African Club Competitions 2011

  • Champions' League
  • Confederation Cup
  • Super Cup
  • About this document

    2010 | 2012


    Champions' League 2011

    Preliminary Round (Jan 30 and Feb 13)
    APR                      Rwa  Club Africain (Tunis)    Tun   2-2  0-4  2-6h
    AS-FAN                   Ngr  JC Abidjan               IvC   0-0  0-3  0-3bf
    ASEC (Abidjan)           IvC  Cansado (Nouadhibou)     Mtn   7-0  2-0  9-0f
    ASPAC                    Ben  Mongomo                  EqG   1-0  1-1  2-1d
    Diaraf                   Sen  Gambia Ports Authority   Gam   1-1  2-0  3-1
    East End Lions           SLe  Djoliba AC               Mli   0-2  0-2  0-4g
    Elan Club (Mitsoudjé)    Com  Simba SC                 Tan   0-0  2-4  2-4b
    Fello Star (Labé)        Gui  ASFA Yennenga            BuF   1-1  0-3  1-4
    Interclube (Luanda)      Ang  Township Rollers         Bot   3-0  3-0  6-0
    Mighty Barrolle          Lbr  Kano Pillars             Nga   1-2  0-1  1-3d
    Motor Action (Harare)    Zim  CNaPS Sport              Mad   0-1  1-0  1-1  4-3p
    Ocean View               Zan  AS Vita Club (Kinshasa)  CoK   1-1  0-3  1-4g
    Raja Casablanca          Mor  Tourbillon               Chd  10-1  w/o     ae
    Real Bangui              Car  MC Alger                 Alg   1-1  0-2  1-3c
    Recreativo Caála         Ang  Saint George             Eth   2-0  0-1  2-1
    Saint Michel de Ouenzé   CoB  Enyimba (Aba)            Nga   0-1  0-2  0-3
    SuperSport United        Rsa  Matlama                  Les   2-0  1-2  3-2
    Ulinzi Stars             Ken  Zamalek                  Egy   0-4  0-1  0-5bg
    US Bitam                 Gab  Les Astres (Douala)      Cmr   0-0  0-0  0-0i 5-3p
    Vital'ô                  Bdi  Cotonsport (Garoua)      Cmr   2-2  1-1  3-3*
    WAC Casablanca           Mor  Aduana Stars             Gha   3-0  0-1  3-1g
    Young Buffaloes          Swz  St Michel United         Sey   3-0  1-2  4-2
    Zesco United             Zam  Liga Muçulmana           Moz   3-0  1-2  4-2bd
    a 1st leg Jan 28
    b 1st leg Jan 29
    c 2nd leg Feb 11
    d 2nd leg Feb 12
    e Tourbillon withdrew after 1st leg
    f 2nd leg Feb 26
    g 2nd leg Feb 27
    h 2nd leg Mar 4
    i 2nd leg Mar 5
    
    First Round (Mar 19 and Apr 2)
    Al-Ahly (Cairo)          Egy  SuperSport United        SAf   2-0  0-1  2-1a
    Al-Hilal (Omdurman)      Sud  Recreativo Caála         Ang   3-0  1-1  4-1b
    Al-Ittihad (Tripoli)     Lby  JC Abidjan               IvC      w/o       f
    Al-Merreikh (Omdurman)   Sud  Interclube (Luanda)      Ang   2-0  0-2  2-2  2-3p
    AS Vita Club (Kinshasa)  CoK  Cotonsport (Garoua)      Cmr   0-1  0-1  0-2bd
    Club Africain (Tunis)    Tun  Zamalek                  Egy   4-2  1-2  5-4be
    Diaraf                   Sen  Djoliba AC               Mli   3-0  1-1  4-1b
    Dynamos                  Zim  MC Alger                 Alg   4-1  0-3  4-4*bd
    ES Sétif                 Alg  ASFA Yennenga            BuF   2-0  4-3  6-3d
    Espérance (Tunis)        Tun  ASPAC                    Ben   5-0  0-2  5-2d
    Motor Action             Zim  ASEC (Abidjan)           IvC   0-0       0-0c 2-4p
    Stade Malien (Bamako)    Mli  Raja Casablanca          Mor   2-1  0-1  2-2*
    TP Mazembe               CoK  Simba SC                 Tan   3-1  3-2  6-3bd
    US Bitam                 Gab  Enyimba (Aba)            Nga   0-0  1-2  1-2bd
    WAC Casablanca           Mor  Kano Pillars             Nga   2-0  0-0  2-0bd
    Zesco United             Zam  Young Buffaloes          Swz   5-0  2-0  7-0
    a 1st leg Mar 18
    b 1st leg Mar 20
    c played over one leg due to the political crisis in Ivory Coast
    d 2nd leg Apr 3
    e match was abandoned after Zamalek supporters invaded the pitch and
      attacked players and officials
    f JC Abidjan withdrew before 1st leg
    
    Second Round (Apr 23 and May 7)
    Al-Hilal (Omdurman)      Sud  Club Africain (Tunis)    Tun   1-0  1-1  2-1a
    Cotonsport (Garoua)      Cmr  ES Sétif                 Alg   4-1  0-2  5-3b
    Enyimba (Aba)            Nga  Al-Ittihad (Tripoli)     Lby   1-0       1-0c
    Espérance (Tunis)        Tun  Diaraf                   Sen   5-0  1-0  6-0
    Interclube (Luanda)      Ang  MC Alger                 Alg   1-1  2-3  3-4
    Raja Casablanca          Mor  ASEC (Abidjan)           IvC   1-1       1-1d 5-4p
    WAC Casablanca           Mor  TP Mazembe               CoK   1-0  0-2  1-2e
    Zesco United             Zam  Al-Ahly (Cairo)          Egy   0-0  0-1  0-1
    a 1st leg Apr 24
    b 1st leg May 7
    c played over one leg due to the political crisis in Libya
    d played over one leg on May 7 due to the  political crisis in Ivory Coast
    e TP Mazembe subsequently disqualified for fielding an ineligible player  
      in their first round elimination of Simba; because of this, an additional
      playoff between Simba and WAC Casablanca was organised
    
    Mazembe Losers Playoff Match (May 28)
    WAC Casablanca           Mor  Simba SC                 Tan   3-0       3-0f
    f at Petro Sport Stadium, Cairo
    
    Champions' League
    
    Group A
    Jul 16: Raja Casablanca-Cotonsport            0-0
    Jul 17: Enyimba-Al-Hilal                      2-2
    Jul 29: Al-Hilal-Raja Casablanca              1-0
    Jul 30: Cotonsport-Enyimba                    2-3
    Aug 14: Al-Hilal-Cotonsport                   2-1
    Aug 14: Enyimba-Raja Casablanca               2-0
    Aug 27: Raja Casablanca-Enyimba               0-0
    Aug 28: Cotonsport-Al-Hilal                   2-0
    Sep  9: Al-Hilal-Enyimba                      1-2
    Sep 10: Cotonsport-Raja Casablanca            2-1
    Sep 18: Enyimba-Cotonsport                    2-0
    Sep 18: Raja Casablanca-Al-Hilal              0-0
    
     1.Enyimba (Aba)                   6  4  2  0 11- 5 14
     2.Al-Hilal (Omdurman)             6  2  2  2  6- 7  8
     3.Cotonsport (Garoua)             6  2  1  3  7- 8  7
     4.Raja Casablanca                 6  0  3  3  1- 5  3
    
    Group B
    Jul 16: MC Alger-Espérance                    1-1
    Jul 17: Al-Ahly (Cairo)-WAC Casablanca        3-3
    Jul 30: Espérance-Al-Ahly (Cairo)             1-0
    Jul 30: WAC Casablanca-MC Alger               4-0
    Aug 12: Al-Ahly (Cairo)-MC Alger              2-0
    Aug 15: WAC Casablanca-Espérance              2-2
    Aug 27: Espérance-WAC Casablanca              0-0
    Aug 28: MC Alger-Al-Ahly (Cairo)              0-0
    Sep 10: Espérance-MC Alger                    4-0
    Sep 11: WAC Casablanca-Al-Ahly (Cairo)        1-1
    Sep 16: Al-Ahly (Cairo)-Espérance             1-1
    Sep 16: MC Alger-WAC Casablanca               3-1
    
     1.Espérance (Tunis)               6  2  4  0  9- 4 10
     2.WAC Casablanca                  6  1  4  1 11- 9  7  [2 0 2 0 4-4; 3 ag]
     3.Al-Ahly (Cairo)                 6  1  4  1  7- 6  7  [2 0 2 0 4-4; 1 ag]
     4.MC Alger                        6  1  2  3  4-12  5
    
    Semifinals 
    (Oct 1 and 16)
    WAC Casablanca           Mor  Enyimba (Aba)            Nig   1-0  0-0  1-0
    (Oct 2 and 15)
    Espérance (Tunis)        Tun  Al-Hilal (Omdurman)      Sud   1-0  2-0  3-0
    
    Final (Nov 6 and 12)
    WAC Casablanca           Mor  Espérance (Tunis)        Tun   0-0  0-1  0-1
    

    Confederation Cup 2011

    Preliminary Round (Jan 30 and Feb 13)
    AS Adema                 Mad  Maxaquene                Moz   0-0  1-1 *1-1
    AS Aviação               Ang  Sofapaka                 Ken   0-0  4-5  4-5
    CA Batna                 Alg  Al-Nasr (Benghazi)       Lby   2-2  2-2  4-4h 5-6p
    Centre Salif Keita       Mli  DH El-Jadida             Mor   2-2  1-1  3-3d
    DFC 8ième Arrondissement CAf  Tiko United              Cmr   0-0  1-3  1-3
    Dynamic Togolais         Tog  Sahel (Niamey)           Ngr   0-0  0-0  0-0g 2-4p
    Foullah Edifice          Chd  CD Elá Nguema            EqG   2-0  0-1  2-1c
    Fovu (Baham)             Cmr  USFA                     BuF   2-1  1-3  3-4b
    Highlanders              Zim  Nchanga Rangers          Zam   1-1  0-3  1-4
    KMKM                     Zan  DC Motema Pembe          CoK   0-4  0-2  0-6be
    AC Léopards (Dolisie)    CoB  Etincelles               Rwa   1-1  2-0  3-1
    Mbabane Highlanders      Swz  Victors                  Uga   1-1  1-1  2-2x 1-4p
    Missile                  Gab  Inter Star               Bdi   4-4  0-1  4-5g
    Séquence                 Gui  Africa Sports            IvC   0-1  1-1  1-2af
    Séwé Sport               Ivc  AshantiGold SC           Gha   0-1  0-1  0-2bg
    Tévragh Zeïne            Mtn  AS Réal (Bamako)         Mli   0-0  1-0  1-0bf
    Touré Kunda              Sen  Ports Authority          SLe   2-1  2-2  4-3b
    US Sainte-Marienne       Reu  Bidvest Wits University  SAf   0-1  0-4  0-5b
    USS Kraké                Ben  MAS Fès                  Mor   1-1  1-4  2-5bc
    Young Africans           Tan  Dedebit                  Eth   4-4  0-2  2-6
    a 1st leg Jan 28
    b 1st leg Jan 29
    c 2nd leg Feb 11
    d 2nd leg Feb 12
    e 2nd leg Feb 25
    f 2nd leg Feb 26
    g 2nd leg Feb 27
    h 1st leg Jan 28, 2nd leg Feb 11
    x 1st leg Jan 29, 2nd leg in Kampala
    
    First Round (Mar 20 and Apr 3)
    Africa Sports            IvC  USFA                     BuF   0-0  w/o     e
    Khartoum                 Sud  Al-Nasr (Benghazi)       Lby
    Al-Nil (Hasahisa)        Sud  Missile                  Gab   1-1  1-2  2-3ad
    Bidvest Wits University  Rsa  AS Adema                 Mad   0-0  0-2  0-2c
    Etoile Sahel (Sousse)    Tun  AshantiGold SC           Gha   3-0  1-2  4-2
    FUS Rabat                Mor  Touré Kunda              Sen   2-0  1-2  3-2b
    Haras Hedood             Egy  Dedebit                  Eth   4-0  1-1  5-1d
    Ismaily                  Egy  Sofapaka                 Ken   2-0  0-4  2-4ad
    JS Kabylie               Alg  Tévragh Zeïne            Mtn   1-0  2-1  3-1d
    Kaduna United            Nga  Foullah Edifice          Chd   2-0  0-1  2-1
    MAS Fès                  Mor  Sahel (Niamey)           Ngr   0-0  2-1  2-1b
    Olympique Béja           Tun  DH El-Jadida             Mor   2-0  0-3  2-3ad
    Primeiro de Agosto       Ang  AC Léopards (Dolisie)    CoB   2-0  0-1  2-1b
    FC Saint-Eloi Lupopo     CoK  Nchanga Rangers          Zam   1-0  2-0  3-0ad
    Sunshine Stars (Akure)   Nga  Tiko United              Cmr   2-0  1-0  3-0
    Victors                  Uga  DC Motema Pembe          CoK   1-1  0-1  1-2bx
    a 1st leg Mar 18
    b 1st leg Mar 19
    c 1st leg Mar 21
    d 2nd leg Apr 2
    e Africa Sports withdrew before 2nd leg
    x 1st leg in Kampala
    
    Second Round (Apr 24 and May 8)
    DH El-Jadida             Mor  AS Adema                 Mad   3-0  0-1  3-1
    FUS Rabat                Mor  Primeiro de Agosto       Ang   1-1  0-1  1-2c
    Haras Hedood             Egy  DC Motema Pembe          CoK   2-1  1-2  3-3  3-4p
    Kaduna United            Nga  Etoile Sahel (Sousse)    Tun   0-1  w/o     b
    MAS Fès                  Mor  Khartoum                 Sud   5-1  0-2  5-3c
    Missile                  Gab  JS Kabylie               Alg   3-0  0-3  3-3a 0-3p
    FC Saint-Eloi Lupopo     CoK  Sofapaka                 Ken   2-1  0-1  2-2*
    Sunshine Stars (Akure)   Nga  USFA                     Buf   2-0  0-1  2-1
    a 1st leg Apr 23, 2nd leg May 6
    b 1st leg May 28; Etoile Sahel withdrew before 2nd leg
    c 2nd leg May 7
    
    Third Round (May 28 and Jun 11)
    ASC Diaraf               Sen  JS Kabylie               Alg   1-1  0-2  1-3b
    ASEC (Abidjan)           IvC  Primeiro de Agosto       Ang   4-0  1-1  5-1a
    Club Africain (Tunis)    Egy  Sofapaka                 Ken   3-0  1-3  3-4ae
    ES Sétif                 Alg  Kaduna United            Nga   1-0  0-3  1-3e
    Interclube (Luanda)      Ang  DH El-Jadida             Mor   3-0  2-2  5-2a
    Simba SC                 Tan  DC Motema Pembe          CoK   1-0  0-2  1-2df
    Sunshine Stars (Akure)   Nga  Al-Ittihad (Tripoli)     Lib   1-0       1-0c
    Zesco United             Zam  MAS Fès                  Mor   1-0  0-2  1-2a
    a 1st leg May 29
    b 2nd leg Jun 10
    c played over one leg due to the political crisis in Libya
    d 1st leg Jun 12
    e 2nd leg Jun 12
    f 2nd leg Jun 19
    
    Group Stage
    
    Group A
    Jul 16: Kaduna United-Interclube              1-1
    Jul 17: ASEC (Abidjan)-Club Africain          1-1
    Jul 31: Club Africain-Kaduna United           0-0
    Jul 31: Interclube-ASEC (Abidjan)             1-0
    Aug 13: Club Africain-Interclube              2-0
    Aug 14: ASEC (Abidjan)-Kaduna United          2-1
    Aug 28: Interclube-Club Africain              2-1
    Aug 28: Kaduna United-ASEC (Abidjan)          2-1
    Sep 11: Club Africain-ASEC (Abidjan)          1-0
    Sep 11: Interclube-Kaduna United              4-1
    Sep 18: ASEC (Abidjan)-Interclube             1-0
    Sep 18: Kaduna United-Club Africain           0-1
    
     1.Club Africain (Tunis)           6  3  2  1  6- 3 11
     2.Interclube                      6  3  1  2  8- 6 10
     3.ASEC (Abidjan)                  6  2  1  3  5- 6  7
     4.Kaduna United                   6  1  2  3  5- 9  5
    
    Group B
    Jul 16: Sunshine Stars-DC Motema Pembe        2-0
    Jul 16: MAS Fès-JS Kabylie                    1-0
    Jul 29: JS Kabylie-Sunshine Stars             1-2
    Jul 31: DC Motema Pembe-MAS Fès               1-1
    Aug 12: JS Kabylie-DC Motema Pembe            0-2
    Aug 13: MAS Fès-Sunshine Stars                1-0
    Aug 27: DC Motema Pembe-JS Kabylie            2-0
    Aug 27: Sunshine Stars-MAS Fès                1-1
    Sep 10: JS Kabylie-MAS Fès                    0-1
    Sep 11: DC Motema Pembe-Sunshine Stars        0-0
    Sep 17: MAS Fès-DC Motema Pembe               3-0
    Sep 17: Sunshine Stars-JS Kabylie             1-0
    
     1.MAS Fès                         6  4  2  0  8- 2 14
     2.Sunshine Stars (Akure)          6  3  2  1  6- 3 11
     3.DC Motema Pembe (Kinshasa)      6  2  2  2  5- 6  8
     4.JS Kabylie (Tizi-Ouzou)         6  0  0  6  1- 9  0
    
    Semifinals 
    (Oct 15 and 29)
    Sunshine Stars (Akure)   Nig  Club Africain (Tunis)    Tun   1-0  0-0  1-0
    (Oct 16 and 30)
    Interclube (Luanda)      Ang  MAS Fès                  Mor   2-1  0-1  2-2*
    
    Final (Nov 19 and Dec 4)
    Club Africain (Tunis)    Tun  MAS Fès                  Mor   1-0  0-1  1-1  4-5p
    
    

    Super Cup 2011

    Final (Radès, Feb 25, 2012)
    Espérance (Tunis)        Tun  MAS Fès                  Mor   1-1  3-4p
    
    

    About this document

    Prepared and maintained by Ian King for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

    Author: Ian King
    Last updated: 26 Sep 2013

    (c) Copyright Ian King, and RSSSF 2012/13
    You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.