EURO 1996 qualifications

European Championship 1996 qualifications


NOTE: Qualify: group winners (8 teams), six best second-place teams
ranked in a table including matches with teams 1, 2 and 4 from their
groups, one team from a play-off between the 7th and 8th teams in the
abovementioned table + ENG as host (in total, for the first time, 16 teams).

Group 1 - AZE FRA ISR POL ROM SLK

04.09. Tel Aviv ISR-POL 2:1 (1:0) R.Harazi 44,59 - Kosecki 80 (van der Wijngaert BEL) 07.09. Bratislava SLK-FRA 0:0 (Mikkelsen DAN) 07.09. Bucuresti ROM-AZE 3:0 (1:0) Belodedici 42, Petrescu 57, Raducioiu 87 (Sedlacek AUT) 08.10. St.Etienne FRA-ROM 0:0 (Sundell SWE) 12.10. Tel Aviv ISR-SLK 2:2 (2:2) R,Harazi 23, Banin 32p - Rusnak 5, Moravčik 14 (Blankenstein HOL) 12.10. Mielec POL-AZE 1:0 (1:0) Juskowiak 44 12.11. Bucuresti ROM-SLK 3:2 (1:0) Gh.Popescu 7, Hagi 46, Prodan 82 - Dubovský 56, Chvila 78 (Zhuk BLR) 16.11. Trabzon AZE-ISR 0:2 (0:1) R.Harazi 30, Rosenthal 51 (Vagner HUN) 16.11. Zabrze POL-FRA 0:0 (Amendolia ITA) 13.12. Trabzon AZE-FRA 0:2 (0:1) Papin 25, Loko 56 (Pedersen NOR) 14.12. Tel Aviv ISR-ROM 1:1 (0:0) Rosenthal 83 - Lacatus 70 (Navarette ESP) 29.03. Košice SLK-AZE 4:1 (3:0) Tittel 34, Timko 40,51, Dubovský 45p - Suleimanov 80p (Nikakis GRE) 29.03. Tel Aviv ISR-FRA 0:0 (McCluskey SCO) 29.03. Bucuresti ROM-POL 2:1 (1:1) Raducioiu 45, Wandzik 53o - Juskowiak 42p (Röthlisberger SUI) 25.04. Zabrze POL-ISR 4:3 (1:2) Nowak 1, Juskowiak 50, Kowalczyk 55, Kosecki 62 - Rosenthal 33, Revivo 38, Zohar 70 (Frisk SWE) 26.04. Trabzon AZE-ROM 1:4 (1:2) Suleimanov 5 - Raducioiu 2p,69,76, Dumitrescu 39 (Momirov BUL) 26.04. Nantes FRA-SLK 4:0 (2:0) Křištoflik 27o, Ginola 42, Blanc 57, Guerin 62 (Heynemann GER) 07.06. Zabrze POL-SLK 5:0 (1:0) Juskowiak 10,72, Wieszczycki 58, Kosecki 63, Nowak 69 (Sedlacek AUT) 07.06. Bucuresti ROM-ISR 2:1 (1:0) Lacatus 16, Munteanu 56 - Bercovich 50 (Pedersen NOR) 16.08. Trabzon AZE-SLK 0:1 (0:0) Jančula 60 (Hamer LUX) 16.08. Paris FRA-POL 1:1 (0:1) Djorkaeff 87f - Juskowiak 35 (Diaz Vega ESP) 06.09. Košice SLK-ISR 1:0 (0:0) Jančula 54 (Sandra BEL) 06.09. Zabrze POL-ROM 0:0 (Gallagher ENG) 06.09. Auxerre FRA-AZE10:0 (3:0) Desailly 13, Djorkaeff 17,78, Guérin 33, Pedros 49, Leboeuf 54,74, Dugarry 66, Zidane 72, Cocard 90 (Micallef MLT) 11.10. Bratislava SLK-POL 4:1 (1:1) Dubovský 31 p, Jančula 68, Ůljaký 77, Šimon 82 - Juskowiak 20 (Coroado POR) 11.10. Tel-Aviv ISR-AZE 2:0 (1:0) R.Harazi 31,90 (Detrusche FRA) 11.10. Bucuresti ROM-FRA 1:3 (0:2) Lacatus 51 - Karembeu 29, Djorkaeff 41, Zidane 72 (Pairetto ITA) 15.11. Trabzon AZE-POL 0:0 (Motram SCO) 15.11. Caen FRA-ISR 2:0 (0:0) Djorkaeff 69, Lizarazu 89 (Grabher AUT) 15.11. Košice SLK-ROM 0:2 (0:0) Hagi 66, Munteanu 82 (Ullenberg HOL) 1. ROM^ 10 21 6 3 1 18 - 9 2. FRA^ 10 20 5 5 0 22 - 2 3. SLK 10 14 4 2 4 14 - 18 4. POL 10 13 3 4 3 14 - 12 5. ISR 10 12 3 3 4 13 - 13 6. AZE 10 1 0 1 9 2 - 27

Group 2 - ARM BEL CYP DAN ESP MAC

07.09. Brussels BEL-ARM 2:0 (1:0) Oliveira 6, Degryse 73 (Ferry NIR) 07.09. Limassol CYP-ESP 1:2 (1:2) Sotiriou 35 - Higuera 17,26 (Batta FRA) 07.09. Skopje MAC-DAN 1:1 (1:0) M.Stojkovski 4 - Povlsen 86 (van der Ende HOL) 08.10. Erevan ARM-CYP 0:0 (Przesmycki POL) 12.10. København DAN-BEL 3:1 (1:1) Vilfort 35, J.Jensen 72, Strudal 86 - Degryse 31 (Pairetto ITA) 12.10. Skopje MAC-ESP 0:2 (0:2) Salinas 16,25 (Grabber AUT) 16.11. Brussels BEL-MAC 1:1 (1:0) Verheyen 32 - Boškovski 53 (Khusainov RUS) 16.11. Limassol CYP-ARM 2:0 (1:0) Sotiriou 7, Phasiouliotis 90 (Ashby ENG) 16.11. Sevilla ESP-DAN 3:0 (1:0) Nadal 41, Donato 56, Luis Enrique 87 (McCluskey SCO) 17.12. Brussels BEL-ESP 1:4 (1:1) Degryse 6 - Hierro 28, Donato 55p, Salinas 66, Luis Enrique 89 (Çakar TUR) 17.12. Skopje MAC-CYP 3:0 (2:0) B.Djurovski 15,26,69 (Strampe GER) 29.03. Limassol CYP-DAN 1:1 (1:1) Agathocleous 45 - Schjönberg 2 (Shorte IRL) 29.03. Sevilla ESP-BEL 1:1 (1:1) Guerrero 24 - Degryse 26 (Harrel FRA) 26.04. Erevan ARM-ESP 0:2 (0:0) Amavisca 49, Goikoetxea 63 (Porumboiu ROM) 26.04. Brussels BEL-CYP 2:0 (1:0) Karagiannis 20, Schepens 47 (Elleray ENG) 26.04. København DAN-MAC 1:0 (0:0) P.Nielsen 70 (Ihring SLK) 10.05. Erevan ARM-MAC 2:2 (1:0) Christov 58, Markovski 70 (Fallstöm SWE) 07.06. København DAN-CYP 4:0 (1:0) Vilfort 45,50, B.Laudrup 59, M.Laudrup 75 (Müller SUI) 07.06. Skopje MAC-BEL 0:5 (0:4) Grun 15, Scifo 16,59, Schepens 27, Versavel 43 (Wójcik POL) 07.06. Seville ESP-ARM 1:0 (0:0) Hierro 65p (Philippi LUX)) 16.08. Erevan ARM-DAN 0:2 (0:1) M.Laudrup 33, A.Nielsen 46 (Dardenne GER) 06.09. Brussels BEL-DAN 1:3 (1:2) Grun 25 - M.Laudrup 19, Beck 21, Vilfort 85 (Zhuk BLR) 06.09. Skopje MCA-ARM 1:2 (0:0) T.Micevski 10 - Grigorian 61, Schageidian 78 (Pereira POR) 06.09. Granada ESP-CYP 6:0 (1:0) Guerrero 44, Alonso 51, Pizzi 74,80, Hierro 78, Caminero 83 (Jol HOL) 07.10. Erevan ARM-BEL 0:2 (0:2) Nilis 28,39 (Mitrev BUL) 11.10. Limmasol CYP-MCA 1:1 (0:1) Agahtocleous 90 - B.Jovanovski 35 (Irvine IRL) 11.10. København DAN-ESP 1:1 (0:1) Vilfort 46 - Hierro 17 p (Krondl CZE) 15.11. Limassol CYP-BEL 1:1 (1:0) Agathocleous 18 - de Bilde 66 (Cesari iTA) 15.11. København DAN-ARM 3:1 (2:0) Schjönberg 19, Beck 33, M.Laudrup 58 - Petrosian 46 (Veissiere FRA) 15.11. Elche ESP-MAC 3:0 (1:0) Kiko 8, Manjarin 73, Caminero 78 (Steiner GER) 1. ESP^ 10 26 8 2 0 25 - 4 2. DEN^ 10 21 6 3 1 19 - 9 3. BEL 10 15 4 3 3 17 - 13 4. MAC 10 7 1 4 5 9 - 18 5. CYP 10 7 1 4 5 5 - 20 6. ARM 10 5 1 2 7 6 - 17

Group 3 - HUN ISL SUI SWE TUR

07.09. Reykjavik ISL-SWE 0:1 (0:0) Ingesson 37 (Mottram SCO) 07.09. Budapest HUN-TUR 2:2 (2:0) Kiprich 4, Halmai 43 - Hakan 66, K.Bülent 71 (Pairetto ITA) 12.10. Instanbul TUR-ISL 5:0 (3:0) Saffet 11,26, Hakan 29,61, Sergen 66 (Levnikov RUS) 12.10 Bern SUI-SWE 4:2 (1:1) Ohrel 36, Blomqvist 64o, Sforza 69, Turkiylmaz 71 - K.Andersson 6, Dahlin 61 (Elleray ENG) 16.11. Lausanne SUI-ISL 1:0 (1:0) Bickel 44 (Kelly IRL) 16.11. Solna SWE-HUN 2:0 (1:0) Brolin 43, Dahlin 70 (van der Ende HOL) 14.12. Istanbul TUR-SUI 1:2 (1:2) Recep 39 - Koller 7, Bickel 16 (Craciunescu ROM) 29.03. Istanbul TUR-SWE 2:1 (0:1) Emre 64, Sergen 75 - K.Andersson 23p (Trettalage ITA) 29.03. Budapest HUN-SUI 2:2 (0:0) Kiprich 50, Illes 72 - Subiat 74,84 (Wieser AUT) 26.04. Budapest HUN-SWE 1:0 (0:0) Halami 2 (López Nieto ESP) 26.04. Bern SUI-TUR 1:2 (1:1) Hottiger 36 - Hakan 17, Ogün 56 (van der Wijngaert HOL) 01.06. Solna SWE-ISL 1:1 (1:1) A. Gunnlaugson 3 - Brolin 16p (Uzunov BUL) 11.06. Reykjavik ISL-HUN 2:1 (0:1) Bergsson 61, S.Jonsson 66 - Vincze 20 (Sars FRA) 16.08. Reykjavik ISL-SUI 0:2 (0:2) Knup 4, Turkiylmaz 24 (Wójcik POL) 06.09. Stambul TUR-HUN 2:0 (2:0) Hakan 9,31 (Krondl CZE) 06.09. Göteborg SWE-SUI 0:0 (Ceccarini ITA) 11.10. Reykjavik ISL-TUR 0:0 (Strampe GER) 11.10. Zürich SUI-HUN 3:0 (1:0) Turkiylmaz 22, Sforza 56, Ohrel 90 (Agius MLT) 11.11. Budapest HUN-ISL 1:0 (0:0) Ille 56 (Sakas GRE) 15.11 Solna SWE-TUR 2:2 (1:0) Alexandersson 24, J.Petersson 53 - Hakan 62, Ertugrul 72 (Wójcik POL) 1. SUI^ 8 17 5 2 1 15 - 7 2. TUR^ 8 15 4 3 1 16 - 8 3. SWE 8 9 2 3 3 9 - 10 4. HUN 8 8 2 2 4 7 - 13 5. ISL 8 5 1 2 5 3 - 12

Group 4 - CRO EST ITA LIT SLA UKR

04.09. Tallin EST-CRO 0:2 (0:1) Šuker 44,72 (Krondl CZE) 07.09. Maribor SLA-ITA 1:1 (1:1) Udović 14 - Costacurta 16 (Heynemann GER) 07.09. Kiev UKR-LIT 0:2 (0:0) Ivanauskas 53, Skarbalius 61 (Karlsson SWE) 08.10. Tallin EST-ITA 0:2 (0:1) Panucci 20, Casiraghi 77 (Müller SUI) 09.10. Zagreb CRO-LIT 2:0 (0:0) Jerkan 58, Kozniku 81 (Wieser AUT) 12.10. Kiev UKR-SLA 0:0 (Uzunov BUL) 13.11. Kiev UKR-EST 3:0 (2:0) Konowalov 29, Kira 44o, T.Guseinov 72 (Schellings BEL) 16.11. Palermo ITA-CRO 1:2 (1:1) D.Baggio 90 - Šuker 39,58 (Quiniou FRA) 16.11. Maribor SLA-LIT 1:2 (0:0) Žaković 55 - Sukristovas 64, Żuta 81 (Ihring SLK) 25.03. Zagreb CRO-UKR 4:0 (2:0) Boban 13, Šuker 21,79, Prosinecki 71 (Weber GER) 25.03. Salerno ITA-EST 4:1 (1:0) Zola 45,67, Albertini 61, Ravanelli 84 - Reim 73 (Philippi LUX) 29.03. Vilnus LIT-CRO 0:0 (Burge WAL) 29.03. Maribor SLA-EST 3:0 (1:0) (Mendez Pratas POR) 29.03. Kiev UKR-ITA 0:2 (0:0) Lombarde 12, Zola 38 (Puhl HUN) 26.04. Zagreb CRO-SLA 2:0 (1:0) Prosinecki 17, Šuker 90 (Sarvan TUR) 26.04. Tallin EST-UKR 0:1 (0:1) T.Guseinov 17 (Hollung NOR) 26.04. Vlinus LIT-ITA 0:1 (0;1) Zola 11 (McCluskey SCO) 07.06. Vilnus LIT-SLA 2:1 (0:0) Stonkus 47, Sulka 69 - Gijha 52 (Vagner HUN) 11.06. Tallin EST-SLA 1:3 (1:1) Reim 27 - Novak 22,59, Žaković 77 (Durkin ENG) 11.06. Kiev UKR-CRO 1:0 (1:0) Kalitvincov 13 (Röthlisberger SUI) 16.08. Tallin EST-LIT 0:1 (0:0) Mačiulevicius 48 (Nillson SWE) 03.09. Zagreb CRO-EST 7:1 (4:1) Mladenović 3, Šuker 19p,56,89, Bokšić 29, Boban 42, Štimać 52 - Reim 17 (Husu ROM) 06.09. Udine ITA-SLA 1:0 (1:0) Ravanelli 13 (Gadoši SLK) 06.09. Vilnus LIT-UKR 1:3 (1:0) Mačiulevicius 17 - T.Guseinov 64,71, Gusin 81 (Shorte IRL) 08.10. Split CRO-ITA 1:1 (0:1) Šuker 48p - Albertini 29 (Ullenberg HOL) 11.10. Vilnus LIT-EST 5:0 (4:0) Mačilevicius 8, Sulka 13,39, Šlekys 44, Ivanauskas 61 (Pauchard FRA) 11.10. Lubljana SLA-UKR 3:2 (0:2) Udović 50,90, Zehović 73 - Skrypnik 24, T.Guseinov 44 (Marin ESP) 11.11. Bari ITA-UKR 3:1 (1:1) Ravanelli 21,46, Maldini 53 - Polunin 18 (Muhmenthaler SUI) 15.11. R Emillia ITA-LIT 4:0 (0:0) Stonkus 52o, Zola 66,80,83 15.11. Lubljana SLA-CRO 1:2 (1:1) Gilha 36 - Šuker 40p, Jučević 55 (Goethals BEL) 1. CRO^ 10 23 7 2 1 22 - 4 2. ITA^ 10 23 7 2 1 20 - 6 3. LIT 10 16 5 1 4 13 - 12 4. UKR 10 13 4 1 5 11 - 15 5. SLA 10 11 3 2 5 13 - 13 6. EST 10 0 0 0 10 3 - 31

Group 5 - BIA CZE HOL LUX MLT NOR

06.09. Ostrava CZE-MLT 6:1 (3:0) Šmejkal 6p, Kubik 33, Siegl 36,49,87, P.Berger 59 - Laferla 75 (Loisou CYP) 07.09. Luxembourg LUX-HOL 0:4 (0;1) Roy 22, F.de Boer 62,64, Jonk 90 (Snoddy NIR) 07.09. Oslo NOR-BIA 1:0 (0:0) Frigård 88 (Goethals BEL) 12.10. Minsk BIA-LUX 2:0 (0:0) Romaschenko 67, Gerasimec 76 (O'Hanlon IRL) 12.10. La Valetta MLT-CZE 0:0 (Coroado POR) 12.10. Oslo NOR-HOL 1:1 (0:1) Rekdal 52p - Roy 22 (McCluskey SCO) 16.11. Minsk BIA-NOR 0:4 (0:2) H.Berg 31, Leonhardsen 40, Bohinen 52, Rekdal 83p (Spasov BUL) 16.11. Rotterdam HOL-CZE 0:0 (Puhl HUN) 14.12. Rotterdam HOL-LUX 5:0 (3:0) Mulder 6, Roy 17, Jonk 40, R.de Boer 52, Seedorf 90 (Roduit SUI) 14.12. La Valetta MLT-NOR 0:1 (0:1) Fjörtoft 10 (Beschin ITA) 22.02. La Valetta MLT-LUX 0:1 (0:0) Cordoni 54 (Bešuan CRO) 29.03. Ostrava CZE-BIA 4:2 (2:1) Kadlec 5, P.Berger 17,62, Kuka 68 - Gerasimec 45p, Gurinovich 88 (Veissiere FRA) 29.03. Rotterdam HOL-MLT 4:0 (1:0) Seedorf 38, Bergkamp 75p, Winter 78, Kluivert 84 (Grasson ISL) 29.03. Luxembourg LUX-NOR 0:2 (0:1) Leonhardsen 36, G.Aase 78 (Levnikov RUS) 26.04. Minsk BIA-MLT 1:1 (0:0) Taikov 57 - Carabott 71 (Gadoši SLK) 26.04. Praha CZE-HOL 3:1 (0:1) Skuhravý 49, Nemeček 58, P.Berger 82 - Jonk 7 (Krug GER) 26.04. Oslo NOR-LUX 5:0 (3:0) Jakobsen 10, Fjörtoft 12, Brattbakk 24, H.Berg 46, Rekdal 51 (Ferry NIR) 07.06. Minsk BIA-HOL 1:0 (1:0) Gerasimec 27 (Porumboiu ROM) 07.06. Luxembourg LUX-CZE 1:0 (0:0) Hellers 89 (Ashman WAL) 07.06. Oslo NOR-MLT 2:0 (1:0) Fjörtoft 42, J.Flo 87 (Przesmycki POL) 16.08. Oslo NOR-CZE 1:1 (1:0) H.Berg 27 - Suchopárek 85 (Khusainov BUL) 06.09. Praha CZE-NOR 2:0 (1:0) Skuhravý 6, Drulak 86 (Röthlisberger SUI) 06.09. Rotterdam HOL-BIA 1:0 (0:0) Mulder 63 (Sedlacek AUT) 06.09. Luxembourg LUX-MLT 1:0 (1:0) Holtz 44 (Dubinskas LIT) 07.10. Minsk BIA-CZE 0:2 (0:1) Frýdek 25, P.Berger 84 (Friisk SWE) 11.10. Luxembourg LUX-BIA 0:0 (Durkin ENG) 11.10. La Valetta MLT-HOL 0:4 (0:0) Overmars 52,61,65, Seedorf 80 (Nielsen DAN) 12.11. La Valetta MLT-BIA 0:2 (0:0) Gerasimec 79,83 (Tokat TUR) 15.11. Praha CZE-LUX 3:0 (1:0) Drulak 33,46, P.Berger 87 (Wieser AUT) 15.11. Rotterdam HOL-NOR 3:0 (0:0) Seedorf 47, Mulder 88, Overmars 89 (Gallagher ENG) 1. CZE^ 10 21 6 3 1 21 - 6 2. HOL^ 10 20 6 2 2 23 - 5 3. NOR 10 20 6 2 2 17 - 7 4. BIA 10 11 3 2 5 8 - 13 5. LUX 10 10 3 1 6 3 - 21 6. MLT 10 2 0 2 8 2 - 22

Group 6 - AUT IRL NIR LIE LOT POR

20.04. Belfast NIR-LIE 4:1 (3:0) J.Quinn 5,23, Lomas 25, Dowie 48 - Hasler 84 (Luinge HOL) 07.09. Riga LOT-IRL 0:3 (0;2) Aldridge 15,75p, Sheridan 29 (Friisk SWE) 07.09. Eschen LIE-AUT 0:4 (0:3) Polster 16,45,79, G.Aigner 22 (Ziller GER) 07.09. Belfast NIR-POR 1:2 (0:1) J.Quinn 58p - Rui Costa 8, Domingos 81 (Pedersen NOR) 09.10. Riga LOT-POR 1:3 (0:1) Monjaks 88 - Joao Pinto 33,70, Figo 71 (Blareau BEL) 12.10. Wien AUT-NIR 1:2 (1:2) Polster 25p - K.Gillespie 3p, P.Gray 36 (López Nieto ESP) 12.10. Dublin IRL-LIE 4:0 (3:0) Coyne 2,4, N.Quinn 30,82 (Bergmann ISL) 13.11. Lisabon POR-AUT 1:0 (1:0) Figo 36 (Mikkelsen DAN) 15.11. Eschen LIE-LOT 0:1 (0:1) Babičevs 13 (Werner POL) 16.11 Belfast NIR-IRL 0:4 (0:3) Aldridge 6, Keane 11, Sheridan 38, Townsend 54 (Muhmenthaler SUI) 18.12. Lisabon POR-LIE 8:0 (3:0) Domingos 2,11, Oceano 45, Joao Pinto 56, F.Couto 72, Folha 74, P.Alves 75.79 (Puček CZE) 29.03. Salzburg AUT-LOT 5:0 (2:0) Herzog 18,59, Pfeiffenberger 41, Polster 70p,90 (Agius MLT) 29.03. Dublin IRL-NIR 1:1 (0:0) N.Quinn 47 - Dowie 72 (van der Ende HOL) 26.04. Salzburg AUT-LIE 7:0 (3:0) Kühbauer 7, Polster 11,53p, Sabitzer 17, Pürk 85, Hütter 87,89 (Melnichuk UKR) 26.04. Dublin IRL-POR 1:0 (1:0) V.Baia 44o (Amendolia ITA) 26.04. Riga LOT-NIR 0:1 (0:0) Dowie 69p (Lambek DAN) 03.06. Eschen LIE-IRL 0:0 (Agius MLT) 03.06. Pórto POR-LAT 3:2 (3:0) Figo 4, Secretario 19, Domingos 20 - Babičevs 54, Rimkus 81 (Petrović JUG) 07.06. Belfast NIR-LOT 1:2 (1:0) Dowie 44 - Zemberlinš 58, Astafjevs 62 (Roca ESP) 11.06. Dublin IRL-AUT 1:3 (0:0) Houghton 66 - Polster 70,79, A.Ogris 73 (Merk GER) 15.08. Eschen LIE-POR 0:7 (0:3) Domingos 25, P.Santos 33, Rui Costa 47,77, P.Alves 67,73,90 (Poljak CRO) 16.08. Riga LOT-AUT 3:2 (1:0) Rimkus 11,60, Zejberlinsz 68 - Polster 69, Ramusch 79 (Koho FIN) 03.09. Lisabon POR-NIR 1:1 (0:0) Domingos 47 Hughes 66 (Ashman WAL) 06.09. Wien AUT-IRL 3:1 (1:0) Stöger 3,64,77 - McGrath 77 (Çakar TUR) 06.09. Riga LOT-LIE 1:0 (0:0) Zejberlinsz 83 (Overbo NOR) 11.10. Wien AUT-POR 1:1 (1:0) Stöger 21 - P.Santos 49 (Levnikov RUS) 11.10. Dublin IRL-LOT 2:1 (0:0) Aldridge 61p,64 - Rimkus 78 (Marin ESP) 11.10. Eschen LIE-NIR 0:4 (0;1) O'Neill 36, McMahon 49, J.Quinn 55, P.Gray 72 (Michel SLK) 15.11. Belfast NIR-AUT 5:3 (2:0) O'Neill 27,78, Dowie 32p, Hunter 53, P.Gray 63 - Schopp 55, Stumpf 70, Wetl 81 (Sundell SWE) 15.11. Lisabon POR-IRL 3:0 (0:0) Rui Costa 60, Helder 74, Cadete 89 (Ceccarini ITA) 1. POR^ 10 23 7 2 1 29 - 7 2. IRL 10 17 5 2 3 17 - 11 3. NIR 10 17 5 2 3 20 - 15 4. AUT 10 16 5 1 4 29 - 14 5. LOT 10 12 4 0 6 11 - 20 6. LIE 10 1 0 1 9 1 - 40

Group 7 - ALB BUL GER GEO MOL WAL

07.09. Tbilisi GEO-MOL 0:1 (0:0) Oprea 40 (Çakar TUR) 07.09. Cardiff WAL-ALB 2:0 (1:0) Coleman 9, Giggs 67 (Beschin ITA) 12.10. Sofia BUL-GEO 2:0 (0:0) Kostadinov 55,62 (Gadoši SLK) 12.10. Kishinev MOL-WAL 3:2 (2:1) Bielous 8, Secu 20, Pogorelov 78 - Speed 8, Blake 70 (Vad HUN) 16.11. Tirana ALB-GER 1:2 (1:1) Zmijani 32 - Klinsmann 16, Kirsten 46 (Melnichuk UKR) 16.11. Sofia BUL-MOL 4:1 (1:0) Stoitchkov 45,85, Balakov 63, Kostadinov 88 - Kishchenko 59 (McArdle IRL) 16.11. Tbilisi GEO-WAL 5:0 (2;0) Ketzbaia 30,49, Kinkladze 39, Gogrichiani 59. S.Arveladze 66 (Sara FRA) 14.12. Tirana ALB-GEO 0:1 (0:1) K.Arveladze 17 (Molnar HUN) 14.12. Kishinev MOL-GER 0:3 (0:2) Kirsten 7, Klinsmann 38, Matthäus 73 (van Vliet HOL) 14.12. Cardiff WAL-BUL 0:3 (0:2) Ivanov 5, Kostadinov 15, Stoitchkov 48 (Sundell SWE) 18.12. Kaisersl. GER-ALB 2:1 (2:0) Matthäus 8p, Klinsmann 17 - Rrakli 58 (Christensen DAN) 29.03. Tirana ALB-MOL 3:0 (2:0) (Meier SUI) 29.03. Sofia BUL-WAL 3:1 (1:0) Balakov 37, Penev 70,82 - Saunders 63 (Piraux BEL) 29.03. Tbilisi GEO-GER 0:2 (0:2) Klinsmann 24,45 (Bodenham ENG) 26.04. Tbilisi GEO-ALB 2:0 (2:0) S.Arveladze 3, Ketzbaia 42 (Luinge HOL) 26.04. Düsseldorf GER-WAL 1:1 (1:1) Herrlich 42 (Garcia Aranda ESP) 26.04. Kishinev MOL-BUL 0:3 (0:1) Balakov 29, Stoitchkov 53,68 (Ulrich CZE) 07.06. Sofia BUL-GER 3:2 (1:2) Stoichkov 45p,65p, Kostadinov 69 - Klinsmann 18, Strunz 46 (Pairetto ITA) 07.06. Kishinev MOL-ALB 2:3 (2:2) Kushta 8, Bellal 25, Vata 71 - Curtianu 10, Kishchenko 15 (Schelings BEL) 07.06. Cardiff WAL-GEO 0:1 (0:0) Kinkladze 73 (Koho FIN) 06.09. Tirana ALB-BUL 1:1 (0:1) Rrakli 58 - Stoitchkov 6 (Agius MLT) 06.09. Nürnberg GER-GEO 4:1 (1:1) Möller 39, Ziege 57, Kirsten 62, Babbel 72 - Kekhaia 29 (McCluskey SCO) 06.09. Cardiff WAL-MOL 1:0 (0:0) Speed 55 (Grasson ISL) 07.10. Sofia BUL-ALB 3:0 (1:0) Letchkov 15, Kostadinov 80,82 (Hirviniemi FIN) 08.10. Leverkusen GER-MOL 6:1 (3:0) Stroienko 16o, Helmer 18, Sammer 24,72, Möller 47,61 - Rebeja 62 (Ziober POL) 11.10. Tbilisi GEO-BUL 2:1 (1:0) S.Arveladze 1, Kinkladze 46p - Stoichkov 88 (Meier SUI) 11.10. Cardiff WAL-GER 1:2 (0:0) Helmer 79o - Melville 75o, Klinsmann 81 (Craciunescu ROM) 15.11. Tirana ALB-WAL 1:1 (1:1) Kushta 5p - Pembridge 43 (Suheil ISR) 15.11. Berlin GER-BUL 3:1 (0:0) Klinsmann 50,75p, Häßler 56 - Stoichkov 47 (Nikakis GRE) 15.11. Kishinev MOL-GEO 3:2 (2:0) Testimitanu 5, Miterev 17,72 - Dzhanashia 58, Culibaba 62o (van der Ende HOL) 1. GER^ 10 25 8 1 1 27 - 10 2. BUL^ 10 22 7 1 2 24 - 10 3. GEO 10 15 5 0 5 14 - 13 4. MOL 10 9 3 1 7 11 - 27 5. WAL 10 8 2 2 6 9 - 19 6. ALB 10 8 2 2 6 10 - 16

Group 8 - FAR FIN GRE RUS SCO SMA

07.09. Toftir FAR-GRE 1:5 (0:2) Muller 89 - Saravakos 1, Tsalouchidis 18,90, Alexandris 61,87 (Piraux BEL) 07.09. Helsinki FIN-SCO 0:2 (0:1) D.Shearer 29, Collins 55 (Wójcik POL) 12.10. Glasgow SCO-FAR 5:1 (3:0) McGinlay 4, Booth 24, Collins 40,72, McKinlay 61 - Muller 75 (Hauge NOR) 12.10. Athens GRE-FIN 4:0 (1:0) Markos 23, Batista 70, Machias 79, 89 (Leduc FRA) 12.10. Moscow RUS-SMA 4:0 (1:0) Karpin 43, Kolyvanov 54, Nikiforov 65, Radchenko 67 (Hamer LUX) 16.11. Helsinki FIN-SMA 5:0 (1:0) Sumiala 37, Litmanen 51p,71, Paatelainen 75,85 (Grasson ISL) 16.11. Glasgow SCO-RUS 1:1 (1:1) Booth 19 - Radchenko 25 (Karlsson SWE) 16.11. Athens GRE-SMA 2:0 (1:0) Machias 21, Frantzeskos 84 (Lipkovitch ISR) 14.12. Helsinki FIN-SMA 4:1 (2:1) Paatelainen 24,30,85,90 - Della Valle 34 (Albrecht GER) 18.12. Athens GRE-SCO 1:0 (1:0) Apostolakis 19p (Blankenstein HOL) 29.03. Serravalle SMA-FIN 0:2 (0:1) Litmanen 45, Sumiala 67 (Suheil ISR) 29.03. Moscow RUS-SCO 0:0 (Strampe GER) 26.04. Serravalle SMA-SCO 0:2 (0:1) Collins 19, Calderwood 55 (Loizou CYP) 26.04. Toftir FAR-FIN 0:4 (0:0) Hjelm 55,83, Paatelainen 75, Lindberg 78 (Howells WAL) 26.04. Saloniki GRE-RUS 0:3 (0:1) Nikiforov 36, Zagorakis 78o, Beshchastnych 79 06.05. Moscow RUS-FAR 3:0 (0:0) Kochinov 53, Pizariev 72, Muchamadiev 80 (Kvaracchelia GEO) 25.05. Toftir FAR-SMA 3:0 (2:0) J.C.Hansen 6, J.E.Rasmussen 9, Johnson 52 (Shorte iRL) 07.06. Serravalle SMA-RUS 0:7 (0:2) Dobrovolski 21p, Kulkov 38, Kiriakov 48, Shalimov 49, Beshchastnych 59, Kolyvanov 64, Cherishev 89 (Bohúnek CZE) 07.06. Toftir FAR-SCO 0:2 (0:2) McKinlay 25, McGinlay 29 (Hřivňák SLK) 11.06. Helsinki FIN-GRE 2:1 (1:1) Litmanen 45p, Hjelm 55 - Nikolaidis 6 (Krug GER) 16.08. Helsinki FIN-RUS 0:6 (0:2) Kulkov 32,49, Kolyvanov 67,69, Karpin 40, Radchenko 43 (Puhl HUN) 16.08. Glasgow SCO-GRE 1:0 (0:0) McCoist 72 (MIkkelsen DAN) 06.09. Serravalle SMA-GRE 0:4 (0:2) Tsalouchidis 5, C.Georgiadis 31, Alexandris 61, Donis 81 (Mitrović SLA) 06.09. Toftir FAR-RUS 2:5 (1:1) H.Jarnskor 12, T.Jonsson 58 - Mostovoi 10p, Kiriakov 60, Kolyvanov 66, Tsymbalar 84, Shalimov 97 (Snoddy NIR) 06.09. Glasgow SCO-FIN 1:0 (1:0) Booth 10 (Melnichuk UKR) 11.10. Serravalle SMA-FAR 1:3 (0:2) M.Valentini 52 - T.Jonsson 42,45,50 (Beck LIE) 11.10. Moscow RUS-GRE 2:1 (1:0) Kovtun 36, Onopko 71 - Tsalpuchidis 45 (Grabber AUT) 15.11. Glasgow SCO-SMA 5:0 (2:0) Jess 30, Booth 45, McCoist 49, Nevin 79, F.Francini 90o (Bohúnek CZE) 15.11. Iraklion GRE-FAR 5:0 (0:0) Alexandris 58, Nikolaidis 62, Machias 66, Donis 75, Tsartas 80 (Mitrev BUL) 15.11. Moscow RUS-FIN 3:1 (1:1) Radchenko 40, Kulkov 55, Kiriakov 70 - Suominen 44 (Merk GER) 1. RUS^ 10 26 8 2 0 34 - 5 2. SCO^ 10 23 7 2 1 19 - 3 3. GRE 10 18 6 0 4 23 - 9 4. FIN 10 15 5 0 5 18 - 18 5. FAR 10 6 2 0 6 10 - 35 6. SMA 10 3 0 0 10 2 - 36 Playoff game: 13.12. Liverpool HOL-IRL 2:0 (1:0) Kluivert 30,86 (Zhuk BIA)

About this document

Thanks to Myk Cameron (myk@image.co.nz) for corrections

Prepared and maintained by Gwidon S. Naskrent for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Gwidon S. Naskrent (naskrent@hoth.amu.edu.pl)
Last updated: 21 Jul 2002

(C) Copyright Gwidon S. Naskrent and RSSSF 1999/2002
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.