African U-17 Championship 2019

Tanzania qualified automatically as hosts.

QUALIFYING STAGE

North Zone (in Tunisia)

[Aug 20]
Tunisia            1–0 Libya
Algeria            2–5 Morocco
[Aug 24]
Tunisia            0–2 Algeria
Morocco            1–0 Libya
[Aug 28]
Morocco            1–0 Tunisia
Libya              1–1 Algeria

1.Morocco           3  3 0 0  7- 2  9  winners
2.Algeria           3  1 1 1  5- 6  4 
3.Tunisia           3  1 0 2  1- 3  3
4.Libya             3  0 1 2  1- 3  1

Morocco qualified


West A Zone (in Senegal)

Group A

[Sep 9]
Senegal            1–0 Guinea-Bissau
[Sep 11]
Guinea-Bissau      2–1 Sierra Leone
[Sep 13]
Sierra Leone       0–4 Senegal

1.Senegal           2  2 0 0  5- 0  6  Semifinals 
2.Guinea-Bissau     2  1 0 1  2- 2  3 
3.Sierra Leone      2  0 0 2  1- 6  0

Group B

[Sep 9]
Mali               2-0 Gambia

1.Mali              1  1 0 0  2- 0  3  Semifinals
2.Gambia            1  0 0 1  0- 2  0 
  Liberia withdrew

Group C

[Sep 9]
Guinea             3–1 Mauritania
[Sep 11]
Mauritania         1–2 Cape Verde
[Sep 13]
Cape Verde         1–1 Guinea

1.Guinea            2  1 1 0  4- 2  4  Semifinals
2.Cape Verde        2  1 1 0  3- 2  4  Semifinals
3.Mauritania        2  0 0 2  2- 5  0

Semifinals [Sep 16]
Senegal            6–0 Cape Verde
Mali               2–2 Guinea              [4-5 pen]

Final [Sep 18]
Senegal            4–0 Guinea

Senegal and Guinea qualified


West B Zone (in Niger)

Group A

[Sep 2]
Niger              0–0 Togo
[Sep 5]
Niger              0–0 Ghana
[Sep 8]
Togo               1–2 Ghana

1.Ghana             2  1 1 0  2- 1  4  Semifinals
2.Niger             2  0 2 0  0- 0  2  Semifinals
3.Togo              2  0 1 1  1- 2  1

Group B

[Sep 3]
Nigeria            2–3 Burkina Faso
[Sep 6]
Nigeria            5–1 Ivory Coast
[Sep 9]
Burkina Faso       0–3 Ivory Coast

1.Nigeria           2  1 0 1  7- 4  3  Semifinals
2.Ivory Coast       2  1 0 1  4- 5  3  Semifinals
3.Burkina Faso      2  1 0 1  3- 5  3 
  Benin disqualified

Semifinals [Sep 12]
Ghana              2–1 Ivory Coast
Nigeria            2–1 Niger

Third Place Match [Sep 15]
Ivory Coast        0–2 Niger

Final [Sep 15]
Ghana              1–1 Nigeria             [1-3 pen]

Nigeria qualified


Central Zone (in Equatorial Guinea)

Group A

[Aug 3]
Equatorial Guinea  2–1 DR Congo
[Aug 5]
Equatorial Guinea  0–2 Congo
[Aug 7]
Congo              0–0 DR Congo

1.Congo             2  1 1 0  2- 0  4  Semifinals
2.Equatorial Guinea 2  1 0 1  2- 3  3  Semifinals
3.DR Congo          2  0 1 1  1- 2  1 
Sao Tome and Principe disqualified

Group B

[Aug 4]
Cameroon           7–1 Central African Republic
[Aug 6]
Central African R. 3–2 Chad
[Aug 8]
Cameroon           5–3 Chad

1.Cameroon          2  2 0 0 12- 4  6  Semifinals
2.Central African R.2  1 0 1  4- 9  3  Semifinals
3.Chad              2  0 0 2  5- 8  0

Semifinals [Aug 10]
Congo              4–0 Central African Republic
Cameroon           2–0 Equatorial Guinea

Third Place Match [Aug 12]
Central African R. 1–2 Equatorial Guinea

Final [Aug 12]
Congo              1–3 Cameroon
 
Cameroon qualified
 
 
Central East Zone (in Tanzania)

Group A

[Aug 11]
Rwanda             3–1 Sudan
Tanzania           2–1 Burundi
[Aug 13]
Burundi            3–4 Rwanda
[Aug 16]
Sudan              0–5 Tanzania
[Aug 18]
Burundi            4–2 Sudan
[Aug 21]
Rwanda             0–4 Tanzania

1.Tanzania          3  3 0 0 11- 1  9  Semifinals
2.Rwanda            3  2 0 1  7- 8  6  Semifinals
3.Burundi           3  1 0 2  8- 8  3 
4.Sudan             3  0 0 3  3-12  0
  Somalia withdrew
 
Group B 

[Aug 12]
South Sudan        2–1 Djibouti
Uganda             0–1 Ethiopia
[Aug 14]
Kenya              4–0 South Sudan
Djibouti           0–4 Ethiopia
[Aug 17]
South Sudan        1–6 Uganda
Djibouti           0–9 Kenya
[Aug 19]
Ethiopia           5–1 South Sudan
Kenya              1–3 Uganda
[Aug 22]
Uganda             8–0 Djibouti
Ethiopia           4–2 Kenya
 
1.Ethiopia          4  4 0 0 14- 3 12  Semifinals
2.Uganda            4  3 0 1 17- 3  9  Semifinals
3.Kenya             4  2 0 2 16- 7  6 
4.South Sudan       4  1 0 3  4-16  3
5.Djibouti          4  0 0 4  1-23  0
 
Semifinals [Aug 24]
Ethiopia           2–2 Rwanda              [4-2 pen]
Tanzania           1–3 Uganda
 
Third Place Match [Aug 26]
Tanzania           2–2 Rwanda              [4-3 pen]
 
Final [Aug 26]
Uganda             3–1 Ethiopia
 
Uganda qualified
Tanzania qualified as hosts
 
 
South Zone (in Mauritius)
 
Group A
 
[Jul 19]
Namibia            8–3 Seychelles
Mauritius          0–1 Botswana
[Jul 21]
Botswana           2–1 Seychelles
Mauritius          1–0 Namibia
[Jul 24]
Namibia            2–0 Botswana
Seychelles         1–6 Mauritius
 
1.Namibia           3  2 0 1 10- 4  6  Semifinals
2.Mauritius         3  2 0 1  7- 2  6  Semifinals
3.Botswana          3  2 0 1  3- 3  6 
4.Seychelles        3  0 0 3  5-16  0
 
Group B
 
[Jul 19]
Zambia             0–0 Mozambique
[Jul 20]
Lesotho            0–0 South Africa
[Jul 22]
Mozambique         1–4 South Africa
Zambia             1–0 Lesotho
[Jul 24]
Lesotho            1–2 Mozambique
South Africa       2–1 Zambia
 
1.South Africa      3  2 1 0  6- 2  7  Semifinals
2.Zambia            3  1 1 1  2- 2  4 
3.Mozambique        3  1 1 1  3- 5  4
4.Lesotho           3  0 1 2  1- 3  1
 
Group C
 
[Jul 20]
Angola             1–0 Malawi
Swaziland          3–2 Zimbabwe
[Jul 23]
Malawi             5–0 Zimbabwe
Angola             4–0 Swaziland
[Jul 25]
Swaziland          0–1 Malawi
Zimbabwe           1–2 Angola
 
1.Angola            3  3 0 0  7- 1  9  Semifinals
2.Malawi            3  2 0 1  6- 1  6 
3.Swaziland         3  1 0 2  3- 7  3
4.Zimbabwe          3  0 0 3  3-10  0
 
Semifinals [Jul 27]
South Africa       2-0 Mauritius
Namibia            0-7 Angola
 
Third Place Match [Jul 29]
Mauritius          1-2 Namibia
 
Final [Jul 29]
South Africa       0-1 Angola
 
Angola qualified
 
 
FINAL TOURNAMENT
 
Tanzania, April 14-28; 2019 
 
Group A 

14 Apr 2019 Tanzania      4–5 Nigeria
             [Godfrey 22, 60pen, Pius 52, Abraham 58pen; Olaniyan 21, Ubani 30, 72, 
              Amoo 37, Jabaar 79]
14 Apr 2019 Angola        1–0 Uganda
             [Capita 32]
17 Apr 2019 Nigeria       1–0 Angola
             [Olusegun 21pen]
17 Apr 2019 Uganda        3–0 Tanzania
             [Kawooya 16, Asaba 28, Yiga 77]
20 Apr 2019 Tanzania      2–4 Angola
             [Omary 12, Ngoda 44; Mimo 17, Capita 41pen, 72, David 68]
20 Apr 2019 Nigeria       1–1 Uganda
             [Jabaar 74; Alou 69]
 
1.NIGERIA           3  2 1 0  7- 5  7
2.ANGOLA            3  2 0 1  5- 3  6
3.Uganda            3  1 1 1  4- 2  4 
4.Tanzania          3  0 0 3  6-12  0
 
Group B
 
15 Apr 2019 Guinea        0–2 Cameroon
             [Mvouι 42, Wamba 72]
15 Apr 2019 Morocco       1–1 Senegal
             [Bentayeb 47; Baldι 88]
18 Apr 2019 Cameroon      2–1 Morocco
             [Seidou 73, 90+2; Bentayeb 22]
18 Apr 2019 Senegal       1–2 Guinea
             [S. Diallo 10; Bah 33, Fanyι 80]
21 Apr 2019 Guinea        1–0 Morocco
             [Fanyι 64]
21 Apr 2019 Cameroon      0–0 Senegal
 
1.CAMEROON          3  2 1 0  4- 1  7 
2.GUINEA            3  2 0 1  3- 3  6
3.Senegal           3  0 2 1  2- 3  2 
4.Morocco           3  0 1 2  2- 4  1
 
Semifinals
24 Apr 2019 Nigeria       0-0 Guinea              [9-10 pen]
24 Apr 2019 Cameroon      0-0 Angola              [4-3 pen]
 
Third Place Match
27 Apr 2019 Nigeria       1-2 Angola
             [Ubani 30; Capita 27, Zito 49]
 
Final
28 Apr 2019 Cameroon      0-0 Guinea              [5-3 pen]
 

Cameroon, Guinea, Angola and Nigeria qualified for the 2019 FIFA U-17 World Cup.


overview file

2017


About this document

Prepared and maintained by Roberto Di Maggio for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Roberto Di Maggio (dimrob@libero.it)
Last updated: 2 May 2019

(C) Copyright Roberto Di Maggio and RSSSF 2019
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.