Albania 1998/99


Final Table:
 
 1.SK Tirana             30 18  7  5 48-20 61  Champions
 2.Vllaznia Shkodër      30 18  6  6 57-18 60 
 3.Bylis Ballshi         30 18  5  7 51-19 59 
 4.Tomori Berat          30 13  7 10 31-25 46
 5.FK Lushnja            30 14  2 14 52-40 44
 6.Dinamo Tiranë         30 11  7 12 37-37 40 
 7.Shkumbini Peqin       30 12  4 14 30-38 40
 8.Teuta Durrës          30 12  4 14 28-48 40
 9.SK Elbasani           30 11  6 13 30-30 39 
10.Partizani Tiranë      30 10  9 11 37-46 39
11.Flamurtari Vlorë      30 11  5 14 40-47 38
12.Skënderbeu Korçë      30 12  2 16 44-53 38
13.Apolonia Fier         30 10  7 13 32-42 37
---------------------------------------------
14.Besa Kavajë           30 10  6 14 25-40 36  Relegated 
15.KS Laçi               30  9  6 15 36-55 33  Relegated
16.Burreli               30  8  3 19 40-60 27  Relegated

Round 1 [Aug 29,30]
Tirana        2-2 Partizani
Elbasani      3-1 Burreli
Flamurtari    0-0 Vllaznia
Laci          2-0 Teuta        [also reported 2-2]
Skenderbeu    2-3 Dinamo
Bylis         2-0 Shkumbini
Lushnja       4-0 Besa
Apolonia      0-0 Tomori       [Sep 2]

Round 2 [inferred]
Tirana        1-0 Elbasani   
Vllaznia      4-2 Apolonia
Partizani     2-2 Dinamo
Shkumbini     1-0 Skenderbeu
Burreli       4-1 Lushnja
Besa          2-1 Flamurtari
Teuta         2-1 Bylis
Tomori        1-1 Laci

Round 3 [Sep 19]
Elbasani      1-2 Partizani
Flamurtari    2-1 Burreli
Laci          0-1 Vllaznia
Skenderbeu    5-0 Teuta
Dinamo        1-0 Shkumbini
Bylis         2-0 Tomori    
Apolonia      1-0 Besa
Lushnja       6-1 Tirana

Round 4 [Sep 26]
Partizani     1-0 Shkumbini
Teuta         3-2 Dinamo
Tomori        2-0 Skenderbeu
Vllaznia      2-0 Bylis    
Besa          2-0 Laci
Burreli       2-0 Apolonia
Tirana        1-0 Flamurtari
Elbasani      1-0 Lushnja

Round 5 [Oct 3]
Lushnja       3-0 Partinzai
Flamurtari    1-1 Elbasani
Apolonia      0-1 Tirana
Laci          2-1 Burreli
Bylis         2-1 Besa
Skenderbeu    awd Vllaznia     [awarded 0-2; originally 3-2; crowd trouble]
Dinamo        0-0 Tomori     
Shkumbini     4-1 Teuta

Round 6 [Oct 17]
Partizani     1-1 Teuta
Tomori        4-0 Shkumbini
Vllaznia      1-3 Dinamo
Besa          2-1 Skenderbeu
Burreli       1-2 Bylis
Tirana        0-0 Laci
Elbasani      1-0 Apolonia
Lushnja       3-2 Flamurtari

Round 7 [Oct 24]
Apolonia      1-1 Lushnja
Bylis         2-1 Tirana      
Dinamo        1-0 Besa 
Flamurtari    0-0 Partizani
Laci          1-0 Elbasani
Shkumbini     1-0 Vllaznia  
Skenderbeu    2-1 Burreli
Teuta         1-0 Tomori  

Round 8 [Oct 31]
Partizani     1-0 Tomori
Vllaznia      3-0 Teuta
Besa          1-0 Shkumbini
Burreli       4-4 Dinamo
Tirana        awd Skenderbeu  [awarded 2-0; Skenderbeu dns]
Elbasani      1-0 Bylis
Lushnja       3-1 Laci
Flamurtari    1-1 Apolonia

Round 9 [Nov 7,8]
Apolonia      1-0 Partizani
Laci          4-2 Flamurtari
Bylis         1-0 Lushnja
Skenderbeu    2-0 Elbasani
Dinamo        0-3 Tirana
Shkumbini     1-0 Burreli
Teuta         2-0 Besa
Tomori        1-0 Vllaznia

Round 10 [Nov 11]
Partizani     1-1 Vllaznia
Besa          1-1 Tomori
Burreli       3-0 Teuta
Tirana        4-1 Shkumbini
Elbasani      0-0 Dinamo
Lushnja       5-1 Skenderbeu
Flamurtari    0-0 Bylis
Apolonia      2-1 Laci

Round 11 [Nov 25]
Laci          2-3 Partizani
Bylis         4-1 Apolonia
Skenderbeu    4-1 Flamurtari
Dinamo        2-0 Lushnja
Shkumbini     1-0 Elbasani
Teuta         0-5 Tirana
Tomori        2-1 Burreli
Vllaznia      5-0 Besa

Round 12 [Nov 28]
Partizani     2-1 Besa
Burreli       1-0 Vllaznia
Tirana        3-0 Tomori
Elbasani      2-0 Teuta
Lushnja       3-0 Shkumbini
Flamurtari    2-0 Dinamo
Apolonia      4-2 Skenderbeu
Laci          0-0 Bylis

Round 13 [Dec 5]
Bylis         2-0 Partizani
Skenderbeu    4-1 Laci
Dinamo        3-1 Apolonia
Shkumbini     3-0 Flamurtari
Teuta         1-2 Lushnja
Tomori        1-0 Elbasani 
Vllaznia      1-0 Tirana
Besa          4-1 Burreli

Round 14 [Dec 12]
Partizani     3-1 Burreli
Tirana        2-0 Besa
Elbasani      1-1 Vllaznia
Lushnja       1-0 Tomori
Flamurtari    3-0 Teuta
Apolonia      1-1 Shkumbini
Laci          2-1 Dinamo
Bylis         5-0 Skenderbeu

Round 15 [Dec 19]
Skenderbeu    4-0 Partizani
Dinamo        2-1 Bylis
Shkumbini     5-0 Laci
Teuta         1-1 Apolonia
Tomori        1-0 Flamurtari
Vllaznia      3-0 Lushnja
Besa          0-0 Elbasani
Burreli       0-0 Tirana

Round 16 [inferred]
Partizani     1-2 Tirana    
Vllaznia      8-0 Flamurtari   
Teuta         1-0 Laci  
Dinamo        1-0 Skenderbeu 
Shkumbini     1-0 Bylis   
Besa          1-0 Lushnja    
Tomori        2-1 Apolonia 
Burreli       2-0 Elbasani    [played later; not in Burreli]

Round 17 [Feb 13,14]
Elbasani      0-0 Tirana  
Apolonia      0-0 Vllaznia    
Dinamo        2-2 Partizani  
Skenderbeu    3-1 Shkumbini  
Lushnja       3-0 Burreli   
Flamurtari    4-0 Besa   
Bylis         3-0 Teuta    
Laci          0-0 Tomori   

Round 18 [Feb 20,21]
Partizani     1-1 Elbasani
Besa          1-0 Apolonia
Vllaznia      2-0 Laci
Tomori        0-0 Bylis
Teuta         1-1 Skenderbeu
Shkumbini     1-0 Dinamo   
Tirana        3-0 Lushnja
Burreli       0-2 Flamurtari  [played later; not in Burreli]

Round 19 [Feb 27,28]
Shkumbini     2-0 Partizani
Dinamo        1-2 Teuta
Skenderbeu    2-0 Tomori
Bylis         2-2 Vllaznia
Laci          1-0 Besa
Flamurtari    1-0 Tirana
Lushnja       2-0 Elbasani
Apolonia      awd Burreli     [awarded 2-0, Burreli dns]

Round 20
Tirana        2-0 Apolonia
Partizani     2-1 Lushnja
Vllaznia      4-0 Skenderbeu
Elbasani      2-1 Flamurtari 
Besa          0-1 Bylis
Teuta         2-0 Shkumbini  
Tomori        1-0 Dinamo
Burreli       1-3 Laci

Round 21
Flamurtari    3-1 Lushnja
Laci          3-3 Tirana
Dinamo        0-1 Vllaznia
Bylis         5-1 Burreli 
Shkumbini     0-0 Tomori
Skenderbeu    1-0 Besa
Apolonia      2-1 Elbasani
Teuta         2-0 Partizani

Round 22
Tirana        0-0 Bylis
Vllaznia      4-1 Shkumbini
Lushnja       3-1 Apolonia
Besa          1-0 Dinamo
Tomori        2-0 Teuta
Elbasani      3-0 Laci
Burreli       4-2 Skenderbeu
Partizani     3-2 Flamurtari

Round 23 [Mar 27]
Tomori        3-0 Partizani  
Teuta         1-0 Vllaznia   
Shkumbini     0-0 Besa 
Dinamo        0-0 Burreli 
Skenderbeu    0-1 Tirana 
Bylis         3-0 Elbasani  
Laci          0-2 Lushnja  
Apolonia      1-0 Flamurtari   

Round 24 [Apr 2,3]
Partizani     2-2 Apolonia
Flamurtari    3-0 Laci              
Lushnja       0-2 Bylis
Elbasani      3-0 Skenderbeu  
Tirana        1-0 Dinamo 
Burreli       3-0 Shkumbini 
Besa          0-0 Teuta   
Vllaznia      1-0 Tomori

Round 25 [Apr 10]
Vllaznia      2-0 Partizani                          
Tomori        2-1 Besa    
Teuta         3-0 Burreli   
Shkumbini     1-2 Tirana  
Dinamo        2-1 Elbasani
Skenderbeu    2-1 Lushnja  
Bylis         4-0 Flamurtari  
Laci          4-1 Apolonia   

Round 26 [Apr 16,17]
Partizani     3-0 Laci        [2-0?]
Apolonia      1-0 Bylis
Flamurtari    3-0 Skenderbeu
Lushnja       1-1 Dinamo
Elbasani      1-0 Shkumbini
Tirana        3-0 Teuta
Burreli       2-1 Tomori
Besa          0-0 Vllaznia

Round 27 [May 1]
Besa          2-1 Partizani
Vllaznia      4-1 Burreli
Tomori        1-0 Tirana
Teuta         1-0 Elbasani
Shkumbini     2-1 Lushnja
Dinamo        3-1 Flamurtari
Skenderbeu    2-0 Apolonia
Bylis         4-1 Laci

Round 28 [May 8]
Partizani     1-2 Bylis
Laci          5-3 Skenderbeu     
Apolonia      2-0 Dinamo
Flamurtari    2-0 Shkumbini
Lushnja       2-0 Teuta
Elbasani      2-1 Tomori          
Tirana        1-0 Vllaznia
Burreli       2-3 Besa

Round 29 [May 12]
Burreli       2-3 Partizani
Besa          1-1 Tirana
Vllaznia      3-1 Elbasani     [corrected from 2-0]
Tomori        3-2 Lushnja
Teuta         2-0 Flamurtari
Shkumbini     2-1 Apolonia
Dinamo        3-1 Laci
Skenderbeu    1-0 Bylis

Round 30 [May 14,15]
Partizani     0-0 Skenderbeu
Bylis         1-0 Dinamo
Laci          1-1 Shkumbini
Apolonia      2-1 Teuta
Flamurtari    3-2 Tomori
Lushnja       1-2 Vllaznia
Elbasani      4-1 Besa
Tirana        3-0 Burreli

Final Table:
 
 1.SK Tirana             30 18  7  5 48-20 61  Champions
 2.Vllaznia Shkodër      30 18  6  6 57-18 60 
 3.Bylis Ballshi         30 18  5  7 51-19 59 
 4.Tomori Berat          30 13  7 10 31-25 46
 5.FK Lushnja            30 14  2 14 52-40 44
 6.Dinamo Tiranë         30 11  7 12 37-37 40 
 7.Shkumbini Peqin       30 12  4 14 30-38 40
 8.Teuta Durrës          30 12  4 14 28-48 40
 9.SK Elbasani           30 11  6 13 30-30 39 
10.Partizani Tiranë      30 10  9 11 37-46 39
11.Flamurtari Vlorë      30 11  5 14 40-47 38
12.Skënderbeu Korçë      30 12  2 16 44-53 38
13.Apolonia Fier         30 10  7 13 32-42 37
---------------------------------------------
14.Besa Kavajë           30 10  6 14 25-40 36  Relegated 
15.KS Laçi               30  9  6 15 36-55 33  Relegated
16.Burreli               30  8  3 19 40-60 27  Relegated

Promoted: Shqiponja Gjirokastër.

Topscorer: Bano (Lushnja) 22.


Albania Cup 1998/99

Quarterfinals
FK Lushnja            1-1 1-2 SK Tirana
Apolonia Fier         2-0 1-2 Partizani Tiranë 
Flamurtari Vlorë      1-0 1-2 Teuta Durrës
Shqiponja Gjirokastër 0-2 awd Vllaznia Shkodër  [2nd leg awarded 3-0 to
                                                 Vllaznia, Shqiponja dns]
Semifinals
Flamurtari Vlorë      1-2 0-2 SK Tirana
Vllaznia Shkodër      5-1 2-4 Apolonia Fier      

Final [Qemal Stafa Stadium, Tiranë, May 22]
SK Tirana              0-0 Vllaznia Shkodër     [aet, 3-0 pen] 


Albania 1998/99 Second Level

The second level was played in four groups; the four group winners
played off for one promotion place.

Promotion Playoffs:

Semifinals:
Albpetrol Patos       1-0 Naftetari Kuçova
Shqiponja Gjirokastër 2-1 Besëlidhja Lezhë

Final
Shqiponja Gjirokastër 1-0 Albpetrol Patos    

Shqiponja Gjirokastër promoted.

Four teams were relegated from Division 2; promoted from Division 3
were Ilir Viking Tiranë (an Albanian-Norwegian club) and Clirimi Fier. 

Division 3 Championship Final:
Ilir Viking 7-1 Clirimi

1997/98.

1999/2000.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

With thanks to Giovanni Nappi

Prepared and maintained by the RSSSF

Author: RSSSF (rsssf-request@isfa2.com)
Last updated: 8 Dec 1999

(C) Copyright RSSSF 1999
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the RSSSF. All rights reserved.