World Cup 2002 Qualifying

Qualified as hosts: Japan and South Korea
Qualified as holders: France

Europe

Group 1
 
 1.RUSSIA       10  7  2  1 18- 5 23
 2.Slovenia     10  5  5  0 17- 9 20 
 3.Yugoslavia   10  5  4  1 22- 8 19
 4.Switzerland  10  4  2  4 18-12 14
 5.Faroe Isl.   10  2  1  7  6-23  7 
 6.Luxembourg   10  0  0 10  4-28  0 

 2- 9-00 Zürich          Switzerland 0-1 Russia
                           [Vladimir Beschastnykh 74]
 3- 9-00 Luxembourg      Luxembourg  0-2 Yugoslavia
                           [Savo Milosevic 4, 26]
 3- 9-00 Toftir          Faroe Isl.  2-2 Slovenia
                           [Uni Arge 87, Ossur Hansen 90 - Saso Udovic 25, Milan Osterc 85]
 7-10-00 Zürich          Switzerland 5-1 Faroe Islands
                           [Marco Zwyssig 26, Sebastien Fournier 35, 
                            Kubilay Türkyilmaz 43pen, 45pen, 53pen - John Petersen 4]
 7-10-00 Luxembourg      Luxembourg  1-2 Slovenia
                           [Jeff Strasser 46 - Zlatko Zahovic 39, Zeljko Milinovic 41]
11-10-00 Moskva          Russia      3-0 Luxembourg
                           [Maxim Buznikin 19, Dmitry Khokhlov 57, Yegor Titov 90]
11-10-00 Ljubljana       Slovenia    2-2 Switzerland
                           [Ermin Siljak 44, Milenko Acimovic 78 - Kubilay Türkyilmaz 20, 66]
24- 3-01 Luxembourg      Luxembourg  0-2 Faroe Islands
                           [Christian Jacobsen 75, Kurt Morkore 82]
24- 3-01 Beograd         Yugoslavia  1-1 Switzerland
                           [Sinisa Mihajlovic 68 - Stephane Chapuisat 84]
24- 3-01 Moskva          Russia      1-1 Slovenia
                           [Dmitry Khlestov 8 - Aleksander Knavs 22]
28- 3-01 Zürich          Switzerland 5-0 Luxembourg
                           [Alexander Frei 9, 31, 90, Johann Lonfat 64, 
                            Stephane Chapuisat 72]
28- 3-01 Ljubljana       Slovenia    1-1 Yugoslavia
                           [Zlatko Zahovic 90 - Savo Milosevic 32]
28- 3-01 Moskva          Russia      1-0 Faroe Islands
                           [Alexander Mostovoi 19]
25- 4-01 Beograd         Yugoslavia  0-1 Russia
                           [Vladimir Beschastnykh 72]
 2- 6-01 Moskva          Russia      1-1 Yugoslavia
                           [Yuri Kovtun 25; Predrag Mijatovic 32]
 2- 6-01 Ljubljana       Slovenia    2-0 Luxembourg
                           [Zlatko Zahovic 35, 65pen]
 2- 6-01 Toftir          Faroe Isl.  0-1 Switzerland
                           [Alexander Frei 80]
 6- 6-01 Basel           Switzerland 0-1 Slovenia
                           [Sebastijan Cinirogic 83]
 6- 6-01 Luxembourg      Luxembourg  1-2 Russia
                           [Sacha Schneider 48 - Dmitry Alenichev 16, Sergei Semak 76]
 6- 6-01 Toftir          Faroe Isl.  0-6 Yugoslavia
                           [Dejan Stankovic 20, 55, Mateja Kezman 29, 87, 90, 
                            Savo Milosevic 68]
15- 8-01 Beograd         Yugoslavia  2-0 Faroe Islands
                           [Sinisa Mihajlovic 23, Miroslav Djukic 86]
 1- 9-01 Basel           Switzerland 1-2 Yugoslavia
                           [Murat Yakin 24 - Savo Milosevic 39, Mladen Krstajic 73]
 1- 9-01 Ljubljana       Slovenia    2-1 Russia
                           [Milan Osterc 62, Milenko Acimovic 90pen - Yegor Titov 73]
 1- 9-01 Toftir          Faroe Isl.  1-0 Luxembourg
                           [Jens Kristian-Hansen 85pen]
 5- 9-01 Luxembourg      Luxembourg  0-3 Switzerland
                           [Alexander Frei 10, Kubilay Türkyilmaz 57, 84]
 5- 9-01 Beograd         Yugoslavia  1-1 Slovenia
                           [Djordjevic 53 - Zeljko Milinovic 11]
 5- 9-01 Tórshavn        Faroe Isl.  0-3 Russia
                           [Vladimir Beschastnykh 20, 31, Alexander Shirko 88]
 6-10-01 Beograd         Yugoslavia  6-2 Luxembourg
                           [Slavisa Jokanovic 19, Predrag Mijatovic 58, 
                            Mateja Kezman 61, 72, Savo Milosevic 63, 68 
                            - René Peters 38, Marcel Christophe 52]
 6-10-01 Moskva          Russia      4-0 Switzerland
                           [Vladimir Beschastnykh 15pen, 18, 38, Yegor Titov 83]
 6-10-01 Ljubljana       Slovenia    3-0 Faroe Islands
                           [Nastja Ceh 13, 31, Senad Tiganj 81]

Group 2

 1.PORTUGAL     10  7  3  0 33- 7 24
 2.Ireland      10  7  3  0 23- 5 24
 3.Netherlands  10  6  2  2 30- 9 20
 4.Estonia      10  2  2  6 10-26  8
 5.Cyprus       10  2  2  6 13-31  8 
 6.Andorra      10  0  0 10  5-36  0 

16- 8-00 Tallinn         Estonia     1-0 Andorra
                           [Martin Reim 64pen]
 2- 9-00 Andorra La V.   Andorra     2-3 Cyprus
                           [Emiliano Gonzalez 45, Ildefons Lima 51 -
                            Michael Konstantinou 25pen, 90, Marios Agathokleous 77] 
 2- 9-00 Amsterdam       Netherlands 2-2 Ireland
                           [Jeffrey Talan 70, Giovanni van Bronckhorst 83 - Robbie Keane 21,
                            Jason McAteer 64] 
 3- 9-00 Tallinn         Estonia     1-3 Portugal
                           [Andres Oper 84 - Rui Costa 14, Luis Figo 49, Ricardo Pinto 57]
 7-10-00 Andorra La V.   Andorra     1-2 Estonia
                           [Justo Ruiz 90pen - Martin Reim 54, Andres Oper 65]
 7-10-00 Lefkosia        Cyprus      0-4 Netherlands
                           [Clarence Seedorf 69, 78, Marc Overmars 81, Patrick Kluivert 90]
 7-10-00 Lisboa          Portugal    1-1 Ireland
                           [Sergio Conceição 57 - Matt Holland 72]
11-10-00 Dublin          Ireland     2-0 Estonia
                           [Mark Kinsella 25, Richard Dunne 50]
11-10-00 Rotterdam       Netherlands 0-2 Portugal
                           [Sergio Conceição 11, Pauleta 44]
15-11-00 Lefkosia        Cyprus      5-0 Andorra
                           [Yiannakis Okkas 10, 18, Marios Agathokleous 43, 
                            Marios Christodoulou 73, Milenko Spoljaric 90pen]
28- 2-01 Funchal         Portugal    3-0 Andorra
                           [Luis Figo 1, 48, Pauleta 36]
24- 3-01 Barcelona       Andorra     0-5 Netherlands
                           [Patrick Kluivert 9, Jimmy Floyd Hasselbaink 36, 
                            Pierre van Hooijdonk 60, 71, Mark van Bommel 85]
24- 3-01 Lefkosia        Cyprus      0-4 Ireland
                           [Roy Keane 33, 89, Ian Harte 43pen, Gary Kelly 80]
28- 3-01 Barcelona       Andorra     0-3 Ireland
                           [Ian Harte 33pen, Kevin Kilbane 76, Matt Holland 80]
28- 3-01 Limassol        Cyprus      2-2 Estonia
                           [Michalis Constantinou 47, Yiannakis Okkas 65;
                            Marko Kristal 75, Raio Piiroja 77]
28- 3-01 Porto           Portugal    2-2 Netherlands
                           [Pauleta 84, Luis Figo 90pen - 
                            Jimmy Floyd Hasselbaink 18pen, Patrick Kluivert 48]
25- 4-01 Dublin          Ireland     3-1 Andorra
                           [Kevin Kilbane 34, Mark Kinsella 36, Gary Breen 76 - 
                            Ildefons Lima 33]
25- 4-01 Eindhoven       Netherlands 4-0 Cyprus
                           [Jimmy Floyd Hasselbaink 29, Marc Overmars 35, 
                            Patrick Kluivert 44, Ruud van Nistelrooij 82]
 2- 6-01 Tallinn         Estonia     2-4 Netherlands
                           [Andres Oper 66, Indrek Zelinski 78 - Frank de Boer 70,
                            Ruud van Nistelrooy 83, 90, Patrick Kluivert 89]
 2- 6-01 Dublin          Ireland     1-1 Portugal
                           [Roy Keane 65 - Luis Figo 79]
 6- 6-01 Tallinn         Estonia     0-2 Ireland
                           [Richard Dunne 8, Matt Holland 39]
 6- 6-01 Lisboa          Portugal    6-0 Cyprus
                           [Pedro Pauleta 36, 71, Pedro Barbosa 55, 59, 
                            João Pinto 76, 81]
15- 8-01 Tallinn         Estonia     2-2 Cyprus
                           [Indrek Zelinski 51, Jevgeni Novikov 86 -
                            Michael Konstantinou 39, 69]
 1- 9-01 Lleida          Andorra     1-7 Portugal
                           [Jonas 41 - Nuno Gomes 36, 40, 44, 90, Pauleta 39,  
                            Jorge Rui 45, Sergio Conceição 58]
 1- 9-01 Dublin          Ireland     1-0 Netherlands
                           [Jason McAteer 68]
 5- 9-01 Larnaka         Cyprus      1-3 Portugal
                           [Michael Konstantinou 24 - Nuno Gomes 49, Pauleta 62,
                            Sergio Conceição 70]
 5- 9-01 Eindhoven       Netherlands 5-0 Estonia
                           [Boudewijn Zenden 16, Mark van Bommel 26, 39,
                            Philip Cocu 32, Ruud van Nistelrooij 44]
 6-10-01 Dublin          Ireland     4-0 Cyprus
                           [Ian Harte 3, Niall Quinn 11, David Connolly 63,
                            Roy Keane 68]
 6-10-01 Arnhem          Netherlands 4-0 Andorra
                           [Pierre van Hooijdonk 3pen, Clarence Seedorf 45,
                            Ruud van Nistelrooij 54, 89]
 6-10-01 Lisboa          Portugal    5-0 Estonia
                           [João Pinto 30, Nuno Gomes 53, 66, Pauleta 61,
                            Luis Figo 84]

Group 3

 1.DENMARK      10  6  4  0 22- 6 22
 2.Czech Rep.   10  6  2  2 20- 8 20
 3.Bulgaria     10  5  2  3 14-15 17 
 4.Iceland      10  4  1  5 14-20 13 
 5.N. Ireland   10  3  2  5 11-12 11
 6.Malta        10  0  1  9  4-24  1 

 2- 9-00 Reykjavík       Iceland     1-2 Denmark
                           [Eyjolfur Sverrisson 12 - Jon Dahl Tomasson 26, Morten Bisgaard 49]
 2- 9-00 Sofia           Bulgaria    0-1 Czech Republic
                           [Karel Poborsky 73pen]
 2- 9-00 Belfast         N. Ireland  1-0 Malta
                           [Phil Gray 70]
 7-10-00 Teplice         Czech Rep.  4-0 Iceland
                           [Jan Koller 17, 41, Pavel Nedved 44, 90]
 7-10-00 Belfast         N. Ireland  1-1 Denmark
                           [David Healy 38 - Dennis Rommedahl 59]
 7-10-00 Sofia           Bulgaria    3-0 Malta
                           [Georgi Ivanov 39, 65, Svetoslav Todorov 90]
11-10-00 København       Denmark     1-1 Bulgaria
                           [Ebbe Sand 73 - Dimitar Berbatov 82]
11-10-00 Valletta        Malta       0-0 Czech Republic
11-10-00 Reykjavík       Iceland     1-0 Northern Ireland
                           [Thordur Gudjonsson 89]
24- 3-01 Valletta        Malta       0-5 Denmark
                           [Ebbe Sand 8, 63, 79, Jan Heintze 51, Claus Jensen 76]
24- 3-01 Belfast         N. Ireland  0-1 Czech Republic
                           [Pavel Nedved 12]
24- 3-01 Sofia           Bulgaria    2-1 Iceland
                           [Krassimir Chomakov 36, Dimitar Berbatov 78 -
                            Herman Hreidarsson 24]
28- 3-01 Praha           Czech Rep.  0-0 Denmark
28- 3-01 Sofia           Bulgaria    4-3 Northern Ireland
                           [Krassimir Balakov 7pen, Martin Petrov 17, 78, 
                            Krassimir Chomakov 72 - Mark Williams 15,
                            Stuart Elliot 84, David Healy 90pen]
25- 4-01 Valletta        Malta       1-4 Iceland
                           [Michael Mifsud 14 - Tryggvi Gudmundsson 42, Helgi
                           Sigurdsson 45, Smari Gudjohnsen 83, Thordur Gudjonsson 90]
 2- 6-01 København       Denmark     2-1 Czech Republic
                           [Ebbe Sand 6, Jon Dahl Tomasson 82 - Roman Tyce 40]
 2- 6-01 Reykjavík       Iceland     3-0 Malta
                           [Tryggvi Gudmundsson 7, Rikhardur Dadason 38,
                            Eidur Smari Gudjohnsen 68]
 2- 6-01 Belfast         N. Ireland  0-1 Bulgaria
                           [Georgi Ivanov 52]
 6- 6-01 København       Denmark     2-1 Malta
                           [Ebbe Sand 43, 83 - George Mallia 8]
 6- 6-01 Reykjavík       Iceland     1-1 Bulgaria
                           [Rikhardur Dadason 43 - Dimitar Berbatov 81]
 6- 6-01 Teplice         Czech Rep.  3-1 Northern Ireland
                           [Pavel Kuka 40, 88, Milan Baros 90 - Philip Mulryne 45]
 1- 9-01 København       Denmark     1-1 Northern Ireland
                           [Dennis Rommedahl 3 - Philip Mulryne 73]
 1- 9-01 Reykjavík       Iceland     3-1 Czech Republic
                           [Sverrisson 45, 77, Andy Sigursson 55 -
                            Marek Jankulovski 88]
 1- 9-01 Valletta        Malta       0-2 Bulgaria
                           [Dimitar Berbatov 75, 80]
 5- 9-01 Sofia           Bulgaria    0-2 Denmark
                           [Jon Dahl Tomasson 47, 90]
 5- 9-01 Teplice         Czech Rep.  3-2 Malta
                           [Marek Jankulovski 20, Vratislav Lokvenc 37, 
                            Milan Baros 68 - David Carabott 22pen, Gilbert Agius 55]
 5- 9-01 Belfast         N. Ireland  3-0 Iceland
                           [David Healy 48, Michael Hughes 58, George McCartney 61]
 6-10-01 København       Denmark     6-0 Iceland
                           [Dennis Rommedahl 12, Ebbe Sand 15, 66,
                            Thomas Gravesen 29, 35, Jan Michaelsen 90]
 6-10-01 Valletta        Malta       0-1 Northern Ireland
                           [David Healy 57pen]
 6-10-01 Praha           Czech Rep.  6-0 Bulgaria
                           [Tomas Rosicky 5, 70, Pavel Nedved 16, 76,
                            Milan Baros 28, Vratislav Lokvenc 67]

Group 4

 1.SWEDEN       10  8  2  0 20- 3 26
 2.Turkey       10  6  3  1 18- 8 21
 3.Slovakia     10  5  2  3 16- 9 17
 4.Macedonia    10  1  4  5 11-18  7 
 5.Moldova      10  1  3  6  6-20  6
 6.Azerbaijan   10  1  2  7  4-17  5 

 2- 9-00 Istanbul        Turkey      2-0 Moldova
                           [Okan Buruk 45, Emre Belozoglu 70]
 2- 9-00 Baku            Azerbaijan  0-1 Sweden
                           [Anders Svensson 10]
 3- 9-00 Bratislava      Slovakia    2-0 Macedonia
                           [Goran Lazarevski 3og, Igor Demo 74]
 6-10-00 Skopje          Macedonia   3-0 Azerbaijan
                           [Georgi Hristov 35, 42, Arjend Bekiri 75]
 7-10-00 Göteborg        Sweden      1-1 Turkey
                           [Henrik Larsson 68 - Tayfur Huvutcu 90pen]
 7-10-00 Chisinau        Moldova     0-1 Slovakia
                           [Szilard Nemeth 79]
11-10-00 Baku            Azerbaijan  0-1 Turkey
                           [Hakan Sükür 72]
11-10-00 Bratislava      Slovakia    0-0 Sweden
11-10-00 Chisinau        Moldova     0-0 Macedonia
24- 3-01 Istanbul        Turkey      1-1 Slovakia
                           [Hakan Sükür 53pen - Robert Tomaschek 68]
24- 3-01 Baku            Azerbaijan  0-0 Moldova
24- 3-01 Göteborg        Sweden      1-0 Macedonia
                           [Anders Svensson 43]
28- 3-01 Skopje          Macedonia   1-2 Turkey
                           [Toni Micevski 20 - Igor Mitrevski 68og, Umit Davala 69]
28- 3-01 Trnava          Slovakia    3-1 Azerbaijan
                           [Szilard Nemeth 1, 10, Lubomir Meszaros 57 -
                            Vadim Vasilyev 3pen]
28- 3-01 Chisinau        Moldova     0-2 Sweden
                           [Markus Allbäck 89, 90]
 2- 6-01 Istanbul        Turkey      3-0 Azerbaijan
                           [Tayfun Korkut 2, Oktay Derelioglu 29, Hakan Sükür 33]
 2- 6-01 Stockholm       Sweden      2-0 Slovakia
                           [Marcus Allbäck 45, 51]
 2- 6-01 Skopje          Macedonia   2-2 Moldova
                           [Artim Sakiri 20pen, Mile Krstev 65 - Serghei Pogreban 10,
                            Ruslan Barburos 72]
 6- 6-01 Bursa           Turkey      3-3 Macedonia
                           [Alpay Ozalan 43, 58, 70 - Artim Sakiri 7, 
                            Zarko Serafimovski 20, Igor Sasa Nikolovski 62]
 6- 6-01 Baku            Azerbaijan  2-0 Slovakia
                           [Vadim Vasilyev 26, Zaur Tagizade 55]
 6- 6-01 Göteborg        Sweden      6-0 Moldova
                           [Henrik Larsson 38pen, 58, 68pen, 79pen,
                            Niclas Alexandersson 74, Marcus Allbäck 77]
 1- 9-01 Bratislava      Slovakia    0-1 Turkey
                           [Hakan Sükür 34]
 1- 9-01 Skopje          Macedonia   1-2 Sweden
                           [Dragan Nacevski 63 - Henrik Larsson 27, Patrik Andersson 35]
 1- 9-01 Chisinau        Moldova     2-0 Azerbaijan
                           [Serghei Clescenco 16, Serghei Covalciuc 84]
 5- 9-01 Istanbul        Turkey      1-2 Sweden
                           [Hakan Sükür 58 - Henrik Larsson 88, Andreas Andersson 90]
 5- 9-01 Baku            Azerbaijan  1-1 Macedonia
                           [Ilkham Yadullayev 90 - Vanco Trajanov 12]
 5- 9-01 Trencín         Slovakia    4-2 Moldova
                           [Peter Nemeth 54, Szilard Nemeth 59, 73, Igor Demo 64 - 
                            Serghei Clescenco 11, Radu Rebeja 76]
 6-10-01 Chisinau        Moldova     0-3 Turkey
                           [Emre Asik 8, Nihat Kahveci 79, Ilhan Mansiz 83]
 7-10-01 Stockholm       Sweden      3-0 Azerbaijan
                           [Anders Svensson 53, Henrik Larsson 61pen,
                            Zlatan Ibrahimovic 69]
 7-10-01 Skopje          Macedonia   0-5 Slovakia
                           [Lubomir Reyter 27, Peter Dzurik 57, Peter Nemeth 72, 
                            Attila Pinte 81, Tomas Oravec 90]

Group 5

 1.POLAND       10  6  3  1 21-11 21
 2.Ukraine      10  4  5  1 13- 8 17
 3.Belarus      10  4  3  3 12-11 15
 4.Norway       10  2  4  4 12-14 10
 5.Wales        10  1  6  3 10-12  9
 6.Armenia      10  0  5  5  7-19  5

 2- 9-00 Oslo            Norway      0-0 Armenia
 2- 9-00 Kyiv            Ukraine     1-3 Poland
                           [Andriy Shevchenko 13 - Emmanuel Olisadebe 3, 33,
                            Radoslaw Kaluzny 57]
 2- 9-00 Minsk           Belarus     2-1 Wales
                           [Alexander Khatskevich 39, Valentin Belkevich 56 - Gary Speed 90]
 7-10-00 Yerevan         Armenia     2-3 Ukraine
                           [Artur Petrosyan 17, 44 - Andriy Shevchenko 45, 59,
                            Andriy Husin 55]
 7-10-00 Lodz            Poland      3-1 Belarus
                           [Radoslaw Kaluzny 24, 62, 73 - Nikolai Rydnyuk 37]
 7-10-00 Cardiff         Wales       1-1 Norway
                           [Nathan Blake 60 - Thorstein Helstad 80]
11-10-00 Minsk           Belarus     2-1 Armenia
                           [Alexander Khatskevich 23, Nikolai Ryndyuk 34 - Felix Khodjoyan 50]
11-10-00 Oslo            Norway      0-1 Ukraine
                           [Andriy Shevchenko 49]
11-10-00 Warszawa        Poland      0-0 Wales
24- 3-01 Kyiv            Ukraine     0-0 Belarus 
24- 3-01 Yerevan         Armenia     2-2 Wales
                           [Artak Minasyan 32, Andrei Movsesyan 71 - John Hartson 40, 49] 
24- 3-01 Oslo            Norway      2-3 Poland
                            [John Carew 58, Ole Gunnar Solskjaer 66 - 
                             Emmanuel Olisadebe 23, 29, Bartosz Karwan 80]
28- 3-01 Minsk           Belarus     2-1 Norway
                           [Alexander Khatskevich 19, Roman Vasilyuk 90 -
                            Ole Gunnar Solskjaer 68] 
28- 3-01 Warszawa        Poland      4-0 Armenia
                           [Michal Zewlakow 15pen, Emannuel Olisadebe 41, 
                            Marcin Zewlakow 81, Bartosz Karwan 88] 
28- 3-01 Cardiff         Wales       1-1 Ukraine 
                           [John Hartson 11 - Andriy Shevchenko 52]
 2- 6-01 Yerevan         Armenia     0-0 Belarus 
 2- 6-01 Kyiv            Ukraine     0-0 Norway 
 2- 6-01 Cardiff         Wales       1-2 Poland
                           [Nathan Blake 13 - Emmanuel Olisadebe 32, 
                            Pawel Kryszalowicz 72]
 6- 6-01 Oslo            Norway      1-1 Belarus 
                           [John Carew 80 - Valentin Belkevich 23]
 6- 6-01 Yerevan         Armenia     1-1 Poland
                           [Artur Petrosyan 11 - Radoslaw Kaluzni 4] 
 6- 6-01 Kyiv            Ukraine     1-1 Wales 
                           [Hennady Zubov 44 - Mark Pembridge 80]
 1- 9-01 Minsk           Belarus     0-2 Ukraine
                           [Andriy Shevchenko 45, 56] 
 1- 9-01 Cardiff         Wales       0-0 Armenia 
 1- 9-01 Chorzów         Poland      3-0 Norway 
                           [Pawel Kryszalowicz 45, Emmanuel Olisadebe 77,
                            Marcin Zewlakow 88]
 5- 9-01 Lviv            Ukraine     3-0 Armenia 
                           [Andriy Shevchenko 13, Andriy Vorobey 84, 90]
 5- 9-01 Minsk           Belarus     4-1 Poland 
                           [Roman Vasilyuk 8, 46, 52, 63 - Marcin Zewlakow 77]
 5- 9-01 Oslo            Norway      3-2 Wales 
                           [Ronny Johnsen 17, John Carew 68, Frode Johnsen 87 -
                            Robert Savage 10, Craig Bellamy 28]
 6-10-01 Yerevan         Armenia     1-4 Norway 
                           [Hayk Hakobyan 73 - Bard Borgerson 49, 80,
                            John Carew 70, 82]
 6-10-01 Chorzów         Poland      1-1 Ukraine 
                           [Emmanuel Olisadebe 40 - Andriy Shevchenko 81]
 6-10-01 Cardiff         Wales       1-0 Belarus 
                           [John Hartson 47]

Group 6

 1.CROATIA       8  5  3  0 15- 2 18
 2.Belgium       8  5  2  1 25- 6 17
 3.Scotland      8  4  3  1 12- 6 15
 4.Latvia        8  1  1  6  5-16  4
 5.San Marino    8  0  1  7  3-30  1 

 2- 9-00 Riga            Latvia      0-1 Scotland
                           [Neil McCann 89]
 2- 9-00 Brussel         Belgium     0-0 Croatia
 7-10-00 Riga            Latvia      0-4 Belgium
                           [Marc Wilmots 5, Bob Peeters 13, Jurgen Cavens 82,
                            Gert Verheyen 90]
 7-10-00 San Marino      San Marino  0-2 Scotland
                           [Matt Elliott 71, Don Hutchison 73]
11-10-00 Zagreb          Croatia     1-1 Scotland
                           [Alen Boksic 16 - Kevin Gallacher 24]
15-10-00 San Marino      San Marino  0-1 Latvia
                           [Aleksandrs Jelisejevs 9]
28- 2-01 Bruxelles       Belgium    10-1 San Marino
                           [Yves Vanderhaeghe 10, 50, Emile Mpenza 13, Bart Goor 26, 60, 
                            Walter Baseggio 64, Marc Wilmots 72, Bob Peeters 76, 84, 88 -
                            Andy Selva 90]
24- 3-01 Osijek          Croatia     4-1 Latvia
                           [Bosko Balaban 8, 43, 45, Davor Vugrinec 89 - Andrejs Stolcers 60]
24- 3-01 Glasgow         Scotland    2-2 Belgium
                           [Billy Dodds 2, 29pen - Marc Wilmots 58, Daniel van Buyten 90]
28- 3-01 Glasgow         Scotland    4-0 San Marino
                           [Colin Hendry 22, 32, Billy Dodds 33, Colin Cameron 64]
25- 4-01 Riga            Latvia      1-1 San Marino
                           [Marians Pahars 1 - Nicola Albani 59]
 2- 6-01 Varazdin        Croatia     4-0 San Marino
                           [Goran Vlaovic 3, Bosko Balaban 29, Davor Suker 54pen, 
                            Davor Vugrinec 61]
 2- 6-01 Brussel         Belgium     3-1 Latvia
                           [Marc Wilmots 2, 50, Emile Mpenza 12 - Marians Pahars 52]
 6- 6-01 Riga            Latvia      0-1 Croatia
                           [Bosko Balaban 39]
 6- 6-01 Serravalle      San Marino  1-4 Belgium
                           [Andy Selva 11 - Marc Wilmots 10, 89pen,
                            Gert Verheyen 60, Wesley Sonck 68]
 1- 9-01 Glasgow         Scotland    0-0 Croatia
 5- 9-01 Serravalle      San Marino  0-4 Croatia
                           [Niko Kovac 40, Robert Prosinecki 48pen, 91, Zvonimir Soldo 76]
 5- 9-01 Bruxelles       Belgium     2-0 Scotland
                           [Nico Van Kerckhoven 28, Bart Goor 90]
 6-10-01 Zagreb          Croatia     1-0 Belgium
                           [Alen Boksic 76]
 6-10-01 Glasgow         Scotland    2-1 Latvia
                           [Dougie Freedman 44, David Weir 53 - Andrej Rubins 21]

Group 7

 1.SPAIN         8  6  2  0 21- 4 20
 2.Austria       8  4  3  1 10- 8 15
 3.Israel        8  3  3  2 11- 7 12
 4.Bosnia-Herc.  8  2  2  4 12-12  8
 5.Liechtenstein 8  0  0  8  0-23  0 
 
 2- 9-00 Sarajevo        Bosnia-H.   1-2 Spain
                           [Elvir Baljic 41 - Gerard 39, Joseba Etxeberría 72]
 3- 9-00 Tel Aviv        Israel      2-0 Liechtenstein
                           [Alon Mizrahi 1, Pini Balili 79]
 7-10-00 Vaduz           Liechtenst. 0-1 Austria
                           [Thomas Flögel 20]
 7-10-00 Madrid          Spain       2-0 Israel
                           [Gerard 22, Fernando Hierro 53]
11-10-00 Tel Aviv        Israel      3-1 Bosnia-Hercegovina
                           [Eyal Berkovic 12, Yossi Abuksis 62, Yaniv Katan 76 -
                            Bruno Akrapovic 48]
11-10-00 Wien            Austria     1-1 Spain
                           [Michael Baur 21 - Ruben Baraja 27]
24- 3-01 Sarajevo        Bosnia-H.   1-1 Austria
                           [Sergej Barbarez 43 - Michael Baur 61]
24- 3-01 Alicante        Spain       5-0 Liechtenstein
                           [Ivan Helguera 20, Gaizka Mendieta 36, 81, Fernando 
                            Hierro 54pen, Raúl 68]
28- 3-01 Wien            Austria     2-1 Israel
                           [Michael Baur 9, Andreas Herzog 41pen - Michael Baur 6og]
28- 3-01 Vaduz           Liechtenst. 0-3 Bosnia-Hercegovina
                           [Sergej Barbarez 10, 72, Almedin Hota 89]
25- 4-01 Innsbruck       Austria     2-0 Liechtenstein
                           [Edi Glieder 43, Thomas Flögel 75]
 2- 6-01 Vaduz           Liechtenst. 0-3 Israel
                           [Haim Revivo 2, Idan Tal 6, Avi Nimni 17]
 2- 6-01 Oviedo          Spain       4-1 Bosnia-Hercegovina
                           [Fernando Hierro 26, Javi Moreno 76, Raúl 89,
                            Diego Tristan 90 - Mirsad Beslija 41]
 6- 6-01 Tel Aviv        Israel      1-1 Spain
                           [Haim Revivo 4 - Raúl 63]
 1- 9-01 Sarajevo        Bosnia-H.   0-0 Israel
 1- 9-01 Valencia        Spain       4-0 Austria
                           [Diego Tristán 44, Fernando Morientes 78, 83,
                            Gaizka Mendieta 90]
 5- 9-01 Wien            Austria     2-0 Bosnia-Hercegovina
                           [Andreas Herzog 38, 86]
 5- 9-01 Vaduz           Liechtenst. 0-2 Spain
                           [Raúl 18, Miguel Nadal 77]
 7-10-01 Sarajevo        Bosnia-H.   5-0 Liechtenstein
                           [Muhamed Konjic 34, Elvir Baljic 45pen, 82pen,
                            Sergej Barbarez 69, Mario Dodik 86]
27-10-01 Tel Aviv        Israel      1-1 Austria
                           [Shimon Gershon 56pen - Andreas Herzog 90]

Group 8

 1.ITALY         8  6  2  0 16- 3 20
 2.Romania       8  5  1  2 10- 7 16
 3.Georgia       8  3  1  4 12-12 10
 4.Hungary       8  2  2  4 14-13  8
 5.Lithuania     8  0  2  6  3-20  2 

 3- 9-00 Bucuresti       Romania     1-0 Lithuania
                           [Ionel Ganea 89]
 3- 9-00 Budapest        Hungary     2-2 Italy
                           [Ferenc Horvath 29, 78 - Filippo Inzaghi 26, 35]
 7-10-00 Vilnius         Lithuania   0-4 Georgia
                           [Temuri Ketsbaia 18, 33, Georgi Kinkladze 46, 
                            Archil Arveladze 84]
 7-10-00 Milano          Italy       3-0 Romania
                           [Filippo Inzaghi 13, Marco Delvecchio 17,
                            Francesco Totti 42] 
11-10-00 Ancona          Italy       2-0 Georgia
                           [Alessandro Del Piero 47pen, 88pen]
11-10-00 Vilnius         Lithuania   1-6 Hungary
                           [Orestas Buitkus 71 - Bella Illes 24, Miklos Feher 36, 62, 72,
                            Ferenc Horvath 66, Krisztian Lisztes 84pen]
24- 3-01 Budapest        Hungary     1-1 Lithuania 
                           [Vilmos Sebok 70pen - Tomas Razanauskas 74]
24- 3-01 Bucuresti       Romania     0-2 Italy 
                           [Filippo Inzaghi 28, 32]
28- 3-01 Tbilisi         Georgia     0-2 Romania 
                           [Dorinel Munteanu 68, Cosmin Contra 81]
28- 3-01 Trieste         Italy       4-0 Lithuania
                           [Filippo Inzaghi 17, 63, Alessandro Del Piero 49, 79] 
 2- 6-01 Bucuresti       Romania     2-0 Hungary
                           [Marius Niculae 3, 53] 
 2- 6-01 Tbilisi         Georgia     1-2 Italy 
                           [Georgi Gakhokidze 80 - Marco Delvecchio 45, Francesco Totti 66]
 6- 6-01 Kaunas          Lithuania   1-2 Romania 
                           [Arturas Fomenko 87 - Adrian Ilie 31, Viorel Moldovan 49]
 6- 6-01 Budapest        Hungary     4-1 Georgia 
                           [Janos Matyus 40, Vilmos Sebok 45pen, Attila Korsos 55, 62
                            - Levan Kobiasvili 77]
 1- 9-01 Tbilisi         Georgia     3-1 Hungary 
                           [Shota Arveladze 34, Gocha Jamarauli 49, 
                            Alexander Iashvili 64 - Janos Matyus 44]
 1- 9-01 Kaunas          Lithuania   0-0 Italy 
 5- 9-01 Tbilisi         Georgia     2-0 Lithuania 
                           [Alexander Iashvili 83, 85]
 5- 9-01 Budapest        Hungary     0-2 Romania 
                           [Adrian Ilie 12, Marius Niculae 28]
 6-10-01 Parma           Italy       1-0 Hungary 
                           [Alessandro Del Piero 44]
 6-10-01 Bucuresti       Romania     1-1 Georgia 
                           [Gheorghe Popescu 88 - Alexander Iashvili 55]

Group 9

 1.ENGLAND       8  5  2  1 16- 6 17
 2.Germany       8  5  2  1 14-10 17
 3.Finland       8  3  3  2 12- 7 12
 4.Greece        8  2  1  5  7-17  7 
 5.Albania       8  1  0  7  5-14  3

 2- 9-00 Hamburg         Germany     2-0 Greece
                           [Sebastian Deisler 17, Marinos Ouzounidis 75og]
 2- 9-00 Helsinki        Finland     2-1 Albania
                           [Jari Litmanen 45, Aki Riihilahti 67 - Edvin Murati 63]
 7-10-00 London          England     0-1 Germany
                           [Dietmar Hamann 14]
 7-10-00 Athinai         Greece      1-0 Finland
                           [Nikos Liberopoulos 59]
11-10-00 Tiranë          Albania     2-0 Greece
                           [Alban Bushi 50, Ervin Fakaj 90]
11-10-00 Helsinki        Finland     0-0 England
24- 3-01 Leverkusen      Germany     2-1 Albania
                           [Sebastian Deisler 50, Miroslav Klose 88 - Bledar Kola 65]
24- 3-01 Liverpool       England     2-1 Finland
                           [Michael Owen 43, David Beckham 50 - Aki Rihilahti 26]
28- 3-01 Tiranë          Albania     1-3 England
                           [Altin Rraklli 90 (1-2) - Michael Owen 74, Paul Scholes 85,
                            Andy Cole 90 (1-3)]
28- 3-01 Athinai         Greece      2-4 Germany
                           [Angelos Charisteas 20, Giorgos Georgiadis 44 - Marko Rehmer 6,
                            Michael Ballack 25pen, Miroslav Klose 82, Marco Bode 90]
 2- 6-01 Helsinki        Finland     2-2 Germany
                           [Mikael Forssell 28, 43 - Michael Ballack 69pen,
                            Carsten Jancker 72]
 2- 6-01 Iraklion        Greece      1-0 Albania
                           [Nikos Machlas 72]
 6- 6-01 Tiranë          Albania     0-2 Germany
                           [Marko Rehmer 28, Michael Ballack 68]
 6- 6-01 Athinai         Greece      0-2 England
                           [Paul Scholes 64, David Beckham 87]
 1- 9-01 München         Germany     1-5 England
                           [Carsten Jancker 6 - Michael Owen 13, 48, 66,
                            Steven Gerrard 45, Emile Heskey 73]
 1- 9-01 Tiranë          Albania     0-2 Finland
                           [Teemu Tainio 57, Shefki Kuqi 90]
 5- 9-01 Newcastle       England     2-0 Albania
                           [Michael Owen 44, Robbie Fowler 87]
 5- 9-01 Helsinki        Finland     5-1 Greece
                           [Mikael Forssell 13, 44, Aki Riihilahti 22, Joonas Kolkka 40,
                            Jari Litmanen 53pen - Giorgos Karagounis 32]
 6-10-01 Manchester      England     2-2 Greece
                           [Teddy Sheringham 68, David Beckham 93 -
                            Angelos Charisteas 37, Demis Nikolaidis 69]
 6-10-01 Gelsenkirchen   Germany     0-0 Finland

Playoffs 

First Legs
10-11-01 Brussel         Belgium     1-0 Czech Republic
                           [Gert Verheyen 29]
10-11-01 Kyiv            Ukraine     1-1 Germany
                           [Hennadiy Zubov 19 - Michael Ballack 32]
10-11-01 Wien            Austria     0-1 Turkey
                           [Okan Buruk 60]
10-11-01 Ljubljana       Slovenia    2-1 Romania
                           [Milenko Acimovic 42, Milan Osterc 70 - Marius Niculae 26]
10-11-01 Dublin          Ireland     2-0 Iran
                           [Ian Harte 45pen, Robbie Keane 50]

Second Legs 
14-11-01 Praha           Czech Rep.  0-1 Belgium
                           [Wilmots 85pen]
14-11-01 Dortmund        Germany     4-1 Ukraine
                           [Michael Ballack 4, 51, Oliver Neuville 11,
                            Marko Rehmer 15 - Andriy Shevchenko 90]
14-11-01 Istanbul        Turkey      5-0 Austria
                           [Yildiray Bastürk 21, Hakan Sükür 29, Okan Buruk 45,
                            Arif Erdem 69, 84]
14-11-01 Bucuresti       Romania     1-1 Slovenia
                           [Cosmin Contra 65 - Mladen Rudonja 56]
15-11-01 Tehran          Iran        1-0 Ireland
                           [Yahya Golmohammadi 90]

Belgium, Germany, Turkey, Slovenia and Ireland qualify.

 
South America

South America Full Stats

 1.ARGENTINA    18 13  4  1 42-15 43
 2.ECUADOR      18  9  4  5 23-20 31
 3.BRAZIL       18  9  3  6 31-17 30
 4.PARAGUAY     18  9  3  6 29-23 30
 5.Uruguay      18  7  6  5 19-13 27
 6.Colombia     18  7  6  5 20-15 27
 7.Bolivia      18  4  6  8 21-33 18
 8.Peru         18  4  4 10 14-25 16
 9.Venezuela    18  5  1 12 18-44 16
10.Chile        18  3  3 12 15-27 12

Round 1 
28- 3-00 Bogotá          Colombia    0-0 Brazil
29- 3-00 Montevideo      Uruguay     1-0 Bolivia
                           [Pablo García 26]
29- 3-00 Lima            Peru        2-0 Paraguay
                           [Nolberto Solano 53, Roberto Palacios 60]
29- 3-00 Buenos Aires    Argentina   4-1 Chile
                           [Gabriel Batistuta 10, Juan Sebastián Verón 33, 71pen,
                            Claudio López 88 - Rodrigo Tello 29]  
29- 3-00 Quito           Ecuador     2-0 Venezuela
                           [Agustín Delgado 17, Alex Aguinaga 50]

Round 2 
26- 4-00 São Paulo       Brazil      3-2 Ecuador
                           [Rivaldo 17, 52, Antônio Carlos 43 - Alex Aguinaga 12, 
                            Ulises de la Cruz 76]
26- 4-00 Asunción        Paraguay    1-0 Uruguay
                           [Celso Ayala 35]
26- 4-00 Maracaibo       Venezuela   0-4 Argentina
                           [Roberto Ayala 8, Ariel Ortega 24, 76, Hernán Crespo 81]
26- 4-00 Santiago        Chile       1-1 Peru
                           [Javier Margas 41 - Juan Jayo 38]
26- 4-00 La Paz          Bolivia     1-1 Colombia
                           [Erwin Sánchez 17 - Jairo Castillo 32]

Round 3 
 3- 6-00 Asunción        Paraguay    3-1 Ecuador
                           [Delio Toledo 11, Hugo Brizuela 43, 64 - Ariel Graziani 87] 
 3- 6-00 Montevideo      Uruguay     2-1 Chile
                           [Darío Silva 36, Paolo Montero 42 - Iván Zamorano 40pen] 
 4- 6-00 Bogotá          Colombia    3-0 Venezuela
                           [Alex Viveros 27, Iván Ramiro Córdoba 42pen, René Valenciano 88] 
 4- 6-00 Lima            Peru        0-1 Brazil
                           [Antônio Carlos 35]
 4- 6-00 Buenos Aires    Argentina   1-0 Bolivia
                           [Gustavo López 82]

Round 4 
28- 6-00 San Cristóbal   Venezuela   4-2 Bolivia
                           [Miguel Mea Vitali 24, Ruberth Morán 39, Giovanni Savarese 61, 
                            Edson Tortolero 63 - Jaime Moreno 48, Julio César Baldivieso 59] 
28- 6-00 Rio de Janeiro  Brazil      1-1 Uruguay
                           [Rivaldo 85pen - Darío Silva 6]
29- 6-00 Bogotá          Colombia    1-3 Argentina
                           [Frankie Oviedo 27 - Gabriel Batistuta 24, 45, Hernán Crespo 75]
29- 6-00 Santiago        Chile       3-1 Paraguay
                           [Denis Caniza 18og, Marcelo Salas 35, Iván Zamorano 78pen - 
                            José Cardozo 71]
29- 6-00 Quito           Ecuador     2-1 Peru
                           [Clever Chalá 16, Eduardo Hurtado 51 - Juan Pajuelo 76]

Round 5
18- 7-00 Asunción        Paraguay    2-1 Brazil
                           [Carlos Paredes 6, Jorge Campos 83 - Rivaldo 74]
18- 7-00 Montevideo      Uruguay     3-1 Venezuela
                           [Nicolás Olivera 30, 90, Darío Rodríguez 53 - Daniel Noriega 23]
19- 7-00 Buenos Aires    Argentina   2-0 Ecuador
                           [Hernán Crespo 24, Claudio López 51]
19- 7-00 La Paz          Bolivia     1-0 Chile
                           [Roger Suárez 85]
19- 7-00 Lima            Peru        0-1 Colombia
                           [Juan Pablo Angel 48]

Round 6 
25- 7-00 Quito           Ecuador     0-0 Colombia
25- 7-00 San Cristóbal   Venezuela   0-2 Chile
                           [Héctor Tapia 70, Iván Zamorano 90]
26- 7-00 São Paulo       Brazil      3-1 Argentina
                           [Alex 5, Vampeta 45, 51  - Matías Almeida 45+]
26- 7-00 Montevideo      Uruguay     0-0 Peru
27- 7-00 La Paz          Bolivia     0-0 Paraguay

Round 7 
15- 8-00 Bogotá          Colombia    1-0 Uruguay
                           [Jairo Castillo 73]
15- 8-00 Santiago        Chile       3-0 Brazil
                           [Fabián Estay 25, Iván Zamorano 44, Marcelo Salas 73]
16- 8-00 Quito           Ecuador     2-0 Bolivia
                           [Agustín Delgado 18, 60]
16- 8-00 Buenos Aires    Argentina   1-1 Paraguay
                           [Pablo Aimar 67 - Roberto Acuña 61]
16- 8-00 Lima            Peru        1-0 Venezuela
                           [Roberto Palacios 70]

Round 8 
 2- 9-00 Asunción        Paraguay    3-0 Venezuela
                           [Gabriel González 30, José Cardozo 35, Carlos Paredes 44]
 2- 9-00 Santiago        Chile       0-1 Colombia
                           [Jairo Castillo 66]
 3- 9-00 Lima            Peru        1-2 Argentina
                           [Walter Samuel 69og - Hernán Crespo 27, Juan Sebastián Verón 38]
 3- 9-00 Rio de Janeiro  Brazil      5-0 Bolivia
                           [Romário 12pen, 77, 81, Rivaldo 47, Marques 89]
 3- 9-00 Montevideo      Uruguay     4-0 Ecuador
                           [Federico Magallanes 15, Darío Silva 37, Nicolás Olivera 55,
                            Gabriel Cedrés 87]

Round 9 
 7-10-00 Bogotá          Colombia    0-2 Paraguay
                           [Roque Santa Cruz 4, José Luis Chilavert 90]
 8-10-00 Buenos Aires    Argentina   2-1 Uruguay
                           [Marcelo Gallardo 28, Gabriel Batistuta 42 -
                            Federico Magallanes 48]
 8-10-00 Maracaibo       Venezuela   0-6 Brazil
                           [Euller 21, Juninho Paulista 29, Romário 31, 36, 39pen, 64]
 8-10-00 Quito           Ecuador     1-0 Chile
                           [Agustín Delgado 76]
 8-10-00 La Paz          Bolivia     1-0 Peru
                           [Roger Suárez 4]

Round 10 
15-11-00 São Paulo       Brazil      1-0 Colombia
                           [Roque Junior 90]
15-11-00 Asunción        Paraguay    5-1 Peru
                           [Roque Santa Cruz 15, José del Solar 25og, José Cardozo 44,
                            Carlos Paredes 65, José Luis Chilavert 84pen - Pedro García 78]
15-11-00 La Paz          Bolivia     0-0 Uruguay
15-11-00 Santiago        Chile       0-2 Argentina
                           [Ariel Ortega 27, Claudio Husain 90]
15-11-00 San Cristóbal   Venezuela   1-2 Ecuador
                           [Juan Arango 65 - Iván Kaviedes 4, Wellington Sánchez 21]

Round 11 
27- 3-01 Lima            Peru        3-1 Chile
                           [Flavio Maestri 54, Andrés Mendoza 73, Claudio Pizarro 81 -
                            Reinaldo Navia 62]
27- 3-01 Bogotá          Colombia    2-0 Bolivia
                           [Juan Pablo Ángel 53, 73pen]
28- 3-01 Buenos Aires    Argentina   5-0 Venezuela
                           [Hernán Crespo 13, Juan Pablo Sorín 31, Juan Sebastián Verón 51,
                            Marcelo Gallardo 60, Walter Samuel 85]
28- 3-01 Quito           Ecuador     1-0 Brazil
                           [Agustín Delgado 49]
28- 3-01 Montevideo      Uruguay     0-1 Paraguay
                           [Guido Alvarenga 64]

Round 12 
24- 4-01 Quito           Ecuador     2-1 Paraguay
                           [Agustín Delgado 45, 53 - José Cardozo 27]
24- 4-01 Santiago        Chile       0-1 Uruguay
                           [Italo Diaz 12og]
24- 4-01 San Cristóbal   Venezuela   2-2 Colombia
                           [Alexander Rondón 22, Juan Arango 82 - Gerardo Bedoya 83, 
                            Victor Bonilla 88]
25- 4-01 São Paulo       Brazil      1-1 Peru
                           [Romário 66; Juan Pajuelo 79]
25- 4-01 La Paz          Bolivia     3-3 Argentina
                           [Líder Paz 41, Percy Colque 55, Joaquin Botero 81 - 
                            Hernán Crespo 44, 89, Juan Pablo Sorín 90]

Round 13
 2- 6-01 Asunción        Paraguay    1-0 Chile
                           [Carlos Paredes 90]
 2- 6-01 Lima            Peru        1-2 Ecuador
                           [Claudio Pizarro 2 - Edison Méndez 12, Agustín Delgado 90]
 3- 6-01 Buenos Aires    Argentina   3-0 Colombia
                           [Kily González 23, Claudio López 35, Hernán Crespo 38]
 3- 6-01 La Paz          Bolivia     5-0 Venezuela
                           [Julio César Baldivieso 33, 69, Joaquín Botero 36, 52,
                            Raúl Justiniano 39]
 1- 7-01 Montevideo      Uruguay     1-0 Brazil
                           [Federico Magallanes 32pen]

Round 14 
14- 8-01 Santiago        Chile       2-2 Bolivia
                           [Marcelo Salas 35pen, 77 - Julio Baldivieso 11pen,
                            Milton Coimbra 73]
14- 8-01 Maracaibo       Venezuela   2-0 Uruguay
                           [Ruberth Morán 53, Alexander Rondón 90]
15- 8-01 Porto Alegre    Brazil      2-0 Paraguay
                           [Marcelinho Paraiba 4, Rivaldo 70]
15- 8-01 Quito           Ecuador     0-2 Argentina
                           [Juan Sebastián Verón 19, Hernán Crespo 31pen]
16- 8-01 Bogotá          Colombia    0-1 Peru
                           [Nolberto Solano 46]

Round 15 
 4- 9-01 Santiago        Chile       0-2 Venezuela
                           [Ricardo Paez 57, Juan Arango 61]
 4- 9-01 Lima            Peru        0-2 Uruguay
                           [Dario Silva 11, Alvaro Recoba 45]
 5- 9-01 Buenos Aires    Argentina   2-1 Brazil
                           [Marcelo Gallardo 77, Cris 85og - Roberto Ayala 2og]
 5- 9-01 Asunción        Paraguay    5-1 Bolivia
                           [Carlos Paredes 33, José Saturnino Cardozo 45, 89, 
                            José Luis Chilavert 48, Roque Santa Cruz 70 -
                            Líder Paz 15]
 5- 9-01 Bogotá          Colombia    0-0 Ecuador

Round 16 
 6-10-01 La Paz          Bolivia     1-5 Ecuador
                           [Gonzalo Galindo 60 - Ulises de la Cruz 13, Agustín Delgado 23,
                            Iván Kaviedes 58, Ángel Fernández 90, Luis Gomes 90]
 6-10-01 San Cristóbal   Venezuela   3-0 Peru
                           [Wilfrido Alvarado 49, 67, Ruberth Moran 78]
 7-10-01 Montevideo      Uruguay     1-1 Colombia
                           [Federico Magallanes 35pen - Arnulfo Valentierra 68]
 7-10-01 Brasília        Brazil      2-0 Chile
                           [Edilson 53, Rivaldo 67]
 7-10-01 Asunción        Paraguay    2-2 Argentina
                           [José Luis Chilavert 52pen, Gustavo Morinigo 70 - 
                            Mauricio Pochettino 66, Gabriel Batistuta 73]

Round 17 
 7-11-01 Quito           Ecuador     1-1 Uruguay
                           [Iván Kaviedes 72 - Nicolas Olivera 44pen]
 7-11-01 Bogotá          Colombia    3-1 Chile
                           [Freddy Grisales 19, Juan Pablo Angel 66pen, 
                            Jersson González 68 - Jaime Riveros 40]
 7-11-01 La Paz          Bolivia     3-1 Brazil
                           [Líder Paz 41, Julio César Baldivieso 69, 89pen
                             - Edilson 26]
 8-11-01 Buenos Aires    Argentina   2-0 Peru
                           [Walter Samuel 46, Claudio López 85]
 8-11-01 San Cristóbal   Venezuela   3-1 Paraguay
                           [Ruberth Moran 2, Daniel Noriega 22, Héctor González 40
                            - Francisco Arce 27pen]

Round 18 
14-11-01 Montevideo      Uruguay     1-1 Argentina
                           [Darío Silva 19 - Claudio López 45]
14-11-01 São Luis        Brazil      3-0 Venezuela
                           [Luizão 12, 19, Rivaldo 35]
14-11-01 Asunción        Paraguay    0-4 Colombia
                           [Víctor Hugo Aristazábal 24, 33pen, 62, Rafael Castillo 83]
14-11-01 Santiago        Chile       0-0 Ecuador
14-11-01 Lima            Peru        1-1 Bolivia
                           [Piero Alba 9 - Jairo Castillo 88]

 1.ARGENTINA    18 13  4  1 42-15 43
 2.ECUADOR      18  9  4  5 23-20 31
 3.BRAZIL       18  9  3  6 31-17 30
 4.PARAGUAY     18  9  3  6 29-23 30
 5.Uruguay      18  7  6  5 19-13 27
 6.Colombia     18  7  6  5 20-15 27
 7.Bolivia      18  4  6  8 21-33 18
 8.Peru         18  4  4 10 14-25 16
 9.Venezuela    18  5  1 12 18-44 16
10.Chile        18  3  3 12 15-27 12

Uruguay play off against Australia (winners Oceania)

CSF/OFC Playoff

20-11-01 Melbourne       Australia   1-0 Uruguay
                           [Kevin Muscat 79pen]
25-11-01 Montevideo      Uruguay     3-0 Australia
                           [Darío Silva 14, Richard Morales 67, 90]

South America Full Stats



North and Central America

3 places

First Round

Central American zone:

Group A

 1.El Salvador   4  3  1  0 10- 2 10
 2.Guatemala     4  1  2  1  3- 3  5
 3.Belize        4  0  1  3  2-10  1

 5- 3-00 San Salvador    El Salvador 5-0 Belize
                           [Roberto Martínez 14, Jorge Rodríguez 31, Raúl Díaz Arce 69,
                            Ronald Cerritos 79, William Torres 81]
19- 3-00 San Pedro Sula  Belize      1-2 Guatemala
                           [Emori Núñez 41 - Freddy García 33, Rudy Rolando Ramírez 76]
 2- 4-00 Cd. Guatemala   Guatemala   0-1 El Salvador
                           [Raúl Díaz Arce 52]
16- 4-00 Belize City     Belize      1-3 El Salvador
                           [Norman Núñez 66 - Raúl Díaz Arce 6, Elmar Martínez 51,
                            Jorge Rodríguez 64]
 7- 5-00 San Salvador    El Salvador 1-1 Guatemala
                           [Raúl Díaz Arce 45 - Juan Carlos Plata 20]
19- 5-00 San Pedro Sula  Guatemala   0-0 Belize

NB: matches between Guatemala and Belize moved to neutral venues due to
    border dispute

Group B

 1.Panama        4  3  0  1  8- 3  9
 2.Honduras      4  3  0  1  7- 2  9
 3.Nicaragua     4  0  0  4  0-10  0

 4- 3-00 San Pedro Sula  Honduras    3-0 Nicaragua
                           [Alex Pineda 29, Iván Guerrero 41, Milton Núñez 70]
19- 3-00 Diriamba        Nicaragua   0-2 Panama
                           [Mario Méndez 5, Julio Dely Valdez 61]
 2- 4-00 Panama City     Panama      1-0 Honduras
                           [Julio Dely Valdez 70pen]
16- 4-00 Diriamba        Nicaragua   0-1 Honduras
                           [Luis Ramírez 83]
 7- 5-00 Tegucigalpa     Honduras    3-1 Panama
                           [Carlos Pavón 38, 68, Milton Núñez 70 - Jorge Dely Valdez 48]
21- 5-00 Panama City     Panama      4-0 Nicaragua
                           [Julio Dely Valdez 50, Jorge Dely Valdez 69,
                            Neftalí Díaz Cajar 70, Roberto Brown 83]

Caribbean zone:

Teams play knockout tournament in three rounds. The three
group winners qualify for semifinal round. The runner-up of
group 1 plays off against Canada for a place in the semifinal
round. The two other runners-up play off against the runners-up
in the Central American zone for places in the semifinal round.

Round 1

Group 1

 5- 3-00 Havana          Cuba               4-0 Cayman Islands
                           [Luis Marten 38, Ariel Alvarez 56, Serguei Prado 87,
                            Miguel Gandara 90]
19- 3-00 Georgetown      Cayman Islands     0-0 Cuba

 5- 3-00 Castries        Saint Lucia        1-0 Surinam
                           [Renee Regis 46]
19- 3-00 Paramaribo      Surinam            1-0 Saint Lucia
                           [Alberto Doesburg 80]
                         Surinam win 3-1 on penalties

11- 3-00 Oranjestad      Aruba              4-2 Puerto Rico
                           [Wandal Cross 46, Leslie Filomina 52, 70, O.Mackay 84 -
                            Rafael Ortiz 11, Carlos Astandoa 42]
19- 3-00 San Juan        Puerto Rico        2-2 Aruba
                           [Raphael Ortiz 7, Carlos Greeman 19 - Mark McKay 37, 
                            Vander Krass 43]

 5- 3-00 Bridgetown      Barbados           2-2 Grenada
                           [Jerry Alexander 31, 47 - Anthony Modeste 75, 77]
18- 3-00 Saint George's  Grenada            2-3 Barbados           [asdet]
                           [Kirk Babb 55og, Keith Fletcher 59 - Kirk Cox 20, 
                            Norman Forde 35, Llewelyn Riley 96]

Group 2

 5- 3-00 Kingstown       Saint Vincent      9-0 US Virgin Islands
                           [Rodney Jack 6, 15, 48, Alwyn Guy 18, 20, 31,
                            James Cheuitt 74, 86, Kenlyn Gonsalves 81]
19- 3-00 Saint Croix     US Virgin Islands  1-5 Saint Vincent
                           [Joaquim Santos 72 - Kenlyn Gonsalves 7,
                            James Cheuitt 15, 35, 51, 89]

18- 3-00 Basseterre      St Kitts and Nevis 8-0 Turks and Caicos Island  
                           [Saddler 22, 53, 66, George Isaac 36, Leroy Francis 47, 
                            Michael Crawford 50, Keith Gumbs 75, John Smith 86]
21- 3-00 Basseterre      Turks and Caicos   0-6 St Kitts and Nevis
                           [Austin Huggins 20, 62, Keith Gumbs 30pen, George Isaac 58, 
                            Leroy Francis 69, John Smith 73]
  [both matches on St Kitts as Turks and Caicos do not have a regulation pitch]

                         Guyana             w/o Antigua and Barbuda                  [1]
[1] Guyana are suspended by FIFA, Antigua and Barbuda obtain a bye to Round 2

 5- 3-00 Road Town       Br. Virgin Islands 1-5 Bermuda
                           [Avondale Williams 61 - Kyle Lightbone 20, Paul Cam 22,
                            Shawn Goater 35, 48, 65pen]
19- 3-00 Hamilton        Bermuda            9-0 Br. Virgin Islands
                           [Devarr Boyles 6, Tokia Russell 34, Meshak Wade 53,
                            Shannon Burgess 57pen, Stanton Lewis 60, 
                            Stephen Astwood 61, 79,  Nusum 75, 89]

Group 3 

 4- 3-00 Port of Spain   Trinidad/Tobago    5-0 Dutch Antilles
                           [Marvin Andrews 19, Angus Eve 43, 57, Arnold Dwarika 63, 87]
18- 3-00 Willemstad      Dutch Antilles     1-1 Trinidad and Tobago
                           [Angelo Martina 41 - Marvin Andrews 90]

 5- 3-00 San Cristobal   Dominican Republic 3-0 Montserrat
                           [Omar Zapata 31, Miguel Pírez 38, Carlos Reyes 44]
19- 3-00 Port of Spain   Montserrat         1-3 Dominican Republic 
           (Trinidad)      [Wayne Dyer 88 - Luis Sánchez 43, Vladimir Gregorio 69,
                            Omar Zapata 86]

11- 3-00 Port-au-Prince  Haiti              4-0 Dominica
                           [Pierre Golman 6, 22, 47, Jean-Robert Menelas 42]
19- 3-00 Roseau          Dominica           1-3 Haiti  
                           [Kelly Peters 6 - Pierre Golman 56, 69, 87]

 5- 3-00 The Valley      Anguilla           1-3 Bahamas
                           [Kenneth Hughes 69pen - Anton Haven 12, 
                            George Moussis 29, Kevin Davies 32]
19- 3-00 Nassau          Bahamas            2-1 Anguilla
                           [Anton Haven 14, Kevin Davies 78 - R. O'Connor 40pen]

Round 2

Group 1

 1- 4-00 Oranjestad      Aruba              1-3 Barbados  
                           [Wandal Cross 89 - Gregory Goodridge 2, Jerry Alexander 22, 85]
16- 4-00 Bridgetown      Barbados           4-0 Aruba
                           [Jerry Alexander 45, 67, Gregory Goodridge 47,
                            Llewellyn Riley 70]

 2- 4-00 Havana          Cuba               1-0 Surinam
                           [Osmin Hernández 19]
16- 4-00 Paramaribo      Surinam            0-0 Cuba

Group 2

16- 4-00 Saint John´s    Antigua/Barbuda    0-0  Bermuda
23- 4-00 Hamilton        Bermuda            1-1  Antigua and Barbuda
                           [Shannon Burguess 60 - Gregory Grayson 74]

16- 4-00 Kingstown       Saint Vincent      1-0 Saint Kitts and Nevis
                           [Marlon James 83]
22- 4-00 Basseterre      St. Kitts/Nevis    1-2 Saint Vincent
                           [Keith Gumbs 65 - Rodney Jack 18, Kendal Velox 58]

Group 3
 
 1- 4-00 Port-au-Prince  Haiti              9-0 Bahamas
                           [G.Michel 3,16, 57, Jean-Robert Menelas 8, 33, 68,
                            Pierre Golman 29, 37, Edouard Vladimir 72]
16- 4-00 Nassau          Bahamas            0-4 Haiti
                           [Edouard Vladimir 15, 50, Pierre Golman 68, 76]

 2- 4-00 Port of Spain   Trinidad/Tobago    3-0 Dominican Republic
                           [Arnold Dwarika 68pen and 90pen, Angus Eve 79]
16- 4-00 Santo Domingo   Dominican Republic 0-1 Trinidad and Tobago
                           [Nigel Pierre 72]

Round 3 

 7- 5-00 Havana          Cuba               1-1 Barbados 
                           [Lester More 45 - Jerry Alexander 18]
21- 5-00 Bridgetown      Barbados           1-1 Cuba
                           [Alexander Cruzata 75og - Lester More 74]
                         Barbados 5-4 on penalties 

 7- 5-00 Saint Johns     Antigua/Barbuda    2-1 Saint Vincent
                           [Gregory Grayson 20, 64 - Phillip Skeal 68og]
21- 5-00 Kingstown       Saint Vincent      4-0 Antigua and Barbuda
                           [John Vincentn 11, Charles Wesley 50, Guy Alwyn 56, 61]

 7- 5-00 Port of Spain   Trinidad/Tobago    3-1 Haiti
                           [Marvin Andrews 34, Arnold Dwarika 75pen, Dwight Yorke 76 
                            - Pierre Golman 90]
21- 5-00 Port-au-Prince  Haiti              1-1 Trinidad and Tobago
                           [Dieuphene Thelamour 82 - Dwight Yorke 24]


Playoffs
 4- 6-00 Havana          Cuba               0-1 Canada
                           [Jason de Vos 42]
11- 6-00 Winnipeg        Canada             0-0 Cuba

11- 6-00 Saint Johns     Antigua/Barbuda    0-1 Guatemala
                           [Guillermo Ramírez 33]

18- 6-00 Cd. Guatemala   Guatemala          8-1 Antigua and Barbuda
                           [Edgar Valencia 18, Carlos Ruiz 31, 34, Juan Carlos Plata 37, 79,
                            Juan Manuel Funez 72, Freddy García 83, 87 - Desmond Bleau 60]

 3- 6-00 San Pedro Sula  Honduras           4-0 Haiti
                           [Milton Núñez 31, Francisco Pavón 40, Carlos Pavón 76, 
                            Samuel Caballero 88]
17- 6-00 Port-au-Prince  Haiti              1-3 Honduras 
                           [Pierre Golman 50 - Samuel Caballero 8, Milton Núñez 49,
                            Julio León 87]

Semifinal Round

Costa Rica, Jamaica, Mexico and the United States qualify
directly for the semifinal round. 

The 12 teams qualified for the semifinal round will be drawn
into three groups of four teams. The two top teams from each
group qualify for the final round of six teams. They will play
off in a single group from which the top three teams qualify for
the finals in Japan and South Korea.

Group C

 1.Trinidad/Tob. 6  5  0  1 14- 7 15
 2.Mexico        6  4  1  1 17- 2 13
 3.Canada        6  1  2  3  1- 8  5
 4.Panama        6  0  1  5  1-16  1

16- 7-00 Panama City     Panama             0-1 Mexico
                           [Ramón Ramírez 88]
16- 7-00 Edmonton        Canada             0-2 Trinidad and Tobago
                           [Angus Eve 43, Dwight Yorke 73]
23- 7-00 Port of Spain   Trinidad/Tobago    1-0 Mexico
                           [Russell Latapy 86]
23- 7-00 Panama City     Panama             0-0 Canada
15- 8-00 Cd. de México   Mexico             2-0 Canada
                           [José Manuel Abundis 48, Paul Fenwick 81og]
16- 8-00 Port of Spain   Trinidad/Tobago    6-0 Panama
                           [Anthony Rougier 2, Jorge Dely Valdez 26og, Dwight Yorke 36, 61,
                            Angus Eve 59, Nigel Pierre 77]
 3- 9-00 Cd. de México   Mexico             7-1 Panama
                           [Victor Ruiz 8pen, José Manuel Abundis 36, Miguel Zepeda 44, 
                            Cuauhtémoc Blanco 47pen, 90, Rafael Márquez 54, 
                            Ramón Ramírez 75 - Jorge Dely Valdez 54]
 3- 9-00 Port of Spain   Trinidad/Tobago    4-0 Canada
                           [Russell Latapy 27, Reynold Carrington 28, Stokely Mason 54,
                            Angus Eve 89]
 8-10-00 Cd. de Mexico   Mexico             7-0 Trinidad and Tobago
                           [Cuauhtémoc Blanco 20, 28pen, Jared Borgetti 26, 30, 71, 
                            Duilio Davino 66, Victor Ruiz 75pen]
 9-10-00 Winnipeg        Canada             1-0 Panama
                           [Jim Brennan 82]
15-11-00 Port of Spain   Trinidad/Tobago    1-0 Panama
                           [Nigel Pierre 15]
15-11-00 Toronto         Canada             0-0 Mexico

Group D

 1.Honduras      6  5  0  1 25- 5 15
 2.Jamaica       6  4  0  2  7- 4 12
 3.El Salvador   6  3  0  3 13-13  9
 4.Saint Vincent 6  0  0  6  2-25  0

16- 7-00 Kingstown       Saint Vincent      0-1 Jamaica
                           [Onandi Lowe 23]
16- 7-00 San Salvador    El Salvador        2-5 Honduras
                           [Elías Montes 8, Mauricio Cienfuegos 89 - Samuel Caballero 12, 
                            Dany Turcios 37, Carlos Pavón 42, 62, David Suazo 88]
23- 7-00 Kingston        Jamaica            3-1 Honduras
                           [Theodore Whitmore 27, Onandi Lowe 69, Deon Burton 77 - 
                            Francisco Ramírez 2]
23- 7-00 San Salvador    El Salvador        7-1 Saint Vincent
                           [Elías Montes 19, Carlos Castro 34, Guillermo Rivera 49, 60,
                            Raúl Díaz Arce 69, 83, 85 - Jamal Ballantyne 9]
16- 8-00 Tegucigalpa     Honduras           6-0 Saint Vincent
                           [Carlos Pavón 5, 88, Francisco Ramírez 19, 59,
                            Amado Guevara 27pen, Renan Vengoché 90]
16- 8-00 Kingston        Jamaica            1-0 El Salvador
                           [Onandi Lowe 35]
 2- 9-00 San Pedro Sula  Honduras           5-0 El Salvador
                           [Carlos Pavón 21, 44, 58, David Suazo 47, Jorge Caballero 85]
 3- 9-00 Kingston        Jamaica            2-0 Saint Vincent
                           [Andy Williams 45, Onandi Lowe 50] 
 8-10-00 Tegucigalpa     Honduras           1-0 Jamaica
                           [Danilo Turcios 45]
 8-10-00 Kingstown       Saint Vincent      1-2 El Salvador
                           [Marlon James 79 - Daniel Sagastizaga 3, Vladimir Cubias 89]
15-11-00 San Salvador    El Salvador        2-0 Jamaica
                           [Juan Carlos Padilla 17, Jorge Rodríguez 24]
15-11-00 Kingstown       Saint Vincent      0-7 Honduras
                           [Francisco Ramírez 26, 31, Wilmer Velásquez 46, 
                            Christián Santa María 52, Luis Santa María 77, 
                            Jorge Caballero 85, Renan Bengoche 89]

Group E

 1.USA           6  3  2  1 14- 3 11
 2.Costa Rica    6  3  1  2  9- 6 10
   Guatemala     6  3  1  2  9- 6 10
 4.Barbados      6  1  0  5  3-20  3

16- 7-00 Mazatenango     Guatemala          1-1 USA
                           [Carlos Ruiz 88 - Ante Razov 45]
16- 7-00 Bridgetown      Barbados           2-1 Costa Rica
                           [Llewellyn Riley 49, Michael Forde 89 - Alejandro Madrigal 48] 
22- 7-00 Cd. Guatemala   Guatemala          2-0 Barbados
                           [Carlos Ruiz 2, Fredy García 83]
23- 7-00 San José        Costa Rica         2-1 USA
                           [Rolando Fonseca 10, Hernán Medford 90pen - Earnie Stewart 66]
15- 8-00 San José        Costa Rica         2-1 Guatemala
                           [Paulo Wanchope 33, 48 - Dwight Pezzarossi 68]
16- 8-00 Foxboro         USA                7-0 Barbados
                           [Eddie Pope 14, Brian McBride 28, Joe-Max Moore 45, 82,
                            John O'Brien 46, Tab Ramos 72, Earnie Stewart 74]
 3- 9-00 San José        Costa Rica         3-0 Barbados
                           [Jafet Soto 36, Rolando Fonseca 41, Hernán Medford 54pen]
 3- 9-00 Washington DC   USA                1-0 Guatemala
                           [Brian McBride 72]
 8-10-00 Bridgetown      Barbados           1-3 Guatemala
                           [Llewellyn Riley 24 - Fredy García 3, Carlos Ruiz 10,
                            Mario Acevedo 84]
11-10-00 Columbus        USA                0-0 Costa Rica
15-11-00 Bridgetown      Barbados           0-4 USA
                           [Clint Mathis 63, Earnie Stewart 73, Cobi Jones 77, 
                            Ante Razov 90]
15-11-00 Mazatenango     Guatemala          2-1 Costa Rica
                           [Carlos Ruiz 53, 87 - Rolando Fonseca 71]

Second Place Playoff
 6- 1-01 Miami           Costa Rica         5-2 Guatemala
                           [Paulo Wanchope 7, Rolando Fonseca 43, 59, Reynaldo Parks 58,
                            Jafet Soto 73 - Carlos Ruiz 4, 89] 

Final Round

 1.COSTA RICA   10  7  2  1 17- 7 23
 2.MEXICO       10  5  2  3 16- 9 17
 3.USA          10  5  2  3 11- 8 17
 4.Honduras     10  4  2  4 17-17 14
 5.Jamaica      10  2  2  6  7-14  8 
 6.Trinidad/T.  10  1  2  7  5-18  5

28- 2-01 Kingston        Jamaica            1-0 Trinidad and Tobago 
                           [Tyrone Marshall 15]
28- 2-01 Columbus        USA                2-0 Mexico  
                           [Josh Wolff 47, Earnie Stewart 88]
28- 2-01 San José        Costa Rica         2-2 Honduras 
                           [Rolando Fonseca 70, Rodrigo Cordero 90 - José Luis Pineda 2, 
                            Milton Núñez 85] 
25- 3-01 Cd. de México   Mexico             4-0 Jamaica  
                           [Antonio De Nigris 15, 18, Jared Borgetti 84, 88]
28- 3-01 San José        Costa Rica         3-0 Trinidad and Tobago 
                           [Steven Bryce 46, Paulo Wanchope 81, 89]
28- 3-01 San Pedro Sula  Honduras           1-2 USA
                           [Julio Cesar de León 60 - Earnie Stewart 33; Clint Mathis 87]
25- 4-01 Port of Spain   Trinidad/Tobago    1-1 Mexico  
                           [Marvin Andrews 14 - Pavel Pardo 61] 
25- 4-01 Kansas City     USA                1-0 Costa Rica
                           [Josh Wolff 70]   
25- 4-01 Kingston        Jamaica            1-1 Honduras   
                           [Ricardo Gardner 56 - Samuel Caballero 80]
16- 6-01 Cd. de México   Mexico             1-2 Costa Rica   
                           [José Abundis 7 - Rolando Fonseca 73, Hernán Medford 87]
16- 6-01 Kingston        Jamaica            0-0 USA
16- 6-01 Port of Spain   Trinidad/Tobago    2-4 Honduras   
                           [Russell Latapy 56, Stern John 90; Carlos Pavón 13pen,
                            Danilo Turcios 20, Rony Morales 54, Amado Gueverra 86pen]
20- 6-01 San Pedro Sula  Honduras           3-1 Mexico 
                           [Carlos Pavón 32, 55, 64pen - Victor Ruiz 86]  
20- 6-01 Foxboro         USA                2-0 Trinidad and Tobago
                           [Ante Razov 2, Earnie Stewart 20]   
20- 6-01 Alajuela        Costa Rica         2-1 Jamaica   
                           [Luis Marin 4, Paulo Wanchope 38 - Onandi Lowe 10]
30- 6-01 Port of Spain   Trinidad/Tobago    1-2 Jamaica
                           [Stern John 26 - Onandi Lowe 30, Deon Burton 68]  
 1- 7-01 Cd. de México   Mexico             1-0 USA
                           [Jared Borgetti 15]
 1- 7-01 Tegucigalpa     Honduras           2-3 Costa Rica
                           [Amado Guevara 25pen, 38 - Paulo Wanchope 9, 
                            Rolando Fonseca 13, Mauricio Solis 83] 
 1- 9-01 Washington DC   USA                2-3 Honduras
                           [Earnie Stewart 7, 83 - Milton Núñez 28, 77, 
                            Carlos Pavón 53pen]
 1- 9-01 Port of Spain   Trinidad/Tobago    0-2 Costa Rica
                           [Ronald Gómez 4, 33] 
 2- 9-01 Kingston        Jamaica            1-2 Mexico
                           [Heriberto Morales 12og - Cuauhtémoc Blanco 63, 75] 
 5- 9-01 Tegucigalpa     Honduras           1-0 Jamaica
                           [Christopher Dood 52og]  
 5- 9-01 Cd. de México   Mexico             3-0 Trinidad and Tobago
                           [Alberto García Aspe 24pen, Jesús Arellano 31,
                            Cuauhtémoc Blanco 85pen]
 5- 9-01 San José        Costa Rica         2-0 USA
                           [Rolando Fonseca 39pen, 68]
 7-10-01 San Pedro Sula  Honduras           0-1 Trinidad and Tobago  
                           [Stern John 61]
 7-10-01 San José        Costa Rica         0-0 Mexico  
 7-10-01 Boston          USA                2-1 Jamaica   
                           [Joe-Max Moore 4, 81pen - James Lawrence 14]
11-11-01 Kingston        Jamaica            0-1 Costa Rica
                           [William Sunsing 6]  
11-11-01 Port of Spain   Trinidad/Tobago    0-0 USA
11-11-01 Cd. de México   Mexico             3-0 Honduras  
                           [Cuauhtémoc Blanco 67, 79pen, Juan Francisco Palencia 71]


Asia

2 automatic qualifiers, nr. 3 plays off against 14th team Europe

Group 1
 1.Oman          6  5  1  0 33- 3 16
 2.Syria         6  4  1  1 40- 6 13
 3.Laos          6  1  1  4  3-40  4 
 4.Philippines   6  0  1  5  2-29  1

30- 4-01 Muscat          Oman              12-0 Laos   
                           [Hani Dhabit 5, 23pen, 30, 45, 90, Taqi Mubarak 21,
                            Yaqoob Juma 39, 44, Nasser Said 61pen, Fauzi Basheer 81,
                            Mohammed Khamis 84, Fauzi Basheer 85]
30- 4-01 Aleppo          Syria             12-0 Philippines   
                           [Bayazir Al Said 14, 16, 49, 77, 80, Tarek Jabban 25, 
                            Bashar Serur 27pen, Nihad Haj Mustafa 45, 
                            Raghdan Shehadeh 46, Mouhanad Bouchi 59, 
                            Mohammed Nasser Afash 75pen, Maher Malki 89]
 4- 5-01 Muscat          Laos               0-7 Oman
                           [Hani Dhabit 15pen, 78, Taqi Mubarak 36, Mohammed 
                            Khamis 38, 41, Yaqoob Juma 42, Majdi Shaaban 90]   
 4- 5-01 Damascus        Philippines        1-5 Syria   
                           [Yanti Barsales 59 - Bashar Serur 42pen, 54pen, 
                            Bayazir Al Said 71, Jomard Moussa 77, 87]
 7- 5-01 Muscat          Oman               7-0 Philippines   
                           [Hani Dhabit 43pen, 80, Fauzi Basheer 61, 68, 
                            Yaqoob Juma 45, 79, Samir Said 82]
 7- 5-01 Aleppo          Syria             11-0 Laos   
                           [Mohammed Nasser 15, 89, Mouhanad Bouchi 25, 79, 
                            Bayazir Al Said 31, 53, 90, Jomard Moussa 33, 
                            Bashar Serur 55, 64, Nihad Haj 69]
11- 5-01 Muscat          Philippines        0-2 Oman   
                           [Yaqoob Juma 11, 56]
11- 5-01 Damascus        Laos               0-9 Syria
                           [Nihad Haj Mustafa 2, 50, Bashar Serur 34pen, 
                            Bayazir Al Said 37, Raghdan Shehadeh 46, Khaled 
                            Zaher 55, 65, Faras Al Khatib 75, Maher Al Sayed 81]
18- 5-01 Aleppo          Syria              3-3 Oman   
                           [Bayazir Al Said 4, Mohamed Nasser Afash 56, Bashar Serur 68pen -
                            Mohamed Al Arimi Khamis 35, Hani Al Dhabit 56pen, Majdi Samir 81]
19- 5-01 Vientiane       Laos               2-0 Philippines  
                           [Phengta Phounsamay 15, Valasine Dalaphone 55] 
25- 5-01 Muscat          Oman               2-0 Syria   
                           [Taqi Mubarak 45, Majdi Samir 67]
26- 5-01 Manila          Philippines        1-1 Laos   
                           [Jimmy Dona 28 - Chanthy Souksombaph 82]

Group 2 (in Tabriz)

 1.Iran          2  2  0  0 21- 0  6 
 2.Tajikistan    2  1  0  1 16- 2  3 
 3.Guam          2  0  0  2  0-35  0 
   Myanmar       withdrew Nov 13, 2000

24-11-00  Iran              19-0 Guam
            [Farhad Majidi 12, 75, 79, Karim Bagheri 13, 23, 33, 48, 67, 77,
             Ali Karimi 19, 55, 58, 86, Alireza Nikbakht-vahedi 31, 
             Ali Daei 34pen, 53, 72, Sohrab Bakhtiarizadeh 43, 69]
26-11-00  Tajikistan        16-0 Guam
            [Alier Ashurmamadov 3, 16, Takhirjon Muminov 13, Denis Knitel 20,
             Rustam Khudjaev 26, 39, 70, Sukhrob Khamidov 31, 47, 77, 89pen,
             Rakhmatullu Fuzaylov 52, Zaker Berdykulov 62, 67, Shukhrat Jabbarov 77, 
             Rustam Usmonov 87]
28-11-00  Iran               2-0 Tajikistan   
            [Ali Daei 47, Mehdi Hashemi-Nasab 54]

Group 3

 1.Qatar         6  5  1  0 14- 3 16
 2.Palestine     6  2  1  3  8- 9  7 
 3.Malaysia      6  2  1  3  8-11  7  
 4.Hongkong      6  1  1  4  3-10  4 

(in Hongkong)
 4- 3-01  Malaysia           1-5 Qatar 
            [Talib Rosdi 9; Mohammed Salem Al Enazi 10, 37, 59, 
             Mubarak Mustafa 51pen, Jassem Youssef Al Tamimi 75]
 4- 3-01  Hongkong           1-1 Palestine
            [Chan Ho-man 72; Emad Ayoub El Kair 64]
 8- 3-01  Palestine          1-2 Qatar   
            [Emad Ayoub El Kair 54; Dahi Saad Al Naemi 31, Mubarak Mustafa 65]
 8- 3-01  Hongkong           0-2 Malaysia
            [Akmal Rizal Rakhli 46, 79]
11- 3-01  Malaysia           0-1 Palestine
            [Mohammad Al Geesh 36]  
11- 3-01  Hongkong           0-2 Qatar
            [Mohammed Salem Al Enazi 42, Feng Ji-zhi 67og]
(in Doha)
20- 3-01  Palestine          1-0 Hongkong    
            [Fadi Abulatifa 58]
20- 3-01  Qatar              0-0 Malaysia   
23- 3-01  Malaysia           1-2 Hongkong   
            [Hairuddin Omar 86; Seng Jai-zhi 11, Keung He-chi 78]
23- 3-01  Qatar              2-1 Palestine
            [Mohammed Saleh Al Enazi 24, Abdul Aziz Hassan 45; Imad Ayoub 30]
25- 3-01  Qatar              3-0 Hongkong   
            [Dhahi Noubi 45, Mechal Moubarak 89, Jassem Youssef Al Tamimi 90]
25- 3-01  Palestine          3-4 Malaysia   
            [Imad Ayoub 3, Jamal Al-Holi 29pen, Mohamed Al-Jeech 90; 
             Akmal Rizal 21, 62pen, Hairuddin Omar 53, Iswan Fadli Idrus 56]

Group 4

 1.Bahrain       6  5  0  1  9- 4 15 
 2.Kuwait        6  4  1  1  9- 3 13 
 3.Kyrgyzstan    6  1  1  4  3- 9  4 
 4.Singapore     6  0  2  4  3- 8  2 

(in Singapore)
 3- 2-01  Bahrain            1-2 Kuwait
            [Yusuf A'Amer Al Sadi 90 - Jassem Al Houwaidi 66, Naser Al Sauhi 72]  
 3- 2-01  Singapore          0-1 Kyrgyzstan 
            [Ilia Kovalenko 83]  
 6- 2-01  Kyrgyzstan         0-1 Bahrain
            [Yusuf A'Amer Al Sadi 86]
 6- 2-01  Singapore          1-1 Kuwait
            [Noh Alam Shah 86 - Bashar Abdullah 61]
 9- 2-01  Kyrgyzstan         0-3 Kuwait
            [Ali Asel 61, Jassem Al Houwaidi 85, Khalaf Al Mutairi 90]
 9- 2-01  Singapore          1-2 Bahrain 
            [Mohd Noor Ali 65 - Yusuf A'Amer Al Sadi 15, 25]
(in Kuwait)
21- 2-01  Bahrain            2-1 Kyrgyzstan   
            [Mohammad Salmeen 23, Mohammad Hassan 74 - Zamirbek Jumagulov 8]
21- 2-01  Kuwait             1-0 Singapore
            [Khalaf Salama Al Mutairi 52]
24- 2-01  Kuwait             2-0 Kyrgyzstan
            [Jassem Al Houwaidi 21, Faraj Laheeb 87]   
24- 2-01  Bahrain            2-0 Singapore
            [Khamis Aid 40, Yusuf A'Amer Al Sadi 43]
27- 2-01  Kyrgyzstan         1-1 Singapore 
            [Ilia Kovalenko 77 - Ishak Ratna 60]
27- 2-01  Kuwait             0-1 Bahrain   
            [Mohamed Hassan Mohamed 72pen]

Group 5

 1.Thailand      6  5  1  0 20- 5 16 
 2.Lebanon       6  4  1  1 26- 5 13
 3.Sri Lanka     6  1  1  4  8-20  4
 4.Pakistan      6  0  1  5  5-29  1 

(in Beirut)
13- 5-01  Sri Lanka          2-4 Thailand
            [Imthyas Raheem 20, 50 - Kiatisuk Senamuang 46, 51,
             Therdsak Chaiman 53, Thawatchai Damrong-Ongtrakul 84]
13- 5-01  Lebanon            6-0 Pakistan
            [Haytham Zein 6, 32, 88, Moussa Hojeij 49, Gilberto Dos Santos 51pen,
             Rida Antar 90]
15- 5-01  Pakistan           0-3 Thailand
            [Sakesan Pituratana 35, 52, Therdsak Chaiman 86]
15- 5-01  Lebanon            4-0 Sri Lanka
            [Ridha Antar 44, 63, Moussa Hojeij 65, Mohamed Qassas 90]
17- 5-01  Pakistan           3-3 Sri Lanka
            [Ghohar Zaman 75, 80, 85 - Imthyas Raheem 45, Ediri Channa 72, 
             Weerarathne Kassun 83]
17- 5-01  Lebanon            1-2 Thailand
            [Surachai Jirasirachote 9og - Sakesan Pituaratana 15, 
             Kiatisuk Senamuang 27] 
(in Bangkok)
26- 5-01  Pakistan           1-8 Lebanon
            [Muhammad Arshad 20 - Faysal Antar 5, Vartan Ghazarian 10, 60,
             Rida Antar 32, 42, Gilberto Dos Santos 46, 88, Marcilio Da Silva 78 
26- 5-01  Thailand           3-0 Sri Lanka
            [Sakesan Pituratana 37, Kiatisuk Senamuang 50, 60]  
28- 5-01  Sri Lanka          0-5 Lebanon
            [Vartan Ghazarian 25, Faysal Antar 37, Marcilio Da Silva 48, 
             Haytham Zein 64, Korken Yinkibarian 82]
28- 5-01  Thailand           6-0 Pakistan
            [Kiatisuk Senamuang 10, 51, 55, 74, Niweat Siriwong 78,
             Surachai Jirasirichote 83]
30- 5-01  Sri Lanka          3-1 Pakistan
            [Kasun Nadika 6, 48, E.B. Channa 11 - Muhammad Riaz 9]
30- 5-01  Thailand           2-2 Lebanon
            [Sakesan Pituratana 73, Tawan Sripan 77 - Vartan Ghazarian 35, 
             Moussa Hojeij 87]

Group 6 

 1.Iraq          6  4  2  0 28- 5 14
 2.Kazakhstan    6  4  2  0 20- 2 14
 3.Nepal         6  2  0  4 13-25  6
 4.Macao         6  0  0  6  2-31  0 

NB: group originally scheduled to play 6 matches in Kathmandu, March 25-29, 2001; 
    after Nepal withdrew from organising the matches, AFC assigned the group to
    Almaty; following an Iraq protest it was decided to first play 6 matches in
    either Amman or Baghdad (later fixed at Baghdad) and then 6 in Almaty

(in Baghdad)
12- 4-01  Nepal              0-6 Kazakhstan
            [Ashkat Kadukulov 11, Rafael Urazbakhtin 21, Oleg Litvinenko 28, 
             Yevgeniy Lunev 73, Ruslan Baltiyev 75, Ashkat Kadukulov 82pen]
12- 4-01  Iraq               8-0 Macao
            [Husham Muhammed 21, 31, 33, 35, 76, Sabah J'aeer 60, 83, 
             Ahmed Kadhim 87]
14- 4-01  Macao              0-3 Kazakhstan
            [Igor Avedeyev 11, Oleg Litvinenko 57, Konstantin Gorovenko 68]
14- 4-01  Iraq               9-1 Nepal
            [Abdul Wahab Abulheel 6pen, 20pen, Husham Muhammed 15, 59, 
             Habeeb Ja'far 21, Haider Abdullah 36, Emad Ridha Muhammed 56,
             Ahmed Kadhim 65, 75 - Nirajan Rayamajhi 25]
16- 4-01  Macao              1-4 Nepal
            [Leong Kit Cheong 28; Rayamajhi Nirajan 18, 61, Thapa Kumar 32, 
             Khadha Hari 74pen]
16- 4-01  Iraq               1-1 Kazakhstan
            [Abdul Wahab Abulheel 31pen; Baltiyev Ruslan 6] 
(in Almaty)
21- 4-01  Macao              0-5 Iraq 
            [Abdul Wahab Abolheel 45, 80, Abbas Hassum 57, 90, Haidar Jassim 88]
21- 4-01  Kazakhstan         4-0 Nepal
            [Maxim Shevchenko 43, 73, Ruslan Baltiyev 69pen, Konstantin Gorovenko 87]
23- 4-01  Kazakhstan         5-0 Macao
            [Dmitry Byakov 50, 70, Igor Avdeyev 51, 72, Konstantin Gorovenko 83]
23- 4-01  Nepal              2-4 Iraq
            [Hari Khadka 37, Nirayan Rayamajhi 63; Haidar Jassim 27, 
             Abdul Wahab Abolheel 30, Emad Ridha 33, Amer Mhasen 54]
25- 4-01  Nepal              6-1 Macao
            [Nirajan Rayamajhi 38, 49, 56, Bal Topal Maharjan 52, Deepak Lama 67,
             Basanta Kumar Thapa 90 - Leong Ki Meng 50]
25- 4-01  Kazakhstan         1-1 Iraq
            [Oleg Litvinenko 32 - Haidar Majid 42]

Group 7

 1.Uzbekistan    6  4  2  0 20- 5 14
 2.Turkmenistan  6  4  0  2 12- 7 12
 3.Jordan        6  2  2  2 12- 7  8
 4.Taiwan        6  0  0  6  0-25  0 

(in Tashkent)
23- 4-01  Turkmenistan       2-0 Jordan 
            [Dzhumadurdy Meredov 52, Redzhepmurat Agabayev 81]
23- 4-01  Uzbekistan         7-0 Taiwan
            [Dzhafar Irismetov 3, 23, 68, 74, Alexei Dionisiyev 21, 
             Vladimir Maminov 35, Georgy Georgiyev 43]
25- 4-01  Taiwan             0-2 Jordan
            [Belal Al Laham 16, Mehd Omar Shilbayeh 57]
25- 4-01  Uzbekistan         1-0 Turkmenistan
            [Mirjalol Kasymov 63]
27- 4-01  Turkmenistan       5-0 Taiwan
            [Gochkuli Gochkuliyev 5pen, Jumadurdy Meredov 44, 
             Kakha Gogoladze 53, 62, Yury Bordolimov 72]
27- 4-01  Uzbekistan         2-2 Jordan
            [Vladimir Maminov 53pen, Nikolai Shirshov 65; Badran Al-Shaqran 13,
             Esam Abu Touk 24]
(in Amman)
 3- 5-01  Jordan             6-0 Taiwan
            [Esam Abu Touk 45, 49pen, Badran al-Shaqran 61, Rateb Awadat 85,
             Ghanem Hamarsheh 87, 89]
 3- 5-01  Turkmenistan       2-5 Uzbekistan
            [Vladimir Bayramov 42, 44 - Mirdjalal Kasimov 21pen, Jafar Irismetov 35, 
             Ulugbek Bakayev 48, Andrey Akopyants 82, Georgi Georgiev 88]
 5- 5-01  Taiwan             0-4 Uzbekistan
            [Jafar Irismetov 14, 90, Mirdjalal Kasimov 56, 58]
 5- 5-01  Jordan             1-2 Turkmenistan
            [Esam E. Abu Touk 7 - Gogoladze Kakha 25, Durduev Kurbangeldi 85]
 7- 5-01  Taiwan             0-1 Turkmenistan
            [Kulosgazov Azat 37]
 7- 5-01  Jordan             1-1 Uzbekistan
            [Esam E. Abu Touk 54pen - Vladimir Maminov 77pen]

Group 8

 1.UAE           6  4  0  2 21- 5 12
 2.Yemen         6  3  2  1 14- 8 11
 3.India         6  3  2  1 11- 5 11 
 4.Brunei        6  0  0  6  0-28  0 

 7- 4-01 Bandar Seri B.  Brunei             0-5 Yemen
                           [Anwar Mutahr 8, Adel Abdullah 52, Ali Aboud 82, 
                            Ali Mohammed 86, 88]
 8- 4-01 Bangalore       India              1-0 UAE
                           [Jules Alberto 71]   
14- 4-01 Bandar Seri B.  Brunei            0-12 UAE
                           [Yasser Salem Saleh Ali 1, 58, 67, 75, 81, 
                            Mohammad Omar Ahmed 12, 45, Mohammad Ibrahim Hussain 27,
                            Sabait Kahter Fayel 38, Abdul Salam Jumaa Antar 49,
                            Ali Momin 50og, Fahed Masoud Ali Masoud 90]
15- 4-01 Bangalore       India              1-1 Yemen  
                           [Bhaichung Bhutia 53 - Abdusalam Al-Ghorbani 43] 
26- 4-01 Al Ain          UAE                1-0 India 
                           [Subait Khater 63]  
27- 4-01 Sana'a          Yemen              1-0 Brunei
                           [Abdusalam Al-Ghorbani 75]
 4- 5-01 Sana'a          Yemen              3-3 India
                           [Adel Al-Salemi 13pen, 20, 62; Jo Paul Anchery 16,
                            Khalid Ahmed Jamil 38, I.M. Vijayan 51]   
 4- 5-01 Al Ain          UAE                4-0 Brunei 
                           [Yaser Salem 20, 50, Saeed Al Kas 70, Faisal Khalil 86]
11- 5-01 Sana'a          Yemen              2-1 UAE
                           [Abdusalam Al-Ghorbani 52, Ali Al-Nunu 73; Saeed Al-Kas 44]   
12- 5-01 Bandar Seri B.  Brunei             0-1 India 
                           [Jo Paul Anchery 75]  
18- 5-01 Al Ain          UAE                3-2 Yemen  
                           [Saeed Hassan Al-Kas 37, 40, Yaser Salem Saleh 45 -
                            Ali Al Nono 39, Adel Abdullah Ali 61] 
20- 5-01 Bangalore       India              5-0 Brunei 
                           [Alberto 12, I.M.Vijayan 23, Baichung Bhutia 35pen, 
                            Jo Paul Anchery 59, Abdul Hakim 77]

Group 9

 1.China         6  6  0  0 25- 3 18
 2.Indonesia     6  4  0  2 16- 7 12
 3.Maldives      6  1  1  4  8-19  4
 4.Cambodia      6  0  1  5  2-22  1 

 1- 4-01 Male            Maldives           6-0 Cambodia  
                           [Ali Umar 33, 79, Adam Abdulatif 52, 90, Ali Shiham 68,
                            Ashraf Luthufee 82]
 8- 4-01 Jakarta         Indonesia          5-0 Maldives
                           [Agung Setyabudi 7, Kurniawan Dwi Yulianto 13,
                            Bima Sakti 51, Uston Nawawi 61, Bambang Pamungkas 67]   
15- 4-01 Phnom Penh      Cambodia           1-1 Maldives   
                           [Chea Makara 78 - Ismail Naseem 67]
22- 4-01 Xian            China             10-1 Maldives
                           [Xu Yulong 12, 45, Wu Chengying 18, Xie Hui 42, 50, 63, 
                            Fan Zhiyi 52, 74pen, Yang Chen 61, Li Weifeng 89 -
                            Ismail Naseem 62]
22- 4-01 Jakarta         Indonesia          6-0 Cambodia 
                           [Samel Nasa 26og, Uston Nawawi 42, 46, 71,
                            Aples Tecuari 73, Kurniawan Dwi Yulianto 76]
28- 4-01 Male            Maldives           0-1 China 
                           [Xie Hui 44]  
29- 4-01 Phnom Penh      Cambodia           0-2 Indonesia
                           [Eko Purdjianto 78, Bambang Pamungkas 87]   
 6- 5-01 Phnom Penh      Cambodia           0-4 China  
                           [Li Jin Yu 5, Qu Bo 43, Ma Mingyu 58, Li Jin Yu 63] 
 6- 5-01 Male            Maldives           0-2 Indonesia   
                           [Kurniawan Dwi Yulianto 10, Ismed Sofyan 50]
13- 5-01 Beijing         China              5-1 Indonesia
                           [Li Weifeng 50, Yang Chen 62, Xie Hui 71, 90,
                            Qi Hong 82 - Kurniawan Dwi Yulianto 40]
20- 5-01 Guangzhou       China              3-1 Cambodia   
                           [Ma Mingyu 5, Xu Yunlong 22, Li Bin 87 - ? 12]
27- 5-01 Jakarta         Indonesia          0-2 China   
                           [Xie Hui 45, Wu Chengying 69]

Group 10 (in Dammam)

 1.Saudi Arabia  6  6  0  0 30- 0 18
 2.Vietnam       6  3  1  2  9- 9 10 
 3.Bangladesh    6  1  2  3  5-15  5 
 4.Mongolia      6  0  1  5  2-22  1 

 8- 2-01  Vietnam            0-0 Bangladesh   
 8- 2-01  Saudi Arabia       6-0 Mongolia
            [Mohammad Al-Shalhoub 10, 25, Obaid Al-Dossari 23, 
             Hussain Abdulghani 30, 59, Marzouk Al-Otaybi 71]   
10- 2-01  Mongolia           0-1 Vietnam
            [Nguyen Hong Son 90pen]
10- 2-01  Saudi Arabia       3-0 Bangladesh
            [Talal Al-Meshal 30, 85, Sami Al-Jaber 63]
12- 2-01  Mongolia           0-3 Bangladesh  
            [Mohd Alfaz Ahmad 41, 60, Mohd Rokonuzzanin 85] 
12- 2-01  Saudi Arabia       5-0 Vietnam 
            [Talal Al-Meshal 17, 88, Sami Al-Jaber 29pen, 70, 90]
15- 2-01  Saudi Arabia       6-0 Mongolia
            [Sami Al-Jaber 20, Mohammad Al-Shalhoub 24, Talal Al-Meshal 28,
             Obeid Al-Dossary 40, 86, Mohammed Al-Khilaiwi 76] 
15- 2-01  Bangladesh         0-4 Vietnam
            [Nguyen Van Sy 65, Nguyen Hong Son 73, 87pen, Nguyen Trung Vinh 77]
17- 2-01  Vietnam            4-0 Mongolia   
            [Nguyen Luong Phuc 3, 87, Nguyen Hong Son 15, 21]
17- 2-01  Saudi Arabia       6-0 Bangladesh   
            [Mohsen Al-Harithy 5, Talal Al-Meshal 27, 28, 43, Obeid Al-Dossary 33, 38]
19- 2-01  Mongolia           2-2 Bangladesh  
            [Bayarzorig 36, Buman-Uchral 90; Sujan Mohamed 40, 82]
19- 2-01  Saudi Arabia       4-0 Vietnam   
            [Talal Al-Meshal 31, 71, 79, Obeid Al-Dossary 88]

Final Round

The two winners of the final round groups qualify for the finals 
in Japan and South Korea. The two runners-up will play off for the 
right to meet a European group runner-up in a further play-off. 
The winner of this play-off qualifies for the finals.

Group A

 1.SAUDI ARABIA  8  5  2  1 17- 8 17
 2.Iran          8  4  3  1 10- 7 15
 3.Bahrain       8  2  4  2  8- 9 10
 4.Iraq          8  2  1  5  9-10  7
 5.Thailand      8  0  4  4  5-15  4

17- 8-01 Baghdad         Iraq               4-0 Thailand
                           [Hisham Mohamed 23, 76, Imad Mohamed 70, Leith Husein 86]
17- 8-01 Riyadh          Saudi Arabia       1-1 Bahrain
                           [Obeid Al-Dossary 84 - Mohamed Salmin 18]
23- 8-01 Manama          Bahrain            2-0 Iraq
                           [Talal Youssef 58, Ghazi al Qawari 81] 
24- 8-01 Tehran          Iran               2-0 Saudi Arabia
                           [Ali Daei 54pen, 64]
31- 8-01 Manama          Saudi Arabia       1-0 Iraq 
                           [Obeid Al-Dossary 45]
 1- 9-01 Bangkok         Thailand           0-0 Iran
 6- 9-01 Manama          Bahrain            1-1 Thailand
                           [Khaled Al-Dossari 17 - Kiatisuk Senamuang 64]
 7- 9-01 Baghdad         Iraq               1-2 Iran
                           [Imad Mohamed 20 - Ali Karimi 30, Ali Daei 84]
14- 9-01 Tehran          Iran               0-0 Bahrain
15- 9-01 Bangkok         Thailand           1-3 Saudi Arabia
                           [Sakesan Pituratana 28 - Sami Al Jaber 47,
                            Abdullah Bin Shehan 63, Obeid Al Dossary 70]
21- 9-01 Manama          Bahrain            0-4 Saudi Arabia
                           [Obeid Al-Dossary 26, Abdullah Al-Sheehan 28, 
                            Abdullah Al-Waked 41, Sami Al-Jaber 89]
22- 9-01 Bangkok         Thailand           1-1 Iraq
                           [Suthee Suksomkit 38 - Emad Ridha 63]
28- 9-01 Baghdad         Iraq               1-0 Bahrain
                           [Imad Mohamed 14]
28- 9-01 Jeddah          Saudi Arabia       2-2 Iran
                           [Abdallah Waked 20, Hassan Yami 59 - Ali Daei 42, 
                            Sirous Dinmohammadi 84]
 5-10-01 Tehran          Iran               1-0 Thailand
                           [Ali Vahedi Nikbakht 32]
 5-10-01 Amman           Iraq               1-2 Saudi Arabia
                           [Abdul Wahab Aboulheil 31 - Abdullah al-Shaihan 1, 77]
12-10-01 Tehran          Iran               2-1 Iraq
                           [Mehdi Mahdavikia 27, Ali Karimi 71 - Qahtan Drain 52]
13-10-01 Bangkok         Thailand           abd Bahrain            [abd in 24' at 0-1 due to
                           [Salman Isa Ghuloom 20]                  fire in stadium]
16-10-01 Bangkok         Thailand           1-1 Bahrain
                           [Wirawoot Srimaka 21 - Hussain Ali Ahmed 90]
21-10-01 Manama          Bahrain            3-1 Iran
                           [Abdallah Marzouki 8, Ali Hussein 45,
                            Mohamed Hussain 90 - Ali Daei 82]
21-10-01 Riyadh          Saudi Arabia       4-1 Thailand
                           [Abdallah Sheehan 40, Abdallah Jamaan 50, Sami Jaber 66pen,
                            Ibrahim Mater 73 - Boriban Tananchai 48]

Group B

 1.CHINA         8  6  1  1 13- 2 19
 2.UAE           8  3  2  3 10-11 11
 3.Uzbekistan    8  3  1  4 13-14 10
 4.Qatar         8  2  3  3 10-10  9
 5.Oman          8  1  3  4  7-16  6

16- 8-01 Doha            Qatar              0-0 Oman
17- 8-01 Abu Dhabi       UAE                4-1 Uzbekistan
                           [Yasser Salem 21, Gharib Hareb 33pen, Fahd Ali 45,
                            Zuhair Bakhit 85 - Nikolay Shirshov 37]
25- 8-01 Shenyang        China              3-0 UAE
                           [Li Xiaopeng 2, Qi Hong 19, Hao Haidong 33]
26- 8-01 Tashkent        Uzbekistan         2-1 Qatar
                           [Jafar Irismetov 36, Mirjalol Kasimov 52 - 
                            Abdulaziz Hassan 88]
31- 8-01 Abu Dhabi       UAE                0-2 Qatar
                           [Ahmed Khalifa 65, Abdul Nasser Ali Al Obaidly 71]
31- 8-01 Muscat          Oman               0-2 China
                           [Qi Hong 70, Fan Zhiyi 84pen]
 7- 9-01 Doha            Qatar              1-1 China
                           [Bashid Al Noobi 31 - Li Weifeng 90]
 8- 9-01 Tashkent        Uzbekistan         5-0 Oman
                           [Jafar Irismetov 17, 73, Maxim Shatskikh 38pen, 
                            Mirjalol Kasimov 50, 67]
14- 9-01 Muscat          Oman               1-1 UAE
                           [R. Salem 52 - Aziz Al-Anbari 13]
15- 9-01 Shenyang        China              2-0 Uzbekistan
                           [Li Weifeng 63, Fan Zhiyi 76]
21- 9-01 Muscat          Oman               0-3 Qatar
                           [Walid Hamza 26, Mubarak Mustapha 33, 
                            Mohamed Salem Al-Enazi 74]
22- 9-01 Tashkent        Uzbekistan         0-1 UAE
                           [Mohamed Omar 5]
27- 9-01 Abu Dhabi       UAE                0-1 China
                           [Qi Hong 43]
28- 9-01 Doha            Qatar              2-2 Uzbekistan
                           [Mohamed Salem Al-Enazi 9, Ahmed Khalifa 89 - 
                            Mirjalol Kasimov 45, Nikolai Shirshov 47]
 4-10-01 Doha            Qatar              1-2 UAE
                           [Waleed Hamzah 47 - Faisal Khalil 43, Yaser Salem 84]
 7-10-01 Shenyang        China              1-0 Oman
                           [Yu Genwei 36]
13-10-01 Muscat          Oman               4-2 Uzbekistan
                           [Yakoub Juma 50, 83, Fouzi Bashir 52, Badr al-Mahrooqi 89
                            - Fezi Davletov 5, Nabil Ashoor 27og]
13-10-01 Shenyang        China              3-0 Qatar
                           [Sun Maozhen 11, Qu Bo 29, Hao Haidong 57]
19-10-01 Abu Dhabi       UAE                2-2 Oman
                           [Abdulrahman Ibrahim 45, Mohammed Omar 60 -
                            Taqi Moubarek 22, Hani Dhabet 41]
19-10-01 Tashkent        Uzbekistan         1-0 China
                           [Nikolai Shirshov 90]

Third Place Playoff
25-10-01 Tehran          Iran               1-0 UAE
                           [Karim Bagheri 45]
31-10-01 Abu Dhabi       UAE                0-3 Iran
                           [Ali Daei 7, Karim Bagheri 75, Mehrdad Minavand 79]

Iran play Ireland (runners-up Europe group 2) for place in final tournament
(see above)

Oceania

1 team to play off against 5th team South America

Group 1 [Coffs Harbour, NSW, Australia]
 1.Australia     4  4  0  0 66- 0 12
 2.Fiji          4  3  0  1 27- 4  9
 3.Tonga         4  2  0  2  7-30  6
 4.Samoa         4  1  0  3  9-18  3
 5.Am. Samoa     4  0  0  4  0-57  0

 7- 4-01  Samoa              0-1 Tonga 
            [Lokoua Taufahema 87]        
 7- 4-01  Fiji              13-0 American Samoa
            [Esala Masi 3pen, 12, 51, 53, Shailemdra Lal 23, 24, 28pen, 39, 45,
             Ulaiasi Radike Mateiwai 31, Valerio Nasema 56, Abinesh Sailesh Samy 69, 74] 
 9- 4-01  Tonga             0-22 Australia 
            [Scott Chipperfield 3, 84, Damian Mori 12, 22, 39, 57, John Aloisi 14, 
             23, 36, 45, 51, 63, Kevin Muscat 17pen, 29pen, 54pen, 83, Tony 
             Popovic 65, Tony Vidmar 73, David Zdrilic 77, 90, Archie Thompson 79, 
             Con Boutsiania 85]
 9- 4-01  American Samoa     0-8 Samoa
            [Mexico Lisi Leututu 8og, Dominic Gabriel 36, Richmond Faaisuaso 42, 
             52, 72, 87, Ben Lemana 58, Junior Michael 63]
11- 4-01  Samoa              1-6 Fiji  
            [Ben Lemana 33pen - Ulaiasi Radike Mateiwai 5, Manoa Raiyawa Masi 21, 41, 
             Atnesh Prasad 49, 84, 86]
11- 4-01  Australia         31-0 American Samoa
            [Con Boutsianis 10, 50, 84, Archie Thompson 12, 23, 27, 29, 32, 37, 42,
             45, 56, 60, 65, 85, 88, David Zrdilic 13, 21, 25, 33, 58, 66, 78, 89,
             Aurelio Vidmar 14, 80, Tony Popovic 17, 19, Simon Colosimo 51, 81,
             Fausto de Amicis 55]
14- 4-01  Fiji               0-2 Australia
            [Steve Corica 23, Hayden Foxe 81] 
14- 4-01  American Samoa     0-5 Tonga
            [Lokoua Taufahema 2, 24, 52, Penieli Moa 79pen, Teu Fakava 86]
16- 4-01  Australia         11-0 Samoa
            [Aurelio Vidmar 5, 50, David Zdrilic 28, 57, Hayden Foxe 44, 
             Tony Popovic 55, 89, Archie Thompson 75, 78, Scott Chipperfield 76,
             Philipo Bureta 81og]
16- 4-01  Tonga              1-8 Fiji 
            [Filisione Taufahema 78 - Jope Namawa Leka 4,
             Esala Masi 30, 37, 48, 90, Leone Vurukania 34, 56, Valerio Nasema 62]

Group 2 [Albany, near Auckland]
 1.New Zealand   4  4  0  0 19- 1 12
 2.Tahiti        4  3  0  1 14- 6  9
 3.Solomon Isl.  4  2  0  2 17-10  6
 4.Vanuatu       4  1  0  3 11-21  3
 5.Cook Islands  4  0  0  4  2-25  0

 4- 6-01  Vanuatu            1-6 Tahiti 
            [Simon Lauru 56  - Tony Senechal 26, Naea Bennett 35, 41, 80, 
             Harold Amaru 53, Felix Tagawa 81]
 4- 6-01  Solomon Islands    9-1 Cook Islands 
            [Batram Suri 13, Patterson Daudau 18, 54, 76, Commins Menapi 30, 52, 85,
             David Furisua 84, Henry Koto 89 - Niki Te-Miha 5]
 6- 6-01  Tahiti             0-5 New Zealand
            [Vaughan Coveny 40pen, 55, 71, Arran Lines 53, Jonathan Perry 88] 
 6- 6-01  Cook Islands       1-8 Vanuatu 
            [Junior Pukoku 13 - Richard Iwai 4, 50, 60, 67, Simon Lauru 27, 
             Gerard Maki Hattone 39, Pita David Maki 75, Warren Waiwai 81]
 8- 6-01  Vanuatu            2-7 Solomon Islands
            [Richard Iwai 9, 90 - Vivian Wickham 18, 48, Commins Menapi 46, 73,
             Stanley Waita 49, Jack Samani 62, Batram Suri 80]
 8- 6-01  New Zealand        2-0 Cook Islands 
            [Noah Hickey 65, 67]
11- 6-01  Solomon Islands    1-5 New Zealand 
            [Batram Suri 83 - Vaughan Coveny 27, 50, Chris Jackson 35, 56, 
             Paul Urlovic 69]
11- 6-01  Cook Islands       0-6 Tahiti
            [Tony Senechal 2, 45, Felix Tagawa 19, 64, 88, Naea Bennett 51] 
13- 6-01  New Zealand        7-0 Vanuatu
            [Vaughan Coveny 2, 8, 29, Chris Jackson 25, Arran Lines 27,
             Mark Burton 61, Ivan Vicelich 68] 
13- 6-01  Tahiti             2-0 Solomon Islands 
            [Samuel Garcia 25pen, Steve Fatupua 77]

Playoff

20- 6-01 Wellington      New Zealand        0-2 Australia
                           [Brett Emerton 5, 82]
24- 6-01 Sydney          Australia          4-1 New Zealand
                           [David Zdrilic 6, 83, Brett Emerton 36, John Aloisi 57 -
                            Vaughan Coveny 42pen]

Australia meet Uruguay for a place in the finals (see above).


Africa

5 places

First Round 

 9- 4-00 Praia           Cape Verde         0-0 Algeria
21- 4-00 Annaba          Algeria            2-0 Cape Verde
                           [Ahmed Bourahli 8, Rafik Saifi 12]

 7- 4-00 Nouakchott      Mauritania         1-2 Tunisia
                           [Slama ould Ely 87 - Radhi Jaidi 65, Hassen Gabsi 77]
22- 4-00 Tunis           Tunisia            3-0 Mauritania
                           [Sidibe Bilal 16og, Ziad Jaziri 25, Mhadhibi 49]

 9- 4-00 Cotonou         Benin              1-1 Senegal
                           [Philippe Isiaack 31 - Ousmane Diagne 15]
23- 4-00 Dakar           Senegal            1-0 Benin
                           [Cheikh Sidy Ba 62]

 8- 4-00 Bissau          Guinea Bissau      0-0 Togo
23- 4-00 Lomé            Togo               3-0 Guinea Bissau
                           [Moustapha Salifou 44, Kouko Salam 65, Dovi Akon 90]

 9- 4-00 Banjul          Gambia             0-1 Morocco 
                           [Bushayib Lembarki 63]
22- 4-00 Casablanca      Morocco            2-0 Gambia
                           [Abdelfattah el Kattari 19, 32]

 9- 4-00 Maseru          Lesotho            0-2 South Africa 
                           [Shaun Bartlett 40, Jabu Pule 71]
22- 4-00 Bloemfontein    South Africa       1-0 Lesotho
                           [Shaun Bartlett 49]

 9- 4-00 Mbabane         Swaziland          0-1 Angola
                           [Edson 51]
23- 4-00 Luanda          Angola             7-1 Swaziland
                           [Helder Vicente 20, Osvaldo Da Cruz (Joni) 28pen, 
                            Antonio Alves (Paulão) 30, 72, Boelua Lokuli 36pen, 88, 
                            Victor Covilha 85 - Siza Dlamini 79] 

 8- 4-00 Gaborone        Botswana           0-1 Zambia
                           [Dennis Lota 43]
22- 4-00 Lusaka          Zambia             1-0 Botswana
                           [Harry Milanzi 82]

 8- 4-00 Antananarivo    Madagascar         2-0 Gabon
                           [Hary Andrianaivo 35, Rado Rasoanaivo 55]
22- 4-00 Libreville      Gabon              1-0 Madagascar
                           [Didier Cousin 42]

 9- 4-00 Omdurman        Sudan              1-0 Mozambique
                           [Farouk Aldod 8]
23- 4-00 Maputo          Mozambique         2-1 Sudan
                           [M.Bucuane "Tico-Tico" 39, 79 - El Mubawid 66] 

 9- 4-00 Malabo          Equatorial Guinea  1-3 Congo-Brazzaville
                           [Remo Eyoma 34 - Georges Ngoma 15, Jean-Sylvestre Nkeoua 29, 
                            Modeste Eta 64]
23- 4-00 Pointe Noire    Congo-Brazzaville  2-1 Equatorial Guinea
                           [Jean-Bedel Moyimbouabeka 7, Ulrich Lepaye 81 - Mba Casiano 67]

 9- 4-00 Tripoli         Libya              3-0 Mali
                           [Jihad Al Muntaser 4, Ahmed Al Musalla 56, Khaled Al Mirghani 81]
23- 4-00 Bamako          Mali               3-1 Libya
                           [Bourama Blen Troare 47, 71, Bassala Toure 82pen - 
                            Faisal Bouchara 45]

 9- 4-00 Kigali          Rwanda             2-2 Ivory Coast
                           [Milly Hassan 46, Julien Ndagano 64 - Akassou Gislain 45, 
                            Keita Fadel 78]
23- 4-00 Abidjan         Ivory Coast        2-0 Rwanda
                           [Ibrahim Bakayoko 36, 65]

 8- 4-00 São Tomé        São Tomé/Príncipe  2-0  Sierre Leone
                           [Amilcar 36, Celso Garrido 65]
22- 4-00 Freetown        Sierra Leone       4-0 São Tomé e Príncipe
                           [Chernor Mansary 25, 30, Mohamed Kallon 50, Ibrahim Sesay 83]
  
 9- 4-00 Bangui          Central Afr. Rep.  0-1 Zimbabwe
                           [Peter Ndlovu 5]
23- 4-00 Harare          Zimbabwe           3-1 Central African Republic
                           [Nqobizitha Ncube 20, Peter Ndlovu 35, Luke Jukulile 87 - 
                            Luciano Djim 90]

 8- 4-00 Victoria        Seychelles         1-1 Namibia
                           [Phillip Zialor 27 - Eliphas Shivute 19]
22- 4-00 Windhoek        Namibia            3-0 Seychelles
                           [Razundura Tjikuzu 7pen, 13, 80]

 7- 4-00 Djibouti        Djibouti           1-1 Congo-Kinshasa
                           [Mahad Khaireh 39 - Ngidi Yemweni 83]
23- 4-00 Kinshasa        Congo-Kinshasa     9-1 Djibouti
                           [Janson Nono Mayele 1, 67, Ngidi Yemweni 25, 59, 88, 
                            Shabani Nonda 33, 35, Michel Dinzey 52, Mpia Lwata 78 
                            - Hared Robleh 29]

19- 4-00 Yaoundé         Cameroon           3-0 Somalia 
                           [Patrick Mboma 26, Marc Vivien Foe 30, Samuel Eto'o 37]
23- 4-00 Yaoundé         Cameroon           3-0 Somalia 
                           [Robert Mbah 16, 27 Salomon Olembe 47]
                           [both legs in Cameroon]  

20- 4-00 Cairo           Mauritius          0-2 Egypt 
                           [Emara 15, Mohammed Farouq 77]
23- 4-00 Alexandria      Egypt              4-2 Mauritius
                           [Kamouna 5, Mohammed Farouq 72, 74, Abdellatif 90 -
                            D.Perjajambee 45, Sebastian Bax 88]
                           [both legs in Egypt]  

 9- 4-00 Asmara          Eritrea            0-0 Nigeria
22- 4-00 Lagos           Nigeria            4-0 Eritrea
                           [Benedict Akwuegbu 14, Garba Lawal 22, Jonathan Akpoborie 65, 
                            Nwankwo Kanu 90]

 9- 4-00 N'Djamena       Chad               0-1 Liberia
                           [Kelvin Seibwe 44]
23- 4-00 Monrovia        Liberia            0-0 Chad

 8- 4-00 Kampala         Uganda             4-4 Guinea
                           [Hassan Mubiru 59, Magid Musisi 63, 88, Abubaker Tabula 77 -
                            Pablo Thiam 24, Souleymane Youla 56, 82, Pascal Fundouno 87]
23- 4-00 Conakry         Guinea             3-0 Uganda
                           [Titi Camara 46 Pascal Seindounou 70, 74]

 9- 4-00 Addis Ababa     Ethiopia           2-1 Burkina Faso
                           [Anteneh Alamerew 48, Sentayehu Getachew 64 - Traore Hammadou 86]
23- 4-00 Ouagadougou     Burkina Faso       3-0 Ethiopia
                           [Mamadou Zongo 3, 38pen, Omar Barro 10]

 8- 4-00 Blantyre        Malawi             2-0 Kenya
                           [Derek Somanje 58, Jones Nkhwazi 90]
22- 4-00 Nairobi         Kenya              abd Malawi             [abd in 88´ at 0-0 due to
                                                                    crowd disturbances]

 8- 4-00 Arusha          Tanzania           0-1 Ghana
                           [Emmanuel Osei Kuffour 21]
23- 4-00 Accra           Ghana              3-2 Tanzania
                           [Osei Kuffuor 20, Augustine Arhilful 27, Dan Addo 63 - 
                            Nteze Lungu 42, Maulid Hassab 51]

Teams play direct knockout with home and away legs. Winners
go through to second round which will be divided into five
groups of five teams. The five winners of these groups qualify
for the finals. 

Group 1

 1.CAMEROON      8  6  1  1 14- 4 19
 2.Angola        8  3  4  1 11- 9 13
 3.Zambia        8  3  2  3 14-11 11
 4.Togo          8  2  3  3 10-13  9
 5.Libya         8  0  1  7  7-19  1

18- 6-00 Luanda          Angola             2-1 Zambia
                           [Fabrice 'Akwa' Maceio 82, 84 - Andrew Sinkala 34]
18- 6-00 Tripoli         Libya              0-3 Cameroon 
                           [Patrick Mboma 36, 67, Patrice Ebongue 87]
                           [NB: 3rd goal also reported as by Mboma]
 8- 7-00 Lusaka          Zambia             2-0 Togo
                           [Harry Milinzi 25, Chaswe Nsofwer 68]
 9- 7-00 Yaoundé         Cameroon           3-0 Angola
                           [Patrice Abanda 20, Bernard Tchoutang 68, 74]
28- 1-01 Lomé            Togo               0-2 Cameroon
                           [Samuel Eto'o 57, Patrick Mboma 75]
28- 1-01 Luanda          Angola             3-1 Libya
                           [Mateus Agostinho (Bodunha) 48, 51,
                            Fabrice 'Akwa' Maceio 75pen - Jehad Muntasser 18]
23- 2-01 Benghazi        Libya              3-3 Togo
                           [Khalifa al-Maqni 11pen, Khaled Khamees 25, 80; 
                            Moustapha Salifou 21, Komlan Amewou 30, Zanzan Atte-Oudey 78] 
25- 2-01 Yaoundé         Cameroon           1-0 Zambia
                           [Patrick Mboma 22]
10- 3-01 Lusaka          Zambia             2-0 Libya
                           [Jones Mwewa 13, Charles Lota 25]
11- 3-01 Lomé            Togo               1-1 Angola
                           [Sheriff Coubadja-Touré 60 - Fabrice 'Akwa' Maceio 67]
21- 4-01 Chingola        Zambia             1-1 Angola
                           [Charles Lota 47 - Gilberto 16]
22- 4-01 Yaoundé         Cameroon           1-0 Libya
                           [Laurent Etamé Mayer 77pen]
 6- 5-01 Lomé            Togo               3-2 Zambia
                           [Komlan Assignon 48, Jerome Dote 80, Eric Akoto 85 -
                            Elie Jatana 6pen, Janvoini Izimbo 65]
 6- 5-01 Luanda          Angola             2-0 Cameroon
                           [Fabrice 'Akwa' Maceio 59, Jaquim Silva (Quinzinho) 69]
29- 6-01 Tripoli         Libya              1-1 Angola
                           [Rajab Elharbi 32 - Fernando Francisco (Zico) 89pen]
 1- 7-01 Yaoundé         Cameroon           2-0 Togo
                           [Samuel Eto'o 27, Marc-Vivien Foe 49]
14- 7-01 Lusaka          Zambia             2-2 Cameroon
                           [Jones Mwewa 60, Chaswe Nsofwa 66 - Marc-Vivien Foe 52,
                            Pius Ndiefi 64]
15- 7-01 Lomé            Togo               2-0 Libya
                           [Kossi Koffi 30, 45]
29- 7-01 Luanda          Angola             1-1 Togo
                           [Fabrice 'Akwa' Maceio 25 - Potowabani 29]
29- 7-01 Tripoli         Libya              2-4 Zambia
                           [Mutaz Kablan 17, 28 - Chaswe Nsofwa 32, 
                            Rotson Kilambe 48, 72, Daddly Fitchie 61]

Group 2

 1.NIGERIA       8  5  1  2 15- 3 16
 2.Liberia       8  5  0  3 10- 8 15
 3.Sudan         8  4  0  4  8-10 12
 4.Ghana         8  3  2  3 10- 9 11
 5.Sierra Leone  8  1  1  6  2-15  4

17- 6-00 Lagos           Nigeria            2-0 Sierra Leone
                           [Augustine Okocha 16, Benedict Akwuegbu 37] 
18- 6-00 Omdurman        Sudan              2-0 Liberia
                           [Joseph James 54, Mujahid 85] 
 8- 7-00 Accra           Ghana              5-0 Sierra Leone
                           [Charles Asamoah 13, 60, Charles Akunnor 67, Yaw Preko 75, 
                            Ishmael Addo 89]
 9- 7-00 Monrovia        Liberia            2-1 Nigeria
                           [Christopher Wreh 4, Varmah Kpoto 49 - Sunday Oliseh 35]
27- 1-01 Port Harcourt   Nigeria            3-0 Sudan
                           [Victor Agali 58, 68, Nwankwo Kanu 79]
28- 1-01 Accra           Ghana              1-3 Liberia
                           [Emmanuel Duah 70 - Frank Setor 9, Oliver Makor 86pen,
                            Musa Shannon 88]
25- 2-01 Paynesville     Liberia            1-0 Sierra Leone
                           [Zizi Roberts 65]
25- 2-01 Omdurman        Sudan              1-0 Ghana
                           [Joseph James 71]
10- 3-01 Freetown        Sierra Leone       0-2 Sudan
                           [James Moja Joseph 43, Khaled El Bhakit 44]
11- 3-01 Accra           Ghana              0-0 Nigeria
21- 4-01 Freetown        Sierra Leone       1-0 Nigeria
                           [Sidque Mansaray 25]
22- 4-01 Paynesville     Liberia            2-0 Sudan
                           [Kelvin Sebwe 39, George Weah 52]
 5- 5-01 Port Harcourt   Nigeria            2-0 Liberia
                           [Nwankwo Kanu 12, Victor Agali 61]
 5- 5-01 Freetown        Sierra Leone       1-1 Ghana
                           [Alpha Joh 85pen - Quami Ayu 26]
 1- 7-01 Monrovia        Liberia            1-2 Ghana
                           [Kelvin Sebwe 44 - Charles Amoah 33, Isaac Boakye 60]
 1- 7-01 Omdurman        Sudan              0-4 Nigeria
                           [Augustine Okocha 40, Yakubu Aiyegbeni 47, 85,
                            Julius Aghahowa 78]
14- 7-01 Freetown        Sierra Leone       0-1 Liberia
                           [George Weah 73]
15- 7-01 Accra           Ghana              1-0 Sudan
                           [Emmanuel Osei Kuffour 44]
29- 7-01 Port Harcourt   Nigeria            3-0 Ghana
                           [Victor Agali 2, Tijani Babangida 19,34]
29- 7-01 Omdurman        Sudan              3-0 Sierra Leone
                           [Edward Aungali 16, Khalid Bhakit 42, Khalid El Mustafa 66]

Group 3

 1.SENEGAL       8  4  3  1 14- 2 15
 2.Morocco       8  4  3  1  8- 3 15
 3.Egypt         8  3  4  1 16- 7 13
 4.Algeria       8  2  2  4 11-14  8
 5.Namibia       8  0  2  6  3-26  2

16- 6-00 Annaba          Algeria            1-1 Senegal
                           [Rafik Saifi 26pen - Omar Diop 16]
17- 6-00 Windhoek        Namibia            0-0 Morocco
 9- 7-00 Casablanca      Morocco            2-1 Algeria
                           [Abdeljalil Hadda 51, 75 - Ali Sabih 38]
 9- 7-00 Dakar           Senegal            0-0 Egypt
26- 1-01 Alger           Algeria            1-0 Namibia
                           [Djamel Belmadi 35]
28- 1-01 Cairo           Egypt              0-0 Morocco
24- 2-01 Rabat           Morocco            0-0 Senegal
24- 2-01 Windhoek        Namibia            1-1 Egypt
                           [Razundura Tjikuzu 50; Ibrahim Said 89]
10- 3-01 Dakar           Senegal            4-0 Namibia
                           [El Hadji Ousseynou Diouf 24, 44, 47, Henri Camara 63]
11- 3-01 Cairo           Egypt              5-2 Algeria
                           [Mohamed Barakat 6, Abdelsattar Sabri 16, Abdelzaher El Saqqa 38,
                            Tarek El Said 88, 89; Abdelhafid Tasfaout 10, Djamel Belmadi 36]
21- 4-01 Rabat           Morocco            3-0 Namibia
                           [Rachid Roukki 48, Hadda Abdeljalil 75, 90]
21- 4-01 Dakar           Senegal            3-0 Algeria
                           [El Hadji Ousseynou Diouf 2, 47, 75]
 4- 5-01 Alger           Algeria            1-2 Morocco
                           [Abedlhafid Tasfaout 8 - Rachid Benmahmoud 16, Adil Ramzi 47]
 6- 5-01 Cairo           Egypt              1-0 Senegal
                           [Ahmed Hossan 48]
30- 6-01 Casablanca      Morocco            1-0 Egypt
                           [Mustapha Hadji 31]
30- 6-01 Windhoek        Namibia            0-4 Algeria
                           [Fadel Settara 31, Brahim Ouahid 34, 37, Fares Al Aouni 74]
13- 7-01 Alexandria      Egypt              8-2 Namibia
                           [Tarek El Said 4, Mohammed Barakat 37, 72, Abdelhamid Bassiouny 39, 42, 44,
                            Mohammed Salah Abougreisha 77, Abdelsattar Sabry 87 -
                            Mogale Naruseb 52, Erastus Gariseb 69]
14- 7-01 Dakar           Senegal            1-0 Morocco
                           [El Hadji Ousseynou Diouf 17]
21- 7-01 Annaba          Algeria            1-1 Egypt
                           [Bezzaz 82 - Hossan 60pen]
21- 7-01 Windhoek        Namibia            0-5 Senegal
                           [David Thiaw 15, 31, El Hadji Ousseynou Diouf 23,
                            Khalilou Fadiga 77pen, Ndiaye 80]                        
    
Group 4

 1.TUNISIA       8  6  2  0 23- 4 20
 2.Ivory Coast   8  4  3  1 18- 8 15
 3.Congo-Kinsh.  8  3  1  4  7-16 10
 4.Madagascar    8  2  0  6  5-15  6
 5.Congo-Brazz.  8  1  2  5  5-15  5

NB: on February 9, 2001, Congo-Brazzaville announced their withdrawal from the
    qualifying competition.  After understanding that that would incur financial
    sanctions, they decided to re-enter, which was eventually accepted on March 24

17- 6-00 Antananarivo    Madagascar         3-0 Congo-Kinshasa
                           [Hary Andrianaivo 18, 73, Rado Rasoanaivo 51pen]
18- 6-00 Abidjan         Ivory Coast        2-2 Tunisia
                           [Ibrahima Bakayoko 45, Bonaventure Kalou 58 -
                            Imed Mhadbi 13, Ghudbane Kais 20]
 8- 7-00 Tunis           Tunisia            1-0 Madagascar
                           [Zoubeir Beya 45]
 9- 7-00 Kinshasa        Congo-Kinshasa     2-0 Congo-Brazzaville
                           [Janson Mayele 44, Ngidi Yemweni 74]
27- 1-01 Antananarivo    Madagascar         abd Ivory Coast        
                           [Richard Menakely 39 - match abandoned at 1-0 in 62' due
                            to rain]
28- 1-01 Antananarivo    Madagascar         1-3 Ivory Coast
                           [Ruphain Menailely 58 - Ibrahima Bakayoko 38, 46, 
                            Zéphérin Zokognaoua 86]
28- 1-01 Pointe Noire    Congo-Brazzaville  1-2 Tunisia
                           [Christ Bongo-Zanoni 45 - Ali Zitouni 35, Ziad Jaziri 48]
25- 2-01 Tunis           Tunisia            6-0 Congo-Kinshasa
                           [Ali Zitouni 8, 90, Ziad Jaziri 26, 63, Maher Kanzari 30pen,
                            Zoubeir Baya 84]
10- 3-01 Kinshasa        Congo-Kinshasa     1-2 Ivory Coast
                           [Okitankoy Kimoto 89 - Tchiressoa Guel 16, Ibrahima Bakayoko 44]
22- 4-01 Abidjan         Ivory Coast        2-0 Congo-Brazzaville
                           [Kader Keita 31, Ibrahima Bakayoko 86]
22- 4-01 Kinshasa        Congo-Kinshasa     1-0 Madagascar
                           [Mawa Inunu 42]
28- 4-01 Pointe Noire    Congo-Brazzaville  2-0 Madagascar
                           [Patrick Ranaivoson 42og, Edson Dico Minga 75]
 5- 5-01 Antananarivo    Madagascar         0-2 Tunisia
                           [Ali Zitouni 80, Imed Mhadbi 87]
 6- 5-01 Pointe Noire    Congo-Brazzaville  1-1 Congo-Kinshasa
                           [Walter Bakouma 47 - Matondo Kalika 89]
20- 5-01 Tunis           Tunisia            1-1 Ivory Coast
                           [Ziad Jaziri 50 - Ibrahima Bakayoko 33]
 1- 7-01 Tunis           Tunisia            6-0 Congo-Brazzaville
                           [Khaled Bardra 28, Ali Zitouni 38, Zoubeir Baya 45, 65, 
                            Imed Mhadbi 57, Riadh Jelassi 90]
 1- 7-01 Abidjan         Ivory Coast        6-0 Madagascar
                           [Ibrahim Bakayoko 24pen, 39, 83, Kader Keita 47, 
                            Yapi Yapo 72, Fadel Keita 76]
15- 7-01 Pointe Noire    Congo-Brazzaville  1-1 Ivory Coast
                           [Walter Bakouma 83pen - Tradre Kandia 81]
15- 7-01 Kinshasa        Congo-Kinshasa     0-3 Tunisia
                           [Bradra Kelett 14, Zoubeir Baya 51, 53]
29- 7-01 Antananarivo    Madagascar         1-0 Congo-Brazzaville
                           [Dida 62]
29- 7-01 Abidjan         Ivory Coast        1-2 Congo-Kinshasa
                           [Kader Keita 72 - Tokala 35, Mulekelayi 79]

Group 5

 1.SOUTH AFRICA  6  5  1  0 10- 3 16
 2.Zimbabwe      6  4  0  2  7- 5 12
 3.Burkina Faso  6  1  2  3  7- 8  5
 4.Malawi        6  0  1  5  4-12  1
 -.Guinea        disqualified with 3  2  1  0  7- 3  7 record

NB: Guinea were excluded on March 19, 2001, after the Guinean sports minister
    had failed to meet a third FIFA deadline to reinstall the Guinean FA
    functionaries.

17- 6-00 Blantyre        Malawi             1-1 Burkina Faso
                           [Dan Chitsulo 39 - Mamadou Zonga 29]
18- 6-00 Conakry         Guinea             3-0 Zimbabwe          [annulled]
                           [Adolf Mendy 32, Titi Camara 50, Souleymane Youla 61]
 9- 7-00 Ouagadougou     Burkina Faso       2-3 Guinea            [annulled]
                           [Romeo Kambou 20, Amadou Toure 72pen - Souleymane Youla 12, 
                            Abdoulaye Sylla 23, Pascal Feindeno 81]
 9- 7-00 Harare          Zimbabwe           awd South Africa
                           [Delron Buckley 6, 83 - match abandoned at 0-2 in 83' after
                            crowd trouble led police to fire tear gas in the stands,
                            causing a mass panic in which 13 people were killed; result
                            after 83 minutes allowed to stand]
27- 1-01 Rustenburg [*]  South Africa       1-0 Burkina Faso
                           [Shaun Bartlett 17]
28- 1-01 Conakry         Guinea             1-1 Malawi            [annulled]
                           [Sambaegu Bangoura 24; Tandas Peters 52]
24- 2-01 Ouagadougou     Burkina Faso       1-2 Zimbabwe
                           [Moumouni Dagano 22; Peter Ndlovu 2, 13]
25- 2-01 Blantyre   [-]  Malawi             1-2 South Africa
                           [Patrick Mabedi 85pen; Phil Masinga 26, Siyabonga Nomvete 81]
10- 3-01 Durban          South Africa       n/p Guinea
11- 3-01 Harare          Zimbabwe           2-0 Malawi
                           [Benjamin Mwaruwaru 44, Edzai Kasinauyo 82]
21- 4-01 Ouagadougou     Burkina Faso       4-2 Malawi
                           [Romeo Kambou 31pen, Arouna Traoré 76, Brahima Korbeogo 83pen,
                            Narcisse Yameogo 90 - Daniel Ghisulu 10, Esaie Kayenda 78]
22- 4-01 Harare          Zimbabwe           n/p Guinea
 5- 5-01 Cape Town       South Africa       2-1 Zimbabwe
                           [Shaun Bartlett 17, Benni McCarthy 39; Peter Ndlovu 53pen]
 6- 5-01 Conakry         Guinea             n/p Burkina Faso
30- 6-01 Blantyre        Malawi             n/p Guinea
 1- 7-01 Ouagadougou     Burkina Faso       1-1 South Africa
                           [Alain Nana 76 - Sibusiso Zuma 24]
14- 7-01 Durban          South Africa       2-0 Malawi
                           [Matthew Booth 6, Bradley August 55]
15- 7-01 Harare          Zimbabwe           1-0 Burkina Faso
                           [Blessing Makunike 43]
28- 7-01 Blantyre        Malawi             0-1 Zimbabwe
                           [Richard Choruma 78]
29- 7-01 Conakry         Guinea             n/p South Africa

[*] venue switched from Mabopane to Rustenburg as Mabopane's Odi Stadium had no
    private suites for visiting FIFA president Blatter
[-] Malawi have protested as following a South African hotel switch, South Africa
    stayed in the same hotel as the Botswanan match officials, contravening FIFA 
    rules

2002 Final Tournament

Overview File


About this document

Thanks to James Allnutt (James.Allnutt@AccessEconomics.com.au), Juan Pablo Andrés (jpablo@tande.com), Thomas Berse (Berse@stud-mailer.uni-marburg.de) Mike Dryomin (mike.d@g23.relcom.ru) Jérôme Faugeras (jfaugeras@geocities.com), Francisco Fernández (ffernandez@espectador.com.uy), Peter Godfrey (peter.godfrey@eifl.org.uk), Chris McKain (mckaincj@aol.com), Neil Morrison (cnm@cnm.u-net.com), Milad Niqui (milad@cs.kun.nl), Jarek Owsianski (jarek-o@go2.pl), Erdinç Sivritepe (erdinc@idirect.com), Martín Tabeira (martintab@hotmail.com) and Andre Zlotkowski (nzfooty@hotmail.com) for supplying informations

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 26 Nov 2009

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 1999/2009
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.