Albania 1988/89

Regular Season

Final Table:

 1.17 Nėntori Tiranė        22  14  4  4  39-18  32 
 2.Partizani Tiranė         22  13  4  5  33-17  30 
 3.Dinamo Tiranė            22  12  6  4  29-19  30 
 4.Apolonia Fier            22  10  7  5  29-10  27 
 5.Besėlidhja Lezhė         22  10  4  8  28-24  24 
 6.Labinoti Elbasan         22   9  5  8  27-25  23 
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Vllaznia Shkodėr         22   9  4  9  28-26  22 
 8.Flamurtari Vlorė         22   9  2 11  26-30  20 
 9.Lokomotiva Durrės        22   5  6 11  16-31  16 
10.Besa Kavajė              22   7  1 14  27-36  15 
11.Skėnderbeu Korēė         22   4  6 12  14-30  14 
12.Traktori Lushnjė         22   3  5 14  12-42  11 

Championship Playoff

Final Table:

 1.17 Nėntori Tiranė        32  21  6  5  58-25  48  Champions 
 2.Partizani Tiranė         32  18  9  5  48-23  45 
 3.Dinamo Tiranė            32  16 10  6  46-31  42 
 4.Apolonia Fier            32  12  9 11  36-24  33 
 5.Labinoti Elbasan         32  12  7 13  37-37  31 
 6.Besėlidhja Lezhė         32  10  7 15  33-46  27 

Relegation Playoff

Final Table:

 7.Vllaznia Shkodėr         32  14  9  9  46-33  37 
 8.Flamurtari Vlorė         32  13  6 13  33-36  32 
 9.Besa Kavajė              32  11  4 17  36-47  26 
10.Lokomotiva Durrės        32   7 11 14  26-40  25
--------------------------------------------------- 
11.Skėnderbeu Korēė         32   6  9 17  21-43  21  Relegated
12.Traktori Lushnjė         32   4  9 19  19-54  17  Relegated 

Topscorer: Agustin Kola (17 Nėntori) 19 goals

Promoted: Tomori Berat and Luftėtari Gjirokastėr


Cup 1988/89

Preliminary Stage

Group A
 1.17 Nėntori Tiranė     8  Qualified
 2.Skėnderbeu Korēė      6  Qualified
 3.Ballshi i Ri          4
 4.Luftėtari Gjirokastėr 4 
 5.Labinoti Elbasan      4
 6.Minatori Tepelenė     4 

Group B
 1.Partizani Tiranė      8  Qualified
 2.Vllaznia Shkodėr      6  Qualified (on goal difference)
 3.Lokomotiva Durrės     6
 4.Korabi Peshkopi       5  
 5.Pėrparimi Kukės       5 
 6.Turbina Cėrrik        0

Group C
 1.Besėlidhja Lezhė      8  Qualified
 2.Traktori Lushnjė      7  Qualified 
 3.24 Maji Pėrmet        6  
 4.Ylli i Kuq Pogradec   4 
 5.Apolonia Fier         3 
 6.5 Shtatori Ēorovodė   2 (2nd div.). 

Group D
 1.Dinamo Tiranė         7  Qualified (on goal difference)
 2.Tomori Berat          7  Qualified (on goal difference)
 3.Flamurtari Vlorė      7
 4.Erzeni Shijak         4 
 5.Besa Kavajė           3
 6.Kastrioti Krujė       2   
  
Quarterfinals     
Vllaznia Shkodėr      1-1 1-4 Dinamo Tiranė 
Skėnderbeu Korēė      1-0 2-5 Besėlidhja Lezhė 
17 Nėntori Tiranė     0-0 1-1 Tomori Berat 
Traktori Lushnjė      1-1 0-3 Partizani Tiranė 
     
Semifinals    
17 Nėntori Tiranė     0-1 0-0 Dinamo Tiranė 
Partizani Tiranė      1-0 4-0 Besėlidhja Lezhė 
     
Final (in Tiranė)    
Dinamo Tiranė           0-0   Partizani Tiranė     [aet]

Final Replay (in Tiranė)    
Dinamo Tiranė           3-1   Partizani Tiranė  


Super Cup (in Tiranė, January 11th, 1990) 
Dinamo Tiranė           2-0   17 Nėntori Tiranė 

 
Second Division

Group A

First Stage
 1.Tomori Berat             18  12  4  2  39-10  28 
 2.Erzeni Shijak            18   9  7  2  22-15  25 
 3.Korabi Peshkopi          18   8  7  3  23-16  23 
 4.Turbina Cėrrik           18   7  3  8  18-17  17 
 5.Pėrparimi Kukės          18   6  5  7  20-21  17 
 6.Kastrioti Krujė          18   5  7  6  14-17  17 
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.10 Korriku Gramsh        18   4  6  8  12-23  14 
 8.Veleēiku Kopliku         18   2 10  6   9-20  14 
 9.31 Korriku Burrel        18   5  6  7  16-17  12  [-4]
10.Studenti Tiranė          18   2  5 11   5-22   5  [-4]

NB: 31 Korriku and Studenti had 4 points deducted

Promotion Group
 1.Tomori Berat             28  18  6  4  52-19  42  Promoted
--------------------------------------------------- 
 2.Erzeni Shijak            28  16  7  5  38-25  39 
 3.Korabi Peshkopi          28  12  8  8  39-32  32 
 4.Turbina Cėrrik           28  10  6 12  23-23  26 
 5.Kastrioti Krujė          28   7 11 10  24-30  25 
 6.Pėrparimi Kukės          28   8  7 13  30-37  23 

Group for Places 7-10
 7.Veleēiku Kopliku         24   7  9  8  23-26  23 
 8.31 Korriku Burrel        24   8  8  8  27-24  20  [-4]
 9.10 Korriku Gramsh        24   5  8 11  18-32  18 
10.Studenti Tiranė          24   3  6 15   9-35   8  [-4]

NB: 31 Korriku and Studenti had 4 points deducted

Group B

First Stage
 1.Luftėtari Gjirokastėr    16   8  5  3  23-11  21 
 2.Minatori Tepelenė        16   7  4  5  15-14  18 
 3.Bistrica Delvinė         16   7  3  6  16-16  17 
 4.24 Maji Pėrmet           16   7  3  6  13-15  17 
 5.5 Shtatori Ēorovodė      16   7  3  6  16-20  17 
 6.Butrinti Sarandė         16   5  6  5  16-11  16 
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Ylli i Kuq Pogradec      16   5  6  5  12-10  16 
 8.Ballshi i Ri             16   6  4  6  12-11  16 
 9.Domosdova Prrenjas       16   1  4 11   7-22   6 
 -.Naftėtari Qyteti Stalin   sat out the season

Promotion Group
 1.Luftėtari Gjirokastėr    26  15  6  5  40-20  36  Promoted
--------------------------------------------------- 
 2.Minatori Tepelenė        26  12  6  8  29-29  30 
 3.24 Maji Pėrmet           26  11  5 10  24-25  27 
 4.5 Shtatori Ēorovodė      26  12  3 11  31-34  27 
 5.Bistrica Delvinė         26   9  7 10  30-32  25 
 6.Butrinti Sarandė         26   7  7 12  26-28  21 

Group for Places 7-9
 7.Ylli i Kuq Pogradec      20   8  7  5  19-13  23 
 8.Ballshi i Ri             20   8  5  7  19-16  21 
 9.Domosdova Prrenjas       20   1  4 15  10-31   6 
 -.Naftėtari Qyteti Stalin   sat out the season

Second Division Championship Final (in Fier)
Luftėtari Gjirokastėr   3-0   Tomori Berat

No relegation to third level 


Third Division

Group A 
 1.Sopoti Librazhd          16   9  5  2  30- 9  23  Promoted
---------------------------------------------------
 2.Shkumbini Peqin          16  10  3  3  22-10  23 
 3.Industriali Laēi         16   9  4  3  29- 8  22 
 4.Valbona Bajram Curr      16  11  0  5  28-19  22 
 5.Minatori Rrėshen         16   9  2  5  34-21  20 
 6.Dajti Kamėz              16   6  4  6  25-22  16 
 7.Tėrbuni Pukė             16   3  3 10  13-32   5  [-4] 
 8.Vullneti Rrogozhinė      16   2  1 13   9-38   5 
 9.18 Shkurti Bulqizė       16   1  2 13  13-44   4 

NB: Tėrbuni had 4 points deducted

Group B
 1.21 Shkurti Selenicė      16  13  3  0  46- 9  29  Promoted
--------------------------------------------------- 
 2.Vetėtima Himarė          15   9  2  4  36-12  20 
 3.22 Tetori Poliēan        16   8  4  4  20-16  20 
 4.Punėtori Patos           16   7  3  6  31-16  17 
 5.Minatori Memaliaj        16   6  4  6  20-16  16 
 6.Gramozi Ersekė           16   6  4  6  18-22  16 
 7.Devolli Bilisht          15   4  4  7  11-16  12 
 8.Trebeshina Kėlcyrė       16   2  2 12  11-28   6 
 9.Melesini Leskovik        16   2  2 12   6-64   6 

Third Division Final (in Durrės)
21 Shkurti Selenicė     1-0   Sopoti Librazhd

NB: all 3rd division clubs promoted to 2nd level as no 3rd level will be played 1989/90


1988/89.

1990/91.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Giovanni Armillotta for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Giovanni Armillotta (ga57@yahoo.com)
Last updated: 21 Dec 2006

(C) Copyright Giovanni Armillotta and RSSSF 2002/06
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.