2-0	Fluminense		[Biagini - Bottaro]
First Round	16.04.2008	Asunción	Arsenal		2-1	Libertad		[Bottaro - Yacuzzi]
 
 
Prelim.Round	24.01.2012	Sarandí		Arsenal		3-0	Sport Huancayo		[Córdoba - Zelaya - Mosca]
Prelim.Round	31.01.2012	Huancayo	Arsenal		1-1	Sport Huancayo		[Leguizamón]
First Round	07.02.2012	Río de Janeiro	Arsenal		0-1	Fluminense
First Round	21.02.2012	Sarandí		Arsenal		3-0	Zamora			[Ortiz - Carbonero - Leguizamón]
First Round	14.03.2012	Sarandí		Arsenal		1-2	Boca Juniors		[C.Rodríguez o/g]
First Round	29.03.2012	Buenos Aires	Arsenal		0-2	Boca Juniors		
First Round	10.04.2012	Barinas		Arsenal		1-0	Zamora			[Caffa]
First Round	18.04.2012	Sarandí		Arsenal		1-2	Fluminense		[Aguirre]
 
 
First Round	14.02.2013	La Paz		Arsenal		1-2	The Strongest		[Benedetto]
First Round	26.02.2013	Sarandí		Arsenal		2-5	Atlético Mineiro	[Furch - Aguirre]
First Round	07.03.2013	São Paulo	Arsenal		1-1	São Paulo		[Benedetto]
First Round	14.03.2013	Sarandí		Arsenal		2-1	São Paulo		[Ortiz - Braghieri]
First Round	03.04.2013	Belo Horizonte	Arsenal		2-5	Atlético Mineiro	[Braghieri - Benedetto]
First Round	17.04.2013	Sarandí		Arsenal		2-1	The Strongest		[Rolle - Furch]
 
 
First Round	11.02.2014	Torreón		Arsenal		0-1	Santos Laguna
First Round	25.02.2014	Sarandí		Arsenal		3-0	Deportivo Anzoátegui	[Furch - Carrera - Caraglio]
First Round	13.03.2014	Sarandí		Arsenal		1-0	Peñarol			[Furch]
First Round	19.03.2014	Montevideo	Arsenal		1-2	Peñarol			[Marcone]
First Round	26.03.2014	Pto. La Cruz	Arsenal		3-1	Deportivo Anzoátegui	[M.Sánchez - Rolle - Zaldivia]
First Round	10.04.2014	Sarandí		Arsenal		3-0	Santos Laguna		[Zelaya - Echeverría - Crosas o/g]
8° Final	24.04.2014	Sarandí		Arsenal		0-0	Unión Española		
8° Final	30.08.2014	Santiago	Arsenal		1-0	Unión Española		[Braghieri]
Quarterfinals	07.05.2014	Asunción	Arsenal		0-1	Nacional (Par)		
Quarterfinals	14.05.2014	Sarandí		Arsenal		0-0	Nacional (Par)			
 
 
 
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			       46   32   14    4   14   40   44       
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Deportivo Anzoátegui [Ven]		6    2    2    0    0    6    1
Zamora [Ven]				6    2    2    0    0    4    0
Libertad [Par]				6    2    2    0    0    3    1
Sport Huancayo [Per]			4    2    1    1    0    4    1
São Paulo [Bra]				4    2    1    1    0    3    2
Unión Española [Chi]			4    2    1    1    0    1    0
Santos Laguna [Mex]			3    2    1    0    1    3    1
Mineros de Guayana [Ven]		3    2    1    0    1    3    2
The Strongest [Bol]			3    2    1    0    1    3    3 
Peñarol [Uru]				3    2    1    0    1    2    2   
Fluminense [Bra]			3    4    1    0    3    3    9
Nacional [Par]				1    2    0    1    1    0    1
Boca Juniors				0    2    0    0    2    1    4
Atlético Mineiro [Bra]			0    2    0    0    2    4   10
Liga Deportiva Universitaria [Ecu]	0    2    0    0    2    0    7
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Venezuela			       15    6    5    0    1   13    3	
Paraguay				7    4    2    1    1    3    2
Brazil					7    8    2    1    5   10   21
Peru					4    2    1    1    0    4    1
Chile					4    2    1    1    0    1    0
Mexico					3    2    1    0    1    3    1
Bolivia					3    2    1    0    1    3    3
Uruguay					3    2    1    0    1    2    2
Argentina				0    2    0    0    2    1    4
Ecuador					0    2    0    0    2    0    7
 
 
 

 

Banfield    

 3 participations: [Quarterfinal 2005]
		   [Second Round 2010]
		   [First Round 2007]
 
 
.Best win at home: 	27.02.2007   Banfield   	  4-1  El Nacional [Ecu]
			21.04.2010   Banfield		  4-1  Deportivo Cuenca [Ecu]	
.Best win away: 	17.02.2010   Banfield   	  4-1  Deportivo Cuenca [Ecu]
.Worst loss at home: 	06.04.2005   Banfield		  0-3  Tigres UANL [Mex]
.Worst loss away: 	07.03.2007   Banfield		  0-4  América [Mex]
 
 
 
Matches Played:
 
  Stage		  Date		   Place	   Team	       Score	    Team		Scorers
 
First Round	17.02.2005	Caracas		Banfield	1-1	Caracas FC		[Piriz Alvez]
First Round	23.02.2005	Buenos Aires	Banfield 	3-2	Alianza Lima		[Cervera - Andrizzi - Ceballos]
First Round	15.03.2005	Monterrey	Banfield	2-2	Tigres UANL		[Barijho - Bilos]
First Round	06.04.2005	Buenos Aires	Banfield	0-3	Tigres UANL
First Round	12.04.2005	Lima		Banfield	1-0	Alianza Lima		[Barijho]
First Round	03.05.2005	Buenos Aires	Banfield	3-1	Caracas FC		[P.Fernández - Ceballos - Bilos]
8º Final	18.05.2005	Buenos Aires	Banfield	3-0	Independiente Medellín	[Bilos(2)- Ceballos]
8º Final	24.05.2005	Medellín	Banfield	2-0	Independiente Medellín	[Barijho - Paletta]
Quarterfinals	02.06.2005	Buenos Aires	Banfield	1-1	River Plate		[Bilos]
Quarterfinals	16.06.2005	Buenos Aires	Banfield	2-3	River Plate		[Bilos - Barijho]
 
 
First Round	20.02.2007	Asunción	Banfield	0-1	Libertad		
First Round	27.02.2007	Buenos Aires	Banfield	4-1 	El Nacional		[Cvitanich - Andrizzi(2)- Lucchetti]
First Round	07.03.2007	Mexico D.F.	Banfield	0-4	América
First Round	21.03.2007	Buenos Aires	Banfield	3-1	América			[Lujambio(2)- Cvitanich]
First Round	03.04.2007	Quito		Banfield	1-0	El Nacional		[Quinteros]
First Round	18.04.2007	Buenos Aires	Banfield	0-1	Libertad
 
 
First Round	10.02.2010	Buenos Aires	Banfield	2-1	Morelia			[J.Rodríguez - Battion]
First Round	17.02.2010	Cuenca		Banfield	4-1	Deportivo Cuenca	[Méndez - Erviti - S.Fernández(2)]
First Round	10.03.2010	Montevideo	Banfield	2-2	Nacional		[J.Rodríguez(2)]
First Round	16.03.2010	Buenos Aires	Banfield	0-2	Nacional
First Round	31.03.2010	Morelia		Banfield	1-1	Morelia			[Laso]
First Round	21.04.2010	Buenos Aires	Banfield	4-1	Deportivo Cuenca	[R.Ramirez(2)- Erviti - Lucchetti]
8° Final	28.04.2010	Buenos Aires	Banfield	3-1	Internacional		[J.Rodríguez - Battion - S.Fernández]
8° Final	06.05.2010	Porto Alegre	Banfield	0-2	Internacional
 
 
 
 
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			       41   24   12    5    7   42   32       
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Deportivo Cuenca [Ecu]			6    2    2    0    0    8    2
Independiente Medellín [Col]		6    2    2    0    0    5    0
El Nacional [Ecu]			6    2    2    0    0    5    1
Alianza Lima [Per]			6    2    2    0    0    4    2
Caracas FC [Ven]			4    2    1    1    0    4    2
Morelia [Mex]				4    2    1    1    0    3    2
Internacional [Bra]			3    2    1    0    1    3    3
América [Mex]				3    2    1    0    1    3    5
River Plate				1    2    0    1    1    3    4
Nacional [Uru]				1    2    0    1    1    2    4
Tigres UANL [Mex]			1    2    0    1    1    2    5
Libertad [Par]				0    2    0    0    2    0    2
 
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Ecuador				       12    4    4    0    0   13    3
Mexico					8    6    2    2    2    8   12
Colombia				6    2    2    0    0    5    0
Perú					6    2    2    0    0    4    2
Venezuela				4    2    1    1    0    4    2
Brazil					3    2    1    0    1    3    3
Argentina				1    2    0    1    1    3    4
Uruguay					1    2    0    1    1    2    4
Paraguay				0    2    0    0    2    0    2
			
 

Boca  Juniors    

24 participations: [Winner 1977,1978,2000,2001,2003,2007]
                   [Finalist 1963,1979,2004,2012]
		   [Semifinal 1965,1966,1991,2008]
		   [Quarterfinal 1970,2002,2005,2013]
		   [Second Round 1989,2009]
		   [First Round 1971,1982,1986,1994]
 
		
.Best win at home: 	26.04.2007   Boca Juniors   	  7-0  Bolivar [Bol]
.Best win away: 	19.06.2003   Boca Juniors	  4-0  América [Col]
.Worst loss at home: 	07.04.1966   Boca Juniors	  0-2  Independiente
.Worst loss away: 	09.03.1994   Boca Juniors	  1-6  Cruzeiro [Bra]
 
 
 
Matches Played:
 
  Stage		  Date		   Place	   Team	       Score	    Team		Scorers
 
First Round	07.04.1963	Asunción	Boca Juniors	0-1	Olimpia	
First Round	14.04.1963	Buenos Aires	Boca Juniors	5-3	Olimpia			[Valentim(2) - Menéndez(2) - Corbatta]
First Round	26.06.1963	Buenos Aires	Boca Juniors	1-0	Universidad de Chile	[A.González]
First Round	31.07.1963	Santiago	Boca Juniors	3-2	Universidad de Chile	[Sanfilippo(3)]
Semifinals	07.08.1963	Montevideo	Boca Juniors	2-1	Peñarol			[Valentim(2)]
Semifinals	15.08.1963	Buenos Aires	Boca Juniors	1-0	Peñarol			[Sanfilippo]
Final		04.09.1963	Río de Janeiro	Boca Juniors	2-3	Santos			[Sanfilippo(2)]
Final		11.09.1963	Buenos Aires	Boca Juniors	1-2	Santos			[Sanfilippo]
 
First Round	07.02.1965	Quito		Boca Juniors	2-1	Deportivo Quito		[Rattín(2)]
First Round	14.02.1965	La Paz		Boca Juniors	3-2	The Strongest		[Menéndez(2) - Silveira]
First Round	26.02.1965	Buenos Aires	Boca Juniors	4-0	Deportivo Quito		[Silveira - A.H.Rojas - Ayres - Simeone]
First Round	02.03.1965	Buenos Aires	Boca Juniors	2-0	The Strongest		[Menéndez - A.H.Rojas]
Semifinals	24.03.1965	Buenos Aires	Boca Juniors	0-2	Independiente			
Semifinals	28.03.1965	Buenos Aires	Boca Juniors	1-0	Independiente		[A.H.Rojas]
Semifinals	05.04.1965	Buenos Aires	Boca Juniors	0-0	Independiente	
 
First Round	10.02.1966	Buenos Aires	Boca Juniors	1-2	River Plate	        [A.H.Rojas]
First Round	17.02.1966	Lima		Boca Juniors	1-2	Universitario		[Zarich]
First Round	19.02.1966	Lima		Boca Juniors	1-0	Alianza Lima		[A.C.Rojas]
First Round	23.02.1966	Caracas		Boca Juniors	2-1	Deportivo Italia	[Zarich - A.H.Rojas]
First Round	25.02.1966	Caracas		Boca Juniors	3-0	Deportivo Lara		[A.C.Rojas(2) - Luna]
First Round	02.03.1966	Buenos Aires	Boca Juniors	2-1	Deportivo Lara		[O.López - A.C.Rojas]
First Round	08.03.1966	Buenos Aires	Boca Juniors	5-2	Deportivo Italia	[Menéndez(2) - Luna - A.C.Rojas]
First Round	10.03.1966	Buenos Aires	Boca Juniors	0-1	Alianza Lima	
First Round	17.03.1966	Buenos Aires	Boca Juniors	2-0	Universitario		[Marzolini - A.C.Rojas]
First Round	24.03.1966	Buenos Aires	Boca Juniors	2-0	River Plate		[A.H.Rojas(2)]
Semifinals	30.03.1966	Asunción	Boca Juniors	3-1	Guaraní			[A.C.Rojas - Menéndez(2)]
Semifinals	07.04.1966	Buenos Aires	Boca Juniors	0-2	Independiente		[Cardoso - Tarabini]
Semifinals	14.04.1966	Buenos Aires	Boca Juniors	2-2	River Plate		[Madurga - A.H.Rojas] 
Semifinals	19.04.1966	Buenos Aires	Boca Juniors	1-1	Guaraní			[A.C.Rojas]
Semifinals	29.04.1966	Buenos Aires	Boca Juniors	0-0	Independiente	
Semifinals	04.05.1966	Buenos Aires	Boca Juniors	1-0	River Plate		[A.H.Rojas] 
 
First Round	17.02.1970	Buenos Aires	Boca Juniors	3-1	River Plate		[Coch(2) - Villagra]  
First Round	22.02.1970	La Paz		Boca Juniors	3-2	Bolivar			[A.C.Rojas(2) - Curioni]
First Round	26.02.1970	La Paz		Boca Juniors	0-0	Universitario (Bol.)	
First Round	07.03.1970	Buenos Aires	Boca Juniors	4-0	Universitario (Bol.)	[Savoy(2) - Larrosa - A.C.Rojas]
First Round	12.03.1970	Buenos Aires	Boca Juniors	2-0	Bolivar			[Savoy - A.C.Rojas]
First Round	19.03.1970	Buenos Aires	Boca Juniors	2-1	River Plate		[Larrosa - Savoy]  
Quarterfinals	11.04.1970	Lima		Boca Juniors	3-1	Universitario		[Suñé - Coch - Madurga]
Quarterfinals	16.04.1970	Buenos Aires	Boca Juniors    0-1	River Plate		
Quarterfinals	22.04.1970	Buenos Aires	Boca Juniors	1-0	Universitario  		[Nicolau]
Quarterfinals	30.04.1970	Buenos Aires	Boca Juniors	1-1	River Plate		[A.C.Rojas] 
 
First Round	19.02.1971	Buenos Aires	Boca Juniors	2-1	Rosario Central		[Suñé - Palacios]   
First Round	01.03.1971	Lima		Boca Juniors	0-2	Sporting Cristal	
First Round	04.03.1971	Lima		Boca Juniors	0-0	Universitario	
First Round	17.03.1971	Buenos Aires	Boca Juniors	2-2	Sporting Cristal	[Coch - A.C.Rojas]
First Round	not played	Buenos Aires 	Boca Juniors   lp-wp    Universitario
First Round	not played	Rosario		Boca Juniors   lp-wp    Rosario Central
 
First Round	09.03.1977	Buenos Aires	Boca Juniors	1-0	River Plate		[Mouzo]
First Round	14.04.1977	Montevideo	Boca Juniors	0-0	Defensor Sporting 	
First Round	20.04.1977	Montevideo	Boca Juniors	1-0	Peñarol			[Mastrángelo]
First Round	28.04.1977	Buenos Aires	Boca Juniors	2-0	Defensor Sporting	[Mouzo - Felman]
First Round	11.05.1977	Buenos Aires	Boca Juniors	1-0	Peñarol			[Ribolzi]
First Round	18.05.1977	Buenos Aires	Boca Juniors	0-0	River Plate	
Semifinals	14.07.1977	Buenos Aires	Boca Juniors	1-0	Libertad		[Pavón]
Semifinals	20.07.1977	Asunción	Boca Juniors	1-0	Libertad		[Zanabria]
Semifinals	03.08.1977	Cali		Boca Juniors	1-1	Deportivo Cali		[Sá]
Semifinals	16.08.1977	Buenos Aires	Boca Juniors	1-1	Deportivo Cali		[Mouzo]
Final		06.09.1977	Buenos Aires	Boca Juniors	1-0	Cruzeiro		[Veglio]
Final		11.09.1977	Belo Horizonte	Boca Juniors	0-1	Cruzeiro	
Final		14.09.1977	Montevideo	Boca Juniors [5]0-0[4]	Cruzeiro	
 
Semifinals	19.09.1978	Buenos Aires	Boca Juniors	0-0	River Plate	
Semifinals	24.09.1978	Belo Horizonte	Boca Juniors	2-1	Atlético Mineiro	[Bordón(2)]
Semifinals	05.10.1978	Buenos Aires	Boca Juniors	3-1	Atlético Mineiro	[T.Cerezo o/g - Mastrángelo - Salinas]
Semifinals	17.10.1978	Buenos Aires	Boca Juniors	2-0	River Plate		[Mastrángelo - Salinas]
Final		23.11.1978	Cali		Boca Juniors	0-0	Deportivo Cali	
Final		28.11.1978	Buenos Aires	Boca Juniors	4-0	Deportivo Cali		[Mastrángelo - Salinas - Perotti(2)]
 
Semifinals	16.05.1979	Buenos Aires	Boca Juniors	1-0	Peñarol			[Capurro]
Semifinals	13.06.1979	Buenos Aires	Boca Juniors	0-1	Independiente	  
Semifinals	27.06.1979	Buenos Aires	Boca Juniors	2-0	Independiente		[Perotti - Mastrángelo]
Semifinals	04.07.1979	Montevideo	Boca Juniors	0-0	Peñarol	
Semi-F Playoff	11.07.1979	Buenos Aires	Boca Juniors	1-0	Independiente		[Mastrángelo]
Final		23.07.1979	Asunción	Boca Juniors	0-2	Olimpia	
Final		27.07.1979	Buenos Aires	Boca Juniors	0-0	Olimpia	
 
First Round	30.07.1982	Cochabamba	Boca Juniors	0-1	Jorge Wilstermann	
First Round	05.08.1982	Buenos Aires	Boca Juniors	0-0	River Plate	
First Round	11.08.1982	La Paz		Boca Juniors	0-1	The Strongest	
First Round	31.08.1982	Buenos Aires	Boca Juniors	1-0	The Strongest		[Vazquez]
First Round	17.09.1982	Buenos Aires	Boca Juniors	2-2	Jorge Wilstermann	[Sotelo(2)]
First Round	30.09.1982	Buenos Aires	Boca Juniors	0-1	River Plate	 
 
First Round	09.07.1986	Buenos Aires	Boca Juniors	1-1	River Plate		[Graciani]  
First Round	17.07.1986	Montevideo	Boca Juniors	2-1	Peñarol			[Tapia - Graciani]
First Round	23.07.1986	Montevideo	Boca Juniors	0-2	Montevideo Wanderers	
First Round	01.08.1986	Buenos Aires	Boca Juniors	1-1	Peñarol			[J.Rinaldi]
First Round	07.08.1986	Buenos Aires	Boca Juniors	3-2	Montevideo Wanderers	[Graciani - Melgar - Hrabina]
First Round	20.08.1986	Buenos Aires	Boca Juniors	0-1	River Plate	  
 
First Round	15.02.1989	Buenos Aires	Boca Juniors	0-0	Racing Club	
First Round	20.02.1989	Lima		Boca Juniors	0-1	Universitario	
First Round	23.02.1989	Lima		Boca Juniors	0-1	Sporting Cristal	
First Round	08.03.1989	Buenos Aires	Boca Juniors	3-2	Racing Club		[Comas(2) - Tapia] 
First Round	14.03.1989	Buenos Aires	Boca Juniors	2-0	Universitario		[Comas - Stafuza]
First Round	21.03.1989	Buenos Aires	Boca Juniors	4-3	Sporting Cristal	[Comas(3) - Graciani]
First-P Playoff	29.03.1989	Buenos Aires	Boca Juniors	3-1	Racing Club		[Latorre - Abramovich - Stafuza]
Second Round	05.04.1989	Asunción	Boca Juniors	0-2	Olimpia	
Second Round	12.04.1989	Buenos Aires	Boca Juniors [6]5-3[7]	Olimpia			[Perazzo(2) - Villareal - Comas - Tavares]
 
First Round	27.02.1991	Buenos Aires	Boca Juniors	4-3	River Plate		[Latorre(2) - Giunta - Marchesini ]
First Round	12.03.1991	La Paz		Boca Juniors	0-2	Bolivar	
First Round	15.03.1991	Sta.Cruz	Boca Juniors	0-1	Oriente Petrolero	
First Round	20.03.1991	Buenos Aires	Boca Juniors	2-0	River Plate		[Batistuta(2)]
First Round	29.03.1991	Buenos Aires	Boca Juniors	0-0	Bolivar	
First Round	05.04.1991	Buenos Aires	Boca Juniors	0-0	Oriente Petrolero	
8° Final	17.04.1991	Buenos Aires	Boca Juniors	3-1	Corinthians		[Graciani - Batistuta(2)]
8° Final	24.04.1991	São Paulo 	Boca Juniors	1-1	Corinthians		[Graciani]
Quarterfinals	30.04.1991	Río de Janeiro	Boca Juniors	1-2	Flamengo		[Batistuta]
Quarterfinals	08.05.1991	Buenos Aires	Boca Juniors	3-0	Flamengo		[Batistuta - Latorre(2)]
Semifinals	16.05.1991	Buenos Aires	Boca Juniors	1-0	Colo Colo		[Graciani]
Semifinals	22.05.1991	Santiago	Boca Juniors	1-3	Colo Colo		[Latorre] 
 
First Round	13.02.1994	Buenos Aires	Boca Juniors	1-1	Vélez Sarsfield		[Mac Allister] 
First Round	09.03.1994	São Paulo 	Boca Juniors	1-6	Palmeiras		[Martinez]
First Round	16.03.1994	Buenos Aires	Boca Juniors	1-2	Cruzeiro		[Acosta]
First Round	23.03.1994	Buenos Aires	Boca Juniors	1-2	Vélez Sarsfield		[Saldaña]
First Round	30.03.1994	Buenos Aires	Boca Juniors	2-1	Palmeiras		[Acosta - Giuntini]
First Round	06.04.1994	Belo Horizonte	Boca Juniors	1-2	Cruzeiro		[Martinez]
 
First Round	23.02.2000	Sta.Cruz	Boca Juniors	0-1	Blooming	
First Round	02.03.2000	Buenos Aires	Boca Juniors	2-1	Universidad Católica	[G.Barros Schelotto - Barijho]
First Round	16.03.2000	Montevideo	Boca Juniors	0-0	Peñarol	
First Round	22.03.2000	Buenos Aires	Boca Juniors	6-1	Blooming		[Moreno(5) - Traverso]
First Round	12.04.2000	Santiago	Boca Juniors	3-1	Universidad Católica	[Barijho(2) - Bermudez]
First Round	19.04.2000	Buenos Aires	Boca Juniors	3-1	Peñarol			[Arruabarrena - Marchant - Barijho]
8° Final	03.05.2000	Quito		Boca Juniors	0-0	El Nacional	
8° Final	09.05.2000	Buenos Aires	Boca Juniors	5-3	El Nacional		[Riquelme - Moreno - G.Barros Schelotto - Arruabarrena - Bermudez]
Quarterfinals	17.05.2000	Buenos Aires	Boca Juniors	1-2	River Plate		[Riquelme] 
Quarterfinals	24.05.2000	Buenos Aires	Boca Juniors	3-0	River Plate		[Delgado - Riquelme - Palermo]
Semifinals	31.05.2000	Buenos Aires	Boca Juniors	4-1	América	(Mex.)		[Barijho(2) - Arruabarrena - Marchant]
Semifinals	07.06.2000	Mexico D.F.	Boca Juniors	1-3	América	(Mex.)		[Samuel]
Final		14.06.2000	Buenos Aires	Boca Juniors	2-2	Palmeiras		[Arruabarrena(2)]
Final		21.06.2000	São Paulo 	Boca Juniors [4]0-0[2]	Palmeiras	
 
First Round	21.02.2001	Buenos Aires	Boca Juniors	2-1	Oriente Petrolero	[Pérez - Riquelme]
First Round	28.02.2001	Calama		Boca Juniors	1-0	Cobreloa		[Bermudez]
First Round	07.03.2001	Buenos Aires	Boca Juniors	2-1	Deportivo Cali		[Delgado(2)]
First Round	20.03.2001	Buenos Aires	Boca Juniors	1-0	Cobreloa		[Pinto]
First Round	04.04.2001	Sta.Cruz	Boca Juniors	1-0	Oriente Petrolero	[Pandolfi]
First Round	02.05.2001	Cali		Boca Juniors	0-3	Deportivo Cali	
8° Final	10.05.2001	Barranquilla	Boca Juniors	3-2	Atlético Junior		[Delgado(2) - Riquelme]
8° Final	16.05.2001	Buenos Aires	Boca Juniors	1-1	Atlético Junior		[G.Barros Schelotto]
Quarterfinals	23.05.2001	Río de Janeiro	Boca Juniors	1-0	Vasco da Gama		[G.Barros Schelotto]
Quarterfinals	30.05.2001	Buenos Aires	Boca Juniors	3-0	Vasco da Gama		[G.Barros Schelotto(2) - Matellán]
Semifinals	07.06.2001	Buenos Aires	Boca Juniors	2-2	Palmeiras		[G.Barros Schelotto - Barijho]
Semifinals	13.06.2001	São Paulo 	Boca Juniors [3]2-2[2]	Palmeiras		[Riquelme - Gaitán]
Final		20.06.2001	Mexico D.F.	Boca Juniors	1-0	Cruz Azul		[Delgado]
Final		28.06.2001	Buenos Aires	Boca Juniors [3]0-1[1]	Cruz Azul	
 
First Round	13.02.2002	Buenos Aires	Boca Juniors	0-0	Santiago Wanderers	
First Round	27.02.2002	Guayaquil	Boca Juniors	2-1	Emelec			[G.Barros Schelotto - Bracamonte]
First Round	06.03.2002	Buenos Aires	Boca Juniors	2-0	Montevideo Wanderers	[Burdisso - Traverso]
First Round	14.03.2002	Viña del Mar	Boca Juniors	0-1	Santiago Wanderers	
First Round	20.03.2002	Buenos Aires	Boca Juniors	1-0	Emelec			[G.Barros Schelotto]   
First Round	10.04.2002	Montevideo	Boca Juniors	2-0	Montevideo Wanderers	[Gaitán - Gimenez]
8° Final	25.04.2002	Quito		Boca Juniors	0-0	El Nacional	
8° Final	01.05.2002	Buenos Aires	Boca Juniors	2-0	El Nacional		[Calvo - Delgado]
Quarterfinals	08.05.2002	Buenos Aires	Boca Juniors	1-1	Olimpia			[Tevez]
Quarterfinals	16.05.2002	Asunción	Boca Juniors	0-1	Olimpia	
 
First Round	20.02.2003	Buenos Aires	Boca Juniors	2-0	Independiente Medellín	[E.González - Delgado]
First Round	26.02.2003	Santiago	Boca Juniors	2-1	Colo Colo		[Moreno(2)]
First Round	05.03.2003	Buenos Aires	Boca Juniors	2-1	Barcelona		[G.Barros Schelotto - Delgado]
First Round	10.03.2003	Guayaquil	Boca Juniors	2-2	Barcelona		[Cángele - Moreno]
First Round	26.03.2003	Medellín	Boca Juniors	0-1	Independiente Medellín	
First Round	03.04.2003	Buenos Aires	Boca Juniors	2-2	Colo Colo		[Delgado(2)]
8° Final	24.04.2003	Buenos Aires	Boca Juniors	0-1	Paysandu SC	
8° Final	15.05.2003	Belém		Boca Juniors	4-2	Paysandu SC		[G.Barros Schelotto(3) - Delgado]
Quarterfinals	21.05.2003	Calama		Boca Juniors	2-1	Cobreloa		[G.Barros Schelotto(2)]  
Quarterfinals	28.05.2003	Buenos Aires	Boca Juniors	2-1	Cobreloa		[Donnet - Tevez]
Semifinals	11.06.2003	Buenos Aires	Boca Juniors	2-0	América			[Schiavi - Tevez]
Semifinals	19.06.2003	Cali		Boca Juniors	4-0	América			[Tevez(2) - Schiavi - Delgado]
Final		25.06.2003	Buenos Aires	Boca Juniors	2-0	Santos			[Delgado(2)]
Final		02.07.2003	São Paulo 	Boca Juniors	3-1	Santos			[Tevez - Delgado - Schiavi]
 
First Round	18.02.2004	La Paz		Boca Juniors	1-3	Bolivar			[Caneo]
First Round	03.03.2004	Buenos Aires	Boca Juniors	2-0	Colo Colo		[G.Barros Schelotto(2)]
First Round	10.03.2004	Cali		Boca Juniors	1-0	Deportivo Cali		[Vargas]
First Round	24.03.2004	Buenos Aires	Boca Juniors	3-0	Deportivo Cali		[Burdisso - C.Rodriguez - Cángele]
First Round	08.04.2004	Santiago	Boca Juniors	0-1	Colo Colo
First Round	21.04.2004	Buenos Aires	Boca Juniors	3-0	Bolivar			[Schiavi - Villarreal - Donnet]
8° Final	04.05.2004	Lima		Boca Juniors	3-2	Sporting Cristal	[Tevez - Calvo - Gmo.Barros Schelotto]
8° Final	12.05.2004	Buenos Aires	Boca Juniors	2-1	Sporting Cristal	[Villarreal - Tevez]
Quarterfinals	20.05.2004	São Paulo 	Boca Juniors	0-0	São Caetano 
Quarterfinals	25.05.2004	Buenos Aires	Boca Juniors [4]1-1[3]	São Caetano 		[Barijho]
Semifinals	10.06.2004	Buenos Aires	Boca Juniors	1-0	River Plate		[Schiavi]
Semifinals	17.06.2004	Buenos Aires	Boca Juniors [5]1-2[4]	River Plate		[Tevez]
Final		23.06.2004	Buenos Aires	Boca Juniors	0-0	Once Caldas
Final		01.07.2004	Manizales	Boca Juniors [0]1-1[2]	Once Caldas		[Burdisso]
 
 
First Round	17.02.2005	Cuenca		Boca Juniors	0-0	Deportivo Cuenca
First Round	02.03.2005	Buenos Aires	Boca Juniors	3-0	Sporting Cristal	[Palermo(2) - Baiano]
First Round	16.03.2005	Pachuca		Boca Juniors	1-3	Pachuca CF		[G.Barros Schelotto]
First Round	06.04.2005	Buenos Aires	Boca Juniors	4-0	Pachuca CF		[Cagna - Guglielminpietro - Palacio - Baiano]
First Round	27.04.2005	Lima		Boca Juniors	3-0	Sporting Cristal	[Ledesma - Delgado - Palermo]
First Round	04.05.2005	Buenos Aires	Boca Juniors	3-0	Deportivo Cuenca	[Guglielminpietro(2) - Palermo]
8º Final	17.05.2005	Barranquilla	Boca Juniors	3-3	Atlético Junior		[Schiavi - Palacio - Delgado]
8º Final	26.05.2005	Buenos Aires 	Boca Juniors	4-0	Atlético Junior		[Guglielminpietro(2) - Palermo(2)]
Quarterfinals   02.06.2005	Guadalajara	Boca Juniors	0-4	Guadalajara		
Quarterfinals   14.06.2005	Buenos Aires	Boca Juniors	0-0	Guadalajara
 
 
First Round	14.02.2007	La Paz		Boca Juniors	0-0	Bolivar		
First Round	01.03.2007	Buenos Aires	Boca Juniors	1-0	Cienciano		[Ibarra]
First Round	14.03.2007	Toluca 		Boca Juniors	0-2	Toluca
First Round	22.03.2007	Buenos Aires	Boca Juniors	3-0	Toluca			[Maidana - Riquelme - Boselli]
First Round	04.04.2007	Cuzco		Boca Juniors	0-3	Cienciano
First Round	26.04.2007	Buenos Aires	Boca Juniors	7-0	Bolivar			[Palacio - Palermo - Tordoya og - Dátolo - Marioni(2)]
8º Final	02.05.2007	Buenos Aires	Boca Juniors	3-0	Vélez Sarsfield		[Riquelme - Palermo - C.Rodríguez]
8º Final	09.05.2007	Buenos Aires	Boca Juniors	1-3	Vélez Sarsfield		[Riquelme]
Quarterfinals	17.05.2007	Buenos Aires	Boca Juniors	1-1	Libertad		[Palermo]
Quarterfinals	24.05.2007	Asunción	Boca Juniors	2-0	Libertad		[Riquelme - Palacio]
Semifinals	31.05.2007	Cúcuta		Boca Juniors	1-3 	Cúcuta			[Ledesma]
Semifinals	07.06.2007	Buenos Aires	Boca Juniors	3-0	Cúcuta			[Riquelme - Palermo - Battaglia]
Final		13.06.2007	Buenos Aires	Boca Juniors	3-0	Grêmio			[Palacio - Riquelme - Patricio og]
Final		20.06.2007	Porto Alegre	Boca Juniors	2-0	Grêmio			[Riquelme(2)]
 
 
First Round	20.02.2008	Maracaibo	Boca Juniors	1-1	UA Maracaibo		[Battaglia]
First Round 	06.03.2008	Buenos Aires	Boca Juniors	3-0	Atlas			[Palacio (2) - Palermo]
First Round	20.03.2008	Santiago	Boca Juniors	0-2	Colo Colo
First Round	27.03.2008	Buenos Aires	Boca Juniors	4-3	Colo Colo		[Palermo - Gracián - Palacio - Cardozo]
First Round	08.04.2008	Guadalajara	Boca Juniors	1-3	Atlas			[Battaglia]
First Round	22.04.2008	Buenos Aires	Boca Juniors	3-0	UA Maracaibo		[Paletta - Dátolo - Riquelme]
8º Final	30.04.2008	Buenos Aires	Boca Juniors	2-1	Cruzeiro		[Riquelme - Dátolo]
8º Final	07.05.2008	Belo Horizonte	Boca Juniors	2-1	Cruzeiro		[Palacio - Palermo]
Quarterfinals	14.05.2008	Buenos Aires	Boca Juniors	2-2	Atlas			[Ayala o/g - Cáceres]
Quarterfinals	21.05.2008	Guadalajara	Boca Juniors	3-0	Atlas			[Palermo (3)]
Semifinals	28.05.2008	Buenos Aires	Boca Juniors	2-2	Fluminense		[Riquelme (2)]
Semifinals	04.06.2008	Río de Janeiro	Boca Juniors	1-3	Fluminense		[Palermo]
 
 
First Round	17.02.2009	Buenos Aires	Boca Juniors	1-0	Deportivo Cuenca	[Palacio]
First Round	04.03.2009	San Cristobal	Boca Juniors	1-0	Deportivo Táchira	[Figueroa]
First Round	18.03.2009	Asunción	Boca Juniors	3-1	Guaraní			[Riquelme - Palermo - Palacio]
First Round	08.04.2009	Buenos Aires	Boca Juniors	3-1	Guaraní			[Palermo - Palacio - Riquelme]
First Round	23.04.2009	Cuenca		Boca Juniors	0-1	Deportivo Cuenca
First Round	30.04.2009	Buenos Aires	Boca Juniors	3-0	Deportivo Táchira	[Palermo (2) - Palacio]
8° Final	14.05.2009	Montevideo	Boca Juniors	2-2	Defensor Sporting	[Palermo - Palacio]
8° Final 	21.05.2009	Buenos Aires	Boca Juniors	0-1	Defensor Sporting
 
 
First Round	14.02.2012	Barinas		Boca Juniors	0-0	Zamora
First Round	07.03.2012	Buenos Aires	Boca Juniors	1-2	Fluminense		[Somoza]
First Round	14.03.2012	Sarandí		Boca Juniors	2-1	Arsenal			[Mouche - Ledesma]
First Round	29.03.2012	Buenos Aires	Boca Juniors	2-0	Arsenal			[Ledesma - Sánchez Miño]
First Round	11.04.2012	Río de Janerio	Boca Juniors	2-0	Fluminense		[Cvitanich - Sánchez Miño]
First Round	18.04.2012	Buenos Aires	Boca Juniors	2-0	Zamora			[Blandi - Riquelme]
8° Final	02.05.2012	Buenos Aires	Boca Juniors	2-1	Unión Española		[Riquelme - Silva]
8° Final	09.05.2012	Santiago	Boca Juniors	3-2	Unión Española		[Insaurralde - Mouche - Riquelme]
Quarterfinals	17.05.2012	Buenos Aires	Boca Juniors	1-0	Fluminense		[Mouche]
Quarterfinals	23.05.2012	Río de Janeiro	Boca Juniors	1-1	Fluminense		[Silva]
Semifinals	14.06.2012	Buenos Aires	Boca Juniors	2-0	Universidad de Chile	[Silva - Sánchez Miño]
Semifinals	21.06.2012	Santiago	Boca Juniors	0-0	Universidad de Chile
Final		27.06.2012	Buenos Aires	Boca Juniors	1-1	Corinthians		[Roncaglia]
Final		04.07.2012	São Paulo	Boca Juniors	0-2	Corinthians
 
 
 
First Round	13.02.2013	Buenos Aires	Boca Juniors	1-2	Toluca			[Silva]
First Round	27.02.2013	Guayaquil	Boca Juniors	2-1	Barcelona		[Martínez - C.Pérez]
First Round	07.03.2013	Buenos Aires	Boca Juniors	0-1	Nacional		
First Round	14.03.2013	Montevideo	Boca Juniors	1-0	Nacional		[Riquelme]
First Round	03.04.2013	Buenos Aires	Boca Juniors	1-0	Barcelona		[Blandi]
First Round	17.04.2013	Toluca		Boca Juniors	2-3	Toluca			[Somoza - G.Fernández]
8° Final	01.05.2013	Buenos Aires	Boca Juniors	1-0	Corinthians		[Blandi]
8° Final	15.05.2013	São Paulo	Boca Juniors	1-1	Corinthians		[Riquelme]
Quarterfinals	23.05.2013	Buenos Aires	Boca Juniors	0-0	Newell's Old Boys
Quarterfinals	29.05.2013	Rosario		Boca Juniors [9]0-0[10] Newell's Old Boys
 
 
 
 
				      
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			      445  246  129   58   59  372  226  
  
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
River Plate			       36   22   10    6    6   28   18	
Peñarol [Uru]			       24   10    7    3    0   12    4
Sporting Cristal [Per]		       16    8    5    1    2   17   11
Deportivo Cali [Col]		       15    8    4    3    1   12    6
Bolivar [Bol]			       14    8    4    2    2   16    7
Universitario [Per]		       13    8    4    1    3    9    4
Colo Colo [Chi]			       13    8    4    1    3   12   12
Cobreloa [Chi]			       12    4    4    0    0    6    2
Independiente			       11    8    3    2    3    4    5
Guaraní [Par]			       10    4    3    1    0   10    4
Universidad de Chile [Chi]	       10    4    3    1    0    6    2
Libertad [Par]			       10    4    3    1    0    5    1
Barcelona [Ecu]			       10    4    3    1    0    7    4
Cruzeiro [Bra]			       10    7    3    1    3    7    7
Montevideo Wanderers [Uru]		9    4    3    0    1    7    4
The Strongest [Bol]			9    4    3    0    1    6    3
Corinthians [Bra]			9    6    2    3    1    7    6
Atlético Junior [Col]			8    4    2    2    0   11    6
El Nacional [Ecu]		  	8    4    2    2    0    7    3
Fluminense [Bra]			8    6    2    2    2    8    8
Olimpia [Par]				8    8    2    2    4	11   13
Atlas [Mex]				7    4    2    1    1	 9    5
Racing Club				7    3    2    1    0    6    3
Deportivo Cuenca [Ecu]			7    4    2    1    1    4    1
Oriente Petrolero [Bol]			7    4    2    1    1    3    2
Palmeiras [Bra]				7    6    1    4    1    9   13
América [Col]				6    2    2    0    0    6    0
Deportivo Quito [Ecu]			6    2    2    0    0    6    1
Grêmio [Bra]				6    2    2    0    0    5    0
Deportivo Italia [Ven]			6    2    2    0    0    7    3
Deportivo Lara [Ven]			6    2    2    0    0    5    1
Deportivo Táchira [Ven]			6    2    2    0    0    4    0
Vasco da Gama [Bra]			6    2    2    0    0    4    0
Atlético Mineiro [Bra]			6    2    2    0    0    5    2
Universidad Católica [Chi]		6    2    2    0    0    5    2
Arsenal					6    2    2    0    0    4    1
Santos [Bra]				6    4    2    0    2    8    6
Unión Española [Chi]			6    2    2    0    0    5    3
Emelec [Ecu]				6    2    2    0    0    3    1
Defensor Sporting [Uru]			5    4    1    2    1    4    3
Universitario [Bol]			4    2    1    1    0    4    0
UA Maracaibo [Ven]			4    2    1    1    0    4    1
Zamora [Ven]				4    2    1    1    0    2    0
Vélez Sarsfield				4    4    1    1    2    6    6
Blooming [Bol]				3    2    1    0    1    6    2
Pachuca CF [Mex]			3    2    1    0    1    5    3
Flamengo [Bra]				3    2    1    0    1    4    2
América [Mex]				3    2    1    0    1    5    4
Cúcuta [Col]				3    2    1    0    1    4    3
Paysandu SC [Bra]			3    2    1    0    1    4    3
Independiente Medellín [Col]		3    2    1    0    1    2    1
Rosario Central				3    2    1    0    1    2    1
Alianza Lima [Per]			3    2    1    0    1    1    1
Cruz Azul [Mex]			        3    2    1    0    1    1    1
Nacional [Uru]				3    2    1    0    1    1    1
Toluca [Mex]				3    4    1    0    3    6    7
Cienciano [Per]				3    2    1    0    1    1    3
Once Caldas [Col]			2    2    0    2    0    1    1
São Caetano [Bra]			2    2    0    2    0    1    1
Newell's Old Boys			2    2    0    2    0    0    0
Jorge Wilstermann [Bol]			1    2    0    1    1    2    3
Santiago Wanderers [Chi]		1    2    0    1    1    0    1
Guadalajara [Mex]			1    2    0    1    1    0    4 
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Argentina			       69   43   19   12   12   50   34
Brazil				       66   41   18   12   11   62   48
Chile				       48   22   15    3    4   34   22
Uruguay				       41   20   12    5    3   24   12
Bolivia				       38   22   11    5    6   37   17
Colombia			       37   20   10    7    3   36   17
Ecuador				       37   16   11    4    1   27   10
Peru				       35   20   11    2    7   28   19
Paraguay			       28   16    8    4    4   26   18
Venezuela			       26   10    8    2    0   22    5
Mexico				       20   16    6    2    8   26   24 
								

Colón (Santa Fe)    

2 participations: [Quarterfinal 1998]
		  [Preliminary Round 2010]
			
 
.Best win at home: 	23.04.1998   Colón (Santa Fe)     3-2  Olimpia [Par]
			26.01.2010   Colón (Santa Fe)	  3-2  Universidad Católica [Chi]		
.Best win away: 	none
.Worst loss at home: 	27.05.1998   Colón (Santa Fe)	  1-3  River Plate
.Worst loss away: 	25.03.1998   Colón (Santa Fe)	  1-4  River Plate
 
 
Matches Played:
 
  Stage		  Date		 Place	        Team	       Score	    Team		Scorers
 
First Round	04.03.1998	Santa Fe	Colón		1-2	River Plate		[Sorín o/g] 
First Round	11.03.1998	Santa Fe	Colón		1-0	Sporting Cristal	[Agoglia]
First Round	18.03.1998	Santa Fe	Colón		1-0	Alianza Lima		[Sandoval]
First Round	25.03.1998	Buenos Aires	Colón		1-4	River Plate		[Saralegui] 
First Round	01.04.1998	Lima		Colón		0-1	Alianza Lima	
First Round	08.04.1998	Lima		Colón		1-1	Sporting Cristal	[Sandoval]
8° Final	23.04.1998	Santa Fe	Colón		3-2	Olimpia			[Fuertes(2) - Aquino]
8° Final	30.04.1998	Asunción	Colón	     [2]0-1[1]	Olimpia	
Quarterfinals	20.05.1998	Buenos Aires	Colón		1-2	River Plate		[Saralegui] 
Quarterfinals	27.05.1998	Santa Fe	Colón		1-3	River Plate		[Fuertes] 
 
 
Prelim.Round	26.01.2010	Santa Fe	Colón		3-2	Universidad Católica	[Nieto - Fuertes - Bertoglio]
Prelim.Round 	09.02.2010	Santiago	Colón	     [3]2-3[5]	Universidad Católica	[Moreno y Fabianesi - Fuertes]
   
 
 
 
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			       13   12    4    1    7   15   21
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Sporting Cristal [Per]			4    2    1    1    0    2    1
Universidad Católica [Chi]		3    2    1    0    1    5    5
Olimpia [Par]				3    2    1    0    1    3    3
Alianza Lima [Per]            		3    2    1    0    1    1    1
River Plate				0    4    0    0    4    4   11
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Peru					7    4    2    1    1    3    2
Chile					3    2    1    0    1    5    5
Paraguay				3    2    1    0    1    3    3
Argentina				0    4    0    0    4    4   11 
 
 

Estudiantes (La Plata)    

12 participations: [Winner 1968,1969,1970,2009]
		   [Finalist 1971]
                   [Semifinal 1983]
		   [Quarterfinal 2006,2010]	
	           [Second Round 2008,2011]		
		   [First Round 1976,1984]
 
.Best win at home: 	11.02.2010   Estudiantes LP	  5-1  Juan Aurich [Per]
			17.03.2011   Estudiantes LP	  5-1  Guaraní [Par]			
.Best win away: 	30.03.2010   Estudiantes LP	  2-0  Juan Aurich [Per]	
.Worst loss at home: 	13.04.2011   Estudiantes LP       0-3  Cruzeiro [Bra]
.Worst loss away: 	16.02.2011   Estudiantes LP	  0-5  Cruzeiro [Bra]
 
 
 
Matches Played:
 
  Stage		  Date		   Place	    Team	Score	    Team		Scorers
 
First Round	27.01.1968	Buenos Aires	Estudiantes	4-2	Independiente		[Ribaudo(2) - Verón - Echecopar]  
First Round	07.02.1968	Bogotá		Estudiantes	1-0	Millonarios		[Flores]
First Round	11.02.1968	Cali		Estudiantes	2-1	Deportivo Cali		[Bilardo - Echecopar]
First Round	17.02.1968	La Plata	Estudiantes	3-0	Deportivo Cali		[Ribaudo - Verón - Echecopar]
First Round	21.02.1968	La Plata	Estudiantes	0-0	Millonarios	
First Round	29.02.1968	La Plata	Estudiantes	2-0	Independiente		[Pachamé - Conigliaro]
Quarterfinals	14.03.1968	Lima		Estudiantes	0-1	Universitario	
Quarterfinals	28.03.1968	Buenos Aires	Estudiantes	2-1	Independiente		[Ribaudo(2)]   
Quarterfinals	04.04.1968	La Plata	Estudiantes	1-0	Independiente		[Flores]
Quarterfinals	09.04.1968	La Plata	Estudiantes	1-0	Universitario		[Verón]
Semifinals	18.04.1968	Buenos Aires	Estudiantes	0-2	Racing Club
Semifinals	24.04.1968	La Plata	Estudiantes	3-0	Racing Club		[Fucceneco - Verón(2)]
Semifinals	27.04.1968	Buenos Aires	Estudiantes	1-1	Racing Club		[Verón]  
Final		02.05.1968	La Plata	Estudiantes	2-1	Palmeiras		[Verón - Flores]
Final		07.05.1968	São Paulo 	Estudiantes	1-3	Palmeiras		[Verón]
Final		16.05.1968	Montevideo	Estudiantes	2-0	Palmeiras		[Ribaudo - Verón]
 
Semifinals	01.05.1969	Santiago	Estudiantes	3-1	Universidad Católica	[Conigliaro(2) - Togneri]
Semifinals	07.05.1969	Buenos Aires	Estudiantes	3-1	Universidad Católica	[Verón - Togneri - Flores]
Final		15.05.1969	Montevideo	Estudiantes	1-0	Nacional		[Flores]
Final		21.05.1969	La Plata	Estudiantes	2-0	Nacional		[Conigliaro - Flores]
 
Semifinals	07.05.1970	Buenos Aires	Estudiantes	1-0	River Plate		[Verón]
Semifinals	15.05.1970	La Plata	Estudiantes	3-1	River Plate		[Solari - Verón - Echecopar]
Final		21.05.1970	Buenos Aires	Estudiantes	1-0	Peñarol			[Togneri]
Final		27.05.1970	Montevideo	Estudiantes	0-0	Peñarol	
 
Semifinals	18.04.1971	Guayaquil	Estudiantes	1-0	Barcelona		[Echecopar]
Semifinals	29.04.1971	La Plata	Estudiantes	0-1	Barcelona	
Semifinals	12.05.1971	Santiago	Estudiantes	1-0	Unión Española		[Berly o/g]
Semifinals	19.05.1971	La Plata	Estudiantes	2-1	Unión Española		[Rudzky - Verón]
Final		26.05.1971	La Plata	Estudiantes	1-0	Nacional		[Romeo]
Final		02.06.1971	Montevideo	Estudiantes	0-1	Nacional	
Final		09.06.1971	Lima		Estudiantes	0-2	Nacional	
 
First Round	25.02.1976	Buenos Aires	Estudiantes	0-1	River Plate
First Round	01.03.1976	Acarigua	Estudiantes	2-2	Portuguesa		[Milano - Pagnanini]
First Round	06.03.1976	Caracas		Estudiantes	1-0	Deportivo Galicia	[Frasoldatti]
First Round	25.03.1976	La Plata	Estudiantes	3-0	Portuguesa		[Milano - Cabezas - Benito]
First Round	30.03.1976	La Plata	Estudiantes	4-0	Deportivo Galicia	[Cabezas(3) - Benito]
First Round	07.04.1976	La Plata	Estudiantes	1-0	River Plate		[Cabezas] 
 
First Round	17.03.1983	La Plata	Estudiantes	0-0	Ferro Carril Oeste	
First Round	05.04.1983	Calama		Estudiantes	0-3	Cobreloa	
First Round	08.04.1983	Santiago	Estudiantes	0-1	Colo Colo	
First Round	12.04.1983	La Plata	Estudiantes	4-1	Colo Colo		[Gottardi(2) - Trama(2)]
First Round	10.05.1983	La Plata	Estudiantes	2-0	Cobreloa		[Trama - Agüero]
First Round	07.06.1983	Buenos Aires	Estudiantes	2-1	Ferro Carril Oeste	[Gurrieri(2)]  
Semifinals	21.06.1983	Porto Alegre	Estudiantes	1-2	Grêmio			[Gurrieri]
Semifinals	01.07.1983	La Plata	Estudiantes	2-0	América			[Trobbiani - Gurrieri]
Semifinals	08.07.1983	La Plata	Estudiantes	3-3	Grêmio			[Gurrieri(2) - Russo]
Semifinals	15.07.1983	Cali		Estudiantes	0-0	América	
 
First Round	29.02.1984	La Plata	Estudiantes	1-1	Independiente		[Issa] 
First Round	20.03.1984	Asunción	Estudiantes	0-0	Sportivo Luqueño	
First Round	23.03.1984	Asunción	Estudiantes	1-2	Olimpia			[Agüero]
First Round	27.03.1984	La Plata	Estudiantes	1-1	Sportivo Luqueño	[Gurrieri]
First Round	13.04.1984	Buenos Aires	Estudiantes	1-4	Independiente		[Ponce] 
First Round	27.04.1984	La Plata	Estudiantes	0-1	Olimpia	
 
 
First Round	07.02.2006	La Paz		Estudiantes	0-1	Bolivar
First Round	21.02.2006	Quilmes		Estudiantes	4-3	Sporting Cristal	[Calderón(2) - Pavone - Lugüercio]
First Round	09.03.2006	Bogotá		Estudiantes 	1-3	Independiente Santa Fe	[Pavone]
First Round	21.03.2006	Quilmes		Estudiantes	1-0	Independiente Santa Fe	[Lugüercio]
First Round	04.04.2006	Lima		Estudiantes	2-2	Sporting Cristal	[Pavone - Calderón]
First Round	13.04.2006	Quilmes		Estudiantes	2-1	Bolivar			[Pavone(2)]	
8° Final	25.04.2006	Quilmes		Estudiantes	2-0	Goias			[Galván - Calderón]
8° Final	04.05.2006	Goiania		Estudiantes	1-3	Goias			[Calderón]
Quarterfianls	10.05.2006	Quilmes		Estudiantes	1-0	São Paulo		[Alayes]
Quarterfinals	19.07.2006	São Paulo	Estudiantes  [3]0-1[4]	São Paulo
 
 
First Round	12.02.2008	Cuenca		Estudiantes	0-1	Deportivo Cuenca
First Round	26.02.2008	La Plata	Estudiantes	0-0	Lanús
First Round	05.03.2008	Montevideo	Estudiantes	2-1	Danubio			[Verón - E.Pérez]
First Round	18.03.2008	La Plata	Estudiantes	2-0	Danubio			[Verón - Desabato]
First Round	02.04.2008	Lanús		Estudiantes	3-3	Lanús			[Desabato - Benítez - Moreno y Fabianesi]
First Round	15.04.2008	La Plata	Estudiantes	2-0	Deportivo Cuenca	[Lázzaro - Wila o/g]
8° Final	29.04.2008	Quito		Estudiantes	0-2	Liga D.U.Quito		 
8° Final	06.05.2008	La Plata	Estudiantes	2-1	Liga D.U.Quito		[Alayes - Maggiolo]
 
 
Prelim.Round	29.01.2009	Lima		Estudiantes	1-2	Sporting Cristal	[E.Pérez]
Prelim.Round	04.02.2009	La Plata	Estudiantes	1-0	Sporting Cristal	[Lentini]
First Round	19.02.2009	Belo Horizonte	Estudiantes	0-3	Cruzeiro
First Round	26.02.2009	La Plata	Estudiantes	1-0	Universitario (Bol)	[Salgueiro]
First Round	10.03.2009	Quito		Estudiantes	0-1	Deportivo Quito	
First Round	19.03.2009	La Plata	Estudiantes	4-0	Deportivo Quito		[Boselli(3) - E.Pérez]
First Round	08.04.2009	La Plata	Estudiantes	4-0	Cruzeiro		[Verón - G.Fernández - Sánchez Prette(2)]
First Round	22.04.2009	Sucre		Estudiantes	0-0	Universitario (Bol)
8° Final	07.05.2009	La Plata	Estudiantes	3-0	Libertad		[G.Fernández - Boselli(2)]
8° Final	14.05.2009	Luque		Estudiantes	0-0	Libertad
Quarterfinals	28.05.2009	Montevideo	Estudiantes	1-0	Defensor Sporting	[Desábato]
Quarterfinals	18.06.2009	La Plata	Estudiantes	1-0	Defensor Sporting	[L.Benítez]
Semifinals	25.06.2009	La Plata	Estudiantes	1-0	Nacional		[Galván]
Semifinals	01.07.2009	Montevideo	Estudiantes	2-1	Nacional		[Boselli(2)]
Final		08.07.2009	La Plata	Estudiantes	0-0	Cruzeiro
Final		15.07.2009	Belo Horizonte	Estudiantes	2-1	Cruzeiro		[G.Fernández - Boselli]
 
 
First Round	11.02.2010	Quilmes		Estudiantes	5-1	Juan Aurich		[Boselli(3)- Re - L.González]
First Round	18.02.2010	Lima		Estudiantes 	1-4	Alianza Lima		[J.Sosa]
First Round	09.03.2010	La Paz		Estudiantes	0-0	Bolivar
First Round	23.03.2010	Quilmes		Estudiantes	2-0	Bolivar			[J.Sosa - Boselli]
First Round	30.03.2010	Chiclayo	Estudiantes 	2-0	Juan Aurich		[G.Fernández - Braña]
First Round	20.04.2010	Quilmes		Estudiantes	1-0	Alianza Lima		[Verón]
8° Final	27.04.2010	San Luis	Estudiantes	1-0	San Luis		[L.González]
8° Final	05.05.2010	Quilmes		Estudiantes	3-1	San Luis		[L.González - L.Benítez(2)]
Quarterfinals	13.05.2010	Porto Alegre	Estudiantes 	0-1	Internacional
Quarterfinals	20.05.2010	Quilmes		Estudiantes	2-1	Internacional		[L.González - E.Pérez]
 
 
First Round	16.02.2011	Sete Lagoas	Estudiantes	0-5	Cruzeiro
First Round	23.02.2011	La Plata	Estudiantes	1-0	Deportes Tolima		[Barrientos]
First Round	09.03.2011	Asunción	Estudiantes	2-1	Guaraní			[Barrientos - L.González]
First Round	17.03.2011	La Plata	Estudiantes	5-1	Guaraní			[R.López(3) - L.González(2)]
First Round	30.03.2011	Ibagué		Estudiantes	1-1	Deportes Tolima		[F.Fernández]
First Round	13.04.2011	La Plata	Estudiantes	0-3	Cruzeiro
8° Final	27.04.2011	La Plata	Estudiantes 	0-0	Cerro Porteño
8° Final	05.05.2011	Asunción	Estudiantes  [3]0-0[5]	Cerro Porteño
 
	
 
 
 
				      
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			      197  105   59   20   26  145   92 
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Nacional [Uru]			       15    7    5    0    2    7    4
Independiente			       13    6    4    1    1   11    8
River Plate				9    4    3    0    1    5    2
Cruzeiro [Bra]				7    6    2    1    3	 6   12
Bolivar [Bol]				7    4    2    1    1    4    2
Sporting Cristal [Per]			7    4    2    1    1    8    7
Juan Aurich [Per]			6    2    2    0    0    7    1
Guaraní [Par]			        6    2    2    0    0    7    2
Deportivo Galicia [Ven]			6    2    2    0    0    5    0
Universidad Católica [Chi]		6    2    2    0    0    6    2
Deportivo Cali [Col]			6    2    2    0    0    5    1
Danubio [Uru]				6    2    2    0    0    4    1
San Luis [Mex]				6    2    2    0    0    4    1
Unión Española [Chi]   			6    2    2    0    0    3    1
Defensor Sporting [Uru]			6    2    2    0    0    2    0
Palmeiras [Bra]				6    3    2    0    1    5    4
Portuguesa [Ven]			4    2    1    1    0    5    2
Libertad [Par]				4    2    1    1    0    3    0
América [Col]				4    2    1    1    0    2    0
Racing Club			        4    3    1    1    1    4    3
Deportes Tolima [Col]			4    2    1    1    0    2    1
Ferro Carril Oeste			4    2    1    1    0    2    1
Millonarios [Col]			4    2    1    1    0    1    0
Peñarol [Uru]				4    2    1    1    0    1    0
Universitario [Bol]			4    2    1    1    0    1    0
Deportivo Quito [Ecu]			3    2    1    0    1    4    1
Colo Colo [Chi]				3    2    1    0    1    4    2
Deportivo Cuenca [Ecu]                  3    2    1    0    1    2    1
Goias [Bra]				3    2    1    0    1    3    3
Internacional [Bra]			3    2    1    0    1    2    2
Barcelona [Ecu]				3    2    1    0    1    1    1
São Paulo [Bra]				3    2    1    0    1    1    1
Universitario [Per]			3    2    1    0    1    1    1
Cobreloa [Chi]				3    2    1    0    1    2    3
Independiente Santa Fe [Col]		3    2    1    0    1    2    3
Liga Deportiva Universitaria [Ecu]	3    2    1    0    1    2    3				
Alianza Lima [Per]			3    2    1    0    1    2    4
Lanús					2    2    0    2    0    3    3
Sportivo Luqueño [Par]			2    2    0    2    0    1    1
Cerro Porteño [Par]			2    2    0    2    0    0    0
Grêmio [Bra]				1    2    0    1    1    4    5
Olimpia [Par]				0    2    0    0    2    1    3
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Argentina			       32   17    9    5    3   25   17
Uruguay				       31   13   10    1    2   14    5
Brazil				       23   17    7    2    8   21   27
Colombia			       21   10    6    3    1   12    5
Peru				       19   10    6    1    3   18   13
Chile				       18    8    6    0    2   15    8
Paraguay			       14   10    3    5    2   12    6
Ecuador				       12    8    4    0    4    9    6
Bolivia				       11    6    3    2    1    5    2
Venezuela			       10    4    3    1    0   10    2
Mexico					6    2    2    0    0    4    1
 
 

Ferro Carril Oeste    

2 participations: [First Round 1983,1985]
 
.Best win at home: 	06.08.1985   Ferro Carril Oeste   2-0  Vasco da Gama [Bra]
.Best win away: 	30.08.1985   Ferro Carril Oeste	  2-0  Vasco da Gama [Bra]
.Worst loss at home: 	07.06.1983   Ferro Carril Oeste	  1-2  Estudiantes LP
.Worst loss away: 	15.08.1985   Ferro Carril Oeste	  1-3  Argentinos Juniors
 
 
 
Matches Played:
 
  Stage		  Date		   Place	    Team	       Score	    Team		Scorers
 
First Round	17.03.1983	La Plata	Ferro Carril Oeste	0-0	Estudiantes LP
First Round	05.04.1983	Santiago	Ferro Carril Oeste	0-1	Colo Colo	
First Round	08.04.1983	Calama		Ferro Carril Oeste	1-2	Cobreloa		[Márcico]
First Round	15.04.1983	Buenos Aires	Ferro Carril Oeste	1-0	Colo Colo		[Crocco]
First Round	13.05.1983	Buenos Aires	Ferro Carril Oeste	1-0	Cobreloa		[Cúper]
First Round	07.06.1983	Buenos Aires	Ferro Carril Oeste	1-2	Estudiantes LP		[González] 
 
First Round	25.07.1985	Buenos Aires	Ferro Carril Oeste	1-0	Argentinos Juniors	[González]
First Round	06.08.1985	Buenos Aires	Ferro Carril Oeste	2-0	Vasco da Gama		[González(2)]
First Round	15.08.1985	Buenos Aires	Ferro Carril Oeste	1-3	Argentinos Juniors	[González] 
First Round	20.08.1985	Buenos Aires	Ferro Carril Oeste	1-0	Fluminense		[González]
First Round	27.08.1985	Río de Janeiro	Ferro Carril Oeste	0-0	Fluminense	
First Round	30.08.1985	Río de Janeiro	Ferro Carril Oeste	2-0	Vasco da Gama		[Acosta - González]
First-P Playoff	11.09.1985	Buenos Aires	Ferro Carril Oeste	1-3	Argentinos Juniors	[Garré]
 
	
			      
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			       20   13    6    2    5   12   11
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Vasco da Gama [Bra]			6    2    2    0    0    4    0
Fluminense [Bra]			4    2    1    1    0    1    0
Cobreloa [Chi]				3    2    1    0    1    2    2
Colo Colo [Chi]				3    2    1    0    1    1    1
Argentinos Juniors			3    3    1    0    2    3    6
Estudiantes LP				1    2    0    1    1    1    2
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Brazil				       10    4    3    1    0    5    0
Chile					6    4    2    0    2    3    3
Argentina				4    5    1    1    3    4    8
 

Gimnasia y Esgrima (La Plata)   

2 participations: [First Round 2003,2007]
 
.Best win at home: 	26.02.2003   Gimnasia y Esgrima   5-1  Alianza Lima [Per]
.Best win away: 	05.04.2007   Gimnasia y Esgrima	  2-0  Deportivo Pasto [Col] 		
.Worst loss at home: 	22.03.2007   Gimnasia y Esgrima	  1-2  Santos [Bra]		
.Worst loss away: 	08.04.2003   Gimnasia y Esgrima	  1-4  Olimpia [Par]
 
 
Matches Played:
 
  Stage		  Date		 Place	        	Team	       Score	    Team		Scorers
 
First Round	12.02.2003	Calama		Gimnasia y Esgr.LP	0-0	Cobreloa	
First Round	26.02.2003	La Plata	Gimnasia y Esgr.LP	5-1	Alianza Lima		[E.González - Enría(2) - Lobos - Sosa]
First Round	04.03.2003	La Plata	Gimnasia y Esgr.LP	1-1	Olimpia			[Lobos]
First Round	19.03.2003	La Plata	Gimnasia y Esgr.LP	0-0	Cobreloa	
First Round	26.03.2003	Lima		Gimnasia y Esgr.LP	1-1	Alianza Lima		[E.González]
First Round	08.04.2003	Asunción	Gimnasia y Esgr.LP	1-4	Olimpia			[Castillo]
 
 
First Round	13.02.2007	Montevideo	Gimnasia y Esgr.LP	0-3	Defensor Sporting	
First Round	06.03.2007	La Plata	Gimnasia y Esgr.LP	3-2	Deportivo Pasto		[Leal - Pacheco - Piergüidi]
First Round	14.03.2007	São Paulo	Gimnasia y Esgr.LP	0-3	Santos 
First Round	22.03.2007	La Plata	Gimnasia y Esgr.LP	1-2	Santos			[Leal]
First Round	05.04.2007	Pasto		Gimnasia y Esgr.LP	2-0	Deportivo Pasto		[Pacheco - Leal]
First Round	19.04.2007	LA Plata	Gimnasia y Esgr.LP	3-0	Defensor Sporting	[Leguizamón(2)- Ithurralde] 
 
	
 
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			       16   12    4    4    4   17   17
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Deportivo Pasto [Col]			6    2    2    0    0    5    2 
Alianza Lima [Per]			4    2    1    1    0    6    2
Defensor Sporting [Uru]			3    2    1    0    1    3    3
Cobreloa [Chi]				2    2    0    2    0    0    0
Olimpia [Par]				1    2    0    1    1    2    5
Santos [Bra]				0    2    0    0    2    1    5
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Colombia				6    2    2    0    0    5    2
Peru					4    2    1    1    0    6    2
Uruguay					3    2    1    0    1    3    3
Chile					2    2    0    2    0    0    0
Paraguay				1    2    0    1    1    2    5
Brazil					0    2    0    0    2    1    5
 
 

Godoy Cruz Antonio Tomba (Mendoza)   

2 participations: [First Round 2011,2012]
 
.Best win at home: 	17.02.2011   Godoy Cruz A.T.	  2-1  Liga Deportiva Universitaria [Ecu]
.Best win away: 	10.03.2011   Godoy Cruz A.T.	  3-1  Independiente 		
.Worst loss at home: 	01.03.2011   Godoy Cruz A.T.	  1-3  Peñarol [Uru]		
.Worst loss away: 	22.02.2012   Godoy Cruz A.T.	  1-5  Universidad de Chile [Chi]
 
 
Matches Played:
 
  Stage		  Date		 Place	        	Team	       Score	    Team		Scorers
 
First Round	17.02.2011	Mendoza		Godoy Cruz A.T.		2-1	Liga D.U.Quito		[C.Sánchez - N.Sánchez]
First Round	01.03.2011	Mendoza		Godoy Cruz A.T.		1-3	Peñarol			[Ramírez]
First Round	10.03.2011	Avellaneda	Godoy Cruz A.T.		3-1	Independiente		[Fredes o/g - Rojas - Ramírez]
First Round	23.03.2011	Mendoza		Godoy Cruz A.T.		1-1	Independiente		[Ramírez]
First Round	31.03.2011	Montevideo	Godoy Cruz A.T.		1-2	Peñarol			[Rodríguez o/g]
First Round	12.04.2011	Quito		Godoy Cruz A.T.		0-2	Liga D.U.Quito
 
 
First Round	16.02.2012	Mendoza		Godoy Cruz A.T.		1-0 	Peñarol			[Villar]
First Round	22.02.2012	Santiago	Godoy Cruz A.T.		1-5	Universidad de Chile	[Sigali]
First Round	08.03.2012	Mendoza		Godoy Cruz A.T.		4-4	Atlético Nacional	[Caruso(3) - R.Ramirez]
First Round	22.03.2012	Medellín	Godoy Cruz A.T.		2-2	Atlético Nacional	[Curbelo - Castillón]
First Round	04.04.2012	Mendoza		Godoy Cruz A.T.		0-1	Universidad de Chile
First Round	19.04.2012	Montevideo	Godoy Cruz A.T.		2-4	Peñarol			[N.Sánchez - Sevillano]
 
 
 
	
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			       12   12    3    3    6   18   26
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Independiente			        4    2    1    1    0    4    2
Liga Deportiva Universitaria [Ecu]	3    2    1    0    1    2    3
Peñarol [Uru]				3    4    1    0    3    5    9
Atlético Nacional [Col]			2    2    0    2    0    6    6
Universidad de Chile [Chi]		0    2    0    0    2    1    6
 
 
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Argentina				4    2    1    1    0    4    2
Ecuador					3    2    1    0    1    2    3
Uruguay					3    4    1    0    3    5    9
Colombia				2    2    0    2    0    6    6
Chile					0    2    0    0    2    1    6
 
 
 
 

Huracán    

1 participation:  [Semifinal 1974]
 
.Best win at home: 	04.04.1974   Huracán		  5-1  Unión Española [Chi]
.Best win away: 	05.03.1974   Huracán		  3-1  Unión Española [Chi]
.Worst loss at home: 	25.09.1974   Huracán		  0-3  Peñarol [Uru]
.Worst loss away: 	20.09.1974   Huracán		  0-3  Independiente
 
 
 
Matches Played:
 
  Stage		  Date		   Place	   Team	       Score	    Team		Scorers
 
First Round	28.02.1974	Rosario		Huracán		0-1	Rosario Central			  
First Round	05.03.1974	Santiago	Huracán		3-1	Unión Española		[Avallay - Babington - Quiroga]
First Round	07.03.1974	Santiago	Huracán		2-1	Colo Colo		[Babington - Houseman]
First Round	14.03.1974	Buenos Aires	Huracán		2-0	Colo Colo		[Babington(2)]
First Round	26.03.1974	Buenos Aires	Huracán		1-0	Rosario Central		[Avallay]
First Round	04.04.1974	Buenos Aires	Huracán		5-1	Unión Española		[Brindisi(3) - Scalise(2)]
First-P Playoff	11.04.1974	Buenos Aires	Huracán		4-0	Rosario Central		[Brindisi(2) - Russo - Larrosa]
Semifinals	04.09.1974	Buenos Aires	Huracán		1-1	Independiente		[Brindisi]    
Semifinals	11.09.1974	Montevideo	Huracán		1-1	Peñarol			[Larrosa]
Semifinals	20.09.1974	Buenos Aires	Huracán		0-3	Independiente			
Semifinals	25.09.1974	Buenos Aires	Huracán		0-3	Peñarol	
 
 
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			       20   11    6    2    3   19   12
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Unión Española [Chi]          		6    2    2    0    0    8    2
Rosario Central				6    3    2    0    1    5    1		       
Colo Colo [Chi]				6    2    2    0    0    4    1
Independiente			 	1    2    0    1    1    1    4
Peñarol [Uru] 				1    2    0    1    1    1    4
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Chile				       12    4    4    0    0   12    3
Argentina				7    5    2    1    2    6    5
Uruguay					1    2    0    1    1    1    4
 
 

Independiente    

19 participations: [Winner 1964,1965,1972,1973,1974,1975,1984]
		   [Semifinal 1966,1976,1979,1985,1987]
		   [Quarterfinal 1968,1990]
		   [Second Round 1995]
		   [First Round 1961,1978,2004,2011]
 
 
.Best win at home: 	09.08.1987   Independiente        5-0  Deportivo Táchira [Ven]
.Best win away: 	04.08.1990   Independiente	  6-0  Pepeganga [Ven]
.Worst loss at home: 	26.04.1995   Independiente	  0-3  Vélez Sarsfield
.Worst loss away: 	03.09.1987   Independiente	  0-3  Peñarol [Uru]
			03.03.2011   Independiente	  0-3  Liga Deportiva Universitaria [Ecu]
 
 
 
Matches Played:
 
  Stage		  Date		   Place	    Team       Score	    Team		Scorers
 
First Round	04.05.1961	Buenos Aires	Independiente	0-2	Palmeiras	
First Round	11.05.1961	São Paulo 	Independiente	0-1	Palmeiras	
 
First Round	01.06.1964	Buenos Aires	Independiente	4-0	Alianza Lima		[Savoy - M.Rodriguez - Rolan - Suárez]
First Round	04.06.1964	Buenos Aires	Independiente	2-2	Alianza Lima		[Bernao - Savoy]
First Round	07.06.1964	Buenos Aires	Independiente	5-1	Millonarios		[Suárez(2) - M.Rodriguez(2) - Savoy]
First Round	not played 	awarded 2-0	Independiente  wp-lp    Millonarios
Semifinals	15.07.1964	Río de Janeiro	Independiente	3-2	Santos			[M.Rodriguez - Bernao - Suarez]
Semifinals	22.07.1964	Buenos Aires	Independiente	2-1	Santos			[Mori - M.Rodriguez]
Final		06.08.1964	Montevideo	Independiente	0-0	Nacional	
Final		12.08.1964	Buenos Aires	Independiente	1-0	Nacional		[M.Rodriguez]
 
Semifinals	24.03.1965	Buenos Aires	Independiente	2-0	Boca Juniors		[Mura - M.Rodriguez]
Semifinals	28.03.1965	Buenos Aires	Independiente	0-1	Boca Juniors	
Semifinals	05.04.1965	Buenos Aires	Independiente	0-0	Boca Juniors	
Final		09.04.1965	Buenos Aires	Independiente	1-0	Peñarol			[Bernao]
Final		12.04.1965	Montevideo	Independiente	1-3	Peñarol			[De la Mata]
Final		15.04.1965	Santiago	Independiente	4-1	Peñarol			[Bernao - Avallay - Mura - Pérez o/g]
 
Semifinals	07.04.1966	Buenos Aires	Independiente	2-0	Boca Juniors		[Cardoso - Tarabini]
Semifinals	12.04.1966	Buenos Aires	Independiente	1-1	River Plate		[Tarabini] 
Semifinals	14.04.1966	Asunción	Independiente	2-0	Guaraní			[Cardoso(2)]
Semifinals	19.04.1966	Buenos Aires	Independiente	2-4	River Plate		[Savoy(2)] 
Semifinals	26.04.1966	Buenos Aires	Independiente	2-1	Guaraní			[Tarabini - Savoy]
Semifinals	29.04.1966	Buenos Aires	Independiente	0-0	Boca Juniors	
Semi-F Playoff	10.05.1966	Buenos Aires	Independiente	1-2	River Plate		[Artime] 
 
First Round	27.01.1968	Buenos Aires	Independiente	2-4	Estudiantes LP		[Bernao - Artime]  
First Round	04.02.1968	Bogotá		Independiente	2-1	Millonarios		[Bernao - Artime]  
First Round	08.02.1968	Cali		Independiente	0-1	Deportivo Cali	
First Round	18.02.1968	Buenos Aires	Independiente	3-1	Millonarios		[Artime(3)]
First Round	22.02.1968	Buenos Aires	Independiente	1-1	Deportivo Cali		[Savoy]
First Round	29.02.1968	La Plata	Independiente	0-2	Estudiantes LP	
First-P Playoff	06.03.1968	Lima		Independiente	3-2	Deportivo Cali		[Pastoriza - Bernao - Artime]
Quarterfinals	21.03.1968	Lima		Independiente	3-0	Universitario		[Pastoriza(3)]
Quarterfinals	28.03.1968	Buenos Aires	Independiente	1-2	Estudiantes LP		[Pavoni]       
Quarterfinals	04.04.1968	La Plata	Independiente	0-1	Estudiantes LP		
Quarterfinals	11.04.1968	Buenos Aires	Independiente	3-0	Universitario		[Yazalde - Tarabini - Artime]
 
First Round	16.02.1972	Rosario		Independiente   2-2	Rosario Central		[Landucci o/g - Mírcoli] 
First Round	22.02.1972	Medellín	Independiente	1-1	Atlético Nacional	[Bulla]
First Round	24.02.1972	Bogotá		Independiente	4-2	Independiente Santa Fe	[Balbuena(2) - Mírcoli - Semenewicz]
First Round	09.03.1972	Buenos Aires	Independiente	2-0	Rosario Central		[Pastoriza(2)]
First Round	21.03.1972	Buenos Aires	Independiente	2-0	Independiente Santa Fe	[Pavoni - Mírcoli]
First Round	23.03.1972	Buenos Aires	Independiente	2-0	Atlético Nacional	[Ortiz o/g - Pastoriza]
Semifinals	06.04.1972	Guayaquil	Independiente	1-1	Barcelona		[Sá] 
Semifinals	18.04.1972	Buenos Aires	Independiente	1-0	Barcelona		[Magán]
Semifinals	27.04.1972	São Paulo 	Independiente	0-1	São Paulo 	
Semifinals	04.05.1972	Buenos Aires	Independiente	2-0	São Paulo 		[Balbuena - Mírcoli]
Final		17.05.1972	Lima		Independiente	0-0	Universitario	
Final		24.05.1972	Buenos Aires	Independiente	2-1	Universitario		[Maglioni(2)]
 
Semifinals	06.04.1973	Bogotá		Independiente	0-1	Millonarios	
Semifinals	26.04.1973	Buenos Aires	Independiente	2-0	Millonarios		[Pavoni - Balbuena]
Semifinals	02.05.1973	Buenos Aires	Independiente	2-2	San Lorenzo		[Balbuena - Giachello] 
Semifinals	09.05.1973	Buenos Aires	Independiente	1-0	San Lorenzo		[Giachello]
Final		22.05.1973	Buenos Aires	Independiente	1-1	Colo Colo		[Mendoza]
Final		29.05.1973	Santiago	Independiente	0-0	Colo Colo	
Final		06.06.1973	Montevideo	Independiente	2-1	Colo Colo		[Mendoza - Giachello]
 
Semifinals	04.09.1974	Buenos Aires	Independiente	1-1	Huracán			[Bochini]  
Semifinals	18.09.1974	Montevideo	Independiente	3-2	Peñarol			[Balbuena(2) - Bertoni]
Semifinals	20.09.1974	Buenos Aires	Independiente	3-0	Huracán			[Bertoni(2) - Saggiorato]
Semifinals	02.10.1974	Buenos Aires	Independiente	1-1	Peñarol			[Bertoni]
Final		12.10.1974	São Paulo 	Independiente	1-2	São Paulo 		[Saggiorato]
Final		16.10.1974	Buenos Aires	Independiente	2-0	São Paulo 		[Balbuena - Bochini]
Final		19.10.1974	Santiago	Independiente	1-0	São Paulo 		[Pavoni] 
 
Semifinals	06.05.1975	Rosario		Independiente   0-2	Rosario Central	
Semifinals	23.05.1975	Belo Horizonte	Independiente	0-2	Cruzeiro	
Semifinals	30.05.1975	Buenos Aires	Independiente	2-0	Rosario Central		[Balbuena - Bochini]
Semifinals	06.06.1975	Buenos Aires	Independiente	3-0	Cruzeiro		[Pavoni - Bertoni - Ruiz Moreno]
Final		18.06.1975	Santiago	Independiente	0-1	Unión Española	
Final		25.06.1975	Buenos Aires	Independiente	3-1	Unión Española		[Rojas - Pavoni - Bertoni]
Final		29.06.1975	Asunción	Independiente	2-0	Unión Española		[Ruiz Moreno - Bertoni]
 
Semifinals	13.05.1976	Buenos Aires	Independiente	0-0	River Plate	
Semifinals	26.05.1976	Buenos Aires	Independiente	1-0	Peñarol			[Bochini]
Semifinals	23.06.1976	Buenos Aires	Independiente	0-1	River Plate		
Semifinals	07.07.1976	Montevideo	Independiente	1-0	Peñarol			[P.Rojas]
Semi-F Playoff	16.07.1976	Buenos Aires	Independiente	0-1	River Plate		
 
First Round	27.06.1978	Quito		Independiente	0-1	Liga D.U.Quito	
First Round	30.06.1978	Quito		Independiente	2-1	El Nacional		[Galván - Trossero]
First Round	05.07.1978	Buenos Aires	Independiente	0-0	River Plate	
First Round	14.07.1978	Buenos Aires	Independiente	2-0	El Nacional		[Arrieta - Bochini]
First Round	20.07.1978	Buenos Aires	Independiente	2-0	Liga D.U.Quito		[Arrieta - Bochini]
First Round	26.07.1978	Buenos Aires	Independiente	1-4	River Plate		[Outes] 
 
First Round	14.03.1979	Buenos Aires	Independiente	2-1	Quilmes			[Outes - Larrosa] 
First Round	20.03.1979	Bogotá		Independiente	3-3	Millonarios		[Alzamendi(2) - Barberón]
First Round	23.03.1979	Cali		Independiente	0-1	Deportivo Cali	
First Round	04.04.1979	Buenos Aires	Independiente	2-0	Quilmes			[Alzamendi - Outes]
First Round	10.04.1979	Buenos Aires	Independiente	1-0	Deportivo Cali		[Barberón]
First Round	13.04.1979	Buenos Aires	Independiente	4-1	Millonarios		[Alzamendi(2) - Outes(2)]
Semifinals	10.05.1979	Montevideo	Independiente	0-0	Peñarol	
Semifinals	13.06.1979	Buenos Aires	Independiente	1-0	Boca Juniors		[Galván]  
Semifinals	20.06.1979	Buenos Aires	Independiente	1-0	Peñarol			[Magallanes]
Semifinals	27.06.1979	Buenos Aires	Independiente	0-2	Boca Juniors	
Semi-F Playoff	11.07.1979	Buenos Aires	Independiente   0-1	Boca Juniors		
 
First Round	29.02.1984	La Plata	Independiente   1-1	Estudiantes LP		[Barberón] 
First Round	13.03.1984	Asunción	Independiente	1-0	Sportivo Luqueño	[Burruchaga]  
First Round	16.03.1984	Asunción	Independiente	0-1	Olimpia	
First Round	30.03.1984	Buenos Aires	Independiente	2-0	Sportivo Luqueño	[Marangoni - Merlini]
First Round	13.04.1984	Buenos Aires	Independiente	4-1	Estudiantes LP		[Barberón - Burruchaga - Bochini(2)]      
First Round	24.04.1984	Buenos Aires	Independiente	3-2	Olimpia			[Marangoni - Burruchaga - Buffarini]
Semifinals	31.05.1984	Montevideo	Independiente	1-1	Nacional		[Barberón]
Semifinals	07.06.1984	Santiago	Independiente	0-0	Universidad Católica	
Semifinals	26.06.1984	Buenos Aires	Independiente	2-1	Universidad Católica	[Buffarini - Burruchaga]
Semifinals	05.07.1984	Buenos Aires	Independiente	1-0	Nacional		[Burruchaga]  
Final		24.07.1984	Porto Alegre	Independiente	1-0	Grêmio			[Burruchaga]  
Final		27.07.1984	Buenos Aires	Independiente	0-0	Grêmio	
 
Semifinals	16.09.1985	Buenos Aires	Independiente   2-2	Argentinos Juniors	[Barberón - Clausen]
Semifinals	26.09.1985	Sta.Cruz	Independiente	1-1	Blooming		[Marangoni]
Semifinals	04.10.1985	Buenos Aires	Independiente	2-0	Blooming		[Giusti - Percudani]
Semifinals	10.10.1985	Buenos Aires	Independiente	1-2	Argentinos Juniors	[Percudani] 
 
First Round	19.07.1987	San Cristobal	Independiente	2-3	Deportivo Táchira	[C.Enrique - Barberón]
First Round	26.07.1987	Mérida		Independiente	1-0	Estudiantes Mérida	[Navarro]
First Round	01.08.1987	Rosario		Independiente	0-0	Rosario Central	
First Round	04.08.1987	Buenos Aires	Independiente	2-0	Estudiantes Mérida	[Marangoni - Reinoso]
First Round	09.08.1987	Buenos Aires	Independiente	5-0	Deportivo Táchira	[Navarro - Reinoso(2) - Barberón(2)]
First Round	16.08.1987	Buenos Aires	Independiente	3-1	Rosario Central		[Barberón - Navarro - Clausen] 
Semifinals	26.08.1987	Buenos Aires	Independiente	0-0	River Plate	
Semifinals	03.09.1987	Montevideo	Independiente	0-3	Peñarol	
Semifinals	23.09.1987	Buenos Aires	Independiente	2-1	River Plate		[Merlini - Marangoni] 
Semifinals	30.09.1987	Buenos Aires	Independiente	2-4	Peñarol			[Barberón - Percudani]
 
First Round	25.03.1990	Buenos Aires	Independiente	0-0	River Plate		
First Round	01.04.1990	Buenos Aires	Independiente	1-0	River Plate		[Alfaro Moreno]
8° Final	04.08.1990	San Cristobal	Independiente	6-0	Pepeganga		[Bianco(2) - Insúa - Lobo - Osterrieth - Giusti]
8° Final	15.08.1990	Buenos Aires	Independiente	3-0	Pepeganga		[Osterrieth - Insúa - Bianco]
Quarterfinals	22.08.1990	Buenos Aires	Independiente	0-2	River Plate			
Quarterfinals	29.08.1990	Buenos Aires	Independiente	1-1	River Plate		[Osterrieth]  
 
First Round	19.02.1995	Buenos Aires	Independiente	1-1	River Plate		[Burruchaga] 
First Round	22.02.1995	Montevideo	Independiente	2-1	Peñarol			[Mazzoni - Burruchaga]
First Round	09.03.1995	Montevideo	Independiente	0-1	Cerro	
First Round	29.03.1995	Buenos Aires	Independiente	0-2	River Plate		
First Round	14.04.1995	Buenos Aires	Independiente	0-1	Peñarol	
First Round	20.04.1995	Buenos Aires	Independiente	2-1	Cerro			[Usuriaga - Ramirez]
8° Final	26.04.1995	Buenos Aires	Independiente	0-3	Vélez Sarsfield		[Flores(2) - Bassedas]
8° Final	03.05.1995	Buenos Aires	Independiente	2-2	Vélez Sarsfield		[Mazzoni - Rotchen] 
 
 
First Round	12.02.2004	Buenos Aires	Independiente 	4-2	Cienciano		[C.Giménez - Ríos - Losada(2)]
First Round	24.02.2004	Montevideo	Independiente	0-0	Nacional
First Round	02.03.2004	Buenos Aires	Independiente	2-0	El Nacional		[Quinteros(2)]
First Round	16.03.2004	Quito		Independiente	0-1	El Nacional
First Round	25.03.2004	Buenos Aires	Independiente	1-1	Nacional		[S.García]
First Round	20.04.2004	Arequipa	Independiente	2-3	Cienciano	  	[J.Castillo - Cahuantico o/g] 
RunnerUpPlayoff 28.04.2004	São Paulo 	Independiente[2]2-2[4]	São Caetano 		[J.Castillo - Franco]
 
 
Prelim.Round	25.01.2011	Avellaneda	Independiente	2-0	Deportivo Quito		[Defederico - P.Rodríguez]
Prelim.Round	01.02.2011	Quito		Independiente	0-1	Deportivo Quito
First Round	24.02.2011	Avellaneda	Independiente	3-0	Peñarol			[Parra - Pellerano - Silvera]
First Round	03.03.2011	Quito		Independiente	0-3	Liga D.U.Quito		
First Round	10.03.2011	Avellaneda	Independiente	1-3	Godoy Cruz A.T.		[Parra]
First Round	23.03.2011	Mendoza		Independiente	1-1	Godoy Cruz A.T.		[Defederico]
First Round	05.04.2011	Avellaneda	Independiente	1-1	Liga D.U.Quito		[Núñez]
First Round	12.04.2011	Montevideo	Independiente	1-0	Peñarol			[Parra]
 
 
 
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			      243  144   69   36   39  204  136 
 
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Peñarol [Uru]			       29   15    9    2    4   21   16   
Millonarios [Col]		       19    8    6    1    1   21    8
River Plate			       13   16    2    7    7   10   20  
Rosario Central			       11    6    3    2    1    9    5
Boca Juniors			       11    8    3    2    3    5    4
Universitario [Per]		       10    4    3    1    0    8    1
Nacional [Uru]			       10    6    2    4    0    4    2
El Nacional [Ecu]		        9    4    3    0    1    6    2
São Paulo [Bra]				9    5    3    0    2    6    3
Deportivo Cali [Col]			7    5    2    1    2    5    5
Pepeganga [Ven]				6    2    2    0    0    9    0
Independiente Santa Fe [Col]		6    2    2    0    0    6    2
Unión Española [Chi]			6    3    2    0    1    5    2
Guaraní [Par]				6    2    2    0    0    4    1
Quilmes					6    2    2    0    0    4    1
Estudiantes de Mérida [Ven]		6    2    2    0    0    3    0
Sportivo Luqueño [Par]			6    2    2    0    0    3    0
Santos [Bra]				6    2    2    0    0    5    3
Colo Colo [Chi]				5    3    1    2    0    3    2
Alianza Lima [Per]		        4    2    1    1    0    6    2	
Huracán				        4    2    1    1    0    4    1
Atlético Nacional [Col]			4    2    1    1    0    3    1
Blooming [Bol]				4    2    1    1    0    3    1
San Lorenzo				4    2    1    1    0    3    2
Barcelona [Ecu]				4    2    1    1    0    2    1
Universidad Católica [Chi]		4    2    1    1    0    2    1
Grêmio [Bra]				4    2    1    1    0    1    0
Liga Deportiva Universitaria [Ecu]	4    4    1    1    2    3    5
Estudiantes LP			        4    6    1    1    4    8   11
Deportivo Táchira [Ven]			3    2    1    0    1    7    3
Cienciano [Per]				3    2    1    0    1    6    5
Cruzeiro [Bra]				3    2    1    0    1    3    2
Deportivo Quito [Ecu]			3    2    1    0    1    2    1
Olimpia [Par]				3    2    1    0    1    3    3
Cerro [Uru]				3    2    1    0    1    2    2
São Caetano  [Bra]			1    1    0    1    0    2    2
Argentinos Juniors			1    2    0    1    1    3    4
Godoy Cruz A.T.				1    2    0    1    1    2    4
Vélez Sarsfield 			1    2    0    1    1    2    5
Palmeiras [Bra]				0    2    0    0    2    0    3
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Argentina			       56   48   13   17   18   50   57
Uruguay				       42   23   12    6    5   27   20
Colombia			       36   17   11    3    3   35   16
Brazil				       23   14    7    2    5   17   13
Ecuador				       20   12    6    2    4   13    9
Peru				       17    8    5    2    1   20    8 
Venezuela			       15    6    5    0    1   19    3
Paraguay			       15    6    5    0    1   10    4
Chile				       15    8    4    3    1   10    5
Bolivia					4    2    1    1    0    3    1
 
 

 

Lanús    

5 participations:  [Quarterfinals 2014]
		   [Second Round 2008,2012]
		   [First Round 2009,2010]
 
 
.Best win at home: 	03.04.2012   Lanús		  6-0    Olimpia [Par] 
.Best win away: 	25.02.2010   Lanús		  4-1    Blooming [Bol]
.Worst loss at home: 	09.02.2010   Lanús		  0-2    Libertad [Par]
.Worst loss away: 	12.04.2012   Lanús		  0-3    Flamengo [Bra] 
 
 
 
Matches Played:
 
  Stage		  Date		   Place	    Team	       Score	    Team		Scorers
 
Prelim.Round	31.01.2008	Riobamba	    Lanús		0-1	Olmedo
Prelim.Round	05.02.2008	Buenos Aires	    Lanús		3-0	Olmedo			[Fritzler - Biglieri - Velásquez]		
First Round	14.02.2008	Buenos Aires	    Lanús		3-1	Danubio			[Pelletieri - Acosta - Sand] 
First Round	26.02.2008	La Plata	    Lanús		0-0	Estudiantes LP
First Round	13.03.2008	Buenos Aires	    Lanús		0-0	Deportivo Cuenca
First Round	20.03.2008	Cuenca		    Lanús		1-1	Deportivo Cuenca	[Salomón]
First Round	02.04.2008	Buenos Aires	    Lanús		3-3	Estudiantes LP		[Sand - Valeri - Acosta]
First Round	15.04.2008	Montevideo	    Lanús		2-1	Danubio			[Blanco - Sand]
8° Final	29.04.2008	Buenos Aires	    Lanús		0-1	Atlas
8° Final	06.05.2008	Guadalajara	    Lanús		2-2	Atlas			[Sand - Acosta]
 
 
 
First Round	11.02.2009	Buenos Aires	    Lanús		1-1	Guadalajara		[Sand]
First Round	25.02.2009	Caracas		    Lanús		1-3	Caracas FC		[Sand]
First Round	11.03.2009	Viña del Mar	    Lanús		1-1	Everton			[D.González]
First Round	17.03.2009	Buenos Aires	    Lanús		1-2	Everton			[Biglieri]
First Round	14.04.2009	Guadalajara	    Lanús		0-0	Guadalajara
First Round	29.04.2009	Buenos Aires	    Lanús		1-1	Caracas FC		[Macalik] 
 
 
First Round	09.02.2010	Buenos Aires	    Lanús		0-2	Libertad
First Round	17.02.2010	Lima		    Lanús		0-2	Universario
First Round	25.02.2010	Santa Cruz	    Lanús		4-1	Blooming		[Blanco - Salcedo - Lagos(2)]
First Round	24.03.2010	Buenos Aires	    Lanús		1-0	Blooming		[Salcedo]
First Round	30.03.2010	Asunción	    Lanús		1-1	Libertad		[Velázquez]
First Round	15.04.2010	Buenos Aires	    Lanús		0-0	Universitario	
 
 
First Round	15.02.2012	Lanús		    Lanús		1-1	Flamengo		[Carranza]
First Round	23.02.2012	Asunción	    Lanús		1-2	Olimpia			[Araujo]
First Round	13.03.2012	Lanús		    Lanús		1-0	Emelec			[Pavone]
First Round	20.03.2012	Guayaquil	    Lanús		2-0	Emelec			[Regueiro(2)]
First Round	03.04.2012	Lanús		    Lanús		6-0	Olimpia			[Pavone(2) - Camoranesi - Regueiro - Valeri - Romero]
First Round	12.04.2012	Río de Janeiro	    Lanús		0-3	Flamengo
8° Final	02.05.2012	Río de Janeiro	    Lanús		1-2	Vasco da Gama		[Regueiro]
8° Final	09.05.2012	Lanús		    Lanús	     [4]2-1[5]	Vasco de Gama		[Pavone - T.Gutiérrez]
 
 
 
Prelim.Round	30.01.2014	Caracas		    Lanús		2-0	Caracas FC		[Goltz (2)]
Prelim.Round	06.02.2014	Lanús		    Lanús		1-0	Caracas FC		[V.Ayala]
First Round	13.02.2014	Lanús		    Lanús		0-0	O'Higgins
First Round	26.02.2014	Asunción	    Lanús		1-3	Cerro Porteño		[J.Ortiz]
First Round	13.03.2014	Cali		    Lanús		1-2	Deportivo Cali		[L.Acosta]	
First Round	20.03.2014	Lanús		    Lanús		2-0	Deportivo Cali		[Pereyra Díaz - Velázquez]
First Round	27.03.2014	Lanús		    Lanús		2-0	Cerro Porteño		[Araujo - O.Benítez]
First Round  	08.04.2014	Rancagua	    Lanús		0-0	O'Higgins		
8° Final	16.04.2014	Lanús		    Lanús		2-1	Santos Laguna		[Monteseirín - M.Martínez]
8° Final	23.04.2014	Torreón		    Lanús		2-0	Santos Laguna		[I.Blanco - Goltz]
Quarterfinals	08.05.2014	Lanús		    Lanús		1-1	Bolívar			[O.Benítez]
Quarterfinals	15.05.2014	La Paz		    Lanús		0-1	Bolívar
 
 
 
 
 
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			       60   42   15   15   12   53   41 
 
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Caracas FC [Ven]			7    4    2    1    1    5    4
Blooming [Bol]				6    2    2    0    0    5    1
Danubio [Uru]				6    2    2    0    0    5    2
Santos Laguna [Mex]			6    2    2    0    0    4    1
Emelec [Ecu]				6    2    2    0    0    3    0
Olimpia [Par]				3    2    1    0    1    7    2
Olmedo [Ecu]				3    2    1    0    1    3    1
Deportivo Cali [Col]			3    2    1    0    1    3    2
Cerro Porteño [Par]			3    2    1    0    1    3    3
Vasco da Gama [Bra]		        3    2    1    0    1    3    3
Estudiantes LP				2    2    0    2    0    3    3
Deportivo Cuenca [Ecu]			2    2    0    2    0    1    1
Guadalajara [Mex]			2    2    0    2    0    1    1	
O'Higgins [Chi]				2    2    0    2    0    0    0
Atlas [Mex]				1    2    0    1    1    2    3
Everton [Chi]				1    2    0    1    1    2    3
Libertad [Par]				1    2    0    1    1    1    3
Bolivar [Bol]				1    2    0    1    1    1    2
Universitario [Per]			1    2    0    1    1    0    2
Flamengo [Bra]				1    2    0    1    1    1    4
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Ecuador				       11    6    3    2    1    7    2
Mexico					9    6    2    3    1    7    5
Paraguay				7    6    2    1    3   11    8
Bolivia					7    4    2    1    1    6    3
Venezuela				7    4    2    1    1    5    4
Uruguay					6    2    2    0    0    5    2
Brazil					4    4    1    1    2    4    7
Colombia				3    2    1    0    1    3    2
Chile					3    4    0    3    1    2    3
Argentina				2    2    0    2    0    3    3
Peru					1    2    0    1    1    0    2
 
  
 
 

Newell's Old Boys    

8 participations: [Finalist 1988,1992]
		  [Semifinal 2013]
		  [Second Round 1993,2006]
		  [First Round 1975,2014]
		  [Preliminary Round 2010]
 
 
.Best win at home: 	13.05.1992   Newell's Old Boys    4-0  San Lorenzo
			27.02.2014   Newell's Old Boys	  4-0  Nacional [Uru]	
.Best win away: 	26.03.2014   Newell's Old Boys	  4-2  Nacional [Uru]
.Worst loss at home: 	26.02.1992   Newell's Old Boys	  0-6  San Lorenzo
.Worst loss away: 	14.04.1993   Newell's Old Boys	  0-4  São Paulo [Bra]
 
 
 
Matches Played:
 
  Stage		  Date		   Place	    Team	       Score	    Team		Scorers
 
First Round	28.02.1975	Rosario		Newell's Old Boys	1-1	Rosario Central		[Ribeca] 
First Round	07.03.1975	Asunción	Newell's Old Boys	0-2	Olimpia	
First Round	14.03.1975	Asunción	Newell's Old Boys	1-0	Cerro Porteño		[Obberti]
First Round	21.03.1975	Rosario		Newell's Old Boys	1-1	Rosario Central		[Giachello]
First Round	04.04.1975	Rosario		Newell's Old Boys	3-2	Olimpia			[Valdano(2) - Giachello]
First Round	09.04.1975	Rosario		Newell's Old Boys	3-2	Cerro Porteño		[Giachello(2) - Valdano]
First-P Playoff	11.04.1975	Rosario		Newell's Old Boys	0-1	Rosario Central
 
First Round	06.07.1988	Rosario		Newell's Old Boys	0-0	San Lorenzo	
First Round	12.07.1988	Milagros	Newell's Old Boys	1-1	Filanbanco		[Balbo]
First Round	17.07.1988	Guayaquil	Newell's Old Boys	0-0	Barcelona	
First Round	21.07.1988	Buenos Aires	Newell's Old Boys	0-0	San Lorenzo		
First Round	29.07.1988	Rosario		Newell's Old Boys	1-0	Filanbanco		[Theiler]
First Round	01.08.1988	Rosario		Newell's Old Boys	3-0	Barcelona		[Rossi(2) - Pautasso]
First-P Playoff	07.08.1988	Rosario		Newell's Old Boys	1-0	San Lorenzo		[V.Ramos]
Quarterfinals	07.09.1988	La Paz		Newell's Old Boys	0-1	Bolivar	
Quarterfinals	14.09.1988	Rosario		Newell's Old Boys    [3]1-0[2]	Bolivar			[V.Ramos]
Quarterfinals	22.09.1988	Rosario		Newell's Old Boys	1-1	Nacional		[Pautasso]
Quarterfinals	28.09.1988	Montevideo	Newell's Old Boys	1-2	Nacional		[Cardaccio o/g]
Semifinals	05.10.1988	Rosario		Newell's Old Boys	1-0	San Lorenzo		[Alfaro]
Semifinals	12.10.1988	Buenos Aires	Newell's Old Boys	2-1	San Lorenzo		[Batistuta - Rossi] 
Final		19.10.1988	Rosario		Newell's Old Boys	1-0	Nacional		[Gabrich]
Final		26.10.1988	Montevideo	Newell's Old Boys	0-3	Nacional	
 
First Round	26.02.1992	Rosario		Newell's Old Boys	0-6	San Lorenzo		
First Round	03.03.1992	Rosario		Newell's Old Boys	3-0	Coquimbo Unido		[Berti - Zamora - Mendoza]
First Round	06.03.1992	Rosario		Newell's Old Boys	3-1	Colo Colo		[Mendoza - Saldaña - Lunari]
First Round	09.03.1992	Santiago	Newell's Old Boys	1-1	Universidad Católica	[Rossi]
First Round	25.03.1992	Buenos Aires	Newell's Old Boys	1-0	San Lorenzo		[Zamora]
First Round	31.03.1992	Coquimbo	Newell's Old Boys	2-1	Coquimbo Unido		[Rossi - Mendoza]
First Round	03.04.1992	Santiago	Newell's Old Boys	1-1	Colo Colo		[Domizzi]
First Round	10.04.1992	Rosario		Newell's Old Boys	0-0	Universidad Católica	
8° Final	29.04.1992	Montevideo	Newell's Old Boys	1-1	Defensor Sporting	[Domizzi]
8° Final	06.05.1992	Rosario		Newell's Old Boys	1-0	Defensor Sporting	[Mendoza]
Quarterfinals	13.05.1992	Rosario		Newell's Old Boys	4-0	San Lorenzo		[Pochettino(2) - Zamora - Llop]
Quarterfinals	20.05.1992	Buenos Aires	Newell's Old Boys	1-1	San Lorenzo		[Lunari]  
Semifinals	27.05.1992	Rosario		Newell's Old Boys	1-1	América			[Mendoza]
Semifinals	03.06.1992	Cali 		Newell's Old Boys   [11]1-1[10]	América			[Pochettino]
Final		10.06.1992	Rosario		Newell's Old Boys	1-0	São Paulo 		[Berizzo]
Final		17.06.1992	São Paulo 	Newell's Old Boys    [2]0-1[3]	São Paulo 	
 
First Round	07.02.1993	Buenos Aires	Newell's Old Boys	1-0	River Plate		[Zamora]
First Round	12.02.1993	Asunción	Newell's Old Boys	0-0	Cerro Porteño	
First Round	16.02.1993	Asunción	Newell's Old Boys	1-1	Olimpia			[Saldaña] 
First Round	10.03.1993	Rosario		Newell's Old Boys	0-0	River Plate	
First Round	19.03.1993	Rosario		Newell's Old Boys	1-2	Cerro Porteño		[Martino]
First Round	23.03.1993	Rosario		Newell's Old Boys	1-1	Olimpia			[Pochettino]
8° Final	07.04.1993	Rosario		Newell's Old Boys	2-0	São Paulo 		[Cozzoni - Mendoza]
8° Final	14.04.1993	São Paulo 	Newell's Old Boys	0-4	São Paulo
 
 
First Round	09.02.2006	La Paz		Newell's Old Boys	2-3	The Strongest		[Colace - Steinert]
First Round 	21.02.2006	Rosario		Newell's Old Boys	2-0	Unión Española		[Scocco(2)]
First Round 	15.03.2006	Goiania		Newell's Old Boys	0-3	Goiás			
First Round 	22.03.2006	Rosario		Newell's Old Boys	0-0	Goiás
First Round 	11.04.2006	Santiago	Newell's Old Boys	1-1	Unión Española		[Steinert]
First Round	19.04.2006	Rosario		Newell's Old Boys	2-0	The Strongest		[A.Zapata - Steinert]
8° Final	27.04.2006	Rosario		Newell's Old Boys	2-4	Vélez Sarsfield		[Spolli - Sccoco]
8° Final 	03.05.2006	Buenos Aires	Newell's Old Boys	2-2	Vélez Sarsfield		[Sccoco - Colace]
 
 
Prelim.Round	27.01.2010	Rosario		Newell's Old Boys	0-0	Emelec
Prelim.Round	10.02.2010	Guayaquil	Newell's Old Boys	1-2	Emelec			[Barrientos]
 
 
 
First Round	14.02.2013	Rosario		Newell's Old Boys	3-1	Olimpia			[Scocco - Orzán - M.Rodríguez]
First Round	21.02.2013	Lara		Newell's Old Boys	1-2	Deportivo Lara		[Cáceres]
First Round	05.03.2013	Rosario		Newell's Old Boys	1-2	Universidad de Chile	[Scocco]
First Round	12.03.2013	Santiago	Newell's Old Boys	2-0	Universidad de Chile	[M.Rodríguez - Tonso]
First Round	04.04.2013	Rosario		Newell's Old Boys	3-1	Deportivo Lara		[Pérez - Scocco (2)]
First Round	11.04.2013	Asunción	Newell's Old Boys	1-4	Olimpia			[Casco]
8° Final	24.04.2013	Rosario		Newell's Old Boys	0-1	Vélez Sarsfield
8° Final	15.05.2013	Buenos Aires	Newell's Old Boys	2-1	Vélez Sarsfield		[Casco - Scocco]
Quarterfinals	23.05.2013	Buenos Aires	Newell's Old Boys	0-0	Boca Juniors
Quarterfinals	29.05.2013	Rosario		Newell's Old Boys   [10]0-0[9]	Boca Juniors
Semifinals	03.07.2013	Rosario		Newell's Old Boys    	2-0	Atlético Mineiro	[M.Rodríguez - Scocco]
Semifinals	10.07.2013	Belo Horizonte	Newell's Old Boys    [2]0-2[3]	Atlético Mineiro
 
 
 
First Round	13.02.2014	Medellín	Newell's Old Boys	0-1	Atlético Nacional
First Round	27.02.2014	Rosario		Newell's Old Boys	4-0	Nacional 		[M.Rodríguez - Curbelo o/g - Bernardi - Orzán]
First Round	13.03.2014	Porto Alegre	Newell's Old Boys	0-0	Grêmio		
First Round	19.03.2014	Rosario		Newell's Old Boys	1-1	Grêmio			[M.Rodríguez]
First Round	26.03.2014	Montevideo	Newell's Old Boys	4-2	Nacional		[N.Castro - M.Cáceres - Trezeguet (2)]
First Round	10.04.2014	Rosario		Newell's Old Boys	1-3	Atlético Nacional	[Casco] 
 
 
 
	
 
 
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			      110   74   28   26   20   86   77
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
San Lorenzo			       18    9    5    3    1   10    8
Nacional [Uru]			       10    6    3    1    2   11    8
Olimpia [Par]				8    6    2    2    2    8   11
Cerro Porteño [Par]			7    4    2    1    1    5    4
Coquimbo Unido [Chi]			6    2    2    0    0    5    1
São Paulo [Bra]				6    4    2    0    2    3    5
Barcelona [Ecu]				4    2    1    1    0    3    0
Colo Colo [Chi]				4    2    1    1    0    4    2
Unión Española [Chi]			4    2    1    1    0    3    1
Defensor Sporting [Uru]			4    2    1    1    0    2    1
Filanbanco [Ecu]   			4    2    1    1    0    2    1
River Plate				4    2    1    1    0    1    0
Vélez Sarsfield				4    4    1    1    2    6    8
Deportivo Lara [Ven]			3    2    1    0    1    4    3
The Strongest [Bol]			3    2    1    0    1    4    3
Universidad de Chile [Chi]		3    2    1    0    1    3    2
Atlético Mineiro [Bra]			3    2    1    0    1    2    2
Bolivar [Bol]				3    2    1    0    1    1    1
América [Col]			        2    2    0    2    0    2    2
Grêmio [Bra]				2    2    0    2    0    1    1
Universidad Católica [Chi]		2    2    0    2    0    1    1
Boca Juniors				2    2    0    2    0    0    0
Rosario Central				2    3    0    2    1    2    3
Emelec [Ecu]				1    2    0    1    1    1    2
Goiás [Bra]				1    2    0    1    1    0    3 
Atlético Nacional [Col]			0    2    0    0    2    1    4 
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Argentina			       30   20    7    9    4   19   20 		
Chile				       19   10    5    4    1   16    7
Paraguay			       15   10    4    3    3   13   15
Uruguay				       14    8    4    2    2   14    9
Brazil				       12   10    3    3    4    6   11
Ecuador					9    6    2    3    1    6    3
Bolivia					6    4    2    0    2    5    4
Venezuela				3    2    1    0    1    4    3
Colombia				2    4    0    2    2    3    6
 
 

Quilmes    

2 participations: [First Round 1979,2005]
 
.Best win at home: 	13.04.1979   Quilmes		  3-1  Deportivo Cali [Col]
.Best win away: 	none
.Worst loss at home: 	14.03.1979   Quilmes		  1-2  Independiente
			10.04.1979   Quilmes		  1-2  Millonarios [Col]
.Worst loss away: 	04.04.1979   Quilmes		  0-2  Independiente
 
 
 
Matches Played:
 
  Stage		  Date		 Place	        Team	       Score	    Team		Scorers
 
First Round	14.03.1979	Buenos Aires	Quilmes		1-2	Independiente	 	[Batalla]
First Round	20.03.1979	Cali		Quilmes		2-3	Deportivo Cali		[Milozzi - Graneros]
First Round	23.03.1979	Bogotá		Quilmes		0-1	Millonarios	
First Round	04.04.1979	Buenos Aires	Quilmes 	0-2	Independiente		
First Round	10.04.1979	Buenos Aires	Quilmes		1-2	Millonarios		[Paruzzo]
First Round	13.04.1979	Buenos Aires	Quilmes		3-1	Deportivo Cali		[Andreucchi - Bianchini(2)]
 
 
Prelim.Round	01.02.2005	Buenos Aires	Quilmes		0-0	Colo Colo
Prelim.Round	08.02.2005	Santiago	Quilmes		2-2	Colo Colo		[D.Torres - Riffo o/g]
First Round	22.02.2005	Santiago	Quilmes		2-3	Universidad de Chile	[Vivas - D.Torres]
First Round	10.03.2005	Buenos Aires	Quilmes		1-0	The Strongest		[Osorio]
First Round	16.03.2005	Buenos Aires	Quilmes		2-2	São Paulo		[Osorio - Caneo]
First Round	13.04.2005	São Paulo	Quilmes		1-3	São Paulo		[Rueda]
First Round	28.04.2005	La Paz		Quilmes		1-2	The Strongest		[Alayes]
First Round	11.05.2005	Buenos Aires	Quilmes		1-1	Universidad de Chile	[Rueda]
 
 
			
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			       10   14    2    4    8   17   24
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Deportivo Cali [Col]			3    2    1    0    1    5    4
The Strongest [Bol]			3    2    1    0    1    2    2
Colo Colo [Chi]				2    2    0    2    0    2    2
Universidad de Chile [Chi]		1    2    0    1    1    3    4
São Paulo [Bra]				1    2    0    1    1    3    5
Millonarios [Col] 			0    2    0    0    2    1    3
Independiente				0    2    0    0    2    1    4
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Bolivia					3    2    1    0    1    2    2
Colombia				3    4    1    0    3    6    7
Chile					3    4    0    3    1    5    6
Brazil					1    2    0    1    1    3    5
Argentina				0    2    0    0    2    1    4
 


Racing Club    

6 participations: [Winner 1967]
		  [Semifinal 1968,1997]
		  [Second Round 1989,2003]
		  [First Round 1962]
 
 
.Best win at home: 	02.05.1967   Racing Club	  6-0  31 de Octubre [Bol]
			04.05.1967   Racing Club	  6-0  Bolivar [Bol]
.Best win away: 	26.03.1967   Racing Club 	  2-0  Independiente Medellín [Col]
			05.04.1967   Racing Club    	  2-0  Bolivar [Bol]
			22.06.1967   Racing Club	  2-0  Colo Colo [Chi]
.Worst loss at home: 	15.06.1967   Racing Club	  1-2  Universitario [Per]
			19.02.1997   Racing Club	  1-2  Vélez Sarsfield
.Worst loss away: 	30.07.1997   Racing Club	  1-4  Sporting Cristal [Per]
 
 
 
Matches Played:
 
  Stage		  Date		   Place	    Team       Score	    Team		Scorers
 
First Round	14.02.1962	Buenos Aires	Racing Club	2-1	Sporting Cristal	[R.Sosa(2)]
First Round	20.02.1962	Lima		Racing Club	1-2	Sporting Cristal	[R.Sosa]
First Round	24.02.1962	Montevideo	Racing Club	2-3	Nacional		[Peanno - Oleniak]
First Round	27.02.1962	Buenos Aires	Racing Club	2-2	Nacional		[Marchetta - Cárdenas]
 
First Round	08.03.1967	Buenos Aires	Racing Club	2-0	River Plate		[Raffo - Maschio]
First Round	15.03.1967	La Paz		Racing Club	0-3	31 de Octubre	
First Round	26.03.1967	Medellín	Racing Club	2-0	Independiente Medellín	[Raffo - Maschio]
First Round	29.03.1967	Bogotá		Racing Club	2-1	Independiente Santa Fe	[Maschio(2)]
First Round	05.04.1967	La Paz		Racing Club	2-0	Bolivar			[Cardoso - Raffo]
First Round	18.04.1967	Buenos Aires	Racing Club	5-2	Independiente Medellín	[Díaz - Basile - Martinoli(2) - Cárdenas]
First Round	20.04.1967	Buenos Aires	Racing Club	4-1	Independiente Santa Fe	[Cárdenas - Raffo(2) - Cardoso]
First Round	02.05.1967	Buenos Aires	Racing Club	6-0	31 de Octubre		[Perfumo - Parenti(3) - Cárdenas(2)]
First Round	04.05.1967	Buenos Aires	Racing Club	6-0	Bolivar			[Cárdenas(3) - J.J.Rodriguez - Rambert - Parenti]
First Round	11.05.1967	Buenos Aires	Racing Club	0-0	River Plate		
Semifinals	01.06.1967	Buenos Aires	Racing Club	0-0	River Plate		
Semifinals	07.06.1967	Lima		Racing Club	2-1	Universitario		[Raffo(2)]
Semifinals	07.06.1967	Lima		Racing Club	2-1	Universitario		[Raffo(2)]  
Semifinals	15.06.1967	Buenos Aires	Racing Club	1-2	Universitario		[Maschio]
Semifinals	22.06.1967	Santiago	Racing Club	2-0	Colo Colo		[Raffo(2)]
Semifinals	28.06.1967	Buenos Aires	Racing Club	3-1	Colo Colo		[J.J.Rodriguez(3)]
Semifinals	13.07.1967	Buenos Aires	Racing Club	3-1	River Plate		[Raffo(2) - J.J.Rodriguez]
Semi-f Playoff	18.07.1967	Santiago	Racing Club	2-1	Universitario		[Raffo(2)]
Final		15.08.1967	Buenos Aires	Racing Club	0-0	Nacional	
Final		25.08.1967	Montevideo	Racing Club	0-0	Nacional	
Final		29.08.1967	Santiago	Racing Club	2-1	Nacional		[Cardoso - Raffo]
 
Semifinals	18.04.1968	Buenos Aires	Racing Club	2-0	Estudiantes LP		[Maschio - Perfumo]
Semifinals	24.04.1968	La Plata	Racing Club	0-3	Estudiantes LP	
Semifinals	27.04.1968	Buenos Aires	Racing Club	1-1	Estudiantes LP		[Cárdenas] 
 
First Round	15.02.1989	Buenos Aires	Racing Club	0-0	Boca Juniors	
First Round	28.02.1989	Lima		Racing Club	1-2	Universitario		[Videla]
First Round	03.03.1989	Lima		Racing Club	2-1	Sporting Cristal	[Paz - Iglesias]
First Round	08.03.1989	Buenos Aires	Racing Club     2-3	Boca Juniors		[Comas(2) - Tapia] 
First Round	17.03.1989	Buenos Aires	Racing Club	2-0	Universitario		[Iglesias - Ortega Sanchez]
First Round	24.03.1989	Buenos Aires	Racing Club	2-0	Sporting Cristal	[Colombatti - Ortega Sánchez]
First-P Playoff	29.03.1989	Buenos Aires	Racing Club	1-3	Boca Juniors		[Ortega Sánchez] 
Quarterfinals	05.04.1989	Medellín	Racing Club	0-2	Atlético Nacional	
Quarterfinals	12.04.1989	Buenos Aires	Racing Club	2-1	Atlético Nacional	[Astegiano - Iglesias]
 
First Round	19.02.1997	Buenos Aires	Racing Club	1-2	Vélez Sarsfield		[Quiroz] 
First Round	27.02.1997	Guayaquil	Racing Club	2-2	Emelec			[Capria - Quiroz]
First Round	02.03.1997	Quito		Racing Club	0-2	El Nacional	
First Round	12.03.1997	Buenos Aires	Racing Club	0-1	Vélez Sarsfield	
First Round	21.03.1997	Buenos Aires	Racing Club	2-0	El Nacional		[Brusco - Capria]
First Round	08.04.1997	Buenos Aires	Racing Club	2-0	Emelec			[Delgado - Vilallonga]
8° Final	23.04.1997	Buenos Aires	Racing Club	3-3	River Plate		[Ubeda(2) - Córdoba]
8° Final	07.05.1997	Buenos Aires	Racing Club  [5]1-1[3]	River Plate		[Fuertes]
Quarterfinals	21.05.1997	Montevideo	Racing Club	0-1	Peñarol	
Quarterfinals	28.05.1997	Buenos Aires	Racing Club  [3]1-0[2]	Peñarol			[Capria]  
Semifinals	23.07.1997	Buenos Aires	Racing Club	3-2	Sporting Cristal	[Vilallonga - Ubeda(2)]
Semifinals	30.07.1997	Lima		Racing Club	1-4	Sporting Cristal	[Delgado]
 
First Round	18.02.2003	Lima		Racing Club	1-1	Universitario		[Pumar]
First Round	25.02.2003	Montevideo	Racing Club	2-1	Nacional		[Rueda - Mirosevic]
First Round	12.03.2003	Buenos Aires	Racing Club	2-0	Oriente Petrolero	[Rueda - Orozco]
First Round	25.03.2003	Buenos Aires	Racing Club	1-1	Universitario		[Mirosevic]
First Round	09.04.2003	Buenos Aires	Racing Club	4-1	Nacional		[Peralta - Milito - Rueda(2)]
First Round	16.04.2003	Sta.Cruz	Racing Club	1-0	Oriente Petrolero	[Rueda]
8° Final	29.04.2003	Cali		Racing Club	1-1	América			[Milito]
8° Final	13.05.2003	Buenos Aires	Racing Club  [5]0-0[6]	América	
 
 
				      
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			      101   57   29   14   14   96   62
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Universitario [Per]		       14    8    4    2    2   12    9
Nacional [Uru]			       12    7    3    3    1   12    8
Sporting Cristal [Per]		       12    6    4    0    2   11   10
River Plate			       10    6    2    4    0    9    5	
Bolivar [Bol]				6    2    2    0    0    8    0
Independiente Medellín [Col]		6    2    2    0    0    7    2
Independiente Santa Fe [Col]    	6    2    2    0    0    6    2
Colo Colo [Chi]				6    2    2    0    0    5    1
Oriente Petrolero [Bol]			6    2    2    0    0    3    0
Emelec [Ecu]				4    2    1    1    0    4    2
Estudiantes LP				4    3    1    1    1    3    4
31 de Octubre [Bol]			3    2    1    0    1    6    3
El Nacional [Ecu]			3    2    1    0    1    2    2
Peñarol [Uru]				3    2    1    0    1    1    1
América [Col]				2    2    0    2    0    1    1
Atlético Nacional [Col]			3    2    1    0    1    2    3
Boca Juniors				1    3    0    1    2    3    6
Vélez Sarsfield				0    2    0    0    2    1    3
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Peru				       26   14    8    2    4   23   19
Colombia			       17    8    5    2    1   16    8
Bolivia				       15    6    5    0    1   17    3
Uruguay				       15    9    4    3    2   13    9
Argentina			       15   14    3    6    5   16   18	        
Ecuador					7    4    2    1    1    6    4
Chile					6    2    2    0    0    5    1
 
 

River Plate    

30 participations: [Winner 1986,1996]
		   [Finalist 1966,1976]
		   [Semifinal 1967,1970,1978,1982,1987,1990,1995,1998,1999,2004,2005]
		   [Quarterfinal 2000,2001,2003,2006]
		   [Second Round 1997,2002,2008]
		   [First Round 1973,1977,1980,1981,1991,1993,2007,2009]
 
 
.Best win at home: 	11.03.1970   River Plate          9-0   Universitario [Bol]
.Best win away: 	22.03.1967   River Plate 	  4-0   31 de Octubre [Bol]
               		04.05.2000   River Plate	  4-0   Cerro Porteño [Par]
.Worst loss at home: 	27.03.1973   River Plate          0-4   San Lorenzo
.Worst loss away: 	02.05.2002   River Plate	  0-4   Grêmio [Bra]
 
 
 
Matches Played:
 
  Stage		  Date		   Place	    Team	Score	    Team		Scorers
 
First Round	10.02.1966	Buenos Aires	River Plate	2-1	Boca Juniors		[Sarnari - Bayo] 
First Round	15.02.1966	Caracas		River Plate	2-1	Deportivo Lara		[D.Onega(2)]
First Round	17.02.1966	Caracas		River Plate	3-0	Deportivo Italia	[D.Onega - Solari - Sarnari]
First Round	23.02.1966	Lima		River Plate	1-1	Universitario		[D.Onega]
First Round	26.02.1966	Lima		River Plate	2-0	Alianza Lima		[D.Onega - Matosas]
First Round	02.03.1966	Buenos Aires	River Plate	5-0	Universitario		[D.Onega(3) - Cubilla - Loayza]
First Round	04.03.1966	Buenos Aires	River Plate	3-0	Deportivo Lara		[Loayza(2) - Delem]
First Round	08.03.1966	Buenos Aires	River Plate	3-2	Alianza Lima		[D.Onega - Loayza - Ziwica]
First Round	10.03.1966	Buenos Aires	River Plate	2-1	Deportivo Italia	[Loayza - D.Onega]
First Round	24.03.1966	Buenos Aires	River Plate	0-2	Boca Juniors		
Semifinals	06.04.1966	Asunción	River Plate	3-1	Guaraní			[Solari - D.Onega - Loayza]
Semifinals	12.04.1966	Buenos Aires	River Plate     1-1	Independiente		[Solari] 
Semifinals	14.04.1966	Buenos Aires	River Plate	2-2	Boca Juniors		[Sarnari - Silvero o/g] 
Semifinals	19.04.1966	Buenos Aires	River Plate	4-2	Independiente		[D.Onega(2) - Sarnari(2)] 
Semifinals	21.04.1966	Buenos Aires	River Plate	3-1	Guaraní			[D.Onega(2) - Loayza]
Semifinals	04.05.1966	Buenos Aires	River Plate	0-1	Boca Juniors		 
Semi-F Playoff	10.05.1966	Buenos Aires	River Plate	2-1	Independiente		[D.Onega - Cubilla] 
Final		14.05.1966	Montevideo	River Plate	0-2	Peñarol	
Final		18.05.1966	Buenos Aires	River Plate	3-2	Peñarol			[E.Onega(2) - Sarnari]
Final		20.05.1966	Santiago	River Plate	2-4	Peñarol			[D.Onega - Solari]  
 
First Round	08.03.1967	Buenos Aires	River Plate	0-2	Racing Club		
First Round	19.03.1967	La Paz		River Plate	3-3	Bolivar			[Lallana - Mas - D.Onega]
First Round	22.03.1967	La Paz		River Plate	4-0	31 de Octubre		[Mas(2) - Cubilla - D.Onega]
First Round	02.04.1967	Bogotá		River Plate	2-2	Independiente Santa Fe	[Lallana - Solari]
First Round	05.04.1967	Medellín	River Plate	0-0	Independiente Medellín	
First Round	18.04.1967	Buenos Aires	River Plate	4-0	Independiente Santa Fe	[Vieytes - D.Onega - Lallana - Matosas]
First Round	20.04.1967	Buenos Aires	River Plate	6-2	Independiente Medellín	[D.Onega(3) - Mas(3)]
First Round	02.05.1967	Buenos Aires	River Plate	2-0	Bolivar			[Sarnari - Cruz]
First Round	04.05.1967	Buenos Aires	River Plate	7-0	31 de Octubre		[Lallana(3) - Sarnari(3) - Delem]
First Round	11.05.1967	Buenos Aires	River Plate	0-0	Racing Club	
Semifinals	01.06.1967	Buenos Aires	River Plate	0-0	Racing Club	
Semifinals	07.06.1967	Santiago	River Plate	0-1	Colo Colo	
Semifinals	13.06.1967	Buenos Aires	River Plate	0-1	Universitario
Semifinals	29.06.1967	Lima		River Plate	2-2	Universitario		[D.Onega - Cubilla]
Semifinals	05.07.1967	Buenos Aires	River Plate	1-1	Colo Colo		[D.Onega]
Semifinals	13.07.1967	Buenos Aires	River Plate	1-3	Racing Club		[Cruz]
 
First Round	17.02.1970	Buenos Aires	River Plate	1-3	Boca Juniors		[Gennoni] 
First Round	01.03.1970	La Paz		River Plate	2-0	Universitario (Bol.)	[Trebucq - Gennoni]
First Round	05.03.1970	La Paz		River Plate	1-1	Bolivar			[Montivero]
First Round	11.03.1970	Buenos Aires	River Plate	9-0	Universitario (Bol.)	[Mas(4) - D.Onega(3) - Merlo - Montivero]
First Round	15.03.1970	Buenos Aires	River Plate	1-0	Bolivar			[D.Onega]  
First Round	19.03.1970	Buenos Aires	River Plate	1-2	Boca Juniors		[D.Onega]
Quarterfinals	14.04.1970	Lima		River Plate	2-1	Universitario		[Mas - N.Scotta]
Quarterfinals	16.04.1970	Buenos Aires	River Plate	1-0	Boca Juniors		[Rodriguez]
Quarterfinals	25.04.1970	Buenos Aires	River Plate	5-3	Universitario  		[Mas(3) - D.Onega - Scotta]
Quarterfinals	30.04.1970	Buenos Aires	River Plate	1-1	Boca Juniors		[D.Onega] 
Semifinals	07.05.1970	Buenos Aires	River Plate	0-1	Estudiantes LP	
Semifinals	15.05.1970	La Plata	River Plate	1-3	Estudiantes LP		[Mas]
 
First Round	25.02.1973	Sta.Cruz	River Plate	3-1	Oriente Petrolero	[Morete - Mastrángelo - Alonso]
First Round	28.02.1973	Cochabamba	River Plate	0-1	Jorge Wilstermann	
First Round	13.03.1973	Buenos Aires	River Plate	0-1	San Lorenzo		
First Round	19.03.1973	Buenos Aires	River Plate	2-2	Jorge Wilstermann	[Morete - Ponce o/g]
First Round	23.03.1973	Buenos Aires	River Plate	7-0	Oriente Petrolero	[J.Martínez - Mas - Alonso - Di Meola - C.López(2) - Pedrozo o/g]
First Round	27.03.1973	Buenos Aires	River Plate	0-4	San Lorenzo		
 
First Round	25.02.1976	Buenos Aires	River Plate	1-0	Estudiantes LP		[Passarella]
First Round	04.03.1976	Caracas		River Plate	1-0	Deportivo Galicia		[J.J.López]
First Round	06.03.1976	Acarigua	River Plate	2-0	Portuguesa		[Mas - Luque]
First Round	23.03.1976	Buenos Aires	River Plate	2-1	Portuguesa		[Rinaldi(2)]
First Round	01.04.1976	Buenos Aires	River Plate	4-1	Deportivo Galicia	[Mas - Watfi o/g - Alonso - Merlo]
First Round	07.04.1976	La Plata	River Plate	0-1	Estudiantes LP	
Semifinals	13.05.1976	Buenos Aires	River Plate	0-0	Independiente	
Semifinals	15.06.1976	Montevideo	River Plate	0-1	Peñarol	
Semifinals	23.06.1976	Buenos Aires	River Plate	1-0	Independiente		[J.J.López]
Semifinals	30.06.1976	Buenos Aires	River Plate	3-0	Peñarol			[P.González(2) -Luque]
Semi-F Playoff	16.07.1976	Buenos Aires	River Plate	1-0	Independiente		[P.González]
Final		21.07.1976	Belo Horizonte	River Plate	1-4	Cruzeiro		[Mas]
Final		28.07.1976	Buenos Aires	River Plate	2-1	Cruzeiro		[J.J.López - P.González]
Final		30.07.1976	Santiago	River Plate	2-3	Cruzeiro		[Mas - Urquiza]
 
First Round	09.03.1977	Buenos Aires	River Plate	0-1	Boca Juniors	
First Round	13.04.1977	Buenos Aires	River Plate	2-1	Peñarol			[Marchetti - Luque]
First Round	21.04.1977	Buenos Aires	River Plate	1-1	Defensor Sporting	[P.González]
First Round	26.04.1977	Montevideo	River Plate	2-2	Peñarol			[Passarella - Artico]
First Round	12.05.1977	Montevideo	River Plate	0-0	Defensor Sporting	
First Round	18.05.1977	Buenos Aires	River Plate	0-0	Boca Juniors	
 
First Round	27.06.1978	Quito		River Plate	1-1	El Nacional		[J.J.López]
First Round	30.06.1978	Quito		River Plate	0-0	Liga D.U.Quito	
First Round	05.07.1978	Buenos Aires	River Plate	0-0	Independiente		
First Round	11.07.1978	Buenos Aires	River Plate	2-0	El Nacional		[J.J.López - P.González]
First Round	18.07.1978	Buenos Aires	River Plate	4-0	Liga D.U.Quito		[J.J.López - Luque - Ortiz - Saporiti]
First Round	26.07.1978	Buenos Aires	River Plate	4-1	Independiente		[Luque(2) - P.González - Passarella] 
Semifinals	19.09.1978	Buenos Aires	River Plate	0-0	Boca Juniors		
Semifinals	28.09.1978	Buenos Aires	River Plate	1-0	Atlético Mineiro	[J.J.López]
Semifinals	08.10.1978	Belo Horizonte	River Plate	0-1	Atlético Mineiro	
Semifinals	17.10.1978	Buenos Aires	River Plate	0-2	Boca Juniors		
 
First Round	27.02.1980	Buenos Aires	River Plate	0-0	Vélez Sarsfield	
First Round	11.03.1980	Buenos Aires	River Plate	3-2	Sporting Cristal	[Carrasco - J.J.López - Luque]
First Round	25.03.1980	Buenos Aires	River Plate	3-0	Atlético Chalaco	[R.Díaz(2) - Commisso]
First Round	15.04.1980	Lima		River Plate	2-1	Sporting Cristal	[Luque - R.Díaz]
First Round	18.04.1980	Lima		River Plate	2-0	Atlético Chalaco	[Luque - Carrasco]
First Round	25.04.1980	Buenos Aires	River Plate	0-0	Vélez Sarsfield	
First-P Playoff	28.04.1980	Buenos Aires	River Plate	1-1	Vélez Sarsfield		[R.Díaz]
 
First Round	18.03.1981	Rosario		River Plate	1-0	Rosario Central		[Alonso]
First Round	31.03.1981	Barranquilla	River Plate	0-0	Atlético Junior	
First Round	03.04.1981	Cali		River Plate	1-2	Deportivo Cali		[Passarella]  
First Round	21.04.1981	Buenos Aires	River Plate	1-2	Deportivo Cali		[Kempes]
First Round	24.04.1981	Buenos Aires	River Plate	3-0	Atlético Junior		[R.Díaz - Lonari - Galván o/g]
First Round	19.05.1981	Buenos Aires	River Plate	3-2	Rosario Central		[P.González - R.Díaz(2)] 
 
First Round	27.07.1982	La Paz		River Plate	0-1	The Strongest	
						[points were awarded to River Plate]
First Round	05.08.1982	Buenos Aires	River Plate	0-0	Boca Juniors
First Round	20.08.1982	La Paz		River Plate	1-0	Jorge Wilstermann	[Alzamendi]
First Round	03.09.1982	Buenos Aires	River Plate	4-1	The Strongest		[Gallego - Bulleri - Tevez - Commisso]
First Round	14.09.1982	Buenos Aires	River Plate	3-0	Jorge Wilstermann	[Bulleri - Olarticoechea - Vieta]
First Round	30.09.1982	Buenos Aires	River Plate	1-0	Boca Juniors		[Bulleri]  
Semifinals	22.10.1982	Buenos Aires	River Plate	0-3	Flamengo	
Semifinals	28.10.1982	Buenos Aires	River Plate	2-4	Peñarol			[Chaparro - Nieto]
Semifinals	02.11.1982	Río de Janeiro	River Plate	2-4	Flamengo		[Alzamendi - Bulleri]
Semifinals	12.11.1982	Montevideo	River Plate	1-2	Peñarol			[Tarantini]
 
First Round	09.07.1986	Buenos Aires	River Plate	1-1	Boca Juniors		[Alfaro] 
First Round	16.07.1986	Montevideo	River Plate	2-0	Montevideo Wanderers	[Alzamendi(2)]
First Round	24.07.1986	Montevideo	River Plate	2-0	Peñarol			[Centurión(2)]
First Round	06.08.1986	Buenos Aires	River Plate	3-1	Peñarol			[Centurión - H.Enrique - Alonso]
First Round	14.08.1986	Buenos Aires	River Plate	4-2	Montevideo Wanderers	[Alzamendi - Alonso(2) - Centurión]
First Round	20.08.1986	Buenos Aires	River Plate	1-0	Boca Juniors		[Alzamendi]  
Semifinals	04.09.1986	Buenos Aires	River Plate	0-0	Argentinos Juniors
Semifinals	16.09.1986	Guayaquil	River Plate	3-0	Barcelona		[Alzamendi - Centurión - Gorosito]
Semifinals	23.09.1986	Buenos Aires	River Plate	4-1	Barcelona		[Centurión(2) - Alzamendi - Quiñonez o/g]
Semifinals	26.09.1986	Buenos Aires	River Plate	0-2	Argentinos Juniors	
Semi-F Playoff	03.10.1986	Buenos Aires	River Plate	0-0	Argentinos Juniors
Final		22.10.1986	Cali		River Plate	2-1	América			[Funes - Alonso]
Final		29.10.1986	Buenos Aires	River Plate	1-0	América			[Funes]  
 
Semifinals	26.08.1987	Buenos Aires	River Plate	0-0	Independiente	
Semifinals	16.09.1987	Montevideo	River Plate	0-0	Peñarol	
Semifinals	23.09.1987	Buenos Aires	River Plate	1-2	Independiente		[Funes] 
Semifinals	07.10.1987	Buenos Aires	River Plate	1-0	Peñarol			[Ruggeri]  
 
First Round	25.03.1990	Buenos Aires	River Plate	0-0	Independiente	
First Round	01.04.1990	Buenos Aires	River Plate	0-1	Independiente		
8° Final	05.08.1990	Montevideo	River Plate	2-1	Defensor Sporting	[Corti - Berti]
8° Final	12.08.1990	Buenos Aires	River Plate	2-1	Defensor Sporting	[C.Enrique - Corti]
Quarterfinals	22.08.1990	Buenos Aires	River Plate	2-0	Independiente		[Berti - Serrizuela]
Quarterfinals	29.08.1990	Buenos Aires	River Plate	1-1	Independiente		[Medina Bello] 
Semifinals	05.09.1990	Buenos Aires	River Plate	1-0	Barcelona		[Beltramo]
Semifinals	12.09.1990	Guayaquil	River Plate  [3]0-1[4]	Barcelona	
 
First Round	27.02.1991	Buenos Aires	River Plate	3-4	Boca Juniors		[Borrelli(2) - Zapata] 
First Round	05.03.1991	La Paz		River Plate	1-4	Bolivar			[Medina Bello]
First Round	08.03.1991	Sta.Cruz	River Plate	1-1	Oriente Petrolero	[Da Silva]
First Round	20.03.1991	Buenos Aires	River Plate	0-2	Boca Juniors		
First Round	26.03.1991	Buenos Aires	River Plate	2-0	Bolivar			[H.Díaz - Borrelli]
First Round	02.04.1991	Buenos Aires	River Plate	3-1	Oriente Petrolero	[H.Díaz - Da Silva - Medina Bello] 
 
First Round	07.02.1993	Buenos Aires	River Plate	0-1	Newell's Old Boys	
First Round	23.02.1993	Asunción	River Plate	1-2	Cerro Porteño		[Medina Bello]
First Round	10.03.1993	Rosario		River Plate	0-0	Newell's Old Boys
First Round	17.03.1993	Buenos Aires	River Plate	1-1	Cerro Porteño		[R.Díaz]
First Round	26.03.1993	Asunción	River Plate	1-1	Olimpia			[Medina Bello]
First Round	26.03.1993	Buenos Aires	River Plate	1-0	Olimpia			[Lavallén]
 
First Round	19.02.1995	Buenos Aires	River Plate	1-1	Independiente		[Francescoli] 
First Round	23.02.1995	Montevideo	River Plate	1-0	Cerro			[Berti]
First Round	08.03.1995	Montevideo	River Plate	1-1	Peñarol			[Francescoli]
First Round	29.03.1995	Buenos Aires	River Plate	2-0	Independiente		[Berti - H.Díaz]
First Round	13.04.1995	Buenos Aires	River Plate	5-0	Cerro			[Francescoli - Ortega - Almeyda - Crespo(2)]
First Round	19.04.1995	Buenos Aires	River Plate	1-1	Peñarol			[Ayala]  
8° Final	27.04.1995	Santiago	River Plate	1-2	Universidad Católica	[Gallardo]  
8° Final	03.05.1995	Buenos Aires	River Plate	3-1	Universidad Católica	[Berti - Gallardo - Francescoli]
Quarterfinals	26.07.1995	Buenos Aires	River Plate	1-1	Vélez Sarsfield		[Amato] 
Quarterfinals	02.08.1995	Buenos Aires	River Plate  [5]0-0[3]	Vélez Sarsfield
Semifinals	09.08.1995	Medellín	River Plate	0-1	Atlético Nacional	
Semifinals	16.08.1995	Buenos Aires	River Plate  [7]1-0[8]	Atlético Nacional	[Amato]
 
First Round	13.03.1996	Buenos Aires	River Plate	1-1	San Lorenzo		[Francescoli]  
First Round	25.03.1996	Puerto Ordaz	River Plate	2-1	Minerven		[Amato - Crespo]
First Round	28.03.1996	Caracas		River Plate	4-1	Caracas F.C.		[Cedrés(2) - Amato - Francescoli]
First Round	03.04.1996	Buenos Aires	River Plate	0-0	San Lorenzo	
First Round	11.04.1996	Buenos Aires	River Plate	5-0	Minerven		[Francescoli(2) - San Vicente o/g - Crespo - Amato]
First Round	18.04.1996	Buenos Aires	River Plate	2-0	Caracas F.C.		[Crespo - Villalba]
8° Final	30.04.1996	Lima		River Plate	1-2	Sporting Cristal	[Crespo] 
8° Final	09.05.1996	Buenos Aires	River Plate	5-2	Sporting Cristal	[Crespo(2) - Cedrés - Francescoli - Ortega]
Quarterfinals	15.05.1996	Buenos Aires	River Plate	2-1	San Lorenzo		[Ortega - Crespo]  
Quarterfinals	22.05.1996	Buenos Aires	River Plate	1-1	San Lorenzo		[Crespo] 
Semifinals	05.06.1996	Santiago	River Plate	2-2	Universidad de Chile	[Francescoli - Sorín]
Semifinals	12.06.1996	Buenos Aires	River Plate	1-0	Universidad de Chile	[Almeyda]
Final		19.06.1996	Cali		River Plate	0-1	América	
Final		26.06.1996	Buenos Aires	River Plate	2-0	América			[Crespo(2)]  
 
8° Final	23.04.1997	Buenos Aires	River Plate	3-3	Racing Club		[Gallardo - Francescoli - Monserrat] 
8° Final	07.05.1997	Buenos Aires	River Plate  [3]1-1[5]	Racing Club		[Francescoli] 
 
First Round	04.03.1998	Sta.Fe		River Plate	2-1	Colón			[Ayala - Escudero] 
First Round	12.03.1998	Lima		River Plate	1-1	Alianza Lima		[Angel]
First Round	19.03.1998	Lima		River Plate	3-2	Sporting Cristal	[Escudero - Angel(2)]
First Round	25.03.1998	Buenos Aires	River Plate	4-1	Colón			[Angel(2) - Cardetti(2)]
First Round	02.04.1998	Buenos Aires	River Plate	3-1	Sporting Cristal	[Gallardo - Rambert - Cardetti]
First Round	09.04.1998	Buenos Aires	River Plate	2-0	Alianza Lima		[Aimar - Figueroa]
8° Final	22.04.1998	Mexico D.F.	River Plate	1-1	América	(Mex.)		[Netto]
8° Final	07.05.1998	Buenos Aires	River Plate	1-0	América	(Mex.)		[Solari]
Quarterfinals	20.05.1998	Buenos Aires	River Plate	2-1	Colón			[Aimar - Angel] 
Quarterfinals	27.05.1998	Sta.Fe		River Plate	3-1	Colón			[Berizzo - Angel - Sorín]  
Semifinals	16.07.1998	Río de Janeiro	River Plate	0-1	Vasco da Gama	
Semifinals	22.07.1998	Buenos Aires	River Plate	1-1	Vasco da Gama		[Sorín]
 
First Round	24.02.1999	Buenos Aires	River Plate	1-1	Vélez Sarsfield		[Saviola]
First Round	02.03.1999	Manizalez	River Plate	1-4	Once Caldas		[Astrada]
First Round	04.03.1999	Cali		River Plate	0-1	Deportivo Cali	
First Round	17.03.1999	Buenos Aires	River Plate	1-1	Vélez Sarsfield		[Pizzi] 
First Round	25.03.1999	Buenos Aires	River Plate	3-0	Once Caldas		[Pizzi - Sorín - Castillo]
First Round	06.04.1999	Buenos Aires	River Plate	2-1	Deportivo Cali		[Castillo - Ramos]
8° Final	14.04.1999	Buenos Aires	River Plate	1-0	Liga D.U.Quito		[Netto]
8° Final	21.04.1999	Quito		River Plate  [5]0-1[4]	Liga D.U.Quito	
Quarterfinals	05.05.1999	Buenos Aires	River Plate	2-0	Vélez Sarsfield		[Sorín - Saviola]
Quarterfinals	12.05.1999	Buenos Aires	River Plate	0-1	Vélez Sarsfield			
Semifinals	19.05.1999	Buenos Aires	River Plate	1-0	Palmeiras		[Berti]
Semifinals	26.05.1999	São Paulo 	River Plate	0-3	Palmeiras	
 
First Round	23.02.2000	Guadalajara	River Plate	1-1	Atlas			[Angel]
First Round	01.03.2000	Buenos Aires	River Plate	3-1	Universidad de Chile	[Aimar(2) - Angel]
First Round	08.03.2000	Medellín	River Plate	1-1	Atlético Nacional	[Angel]
First Round	15.03.2000	Buenos Aires	River Plate	3-2	Atlas			[Angel(3)]
First Round	06.04.2000	Santiago	River Plate	1-1	Universidad de Chile	[Olarra o/g]
First Round	20.04.2000	Buenos Aires	River Plate	2-3	Atlético Nacional	[Saviola - Zapata]
8° Final	04.05.2000	Asunción	River Plate	4-0	Cerro Porteño		[Aimar - Angel(2) - Saviola]
8° Final	10.05.2000	Buenos Aires	River Plate	1-0	Cerro Porteño		[Cardetti]  
Quarterfinals	17.05.2000	Buenos Aires	River Plate	2-1	Boca Juniors		[Angel - Saviola]
Quarterfinals	24.05.2000	Buenos Aires	River Plate	0-3	Boca Juniors	
 
First Round	22.02.2001	Buenos Aires	River Plate	5-1	The Strongest		[Cuevas(2) - Alvarez - Cardetti(2)]
First Round	28.02.2001	Quito		River Plate	0-1	El Nacional	
First Round	06.03.2001	Buenos Aires	River Plate	4-0	Guaraní			[Cardetti - Saviola(2) - Cavenaghi]
First Round	05.04.2001	La Paz		River Plate	1-4	The Strongest		[Cavenaghi]
First Round	18.04.2001	Buenos Aires	River Plate	2-0	El Nacional		[Ayala - Cardetti]
First Round	03.05.2001	Asunción	River Plate	1-0	Guaraní			[Zapata]
8° Final	09.05.2001	Guayaquil	River Plate	0-2	Emelec	
8° Final	17.05.2001	Buenos Aires	River Plate	5-0	Emelec			[Saviola(2) - Yepes - Ayala - Ortega]
Quarterfinals	23.05.2001	Buenos Aires	River Plate	0-0	Cruz Azul	
Quarterfinals	30.05.2001	Mexico D.F.	River Plate	0-3	Cruz Azul	
 
First Round	14.02.2002	Buenos Aires	River Plate	0-0	Talleres	
First Round	28.02.2002	Buenos Aires	River Plate	0-1	América	(Mex.)
First Round	07.03.2002	Buenos Aires	River Plate	2-0	Corporación Tuluá	[Cambiasso - Esnaider]
First Round	13.03.2002	Mexico D.F.	River Plate	0-0	América	(Mex.)
First Round	21.03.2002	Pereira		River Plate	5-2	Corporación Tuluá	[Dominguez(2) - Lequi - Ortega - Demichelis]
First Round	11.04.2002	Córdoba		River Plate	1-1	Talleres		[Escudero]  
8° Final	24.04.2002	Buenos Aires	River Plate	1-2	Grêmio			[Coudet]
8° Final	02.05.2002	Porto Alegre	River Plate	0-4	Grêmio	
 
First Round	19.02.2003	Cali		River Plate	0-2	Deportivo  Cali	
First Round	27.02.2003	Buenos Aires	River Plate	3-1	Libertad		[Fuertes(2) - L.González]
First Round	13.03.2003	Guayaquil	River Plate	1-3	Emelec			[Fuertes]
First Round	20.03.2003	Buenos Aires	River Plate	2-1	Deportivo  Cali		[Cavenaghi - Coudet]
First Round	09.04.2003	Asunción	River Plate	2-0	Libertad		[D'Alessandro - Cavenaghi]
First Round	17.04.2003	Buenos Aires	River Plate	2-0	Emelec			[G.Fernández - D'Alessandro]
8° Final	01.05.2003	Buenos Aires	River Plate	2-1	Corinthians		[D'Alessandro - Cavenaghi]
8° Final	14.05.2003	São Paulo 	River Plate	2-1	Corinthians		[Demichelis - Fuertes]
Quarterfinals	20.05.2003	Buenos Aires	River Plate	2-1	América			[D'Alessandro - Lequi]
Quarterfinals	27.05.2003	Cali		River Plate	1-4	América			[Ludueña]
 
 
First Round	11.02.2004	San Cristobal	River Plate	0-0 	Deportivo Táchira
First Round	25.02.2004	Buenos Aires	River Plate	4-1	Libertad		[Coudet(2) - Cavenaghi - L.González]
First Round	11.03.2004	Ibagué		River Plate	3-2	Deportes Tolima		[Montenegro - Cavenaghi(2)]
First Round	18.03.2004	Buenos Aires	River Plate	1-0	Deportes Tolima		[L.González]
First Round	07.04.2004	Asunción	River Plate	0-1	Libertad
First Round	14.04.2004	Buenos Aires	River Plate	2-2	Deportivo Táchira	[Sand - Cavenaghi]
8° Final	04.05.2004	Torreón		River Plate	1-0	Santos Laguna		[Tula]
8° Final	11.05.2004	Buenos Aires	River Plate  [4]1-2[2]	Santos Laguna		[Salas]	
Quartetfinals	20.05.2004	Buenos Aires	River Plate	1-0	Deportivo Cali		[Sambueza]
Quarterfinals	26.05.2004	Cali		River Plate	3-1	Deportivo Cali		[Gallardo - Cavenaghi(2)]
Semifinals	10.06.2004	Buenos Aires	River Plate	0-1	Boca Juniors
Semifinals	17.06.2004	Buenos Aires	River Plate  [4]2-1[5]	Boca Juniors		[L.González - Nasuti]
 
 
First Round	23.02.2005	Riobamba	River Plate	3-2	Olmedo			[Patiño - Mascherano - Farías]
First Round	03.03.2005	Buenos Aires	River Plate	1-0	Nacional		[Gallardo]
First Round	17.03.2005	Barranquilla	River Plate	2-0	Atlético Junior		[Farías - Sambueza]
First Round	07.04.2005	Buenos Aires	River Plate	2-1	Atlético Junior		[Farías - Gallardo]
First Round	21.04.2005	Montevideo	River Plate	3-1	Nacional		[Ahumada - Sand - J.Méndez]
First Round	03.05.2005	Buenos Aires	River Plate	1-1	Olmedo			[Sand]
8º Final	17.05.2005	Quito		River Plate	1-2	Liga D.U.Quito		[Patiño]
8º Final	26.05.2005	Buenos Aires	River Plate	4-2	Liga D.U.Quito		[Salas(2) - Reasco o/g - L.González]
Quarterfinals	02.06.2005	Buenos Aires 	River Plate     1-1	Banfield		[Gallardo]
Quarterfinals	16.06.2005	Buenos Aires	River Plate	3-2	Banfield		[Farías(2) - V.Zapata]
Semifinals	22.06.2005	São Paulo	River Plate	0-2	São Paulo
Semifinals	29.06.2005	Buenos Aires	River Plate	2-3	São Paulo		[Farías - Salas]
 
 
Prelim.Round	26.01.2006	Buenos Aires	River Plate	6-0	Oriente Petrolero	[Santana - Montenegro - Gallardo(2) - Farías - San Martín]
Prelim.Round	02.02.2006	Santa Cruz	River Plate	2-0	Oriente Petrolero	[Toja - Vaca o/g]
First Round 	16.02.2006	Asunción	River Plate	0-2	Libertad
First Round 	08.03.2006	Buenos Aires	River Plate	4-3	El Nacional		[Farías - Santana - Montenegro - Gallardo]
First Round	16.03.2006	Buenos Aires	River Plate	4-1	Paulista		[Santana - Montenegro(2) - Abán]	
First Round 	05.04.2006	São Paulo	River Plate	1-2	Paulista		[Patiño]
First Round 	12.04.2006	Quito		River Plate	0-2	El Nacional
First Round 	20.04.2006	Buenos Aires	River Plate	1-0	Libertad		[V.Zapata]
8° Final	26.04.2006	Buenos Aires	River Plate	3-2	Corinthians		[Farías - Ferrari - Santana]
8° Final	04.05.2006	São Paulo	River Plate	3-1	Corinthians		[Coelho o/g - G.Higuaín]
Quarterfinals	11.05.2006	Buenos Aires	River Plate	2-2	Libertad		[Montenegro - Farías]
Quarterfinals	18.07.2006	Asunción	River Plate	1-3	Libertad		[Farías]
 
 
First Round	22.02.2007	Santiago	River Plate	2-1	Colo Colo		[Ponzio - Farías]
First Round	08.03.2007	Buenos Aires	River Plate	0-1	Caracas F.C.
First Round	15.03.2007	Quito		River Plate	1-1	Liga D.U.Quito		[Farías]
First Round	29.03.2007	Buenos Aires	River Plate	0-0	Liga D.U.Quito	
First Round	05.04.2007	Cúcuta		River Plate	1-3 	Caracas F.C.		[Farías]
First Round	25.04.2007	Buenos Aires	River Plate	1-0	Colo Colo		[Galván]
 
 
First Round	13.02.2008	Lima		River Plate	0-2	Universidad San Martín
First Round	27.02.2008	Buenos Aires	River Plate	2-1	América			[Falcao García - Ortega]
First Round	12.03.2008	Santiago	River Plate	2-1	Universidad Católica	[Abreu - Rosales]
First Round	26.03.2008	Buenos Aires	River Plate	2-0	Universidad Católica	[Falcao García - Abreu]
First Round	02.04.2008	México D.F.	River Plate	3-4	América			[Archubi - Cervantes o/g - Abreu]	
First Round	17.04.2008	Buenos Aires	River Plate	5-0	Universidad San Martín  [Abreu (3)- Falcao García - Ríos]
8° Final	30.04.2008	Buenos Aires	River Plate	1-2	San Lorenzo		[Falcao García]
8° Final	08.05.2008	Buenos Aires	River Plate	2-2	San Lorenzo 		[Abelairas - Abreu]
 
 
First Round	12.02.2009	Buenos Aires	River Plate	1-0	Nacional (Par.)		[Buonanotte]
First Round	05.03.2009	Lima		River Plate	1-2	Universidad San Martín	[Falcao García]
First Round	19.03.2009	Montevideo	River Plate	0-3	Nacional (Uru.)		
First Round	07.04.2009	Buenos Aires	River Plate	0-0	Nacional (Uru.)		
First Round	23.04.2009	Asunción	River Plate	2-4	Nacional (Par.)		[Falcao García - Gallardo]
First Round	30.04.2009	Buenos Aires	River Plate	3-0	Universidad San Martín	[Bou - Sambueza - Barrado]
 
 
				      
			
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			      499  290  143   70   77  473  314		
 
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Independiente			       28   16    7    7    2   20   10
Boca Juniors			       24   22    6    6   10   18   28
Peñarol [Uru]			       22   15    6    4    5   23   21
Oriente Petrolero [Bol]		       16    6    5    1    0   22    3
Sporting Cristal [Per]		       15    6    5    0    1   17   10
Libertad [Par]			       13    8    4    1    3   13   10
Guaraní [Par]			       12    4    4    0    0   11    2
Colón				       12    4    4    0    0   11    4
Liga Deportiva Universitaria [Ecu]     12    8    3    3    2   11    6
Corinthians [Bra]		       12    4    4    0    0   10    5
América [Col]			       12    6    4    0    2    8    7		
Deportivo Cali [Col]		       12    8    4    0    4   10   10
Universitario [Per]		       11    6    3    2    1   15    8
Bolivar [Bol]			       11    6    3    2    1   10    8
Atlético Junior [Col]		       10    4    3    1    0    7    1
Alianza Lima [Per]		       10    4    3    1    0    8    3
El Nacional [Ecu]		       10    6    3    1    2    9    7
Vélez Sarsfield 		       10    9    1    7    1    6    5
Barcelona [Ecu]				9    4    3    0    1    8    2
Universidad Católica [Chi]		9    4    3    0    1    8    4
The Strongest [Bol]			9    4    3    0    1   10    7
Universidad de Chile [Chi]		8    4    2    2    0    7    4
Defensor Sporting [Uru]			8    4    2    2    0    5    3
América [Mex]				8    6    2    2    2    7    7
Cerro Porteño [Par]			7    4    2    1    1    7    3
Jorge Wilstermann [Bol]			7    4    2    1    1    6    3
Colo Colo [Chi]				7    4    2    1    1    4    3
Nacional [Uru]				7    4    2    1    1    4    4
San Lorenzo				7    8    1    4    3    7   12
31 de Octubre [Bol]			6    2    2    0    0   11    0
Universitario [Bol]			6    2    2    0    0   11    0
Minerven [Ven]				6    2    2    0    0    7    1
Cerro [Uru]				6    2    2    0    0    6    0
Universidad San Martín [Per]		6    4    2    0    2    9    4
Corporación Tuluá [Col]			6    2    2    0    0    7    2
Atlético Chalaco [Per]			6    2    2    0    0    5    0
Montevideo Wanderers [Uru]		6    2    2    0    0    6    2
Deportivo Galicia [Ven]			6    2    2    0    0    5    1
Deportivo Italia [Ven]			6    2    2    0    0    5    1
Deportivo Lara [Ven]			6    2    2    0    0    5    1
Emelec [Ecu]				6    4    2    0    2    8    5
Portuguesa [Ven]			6    2    2    0    0    4    1
Caracas FC [Ven]			6    4    2    0    2    7    5
Deportes Tolima [Col]			6    2    2    0    0    4    2
Rosario Central				6    2    2    0    0    4    2
Independiente Medellín [Col]		4    2    1    1    0    6    2
Independiente Santa Fe [Col]		4    2    1    1    0    6    2
Atlas [Mex]				4    2    1    1    0    4    3
Banfield				4    2    1    1    0    4    3
Olmedo [Ecu]				4    2    1    1    0    4    3
Olimpia [Par]				4    2    1    1    0    2    1
Atlético Nacional [Col]			4    4    1    1    2    4    5
Racing Club				4    6    0    4    2    5    9
Paulista FC [Bra] 			3    2    1    0    1    5    3
Once Caldas [Col]			3    2    1    0    1    4    4
Atlético Mineiro [Bra]			3    2    1    0    1    1    1
Santos Laguna [Mex]			3    2    1    0    1    2    2
Nacional [Par]				3    2    1    0    1    3    4
Palmeiras [Bra]				3    2    1    0    1    1    3
Cruzeiro [Bra]				3    3    1    0    2    5    8
Estudiantes LP				3    4    1    0    3    2    5
Deportivo Táchira [Ven]			2    2    0    2    0    2    2
Talleres				2    2    0    2    0    1    1
Argentinos Juniors			2    3    0    2    1    0    2
Vasco da Gama [Bra]			1    2    0    1    1    1    2
Newell's Old Boys			1    2    0    1    1    0    1 
Cruz Azul [Mex]				1    2    0    1    1    0    3
São Paulo [Bra]				0    2    0    0    2    2    5
Flamengo [Bra]				0    2    0    0    2    2    7
Grêmio [Bra]				0    2    0    0    2    1    6
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Argentina			      103   80   23   34   23   78   82
Colombia			       61   32   19    4    9   56   35	
Bolivia				       55   24   17    4    3   70   21
Uruguay 		               49   27   14    7    6   44   30		
Peru				       48   22   15    3    4   54   25	
Ecuador				       41   24   12    5    7   40   23
Paraguay			       39   20   12    3    5   36   20	
Venezuela			       38   16   12    2    2   35   12		
Brazil				       25   21    8    1   12   28   40
Chile			               24   12    7    3    2   19   11		 
Mexico				       16   12    4    4    4   13   15	
 
 

Rosario Central    

10 participations: [Semifinal 1975,2001]
		   [Second Round 2000,2004]
		   [First Round 1971,1972,1974,1981,1987,2006]
 
 
.Best win at home: 	21.02.2001   Rosario Central      6-0  Universitario [Per]
.Best win away: 	18.07.1987   Rosario Central	  3-0  Estudiantes Mérida [Ven]
.Worst loss at home: 	23.02.2006   Rosario Central	  0-2  Cerro Porteño [Par]
.Worst loss away: 	11.04.1974   Rosario Central	  0-4  Huracán
 
 
Matches Played:
 
  Stage		  Date		   Place	    Team	 Score	    Team		Scorers
 
First Round	19.02.1971	Buenos Aires	Rosario Central   1-2	Boca Juniors		[Mesiano]  
First Round	23.02.1971	Lima		Rosario Central   2-1	Sporting Cristal	[Landucci - Gramajo]
First Round	26.02.1971	Lima		Rosario Central   2-3	Universitario		[Villagra - Bóveda]
First Round	16.03.1971	Rosario		Rosario Central	  2-2	Universitario		[Poy - Carrascosa]
First Round	25.03.1971	Rosario		Rosario Central   4-0	Sporting Cristal	[Landucci - Mesiano - Zavagno - Bustos]
First Round	not played	Rosario		Rosario Central  wp-lp  Boca Juniors
 
First Round	16.02.1972	Rosario		Rosario Central	  2-2	Independiente		[Colman - Poy] 
First Round	22.02.1972	Bogotá		Rosario Central   0-0	Independiente Santa Fe	
First Round	24.02.1972	Medellín	Rosario Central   1-0	Atlético Nacional	[Gramajo]
First Round	09.03.1972	Buenos Aires	Rosario Central   0-2	Independiente	
First Round	21.03.1972	Rosario		Rosario Central   3-1	Atlético Nacional	[Bóveda - Zavagno - Landucci]
First Round	23.03.1972	Rosario		Rosario Central   2-0	Independiente Santa Fe	[Colman(2)]
 
First Round	28.02.1974	Rosario		Rosario Central   1-0	Huracán			[Solari]  
First Round	12.03.1974	Rosario		Rosario Central   2-0	Colo Colo		[Carril - Cabral]
First Round	19.03.1974	Santiago	Rosario Central   1-0	Unión Española		[Poy]
First Round	21.03.1974	Santiago	Rosario Central   3-1	Colo Colo		[Killer - Kempes - Solari]
First Round	26.03.1974	Buenos Aires	Rosario Central   0-1	Huracán	
First Round	02.04.1974	Rosario		Rosario Central   4-0	Unión Española		[Kempes(2) - Cabral - Solari]
First-P Playoff	11.04.1974	Buenos Aires	Rosario Central   0-4	Huracán		
 
First Round	28.02.1975	Rosario		Rosario Central   1-1	Newell's Old Boys	[Arias] 
First Round	07.03.1975	Rosario		Rosario Central   2-1	Cerro Porteño		[Cabral - Pascuttini]
First Round	14.03.1975	Rosario		Rosario Central   1-1	Olimpia			[Zavagno]
First Round	21.03.1975	Rosario		Rosario Central   1-1	Newell's Old Boys	[Cabral] 
First Round	04.04.1975	Asunción	Rosario Central   3-1	Cerro Porteño		[Kempes - Solari - Cabral]
First Round	09.04.1975	Asunción	Rosario Central   0-0	Olimpia	
First-P Playoff	11.04.1975	Rosario		Rosario Central   1-0	Newell's Old Boys	[Kempes]
Semifinals	06.05.1975	Rosario		Rosario Central   2-0	Independiente		[Solari - Kempes]
Semifinals	21.05.1975	Belo Horizonte	Rosario Central   0-2	Cruzeiro	
Semifinals	30.05.1975	Buenos Aires	Rosario Central	  0-2	Independiente	
Semifinals	03.06.1975	Rosario		Rosario Central	  3-1	Cruzeiro		[Kempes(2) - Cabral]
 
First Round	18.03.1981	Rosario		Rosario Central	  0-1	River Plate		[Alonso]
First Round	31.03.1981	Cali		Rosario Central	  0-1	Deportivo Cali	
First Round	03.04.1981	Barranquilla	Rosario Central	  2-1	Atlético Junior		[Marchetti - Bacas]
First Round	21.04.1981	Rosario		Rosario Central	  5-0	Atlético Junior		[Bacas - Orte(2) - Marchetti - García]
First Round	24.04.1981	Rosario		Rosario Central   2-1	Deportivo Cali		[Marchetti - Orte]
First Round	19.05.1981	Buenos Aires	Rosario Central   2-3	River Plate		[Marchetti - Bauza] 
 
First Round	18.07.1987	Mérida		Rosario Central   3-0	Estudiantes Mérida	[Gasparini(2) - H.Díaz]
First Round	22.07.1987	San Cristobal	Rosario Central   0-0	Deportivo Táchira	
First Round	01.08.1987	Rosario		Rosario Central   0-0	Independiente	
First Round	05.08.1987	Rosario		Rosario Central   3-2	Deportivo Táchira	[Balbis - Bauza - H.Díaz]
First Round	08.08.1987	Rosario		Rosario Central   5-2	Estudiantes Mérida	[Escudero - Galloni - H.Díaz(2) - Scalise]
First Round	16.08.1987	Buenos Aires	Rosario Central	  1-3	Independiente		[Balbis] 
 
First Round	22.02.2000	Rosario		Rosario Central   3-1	Sporting Cristal	[Pizzi - Maceratesi - E.González]
First Round	07.03.2000	Cali		Rosario Central   3-5	América			[Canals - Latorre(2)]
First Round	14.03.2000	Rosario		Rosario Central   4-2	Atlético Colegiales	[Maceratesi(3) - E.González]
First Round	23.03.2000	Lima		Rosario Central   3-3	Sporting Cristal	[Pizzi - Maceratesi - E.González]
First Round	04.04.2000	Rosario		Rosario Central   3-3	América			[Gordillo - Pizzi - Maceratesi]
First Round	19.04.2000	Asunción	Rosario Central   3-3	Atlético Colegiales	[Pierucci - García - Vespa]
8° Final	03.05.2000	Rosario		Rosario Central   3-2	Corinthians		[Pizzi - Capelletti - Maceratesi]
8° Final	09.05.2000	São Paulo 	Rosario Central[3]2-3[4]Corinthians		[Pizzi - Gordillo]
 
First Round	07.02.2001	Barranquilla	Rosario Central   1-3	Atlético Junior		[P.Sánchez]
First Round	21.02.2001	Rosario		Rosario Central   6-0	Universitario		[E.González(2) - Cuberas - Pizzi - Moreno y Fabianesi - De Bruno]
First Round	08.03.2001	Rosario		Rosario Central   2-0	Vélez Sarsfield		[Pizzi - Maceratesi]
First Round	20.03.2001	Lima		Rosario Central   1-1	Universitario		[E.González] 
First Round	04.04.2001	Rosario		Rosario Central   1-0	Atlético Junior		[Cuberas]
First Round	19.04.2001	Buenos Aires	Rosario Central	  2-0	Vélez Sarsfield		[Pizzi - Arias]
8° Final	08.05.2001	Calama		Rosario Central   3-2	Cobreloa		[Loeschbor - Cuberas - E.González]
8° Final	15.05.2001	Rosario		Rosario Central   1-1	Cobreloa		[De Bruno]
Quarterfinals	22.05.2001	Rosario		Rosario Central   1-0	América			[Pizzi]
Quarterfinals	29.05.2001	Cali 		Rosario Central[4]2-3[3]América			[Pizzi(2)]
Semifinals	07.06.2001	Mexico D.F.	Rosario Central   0-2	Cruz Azul	
Semifinals	14.06.2001	Rosario		Rosario Central   3-3	Cruz Azul		[Maceratesi(2) - Pizzi]
 
 
First Round	05.02.2004	Asunción	Rosario Central	  2-0	Olimpia			[Belloso - Herrera]
First Round	26.02.2004	Rosario 	Rosario Central	  1-1	Sporting Cristal	[Messera]
First Round	04.03.2004	Rosario		Rosario Central	  2-0	Coritiba		[P.Sánchez - Herrera]
First Round	10.03.2004	Curitiba	Rosario Central	  0-2	Coritiba		
First Round	23.03.2004	Lima		Rosario Central	  1-4	Sporting Cristal	[Carbonari]
First Round	13.04.2004	Rosario		Rosario Central	  2-1	Olimpia			[C.González - P.Sánchez]
8° Final	06.05.2004	Rosario		Rosario Central	  1-0	São Paulo 		[Belloso]
8° Final	12.05.2004	São Paulo 	Rosario Central[4]1-2[5]São Paulo 		[Herrera]
 
 
First Round	09.02.2006	Medellín	Rosario Central	  0-1	Atlético Nacional
First Round	23.02.2006	Rosario		Rosario Central   0-2   Cerro Porteño
First Round	15.03.2006	São Paulo	Rosario Central	  0-0	Palmeiras
First Round	23.03.2006	Rosario		Rosario Central	  2-2	Palmeiras		[Ruben - Ledesma]
First Round	06.04.2006	Asunción	Rosario Central	  3-1	Cerro Porteño		[Salcedo - Ruben(2)]
First Round	13.04.2006	Rosario		Rosario Central	  1-2	Atlético Nacional	[Villagra]
 
 
 	
 
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			      126   76   36   18   22  130   98
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Sporting Cristal [Per]		       11    6    3    2    1   14   10
Atlético Junior [Col]			9    4    3    0    1    9    4
Cerro Porteño [Par]			9    4    3    0    1    8    5
Olimpia [Par]				8    4    2    2    0    5    2
Estudiantes Mérida [Ven]		6    2    2    0    0    8    2
Unión Española [Chi]			6    2    2    0    0    5    0
Colo Colo [Chi]				6    2    2    0    0    5    1
Vélez Sarsfield				6    2    2    0    0    4    0
Atlético Nacional [Col]			6    4    2    0    2    5    4
Universitario [Per]			5    4    1    2    1   11    6
Newell's Old Boys			5    3    1    2    0    3    2		
Independiente				5    6    1    2    3    5    9
Atlético Colegiales [Par]		4    2    1    1    0    7    5
Independiente Santa Fe [Col]		4    2    1    1    0    2    0
Cobreloa [Chi]				4    2    1    1    0    4    3
Deportivo Táchira [Ven]			4    2    1    1    0    3    2
América [Col]				4    4    1    1    2    9   11
Corinthians [Bra]			3    2    1    0    1    5    5
Cruzeiro [Bra]				3    2    1    0    1    3    3
Deportivo Cali [Col]			3    2    1    0    1    2    2
Coritiba FC [Bra]			3    2    1    0    1    2    2
São Paulo [Bra]				3    2    1    0    1    2    2
Boca Juniors				3    2    1    0    1    1    2
Huracán 				3    3    1    0    2    1    5
Palmeiras [Bra]				2    2    0    2    0    2    2
Cruz Azul [Mex]				1    2    0    1    1    3    5
River Plate				0    2    0    0    2    2    4
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Colombia			       26   16    8    2    6   27   21
Argentina			       22   18    6    4    8   16   22			
Paraguay			       21   10    6    3    1   20   12
Chile				       16    6    5    1    0   14    4
Peru				       16   10    4    4    2   25   16
Brazil				       14   10    4    2    4   14   14
Venezuela			       10    4    3    1    0   11    4
Mexico					1    2    0    1    1    3    5
 
 
 

San Lorenzo    

12 participations: [Winner 2014]
		   [Semifinal 1960,1973,1988]
		   [Quarterfinal 1992,1996,2008]
		   [First Round 2000,2001,2002,2005,2009]
  
 
.Best win at home: 	30.07.2014   San Lorenzo          5-0  Bolivar [Bol]
.Best win away: 	26.02.1992   San Lorenzo	  6-0  Newell's Old Boys
.Worst loss at home: 	09.04.2002   San Lorenzo	  0-2  Peñarol [Uru]
.Worst loss away: 	13.03.1992   San Lorenzo	  0-4  Universidad Católica [Chi]
			13.05.1992   San Lorenzo	  0-4  Newell's Old Boys
 
 
 
Matches Played:
 
  Stage		  Date		   Place	    Team	Score	    Team		Scorers
 
First Round	20.04.1960	Buenos Aires	San Lorenzo	3-0	Bahía			[Rossi - Ruiz - Sanfilippo]
First Round	03.05.1960	Salvador	San Lorenzo	2-3	Bahía			[Sanfilippo(2)]
Semifinals	18.05.1960	Montevideo	San Lorenzo	1-1	Peñarol			[Boggio]
Semifinals	24.05.1960	Buenos Aires	San Lorenzo	0-0	Peñarol	
Semifinals	29.05.1960	Montevideo	San Lorenzo	1-2	Peñarol			[Sanfilippo]
 
First Round	25.02.1973	Cochabamba	San Lorenzo	0-1	Jorge Wilstermann	
First Round	28.02.1973	Sta.Cruz	San Lorenzo	3-0	Oriente Petrolero	[Cocco(2) - Irigoyen]
First Round	13.03.1973	Buenos Aires	San Lorenzo	1-0	River Plate		[Ayala]
First Round	20.03.1973	Buenos Aires	San Lorenzo	4-0	Oriente Petrolero	[Ayala(2) - P.González - Heredia]
First Round	22.03.1973	Buenos Aires	San Lorenzo	3-0	Jorge Wilstermann	[Ayala(2) - Veglio]
First Round	27.03.1973	Buenos Aires	San Lorenzo	4-0	River Plate		[Figueroa(3) - Heredia]
Semifinals	11.04.1973	Bogotá		San Lorenzo	0-0	Millonarios	
Semifinals	24.04.1973	Buenos Aires	San Lorenzo	2-0	Millonarios		[Piris - Cocco]
Semifinals	02.05.1973	Buenos Aires	San Lorenzo	2-2	Independiente		[Ayala - Cocco] 
Semifinals	09.05.1973	Buenos Aires	San Lorenzo	0-1	Independiente			
 
First Round	06.07.1988	Rosario		San Lorenzo	0-0	Newell's Old Boys	
First Round	13.07.1988	Guayaquil	San Lorenzo	0-2	Barcelona	
First Round	16.07.1988	Guayaquil	San Lorenzo	2-1	Filanbanco		[Ortega Sánchez - Ferreyra]
First Round	21.07.1988	Buenos Aires	San Lorenzo	0-0	Newell's Old Boys	
First Round	28.07.1988	Buenos Aires	San Lorenzo	2-1	Barcelona		[Giunta - Ferreyra]
First Round	02.08.1988	Buenos Aires	San Lorenzo	2-0	Filanbanco		[Ahmed - Ferreyra]
First-P Playoff	07.08.1988	Rosario		San Lorenzo	0-1	Newell's Old Boys		
Quarterfinals	07.09.1988	Buenos Aires	San Lorenzo	1-1	Guaraní (Bra)		[Ortega Sánchez]
Quarterfinals	14.09.1988	São Paulo 	San Lorenzo	1-0	Guaraní (Bra)		[Acosta]
Quarterfinals	21.09.1988	Montevideo	San Lorenzo	0-0	Peñarol	
Quarterfinals	28.09.1988	Buenos Aires	San Lorenzo	1-0	Peñarol			[Ortega Sánchez]
Semifinals	05.10.1988	Rosario		San Lorenzo	0-1	Newell's Old Boys	
Semifinals	12.10.1988	Buenos Aires	San Lorenzo	1-2	Newell's Old Boys	[Marchi] 
 
First Round	26.02.1992	Rosario		San Lorenzo	6-0	Newell's Old Boys	[Acosta(3) - Ponce - Rossi - Aguilar]
First Round	03.03.1992	Buenos Aires	San Lorenzo	1-0	Colo Colo		[Acosta]
First Round	06.03.1992	Buenos Aires	San Lorenzo	3-0	Coquimbo Unido		[Rinaldi - Gorosito - Acosta]
First Round	13.03.1992	Santiago	San Lorenzo	0-4	Universidad Católica	
First Round	25.03.1992	Buenos Aires	San Lorenzo	0-1	Newell's Old Boys	[Zamora]
First Round	31.03.1992	Santiago	San Lorenzo	0-1	Colo Colo	
First Round	03.04.1992	Coquimbo	San Lorenzo	1-0	Coquimbo Unido		[Gorosito]
First Round	07.04.1992	Buenos Aires	San Lorenzo	2-2	Universidad Católica	[Matosas - Rossi]
8° Final	29.04.1992	Buenos Aires	San Lorenzo	2-0	Valdez			[Gorosito(2)]
8° Final	05.05.1992	Guayaquil	San Lorenzo	0-2	Valdez	
Quarterfinals	13.05.1992	Rosario		San Lorenzo	0-4	Newell's Old Boys		
Quarterfinals	20.05.1992	Buenos Aires	San Lorenzo	1-1	Newell's Old Boys	[Simionato] 
 
First Round	13.03.1996	Buenos Aires	San Lorenzo	1-1	River Plate		[Netto] 
First Round	18.03.1996	Puerto Ordaz	San Lorenzo	2-2	Minerven		[Netto - Biaggio]
First Round	21.03.1996	Caracas		San Lorenzo	1-1	Caracas F.C.		[Bernuncio]
First Round	03.04.1996	Buenos Aires	San Lorenzo	0-0	River Plate		
First Round	09.04.1996	Buenos Aires	San Lorenzo	4-0	Minerven		[Biaggio(2) - González - Monserrat]
First Round	16.04.1996	Buenos Aires	San Lorenzo	5-1	Caracas F.C.		[Biaggio - Monserrat(2) - Silas - Rivadero]
8° Final	02.05.1996	Buenos Aires	San Lorenzo	3-2	Peñarol			[Arbarello - Ruggeri - Biaggio]
8° Final	09.05.1996	Montevideo	San Lorenzo	5-1	Peñarol			[Biaggio(2) - Monserrat(2) - Arbarello]
Quarterfinals	15.05.1996	Buenos Aires	San Lorenzo	1-2	River Plate		[Ruggeri] 
Quarterfinals	22.05.1996	Buenos Aires	San Lorenzo	1-1	River Plate		[Ruggeri] 
 
First Round	22.02.2000	Buenos Aires	San Lorenzo	3-0	Universitario		[A.López - Franco - Tuzzio]
First Round	02.03.2000	Barranquilla	San Lorenzo	1-3	Atlético Junior		[Coria]
First Round	07.03.2000	Buenos Aires	San Lorenzo	2-2	Cerro Porteño		[Romeo - Pusineri]
First Round	16.03.2000	Lima		San Lorenzo	1-1	Universitario		[Ameli]
First Round	21.03.2000	Buenos Aires	San Lorenzo	2-0	Atlético Junior		[Pusineri - A.López]
First Round	06.04.2000	Asunción	San Lorenzo	1-3	Cerro Porteño		[Moreno] 
 
First Round	07.02.2001	Cochabamba	San Lorenzo	2-4	Jorge Wilstermann	[Romagnoli - Portocarrero]
First Round	01.03.2001	Buenos Aires	San Lorenzo	2-1	Deportes Concepción	[L.Rodriguez - Abreu]
First Round	13.03.2001	Montevideo	San Lorenzo	0-1	Nacional	
First Round	03.04.2001	Buenos Aires	San Lorenzo	2-0	Jorge Wilstermann	[Quinteros - Abreu]
First Round	17.04.2001	Concepción	San Lorenzo	2-3	Deportes Concepción	[Abreu - Estevez]
First Round	03.05.2001	Buenos Aires	San Lorenzo	1-1	Nacional		[Meneses o/g]
 
First Round	05.02.2002	Potosí		San Lorenzo	0-1	Real Potosí	
First Round	26.02.2002	Buenos Aires	San Lorenzo	1-0	El Nacional		[Acosta]
First Round	06.03.2002	Montevideo	San Lorenzo	0-1	Peñarol	
First Round	12.03.2002	Buenos Aires	San Lorenzo	5-1	Real Potosí		[Acosta - Capria - Sarría - Estevez - Franco]
First Round	19.03.2002	Quito		San Lorenzo	0-3	El Nacional	
First Round	09.04.2002	Buenos Aires	San Lorenzo	0-2	Peñarol	
 
 
First Round	24.02.2005	Manizales	San Lorenzo	0-0	Once Caldas
First Round	09.03.2005	Buenos Aires	San Lorenzo	0-0	Cobreloa
First Round	23.03.2005	Guadalajara	San Lorenzo	1-2	Guadalajara		[W.García]
First Round	05.04.2005	Buenos Aires	San Lorenzo	0-0	Guadalajara
First Round	26.04.2005	Calama		San Lorenzo	0-2 	Cobreloa
First Round	05.05.2005	Buenos Aires	San Lorenzo	0-1	Once Caldas
 
 
First Round	12.02.2008	Caracas		San Lorenzo	0-2	Caracas FC
First Round	21.02.2008	Buenos Aires 	San Lorenzo	0-0	Cruzeiro
First Round	11.03.2008	Potosí		San Lorenzo	3-2	Real Potosí		[Romeo - Chavez - Torres]
First Round	25.03.2008	Buenos Aires	San Lorenzo	1-0	Real Potosí		[A.González]
First Round	03.04.2008	Ipatinga	San Lorenzo	1-3	Cruzeiro		[Silvera]
First Round	16.04.2008	Buenos Aires	San Lorenzo	3-0	Caracas FC		[Bergessio - Rosales o/g - Silvera]
8° Final	30.04.2008	Buenos Aires	San Lorenzo	2-1	River Plate		[Silvera - A.González]
8° Final	08.05.2008	Buenos Aires	San Lorenzo	2-2	River Plate		[Bergessio (2)]
Quarterfinals	15.05.2008	Buenos Aires	San Lorenzo	1-1	Liga D.U.Quito		[A.González]
Quarterfinals	22.05.2008	Quito		San Lorenzo  [3]1-1[5]	Liga D.U.Quito		[Bergessio]
 
 
First Round	11.02.2009	Buenos Aires	San Lorenzo	4-1	San Luis		[Silvera (2)- Bergessio - Barrientos]
First Round	19.02.2009	Lima		San Lorenzo	0-1	Universitario	
First Round	05.03.2009	Asunción	San Lorenzo	0-2	Libertad	
First Round	18.03.2009	Buenos Aires	San Lorenzo	0-1	Libertad	
First Round	08.04.2009	San Luis	San Lorenzo	0-2	San Luis
First Round	28.04.2009	Buenos Aires	San Lorenzo	2-0	Universitario		[Calheira o/g - A.Gómez]	
 
 
 
First Round	11.02.2014	Río de Janeiro	San Lorenzo	0-2	Botafogo
First Round	27.02.2014	Buenos Aires	San Lorenzo	1-0	Independ. del Valle 	[A.Correa]
First Round	12.03.2014	Buenos Aires	San Lorenzo	1-1	Unión Española		[Matos]
First Round	20.03.2014	Santiago	San Lorenzo	0-1	Unión Española
First Round	27.03.2014	Quito		San Lorenzo	1-1	Independ. del Valle	[Blandi]
First Round	09.04.2014	Buenos Aires	San Lorenzo	3-0	Botafogo		[Villalba - I.Piatti]
8° Final	23.04.2014	Buenos Aires	San Lorenzo	1-0	Grêmio			[A.Correa]
8° Final	30.04.2014	Porto Alegre	San Lorenzo  [4]0-1[2]	Grêmio		
Quarterfinals	07.05.2014	Buenos Aires	San Lorenzo	1-0	Cruzeiro		[Gentiletti]
Quarterfinals	14.05.2014	Belo Horizonte	San Lorenzo	1-1	Cruziero		[I.Piatti]
Semifinals	23.07.2014	Buenos Aires	San Lorenzo	5-0	Bolívar			[Matos - E.Mas (2)- Mercier - Buffarini]
Semifinals	30.07.2014	La Paz		San Lorenzo	0-1	Bolívar
Final		06.08.2014	Asunción	San Lorenzo	1-1	Nacional (Par.)		[Matos]
Final		13.08.2014	Buenos Aires	San Lorenzo	1-0	Nacional (Par.)		[Ortigoza]
 
 
 
	
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			      146  104   39   29   36  137  105
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
River Plate			       13    8    3    4    1   12    7	
Peñarol [Uru]			       12    9    3    3    3   11    9
Real Potosí [Bol]			9    4    3    0    1    9    4
Caracas FC [Ven]			7    4    2    1    1    9    4
Universitario [Per]			7    4    2    1    1    6    2	
Oriente Petrolero [Bol]			6    2    2    0    0    7    0
Coquimbo Unido [Chi]			6    2    2    0    0    4    0
Filanbanco [Ecu]			6    2    2    0    0    4    1
Jorge Wilstermann [Bol]			6    4    2    0    2    7    5
Newell's Old Boys			6    9    1    3    5    8   10
Cruzeiro [Bra]				5    4    1    2    1    3    4
Minerven [Ven]				4    2    1    1    0    6    2
Millonarios [Col]			4    2    1    1    0    2    0
Guaraní [Bra]				4    2    1    1    0    2    1
Independiente del Valle [Ecu]		4    2    1    1    0    2    1
Nacional [Par]				4    2    1    1    0    2    1
Bolivar [Bol]				3    2    1    0    1    5    1
Bahía [Bra]				3    2    1    0    1    5    3
San Luis [Mex]				3    2    1    0    1    4    3
Botafogo [Bra]				3    2    1    0    1    3    2
Deportes Concepción [Chi]		3    2    1    0    1    4    4
Atlético Junior [Col]			3    2    1    0    1    3    3
Valdez [Ecu]				3    2    1    0    1    2    2
Colo Colo [Chi]				3    2    1    0    1    1    1
Grêmio [Bra]				3    2    1    0    1    1    1
Barcelona [Ecu]				3    2    1    0    1    2    3
El Nacional [Ecu]			3    2    1    0    1    1    3
Liga Deportiva Universitaria [Ecu]	2    2    0    2    0    2    2
Independiente				1    2    0    1    1    2    3
Guadalajara [Mex]			1    2    0    1    1    1    2
Nacional [Uru]				1    2    0    1    1    1    2
Unión Española [Chi]			1    2    0    1    1    1    2
Once Caldas [Col]			1    2    0    1    1    0    1
Cerro Porteño [Par]			1    2    0    1    1    3    5
Cobreloa [Chi]				1    2    0    1    1    0    2
Universidad Católica [Chi]		1    2    0    1    1    2    6
Libertad [Par]				0    2    0    0    2    0    3
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Bolivia				       24   11    8    0    4   28   10		
Ecuador				       21   12    6    3    3   13   12	
Argentina			       20   19    4    8    7   22   20		
Brazil				       18   12    5    3    4   14   11
Chile				       15   12    4    3    5   12   15		
Uruguay				       13   11    3    4    4   12   11
Venezuela			       11    6    3    2    1   15    6
Colombia				8    6    2    2    2    5    4
Peru					7    4    2    1    1    6    2
Paraguay				5    6    1    2    3    5    9
Mexico					4    4    1    1    2    5    5
 
 

Talleres (Córdoba)    

1 participation: [First Round 2002]
 
.Best win at home: 	27.02.2002   Talleres (Córdoba)   2-1  Corporación Tuluá [Col]
.Best win away: 	none
.Worst loss at home: 	21.03.2002   Talleres (Córdoba)	  0-1  América [Mex]
.Worst loss away: 	12.03.2002   Talleres (Córdoba)	  2-4  Corporación Tuluá [Col]
 
 
 
Matches Played:
 
  Stage		  Date		 Place	        Team	       Score	    Team		Scorers
 
First Round	06.02.2002	Mexico D.F.	Talleres	0-2	América (Mex.)	
First Round	14.02.2002	Buenos Aires	Talleres	0-0	River Plate
First Round	27.02.2002	Córdoba		Talleres	2-1	Corporación Tuluá	[Astudillo - Garay]
First Round	12.03.2002	Pereira		Talleres	2-4	Corporación Tuluá	[Fernández - Astudillo]
First Round	21.03.2002	Córdoba		Talleres	0-1	América (Mex.)	
First Round	11.04.2002	Córdoba		Talleres	1-1	River Plate		[Astudillo]
 
 
 
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			        5    6    1    2    3    5    9
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Corporación Tuluá [Col]			3    2    1    0    1    4    5
River Plate				2    2    0    2    0    1    1
América [Mex]				0    2    0    0    2    0    3
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Colombia				3    2    1    0    1    4    5
Argentina				2    2    0    2    0    1    1
Mexico					0    2    0    0    2    0    3
 


Tigre    

1 participation: [Second Round 2013]
 
.Best win at home: 	09.04.2013	Tigre		3-1     Sporting Cristal [Per]
.Best win away: 	29.01.2013	Tigre		3-0	Deportivo Anzoátegui [Ven]	
.Worst loss at home: 	21.02.2013   	Tigre		0-2     Libertad [Par]
.Worst loss away: 	28.02.2013	Tigre		0-2	Sporting Cristal [Per]
			02.04.2013	Tigre		0-2	Palmeiras [Bra]
 
 
 
Matches Played:
 
  Stage		  Date		 Place	        Team	       Score	    Team		Scorers
 
Prelim.Round	22.01.2013	Victoria	Tigre		2-1	Deportivo Anzoátegui	[Peñalba - Leguizamón]
Prelim.Round	29.01.2013	Puerto La Cruz	Tigre		3-0	Deportivo Anzoátegui	[Botta - Santander - Maggiolo]
First Round	21.02.2013	Victoria	Tigre		0-2	Libertad
First Round	28.02.2013	Lima		Tigre		0-2	Sporting Cristal
First Round	06.03.2013	Victoria	Tigre		1-0	Palmeiras		[Peñalba]
First Round	02.04.2013	São Paulo	Tigre		0-2	Palmeiras
First Round	09.04.2013	Victoria	Tigre		3-1	Sporting Cristal	[Leguizamón - Pérez García - Botta]
First Round	18.04.2013	Asunción	Tigre		5-3	Libertad		[Botta(2) - Pérez García (2) - Díaz]
Second Round	30.04.2013	Victoria	Tigre		2-1	Olimpia			[Peñalba - Pérez García]
Second Round	16.05.2013	Asunción	Tigre		0-2	Olimpia

 

				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			       18   10    6    0    4   16   14
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Deportivo Anzoátegui [Ven]		6    2    2    0    0    5    1
Libertad [Par]				3    2    1    0    1    5    5
Sporting Cristal [Per]			3    2    1    0    1    3    3
Olimpia [Par]				3    2    1    0    1    2    3
Palmeiras [Bra]				3    2    1    0    1    1    2
 
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Venezuela				6    2    2    0    0    5    1
Paraguay				6    4    2    0    2    7    8
Peru					3    2    1    0    1    3    3
Brazil					3    2    1    0    1    1    2
 
 
 
 

Vélez Sarsfield    

15 participations: [Winner 1994]
		   [Semifinal 1980,2011]
		   [Quarterfinal 1995,1999,2006,2012]
		   [Second Round 1997,2007,2010,2013,2014]
		   [First Round 2001,2002,2004]
 
 
.Best win at home: 	21.04.1999   Vélez Sarsfield      4-0   Universitario [Per]
		        15.04.2010   Vélez Sarsfield	  4-0   Deportivo Italia [Ven]
.Best win away: 	11.04.2006   Vélez Sarsfield 	  5-0   Rocha FC [Uru]
.Worst loss at home: 	19.04.2001   Vélez Sarsfield      0-2   Rosario Central
.Worst loss away: 	22.03.2001   Vélez Sarsfield	  0-4   Atlético Junior [Col]
 
 
 
Matches Played:
 
  Stage		  Date		   Place	    Team	 Score	    Team		Scorers
 
First Round	27.02.1980	Buenos Aires	Vélez Sarsfield   0-0	River Plate	
First Round	01.03.1980	Lima		Vélez Sarsfield   2-0	Atlético Chalaco	[Castro - Damiano]
First Round	14.03.1980	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  2-0	Sporting Cristal	[Damiano(2)]
First Round	27.03.1980	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  5-2	Atlético Chalaco	[Sanabria(4) - Damiano]
First Round	09.04.1980	Lima		Vélez Sarsfield	  1-0	Sporting Cristal	[Sanabria]
First Round	25.04.1980	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  0-0	River Plate	
First-P Playoff	28.04.1980	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-1	River Plate		[Damiano] 
Semifinals	13.06.1980	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  0-1	Internacional	
Semifinals	18.06.1980	Cali		Vélez Sarsfield	  0-0	América	
Semifinals	25.06.1980	Porto Alegre	Vélez Sarsfield	  1-3	Internacional		[Lanao]
Semifinals	16.07.1980	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  0-0	América	
 
First Round	13.02.1994	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-1	Boca Juniors		[Flores] 
First Round	09.03.1994	Belo Horizonte	Vélez Sarsfield	  1-1	Cruzeiro		[Asad]
First Round	17.03.1994	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-0	Palmeiras		[Asad]
First Round	23.03.1994	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  2-1	Boca Juniors		[Asad - Basualdo] 
First Round	31.03.1994	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  2-0	Cruzeiro		[Trotta - Asad]
First Round	07.04.1994	São Paulo 	Vélez Sarsfield	  1-4	Palmeiras		[Pompei]
8° Final	21.04.1994	Montevideo	Vélez Sarsfield	  1-1	Defensor Sporting	[Almandoz]
8° Final	27.04.1994	Buenos Aires	Vélez Sarsfield[4]0-0[2]Defensor Sporting	
Quarterfinals	27.04.1994	Puerto Ordaz	Vélez Sarsfield	  0-0	Minerven	
Quarterfinals	03.08.1994	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  2-0	Minerven		[Flores - Asad]
Semifinals	10.08.1994	Barranquilla	Vélez Sarsfield	  1-2	Atlético Junior		[Flores]
Semifinals	17.08.1994	Buenos Aires	Vélez Sarsfield[5]2-1[4]Atlético Junior		[Bassedas - Flores]
Final		24.08.1994	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-0	São Paulo 		[Asad]
Final		31.08.1994	São Paulo 	Vélez Sarsfield[5]0-1[3]São Paulo 	
 
8° Final	26.04.1995	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  3-0	Independiente		[Flores(2) - Bassedas]
8° Final	03.05.1995	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  2-2	Independiente		[Sánchez - Flores] 
Quarterfinals	26.07.1995	Buenos Aires	Vélez Sarsfield   1-1	River Plate		[Zandoná] 
Quarterfinals	02.08.1995	Buenos Aires	Vélez Sarsfield[3]0-0[5]River Plate	
 
First Round	19.02.1997	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  2-1	Racing Club		[Camps(2)] 
First Round	26.02.1997	Quito		Vélez Sarsfield	  0-1	El Nacional	
First Round	02.03.1997	Guayaquil	Vélez Sarsfield	  3-2	Emelec			[Camps(2) - Posse]
First Round	12.03.1997	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-0	Racing Club		[Pellegrino]
First Round	18.03.1997	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  3-0	El Nacional		[Morigi - Camps - Chilavert]
First Round	04.04.1997	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-1	Emelec	Husaín
8° Final	23.04.1997	Lima		Vélez Sarsfield	  0-0	Sporting Cristal	
8° Final	08.05.1997	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  0-1	Sporting Cristal	
 
First Round	24.02.1999	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-1	River Plate		[Cardozo] 
First Round	09.03.1999	Manizalez	Vélez Sarsfield	  0-0	Once Caldas	
First Round	11.03.1999	Cali		Vélez Sarsfield	  0-1	Deportivo Cali	
First Round	17.03.1999	Buenos Aires	Vélez Sarsfield   1-1	River Plate		[Morigi] 
First Round	23.03.1999	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-0	Once Caldas		[D.Husaín]
First Round	08.04.1999	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  3-0	Deportivo Cali		[Camps(2) - Pandolfi]
8° Final	14.04.1999	Lima		Vélez Sarsfield	  0-0	Universitario	
8° Final	21.04.1999	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  4-0	Universitario		[Chilavert - Camps - D.Husaín(2)]
Quarterfinals	05.05.1999	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  0-2	River Plate		
Quarterfinals	12.05.1999	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-0	River Plate		[Bassedas]
 
First Round	06.02.2001	Lima		Vélez Sarsfield	  2-0	Universitario		[Castillo - Dominguez]
First Round	22.02.2001	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  2-0	Atlético Junior		[Muller(2)]
First Round	08.03.2001	Rosario		Vélez Sarsfield	  0-2	Rosario Central				
First Round	22.03.2001	Barranquilla	Vélez Sarsfield	  0-4	Atlético Junior	
First Round	05.04.2001	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-0	Universitario		[D.Husaín]
First Round	19.04.2001	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  0-2	Rosario Central		
 
First Round	05.02.2002	Morelia		Vélez Sarsfield	  0-0	Morelia	
First Round	26.02.2002	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-0	Sporting Cristal	[Nanni]
First Round	05.03.2002	Montevideo	Vélez Sarsfield	  2-2	Nacional		[Nanni - F.Dominguez]
First Round	13.03.2002	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  2-3	Morelia			[Nanni - F.Dominguez]
First Round	20.03.2002	Lima		Vélez Sarsfield	  3-2	Sporting Cristal	[Nanni - F.Dominguez - Fuentes]
First Round	11.04.2002	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  0-1	Nacional
 
 
First Round	10.02.2004	Buenos Aires	Vélez Sarsfield   1-1	U.A.Maracaibo		[C.García o/g]
First Round	25.02.2004	Montevideo	Vélez Sarsfield   1-2	Fenix			[Bianchi]
First Round	09.03.2004	Buenos Aires  	Vélez Sarsfield   2-0	Once Caldas             [Valdemarín - Zárate]
First Round	17.03.2004	Manizales	Vélez Sarsfield   0-2	Once Caldas
First Round	06.04.2004	Buenos Aires	Vélez Sarsfield   1-0 	Fenix			[S.Bianchi]
First Round	22.04.2004	Maracaibo	Vélez Sarsfield   2-4	U.A.Maracaibo		[Pellegrino - Fuentes]
 
 
First Round	07.02.2006	Quito		Vélez Sarsfield	  3-1	Liga D.U.Quito		[Somoza - Gracián - Zárate]
First Round	14.02.2006	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  3-0	Rocha FC		[Centurión - Gracián - Castromán]
First Round	07.03.2006	Lima		Vélez Sarsfield	  1-0	Universitario		[Gracián]
First Round	14.03.2006	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  4-3	Universitario		[Bustamante - Escudero(2) - Zárate]
First Round	11.04.2006	Maldonado	Vélez Sarsfield	  5-0   Rocha FC		[Ereros(3) - Zárate - Bustamante]	
First Round	18.04.2006	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  2-2	Liga D.U.Quito		[Ereros - Centurión]
8° Final	27.04.2006	Rosario		Vélez Sarsfield	  4-2	Newell's Old Boys	[Zárate - Somoza(2) - Ereros]
8° Final	03.05.2006	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  2-2	Newell's Old Boys	[Somoza - Ocampo]
Quarterfinals	09.05.2006	Guadalajara	Vélez Sarsfield	  0-0	Guadalajara
Quarterfinals	20.07.2006	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-2	Guadalajara		[Batalla]
 
 
Prelim.Round	30.01.2007	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  3-0   Danubio			[Zárate - Balvorín - Pellegrino]
Prelim.Round	06.02.2007	Montevideo	Vélez Sarsfield	  2-1	Danubio			[Castromán - Moreno y Fabianesi]
First Round	13.02.2007	Guayaquil	Vélez Sarsfield	  1-0	Emelec			[Bustamante]
First Round	28.02.2007	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-1   Nacional		[Escudero]
First Round	14.03.2007	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  3-0	Internacional		[Castromán - Escudero(2)]
First Round	28.03.2007	Porto Alegre	Vélez Sarsfield	  0-0	Internacional		
First Round	12.04.2007	Montevideo	Vélez Sarsfield	  0-2	Nacional	
First Round	19.04.2007	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-0	Emelec			[Escudero]
8º Final	02.05.2007	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  0-3 	Boca Juniors
8º Final	09.05.2007	Buenos Aires    Vélez Sarsfield	  3-1   Boca Juniors		[Zárate(2)- Ocampo]
 
 
First Round	10.02.2010	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  2-0	Cruzeiro		[Silva - J.M.Martínez]
First Round	23.02.2010	Caracas		Vélez Sarsfield	  1-0	Deportivo Italia	[H.López]
First Round	16.03.2010	Santiago 	Vélez Sarsfield	  1-1	Colo Colo		[Silva]
First Round	25.03.2010	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  2-1	Colo Colo		[H.López - Silva]
First Round	31.03.2010	Belo Horizonte	Vélez Sarsfield	  0-3	Cruzeiro
First Round	15.04.2010	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  4-0	Deportivo Italia	[H.López(2)- V.Zapata - Papa]
8° Final	27.04.2010	Guadalajara	Vélez Sarsfield	  0-3	Guadalajara
8° Final	04.05.2010	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  2-0	Guadalajara		[Silva - R.Zárate]
 
 
First Round	15.02.2011	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  3-0	Caracas FC		[Moralez - D.Ramirez - J.M.Martínez]
First Round	03.03.2011	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  3-4	Universidad Católica	[Ortiz - A.Fernández - Papa]
First Round	10.03.2011	Santiago	Vélez Sarsfield	  1-2	Unión Española		[D.Ramirez]
First Round	24.03.2011	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  2-1	Unión Española		[Papa - Silva]
First Round	07.04.2011	Santiago	Vélez Sarsfield	  0-0	Universidad Católica	
First Round	14.04.2011	Caracas		Vélez Sarsfield	  3-0	Caracas FC		[Moralez - Silva(2)]
8° Final	26.04.2011	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  3-0	Liga D.U.Quito		[A.Fernández(2) - Domínguez] 
8° Final	05.05.2011	Quito		Vélez Sarsfield	  2-0	Liga D.U.Quito		[R.Alvarez - Bella]
Quarterfinals	12.05.2011	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  3-0	Libertad		[Moralez - J.M.Martínez(2)] 
Quarterfinals	18.05.2011	Asunción	Vélez Sarsfield	  4-2	Libertad		[Moralez(2) - Franco - A.Fernández]
Semifinals	26.05.2011	Montevideo	Vélez Sarsfield	  0-1	Peñarol			
Semifinals	02.06.2011	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  2-1	Peñarol			[Tobio - Silva]
 
 
First Round	07.02.2012	Montevideo	Vélez Sarsfield	  3-0	Defensor Sporting	[Ramírez - Obolo - Domínguez]
First Round	22.02.2012	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  3-0	Guadalajara		[Obolo - Insúa(2)]
First Round	07.03.2012	Quito		Vélez Sarsfield	  0-3	Deportivo Quito	
First Round	22.03.2012	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-0	Deportivo Quito		[J.Martínez]
First Round	11.04.2012	Guadalajara	Vélez Sarsfield	  2-0	Guadalajara		[A.Fernández - Pratto]
First Round	17.04.2012	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-3	Defensor Sporting	[Insúa]
8° Final	01.05.2012	Medellín	Vélez Sarsfield	  1-0	Atlético Nacional	[Bella]
8° Final	08.05.2012	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-1	Atlético Nacional	[A.Fernández]
Quarterfinals	17.05.2012	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-0	Santos			[Obolo]
Quarterfinals	24.05.2012	Santos		Vélez Sarsfield[2]0-1[4]Santos	
 
 
 
First Round	12.02.2013	Guayaquil	Vélez Sarsfield	  0-1	Emelec
First Round	20.02.2013	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  3-0	Deportes Iquique	[Insúa - Rescaldani - Gago]
First Round	26.02.2013	Montevideo	Vélez Sarsfield	  1-0	Peñarol			[Pratto]
First Round	12.03.2013	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  3-1	Peñarol			[Bologna o/g - Insúa - Copete]
First Round	02.04.2013	Iquique		Vélez Sarsfield	  3-1	Deportes Iquique	[Domínguez - Romero - Copete]
First Round	09.04.2013	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  0-0	Emelec	
8° Final	24.04.2013	Rosario		Vélez Sarsfield	  1-0	Newell's Old Boys	[Allione]
8° Final	15.05.2013	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-2	Newell's Old Boys	[Ferreyra]
 
 
 
First Round	11.02.2014	Lima		Vélez Sarsfield	  1-0	Universitario		[Canteros]
First Round	25.02.2014	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  2-0	Atlético Paranaense	[Tobio - Pratto]
First Round	11.03.2014	La Paz		Vélez Sarsfield	  0-2	The Strongest
First Round	18.03.2014	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  2-0	The Strongest		[Pratto - J.Correa]
First Round	26.03.2014	Curitiba	Vélez Sarsfield	  3-1	Atlético Paranaense	[Allione - Pratto - Canteros]
First Round	08.04.2014	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-0	Universitario		[Nanni]
8° Final	23.04.2014	Asunción	Vélez Sarsfield	  0-1	Nacional (Par.)			
8° Final	29.04.2014	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  2-2   Nacional (Par.)		[J.Correa (2)]
 
	     				
 
 
	
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			      233  131   67   32   32  187  116
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Universitario [Per]		       22    8    7    1    0   14    3
Sporting Cristal [Per]		       13    6    4    1    1    7    3
Emelec [Ecu]			       11    6    3    2    1    6    4
Liga Deportiva Universitaria [Ecu]     10    4    3    1    0   10    3
Guadalajara [Mex]		       10    6    3    1    2    8    5
River Plate			       10    9    1    7    1    5    6			
Peñarol [Uru]				9    4    3    0    1    6    3
Newell's Old Boys			7    4    2    1    1    8    6
Cruzeiro [Bra]				7    4    2    1    1    5    4
Once Caldas [Col]			7    4    2    1    1    3    2
Boca Juniors				7    4    2    1    1    6    6
Rocha FC [Uru]				6    2    2    0    0    8    0 
Caracas FC [Ven]			6    2    2    0    0    6    0
Atlético Chalaco [Per]			6    2    2    0    0    7    2
Libertad [Par]				6    2    2    0    0    7    2
Deportes Iquique [Chi]			6    2    2    0    0    6    1
Deportivo Italia [Ven]			6    2    2    0    0    5    0
Atlético Paranaense [Bra]		6    2    2    0    0    5    1
Danubio [Uru]				6    2    2    0    0    5    1	
Racing Club				6    2    2    0    0    3    1
Atlético Junior [Col]			6    4    2    0    2    5    7
Defensor Sporting [Uru]			5    4    1    2    1    5    4
Independiente				4    2    1    1    0    5    2
Minerven [Ven]				4    2    1    1    0    2    0
Colo Colo [Chi]				4    2    1    1    0    3    2
Atlético Nacional [Col]			4    2    1    1    0    2    1
Internacional [Bra]			4    4    1    1    2    4    4
Deportivo Cali [Col]			3    2    1    0    1    3    1
El Nacional [Ecu]			3    2    1    0    1    3    1
Unión Española [Chi]			3    2    1    0    1    3    3
Fenix [Uru]				3    2    1    0    1    2    2
The Strongest [Bol]			3    2    1    0    1    2    2
São Paulo [Bra]				3    2    1    0    1    1    1
Santos [Bra]				3    2    1    0    1    1    1
Palmeiras [Bra]				3    2    1    0    1    2    4
Deportivo Quito	[Ecu]			3    2    1    0    1    1    3
América [Col]				2    2    0    2    0    0    0
Nacional [Uru]				2    4    0    2    2    3    6
Universidad Católica [Chi]		1    2    0    1    1    3    4
Morelia [Mex]				1    2    0    1    1    2    3
Nacional [Par]				1    2    0    1    1    2    3
UA Maracaibo [Ven]			1    2    0    1    1    3    5
Rosario Central				0    2    0    0    2    0    4
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Peru				       41   16   13    2    1   28    8
Argentina			       34   23    8   10    5   27   25
Uruguay				       31   18    9    4    5   29   16
Ecuador				       27   14    8    3    3   20   11	
Brazil				       26   16    8    2    6   18   15
Colombia			       22   14    6    4    4   13   11
Venezuela			       17    8    5    2    1   16    5
Chile				       14    8    4    2    2   15   10  	
Mexico				       11    8    3    2    3   10    8
Paraguay				7    4    2    1    1    9    5
Bolivia					3    2    1    0    1    2    2
 
 
	

About this document

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 26 Sep 2014

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2004/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.