Albania 2018/19


Kategoria Superiore
Kupa e Shqipėrisė
Liga e parė
Liga e dytė
Liga e tretė

Kategoria Superiore

Final Table:

 1.KF Partizani Tiranė      36  20 10  6  45-22  70       Champions
 2.FK Kukėsi                36  17  8 11  42-29  59
 3.KF Teuta Durrės          36  15 12  9  43-36  57
 4.KF Skėnderbeu Korēė      36  17  4 15  45-30  55  [C]
 5.Flamurtari FC Vlorė      36  15  9 12  35-32  54
 6.KF Laēi                  36  12 13 11  33-30  49
 7.KF Tirana                36  12 11 13  44-35  47  [P]
 8.KS Luftėtari Gjirokastėr 36  13  8 15  37-39  47
---------------------------------------------------
 9.KS Kastrioti Krujė       36  12  6 18  35-53  42  [P]  Relegated
 -.FK Kamza                 36   4  5 27  13-66  17       Excluded

Round 1
[Aug 17]
Skėnderbeu    1-0 Partizani     
[Aug 18]
Luftėtari     0-1 Kastrioti     
Tirana        0-1 Kamza         
[Aug 19]
Kukėsi        1-1 Laēi          
Teuta         0-0 Flamurtari    

Round 2
[Aug 24]
Tirana        0-0 Teuta         
[Aug 25]
Kamza         0-1 Partizani     
Laēi          2-1 Luftėtari     
[Aug 26]
Kastrioti     0-3 Skėnderbeu    
Flamurtari    1-0 Kukėsi        

Round 3
[Aug 31]
Skėnderbeu    1-1 Laēi          
[Sep 1]
Luftėtari     0-1 Flamurtari    
Partizani     1-0 Kastrioti     
[Sep 2]
Kukėsi        3-1 Tirana        
Teuta         1-0 Kamza         

Round 4
[Sep 15]
Kamza         2-0 Kastrioti     
Teuta         0-1 Kukėsi        
[Sep 16]
Laēi          0-0 Partizani     
Tirana        3-1 Luftėtari     
[Sep 17]
Flamurtari    0-2 Skėnderbeu    

Round 5
[Sep 21]
Partizani     2-0 Flamurtari    
[Sep 22]
Luftėtari     3-1 Teuta         
Skėnderbeu    1-1 Tirana        
[Sep 23]
Kastrioti     1-1 Laēi          
Kukėsi        1-0 Kamza         

Round 6
[Sep 28]
Tirana        0-1 Partizani     
[Sep 29]
Kamza         0-1 Laēi          
Kukėsi        1-0 Luftėtari     
Flamurtari    4-0 Kastrioti     
Teuta         2-0 Skėnderbeu    

Round 7
[Oct 3]
Kastrioti     2-3 Tirana        
Laēi          1-0 Flamurtari    
Luftėtari     1-0 Kamza         
Partizani     3-0 Teuta         
[Oct 4]
Skėnderbeu    1-0 Kukėsi        

Round 8
[Oct 7]
Kamza         2-2 Flamurtari    
Luftėtari     0-2 Skėnderbeu    
Tirana        0-1 Laēi          
Teuta         2-0 Kastrioti     
[Oct 8]
Kukėsi        0-1 Partizani     

Round 9
[Oct 20]
Kastrioti     1-2 Kukėsi        
Laēi          0-3 Teuta         
[Oct 21]
Skėnderbeu    2-0 Kamza         
Partizani     2-1 Luftėtari     
[Oct 22]
Flamurtari    1-0 Tirana        

Round 10
[Oct 27]
Kamza         1-1 Tirana        
Flamurtari    1-1 Teuta         
[Oct 28]
Kastrioti     0-2 Luftėtari     
Laēi          0-1 Kukėsi        
[Oct 29]
Partizani     0-2 Skėnderbeu    

Round 11
[Nov 2]
Kukėsi        1-2 Flamurtari    
Teuta         2-1 Tirana        
[Nov 3]
Luftėtari     0-1 Laēi          
Partizani     1-0 Kamza         
Skėnderbeu    1-0 Kastrioti     

Round 12
[Nov 6]
Tirana        0-0 Kukėsi        
[Nov 7]
Kamza         1-3 Teuta         
Kastrioti     1-2 Partizani     
Laēi          2-0 Skėnderbeu    
Flamurtari    0-0 Luftėtari     

Round 13 [Nov 11]
Kastrioti     3-0 Kamza         
Luftėtari     2-1 Tirana        
Partizani     1-0 Laēi          
Skėnderbeu    1-0 Flamurtari    
Kukėsi        1-1 Teuta         

Round 14
[Nov 23]
Flamurtari    1-0 Partizani     
[Nov 24]
Tirana        1-1 Skėnderbeu    
Teuta         1-0 Luftėtari     
[Nov 25]
Kamza         0-2 Kukėsi        
Laēi          2-1 Kastrioti     

Round 15
[Nov 30]
Partizani     2-1 Tirana        
[Dec 1]
Luftėtari     0-1 Kukėsi        
Skėnderbeu    0-1 Teuta         
[Dec 2]
Kastrioti     1-0 Flamurtari    
Laēi          0-0 Kamza         

Round 16
[Dec 7]
Kukėsi        1-0 Skėnderbeu    
[Dec 8]
Tirana        4-0 Kastrioti     
Teuta         1-1 Partizani     
[Dec 9]
Kamza         1-0 Luftėtari     
Flamurtari    1-0 Laēi          

Round 17
[Dec 14]
Partizani     0-0 Kukėsi        
[Dec 15]
Laēi          2-1 Tirana        
Flamurtari    1-0 Kamza         
[Dec 16]
Kastrioti     0-4 Teuta         
Skėnderbeu    2-3 Luftėtari     

Round 18
[Dec 21]
Kamza         1-0 Skėnderbeu    
Tirana        1-0 Flamurtari    
[Dec 22]
Teuta         1-1 Laēi          
[Dec 23]
Kukėsi        2-0 Kastrioti     
Luftėtari     1-1 Partizani     

Halfway Table:

 1.KF Partizani Tiranė      18  11  4  3  19- 9  37
 2.FK Kukėsi                18  10  4  4  18- 9  34
 3.KF Teuta Durrės          18   9  6  3  24-13  33
 4.KF Skėnderbeu Korēė      18   9  3  6  20-13  30  [C]
 5.KF Laēi                  18   8  6  4  16-13  30
 6.Flamurtari FC Vlorė      18   8  4  6  15-12  28
 7.KF Tirana                18   4  5  9  19-21  17  [P]
 8.KS Luftėtari Gjirokastėr 18   5  2 11  15-21  17
---------------------------------------------------
 9.FK Kamza                 18   4  3 11   9-20  15
10.KS Kastrioti Krujė       18   3  1 14  11-35  10  [P]

Round 19
[Jan 25]
Skėnderbeu    0-1 Partizani     
[Jan 26]
Kukėsi        0-0 Laēi          
[Jan 27]
Luftėtari     1-5 Kastrioti     
Tirana        4-1 Kamza         
Teuta         1-1 Flamurtari    

Round 20
[Feb 1]
Tirana        1-1 Teuta         
[Feb 2]
Kastrioti     2-1 Skėnderbeu    
Flamurtari    1-2 Kukėsi        
[Feb 3]
Kamza         0-1 Partizani     
Laēi          0-2 Luftėtari     

Round 21
[Feb 9]
Partizani     2-0 Kastrioti     
[Feb 10]
Kukėsi        0-1 Tirana        
Luftėtari     0-0 Flamurtari    
Teuta         0-0 Kamza         
[Feb 11]
Skėnderbeu    2-1 Laēi          

Round 22
[Feb 15]
Teuta         2-1 Kukėsi        
[Feb 17]
Kamza         0-1 Kastrioti     
Laēi          1-0 Partizani     
Flamurtari    2-0 Skėnderbeu    
Tirana        1-1 Luftėtari     

Round 23
[Feb 22]
Skėnderbeu    1-2 Tirana        
[Feb 23]
Luftėtari     1-0 Teuta         
Partizani     3-1 Flamurtari    
[Feb 24]
Kastrioti     1-1 Laēi          
Kukėsi        3-2 Kamza         

Round 24
[Mar 1]
Tirana        0-0 Partizani     
[Mar 2]
Kukėsi        3-0 Luftėtari     
Teuta         2-2 Skėnderbeu    
[Mar 3]
Kamza         1-1 Laēi          
Flamurtari    1-1 Kastrioti     

NB: Kamza excluded from the league after club officials and fans attacked the
    referee in the match against Laēi, who were awarded an injury time penalty;
    all remaining matches are being awarded 0-3 losses against them.

Round 25
[Mar 16]
Luftėtari     awd Kamza         [awarded 3-0, Kamza excluded]
Skėnderbeu    1-0 Kukėsi        
[Mar 17]
Kastrioti     1-0 Tirana        
Laēi          0-0 Flamurtari    
Partizani     3-0 Teuta         

Round 26
[Mar 29]
Kukėsi        1-1 Partizani     
[Mar 30]
Kamza         awd Flamurtari    [awarded 0-3, Kamza excluded]
Luftėtari     1-0 Skėnderbeu    
Tirana        1-1 Laēi          
Teuta         1-0 Kastrioti     

Round 27 [Apr 6]
Skėnderbeu    awd Kamza         [awarded 3-0, Kamza excluded]
Kastrioti     2-1 Kukėsi        
Laēi          5-0 Teuta         
Flamurtari    1-0 Tirana        
Partizani     1-3 Luftėtari     

Round 28 [Apr 10]
Kamza         awd Tirana        [awarded 0-3, Kamza excluded]
Kastrioti     1-0 Luftėtari     
Laēi          0-1 Kukėsi        
Flamurtari    3-1 Teuta         
Partizani     2-0 Skėnderbeu    

Round 29 [Apr 14]
Partizani     awd Kamza         [awarded 3-0, Kamza excluded]
Kukėsi        1-2 Flamurtari    
Luftėtari     1-0 Laēi          
Skėnderbeu    4-0 Kastrioti     
Teuta         1-3 Tirana        

Round 30 [Apr 20]	
Kamza         awd Teuta         [awarded 0-3, Kamza excluded]
Kastrioti     1-1 Partizani     
Laēi          1-0 Skėnderbeu    
Flamurtari    1-1 Luftėtari     
Tirana        0-2 Kukėsi        

Round 31
[Apr 27]
Kastrioti     awd Kamza         [awarded 3-0, Kamza excluded]
Partizani     1-1 Laēi          
[Apr 28]
Kukėsi        0-0 Teuta         
Luftėtari     1-1 Tirana        
Skėnderbeu    2-0 Flamurtari    

Round 32 [May 4]
Kamza         awd Kukėsi        [awarded 0-3, Kamza excluded]
Flamurtari    0-3 Partizani     
Tirana        1-0 Skėnderbeu    
Laēi          1-1 Kastrioti     
Teuta         0-0 Luftėtari     

Round 33 [May 12]	
Laēi          awd Kamza         [awarded 3-0, Kamza excluded]
Kastrioti     2-0 Flamurtari    
Luftėtari     3-2 Kukėsi        
Partizani     2-1 Tirana        
Skėnderbeu    1-2 Teuta         

Round 34 [May 18]
Kamza         awd Luftėtari     [awarded 0-3, Kamza excluded]
Flamurtari    1-0 Laēi          
Teuta         2-0 Partizani     
Tirana        0-0 Kastrioti     
Kukėsi        0-3 Skėnderbeu    

Round 35 [May 26]
Flamurtari    awd Kamza         [awarded 3-0, Kamza excluded]
Skėnderbeu    2-0 Luftėtari     
Laēi          1-3 Tirana        
Partizani     1-1 Kukėsi        
Kastrioti     2-1 Teuta         

Round 36 [May 30]
Kamza         awd Skėnderbeu    [awarded 0-3, Kamza excluded]
Tirana        3-0 Flamurtari    
Kukėsi        3-1 Kastrioti     
Luftėtari     1-1 Partizani     
Teuta         2-0 Laēi          

Final Table:

 1.KF Partizani Tiranė      36  20 10  6  45-22  70       Champions
 2.FK Kukėsi                36  17  8 11  42-29  59
 3.KF Teuta Durrės          36  15 12  9  43-36  57
 4.KF Skėnderbeu Korēė      36  17  4 15  45-30  55  [C]
 5.Flamurtari FC Vlorė      36  15  9 12  35-32  54
 6.KF Laēi                  36  12 13 11  33-30  49
 7.KF Tirana                36  12 11 13  44-35  47  [P]
 8.KS Luftėtari Gjirokastėr 36  13  8 15  37-39  47
---------------------------------------------------
 9.KS Kastrioti Krujė       36  12  6 18  35-53  42  [P]  Relegated
 -.FK Kamza                 36   4  5 27  13-66  17       Excluded


Kupa e Shqipėrisė

Preliminary Round [Sep 2]
Veleēiku      3-0 Klosi         
Elbasani      0-1 Oriku         

Round 1

First Legs [Sep 12]
Tėrbuni       0-1 Partizani     
Iliria        1-4 Tirana        
Vora          0-4 Luftėtari     
Korabi        1-1 Kastrioti     
Besėlidhja    2-0 Erzeni        
Besa          0-2 Kamza         
Burreli       1-1 Vllaznia      
Veleēiku      0-3 Skėnderbeu    
Dinamo        0-1 Egnatia       
Turbina       0-3 Teuta         
Pogradeci     0-1 Apolonia      
Tomori        2-1 Bylis         
Shėnkolli     1-2 Lushnja       
Oriku         1-2 Kukėsi        
Shkumbini     0-1 Flamurtari    
Naftėtari     0-5 Laēi          

Second Legs 
[Sep 25]
Partizani     4-0 Tėrbuni       
Tirana        4-0 Iliria        
[Sep 26]
Luftėtari     1-0 Vora          
Kastrioti     1-0 Korabi        
Erzeni        1-3 Besėlidhja    
Kamza         2-2 Besa          
Vllaznia      1-0 Burreli       
Skėnderbeu    4-0 Veleēiku      
Egnatia       0-0 Dinamo        
Teuta         4-2 Turbina       
Apolonia      3-2 Pogradeci     
Bylis         4-1 Tomori        
Lushnja       2-2 Shėnkolli     
Kukėsi        4-1 Oriku         
Flamurtari    1-0 Shkumbini     
Laēi          9-0 Naftėtari     

Round 2

First Legs
[Jan 22]
Kastrioti     2-4 Partizani     
Besėlidhja    1-2 Skėnderbeu    
[Jan 23]
Vllaznia      2-1 Kamza         
Egnatia       0-3 Luftėtari     
Lushnja       1-3 Teuta         
Apolonia      2-1 Kukėsi        
Bylis         2-0 Laēi          
[Jan 24]
Tirana        2-0 Flamurtari    

Second Legs [Feb 6]
Partizani     3-0 Kastrioti     
Skėnderbeu    3-0 Besėlidhja    
Kamza         1-0 Vllaznia      
Luftėtari     0-0 Egnatia       
Teuta         4-0 Lushnja       
Kukėsi        2-0 Apolonia      
Laēi          3-0 Bylis         
Flamurtari    1-0 Tirana        

Quarterfinals

First Legs
[Mar 12]
Partizani     1-2 Luftėtari     
Teuta         2-2 Kukėsi        
[Mar 13]
Kamza         o/w Skėnderbeu    
Tirana        3-0 Laēi          

Second Legs [Apr 3]
Luftėtari     1-0 Partizani     
Kukėsi        1-0 Teuta         
Skėnderbeu    w/o Kamza         
Laēi          2-0 Tirana        

Semifinals

First Legs [Apr 24]
Kukėsi        2-1 Skėnderbeu    
Luftėtari     0-0 Tirana        

Second Legs [May 8]
Skėnderbeu    1-3 Kukėsi        
Tirana        5-3 Luftėtari     

Final [Jun 2]
Kukėsi        2-1 Tirana        


Liga e parė

Group A | Group B | Championship Final

Group A

Regular Stage | Playoff | Playout 

Regular Stage

Final Table:

 1.KF Vllaznia Shkodėr      18  14  2  2  32- 8  44  [R]  Playoff
 2.KF Erzeni Shijak         18  10  2  6  24-15  32       Playoff
 3.Besėlidhja Lezhė         18   9  3  6  22-16  30       Playoff
 4.FK Dinamo Tiranė         18   8  3  7  15-11  27       Playoff
 5.KS Korabi Peshkopi       18   8  3  7  18-19  27       Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 6.KSSH Veleēiku Koplik     18   8  1  9  18-23  25  [P]  Playout
 7.KF Burreli               18   8  0 10  18-23  24       Playout
 8.KF Shėnkolli Lezhė       18   6  2 10  14-23  20       Playout
 9.Iliria Fushe Krujė       18   5  4  9  17-19  19       Playout
10.FK Vora                  18   2  4 12  11-32  10  [P]  Playout

Playoff

Final Table:

 1.KF Vllaznia Shkodėr      26  20  3  3  44-11  41  [-22]  [R]  Promoted
---------------------------------------------------
 2.FK Dinamo Tiranė         26  12  5  9  26-17  28  [-13]
 3.Besėlidhja Lezhė         26  12  7  7  31-25  28  [-15]
 4.KS Korabi Peshkopi       26   9  5 12  23-28  19  [-13]
 5.KF Erzeni Shijak         26  10  5 11  27-28  19  [-16]

NB: deducted points regular stage (halved, rounded downwards) between square brackets

Playout

Final Table:

 6.KF Burreli               26  12  1 13  25-29  25  [-12]
 7.Iliria Fushe Krujė       26   9  6 11  27-29  24  [- 9]
 8.KF Shėnkolli Lezhė       26  10  3 13  29-36  23  [-10]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.KSSH Veleēiku Koplik     26  11  2 13  26-32  23  [-12]  [P]  Relegation Playoff
---------------------------------------------------
10.FK Vora                  26   4  5 17  21-44  12  [- 5]  [P]  Relegated

NB: deducted points regular stage (halved, rounded downwards) between square brackets

Group B

Regular Stage | Playoff | Playout 

Regular Stage

Final Table:

 1.KF Bylis Ballshi         18  13  3  2  30- 7  42       Playoff
 2.FC Besa Kavajė           18  10  5  3  22-11  35       Playoff
 3.FK Egnatia Rrogozhinė    18  10  1  7  23-21  31       Playoff
 4.FC Lushnja               18   7  6  5  19-14  27  [R]  Playoff
 5.KF Oriku                 18   7  6  5  17-14  27  [P]  Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 6.KF Pogradeci             18   8  2  8  24-19  26       Playout
 7.FK Apolonia Fier         18   6  5  7  13-11  23       Playout
 8.FK Tomori Berat          18   5  5  8  17-25  17  [-3] Playout
 9.FK Elbasani              18   3  3 12  14-32  12  [P]  Playout
10.KF Turbina Cėrrik        18   2  2 14  11-36   8       Playout

Playoff

Final Table:

 1.KF Bylis Ballshi         26  21  3  2  52-10  42  [-21]  [-3]  Promoted
---------------------------------------------------
 2.FC Besa Kavajė           26  14  6  6  34-25  31  [-17]
 3.KF Oriku                 26  10  8  8  29-27  25  [-13]  [P]
 4.FC Lushnja               26   8 10  8  27-28  21  [-13]  [R]
 5.FK Egnatia Rrogozhinė    26  10  2 14  34-42  17  [-15]

NB: deducted points regular stage (halved, rounded downwards) between square brackets;
    Bylis had 3 additional points deducted

Playout

Final Table:

 6.KF Pogradeci             26  13  2 11  36-29  28  [-13]
 7.FK Apolonia Fier         26  10  6 10  26-18  25  [-11]
 8.KF Turbina Cėrrik        26   7  2 17  25-43  19  [- 4]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.FK Elbasani              26   7  4 15  23-44  19  [- 6]  [P]   Relegation Playoff
---------------------------------------------------
10.FK Tomori Berat          26   5  7 14  22-42  11  [- 8]  [-3]  Relegated

NB: deducted points regular stage (halved, rounded downwards) between square brackets;
    Tomori had 3 additional points deducted

Championship Final

[May 23, Durrės]
Vllaznia      1-3 Bylis         

Promotion/Relegation Playoff 2nd/3rd Level

Semifinals
[May 24, Shijak]
Veleēiku      1-0 Shkumbini     [aet]
[May 24, Ballsh]
Elbasani      3-0 Luzi 2008     

Final [May 30, Fier]
Shkumbini     1-0 Luzi 2008     

NB: Shkumbini promoted; all other clubs remain at former level


Liga e dytė

Group A | Group B | Championship Final

Group A

Final Table:

 1.FK Tėrbuni Pukė          22  15  5  2  52-19  50        [R]  Promoted
---------------------------------------------------
 2.KF Luzi 2008             22  14  5  3  44-15  47             Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.KF Gramshi               22  14  4  4  41-21  46
 4.KF Partizani B Tiranė    22  12  7  3  45-26  43
 5.KF Sopoti Librazhd       22  12  5  5  51-25  41
 6.KF Spartaku Tiranė       22  11  4  7  43-26  37
 7.KF Vllaznia Shkodėr B    22  10  3  9  44-43  33        [R]
 8.FC Klosi                 22   6  4 12  27-35  22
 9.KF Tirana B              22   7  1 14  30-52  19  [-3]
10.KF Ada Velipojė          22   4  3 15  29-65  15
11.FC Internacional Tirana  22   2  3 17  14-46   9
12.FK Kukėsi B              22   3  0 19  17-64   6  [-3]
 -.FC Kevitan Tiranė        withdrew during season
 -.FK Rubiku                did not enter

Group B

Final Table:

 1.KF Devolli               26  21  5  0  59-14  68             Promoted
---------------------------------------------------
 2.KF Shkumbini Peqin       26  21  4  1  55-13  67        [R]  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.SHS Albpetrol Patos      26  18  1  7  48-23  55
 4.Maliqi                   26  16  4  6  53-28  52
 5.FK Kėlcyra               26  13  2 11  43-40  41
 6.FK Memaliaj              26  12  1 13  51-48  37
 7.KF Butrinti Sarandė      26  10  3 13  48-40  33
 8.KF Delvina               26   9  3 14  34-55  30
 9.FK Skrapari              26   9  3 14  24-37  30
10.FK Tepelena              26   9  3 14  34-46  30
11.KF Naftėtari Kuēovė      26   8  1 17  29-43  25        [R]
12.FC Gramozi Ersekė        26   7  3 16  28-52  24
13.SHS Pėrmeti              26   5  5 16  22-45  20
---------------------------------------------------
14.Term FC                  26   4  2 20  23-67   8  [-6]  [P]  Relegated

Championship Final

[May 22, Shijak]
Tėrbuni       1-1 Devolli       [aet, 4-1 pen]


Liga e tretė

Final Table:

 1.KF Selenica              10   6  3  1  19- 8  21             Promoted
 2.KF Mirdita Rrėshen       10   7  2  1  32-14  20  [-3]       Promoted
---------------------------------------------------
 3.KF Divjaka               10   6  1  3  27-13  19
 4.KS Valbona Bajram Curri  10   5  1  4  19-11  16
 5.KF Osumi Berat           10   2  1  7  19-27   7
 6.Shkėndija Tiranė         10   0  0 10  12-55   0

NB: KF Domosdova Prrenjas, Djelmnia Shkodrane 2017 and Zoja e Kėshillit tė Mirė did not enter


2017/18.

list of champions.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of foundation dates.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 6 Jun 2019

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2018/19
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.