African Club Competitions 2018

  • Champions' League
  • Confederation Cup
  • Super Cup
  • About this document

    2017


    Champions' League 2018

    First Round
    (Feb 10 and 20)
    Stade Malien (Bamako)    Mli  WAC Casablanca           Mor   1-1  0-1  1-2
    (Feb 10 and 21)
    CNaPS Sport              Mad  KCCA                     Uga   2-1  0-1  2-2*
    Gor Mahia                Ken  Leones Vegetarianos      EqG   2-0  1-1  3-1
    JKU                      Zan  Zesco United             Zam   0-0  0-7  0-7
    Young Africans           Tan  Saint Louis Suns United  Sey   1-0  1-1  2-1
    Rayon Sport              Rwa  LLB S4A                  Bdi   1-1  1-0  2-1
    Township Rollers         Bot  Al-Merreikh (Omdurman)   Sud   3-0  1-2  4-2
    AC Léopards (Dolisie)    CoB  Togo-Port                Tog   2-1  1-2  3-3  3-4p
    AS FAN                   Ngr  Horoya AC                Gui   1-3  0-0  1-3
    Wits University          SAf  Pamplemousses SC         Mts   2-0  0-1  2-1
    ASAC Concorde            Mtn  Espérance (Tunis)        Tun   1-1  0-5  1-6
    RC Kadiogo (Ouagadougou) BuF  CF Mounana (Libreville)  Gab   1-0  0-2  1-2
    Génération Foot          Sen  Misr Al-Maqasah          Egy   2-0  0-0  2-0
    DH El Jadida             Mor  Benfica (Bissau)         GBi  10-0  0-0 10-0
    (Feb 10 and 24)
    Zanaco (Lusaka)          Zam  Gambia Armed Forces      Gam   3-0  3-1  6-1
    (Feb 11 and 20)
    Saint George             Eth  Al-Salam (Wau)           SSu                x
    ES Sétif                 Alg  Olympic Réal de Bangui   CAf   6-0  0-0  6-0
    (Feb 11 and 21)
    Ngaya Club (Mdé)         Com  UD Songo                 Ang   1-1  0-2  1-3
    Bantu United             Les  Mbabane Swallows         Swa   2-4  3-1  5-5*
    AS Otôho (Oyo)           CoB  MC Alger                 Alg   2-0  0-9  2-9
    AS Vita Club (Kinshasa)  CoK  Be Forward Wanderers     Mlw   4-0  2-1  6-1
    Al-Tahaddi (Benghazi)    Lby  Aduana Stars             Gha   1-0  0-2  1-2
    Plateau United (Jos)     Nga  Eding Sport (Mfou)       Cmr   3-0  1-0  4-0
    Primeiro de Agosto       Ang  FC Platinum              Zim   3-0  2-1  5-1
    Buffles du Borgou        Ben  ASEC Mimosas             IvC   1-1  2-3  3-4
    LISCR                    Lbr  Al-Hilal (Omdurman)      Sud   1-0  0-3  1-3
    AS Réal (Bamako)         Mli  MFM (Lagos)              Nga   1-1  0-1  1-2
    Etoile du Sahel (Sousse) Tun                                 bye
    Al-Ahly (Cairo)          Egy                                 bye
    Mamelodi Sundowns        SAf                                 bye
    TP Mazembe (Lubumbashi)  CoK                                 bye
    
    Second Round
    (Mar 6 and 17)
    Young Africans           Tan  Township Rollers         Bot   1-2  0-0  1-2
    Horoya AC                Gui  Génération Foot          Sen   2-1  2-0  4-1
    Al-Ahly (Cairo)          Egy  CF Mounana (Libreville)  Gab   4-0  3-1  7-1
    (Mar 6 and 18)
    Etoile du Sahel (Sousse) Tun  Plateau United (Jos)     Nga   4-2  0-1  4-3
    (Mar 7 and 17)
    Saint George             Eth  KCCA                     Uga   0-0  0-1  0-1
    Zanaco (Lusaka)          Zam  Mbabane Swallows         Swa   1-2  0-1  1-3
    TP Mazembe (Lubumbashi)  CoK  UD Songo                 Ang   4-0  0-3  4-3
    MFM (Lagos)              Nga  MC Alger                 Alg   2-1  0-6  2-7
    Primeiro de Agosto       Ang  Wits University          SAf   1-0  0-1  1-1  3-2p
    WAC Casablanca           Mor  Williamsville AC         IvC   7-2  0-2  7-4
    (Mar 7 and 18)
    Gor Mahia                Ken  Espérance (Tunis)        Tun   0-0  0-1  0-1
    Zesco United             Zam  ASEC Mimosas             IvC   0-1  2-1 *2-2
    Aduana Stars             Gha  ES Sétif                 Alg   1-0  0-4  1-4
    Togo-Port                Tog  Al-Hilal (Omdurman)      Sud   2-0  1-3 *3-3
    Rayon Sport              Rwa  Mamelodi Sundowns        SAf   0-0  0-2  0-2
    DH El Jadida             Mor  AS Vita Club (Kinshasa)  CoK   1-0  2-2  3-2
    
    Champions' League
    
    Group A
    May  4: Al-Ahly-Espérance                     0-0
    May  4: Township Rollers-KCCA                 1-0
    May 15: KCCA-Al-Ahly                          2-0
    May 15: Espérance-Township Rollers            4-1
    Jul 17: Al-Ahly-Township Rollers              3-0
    Jul 17: Espérance-KCCA                        3-2
    Jul 28: KCCA-Espérance                        0-1
    Jul 28: Township Rollers-Al-Ahly              0-1
    Aug 17: Espérance-Al-Ahly                     0-1
    Aug 18: KCCA-Township Rollers                 1-0
    Aug 28: Al-Ahly-KCCA                          4-3
    Aug 28: Township Rollers-Espérance            0-0
    
     1.Al-Ahly (Cairo)                 6  4  1  1  9- 5 13
     2.Espérance (Tunis)               6  3  2  1  8- 4 11
     3.KCCA (Kampala)                  6  2  0  4  8- 9  6
     4.Township Rollers (Gaborone)     6  1  1  4  2- 9  4
    
    Group B
    May  4: MC Alger-DH El Jadida                 1-1
    May  5: TP Mazembe-ES Sétif                   4-1
    May 15: DH El Jadida-TP Mazembe               0-2
    May 15: ES Sétif-MC Alger                     0-1
    Jul 17: TP Mazembe-MC Alger                   1-0
    Jul 17: ES Sétif-DH El Jadida                 2-1
    Jul 27: DH El Jadida-ES Sétif                 1-1
    Jul 28: MC Alger-TP Mazembe                   1-1
    Aug 17: ES Sétif-TP Mazembe                   1-1
    Aug 18: DH El Jadida-MC Alger                 2-0
    Aug 28: TP Mazembe-DH El Jadida               1-1
    Aug 28: MC Alger-ES Sétif                     1-2
    
     1.TP Mazembe (Lubumbashi)         6  3  3  0 10- 4 12
     2.ES Sétif                        6  2  2  2  7- 9  8
     3.DH El Jadida                    6  1  3  2  6- 7  6
     4.MC Alger                        6  1  2  3  4- 7  5
    
    Group C
    May  5: Togo-Port-Horoya AC                   1-2
    May  5: Mamelodi Sundowns-WAC Casablanca      1-1
    May 15: WAC Casablanca-Togo-Port              3-0
    May 22: Horoya AC-Mamelodi Sundowns           2-2
    Jul 17: Togo-Port-Mamelodi Sundowns           1-0
    Jul 17: Horoya AC-WAC Casablanca              1-1
    Jul 27: Mamelodi Sundowns-Togo-Port           2-1
    Jul 28: WAC Casablanca-Horoya AC              2-0
    Aug 17: Horoya AC-Togo-Port                   2-1
    Aug 17: WAC Casablanca-Mamelodi Sundowns      1-0
    Aug 28: Mamelodi Sundowns-Horoya AC           0-0
    Aug 28: Togo-Port-WAC Casablanca              0-0
    
     1.WAC Casablanca                  6  3  3  0  8- 2 12
     2.Horoya AC (Conakry)             6  2  3  1  7- 7  9
     3.Mamelodi Sundowns (Pretoria)    6  1  3  2  5- 6  6
     4.AS Togo-Port (Lomé)             6  1  1  4  4- 9  4
    
    Group D
    May  5: Zesco United-Mbabane Swallows         1-1
    May  5: Primeiro de Agosto-Etoile du Sahel    1-1
    May 15: Mbabane Swallows-Primeiro de Agosto   1-0
    May 16: Etoile du Sahel-Zesco United          2-1
    Jul 17: Mbabane Swallows-Etoile du Sahel      0-3
    Jul 17: Zesco United-Primeiro de Agosto       0-0
    Jul 27: Primeiro de Agosto-Zesco United       2-1
    Jul 27: Etoile du Sahel-Mbabane Swallows      2-0
    Aug 18: Mbabane Swallows-Zesco United         0-3
    Aug 18: Etoile du Sahel-Primeiro de Agosto    1-1
    Aug 28: Primeiro de Agosto-Mbabane Swallows   2-1
    Aug 28: Zesco United-Etoile du Sahel          1-1
    
     1.Etoile du Sahel (Sousse)        6  3  3  0 10- 4 12
     2.Primeiro de Agosto (Luanda)     6  2  3  1  6- 5  9
     3.Zesco United (Ndola)            6  1  3  2  7- 6  6
     4.Mbabane Swallows                6  1  1  4  3-11  4
    
    Quarterfinals
    (Sep 14 and 21)
    ES Sétif                 Alg  WAC Casablanca           Mor   1-0  0-0  1-0 
    (Sep 14 and 22)
    Horoya AC                Gui  Al-Ahly (Cairo)          Egy   0-0  0-4  0-4
    (Sep 15 and 21)
    Primeiro de Agosto       Ang  TP Mazembe (Lubumbashi)  CoK   0-0  1-1 *1-1 
    Espérance (Tunis)        Tun  Etoile du Sahel (Sousse) Tun   2-1  1-0  3-1
    
    Semifinals (Oct 2 and 23)
    Primeiro de Agosto       Ang  Espérance (Tunis)        Tun   1-0  2-4  3-4
    Al-Ahly (Cairo)          Egy  ES Sétif                 Alg   2-0  1-2  3-2
    
    Final (Nov 2 and 9)
    Al-Ahly (Cairo)          Egy  Espérance (Tunis)        Tun   3-1  0-3  3-4
    

    Confederation Cup 2018

    First Round
    (Feb 9 and 20)
    Djoliba AC (Bamako)      Mli  ELWA United              Lbr                x
    Onze Créateurs (Bamako)  Mli  CR Bélouizdad            Alg   1-1  0-2  1-3
    (Feb 10 and 20)
    Al-Masry (Port Said)     Egy  Green Buffaloes          Zam   4-0  1-2  5-2
    AS Tanda                 IvC  La Mancha (Pointe-Noire) CoB   0-0  0-1  0-1
    Energie FC (Cotonou)     Ben  Hafia FC (Conakry)       Gui   1-0  1-1  2-1
    New Star (Douala)        Cmr  Deportivo Niefang        EqG   2-1  0-1  2-2*
    Ngazi (Mirontsi)         Com  ASPL 2000 (Port-Louis)   Mts   1-1  1-4  2-5
    Petro Luanda             Ang  Masters Security         Mwi   5-0  0-0  5-0
    Young Buffaloes          Swa  Cape Town City           SAf   0-1  0-1  0-2
    (Feb 10 and 21)
    Al-Ittihad (Tripoli)     Lby  Sahel SC (Niamey)        Ngr   1-0  3-0  4-0
    Costa do Sol (Maputo)    Moz  Jwaneng Galaxy           Bot   1-0  1-0  2-0
    Mangasport (Moanda)      Gab  AS Maniema Union (Kindu) CoK   0-1  1-1  1-2
    Olympique Star (Muyinga) Bdi  Etoile Filante           BuF   0-0  1-0  1-0
    US Ben Guerdane          Tun  Al-Hilal (Juba)          SSu                x
    (Feb 11 and 20)
    APR (Kigali)             Rwa  Anse Réunion             Sey   4-0  2-1  6-1
    Simba SC (Dar-es-Salaam) Tan  Gendarmerie Nationale    Dji   4-0  1-0  5-0
    (Feb 11 and 21)
    AFC Leopards             Ken  Fosa Juniors             Mad   1-1  0-0  1-1*
    Africa Sports            IvC  FC Nouadhibou            Mtn   1-1  0-1  1-2
    Akwa United (Uyo)        Nga  Hakws (Banjul)           Gam   1-2  2-0  3-2
    Asante Kotoko (Kumasi)   Gha  CARA (Brazzaville)       CoB   1-0  0-1  1-1  6-7p
    Renaissance de Berkane   Mor  Mbour Petite Côte        Sen   2-1  1-1  3-2
    Zimamoto                 Zan  Welayta Dicha            Eth   1-1  0-1  1-2
    Nkana (Kitwe)            Zam                                 bye
    DC Motema Pembe          CoK                                 bye
    Al-Ahli Shandi           Sud                                 bye
    SuperSport United        SAf                                 bye
    Raja Casablanca          Mor                                 bye
    Club Africain            Tun                                 bye
    USM Alger                Alg                                 bye
    Enyimba (Aba)            Nga                                 bye
    Al-Hilal (Obayed)        Sud                                 bye
    Zamalek (Cairo)          Egy                                 bye
    x ELWA United and Al-Hilal (Juba) withdrew before 1st leg
    
    Second Round
    (Mar 6 and 16)
    La Mancha (Pointe-Noire) CoB  Al-Ahli Shandi           Sud   3-0  1-2  4-2
    Petro Luanda             Ang  SuperSport United        SAf   0-0  1-2  1-2 
    (Mar 6 and 17)
    CR Bélouizdad            Alg  Nkana (Kitwe)            Zam   3-0  0-1  3-1
    Raja Casablanca          Mor  FC Nouadhibou            Mtn   1-1  4-2  5-3
    Renaissance de Berkane   Mor  Club Africain            Tun   3-1  1-0  4-1
    (Mar 6 and 18)
    DC Motema Pembe          CoK  Deportivo Niefang        EqG   1-1  0-1  1-2
    (Mar 7 and 17)
    Djoliba AC (Bamako)      Mli  APR (Kigali)             Rwa   1-0  1-2 *2-2
    Olympique Star (Muyinga) Bdi  Al-Hilal (Obayed)        Sud   0-0  0-6  0-6
    Simba SC (Dar-es-Salaam) Tan  Al-Masry (Port Said)     Egy   2-2  0-0  2-2*
    (Mar 7 and 18)
    Al-Ittihad (Tripoli)     Lby  Akwa United (Uyo)        Nga   1-0  0-2  1-2
    AS Maniema Union (Kindu) CoK  USM Alger                Alg   2-2  1-1  3-3*
    ASPL 2000 (Port-Louis)   Mts  Fosa Juniors             Mad   0-2  0-1  0-3
    CARA (Brazzaville)       CoB  US Ben Guerdane          Tun   3-0  1-3  4-3
    Costa do Sol (Maputo)    Moz  Cape Town City           SAf   0-1  2-1 *2-2
    Energie FC (Cotonou)     Ben  Enyimba (Aba)            Nga   0-2  2-3  2-5
    Welayta Dicha            Eth  Zamalek (Cairo)          Egy   2-1  2-2  4-3
    
    Third Round
    (Apr 6 and 17)
    CF Mounana (Libreville)  Gab  Al-Masry (Port Said)     Egy   1-1  1-2  2-3
    (Apr 6 and 18)
    Rayon Sport              Rwa  Costa do Sol (Maputo)    Moz   3-0  0-2  3-2
    Wits University          SAf  Enyimba (Aba)            Nga   1-1  0-0  1-1*
    (Apr 7 and 17)
    AS Vita Club (Kinshasa)  CoK  La Mancha (Pointe-Noire) CoB   1-0  5-1  6-1
    Plateau United (Jos)     Nga  USM Alger                Alg   2-1  0-4  2-5
    (Apr 7 and 18)
    Saint George             Eth  CARA (Brazzaville)       CoB   1-0  0-1  1-1  3-4p
    UD Songo                 Ang  Al-Hilal (Obayed)        Sud   3-1  1-2  4-3
    Young Africans           Tan  Welayta Dicha            Eth   2-0  0-1  2-1
    Zanaco (Lusaka)          Zam  Raja Casablanca          Mor   0-2  0-3  0-5
    Williamsville AC         IvC  Deportivo Niefang        EqG   2-0  1-2  3-2
    Génération Foot          Sen  Renaissance de Berkane   Mor   3-1  0-2  3-3*
    (Apr 8 and 17)
    ASEC Mimosas             IvC  CR Bélouizdad            Alg   1-0  0-0  1-0
    (Apr 8 and 18)
    Gor Mahia                Ken  SuperSport United        SAf   1-0  1-2 *2-2
    Aduana Stars             Gha  Fosa Juniors             Mad   6-1  1-2  7-3
    MFM (Lagos)              Nga  Djoliba AC (Bamako)      Mli   0-1  0-0  0-1
    Al-Hilal (Omdurman)      Sud  Akwa United (Uyo)        Nga   2-0  1-3 *3-3
    
    Group Stage
    
    Group A
    May  6: ASEC Mimosas-Aduana Stars             1-0
    May  6: Raja Casablanca-AS Vita Club          0-0
    May 16: Aduana Stars-Raja Casablanca          3-3
    May 16: AS Vita Club-ASEC Mimosas             3-1
    Jul 18: Aduana Stars-AS Vita Club             2-1
    Jul 18: ASEC Mimosas-Raja Casablanca          0-1
    Jul 29: AS Vita Club-Aduana Stars             2-0
    Jul 29: Raja Casablanca-ASEC Mimosas          4-0
    Aug 19: AS Vita Club-Raja Casablanca          2-0
    Aug 19: Aduana Stars-ASEC Mimosas             0-2
    Aug 29: ASEC Mimosas-AS Vita Club             2-0
    Aug 29: Raja Casablanca-Aduana Stars          6-0
    
     1.Raja Casablanca                 6  3  2  1 14- 5 11
     2.AS Vita Club (Kinshasa)         6  3  1  2  8- 5 10
     3.ASEC Mimosas (Abidjan)          6  3  0  3  6- 8  9
     4.Aduana Stars                    6  1  1  4  5-15  4
    
    Group B
    May  6: Renaissance de Berkane-Al-Hilal       1-0
    May  6: Al-Masry-UD Songo                     2-0
    May 16: UD Songo-Renaissance de Berkane       0-2
    May 16: Al-Hilal-Al-Masry                     1-1
    Jul 18: Al-Hilal-UD Songo                     2-2
    Jul 18: Renaissance de Berkane-Al-Masry       0-0
    Jul 29: UD Songo-Al-Hilal                     1-1
    Jul 29: Al-Masry-Renaissance de Berkane       1-0
    Aug 19: UD Songo-Al-Masry                     1-1
    Aug 19: Al-Hilal-Renaissance de Berkane       0-2
    Aug 29: Al-Masry-Al-Hilal                     2-0
    Aug 29: Renaissance de Berkane-UD Songo       2-1
    
     1.Renaissance de Berkane          6  4  1  1  7- 2 13
     2.Al-Masry (Port Said)            6  3  3  0  7- 2 12
     3.UD Songo                        6  0  3  3  5-10  3
     4.Al-Hilal (Omdurman)             6  0  3  3  4- 9  3
    
    Group C
    May  6: Enyimba-Djoliba AC                    2-0
    May  6: Williamsville AC-CARA                 1-0
    May 16: CARA-Enyimba                          3-0
    May 16: Djoliba AC-Williamsville AC           1-1
    Jul 18: Enyimba-Williamsville AC              1-0
    Jul 18: Djoliba AC-CARA                       2-0
    Jul 29: CARA-Djoliba AC                       1-0
    Jul 29: Williamsville AC-Enyimba              2-0
    Aug 19: CARA-Williamsville AC                 3-1
    Aug 19: Djoliba AC-Enyimba                    0-1
    Aug 29: Enyimba-CARA                          1-0
    Aug 29: Williamsville AC-Djoliba AC           0-0
    
     1.Enyimba (Aba)                   6  4  0  2  5- 5 12
     2.CARA (Brazzaville)              6  3  0  3  7- 5  9
     3.Williamsville AC                6  2  2  2  5- 5  8
     4.Djoliba AC (Bamako)             6  1  2  3  3- 5  5
    
    Group D
    May  6: Rayon Sport-Gor Mahia                 1-1
    May  6: USM Alger-Young Africans              4-0
    May 16: Gor Mahia-USM Alger                   0-0
    May 16: Young Africans-Rayon Sport            0-0
    Jul 18: Gor Mahia-Young Africans              4-0
    Jul 18: Rayon Sport-USM Alger                 1-2
    Jul 29: Young Africans-Gor Mahia              2-3
    Jul 29: USM Alger-Rayon Sport                 1-1
    Aug 19: Gor Mahia-Rayon Sport                 1-2
    Aug 19: Young Africans-USM Alger              2-1
    Aug 29: Rayon Sport-Young Africans            1-0
    Aug 29: USM Alger-Gor Mahia                   2-1
    
     1.USM Alger                       6  3  2  1 10- 5 11
     2.Rayon Sport (Kigali)            6  2  3  1  6- 5  9
     3.Gor Mahia (Mairobi)             6  2  2  2 10- 7  8
     4.Young Africans (Dar-es-Salaam)  6  1  1  4  4-13  4
    
    Quarterfinals (Sep 16 and 23)
    CARA (Brazzaville)       CoB  Raja Casablanca          Mor   1-2  0-1  1-3
    Rayon Sport              Rwa  Enyimba (Aba)            Nga   0-0  1-5  1-5
    AS Vita Club (Kinshasa)  CoK  Renaissance de Berkane   Mor   3-1  1-1  4-2
    Al-Masry (Port Said)     Egy  USM Alger                Alg   1-0  1-0  2-0
    
    Semifinals (Oct 3 and 24)
    Enyimba (Aba)            Nga  Raja Casablanca          Mor   0-1  1-2  1-3
    Al-Masry (Port Said)     Egy  AS Vita Club (Kinshasa)  CoK   0-0  0-4  0-4
    
    Final (Nov 25 and Dec 2)
    Raja Casablanca          Mor  AS Vita Club (Kinshasa)  CoK   3-0  1-3  4-3
    

    Super Cup 2018

    Final (early 2019)
    
    
    

    About this document

    Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

    Author: Karel Stokkermans
    Last updated: 6 Dec 2018

    (c) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2018
    You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.