Albania 2019/20


Kategoria Superiore
Kupa e Shqipėrisė
Liga e parė
Liga e dytė
Liga e tretė

Kategoria Superiore

Final Table:

 1.KF Tirana                36  21  7  8  67-35  70       Champions
 2.FK Kukėsi                36  19  9  8  59-31  66
 3.KF Laēi                  36  19  7 10  61-34  64
 4.KF Skėnderbeu Korēė      36  17  7 12  42-43  58
 5.KF Teuta Durrės          36  15 12  9  41-34  57
 6.KF Partizani Tiranė      36  15  8 13  51-40  53  [C]
 7.KF Bylis Ballshi         36  12 15  9  46-38  51  [P]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.KF Vllaznia Shkodėr      36  12 10 14  36-41  46  [P]  Relegation Playoff
---------------------------------------------------
 9.Flamurtari FC Vlorė      36   2  9 25  32-72  15       Relegated
10.KS Luftėtari Gjirokastėr 36   2  8 26  19-86  14       Relegated

Round 1
[Aug 23]
Kukėsi        1-0 Partizani     
[Aug 24]
Vllaznia      1-0 Laēi          
Tirana        3-0 Luftėtari     
Skėnderbeu    1-0 Flamurtari    
Teuta         1-0 Bylis         

Round 2
[Aug 27]
Tirana        0-0 Teuta         
[Aug 28]
Bylis         0-0 Vllaznia      
Laēi          1-2 Skėnderbeu    
Luftėtari     0-1 Partizani     
Flamurtari    0-3 Kukėsi        

Round 3
[Aug 31]
Teuta         3-1 Luftėtari     
Vllaznia      0-2 Tirana        
[Sep 1]
Kukėsi        1-1 Laēi          
Partizani     1-0 Flamurtari    
Skėnderbeu    0-3 Bylis         

Round 4
[Sep 14]
Tirana        3-1 Skėnderbeu    
Luftėtari     2-1 Flamurtari    
Teuta         0-0 Vllaznia      
[Sep 15]
Bylis         2-1 Kukėsi        
Laēi          1-0 Partizani     

Round 5
[Sep 21]
Partizani     1-1 Bylis         
Skėnderbeu    1-0 Teuta         
Kukėsi        2-1 Tirana        
[Sep 22]
Flamurtari    3-3 Laēi          
Vllaznia      0-0 Luftėtari     

Round 6
[Sep 28]
Bylis         5-0 Flamurtari    
Luftėtari     1-1 Laēi          
Teuta         1-0 Kukėsi        
Vllaznia      4-0 Skėnderbeu    
[Sep 29]
Tirana        1-2 Partizani     

Round 7
[Oct 5]
Flamurtari    2-2 Tirana        
Partizani     1-1 Teuta         
Skėnderbeu    2-0 Luftėtari     
[Oct 6]
Laēi          0-0 Bylis         
Kukėsi        1-2 Vllaznia      

Round 8
[Oct 18]
Teuta         1-0 Flamurtari    
[Oct 19]
Luftėtari     1-1 Bylis         
Tirana        2-1 Laēi          
Skėnderbeu    0-0 Kukėsi        
Vllaznia      1-3 Partizani     

Round 9
[Oct 23]
Bylis         3-1 Tirana        
Kukėsi        4-1 Luftėtari     
Laēi          3-0 Teuta         
Flamurtari    1-3 Vllaznia      
[Oct 24]
Partizani     3-1 Skėnderbeu    

Round 10
[Oct 27]
Bylis         0-0 Teuta         
Laēi          3-0 Vllaznia      
Luftėtari     0-3 Tirana        
[Oct 28]
Flamurtari    1-1 Skėnderbeu    
Partizani     0-0 Kukėsi        

Round 11
[Nov 2]
Teuta         1-1 Tirana        
Skėnderbeu    1-4 Laēi          
[Nov 3]
Kukėsi        1-0 Flamurtari    
Partizani     2-0 Luftėtari     
[Nov 4]
Vllaznia      0-1 Bylis         

Round 12
[Nov 8]
Tirana        0-0 Vllaznia      
[Nov 9]
Bylis         2-3 Skėnderbeu    
Luftėtari     0-0 Teuta         
[Nov 10]
Laēi          1-0 Kukėsi        
Flamurtari    1-1 Partizani     

Round 13
[Nov 23]
Kukėsi        2-1 Bylis         
Flamurtari    1-1 Luftėtari     
Skėnderbeu    2-1 Tirana        
[Nov 24]
Vllaznia      0-0 Teuta         
[Nov 25]
Partizani     1-0 Laēi          

Round 14
[Dec 7]
Luftėtari     0-2 Vllaznia      
Bylis         2-1 Partizani     
Tirana        1-3 Kukėsi        
[Dec 8]
Laēi          3-0 Flamurtari    
Teuta         1-0 Skėnderbeu    

Round 15
[Dec 13]
Partizani     1-2 Tirana        
[Dec 14]
Laēi          4-0 Luftėtari     
Flamurtari    2-2 Bylis         
Skėnderbeu    0-1 Vllaznia      
Kukėsi        4-0 Teuta         

Round 16 [Dec 18]
Bylis         1-0 Laēi          
Luftėtari     2-0 Skėnderbeu    
Teuta         1-0 Partizani     
Vllaznia      1-2 Kukėsi        
Tirana        2-0 Flamurtari    

Round 17
[Dec 22]
Bylis         1-0 Luftėtari     
Laēi          1-2 Tirana        
Kukėsi        1-1 Skėnderbeu    
Partizani     1-0 Vllaznia      
[Dec 23]
Flamurtari    1-3 Teuta         

Round 18
[Jan 21]
Vllaznia      2-0 Flamurtari    
Skėnderbeu    3-2 Partizani     
Teuta         0-1 Laēi          
[Jan 22]
Luftėtari     0-0 Kukėsi        
Tirana        2-1 Bylis         

Halfway Table:

 1.FK Kukėsi                18   9  5  4  26-13  32
 2.KF Tirana                18   9  4  5  29-20  31
 3.KF Bylis Ballshi         18   8  6  4  26-15  30  [P]
 4.KF Laēi                  18   8  4  6  28-15  28
 5.KF Partizani Tiranė      18   8  4  6  21-16  28  [C]
 6.KF Teuta Durrės          18   7  7  4  13-13  28
 7.KF Vllaznia Shkodėr      18   7  5  6  17-14  26  [P]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.KF Skėnderbeu Korēė      18   7  3  8  19-29  24
---------------------------------------------------
 9.KS Luftėtari Gjirokastėr 18   2  6 10   9-29  12
10.Flamurtari FC Vlorė      18   0  6 12  13-37   6

Round 19
[Jan 25]
Skėnderbeu    1-0 Flamurtari    
Vllaznia      0-0 Laēi          
[Jan 26]
Tirana        5-1 Luftėtari     
Teuta         1-0 Bylis         
Kukėsi        1-0 Partizani     

Round 20
[Feb 2]
Luftėtari     0-3 Partizani     
Flamurtari    1-4 Kukėsi        
Tirana        2-1 Teuta         
[Feb 3]
Bylis         2-2 Vllaznia      
Laēi          1-0 Skėnderbeu    

Round 21
[Feb 7]
Vllaznia      0-1 Tirana        
[Feb 8]
Kukėsi        3-1 Laēi          
Skėnderbeu    1-1 Bylis         
Partizani     2-0 Flamurtari    
Teuta         1-1 Luftėtari     

Round 22
[Feb 15]
Tirana        1-1 Skėnderbeu    
[Feb 16]
Bylis         1-1 Kukėsi        
Laēi          1-3 Partizani     
Luftėtari     0-1 Flamurtari    
Teuta         3-1 Vllaznia      

Round 23
[Feb 21]
Kukėsi        1-2 Tirana        
[Feb 22]
Flamurtari    1-3 Laēi          
Vllaznia      4-0 Luftėtari     
Partizani     2-2 Bylis         
Skėnderbeu    3-2 Teuta         

Round 24
[Feb 28]
Tirana        5-1 Partizani     
[Feb 29]
Bylis         0-0 Flamurtari    
Luftėtari     0-2 Laēi          
Vllaznia      0-1 Skėnderbeu    
Teuta         2-2 Kukėsi        

Round 25 [Mar 4]
Laēi          2-1 Bylis         
Flamurtari    0-2 Tirana        
Kukėsi        0-0 Vllaznia      
Partizani     0-1 Teuta         
Skėnderbeu    2-0 Luftėtari     

Round 26
[Mar 8]
Luftėtari     1-1 Bylis         
Teuta         1-1 Flamurtari    
Tirana        1-0 Laēi          
[Mar 9]
Skėnderbeu    2-1 Kukėsi        
Vllaznia      1-0 Partizani     

Round 27 [Jun 3]
Kukėsi        2-1 Luftėtari     
Flamurtari    1-3 Vllaznia      
Laēi          1-1 Teuta         
Bylis         1-3 Tirana        
Partizani     1-2 Skėnderbeu    

Round 28 [Jun 7]
Bylis         1-0 Teuta         
Flamurtari    0-1 Skėnderbeu    
Laēi          5-2 Vllaznia      
Luftėtari     0-5 Tirana        
Partizani     1-3 Kukėsi        

Round 29
[Jun 14]
Partizani     8-1 Luftėtari     
[Jun 15]
Kukėsi        4-1 Flamurtari    
Vllaznia      2-2 Bylis         
Skėnderbeu    1-1 Laēi          
Teuta         1-0 Tirana        

Round 30
[Jun 19]
Flamurtari    1-2 Partizani     
Tirana        3-0 Vllaznia      
[Jun 20]
Luftėtari     1-5 Teuta         
Bylis         1-0 Skėnderbeu    
Laēi          2-0 Kukėsi        

Round 31
[Jun 27]
Flamurtari    6-1 Luftėtari     
Partizani     1-0 Laēi          
[Jun 28]
Kukėsi        1-0 Bylis         
Vllaznia      0-3 Teuta         
Skėnderbeu    1-2 Tirana        

Round 32
[Jul 5]	
Laēi          2-1 Flamurtari    
Luftėtari     0-1 Vllaznia      
[Jul 6]
Bylis         1-1 Partizani     
Tirana        1-2 Kukėsi        
Teuta         1-0 Skėnderbeu    

Round 33
[Jul 10]
Flamurtari    2-3 Bylis         
Partizani     1-1 Tirana        
[Jul 11]
Laēi          3-1 Luftėtari     
Kukėsi        3-0 Teuta         
Skėnderbeu    2-1 Vllaznia      

Round 34
[Jul 18]
Tirana        2-0 Flamurtari    
Luftėtari     0-1 Skėnderbeu    
[Jul 19]
Bylis         0-3 Laēi          
Teuta         0-0 Partizani     
Vllaznia      1-0 Kukėsi        

Round 35 [Jul 24]
Partizani     3-0 Vllaznia      
Bylis         2-0 Luftėtari     
Flamurtari    2-3 Teuta         
Laēi          3-1 Tirana        
Kukėsi        0-0 Skėnderbeu    

Round 36 [Jul 29]
Luftėtari     2-5 Kukėsi        
Vllaznia      1-1 Flamurtari    
Tirana        1-1 Bylis         
Skėnderbeu    4-1 Partizani     
Teuta         2-3 Laēi          

Final Table:

 1.KF Tirana                36  21  7  8  67-35  70       Champions
 2.FK Kukėsi                36  19  9  8  59-31  66
 3.KF Laēi                  36  19  7 10  61-34  64
 4.KF Skėnderbeu Korēė      36  17  7 12  42-43  58
 5.KF Teuta Durrės          36  15 12  9  41-34  57
 6.KF Partizani Tiranė      36  15  8 13  51-40  53  [C]
 7.KF Bylis Ballshi         36  12 15  9  46-38  51  [P]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.KF Vllaznia Shkodėr      36  12 10 14  36-41  46  [P]  Relegation Playoff
---------------------------------------------------
 9.Flamurtari FC Vlorė      36   2  9 25  32-72  15       Relegated
10.KS Luftėtari Gjirokastėr 36   2  8 26  19-86  14       Relegated

Promotion/Relegation Playoff

[Aug 2, Shkodėr]
Vllaznia      3-1 Besėlidhja    

NB: both remain at former level

Kupa e Shqipėrisė

Preliminary Round [Sep 4]
Vora          0-0 Luzi 2008     [4-3 pen]
Tomori        0-3 Shkumbini     

Round 1

First Legs
Grupi A [Sep 18]
Tėrbuni       0-2 Teuta         
Erzeni        3-0 Dinamo        
Korabi        2-1 Besėlidhja    
Vora          0-3 Partizani     
Iliria        2-1 Kastrioti     
Burreli       0-1 Vllaznia      
Veleēiku      3-2 Flamurtari    
Shėnkolli     0-0 Tirana        
Grupi B
Turbina       0-1 Luftėtari     
Egnatia       0-1 Besa          
Lushnja       2-1 Oriku         
Pogradeci     0-4 Bylis         
Shkumbini     1-3 Kukėsi        
Devolli       1-4 Skėnderbeu    
Elbasani      0-0 Laēi          
Apolonia      w/o Kamza         [awarded 3-0]

Second Legs
Grupi A 
[Oct 1]
Partizani     1-0 Vora          
[Oct 2]
Teuta         6-2 Tėrbuni       
Dinamo        0-1 Erzeni        
Besėlidhja    1-0 Korabi        
Kastrioti     1-0 Iliria        
Vllaznia      2-0 Burreli       
Tirana        4-0 Shėnkolli     
Flamurtari    5-0 Veleēiku      
Grupi B
[Oct 1]
Kukėsi        6-0 Shkumbini     
Luftėtari     2-1 Turbina       
[Oct 2]
Besa          2-0 Egnatia       
Bylis         1-2 Pogradeci     
Oriku         0-2 Lushnja       
Skėnderbeu    0-2 Devolli       
Laēi          4-0 Elbasani      
Kamza         o/w Apolonia      [awarded 0-3]

1/8 Finals

First Legs
Grupi A [Jan 29]
Erzeni        1-3 Teuta         
Vllaznia      2-2 Flamurtari    
Kastrioti     1-3 Tirana        
Besėlidhja    3-0 Partizani     
Grupi B
[Jan 29]
Apolonia      3-0 Luftėtari     
Lushnja       0-1 Kukėsi        
Besa          0-2 Skėnderbeu    
[Jan 30]
Bylis         2-0 Laēi          

Second Legs
Grupi A [Feb 12]
Partizani     3-1 Besėlidhja    
Flamurtari    0-2 Vllaznia      
Teuta         3-1 Erzeni        
Tirana        4-0 Kastrioti     
Grupi B [Feb 12]
Kukėsi        3-0 Lushnja       
Laēi          3-2 Bylis         
Luftėtari     0-0 Apolonia      
Skėnderbeu    1-0 Besa          
   
Quarterfinals

First Legs [Jun 11]
Grupi A  
Vllaznia      2-2 Teuta         
Tirana        5-1 Besėlidhja    
Grupi B 
Apolonia      1-2 Kukėsi        
Bylis         1-0 Skėnderbeu    

Second Legs [Jun 24]
Grupi A  
Besėlidhja    1-1 Tirana        
Teuta         1-0 Vllaznia      
Grupi B 
Skėnderbeu    1-1 Bylis         
Kukėsi        3-1 Apolonia      

Semifinals

First Legs [Jul 2]
Bylis         2-1 Tirana        
Kukėsi        0-0 Teuta         

Second Legs [Jul 15]
Tirana        2-0 Bylis         
Teuta         2-1 Kukėsi        

Final [Aug 2]
Tirana        0-2 Teuta         


Liga e parė

Group A | Group B | Championship Final

Group A

Regular Stage | Playoff | Playout 

Regular Stage

Final Table:

 1.KS Kastrioti Krujė       16  11  4  1  19- 4  37  [R]        Playoff
 2.Besėlidhja Lezhė         16   8  4  4  19-12  28             Playoff
 3.KF Erzeni Shijak         16   7  4  5  18-10  25             Playoff
 4.KS Korabi Peshkopi       16   8  1  7  16-15  25             Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.KF Burreli               16   6  6  4  17-16  24             Playout
 6.FK Egnatia Rrogozhinė    16   4  7  5  14-13  19             Playout
 7.FK Tėrbuni Pukė          16   3  6  7  11-16  15  [P]        Playout
 8.KSSH Veleēiku Koplik     16   3  4  9  11-22  13             Playout
 9.FK Dinamo Tiranė         16   3  2 11   9-26  11             Playout
 -.KF Shkumbini Peqin       expelled                 [P]

Playoff

Final Table:

 1.KS Kastrioti Krujė       22  14  5  3  29-13  47  [R]        Promoted
---------------------------------------------------
 2.Besėlidhja Lezhė         22  11  6  5  30-19  39             Third Place Match
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.KS Korabi Peshkopi       22  11  3  8  26-22  36
 4.KF Erzeni Shijak         22   7  5 10  25-25  26

Playout

Final Table:

 5.FK Egnatia Rrogozhinė    24   7 10  7  21-19  31
 6.KF Burreli               24   8  7  9  23-25  31
 7.FK Dinamo Tiranė         24   8  3 13  20-29  27
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.KSSH Veleēiku Koplik     24   6  7 11  21-30  25             Relegation Playoff
---------------------------------------------------
 9.FK Tėrbuni Pukė          24   5  8 11  20-33  23  [P]        Relegated
 -.KF Shkumbini Peqin       expelled                 [P]        Relegated

Promotion/Relegation Playoff

[Aug 4, Durrės]
Veleēiku      2-1 Maliqi        

NB: both remain at former level

Group B

Regular Stage | Playoff | Playout 

Regular Stage

Final Table:

 1.KF Pogradeci             18  12  3  3  30-15  39             Playoff
 2.FK Apolonia Fier         18  11  4  3  36-14  37             Playoff
 3.FC Lushnja               18  11  2  5  30-18  35             Playoff
 4.FC Besa Kavajė           18   8  3  7  28-24  27             Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.KF Oriku                 18   6  6  6  12-15  24             Playout
 6.KF Devolli               18   7  3  8  29-30  24  [P]        Playout
 7.Iliria Fushe Krujė       18   4  6  8  18-23  18             Playout
 8.KF Shėnkolli Lezhė       18   3  8  7  17-28  17             Playout
 9.KF Turbina Cėrrik        18   4  4 10  14-26  16             Playout
10.FK Elbasani              18   4  1 13  14-35  13             Playout

Playoff

Final Table:

 1.FK Apolonia Fier         24  15  6  3  55-26  51             Promoted
---------------------------------------------------
 2.KF Pogradeci             24  14  4  6  39-24  46             Third Place Match
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.FC Lushnja               24  14  2  8  42-29  44
 4.FC Besa Kavajė           24   9  4 11  42-46  31

Playout

Final Table:

 5.KF Oriku                 28  11  7 10  22-25  40
 6.KF Turbina Cėrrik        28  11  5 12  39-35  38
 7.FK Elbasani              28  12  1 15  42-50  37
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.KF Devolli               28  10  4 14  39-43  34             Relegation Playoff
---------------------------------------------------
 9.Iliria Fushe Krujė       28   9  6 13  35-44  33             Relegated
10.KF Shėnkolli Lezhė       28   3  9 16  31-64  18             Relegated

Promotion/Relegation Playoff

[Aug 5, Elbasan]
Devolli       3-4 Partizani B   [aet]

NB: Partizani B promoted, Devolli relegated

Championship Final

[Jul 22, Elbasan]
Apolonia      2-1 Kastrioti     

Third Place Match

[Jul 29, Elbasan]
Besėlidhja    3-2 Pogradeci     

NB: Besėlidhja qualified for promotion/relegation playoff


Liga e dytė

Group A | Group B | Championship Final

Group A

Final Table:

 1.FK Vora                  22  18  2  2  65-14  56  [R]        Promoted
---------------------------------------------------
 2.KF Luzi 2008             22  17  2  3  59-25  53             Promotion Playoff
 3.KF Partizani B Tiranė    22  14  3  5  55-22  45             Promotion Playoff
 4.KF Sopoti Librazhd       22  13  2  7  40-23  41             Promotion Playoff
 5.KF Gramshi               22  12  2  8  37-28  38             Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 6.KF Mirdita Rrėshen       22  12  1  9  38-44  37  [P]
 7.KF Tirana B              22   7  3 12  22-35  24
 8.KF Vllaznia Shkodėr B    22   6  4 12  25-39  22
 9.KF Klosi                 22   6  2 14  33-55  20
10.KF Spartaku Tiranė       22   5  4 13  28-52  19
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.KF Ada Velipojė          22   6  3 13  29-54  18  [-3]       Relegation Playoff
---------------------------------------------------
12.FC Internacional Tirana  22   2  0 20  27-67   6             Relegated
 -.FK Kamza                 withdrew after 11 rounds            Relegated

Promotion Playoff

Semifinals [Jul 26]
Luzi          2-2 Gramshi       [aet, 5-6 pen]
Partizani B   4-0 Sopoti        

Final [Jul 30, Durrės]
Gramshi       1-3 Partizani B   

NB: Partizani B qualified for promotion/relegation playoff

Group B

Final Table:

 1.FK Tomori Berat          24  21  1  2  87-24  64  [R]        Promoted
---------------------------------------------------
 2.Maliqi                   24  18  5  1  60-24  59             Promotion Playoff
 3.SHS Albpetrol Patos      24  18  3  3  48-23  57             Promotion Playoff
 4.KF Butrinti Sarandė      24  12  7  5  61-27  43             Promotion Playoff
 5.FK Memaliaj              24  11  2 11  45-37  35             Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 6.SHS Pėrmeti              24   9  5 10  31-44  32
 7.KF Delvina               24   9  4 11  44-44  31
 8.FK Kėlcyra               24   7  7 10  42-46  28
 9.KF Naftėtari Kuēovė      24   8  3 13  36-36  27
10.FK Tepelena              24   8  3 13  35-55  27
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.FC Gramozi Ersekė        24   5  6 13  24-45  21             Relegation Playoff
---------------------------------------------------
12.FK Skrapari              24   4  2 18  29-63  14             Relegated
13.KF Selenica              24   1  2 21  18-92   2  [-3]  [P]  Relegated

Promotion Playoff

Semifinals [Jul 26]
Maliqi        2-1 Memaliaj      
Albpetrol     2-0 Butrinti      

Final [Jul 30, Cėrrik]
Maliqi        2-1 Albpetrol     

NB: Maliqi qualified for promotion/relegation playoff

Championship Final

[Jul 23, Durrės]
Vora          2-0 Tomori        

Promotion/Relegation Playoff

Semifinal [Jul 25]
Ada           2-3 Gramozi       

NB: Gramozi remain at third level

Final [Jul 30]
Ada           6-2 Valbona       

NB: both remain at former level


Liga e tretė

Final Table:

 1.Labėria FC Vlorė         12  10  2  0  46-12  32             Promoted
 2.FC Bulqiza               12   9  0  3  52-15  27             Promoted
---------------------------------------------------
 3.KF Valbona Bajram Curri  12   6  3  3  43-26  21             Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.FC Kinostudio Tiranė     12   5  2  5  30-24  17
 5.KF Divjaka               12   4  3  5  30-24  15
 6.KF Osumi Ura Vajgurore   12   3  0  9  32-73   9  [*]
 7.KF Pirust Tiranė         12   0  0 12  17-76   0
 -.Shkėndija Tiranė         withdrew

[*] the town of Ura Vajgurore was renamed Dimal in July 2020

2018/19.

list of champions.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of foundation dates.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 6 Aug 2020

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2019/20
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.