World Cup 2014 Qualifying


Europe

Group A
 
 1.BELGIUM      10  8  2  0 18- 4 26
 2.Croatia      10  5  2  3 12- 9 17
 3.Serbia       10  4  2  4 18-11 14
 4.Scotland     10  3  2  5  8-12 11
 5.Wales        10  3  1  6  9-20 10
 6.Macedonia    10  2  1  7  7-16  7

 7- 9-12 Zagreb          Croatia       1-0 Macedonia  
 7- 9-12 Cardiff         Wales         0-2 Belgium  
 8- 9-12 Glasgow         Scotland      0-0 Serbia  
11- 9-12 Novi Sad        Serbia        6-1 Wales  
11- 9-12 Brussel         Belgium       1-1 Croatia  
11- 9-12 Glasgow         Scotland      1-1 Macedonia  
12-10-12 Skopje          Macedonia     1-2 Croatia  
12-10-12 Beograd         Serbia        0-3 Belgium  
12-10-12 Cardiff         Wales         2-1 Scotland  
16-10-12 Osijek          Croatia       2-0 Wales  
16-10-12 Skopje          Macedonia     1-0 Serbia  
16-10-12 Brussel         Belgium       2-0 Scotland  
22- 3-13 Zagreb          Croatia       2-0 Serbia  
22- 3-13 Skopje          Macedonia     0-2 Belgium  
22- 3-13 Glasgow         Scotland      1-2 Wales  
26- 3-13 Novi Sad        Serbia        2-0 Scotland  
26- 3-13 Brussel         Belgium       1-0 Macedonia  
26- 3-13 Swansea         Wales         1-2 Croatia  
 7- 6-13 Zagreb          Croatia       0-1 Scotland  
 7- 6-13 Brussel         Belgium       2-1 Serbia  
 6- 9-13 Skopje          Macedonia     2-1 Wales  
 6- 9-13 Beograd         Serbia        1-1 Croatia  
 6- 9-13 Glasgow         Scotland      0-2 Belgium  
10- 9-13 Skopje          Macedonia     1-2 Scotland  
10- 9-13 Cardiff         Wales         0-3 Serbia  
11-10-13 Zagreb          Croatia       1-2 Belgium  
11-10-13 Cardiff         Wales         1-0 Macedonia  
15-10-13 Jagodina        Serbia        5-1 Macedonia  
15-10-13 Brussel         Belgium       1-1 Wales  
15-10-13 Glasgow         Scotland      2-0 Croatia  

Group B

 1.ITALY        10  6  4  0 19- 9 24
 2.Denmark      10  4  4  2 17-12 16
 3.Czech Rep.   10  4  3  3 13- 9 15
 4.Bulgaria     10  3  4  3 14- 9 13
 5.Armenia      10  4  1  5 12-13 13
 6.Malta        10  1  0  9  5-28  3

 7- 9-12 La Valletta     Malta         0-1 Armenia  
 7- 9-12 Sofia           Bulgaria      2-2 Italy  
 8- 9-12 København       Denmark       0-0 Czech Republic  
11- 9-12 Sofia           Bulgaria      1-0 Armenia  
11- 9-12 Modena          Italy         2-0 Malta  
12-10-12 Plzen           Czech Rep.    3-1 Malta  
12-10-12 Yerevan         Armenia       1-3 Italy  
12-10-12 Sofia           Bulgaria      1-1 Denmark  
16-10-12 Praha           Czech Rep.    0-0 Bulgaria  
16-10-12 Milano          Italy         3-1 Denmark  
22- 3-13 Sofia           Bulgaria      6-0 Malta  
22- 3-13 Olomouc         Czech Rep.    0-3 Denmark  
26- 3-13 Yerevan         Armenia       0-3 Czech Republic  
26- 3-13 København       Denmark       1-1 Bulgaria  
26- 3-13 La Valletta     Malta         0-2 Italy  
 7- 6-13 Yerevan         Armenia       0-1 Malta  
 7- 6-13 Praha           Czech Rep.    0-0 Italy  
11- 6-13 København       Denmark       0-4 Armenia  
 6- 9-13 Praha           Czech Rep.    1-2 Armenia  
 6- 9-13 Ta' Qali        Malta         1-2 Denmark  
 6- 9-13 Palermo         Italy         1-0 Bulgaria  
10- 9-13 Yerevan         Armenia       0-1 Denmark  
10- 9-13 Ta' Qali        Malta         1-2 Bulgaria  
10- 9-13 Torino          Italy         2-1 Czech Republic  
11-10-13 Yerevan         Armenia       2-1 Bulgaria  
11-10-13 Ta' Qali        Malta         1-4 Czech Republic  
11-10-13 København       Denmark       2-2 Italy  
15-10-13 København       Denmark       6-0 Malta  
15-10-13 Sofia           Bulgaria      0-1 Czech Republic  
15-10-13 Napoli          Italy         2-2 Armenia  

Group C

 1.GERMANY      10  9  1  0 36-10 28
 2.Sweden       10  6  2  2 19-14 20
 3.Austria      10  5  2  3 20-10 17
 4.Ireland      10  4  2  4 16-17 14
 5.Kazakhstan   10  1  2  7  6-21  5
 6.Faroe Isl.   10  0  1  9  4-29  1
  
 7- 9-12 Astana          Kazakhstan    1-2 Ireland  
 7- 9-12 Hannover        Germany       3-0 Faroe Islands  
11- 9-12 Wien            Austria       1-2 Germany  
11- 9-12 Malmö           Sweden        2-0 Kazakhstan  
12-10-12 Tórshavn        Faroe Islands 1-2 Sweden  
12-10-12 Astana          Kazakhstan    0-0 Austria  
12-10-12 Dublin          Ireland       1-6 Germany  
16-10-12 Tórshavn        Faroe Islands 1-4 Ireland  
16-10-12 Wien            Austria       4-0 Kazakhstan  
16-10-12 Berlin          Germany       4-4 Sweden  
22- 3-13 Astana          Kazakhstan    0-3 Germany  
22- 3-13 Wien            Austria       6-0 Faroe Islands  
22- 3-13 Solna           Sweden        0-0 Ireland  
26- 3-13 Nürnberg        Germany       4-1 Kazakhstan  
26- 3-13 Dublin          Ireland       2-2 Austria  
 7- 6-13 Wien            Austria       2-1 Sweden  
 7- 6-13 Dublin          Ireland       3-0 Faroe Islands  
11- 6-13 Solna           Sweden        2-0 Faroe Islands  
 6- 9-13 Astana          Kazakhstan    2-1 Faroe Islands  
 6- 9-13 München         Germany       3-0 Austria  
 6- 9-13 Dublin          Ireland       1-2 Sweden  
10- 9-13 Astana          Kazakhstan    0-1 Sweden  
10- 9-13 Wien            Austria       1-0 Ireland  
10- 9-13 Tórshavn        Faroe Islands 0-3 Germany  
11-10-13 Tórshavn        Faroe Islands 1-1 Kazakhstan  
11-10-13 Köln            Germany       3-0 Ireland  
11-10-13 Solna           Sweden        2-1 Austria  
15-10-13 Tórshavn        Faroe Islands 0-3 Austria  
15-10-13 Dublin          Ireland       3-1 Kazakhstan  
15-10-13 Solna           Sweden        3-5 Germany  
	
Group D

 1.NETHERLANDS  10  9  1  0 34- 5 28
 2.Romania      10  6  1  3 19-12 19
 3.Hungary      10  5  2  3 21-20 17
 4.Turkey       10  5  1  4 16- 9 16
 5.Estonia      10  2  1  7  6-20  7      
 6.Andorra      10  0  0 10  0-30  0

 7- 9-12 Tallinn         Estonia       0-2 Romania  
 7- 9-12 Andorra La V.   Andorra       0-5 Hungary  
 7- 9-12 Amsterdam       Netherlands   2-0 Turkey  
11- 9-12 Bucuresti       Romania       4-0 Andorra  
11- 9-12 Istanbul        Turkey        3-0 Estonia  
11- 9-12 Budapest        Hungary       1-4 Netherlands  
12-10-12 Istanbul        Turkey        0-1 Romania  
12-10-12 Tallinn         Estonia       0-1 Hungary  
12-10-12 Rotterdam       Netherlands   3-0 Andorra  
16-10-12 Andorra La V.   Andorra       0-1 Estonia  
16-10-12 Bucuresti       Romania       1-4 Netherlands  
16-10-12 Budapest        Hungary       3-1 Turkey  
22- 3-13 Andorra La V.   Andorra       0-2 Turkey  
22- 3-13 Budapest        Hungary       2-2 Romania  
22- 3-13 Amsterdam       Netherlands   3-0 Estonia  
26- 3-13 Tallinn         Estonia       2-0 Andorra  
26- 3-13 Istanbul        Turkey        1-1 Hungary  
26- 3-13 Amsterdam       Netherlands   4-0 Romania  
 6- 9-13 Bucuresti       Romania       3-0 Hungary  
 6- 9-13 Kayseri         Turkey        5-0 Andorra  
 6- 9-13 Tallinn         Estonia       2-2 Netherlands  
10- 9-13 Bucuresti       Romania       0-2 Turkey  
10- 9-13 Andorra La V.   Andorra       0-2 Netherlands  
10- 9-13 Budapest        Hungary       5-1 Estonia  
11-10-13 Andorra La V.   Andorra       0-4 Romania  
11-10-13 Amsterdam       Netherlands   8-1 Hungary  
11-10-13 Tallinn         Estonia       0-2 Turkey  
15-10-13 Budapest        Hungary       2-0 Andorra  
15-10-13 Bucuresti       Romania       2-0 Estonia  
15-10-13 Istanbul        Turkey        0-2 Netherlands  
	
Group E

 1.SWITZERLAND  10  7  3  0 17- 6 24
 2.Iceland      10  5  2  3 17-15 17
 3.Slovenia     10  5  0  5 14-11 15
 4.Norway       10  3  3  4 10-13 12
 5.Albania      10  3  2  5  9-11 11
 6.Cyprus       10  1  2  7  4-15  5

 7- 9-12 Tiranë          Albania       3-1 Cyprus  
 7- 9-12 Ljubljana       Slovenia      0-2 Switzerland  
 7- 9-12 Reykjavík       Iceland       2-0 Norway  
11- 9-12 Larnaka         Cyprus        1-0 Iceland  
11- 9-12 Oslo            Norway        2-1 Slovenia  
11- 9-12 Luzern          Switzerland   2-0 Albania  
12-10-12 Tiranë          Albania       1-2 Iceland  
12-10-12 Bern            Switzerland   1-1 Norway  
12-10-12 Maribor         Slovenia      2-1 Cyprus  
16-10-12 Larnaka         Cyprus        1-3 Norway  
16-10-12 Reykjavík       Iceland       0-2 Switzerland  
16-10-12 Tiranë          Albania       1-0 Slovenia  
22- 3-13 Ljubljana       Slovenia      1-2 Iceland  
22- 3-13 Oslo            Norway        0-1 Albania  
23- 3-13 Lefkosia        Cyprus        0-0 Switzerland  
 7- 6-13 Tiranë          Albania       1-1 Norway  
 7- 6-13 Reykjavík       Iceland       2-4 Slovenia  
 8- 6-13 Genève          Switzerland   1-0 Cyprus  
 6- 9-13 Oslo            Norway        2-0 Cyprus  
 6- 9-13 Ljubljana       Slovenia      1-0 Albania  
 6- 9-13 Bern            Switzerland   4-4 Iceland  
10- 9-13 Oslo            Norway        0-2 Switzerland  
10- 9-13 Lefkosia        Cyprus        0-2 Slovenia  
10- 9-13 Reykjavík       Iceland       2-1 Albania  
11-10-13 Tiranë          Albania       1-2 Switzerland  
11-10-13 Reykjavík       Iceland       2-0 Cyprus  
11-10-13 Maribor         Slovenia      3-0 Norway  
15-10-13 Lefkosia        Cyprus        0-0 Albania  
15-10-13 Bern            Switzerland   1-0 Slovenia  
15-10-13 Oslo            Norway        1-1 Iceland  

Group F

 1.RUSSIA       10  7  1  2 20- 5 22
 2.Portugal     10  6  3  1 20- 9 21
 3.Israel       10  3  5  2 19-14 14
 4.Azerbaijan   10  1  6  3  7-11  9
 5.N. Ireland   10  1  4  5  9-17  7
 6.Luxembourg   10  1  3  6  7-26  6

 7- 9-12 Moskva          Russia        2-0 Northern Ireland  
 7- 9-12 Baki            Azerbaijan    1-1 Israel  
 7- 9-12 Luxembourg      Luxembourg    1-2 Portugal  
11- 9-12 Ramat-Gan       Israel        0-4 Russia  
11- 9-12 Belfast         N. Ireland    1-1 Luxembourg      
11- 9-12 Braga           Portugal      3-0 Azerbaijan  
12-10-12 Moskva          Russia        1-0 Portugal  
12-10-12 Luxembourg      Luxembourg    0-6 Israel  
16-10-12 Moskva          Russia        1-0 Azerbaijan  
16-10-12 Ramat-Gan       Israel        3-0 Luxembourg      
16-10-12 Oporto          Portugal      1-1 Northern Ireland  
14-11-12 Belfast         N. Ireland    1-1 Azerbaijan  
22- 3-13 Ramat-Gan       Israel        3-3 Portugal  
22- 3-13 Luxembourg      Luxembourg    0-0 Azerbaijan  
26- 3-13 Baki            Azerbaijan    0-2 Portugal  
26- 3-13 Belfast         N. Ireland    0-2 Israel  
 7- 6-13 Baki            Azerbaijan    1-1 Luxembourg      
 7- 6-13 Lisboa          Portugal      1-0 Russia  
14- 8-13 Belfast         N. Ireland    1-0 Russia  
 6- 9-13 Kazan           Russia        4-1 Luxembourg      
 6- 9-13 Belfast         N. Ireland    2-4 Portugal  
 7- 9-13 Ramat-Gan       Israel        1-1 Azerbaijan  
10- 9-13 Sankt Peterburg Russia        3-1 Israel  
10- 9-13 Luxembourg      Luxembourg    3-2 Northern Ireland  
11-10-13 Baki            Azerbaijan    2-0 Northern Ireland  
11-10-13 Luxembourg      Luxembourg    0-4 Russia  
11-10-13 Lisboa          Portugal      1-1 Israel  
15-10-13 Baki            Azerbaijan    1-1 Russia   
15-10-13 Coimbra         Portugal      3-0 Luxembourg      
15-10-13 Ramat-Gan       Israel        1-1 Northern Ireland 

Group G

 1.BOSNIA-HERZ. 10  8  1  1 30- 6 25
 2.Greece       10  8  1  1 12- 4 25
 3.Slovakia     10  3  4  3 11-10 13
 4.Lithuania    10  3  2  5  9-11 11
 5.Latvia       10  2  2  6 10-20  8
 6.Liecht'stein 10  0  2  8  4-25  2
  
 7- 9-12 Vaduz           Liechtenstein 1-8 Bosnia-Herzegovina  
 7- 9-12 Vilnius         Lithuania     1-1 Slovakia  
 7- 9-12 Riga            Latvia        1-2 Greece  
11- 9-12 Zenica          Bosnia-Herz.  4-1 Latvia  
11- 9-12 Bratislava      Slovakia      2-0 Liechtenstein  
11- 9-12 Piraeus         Greece        2-0 Lithuania  
12-10-12 Vaduz           Liechtenstein 0-2 Lithuania  
12-10-12 Bratislava      Slovakia      2-1 Latvia  
12-10-12 Piraeus         Greece        0-0 Bosnia-Herzegovina  
16-10-12 Riga            Latvia        2-0 Liechtenstein  
16-10-12 Zenica          Bosnia-Herz.  3-0 Lithuania  
16-10-12 Bratislava      Slovakia      0-1 Greece  
22- 3-13 Vaduz           Liechtenstein 1-1 Latvia  
22- 3-13 Zilina          Slovakia      1-1 Lithuania  
22- 3-13 Zenica          Bosnia-Herz.  3-1 Greece  
 7- 6-13 Riga            Latvia        0-5 Bosnia-Herzegovina  
 7- 6-13 Vaduz           Liechtenstein 1-1 Slovakia  
 7- 6-13 Vilnius         Lithuania     0-1 Greece  
 6- 9-13 Riga            Latvia        2-1 Lithuania  
 6- 9-13 Zenica          Bosnia-Herz.  0-1 Slovakia  
 6- 9-13 Vaduz           Liechtenstein 0-1 Greece  
10- 9-13 Marijampole     Lithuania     2-0 Liechtenstein  
10- 9-13 Zilina          Slovakia      1-2 Bosnia-Herzegovina  
10- 9-13 Piraeus         Greece        1-0 Latvia  
11-10-13 Vilnius         Lithuania     2-0 Latvia  
11-10-13 Zenica          Bosnia-Herz.  4-1 Liechtenstein  
11-10-13 Piraeus         Greece        1-0 Slovakia  
15-10-13 Piraeus         Greece        2-0 Liechtenstein  
15-10-13 Kaunas          Lithuania     0-1 Bosnia-Herzegovina  
15-10-13 Riga            Latvia        2-2 Slovakia  

Group H

 1.ENGLAND      10  6  4  0 31- 4 22
 2.Ukraine      10  6  3  1 28- 4 21
 3.Montenegro   10  4  3  3 18-17 15
 4.Poland       10  3  4  3 18-12 13
 5.Moldova      10  3  2  5 12-17 11
 6.San Marino   10  0  0 10  1-54  0
 
 7- 9-12 Podgorica       Montenegro    2-2 Poland  
 7- 9-12 Chisinau        Moldova       0-5 England  
11- 9-12 Serravalle      San Marino    0-6 Montenegro  
11- 9-12 Wroclaw         Poland        2-0 Moldova  
11- 9-12 London          England       1-1 Ukraine  
12-10-12 Chisinau        Moldova       0-0 Ukraine  
12-10-12 London          England       5-0 San Marino  
16-10-12 Kyiv            Ukraine       0-1 Montenegro  
16-10-12 Serravalle      San Marino    0-2 Moldova  
17-10-12 Warszawa        Poland        1-1 England  
14-11-12 Podgorica       Montenegro    3-0 San Marino  
22- 3-13 Chisinau        Moldova       0-1 Montenegro  
22- 3-13 Warszawa        Poland        1-3 Ukraine  
22- 3-13 Serravalle      San Marino    0-8 England  
26- 3-13 Odesa           Ukraine       2-1 Moldova  
26- 3-13 Warszawa        Poland        5-0 San Marino  
26- 3-13 Podgorica       Montenegro    1-1 England  
 7- 6-13 Chisinau        Moldova       1-1 Poland  
 7- 6-13 Podgorica       Montenegro    0-4 Ukraine  
 6- 9-13 Lviv            Ukraine       9-0 San Marino  
 6- 9-13 Warszawa        Poland        1-1 Montenegro  
 6- 9-13 London          England       4-0 Moldova  
10- 9-13 Serravalle      San Marino    1-5 Poland  
10- 9-13 Kyiv            Ukraine       0-0 England  
11-10-13 Chisinau        Moldova       3-0 San Marino  
11-10-13 Kharkiv         Ukraine       1-0 Poland  
11-10-13 London          England       4-1 Montenegro  
15-10-13 London          England       2-0 Poland  
15-10-13 Podgorica       Montenegro    2-5 Moldova  
15-10-13 Serravalle      San Marino    0-8 Ukraine  

Group I
 
 1.SPAIN         8  6  2  0 14- 3 20
 2.France        8  5  2  1 15- 6 17
 3.Finland       8  2  3  3  5- 9  9
 4.Georgia       8  1  2  5  3-10  5
 5.Belarus       8  1  1  6  7-16  4

 7- 9-12 Tbilisi         Georgia       1-0 Belarus  
 7- 9-12 Helsinki        Finland       0-1 France  
11- 9-12 Tbilisi         Georgia       0-1 Spain  
11- 9-12 Paris St.-Denis France        3-1 Belarus  
12-10-12 Helsinki        Finland       1-1 Georgia  
12-10-12 Minsk           Belarus       0-4 Spain  
16-10-12 Minsk           Belarus       2-0 Georgia  
16-10-12 Madrid          Spain         1-1 France  
22- 3-13 Gijón           Spain         1-1 Finland  
22- 3-13 Paris St.-Denis France        3-1 Georgia  
26- 3-13 Paris St.-Denis France        0-1 Spain  
 7- 6-13 Helsinki        Finland       1-0 Belarus  
11- 6-13 Homel           Belarus       1-1 Finland  
 6- 9-13 Tbilisi         Georgia       0-0 France  
 6- 9-13 Helsinki        Finland       0-2 Spain  
10- 9-13 Tbilisi         Georgia       0-1 Finland  
10- 9-13 Homel           Belarus       2-4 France  
11-10-13 Palma de Mall.  Spain         2-1 Belarus  
15-10-13 Paris St.-Denis France        3-0 Finland  
15-10-13 Albacete        Spain         2-0 Georgia  


Ranking Second Placed Teams 

NB: matches against 6th placed team in groups A-H not counted

 G.Greece        8  6  1  1  9- 4 19
 I.France        8  5  2  1 15- 6 17
 F.Portugal      8  4  3  1 15- 8 15
 H.Ukraine       8  4  3  1 11- 4 15
 C.Sweden        8  4  2  2 15-13 14
 E.Iceland       8  4  2  2 15-14 14
 D.Romania       8  4  1  3 11-12 13
 A.Croatia       8  3  2  3  9- 8 11
------------------------------------
 B.Denmark       8  2  4  2  9-11 10  Eliminated

NB: all bar Denmark enter the playoff stage for four places at the
    final tournament

Playoff Stage

First Legs
15-11-13 Reykjavík       Iceland       0-0 Croatia
15-11-13 Lisboa          Portugal      1-0 Sweden
15-11-13 Kyiv            Ukraine       2-0 France
15-11-13 Piraeus         Greece        3-1 Romania

Second Legs
19-11-13 Zagreb          Croatia       2-0 Iceland
19-11-13 Solna           Sweden        2-3 Portugal
19-11-13 Paris St.-Denis France        3-0 Ukraine
19-11-13 Bucuresti       Romania       1-1 Greece

NB: Croatia, France, Greece and Portugal qualified.

South America


NB: 5th placed team qualify for playoff against 5th team Asia (Jordan)

 1.ARGENTINA    16  9  5  2 35-15 32
 2.COLOMBIA     16  9  3  4 27-13 30
 3.CHILE        16  9  1  6 29-25 28
 4.ECUADOR      16  7  4  5 20-16 25
 5.Uruguay      16  7  4  5 25-25 25
 6.Venezuela    16  5  5  6 14-20 20
 7.Peru         16  4  3  9 17-26 15
 8.Bolivia      16  2  6  8 17-30 12
 9.Paraguay     16  3  3 10 17-31 12

 7-10-11 Montevideo      Uruguay       4-2 Bolivia       
 7-10-11 Quito           Ecuador       2-0 Venezuela     
 7-10-11 Buenos Aires    Argentina     4-1 Chile         
 7-10-11 Lima            Peru          2-0 Paraguay      
11-10-11 La Paz          Bolivia       1-2 Colombia      
11-10-11 Santiago        Chile         4-2 Peru          
11-10-11 Asunción        Paraguay      1-1 Uruguay       
11-10-11 Puerto La Cruz  Venezuela     1-0 Argentina     
11-11-11 Buenos Aires    Argentina     1-1 Bolivia       
11-11-11 Montevideo      Uruguay       4-0 Chile         
11-11-11 Barranquilla    Colombia      1-1 Venezuela     
11-11-11 Asunción        Paraguay      2-1 Ecuador       
15-11-11 Barranquilla    Colombia      1-2 Argentina     
15-11-11 Quito           Ecuador       2-0 Peru          
15-11-11 Santiago        Chile         2-0 Paraguay      
15-11-11 San Cristóbal   Venezuela     1-0 Bolivia       
 2- 6-12 Montevideo      Uruguay       1-1 Venezuela     
 2- 6-12 La Paz          Bolivia       0-2 Chile         
 2- 6-12 Buenos Aires    Argentina     4-0 Ecuador       
 3- 6-12 Lima            Peru          0-1 Colombia      
 9- 6-12 La Paz          Bolivia       3-1 Paraguay      
 9- 6-12 Puerto La Cruz  Venezuela     0-2 Chile         
10- 6-12 Montevideo      Uruguay       4-2 Peru          
10- 6-12 Quito           Ecuador       1-0 Colombia      
 7- 9-12 Barranquilla    Colombia      4-0 Uruguay       
 7- 9-12 Quito           Ecuador       1-0 Bolivia       
 7- 9-12 Córdoba         Argentina     3-1 Paraguay      
 7- 9-12 Lima            Peru          2-1 Venezuela     
11- 9-12 Santiago        Chile         1-3 Colombia      
11- 9-12 Montevideo      Uruguay       1-1 Ecuador       
11- 9-12 Asunción        Paraguay      0-2 Venezuela     
11- 9-12 Lima            Peru          1-1 Argentina     
12-10-12 La Paz          Bolivia       1-1 Peru          
12-10-12 Barranquilla    Colombia      2-0 Paraguay      
12-10-12 Quito           Ecuador       3-1 Chile         
12-10-12 Mendoza         Argentina     3-0 Uruguay       
16-10-12 La Paz          Bolivia       4-1 Uruguay       
16-10-12 Asunción        Paraguay      1-0 Peru          
16-10-12 Puerto La Cruz  Venezuela     1-1 Ecuador       
16-10-12 Santiago        Chile         1-2 Argentina     
22- 3-13 Barranquilla    Colombia      5-0 Bolivia       
22- 3-13 Montevideo      Uruguay       1-1 Paraguay      
22- 3-13 Buenos Aires    Argentina     3-0 Venezuela     
22- 3-13 Lima            Peru          1-0 Chile         
26- 3-13 La Paz          Bolivia       1-1 Argentina     
26- 3-13 Quito           Ecuador       4-1 Paraguay      
26- 3-13 Puerto Ordaz    Venezuela     1-0 Colombia      
26- 3-13 Santiago        Chile         2-0 Uruguay       
 7- 6-13 La Paz          Bolivia       1-1 Venezuela     
 7- 6-13 Buenos Aires    Argentina     0-0 Colombia      
 7- 6-13 Asunción        Paraguay      1-2 Chile         
 7- 6-13 Lima            Peru          1-0 Ecuador       
11- 6-13 Barranquilla    Colombia      2-0 Peru          
11- 6-13 Quito           Ecuador       1-1 Argentina     
11- 6-13 Puerto Ordaz    Venezuela     0-1 Uruguay       
11- 6-13 Santiago        Chile         3-1 Bolivia       
 6- 9-13 Barranquilla    Colombia      1-0 Ecuador       
 6- 9-13 Asunción        Paraguay      4-0 Bolivia       
 6- 9-13 Santiago        Chile         3-0 Venezuela     
 6- 9-13 Lima            Peru          1-2 Uruguay       
10- 9-13 La Paz          Bolivia       1-1 Ecuador       
10- 9-13 Montevideo      Uruguay       2-0 Colombia      
10- 9-13 Puerto La Cruz  Venezuela     3-2 Peru          
10- 9-13 Asunción        Paraguay      2-5 Argentina     
11-10-13 Barranquilla    Colombia      3-3 Chile         
11-10-13 Quito           Ecuador       1-0 Uruguay       
11-10-13 San Cristóbal   Venezuela     1-1 Paraguay  
11-10-13 Buenos Aires    Argentina     3-1 Peru          
15-10-13 Santiago        Chile         2-1 Ecuador       
15-10-13 Asunción        Paraguay      1-2 Colombia  
15-10-13 Lima            Peru          1-1 Bolivia       
15-10-13 Montevideo      Uruguay       3-2 Argentina  
	
AFC/CONMEBOL Playoff

13-11-13 Amman           Jordan        0-5 Uruguay
20-11-13 Montevideo      Uruguay       0-0 Jordan

NB: Uruguay qualified.

Africa


First Stage

First Legs    
11-11-11 Maseru          Lesotho       1-0 Burundi   
11-11-11 Malabo          Equat. Guinea 2-0 Madagascar   
11-11-11 N'Djaména       Chad          1-2 Tanzania   
11-11-11 Victoria        Seychelles    0-3 Kenya  
11-11-11 Asmara          Eritrea       1-1 Rwanda    
11-11-11 São Tomé        São Tomé/Pr.  0-5 Congo-Brazzaville
11-11-11 Lobamba         Swaziland     1-3 Congo-Kinshasa
11-11-11 Bissau          Guinea Bissau 1-1 Togo  
11-11-11 Mitsamiouli     Comoros       0-1 Mozambique    
11-11-11 Djibouti        Djibouti      0-4 Namibia    
11-11-11                 Mauritius     o/w Liberia
12-11-11 Djibouti        Somalia       0-0 Ethiopia 

Second Legs 
15-11-11 Bujumbura       Burundi       2-2 Lesotho 
15-11-11 Antananarivo    Madagascar    2-1 Equatorial Guinea 
15-11-11 Dar es Salaam   Tanzania      0-1 Chad  
15-11-11 Nairobi         Kenya         4-0 Seychelles
15-11-11 Kigali          Rwanda        3-1 Eritrea 
15-11-11 Pointe-Noire    Congo-Brazz.  1-1 São Tomé e Príncipe  
15-11-11 Kinshasa        Congo-Kinsh.  5-1 Swaziland
15-11-11 Lomé            Togo          1-0 Guinea Bissau        
15-11-11 Maputo          Mozambique    4-1 Comoros  
15-11-11 Windhoek        Namibia       4-0 Djibouti      
15-11-11                 Liberia       w/o Mauritius
16-11-11 Addis Abeba     Ethiopia      5-0 Somalia  

NB: Mauritius withdrew on 31 Oct 2011

Second Stage

NB: group winners qualify for Third Stage

Group 1

 1.Ethiopia      6  4  1  1  8- 6 13
 2.South Africa  6  3  2  1 12- 5 11
 3.Botswana      6  2  1  3  8-10  7
 4.C. Afr. Rep.  6  1  0  5  5-12  3

 2- 6-12 Bangui          C. Afr. Rep.  2-0 Botswana      
 3- 6-12 Rustenburg      South Africa  1-1 Ethiopia      
 9- 6-12 Gaborone        Botswana      1-1 South Africa  
10- 6-12 Addis Abeba     Ethiopia      2-0 Central African Republic
23- 3-13 Cape Town       South Africa  2-0 Central African Republic
24- 3-13 Addis Abeba     Ethiopia      1-0 Botswana      
 8- 6-13 Lobatse         Botswana      awd Ethiopia      [awarded 3-0, originally 1-2]
 8- 6-13 Yaoundé         C. Afr. Rep.  0-3 South Africa  
15- 6-13 Lobatse         Botswana      3-2 Central African Republic 
16- 6-13 Addis Abeba     Ethiopia      2-1 South Africa  
 7- 9-13 Brazzaville     C. Afr. Rep.  1-2 Ethiopia      
 7- 9-13 Durban          South Africa  4-1 Botswana      

Group 2

 1.Tunisia       6  4  2  0 13- 6 14
 2.Cape Verde    6  3  0  3  9- 7  9
 3.Sierra Leone  6  2  2  2 10-10  8
 4.Equat. Guinea 6  0  2  4  6-15  2

 2- 6-12 Freetown        Sierra Leone  2-1 Cape Verde    
 2- 6-12 Monastir        Tunisia       3-1 Equatorial Guinea 
 9- 6-12 Malabo          Equat. Guinea 2-2 Sierra Leone  
 9- 6-12 Praia           Cape Verde    1-2 Tunisia       
23- 3-13 Radès           Tunisia       2-1 Sierra Leone  
24- 3-13 Malabo          Equat. Guinea awd Cape Verde    [awarded 0-3, originally 4-3]
 8- 6-13 Freetown        Sierra Leone  2-2 Tunisia       
 8- 6-13 Praia           Cape Verde    awd Equat. Guinea [awarded 3-0, originally 2-1]
15- 6-13 Praia           Cape Verde    1-0 Sierra Leone  
16- 6-13 Malabo          Equat. Guinea 1-1 Tunisia       
 7- 9-13 Freetown        Sierra Leone  3-2 Equatorial Guinea  
 7- 9-13 Radès           Tunisia       awd Cape Verde    [awarded 3-0, originally 0-2]

Group 3

 1.Ivory Coast   6  4  2  0 15- 5 14
 2.Morocco       6  2  3  1  9- 8  9
 3.Tanzania      6  2  0  4  8-12  6
 4.Gambia        6  1  1  4  4-11  4

 2- 6-12 Bakau           Gambia        1-1 Morocco       
 2- 6-12 Abidjan         Ivory Coast   2-0 Tanzania      
 9- 6-12 Marrakech       Morocco       2-2 Ivory Coast   
10- 6-12 Dar es Salaam   Tanzania      2-1 Gambia        
23- 3-13 Abidjan         Ivory Coast   3-0 Gambia        
24- 3-13 Dar es Salaam   Tanzania      3-1 Morocco       
 8- 6-13 Bakau           Gambia        0-3 Ivory Coast   
 8- 6-13 Marrakech       Morocco       2-1 Tanzania      
15- 6-13 Marrakech       Morocco       2-0 Gambia        
16- 6-13 Dar es Salaam   Tanzania      2-4 Ivory Coast   
 7- 9-13 Bakau           Gambia        2-0 Tanzania      
 7- 9-13 Abidjan         Ivory Coast   1-1 Morocco 

Group 4

 1.Ghana         6  5  0  1 18- 3 15
 2.Zambia        6  3  2  1 11- 4 11
 3.Lesotho       6  1  2  3  4-16  5
 4.Sudan         6  0  2  4  4-14  2
   
 1- 6-12 Kumasi          Ghana         7-0 Lesotho       
 2- 6-12 Khartoum        Sudan         awd Zambia        [awarded 0-3, originally 2-0]
 9- 6-12 Ndola           Zambia        1-0 Ghana         
10- 6-12 Maseru          Lesotho       0-0 Sudan         
24- 3-13 Maseru          Lesotho       1-1 Zambia        
24- 3-13 Kumasi          Ghana         4-0 Sudan         
 7- 6-13 Omdurman        Sudan         1-3 Ghana         
 8- 6-13 Ndola           Zambia        4-0 Lesotho       
15- 6-13 Ndola           Zambia        1-1 Sudan         
16- 6-13 Maseru          Lesotho       0-2 Ghana         
 6- 9-13 Kumasi          Ghana         2-1 Zambia        
 8- 9-13 Omdurman        Sudan         2-3 Lesotho       

Group 5

 1.Burkina Faso  6  4  0  2  7- 4 12
 2.Congo-Brazz.  6  3  2  1  7- 3 11
 3.Gabon         6  2  1  3  5- 6  7
 4.Niger         6  1  1  4  6-12  4
  
 2- 6-12 Ouagadougou     Burkina Faso  awd Congo-Brazz.  [awarded 0-3, originally 0-0]
 3- 6-12 Niamey          Niger         awd Gabon         [awarded 3-0, originally 0-0]
 9- 6-12 Pointe-Noire    Congo-Brazz.  1-0 Niger        
 9- 6-12 Libreville      Gabon         1-0 Burkina Faso  
23- 3-13 Pointe-Noire    Congo-Brazz.  1-0 Gabon         
23- 3-13 Ouagadougou     Burkina Faso  4-0 Niger        
 8- 6-13 Franceville     Gabon         0-0 Congo-Brazzaville
 9- 6-13 Niamey          Niger         0-1 Burkina Faso  
15- 6-13 Pointe-Noire    Congo-Brazz.  0-1 Burkina Faso  
15- 6-13 Franceville     Gabon         4-1 Niger        
 7- 9-13 Ouagadougou     Burkina Faso  1-0 Gabon         
 7- 9-13 Niamey          Niger         2-2 Congo-Brazzaville

Group 6

 1.Nigeria       6  3  3  0  7- 3 12
 2.Malawi        6  1  4  1  4- 5  7
 3.Kenya         6  1  3  2  4- 5  6
 4.Namibia       6  1  2  3  2- 4  5

 2- 6-12 Nairobi         Kenya         0-0 Malawi        
 3- 6-12 Calabar         Nigeria       1-0 Namibia       
 9- 6-12 Blantyre        Malawi        1-1 Nigeria       
 9- 6-12 Windhoek        Namibia       1-0 Kenya         
23- 3-13 Windhoek        Namibia       0-1 Malawi        
23- 3-13 Calabar         Nigeria       1-1 Kenya         
 5- 6-13 Blantyre        Malawi        0-0 Namibia       
 5- 6-13 Nairobi         Kenya         0-1 Nigeria       
12- 6-13 Blantyre        Malawi        2-2 Kenya         
12- 6-13 Windhoek        Namibia       1-1 Nigeria       
 7- 9-13 Calabar         Nigeria       2-0 Malawi        
 8- 9-13 Nairobi         Kenya         1-0 Namibia       

Group 7

 1.Egypt         6  6  0  0 16- 7 18
 2.Guinea        6  3  1  2 12- 8 10
 3.Mozambique    6  0  3  3  2-10  3
 4.Zimbabwe      6  0  2  4  4- 9  2

 1- 6-12 Alexandria      Egypt         2-0 Mozambique    
 3- 6-12 Harare          Zimbabwe      0-1 Guinea        
10- 6-12 Maputo          Mozambique    0-0 Zimbabwe      
10- 6-12 Conakry         Guinea        2-3 Egypt         
24- 3-13 Maputo          Mozambique    0-0 Guinea        
26- 3-13 Alexandria      Egypt         2-1 Zimbabwe      
 9- 6-13 Harare          Zimbabwe      2-4 Egypt         
 9- 6-13 Conakry         Guinea        6-1 Mozambique    
16- 6-13 Matola          Mozambique    0-1 Egypt         
16- 6-13 Conakry         Guinea        1-0 Zimbabwe      
 8- 9-13 Harare          Zimbabwe      1-1 Mozambique    
10- 9-13 El-Gouna        Egypt         4-2 Guinea        

Group 8

 1.Algeria       6  5  0  1 13- 4 15
 2.Mali          6  2  2  2  7- 7  8
 3.Benin         6  2  2  2  8- 9  8
 4.Rwanda        6  0  2  4  3-11  2

 2- 6-12 Blida           Algeria       4-0 Rwanda        
 3- 6-12 Cotonou         Benin         1-0 Mali          
10- 6-12 Kigali          Rwanda        1-1 Benin         
10- 6-12 Ouagadougou     Mali          2-1 Algeria       
24- 3-13 Kigali          Rwanda        1-2 Mali          
26- 3-13 Blida           Algeria       3-1 Benin         
 9- 6-13 Porto-Novo      Benin         1-3 Algeria       
 9- 6-13 Bamako          Mali          1-1 Rwanda        
16- 6-13 Kigali          Rwanda        0-1 Algeria       
16- 6-13 Bamako          Mali          2-2 Benin         
 8- 9-13 Porto-Novo      Benin         2-0 Rwanda        
10- 9-13 Blida           Algeria       1-0 Mali          

Group 9

 1.Cameroon      6  4  1  1  8- 3 13
 2.Libya         6  2  3  1  5- 3  9
 3.Congo-Kinsh.  6  1  3  2  3- 3  6
 4.Togo          6  1  1  4  4-11  4

 2- 6-12 Yaoundé         Cameroon      1-0 Congo-Kinshasa
 3- 6-12 Lomé            Togo          1-1 Libya         
10- 6-12 Kinshasa        Congo-Kinsh.  2-0 Togo          
10- 6-12 Sfax            Libya         2-1 Cameroon      
23- 3-13 Yaoundé         Cameroon      2-1 Togo          
24- 3-13 Kinshasa        Congo-Kinsh.  0-0 Libya         
 7- 6-13 Tripoli         Libya         0-0 Congo-Kinshasa
 9- 6-13 Lomé            Togo          awd Cameroon      [awarded 0-3, originally 2-0]
14- 6-13 Tripoli         Libya         2-0 Togo          
16- 6-13 Kinshasa        Congo-Kinsh.  0-0 Cameroon      
 8- 9-13 Yaoundé         Cameroon      1-0 Libya         
 8- 9-13 Lomé            Togo          2-1 Congo-Kinshasa

Group 10

 1.Senegal       6  3  3  0  9- 4 12
 2.Uganda        6  2  2  2  5- 6  8
 3.Angola        6  1  4  1  8- 6  7
 4.Liberia       6  1  1  4  4-10  4

 2- 6-12 Dakar           Senegal       3-1 Liberia       
 3- 6-12 Luanda          Angola        1-1 Uganda        
 9- 6-12 Kampala         Uganda        1-1 Senegal       
10- 6-12 Monrovia        Liberia       0-0 Angola        
23- 3-13 Conakry         Senegal       1-1 Angola        
24- 3-13 Monrovia        Liberia       2-0 Uganda        
 8- 6-13 Kampala         Uganda        1-0 Liberia       
 8- 6-13 Luanda          Angola        1-1 Senegal       
15- 6-13 Kampala         Uganda        2-1 Angola        
16- 6-13 Monrovia        Liberia       0-2 Senegal       
 7- 9-13 Lubango         Angola        4-1 Liberia       
 7- 9-13 Marrakech       Senegal       1-0 Uganda        

Third Stage

First Legs
12-10-13 Abidjan         Ivory Coast   3-1 Senegal
12-10-13 Ouagadougou     Burkina Faso  3-2 Algeria
13-10-13 Addis Abeba     Ethiopia      1-2 Nigeria
13-10-13 Radès           Tunisia       0-0 Cameroon
15-10-13 Kumasi          Ghana         6-1 Egypt

Second Legs
16-11-13 Casablanca      Senegal       1-1 Ivory Coast
16-11-13 Calabar         Nigeria       2-0 Ethiopia
17-11-13 Yaoundé         Cameroon      4-1 Tunisia
19-11-13 Blida           Algeria       1-0 Burkina Faso
19-11-13 Cairo           Egypt         2-1 Ghana

NB: Algeria, Cameroon, Ghana, Ivory Coast and Nigeria qualified.

Asia


First Stage

First Legs
29- 6-11 Kathmandu       Nepal         2-1 East Timor    
29- 6-11 Colombo         Sri Lanka     1-1 Philippines  
29- 6-11 Ulaanbaatar     Mongolia      1-0 Myanmar  
29- 6-11 Kuala Lumpur    Malaysia      2-1 Taiwan            
29- 6-11 Phnom Penh      Cambodia      4-2 Laos  
29- 6-11 TP Ho Chi Minh  Vietnam       6-0 Macao  
29- 6-11 Tursunzade      Afghanistan   0-2 Palestine 
29- 6-11 Dhaka           Bangladesh    3-0 Pakistan  

Second Legs
 2- 7-11 Kathmandu       East Timor    0-5 Nepal  
 3- 7-11 Manila          Philippines   4-0 Sri Lanka  
 3- 7-11 Yangon          Myanmar       2-0 Mongolia  
 3- 7-11 Taipei          Taiwan        3-2 Malaysia 
 3- 7-11 Vientiane       Laos          6-2 Cambodia      [aet]
 3- 7-11 Macao           Macao         1-7 Vietnam  
 3- 7-11 Al-Ram          Palestine     1-1 Afghanistan  
 3- 7-11 Lahore          Pakistan      0-0 Bangladesh  


Second Stage

First Legs
23- 7-11 Seeb            Oman          2-0 Myanmar  
23- 7-11 Amman           Jordan        9-0 Nepal 
23- 7-11 Kunming         China         7-2 Laos  
23- 7-11 Hawalli         Kuwait        3-0 Philippines 
23- 7-11 Amman           Syria         awd Tajikistan    [awarded 0-3, originally 2-1] 
23- 7-11 Beirut          Lebanon       4-0 Bangladesh 
23- 7-11 Dammam          Saudi Arabia  3-0 Hongkong     
23- 7-11 Ashgabat        Turkmenistan  1-1 Indonesia  
23- 7-11 Toshkent        Uzbekistan    4-0 Kyrgyzstan  
23- 7-11 Doha            Qatar         3-0 Vietnam 
23- 7-11 Singapore       Singapore     5-3 Malaysia  
23- 7-11 Al-Ain          UA Emirates   3-0 India  
23- 7-11 Buriram         Thailand      1-0 Palestine  
23- 7-11 Tehran          Iran          4-0 Maldives 
23- 7-11 Irbil           Iraq          2-0 Yemen  

Second Legs
28- 7-11 Yangon          Myanmar       awd Oman          [awarded 0-2; abandoned at 0-2 in 39']
28- 7-11 Kathmandu       Nepal         1-1 Jordan  
28- 7-11 Vientiane       Laos          1-6 China        
28- 7-11 Manila          Philippines   1-2 Kuwait 
28- 7-11 Tursunzade      Tajikistan    awd Syria         [awarded 3-0, originally 0-4]
28- 7-11 Dhaka           Bangladesh    2-0 Lebanon  
28- 7-11 Hongkong        Hongkong      0-5 Saudi Arabia  
28- 7-11 Jakarta         Indonesia     4-3 Turkmenistan  
28- 7-11 Bishkek         Kyrgyzstan    0-3 Uzbekistan 
28- 7-11 Hanoi           Vietnam       2-1 Qatar  
28- 7-11 Kuala Lumpur    Malaysia      1-1 Singapore       
28- 7-11 New Delhi       India         2-2 United Arab Emirates  
28- 7-11 Al-Ram          Palestine     2-2 Thailand  
28- 7-11 Malé            Maldives      0-1 Iran  
28- 7-11 Al-Ain          Yemen         0-0 Iraq  


Third Stage

NB: top-2 of each group qualify for Fourth Stage

Group 1

 1.Iraq          6  5  0  1 14- 4 15
 2.Jordan        6  4  0  2 11- 7 12
 3.China         6  3  0  3 10- 6  9
 4.Singapore     6  0  0  6  2-20  0

 2- 9-11 Kunming         China         2-1 Singapore     
 2- 9-11 Irbil           Iraq          0-2 Jordan        
 6- 9-11 Singapore       Singapore     0-2 Iraq          
 6- 9-11 Amman           Jordan        2-1 China         
11-10-11 Singapore       Singapore     0-3 Jordan        
11-10-11 Shenzhen        China         0-1 Iraq          
11-11-11 Doha            Iraq          1-0 China         
11-11-11 Amman           Jordan        2-0 Singapore     
15-11-11 Singapore       Singapore     0-4 China         
15-11-11 Amman           Jordan        1-3 Iraq          
29- 2-12 Guangzhou       China         3-1 Jordan        
29- 2-12 Doha            Iraq          7-1 Singapore     

Group 2

 1.South Korea   6  4  1  1 14- 4 13
 2.Lebanon       6  3  1  2 10-14 10
 3.Kuwait        6  2  2  2  8- 9  8
 4.UA Emirates   6  1  0  5  9-14  3

 2- 9-11 Goyang          South Korea   6-0 Lebanon       
 2- 9-11 Al-Ain          UA Emirates   2-3 Kuwait        
 6- 9-11 Beirut          Lebanon       3-1 United Arab Emirates 
 6- 9-11 Kuwait City     Kuwait        1-1 South Korea   
11-10-11 Suwon           South Korea   2-1 United Arab Emirates 
11-10-11 Beirut          Lebanon       2-2 Kuwait        
11-11-11 Dubai           UA Emirates   0-2 South Korea   
11-11-11 Kuwait City     Kuwait        0-1 Lebanon       
15-11-11 Beirut          Lebanon       2-1 South Korea   
15-11-11 Kuwait City     Kuwait        2-1 United Arab Emirates  
29- 2-12 Seoul           South Korea   2-0 Kuwait        
29- 2-12 Abu Dhabi       UA Emirates   4-2 Lebanon       

Group 3

 1.Uzbekistan    6  5  1  0  8- 1 16
 2.Japan         6  3  1  2 14- 3 10
 3.North Korea   6  2  1  3  3- 4  7
 4.Tajikistan    6  0  1  5  1-18  1

 2- 9-11 Saitama         Japan         1-0 North Korea   
 2- 9-11 Tursunzade      Tajikistan    0-1 Uzbekistan    
 6- 9-11 Pyongyang       North Korea   1-0 Tajikistan    
 6- 9-11 Toshkent        Uzbekistan    1-1 Japan         
11-10-11 Pyongyang       North Korea   0-1 Uzbekistan    
11-10-11 Osaka           Japan         8-0 Tajikistan    
11-11-11 Dushanbe        Tajikistan    0-4 Japan         
11-11-11 Toshkent        Uzbekistan    1-0 North Korea   
15-11-11 Pyongyang       North Korea   1-0 Japan         
15-11-11 Toshkent        Uzbekistan    3-0 Tajikistan    
29- 2-12 Hujand          Tajikistan    1-1 North Korea   
29- 2-12 Toyota          Japan         0-1 Uzbekistan    

Group 4

 1.Australia     6  5  0  1 13- 5 15
 2.Oman          6  2  2  2  3- 6  8
 3.Saudi Arabia  6  1  3  2  6- 7  6
 4.Thailand      6  1  1  4  4- 8  4

 2- 9-11 Brisbane        Australia     2-1 Thailand      
 2- 9-11 Seeb            Oman          0-0 Saudi Arabia  
 6- 9-11 Bangkok         Thailand      3-0 Oman          
 6- 9-11 Dammam          Saudi Arabia  1-3 Australia     
11-10-11 Sydney          Australia     3-0 Oman          
11-10-11 Bangkok         Thailand      0-0 Saudi Arabia  
11-11-11 Muscat          Oman          1-0 Australia     
11-11-11 Riyadh          Saudi Arabia  3-0 Thailand      
15-11-11 Bangkok         Thailand      0-1 Australia     
15-11-11 Riyadh          Saudi Arabia  0-0 Oman          
29- 2-12 Melbourne       Australia     4-2 Saudi Arabia  
29- 2-12 Muscat          Oman          2-0 Thailand      

Group 5

 1.Iran          6  3  3  0 17- 5 12
 2.Qatar         6  2  4  0 10- 5 10
 3.Bahrain       6  2  3  1 13- 7  9
 4.Indonesia     6  0  0  6  3-26  0

 2- 9-11 Tehran          Iran          3-0 Indonesia     
 2- 9-11 Manama          Bahrain       0-0 Qatar         
 6- 9-11 Jakarta         Indonesia     0-2 Bahrain       
 6- 9-11 Doha            Qatar         1-1 Iran          
11-10-11 Jakarta         Indonesia     2-3 Qatar         
11-10-11 Tehran          Iran          6-0 Bahrain       
11-11-11 Manama          Bahrain       1-1 Iran          
11-11-11 Doha            Qatar         4-0 Indonesia     
15-11-11 Jakarta         Indonesia     1-4 Iran          
15-11-11 Doha            Qatar         0-0 Bahrain       
29- 2-12 Manama          Bahrain      10-0 Indonesia     
29- 2-12 Tehran          Iran          2-2 Qatar         


Fourth Stage

Group A

 1.IRAN          8  5  1  2  8- 2 16
 2.SOUTH KOREA   8  4  2  2 13- 7 14
 3.Uzbekistan    8  4  2  2 11- 6 14
 4.Qatar         8  2  1  5  5-13  7
 5.Lebanon       8  1  2  5  3-12  5

 3- 6-12 Toshkent        Uzbekistan    0-1 Iran          
 3- 6-12 Beirut          Lebanon       0-1 Qatar         
 8- 6-12 Beirut          Lebanon       1-1 Uzbekistan    
 8- 6-12 Doha            Qatar         1-4 South Korea   
12- 6-12 Goyang          South Korea   3-0 Lebanon       
12- 6-12 Tehran          Iran          0-0 Qatar         
11- 9-12 Toshkent        Uzbekistan    2-2 South Korea   
11- 9-12 Beirut          Lebanon       1-0 Iran          
16-10-12 Doha            Qatar         0-1 Uzbekistan    
16-10-12 Tehran          Iran          1-0 South Korea   
14-11-12 Doha            Qatar         1-0 Lebanon       
14-11-12 Tehran          Iran          0-1 Uzbekistan    
26- 3-13 Seoul           South Korea   2-1 Qatar         
26- 3-13 Toshkent        Uzbekistan    1-0 Lebanon       
 4- 6-13 Doha            Qatar         0-1 Iran          
 4- 6-13 Beirut          Lebanon       1-1 South Korea   
11- 6-13 Seoul           South Korea   1-0 Uzbekistan    
11- 6-13 Tehran          Iran          4-0 Lebanon       
18- 6-13 Ulsan           South Korea   0-1 Iran          
18- 6-13 Toshkent        Uzbekistan    5-1 Qatar         

Group B

 1.JAPAN         8  5  2  1 16- 5 17
 2.AUSTRALIA     8  3  4  1 12- 7 13
 3.Jordan        8  3  1  4  7-16 10
 4.Oman          8  2  3  3  7-10  9
 5.Iraq          8  1  2  5  4- 8  5

 3- 6-12 Saitama         Japan         3-0 Oman          
 3- 6-12 Amman           Jordan        1-1 Iraq          
 8- 6-12 Saitama         Japan         6-0 Jordan        
 8- 6-12 Muscat          Oman          0-0 Australia     
12- 6-12 Brisbane        Australia     1-1 Japan         
12- 6-12 Doha            Iraq          1-1 Oman          
11- 9-12 Saitama         Japan         1-0 Iraq          
11- 9-12 Amman           Jordan        2-1 Australia     
16-10-12 Muscat          Oman          2-1 Jordan        
16-10-12 Doha            Iraq          1-2 Australia     
14-11-12 Muscat          Oman          1-2 Japan         
14-11-12 Doha            Iraq          1-0 Jordan        
26- 3-13 Sydney          Australia     2-2 Oman          
26- 3-13 Amman           Jordan        2-1 Japan         
 4- 6-13 Saitama         Japan         1-1 Australia     
 4- 6-13 Muscat          Oman          1-0 Iraq          
11- 6-13 Melbourne       Australia     4-0 Jordan        
11- 6-13 Doha            Iraq          0-1 Japan         
18- 6-13 Sydney          Australia     1-0 Iraq          
18- 6-13 Amman           Jordan        1-0 Oman          


Fifth Place Playoff

First Leg
 6- 9-13 Amman           Jordan        1-1 Uzbekistan    

Secong Leg
10- 9-13 Toshkent        Uzbekistan    1-1 Jordan        [aet, 8-9 pen]

NB: Jordan qualify for playoff against 5th place team South America (Uruguay)

AFC/CONMEBOL Playoff

13-11-13 Amman           Jordan        0-5 Uruguay
20-11-13 Montevideo      Uruguay       0-0 Jordan

NB: Uruguay qualified.

North and Central America


First Stage

First Legs
15- 6-11 Couva           Montserrat    2-5 Belize  
  [Jay Lee Hodgson 44, 86; Deon McCauley 24, 75, 83, Harrison Roches 50,
   Elroy Kuylen 53]
 2- 7-11 Providenciales  Turks/Caicos  0-4 Bahamas  
  [Jean Nesly 32, 60, Cameron Hepple 34pen, Jackner Louis 90+2]
 3- 7-11 Charl. Amalie   US Virgin I.  2-0 British Virgin Islands 
  [Alderman Lesmond 6, Reid Klopp 52]
 8- 7-11 San Cristóbal   Anguilla      0-2 Dominican Republic   
 8- 7-11 Oranjestad      Aruba         4-2 Saint Lucia  

Second Legs 
 9- 7-11 Nassau          Bahamas       6-0 Turks and Caicos Islands
10- 7-11 Road Town       Br. Virgin I. 1-2 US Virgin Islands  
10- 7-11 San Cristóbal   Dominican R.  4-0 Anguilla 
12- 7-11 Castries        Saint Lucia   4-2 Aruba         [aet, 5-4 pen]
17- 7-11 San Pedro Sula  Belize        3-1 Montserrat 

Second Stage

NB: group winners qualify for Third stage

Group A

 1.El Salvador   6  6  0  0 20- 5 18
 2.Dominican R.  6  2  2  2 12- 8  8
 3.Suriname      6  2  1  3  5-11  7
 4.Cayman Isl.   6  0  1  5  2-15  1

 2- 9-11 Paramaribo      Suriname      1-0 Cayman Islands 
 2- 9-11 San Salvador    El Salvador   3-2 Dominican Republic  
 6- 9-11 San Cristóbal   Dominican R.  1-1 Suriname      
 6- 9-11 George Town     Cayman Isl.   1-4 El Salvador   
 7-10-11 San Cristóbal   Dominican R.  1-2 El Salvador   
 7-10-11 George Town     Cayman Isl.   0-1 Suriname      
11-10-11 Paramaribo      Suriname      1-3 Dominican Republic  
11-10-11 San Salvador    El Salvador   4-0 Cayman Islands 
11-11-11 San Cristóbal   Dominican R.  4-0 Cayman Islands  
11-11-11 Paramaribo      Suriname      1-3 El Salvador   
14-11-11 George Town     Cayman Isl.   1-1 Dominican Republic 
15-11-11 San Salvador    El Salvador   4-0 Suriname      

Group B

 1.Guyana        6  4  1  1  9- 5 13
 2.Trinidad/Tob. 6  4  0  2 11- 4 12
 3.Bermuda       6  3  1  2  8- 7 10
 4.Barbados      6  0  0  6  2-14  0

 2- 9-11 Port of Spain   Trinidad/Tob. 1-0 Bermuda       
 2- 9-11 Georgetown      Guyana        2-0 Barbados      
 6- 9-11 Waterford       Barbados      0-2 Trinidad and Tobago 
 6- 9-11 Georgetown      Guyana        2-1 Bermuda       
 7-10-11 Waterford       Barbados      0-2 Guyana        
 7-10-11 Hamilton        Bermuda       2-1 Trinidad and Tobago 
11-10-11 Port of Spain   Trinidad/Tob. 4-0 Barbados      
11-10-11 Hamilton        Bermuda       1-1 Guyana        
11-11-11 Hamilton        Bermuda       2-1 Barbados      
11-11-11 Georgetown      Guyana        2-1 Trinidad and Tobago 
14-11-11 Hamilton        Barbados      1-2 Bermuda       
15-11-11 Port of Spain   Trinidad/Tob. 2-0 Guyana        

Group C

 1.Panama        4  4  0  0 15- 2 12
 2.Nicaragua     4  2  0  2  5- 7  6
 3.Dominica      4  0  0  4  0-11  0
 -.Bahamas       withdrew on 19 August 2011 and were not replaced

 2- 9-11 Roseau          Dominica      0-2 Nicaragua     
 6- 9-11 Managua         Nicaragua     1-2 Panama        
 7-10-11 Roseau          Dominica      0-5 Panama        
11-10-11 Cd. de Panamá   Panama        5-1 Nicaragua     
11-11-11 Managua         Nicaragua     1-0 Dominica      
15-11-11 Cd. de Panamá   Panama        3-0 Dominica      

Group D

 1.Canada        6  4  2  0 18- 1 14
 2.Puerto Rico   6  2  3  1  8- 4  9
 3.St. Kitts/N.  6  1  4  1  6- 8  7
 4.Saint Lucia   6  0  1  5  4-23  1

 2- 9-11 Toronto         Canada        4-1 Saint Lucia   
 2- 9-11 Basseterre      St. Kitts/N.  0-0 Puerto Rico   
 6- 9-11 Gros Islet      Saint Lucia   2-4 Saint Kitts and Nevis 
 6- 9-11 Bayamón         Puerto Rico   0-3 Canada        
 7-10-11 Gros Islet      Saint Lucia   0-7 Canada        
 7-10-11 Bayamón         Puerto Rico   1-1 Saint Kitts and Nevis 
11-10-11 Toronto         Canada        0-0 Puerto Rico   
11-10-11 Basseterre      St. Kitts/N.  1-1 Saint Lucia   
11-11-11 Basseterre      St. Kitts/N.  0-0 Canada        
11-11-11 Bayamón         Saint Lucia   0-4 Puerto Rico   
14-11-11 Mayagüez        Puerto Rico   3-0 Saint Lucia   
15-11-11 Toronto         Canada        4-0 Saint Kitts and Nevis 

Group E

 1.Guatemala     6  6  0  0 19- 3 18
 2.Belize        6  2  1  3  9-10  7
 3.St.Vincent/G. 6  1  2  3  4-12  5
 4.Grenada       6  1  1  4  7-14  4

 2- 9-11 St. George's    Grenada       0-3 Belize        
 2- 9-11 Cd. Guatemala   Guatemala     4-0 Saint Vincent and the Grenadines  
 6- 9-11 Belmopan        Belize        1-2 Guatemala     
18- 9-11 Kingstown       St.Vincent/G. 2-1 Grenada       
 7-10-11 Kingstown       St.Vincent/G. 0-3 Guatemala     
 7-10-11 Belmopan        Belize        1-4 Grenada       
11-10-11 Cd. Guatemala   Guatemala     3-1 Belize        
15-10-11 St. George's    Grenada       1-1 Saint Vincent and the Grenadines  
11-11-11 Belmopan        Belize        1-1 Saint Vincent and the Grenadines  
11-11-11 Cd. Guatemala   Guatemala     3-0 Grenada       
15-11-11 St. George's    Grenada       1-4 Guatemala     
15-11-11 Kingstown       St.Vincent/G. 0-2 Belize        

Group F

 1.Antigua/Barb. 6  5  0  1 26- 5 15
 2.Haiti         6  4  1  1 21- 6 13
 3.Curaçao       6  2  1  3 15-13  7
 4.US Virgin I.  6  0  0  6  2-40  0

 2- 9-11 Port-au-Prince  Haiti         6-0 US Virgin Islands  
 2- 9-11 North Sound     Antigua/Barb. 5-2 Curaçao       
 6- 9-11 Saint Croix     US Virgin I.  1-8 Antigua and Barbuda
 6- 9-11 Willemstad      Curaçao       2-4 Haiti         
 7-10-11 Saint Croix     US Virgin I.  0-7 Haiti         
 7-10-11 Willemstad      Curaçao       0-1 Antigua and Barbuda  
11-10-11 Port-au-Prince  Haiti         2-2 Curaçao       
11-10-11 North Sound     Antigua/B.   10-0 US Virgin Islands  
11-11-11 Saint Croix     US Virgin I.  0-3 Curaçao       
11-11-11 North Sound     Antigua/Barb. 1-0 Haiti         
15-11-11 Port-au-Prince  Haiti         2-1 Antigua and Barbuda
15-11-11 Willemstad      Curaçao       6-1 US Virgin Islands  


Third Stage

NB: top-2 of each group qualify for Fourth Stage

Group A

 1.USA           6  4  1  1 11- 6 13
 2.Jamaica       6  3  1  2  9- 6 10
 3.Guatemala     6  3  1  2  9- 8 10
 4.Antigua/Barb. 6  0  1  5  4-13  1

 8- 6-12 Tampa           USA           3-1 Antigua and Barbuda  
 8- 6-12 Kingston        Jamaica       2-1 Guatemala     
12- 6-12 North Sound     Antigua/Barb. 0-0 Jamaica       
12- 6-12 Cd. Guatemala   Guatemala     1-1 USA           
 7- 9-12 Kingston        Jamaica       2-1 USA           
 7- 9-12 Cd. Guatemala   Guatemala     3-1 Antigua and Barbuda
11- 9-12 North Sound     Antigua/Barb. 0-1 Guatemala     
11- 9-12 Columbus        USA           1-0 Jamaica       
12-10-12 North Sound     Antigua/Barb. 1-2 USA           
12-10-12 Cd. Guatemala   Guatemala     2-1 Jamaica       
16-10-12 Kingston        Jamaica       4-1 Antigua and Barbuda 
16-10-12 Kansas City     USA           3-1 Guatemala     

Group B

 1.Mexico        6  6  0  0 15- 2 18
 2.Costa Rica    6  3  1  2 14- 5 10
 3.El Salvador   6  1  2  3  8-11  5
 4.Guyana        6  0  1  5  5-24  1

 8- 6-12 Cd. de México   Mexico        3-1 Guyana        
 8- 6-12 San José        Costa Rica    2-2 El Salvador   
12- 6-12 Georgetown      Guyana        0-4 Costa Rica    
12- 6-12 San Salvador    El Salvador   1-2 Mexico        
 7- 9-12 San Salvador    El Salvador   2-2 Guyana        
 7- 9-12 San José        Costa Rica    0-2 Mexico        
11- 9-12 Georgetown      Guyana        2-3 El Salvador   
11- 9-12 Cd. de México   Mexico        1-0 Costa Rica    
12-10-12 Houston         Guyana        0-5 Mexico        
12-10-12 San Salvador    El Salvador   0-1 Costa Rica    
16-10-12 San José        Costa Rica    7-0 Guyana        
16-10-12 Torreón         Mexico        2-0 El Salvador   

Group C

 1.Honduras      6  3  2  1 12- 3 11
 2.Panama        6  3  2  1  6- 2 11
 3.Canada        6  3  1  2  6-10 10
 4.Cuba          6  0  1  5  1-10  1

 8- 6-12 La Habana       Cuba          0-1 Canada        
 8- 6-12 San Pedro Sula  Honduras      0-2 Panama        
12- 6-12 Toronto         Canada        0-0 Honduras      
12- 6-12 Cd. de Panamá   Panama        1-0 Cuba          
 7- 9-12 La Habana       Cuba          0-3 Honduras      
 7- 9-12 Toronto         Canada        1-0 Panama        
11- 9-12 Cd. de Panamá   Panama        2-0 Canada        
11- 9-12 San Pedro Sula  Honduras      1-0 Cuba          
12-10-12 Toronto         Canada        3-0 Cuba          
12-10-12 Cd. de Panamá   Panama        0-0 Honduras      
16-10-12 La Habana       Cuba          1-1 Panama        
16-10-12 San Pedro Sula  Honduras      8-1 Canada    


Fourth Stage

NB: 4th placed team qualify for playoff against Oceania winners (New Zealand)

 1.USA          10  7  1  2 15- 8 22
 2.COSTA RICA   10  5  3  2 13- 7 18
 3.HONDURAS     10  4  3  3 13-12 15
 4.Mexico       10  2  5  3  7- 9 11
 5.Panama       10  1  5  4 10-14  8
 6.Jamaica      10  0  5  5  5-13  5

 6- 2-13 San Pedro Sula  Honduras      2-1 USA           
 6- 2-13 Cd. de Panamá   Panama        2-2 Costa Rica    
 6- 2-13 Cd. de México   Mexico        0-0 Jamaica       
22- 3-13 San Pedro Sula  Honduras      2-2 Mexico        
22- 3-13 Kingston        Jamaica       1-1 Panama        
22- 3-13 Denver          USA           1-0 Costa Rica    
26- 3-13 San José        Costa Rica    2-0 Jamaica       
26- 3-13 Cd. de Panamá   Panama        2-0 Honduras      
26- 3-13 Cd. de México   Mexico        0-0 USA           
 4- 6-13 Kingston        Jamaica       0-1 Mexico        
 7- 6-13 Kingston        Jamaica       1-2 USA           
 7- 6-13 Cd. de Panamá   Panama        0-0 Mexico        
 7- 6-13 San José        Costa Rica    1-0 Honduras      
11- 6-13 Cd. de México   Mexico        0-0 Costa Rica    
11- 6-13 Tegucigalpa     Honduras      2-0 Jamaica       
11- 6-13 Seattle         USA           2-0 Panama        
18- 6-13 Sandy City      USA           1-0 Honduras      
18- 6-13 San José        Costa Rica    2-0 Panama        
 6- 9-13 Cd. de México   Mexico        1-2 Honduras      
 6- 9-13 San José        Costa Rica    3-1 USA           
 6- 9-13 Cd. de Panamá   Panama        0-0 Jamaica       
10- 9-13 Kingston        Jamaica       1-1 Costa Rica    
10- 9-13 Columbus        USA           2-0 Mexico        
10- 9-13 Tegucigalpa     Honduras      2-2 Panama        
11-10-13 San Pedro Sula  Honduras      1-0 Costa Rica    
11-10-13 Kansas City     USA           2-0 Jamaica       
11-10-13 Cd. de México   Mexico        2-1 Panama        
15-10-13 San José        Costa Rica    2-1 Mexico        
15-10-13 Kingston        Jamaica       2-2 Honduras      
15-10-13 Cd. de Panamá   Panama        2-3 USA  

CONCOCAF/OFC Playoff

13-11-13 Cd. de México   Mexico        5-1 New Zealand
20-11-13 Wellington      New Zealand   2-4 Mexico

NB: Mexico qualified.

Oceania


Qualifying Stage

NB: winners qualify for First Stage, which is also the group stage for the
    2012 OFC Nations Cup

 1.Samoa         3  2  1  0  5- 3  7
 2.Tonga         3  1  1  1  4- 4  4
 3.Am. Samoa     3  1  1  1  3- 3  4
 4.Cook Islands  3  0  1  2  4- 6  1

23-11-11 Apia            Am. Samoa     2-1 Tonga         
23-11-11 Apia            Samoa         3-2 Cook Islands 
25-11-11 Apia            Cook Islands  1-1 Am. Samoa     
25-11-11 Apia            Samoa         1-1 Tonga         
27-11-11 Apia            Tonga         2-1 Cook Islands  
27-11-11 Apia            Samoa         1-0 American Samoa 


First Stage

NB: top-2 of each group qualify for Final Stage and for the semifinals of the
    2012 OFC Nations Cup

Group A

 1.Tahiti        3  3  0  0 18- 5  9
 2.New Caledonia 3  2  0  1 17- 6  6
 3.Vanuatu       3  1  0  2  8- 9  3
 4.Samoa         3  0  0  3  1-24  0

 1- 6-12 Honiara         Samoa        1-10 Tahiti        
 1- 6-12 Honiara         Vanuatu       2-5 New Caledonia 
 3- 6-12 Honiara         Vanuatu       5-0 Samoa       
 3- 6-12 Honiara         Tahiti        4-3 New Caledonia 
 5- 6-12 Honiara         New Caledonia 9-0 Samoa        
 5- 6-12 Honiara         Tahiti        4-1 Vanuatu       

Group B

 1.New Zealand   3  2  1  0  4- 2  7
 2.Solomon Isl.  3  1  2  0  2- 1  5
 3.Fiji          3  0  2  1  1- 2  2 
 4.Papua N.G.    3  0  1  2  2- 4  1

 2- 6-12 Honiara         Fiji          0-1 New Zealand   
 2- 6-12 Honiara         Solomon Isl.  1-0 Papua New Guinea  
 4- 6-12 Honiara         New Zealand   2-1 Papua New Guinea  
 4- 6-12 Honiara         Solomon Isl.  0-0 Fiji          
 6- 6-12 Honiara         Papua N.G.    1-1 Fiji          
 6- 6-12 Honiara         Solomon Isl.  1-1 New Zealand   

Semifinals (not for World Cup Qualifiying)
 8- 6-12 Honiara         Solomon Isl.  0-1 Tahiti        
 8- 6-12 Honiara         New Zealand   0-2 New Caledonia 

Third Place Match (not for World Cup Qualifiying)
10- 6-12 Honiara         Solomon Isl.  3-4 New Zealand   

Final (not for World Cup Qualifiying)
10- 6-12 Honiara         Tahiti        1-0 New Caledonia 


Final Stage

 1.New Zealand   6  6  0  0 17- 2 18
 2.New Caledonia 6  4  0  2 17- 6 12
 3.Tahiti        6  1  0  5  2-12  3
 4.Solomon Isl.  6  1  0  5  5-21  3

 7- 9-12 Honiara         Solomon Isl.  2-0 Tahiti        
 7- 9-12 Nouméa          New Caledonia 0-2 New Zealand   
11- 9-12 Albany          New Zealand   6-1 Solomon Islands 
12- 9-12 Papeete         Tahiti        0-4 New Caledonia 
12-10-12 Honiara         Solomon Isl.  2-6 New Caledonia 
13-10-12 Papeete         Tahiti        0-2 New Zealand   
16-10-12 Christchurch    New Zealand   3-0 Tahiti        
16-10-12 Nouméa          New Caledonia 5-0 Solomon Islands 
22- 3-13 Dunedin         New Zealand   2-1 New Caledonia 
23- 3-13 Papeete         Tahiti        2-0 Solomon Islands 
26- 3-13 Honiara         Solomon Isl.  0-2 New Zealand   
26- 3-13 Nouméa          New Caledonia 1-0 Tahiti        

NB: New Zealand qualify for playoff against 4th team North and Central America (Mexico)

CONCOCAF/OFC Playoff

13-11-13 Cd. de México   Mexico        5-1 New Zealand
20-11-13 Wellington      New Zealand   2-4 Mexico

NB: Mexico qualified.

Overview File

2014 Final Tournament


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans, Juan Pablo Andrés and Erik Francisco Lugo for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Karel Stokkermans, Juan Pablo Andrés and Erik Francisco Lugo
Last updated: 26 Jun 2014

(c) Copyright Karel Stokkermans, Juan Pablo Andrés, Erik Francisco Lugo and RSSSF 2011/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.