Albania Cup (Kupa e ShqipŰrisŰ) 2003/04


First Round 
FushŰmbreti (Elbasan) 2-0 1-0  Sopoti    
Maliqi                1-2 1-2  Pogradeci     
Domosdova             1-4 0-11 Egnatia   
KukŰsi                1-3 0-5  Laši  
Albania               4-3 2-3  Ada VelipojŰ 
Nacional (TiranŰ)     2-1 1-0  Iliria          
Burreli               0-1 0-1  Dajti        
Korabi (withdrew)     awd awd  Velešiku        [both 0-2 against Korabi]
Gramshi               2-2 1-5  CŰrriku     
Butrinti              0-1 1-5  LuftŰtari     
Polišani              2-2 0-4  Albpetrol      
RrŰsheni              1-4 0-6  Kastrioti
Cakrani               1-4 2-3  Apolonia     
Melesini              1-3 awd  Devolli         [0-2 against Melesini]
Gramozi               0-0 1-5  SkŰnderbeu  
Tepelena              3-2 1-5  Delvina       
PŰrmeti               1-4 0-2  Bylis       
KŰlcyra               2-0 0-2  Memaliaj        [2-4 pen]  
ălirimi               2-0 0-0  Erzeni     
Frakulla (withdrew)   awd awd  NaftŰtari       [both 0-2 against Frakulla]
Suši                  0-5 0-0  BesŰlidhja    
Skrapari              0-4 0-2  Tomori   

NB: National is new name for Akademia (Partizani) TiranŰ

Second Round [Sep 17 and Oct 1]
CŰrriku               0-3 2-5  Tirana
  [Eldorado Merkoci 40, 78, Alban Tafaj 68]
  [Eldorado Merkoši 40, 66, Sokol Prenga 80, Gledis Sharra 82,
   Ansi Agolli 89, Ranxha 42, 87]
Ada                   0-2 0-9  Vllaznia
  [Safet Osja 3, Armando Cungu 74]
  [Hamdi Salihi 6, 26, 56, 74, Edmir Luka 29, 35, Vioresin Sinani 37,
   Altin Xhahysa 65, Erjon Hoti 75]
FushŰ Mbreti          2-8 0-6  Partizani
  [Gezim Ndreka 8, Vasian Ballco 17, 44, Abilio 40, Karioka 42, 72, 
   Albano Plaku 50, Mateo Metani 53, Saimir Shengjergji 23, Lumani 89pen]
  [Entonio Pashaj 9, Adenilson Da Rosha 45, Vasian Ballšo 58, Elis Bakaj 62,
   Artim Pollozhani 64, Sebino Plaku 78]
Egnatia               0-1 0-0  Teuta
  [Bledar Mancaku 10pen]
SkŰnderbeu            1-1 1-4  Shkumbini
  [Eriol Merxha 2, Mario Ngjela 6]
  [Donald Kosta 25, Eriol Merxha 31, 59, Roland Dervishi 46, Sektur Gešo 81]
Pogradeci             1-1 0-1  Dinamo          [2nd leg Sep 30]
  [Sokol Ishka 27, Genti Lacka 40]
  [Edmond Dalipi 60]
Albpetrol             0-2 3-0  Flamurtari
  [Ardian Bega 30, Elidon Serjani 83]
  [Gentian Ibrahimi 49, Vladimir Gjoni 73pen, Muša 89]
Devolli               1-1 2-8  Elbasani
  [Endri Dalipi 26, Cezari 72]
  [Migen Memelli 10, 26, 40, Gentian Stojku 24, Endri Dalipi 30,
   Alert Sejdini 47, 80, Elton Guranjaku 55, Shirgli 84, ShkŰmbi 88pen]
NaftŰtari             2-2 0-2  Besa
  [Edmond Kapllani 23, Ramiz Kollcaku 36, Cekrezi 72,
   Adriatik Kanani 82pen]
  [Bekim Kuli 15, 65]
Memaliaj              0-3 0-10 Lushnja         [2nd leg Sep 30]
  [Arlind Nora 12pen, 60pen, Miroslav Mindev 65]
  [Ervin Bardhi 6, 68, 90, Gentian ăela 10, 87, Bledi Kadiu 16pen,
   Arlind Nora 30, 60, Endri Zhuli 85]
Delvina               5-0 0-6  Apolonia
  [Yzeiri 3, Kalo 35, Pipiko 47, Muho 72, Cafa 81]
  [Mariol Miho 2, 15, Vaske Ruko 43, 77, Marenglen Kule 64, Prifti 69]
Tomori                1-0 1-1  ălirimi     
  [Klodian Arbri 85]
  [G. Varfi 80pen; Edmond Gjata 36]
LuftŰtari             2-0 0-4  Bylis
  [Dhjogen Muco 38, 72]
  [Dorian Bubeqi 14, 23, Bardhyl Elezi 45, Bledar Devolli 80]
Kastrioti             2-1 1-1  BesŰlidhja
  [Arjan Hasa 22, R.Maloku 67, Mallota 76]
  [Alban Bruka 15, Tepelena 28]
Nacional              2-0 0-3  Laši
  [Ceka 16, Misha 46]
  [Kastriot Farruku 14, Osusi 28, Xhelal Farruku 47]
Dajti                 2-0 1-2  Velešiku
  [Enio Samarxhi 88, Malluta 90]
  [Hasani 28, Isufi 66pen; Jani 23]

Third Round [Nov 12 and 26]
Bylis                 2-0 0-4  Shkumbini       [1st leg in VlorŰ;
  [Ermal Varfi 2, Bardhyl Elezi 5]              2nd leg aet]
  [Eriol Merxha 50, Klodian Dervishi 88, 110pen, Dashamir Muša 116]
Albpetrol             1-1 2-3  Elbasani
  [Ujuku 20; Elton Ceno 65]
  [Oltion Osmani 1pen, Migen Memelli 11, Gentian Stojku 25;
   Ojuku 43, Saimir Hoxha 53]
Kastrioti             1-2 1-6  Partizani       [2nd leg Nov 25]
  [Afrim Deliu 70pen; Abilio Neves Dos Reies 8, 33]
  [Abilio Neves Dos Reies 5, 57, Robert Grizha 7, Blendi Nallbani 52pen,
   Sebino Plaku 59, Mateo Metani 86; Beqja 90]
Laši                  1-2 2-4  Dinamo          [1st leg in LezhŰ]
  [Gentian Shkoza 86; Ilir Qorri 47, Edmond Dalipi 88pen]
  [Rigels Qose 2, Edmond Dalipi 14, January ZIambo 50, 67;
   Martin Gjini 42, Alban Rexha 79pen]
Lushnja               0-1 0-2  Tirana          [1st leg in Peqin]
  [Rezart Dabulla 80]
  [Indrit Fortuzi 75, Mahir Halili 86]
Tomori                1-2 0-1  Besa            [2nd leg in RrogozhinŰ]
  [Edmond Gjata 73; Bekim Kuli 57, Shkelzen Ypi 77]
  [Edmond Kapllani 3]
Dajti                 3-3 0-4  Teuta
  [Klevis(?) Jani 2, 21, Osmanlliu 57; Nkosilathi Khumalo 14, 34, 
   Oerd Kotja 80]
  [Daniel Xhafa 20, Bledar Manšaku 29, 48pen, Nkosilathi Khumalo 85]
Apolonia              2-4 0-7  Vllaznia        [1st leg in TiranŰ]
  [Vaske Ruko 14, 30; Edi Martini 15, 88, Vioresin Sinani 82, 89]
  [Vioresin Sinani 1, 7, 26, Edi Martini 21, 50, 58, Altin Xhahysa 35]

Quarterfinals [Mar 10 and 24]
Dinamo                2-1 2-2  Teuta
  [Keima Keita 64, Artion Poši 71; Dritan Babamusta 79]
  [Bledar Mancaku 20, Daniel Xhafa 36; Keima Keita 34, Ligor Tiko 47]
Elbasani              0-0 1-2  Partizani
  [ShpŰtim Imeraj 55, Elis Bakaj 77; Endri Dalipi 17]
Shkumbini             1-0 0-2  Vllaznia
  [Astrit Nexha 74]
  [Vioresin Sinani 19, Edi Martini 84]
Besa                  1-3 1-2  Tirana 
  [Bekim Kuli 75; Mahir Halili 43, Eldorado Merkoši 67, Indrit Fortuzi 69]
  [Mahir Halili 11, Devi Muka 73; PŰrparim Daiu 47pen] 

Semifinals 
[Apr 7 and 21]
Dinamo                3-1 2-1  Tirana   
  [Keima Keita 47, Leandro Do Nascimento 87, January Ziambo 89;
   Fjodor Xhafa 48]
  [Elvis Sina 28; Leandro Do Nascimento 68, Ilir Qorri 88]
[Apr 7 and 22]
Vllaznia              0-2 0-3  Partizani
  [Abilio Dos Reies 45+2, Dorian Bylykbashi 67]
  [Abilio Dos Reies 15, Julian Ahmataj 45, Gjergji Muzaka 53]

Final [May 19]
Dinamo                  0-1    Partizani
  [Gezim Henri Ndreka 12]
  [Partizani: Blendi Nallbani, Ardian Behari, Marcelo Brashini, Alert Alcani,
     Gezim Ndreka, Ardit Beqiri, Julian Ahamtaj, Igli Allmuša (Dorian
     Bylykbashi 74'), Gjergji Muzaka, Skerdi Bejzade, Abilio Dos Reies;
     trainer: Sulejman Mema;
   Dinamo: Ilion Lika, Rodrigo Do Nascimento, Arjan Pisha, Erald Xhafa,
     Papa Sene, January Ziambo, Ilir Qorri (Fabian Da Silva 28), Egert
     Bakalli, Rigels Qosa (Artion Poši 40), Leandro Da Silva, Pavlin DhŰmbi;
     trainer: Vasil Bici;   
   ref: Artan Taullai (TiranŰ); Artan Kuluri (ShkodŰr), Vangjell Lamaj (DurrŰs); 
   yellow cards: Arjan Pisha, January Ziambo, Alert Alcani, Julian Ahmataj,
     Skerdi Bejzade;
   red cards: Arjan Pisha, Abilio Dos Reies]


Super Cup Final [Aug 15]
SK Tirana               0-2    Partizani
  [Allmuša 2, D.Bylykbashi 25]
  [SK Tirana: Hidi, Dede, Dabulla (Tafaj 65), Hajdari (Behari 31), Lici,
     Patushi, E.Bulku, Merkoši, D.Muka, Xhafa, Halili (Fortuzi 57);
     coach: M.Josa;
   Partizani: Billa, Alcani, Ndreka, ZŰre, Hallaši, Beqiri (Bakaj 80),
     Allmuša, G.Bylykbashi, O.Muka (Mancaku 78), D.Bylykbashi, Bejzade;
     coach: S.Mema;
   ref: A.Lulaj (VlorŰ); F.Elezi (DurrŰs), E.Bišaku (Librazhd):
   yellow cards: Lici, O.Muka, E.Bulku]


2002/03.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Giovanni Nappi for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Giovanni Nappi (Stanard@infinito.it)
Last updated: 18 Aug 2004

(C) Copyright Giovanni Nappi and RSSSF 2003/04
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author . All rights reserved.