African Nations Cup 2021/22


Qualifying Tournament

NB: Cameroon qualified as hosts; despite of this, they decided to participate 
    to the group stage of the qualification tournament.
    The final tournament was originally scheduled to be played in 2021, then
    moved to January 2022 due to COVID-19 pandemic.

Preliminary Round 

Liberia                     – Chad               1–0 0–1  (4-5p)
South Sudan                 – Seychelles         2–1 1–0
Mauritius                   – São Tomé/Príncipe  1–3 1–2
Djibouti                    – Gambia             1–1 1–1  (2-3p)

Group Stage

Group A

13-11-19 Windhoek              Namibia           2–1 Chad
14-11-19 Bamako                Mali              2–2 Guinea
17-11-19 N'Djamena             Chad              0–2 Mali
17-11-19 Conakry               Guinea            2–0 Namibia
11-11-20 Conakry               Guinea            1–0 Chad
13-11-20 Bamako                Mali              1–0 Namibia
15-11-20 N'Djamena             Chad              1–1 Guinea
17-11-20 Windhoek              Namibia           1–2 Mali
24- 3-21                       Chad              0–3 Namibia         [awarded; Chad disqualified]
24- 3-21 Conakry               Guinea            1–0 Mali
28- 3-21 Windhoek              Namibia           2–1 Guinea
28- 3-21                       Mali              3–0 Chad            [awarded; Chad disqualified]

 1.MALI               6  4  1  1 10- 4 13 
 2.GUINEA             6  3  2  1  8- 5 11
 3.Namibia            6  3  0  3  8- 7  9
 4.Chad               6  0  1  5  2-12  1

Group B

13-11-19 Blantyre              Malawi            1–0 South Sudan
13-11-19 Ouagadougou           Burkina Faso      0–0 Uganda
17-11-19 Khartoum              South Sudan       1–2 Burkina Faso
17-11-19 Kira                  Uganda            2–0 Malawi
12-11-20 Entebbe               Uganda            1–0 South Sudan
12-11-20 Ouagadougou           Burkina Faso      3–1 Malawi
16-11-20 Blantyre              Malawi            0–0 Burkina Faso
16-11-20 Nairobi               South Sudan       1–0 Uganda
24- 3-21 Entebbe               Uganda            0–0 Burkina Faso
24- 3-21 Omdurman              South Sudan       0–1 Malawi
29- 3-21 Lilongwe              Malawi            1–0 Uganda
29- 3-21 Ouagadougou           Burkina Faso      1–0 South Sudan

 1.BURKINA FASO       6  3  3  0  6- 2 12  
 2.MALAWI             6  3  1  2  4- 5 10
 3.Uganda             6  2  2  2  3- 2  8 
 4.South Sudan        6  1  0  5  2- 6  3

Group C

13-11-19 Omdurman              Sudan             4–0 São Tomé and Príncipe
14-11-19 Cape Coast            Ghana             2–0 South Africa
17-11-19 Johannesburg          South Africa      1–0 Sudan
18-11-19 São Tomé              São Tomé/Príncipe 0–1 Ghana
12-11-20 Cape Coast            Ghana             2–0 Sudan
13-11-20 Durban                South Africa      2–0 São Tomé/Príncipe
16-11-20 Port Elizabeth        São Tomé/Príncipe 2–4 South Africa
17-11-20 Omdurman              Sudan             1–0 Ghana
24- 3-21 São Tomé              São Tomé/Príncipe 0–2 Sudan
25- 3-21 Johannesburg          South Africa      1–1 Ghana
28- 3-21 Cape Coast            Ghana             3–1 São Tomé/Príncipe
28- 3-21 Omdurman              Sudan             2–0 South Africa

 1.GHANA              6  4  1  1  9- 3 13 
 2.SUDAN              6  4  0  2  9- 3 12 
 3.South Africa       6  3  1  2  8- 7 10 
 4.São Tomé/Príncipe  6  0  0  6  3-16  0

Group D

13-11-19 Luanda                Angola            1–3 Gambia
14-11-19 Kinshasa              DR Congo          0–0 Gabon
17-11-19 Franceville           Gabon             2–1 Angola
18-11-19 Bakau                 Gambia            2–2 DR Congo
12-11-20 Franceville           Gabon             2–1 Gambia
14-11-20 Kinshasa              DR Congo          0–0 Angola
16-11-20 Bakau                 Gambia            2–1 Gabon
17-11-20 Luanda                Angola            0–1 DR Congo
25- 3-21 Franceville           Gabon             3–0 DR Congo
25- 3-21 Bakau                 Gambia            1–0 Angola
29- 3-21 Kinshasa              DR Congo          1–0 Gambia
29- 3-21 Luanda                Angola            2–0 Gabon

 1.GAMBIA             6  3  1  2  9- 7 10
 2.GABON              6  3  1  2  8- 6 10
 3.DR Congo           6  2  3  1  4- 5  9
 4.Angola             6  1  1  4  4- 7  4

Group E

13-11-19 Bangui                Central Afr. Rep. 2–0 Burundi
15-11-19 Rabat                 Morocco           0–0 Mauritania
19-11-19 Bujumbura             Burundi           0–3 Morocco
19-11-19 Nouakchott            Mauritania        2–0 Central Afr. Rep.
11-11-20 Nouakchott            Mauritania        1–1 Burundi
13-11-20 Casablanca            Morocco           4–1 Central Afr. Rep.
15-11-20 Bujumbura             Burundi           3–1 Mauritania
17-11-20 Douala                Central Afr. Rep. 0–2 Morocco
26- 3-21 Bujumbura             Burundi           2–2 Central Afr. Rep.
26- 3-21 Nouakchott            Mauritania        0–0 Morocco
30- 3-21 Bangui                Central Afr. Rep. 0–1 Mauritania
30- 3-21 Rabat                 Morocco           1–0 Burundi

 1.MOROCCO            6  4  2  0 10- 1 14 
 2.MAURITANIA         6  2  3  1  5- 4  9
 3.Burundi            6  1  2  3  6-10  5
 4.Central Afr. Rep.  6  1  1  4  5-11  4

Group F

13-11-19 Yaoundé               Cameroon          0–0 Cape Verde
14-11-19 Maputo                Mozambique        2–0 Rwanda
17-11-19 Kigali                Rwanda            0–1 Cameroon
18-11-19 Praia                 Cape Verde        2–2 Mozambique
12-11-20 Praia                 Cape Verde        0–0 Rwanda
12-11-20 Douala                Cameroon          4–1 Mozambique
16-11-20 Maputo                Mozambique        0–2 Cameroon
17-11-20 Kigali                Rwanda            0–0 Cape Verde
24- 3-21 Kigali                Rwanda            1–0 Mozambique
26- 3-21 Praia                 Cape Verde        3–1 Cameroon
30- 3-21 Douala                Cameroon          0–0 Rwanda
30- 3-21 Maputo                Mozambique        0–1 Cape Verde

 1.CAMEROON           6  3  2  1  8- 4 11 
 2.CAPE VERDE         6  2  4  0  6- 3 10
 3.Rwanda             6  1  3  2  1- 3  6
 4.Mozambique         6  1  1  4  5-10  4

Group G

14-11-19 Lomé                  Togo              0–1 Comoros
14-11-19 Alexandria            Egypt             1–1 Kenya
18-11-19 Moroni                Comoros           0–0 Egypt
18-11-19 Kasarani              Kenya             1–1 Togo
11-11-20 Kasarani              Kenya             1–1 Comoros
14-11-20 Cairo                 Egypt             1–0 Togo
15-11-20 Moroni                Comoros           2–1 Kenya
17-11-20 Lomé                  Togo              1–3 Egypt
25- 3-21 Moroni                Comoros           0–0 Togo
25- 3-21 Nairobi               Kenya             1–1 Egypt
29- 3-21 Cairo                 Egypt             4–0 Comoros
29- 3-21 Lomé                  Togo              1–2 Kenya

 1.EGYPT              6  3  3  0 10- 3 12 
 2.COMOROS            6  2  3  1  4- 6  9
 3.Kenya              6  1  4  1  7- 7  7
 4.Togo               6  0  2  4  3- 8  2

Group H

14-11-19 Blida                 Algeria           5–0 Zambia
15-11-19 Harare                Zimbabwe          0–0 Botswana
18-11-19 Gaborone              Botswana          0–1 Algeria
19-11-19 Lusaka                Zambia            1–2 Zimbabwe
12-11-20 Lusaka                Zambia            2–1 Botswana
12-11-20 Algiers               Algeria           3–1 Zimbabwe
16-11-20 Harare                Zimbabwe          2–2 Algeria
16-11-20 Francistown           Botswana          1–0 Zambia
25- 3-21 Francistown           Botswana          0–1 Zimbabwe
25- 3-21 Lusaka                Zambia            3–3 Algeria
29- 3-21 Blida                 Algeria           5–0 Botswana
29- 3-21 Harare                Zimbabwe          0–2 Zambia

 1.ALGERIA            6  4  2  0 19- 6 14 
 2.ZIMBABWE           6  2  2  2  6- 8  8
 3.Zambia             6  2  1  3  8-12  7
 4.Botswana           6  1  1  4  2- 9  4

Group I

13-11-19 Bissau                Guinea-Bissau     3–0 Swaziland
13-11-19 Thiès                 Senegal           2–0 Congo
17-11-19 Manzini               Swaziland         1–4 Senegal
17-11-19 Brazzaville           Congo             3–0 Guinea-Bissau
11-11-20 Thiès                 Senegal           2–0 Guinea-Bissau
12-11-20 Brazzaville           Congo             2–0 Swaziland
15-11-20 Bissau                Guinea-Bissau     0–1 Senegal
16-11-20 Manzini               Swaziland         0–0 Congo
26- 3-21 Manzini               Swaziland         1–3 Guinea-Bissau
26- 3-21 Brazzaville           Congo             0–0 Senegal
30- 3-21 Thiès                 Senegal           1–1 Swaziland
30- 3-21 Bissau                Guinea-Bissau     3–0 Congo

 1.SENEGAL            6  4  2  0 10- 2 14 
 2.GUINEA BISSAU      6  3  0  3  9- 7  9
 3.Congo              6  2  2  2  5- 5  8
 4.Swaziland          6  0  2  4  3-13  2

Group J

15-11-19 Dar es Salaam         Tanzania          2–1 Equatorial Guinea
15-11-19 Tunis                 Tunisia           4–1 Libya
19-11-19 Malabo                Equatorial Guinea 0–1 Tunisia
19-11-19 Monastir              Libya             2–1 Tanzania
11-11-20 Cairo                 Libya             2–3 Equatorial Guinea
13-11-20 Tunis                 Tunisia           1–0 Tanzania
15-11-20 Malabo                Equatorial Guinea 1–0 Libya
17-11-20 Dar es Salaam         Tanzania          1–1 Tunisia
25- 3-21 Benghazi              Libya             2–5 Tunisia
25- 3-21 Malabo                Equatorial Guinea 1–0 Tanzania
28- 3-21 Tunis                 Tunisia           2–1 Equatorial Guinea
28- 3-21 Dar es Salaam         Tanzania          1–0 Libya

 1.TUNISIA            6  5  1  0 14- 5 16 
 2.EQUATORIAL GUINEA  6  3  0  3  7- 7  9
 3.Tanzania           6  2  1  3  5- 6  7
 4.Libya              6  1  0  5  7-15  3

Group K

16-11-19 Antananarivo          Madagascar        1–0 Ethiopia
16-11-19 Abidjan               Ivory Coast       1–0 Niger
19-11-19 Bahir Dar             Ethiopia          2–1 Ivory Coast
19-11-19 Niamey                Niger             2–6 Madagascar
12-11-20 Abidjan               Ivory Coast       2–1 Madagascar
13-11-20 Niamey                Niger             1–0 Ethiopia
17-11-20 Toamasina             Madagascar        1–1 Ivory Coast
17-11-20 Bahir Dar             Ethiopia          3–0 Niger
24- 3-21 Bahir Dar             Ethiopia          4–0 Madagascar
26- 3-21 Niamey                Niger             0–3 Ivory Coast
30- 3-21 Abidjan               Ivory Coast       3–1 Ethiopia
30- 3-21 Toamasina             Madagascar        0–0 Niger

 1.IVORY COAST        6  4  1  1 11- 5 13
 2.ETHIOPIA           6  3  0  3 10- 6  9
 3.Madagascar         6  2  2  2  9- 9  8
 4.Niger              6  1  1  4  3-13  4

Group L

13-11-19 Freetown              Sierra Leone      1–1 Lesotho
13-11-19 Uyo                   Nigeria           2–1 Benin
17-11-19 Porto Novo            Benin             1–0 Sierra Leone
17-11-19 Maseru                Lesotho           2–4 Nigeria
13-11-20 Benin City            Nigeria           4–4 Sierra Leone
14-11-20 Porto Novo            Benin             1–0 Lesotho
17-11-20 Freetown              Sierra Leone      0–0 Nigeria
17-11-20 Maseru                Lesotho           0–0 Benin
27- 3-21 Maseru                Lesotho           0–0 Sierra Leone
27- 3-21 Porto Novo            Benin             0–1 Nigeria
30- 3-21 Lagos                 Nigeria           3–0 Lesotho
15- 6-21 Conakry               Sierra Leone      1–0 Benin

 1.NIGERIA            6  4  2  0 14- 7 14
 2.SIERRA LEONE       6  1  4  1  6- 6  7
 3.Benin              6  2  1  3  3- 4  7
 4.Lesotho            6  0  3  3  3- 9  3


Final Tournament
Cameroon, 9 January – 6 February, 2022

Group A 

 9- 1-22 Yaoundé (Olembe)      Cameroon          2–1 Burkina Faso
                                [Aboubakar 40pen, 45+3pen; Sangaré 24]
 9- 1-22 Yaoundé (Olembe)      Ethiopia          0–1 Cape Verde
                                [J. Tavares 45+1]
13- 1-22 Yaoundé (Olembe)      Cameroon          4–1 Ethiopia
                                [Toko Ekambi 8, 68, Aboubakar 53, 55; Hotessa 4]
13- 1-22 Yaoundé (Olembe)      Cape Verde        0–1 Burkina Faso
                                [Bandé 39]
17- 1-22 Yaoundé (Olembe)      Cape Verde        1–1 Cameroon
                                [Rodrigues 53; Aboubakar 39]
17- 1-22 Bafoussam             Burkina Faso      1–1 Ethiopia
                                [Bayala 25; Kebede 52pen]

 1.CAMEROON           3  2  1  0  7- 3  7
 2.BURKINA FASO       3  1  1  1  3- 3  4
 3.CAPE VERDE         3  1  1  1  2- 2  4
 4.Ethiopia           3  0  1  2  2- 6  1

Group B

10- 1-22 Bafoussam             Senegal           1–0 Zimbabwe
                                [Mané 90+7pen]
10- 1-22 Bafoussam             Guinea            1–0 Malawi
                                [I. Sylla 35] 
14- 1-22 Bafoussam             Senegal           0–0 Guinea
14- 1-22 Bafoussam             Malawi            2–1 Zimbabwe
                                [Mhango 43, 58; Wadi 38]
18- 1-22 Bafoussam             Malawi            0–0 Senegal
18- 1-22 Yaoundé (A. Ahidjo)   Zimbabwe          2–1 Guinea
                                [Musona 26, Mahachi 43; Keita 49]

 1.SENEGAL            3  1  2  0  1- 0  5
 2.GUINEA             3  1  1  1  2- 2  4
 3.MALAWI             3  1  1  1  2- 2  4
 4.Zimbabwe           3  1  0  2  3- 4  3

Group C 

10- 1-22 Yaoundé (A. Ahidjo)   Morocco           1–0 Ghana
                                [Boufal 83] 
10- 1-22 Yaoundé (A. Ahidjo)   Comoros           0–1 Gabon
                                [Boupendza 16]
14- 1-22 Yaoundé (A. Ahidjo)   Morocco           2–0 Comoros
                                [Amallah 16, Aboukhlal 88]
14- 1-22 Yaoundé (A. Ahidjo)   Gabon             1–1 Ghana
                                [Allevinah 88; A. Ayew 18]
18- 1-22 Yaoundé (A. Ahidjo)   Gabon             2–2 Morocco
                                [Allevinah 21, Aguerd 81og; Boufal 74pen, Hakimi 84]
18- 1-22 Garoua                Ghana             2–3 Comoros
                                [Boakye 64, Djiku 77; Ben Nabouhane 4, Mogni 62, 85]

 1.MOROCCO            3  2  1  0  5- 2  7 
 2.GABON              3  1  2  0  4- 3  5
 3.COMOROS            3  1  0  2  3- 5  3
 4.Ghana              3  0  1  2  3- 5  1

Group D

11- 1-22 Garoua                Nigeria           1–0 Egypt
                                [Iheanacho 30] 
11- 1-22 Garoua                Sudan             0–0 Guinea-Bissau
15- 1-22 Garoua                Nigeria           3–1 Sudan
                                [Chukwueze 3, Awoniyi 45, Simon 46; Khedr 70pen]
15- 1-22 Garoua                Guinea-Bissau     0–1 Egypt
                                [Salah 69]
19- 1-22 Garoua                Guinea-Bissau     0–2 Nigeria
                                [Sadiq 56, Troost-Ekong 75]
19- 1-22 Yaoundé (A. Ahidjo)   Egypt             1–0 Sudan
                                [Abdelmonem 35]

 1.NIGERIA            3  3  0  0  6- 1  9
 2.EGYPT              3  2  0  1  2- 1  6
 3.Sudan              3  0  1  2  1- 4  1 
 4.Guinea-Bissau      3  0  1  2  0- 3  1

Group E

11- 1-22 Douala                Algeria           0–0 Sierra Leone
12- 1-22 Douala                Equatorial Guinea 0–1 Ivory Coast
                                [Gradel 5]
16- 1-22 Douala                Ivory Coast       2–2 Sierra Leone
                                [Haller 25, Pepé 65; Mu. Kamara 55, A. Kamara 90+3]
16- 1-22 Douala                Algeria           0–1 Equatorial Guinea
                                [Esteban 70]
20- 1-22 Douala                Ivory Coast       3–1 Algeria
                                [Kessié 22, I. Sangaré 39, Pepé 54; Bendebka 73]
20- 1-22 Limbe                 Sierra Leone      0–1 Equatorial Guinea
                                [Ganet 38]

 1.IVORY COAST        3  2  1  0  6- 3  7
 2.EQUATORIAL GUINEA  3  2  0  1  2- 1  6
 3.Sierra Leone       3  0  2  1  2- 3  2 
 4.Algeria            3  0  1  2  1- 4  1

Group F

12- 1-22 Limbe                 Tunisia           0–1 Mali
                                [Koné 48pen]
12- 1-22 Limbe                 Mauritania        0–1 Gambia
                                [A. Jallow 10]
16- 1-22 Limbe                 Gambia            1–1 Mali
                                [Mu. Barrow 90pen; Koné 79pen]
16- 1-22 Limbe                 Tunisia           4–0 Mauritania
                                [Mathlouthi 4, Khazri 9, 64, Jaziri 66]
20- 1-22 Limbe                 Gambia            1–0 Tunisia
                                [A. Jallow 90+3] 
20- 1-22 Douala                Mali              2–0 Mauritania
                                [Haidara 2, Koné 49pen]

 1.MALI               3  2  1  0  4- 1  7
 2.GAMBIA             3  2  1  0  3- 1  7
 3.TUNISIA            3  1  0  2  4- 2  3
 4.Mauritania         3  0  0  3  0- 7  0


Round of 16
23- 1-22 Limbe                 Burkina Faso      1–1 Gabon             [aet, 7-6 pen]
                                [B. Traoré 28; Guira 90+1og]
23- 1-22 Garoua                Nigeria           0–1 Tunisia
                                [Msakni 47]
24- 1-22 Bafoussam             Guinea            0–1 Gambia
                                [Mu. Barrow 71]
24- 1-22 Yaoundé (Olembe)      Cameroon          2–1 Comoros
                                [Toko Ekambi 29, Aboubakar 70; Y. M'Changama 81]
25- 1-22 Bafoussam             Senegal           2–0 Cape Verde
                                [Mané 63, B. Dieng 90+2]
25- 1-22 Yaoundé (A. Ahidjo)   Morocco           2–1 Malawi
                                [En-Nesyri 45+2, Hakimi 70; Mhango 7]
26- 1-22 Douala                Ivory Coast       0–0 Egypt             [aet, 4-5 pen]
26- 1-22 Limbe                 Mali              0–0 Equatorial Guinea [aet, 5-6 pen]

Quarterfinals
29- 1-22 Douala                Gambia            0–2 Cameroon
                                [Toko Ekambi 50, 57]
29- 1-22 Garoua                Burkina Faso      1–0 Tunisia
                                [Da. Ouattara 45+3] 
30- 1-22 Yaoundé (A. Ahidjo)   Egypt             2–1 Morocco           [aet]
                                [Salah 53, Trezeguet 100; Boufal 7pen]
30- 1-22 Yaoundé (A. Ahidjo)   Senegal           3–1 Equatorial Guinea
                                [Diedhiou 28, Kouyaté 68, I. Sarr 79; Buyla 57]

Semifinals
 2- 2-22 Yaoundé (A. Ahidjo)   Burkina Faso      1–3 Senegal
                                [Touré 82; A. Diallo 70, I. Gueye 76, Mané 87]
 3- 2-22 Yaoundé (Olembe)      Cameroon          0–0 Egypt             [aet, 1-3 pen]

Third Place Match
 5- 2-22 Yaoundé (A. Ahidjo)   Burkina Faso      3–3 Cameroon          [3-5 pen; no extra time]
                                [Yago 24, A. Onana 43og, Dj. Ouattara 49; Bahoken 71, Aboubakar 85, 87]


Final
 6- 2-22 Yaoundé (Olembe)      Senegal           0–0 Egypt             [aet, 4-2 pen]

 

overview file

2019


About this document

Prepared and maintained by Roberto Di Maggio for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Roberto Di Maggio
Last updated: 3 Mar 2022

(C) Copyright Roberto Di Maggio and RSSSF 2022
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.