African Club Competitions 2014

  • Champions' League
  • Confederation Cup
  • Super Cup
  • About this document

    2013


    Champions' League 2014

    Preliminary Round 
    (Feb 7 and 15)
    Raja Casablanca          Mor  Diamond Stars (Kono)     SLe   6-0  2-1  8-1
    (Feb 7 and 16)   
    Al-Ahly (Benghazi)       Lby  Foullah Edifice          Chd   4-0  0-2  4-2y
    (Feb 8 and 15)
    Al-Merreikh (Omdurman)   Sud  Kampala City Council     Uga   0-2  2-1  2-3
    Young Africans           Tan  Komorozine               Com   7-0  5-2 12-2
    Diables Noirs (Brazz.)   CoB  Flambeau de l'Est        Bdi   0-1  1-1  1-2
    ES Sétif                 Alg  Steve Biko               Gam      w/o       x
    Diambars                 Sen  ASFA Yennenga            BuF   1-0  0-1  1-1  2-4p
    Kabuscorp SC (Luanda)    Ang  Côte d'Or                Sey   5-1  2-1  7-2
    Séwé Sport (San Pédro)   IvC  Os Balantas de Mansôa    GBi      w/o       x
    FAR Rabat                Mor  AS Réal (Bamako)         Mli   2-2  1-1  3-3*
    Kaizer Chiefs            SAf  Black Africa (Windhoek)  Nam   3-0  1-1  4-1
    (Feb 8 and 16)
    Gor Mahia (Nairobi)      Ken  US Bitam                 Gab   1-0  0-1  1-1  3-1p
    Liga Muçulmana           Moz  CNaPS Sport              Mad   1-0  0-0  1-0
    Sporting Praia Cruz      STP  Stade Malien (Bamako)    Mli   3-2  0-4  3-6
    Primeiro de Agosto       Ang  Lioli (Teyateyaneng)     Les   2-0  1-2  3-2
    (Feb 9 and 15)
    AS Vita Club (Kinshasa)  CoK  Kano Pillars             Nga   3-1  1-2  4-3
    Mbabane Swallows         Swa  Nkana FC (Kitwe)         Zam   2-0  2-5  4-5
    AC Léopards (Dolisie)    CoB  Rayon Sport              Rwa   0-0  2-2 *2-2
    (Feb 9 and 16)
    Dedebit (Addis Abeba)    Eth  KMKM                     Zan   3-0  0-2  3-2
    Dynamos (Harare)         Zim  Mochudi Centre Chiefs    Bot   3-0  1-1  4-1
    Les Astres (Douala)      Cmr  Akonangui FC             EqG   0-0  1-0  1-0
    Asante Kotoko (Kumasi)   Gha  Barrack Yg. Controllers  Lbr   2-1  0-1  2-2*
    Berekum Chelsea          Gha  Atlabara (Juba)          SSu   2-0  0-2  2-2  3-0p
    Enyimba (Aba)            Nga  Anges FC de Notsè        Tog   3-1  1-2  4-3
    FC Nouadhibou            Mtn  Horoya AC (Conakry)      Gui   1-1  0-3  1-4
    Zamalek                  Egy  AS Douanes (Niamey)      Ngr   2-0  1-0  3-0z
    x Steve Biko and Os Balantas de Mansôa withdrew before 1st leg
    y 1st leg in Tunis
    z 1st leg in Gizeh
    
    First Round
    (Mar 1 and 7)
    Zamalek                  Egy  Kabuscorp SC (Luanda)    Ang   1-0  0-0  1-0x
    (Mar 1 and 8)
    Nkana FC (Kitwe)         Zam  Kampala City Council     Uga   2-2  2-1  4-3
    Kaizer Chiefs            SAf  Liga Muçulmana           Moz   4-0  3-0  7-0
    (Mar 1 and 9)
    Dynamos (Harare)         Zim  AS Vita Club (Kinshasa)  CoK   0-0  0-1  0-1
    Young Africans           Tan  Al-Ahly (Cairo)          Egy   1-0  0-1  1-1y 3-4p
    Flambeau de l'Est        Bdi  Cotonsport (Garoua)      Cmr   1-0  0-5  1-5
    Stade Malien (Bamako)    Mli  Al-Hilal (Omdurman)      Sud   0-0  0-2  0-2
    (Mar 1 and 10)
    Gor Mahia (Nairobi)      Ken  Espérance (Tunis)        Tun   2-3  0-5  2-8
    (Mar 2 and 8)
    AC Léopards (Dolisie)    CoB  Primeiro de Agosto       Ang   4-1  0-2  4-3
    Enyimba (Aba)            Nga  AS Réal (Bamako)         Mli   1-2  1-0  2-2*
    Horoya AC (Conakry)      Gui  Raja Casablanca          Mor   1-0  0-1  1-1  5-4p
    ES Sétif                 Alg  ASFA Yennenga            BuF   5-0  0-0  5-0
    (Mar 2 and 9)
    Dedebit (Addis Abeba)    Eth  CS Sfaxien               Tun   1-2  0-2  1-4
    Les Astres (Douala)      Cmr  TP Mazembe (Lubumbashi)  CoK   1-1  0-3  1-4
    Berekum Chelsea          Gha  Al-Ahly (Benghazi)       Lby   1-1  0-2  1-3
    Barrack Yg. Controllers  Lbr  Séwé Sport (San Pédro)   IvC   3-3  0-1  3-4
    x 1st leg in Gizeh
    y 2nd leg in Alexandria
    
    Second Round 
    (Mar 21 and 29)
    Al-Ahly (Benghazi)       Lby  Al-Ahly (Cairo)          Egy   1-0  3-2  4-2
    (Mar 22 and 30)
    Nkana FC (Kitwe)         Zam  Zamalek                  Egy   0-0  0-5  0-5x
    AS Réal (Bamako)         Mli  Espérance (Tunis)        Tun   1-1  0-3  1-4
    (Mar 23 and 29)
    AS Vita Club (Kinshasa)  CoK  Kaizer Chiefs            SAf   3-0  0-2  3-2
    Séwé Sport (San Pédro)   IvC  TP Mazembe (Lubumbashi)  CoK   2-1  0-1  2-2*
    Horoya AC (Conakry)      Gui  CS Sfaxien               Tun   0-1  0-2  0-3
    (Mar 23 and 30)
    AC Léopards (Dolisie)    CoB  Al-Hilal (Omdurman)      Sud   1-1  0-0  1-1*
    ES Sétif                 Alg  Cotonsport (Garoua)      Cmr   1-0  1-0  2-0
    x 2nd leg in Gizeh
    
    Champions' League
    
    Group A
    May 16: Al-Hilal (Omdurman)-TP Mazembe        1-0
    May 18: AS V. Club-Zamalek                    2-1
    May 24: Zamalek-Al-Hilal (Omdurman)           2-1
    May 25: TP Mazembe-AS V. Club                 1-0
    Jun  6: Al-Hilal (Omdurman)-AS V. Club        1-1
    Jun  8: TP Mazembe-Zamalek                    1-0
    
     1.TP Mazembe (Lubumbashi)         3  2  0  1  2- 1  6
     2.AS V. Club (Kinshasa)           3  1  1  1  3- 3  4
     3.Al-Hilal (Omdurman)             3  1  1  1  3- 3  4
     4.Zamalek (Cairo)                 3  1  0  2  3- 4  3
    
    Group B
    May 17: Espérance-ES Sétif                    1-2
    May 18: CS Sfaxien-Al-Ahly (Benghazi)         3-1
    May 24: Al-Ahly (Benghazi)-Espérance          3-2
    May 25: ES Sétif-CS Sfaxien                   1-1
    Jun  7: ES Sétif-Al-Ahly (Benghazi)           1-1
    Jun  8: Espérance-CS Sfaxien                  2-1
    
     1.ES Sétif                        3  1  2  0  4- 3  5
     2.CS Sfaxien                      3  1  1  1  5- 4  4
     3.Al-Ahly (Benghazi)              3  1  1  1  5- 6  4
     4.Espérance (Tunis)               3  1  0  2  5- 6  3
    
    Semifinals 
    
    Final 
    

    Confederation Cup 2014

    Preliminary Round 
    (Feb 7 and 16)
    Al-Malakia FC (Juba)     SSu  CARA (Brazzaville)       CoB   0-1  1-4  1-5
    African Stars (Windhoek) Nam  Petro Luanda             Ang   2-0  0-3  2-3
    (Feb 8 and 15)
    How Mine                 Zim  Chuoni                   Zan   4-0  2-1  6-1
    ASN NIGELEC (Niamey)     Ngr  CS Constantine           Alg   2-0  1-4  3-4
    Union de Douala          Cmr  ASLAD (Moundou)          Chd   3-0  1-2  4-2
    RSLAF (Freetown)         SLe  Gamtel                   Gam   0-1  0-2  0-3
    SuperSport United        SAf  Gaborone United          Bot   2-0  1-0  3-0
    (Feb 8 and 16)
    AS Kigali                Rwa  Académie Tchité          Bdi   1-0  1-1  2-1
    FC Kondzo (Brazzaville)  CoB  YOSA (Bamenda)           Cmr   2-0  1-3 *3-3
    CF Mounana (Libreville)  Gab  CD Huíla (Lubango)       Ang   3-1  0-3  3-4
    DH El Jadida             Mor  AS Sonabel (Ouagadougou) BuF   1-0  0-0  1-0
    (Feb 9 and 14)
    Al-Ahly (Tripoli)        Lby  Cercle Olympique Bamako  Mli   1-1  0-1  1-2
    AS Douanes (Lomé)        Tog  CI Kamsar                Gui   2-0  1-1  3-1
    (Feb 9 and 15)
    Saint Michel United      Sey  AS Saint-Michel          Mad   2-1  1-2  3-3  7-6p
    Dwarfs (Cape Coast)      Gha  ASC Diaraf               Sen   1-0  0-0  1-0
    Red Lions FC (Kakata)    Lbr  Estrela de Cantanhez     GBi      w/o       x
    (Feb 9 and 16)
    Azam FC                  Tan  Ferroviário Beira        Moz   1-0  0-2  1-2
    Al-Ahli (Atbara)         Sud  MK Etanchéité (Kinshasa) CoK   1-1  0-0  1-1*
    AFC Leopards (Nairobi)   Ken  Defence (Addis Abeba)    Eth   2-0  2-1  4-1
    The Panther FC (Luba)    EqG  Medeama SC (Tarkwa)      Gha   1-2  0-2  1-4
    CS Don Bosco (Lubumbashi)CoK  SC Victoria University   Uga   3-0  0-1  3-1
    x Estrela de Cantanhez withdrew before 1st leg
    
    First Round 
    (Feb 28 and Mar 8)
    FC Kondzo (Brazzaville)  CoB  Bayelsa United (Yenagoa) Nga   0-0  0-2  0-2
    (Feb 28 and Mar 9)
    Red Lions FC (Kakata)    Lbr  CS Constantine           Alg   0-1  0-2  0-3
    (Mar 1 and 7)
    AS Kigali                Rwa  Al-Ahli (Shandi)         Sud   1-0  0-1  1-1  5-4p
    CARA (Brazzaville)       CoB  Etoile du Sahel (Sousse) Tun   1-0  0-3  1-3
    (Mar 1 and 8)
    How Mine                 Zim  Saint Michel United      Sey   5-1  1-3  6-4
    (Mar 1 and 9)
    CS Don Bosco (Lubumbashi)CoK  Djoliba AC (Bamako)      Mli   2-1  0-1  2-2*
    Union de Douala          Cmr  Warri Wolves             Nga   2-3  1-1  3-4
    Gamtel                   Gam  DH El Jadida             Mor   0-2  0-4  0-6
    SuperSport United        SAf  AFC Leopards (Nairobi)   Ken   2-0  2-2  4-2
    (Mar 2 and 8)
    Ferroviário Beira        Moz  Zesco United (Ndola)     Zam   0-0  0-1  0-1
    Medeama SC (Tarkwa)      Gha  MAS Fès                  Mor   3-0  1-2  4-2
    Cercle Olympique Bamako  Mli  ASEC (Abidjan)           IvC   0-2  1-1  1-3
    (Mar 2 and 9)
    CD Huíla (Lubango)       Ang  CA Bizertin              Tun   0-1  0-2  0-3
    MK Etanchéité (Kinshasa) CoK  Ismaily                  Egy   0-0  0-0  0-0  3-4p
    AS Douanes (Lomé)        Tog  Wadi Degla               Egy   1-1  0-2  1-3
    Dwarfs (Cape Coast)      Gha  Petro Luanda             Ang   2-0  0-4  2-4
    
    Second Round
    (Mar 22 and 29)
    How Mine                 Zim  Bayelsa United (Yenagoa) Nga   2-1  0-2  2-3
    AS Kigali                Rwa  DH El Jadida             Mor   1-0  0-3  1-3
    Etoile du Sahel (Sousse) Tun  SuperSport United        SAf   1-0  4-1  5-1
    (Mar 22 and 30)
    Wadi Degla               Egy  Djoliba AC (Bamako)      Mli   2-0  0-2  2-2  4-5p
    (Mar 23 and 30)
    Ismaily                  Egy  Petro Luanda             Ang   0-0  0-1  0-1
    Medeama SC (Tarkwa)      Gha  Zesco United (Ndola)     Zam   2-0  0-1  2-1
    Warri Wolves             Nga  CA Bizertin              Tun   0-0  1-2  1-2
    CS Constantine           Alg  ASEC (Abidjan)           IvC   1-0  0-6  1-6
    
    Third Round 
    (Apr 19 and 27)
    Nkana FC (Kitwe)         Zam  CA Bizertin              Tun   0-0  1-1 *1-1 
    (Apr 20 and 26)
    Al-Ahly (Cairo)          Egy  DH El Jadida             Mor   1-0  1-2 *2-2 
    Séwé Sport (San Pédro)   IvC  Bayelsa United (Yenagoa) Nga   2-0  1-0  3-0 
    (Apr 20 and 27)
    AC Léopards (Dolisie)    CoB  Medeama SC (Tarkwa)      Gha   2-0  0-2  2-2  5-4p 
    Kaizer Chiefs            SAf  ASEC (Abidjan)           IvC   1-2  0-1  1-3 
    Horoya AC (Conakry)      Gui  Etoile du Sahel (Sousse) Tun   0-0  0-1  0-1 
    Cotonsport (Garoua)      Cmr  Petro Luanda             Ang   2-1  2-2  4-3 
    AS Réal (Bamako)         Mli  Djoliba AC (Bamako)      Mli   2-1  0-0  2-1
    
    Group Stage
    
    Group A
    May 17: AS Réal (Bamako)-ASEC (Abidjan)       1-1
    May 24: Cotonsport-AS Réal (Bamako)           2-1
    May 24: ASEC (Abidjan)-AC Léopards            0-0
    Jun  6: ASEC (Abidjan)-Cotonsport             2-3
    Jun  7: AS Réal (Bamako)-AC Léopards          1-2
    Jul 15: AC Léopards-Cotonsport                0-0
    
     1.Cotonsport (Garoua)             3  2  1  0  5- 3  7
     2.AC Léopards (Dolisie)           3  1  2  0  2- 1  5
     3.ASEC (Abidjan)                  3  0  2  1  3- 4  2
     4.AS Réal (Bamako)                3  0  1  2  3- 5  1
    
    Group B
    May 17: Al-Ahly (Cairo)-Nkana FC              2-0
    May 18: Séwé Sport-Etoile du Sahel            1-1
    May 24: Nkana FC-Séwé Sport                   1-1
    May 25: Etoile du Sahel-Al-Ahly (Cairo)       1-1
    Jun  7: Etoile du Sahel-Nkana FC              4-3
    Jun  8: Séwé Sport-Al-Ahly (Cairo)            1-1
    
     1.Al-Ahly (Cairo)                 3  1  2  0  4- 2  5
     2.Etoile du Sahel (Sousse)        3  1  2  0  6- 5  5
     3.Séwé Sport (San Pédro)          3  0  3  0  3- 3  3
     4.Nkana FC (Kitwe)                3  0  1  2  4- 7  1
    
    Semifinals 
    
    Final 
    

    Super Cup 2014

    
    

    About this document

    Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

    Author: Karel Stokkermans
    Last updated: 17 Jul 2014

    (c) Copyright Karel Stokkermans, and RSSSF 2014
    You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.