Algeria 2000/01


Super-Division

Final Table:

 1.CR Belouizdad          30 18  8  4 41-21 62  Champions  
 2.USM Alger              30 15 10  5 51-28 55  
 3.JS Kabylie             30 16  4 10 47-28 52  
 4.USM Blida              30 14  5 11 42-30 47
 5.ASM Oran               30 12  8 10 38-32 44
 6.USM Annaba             30 11  9 10 39-33 42 
 7.ES Sétif               30 11  9 10 42-37 42   
 8.MC Oran                30 12  5 13 30-33 41 
 9.WA Tlemcen             30 12  4 14 32-44 40   
10.JSM Béjaïa             30 10  9 11 33-33 39
11.MO Constantine         30 11  6 13 31-33 39
12.CA Batna               30 11  6 13 28-36 39
13.AS Ain M'lila          30 10  7 13 25-37 37
14.MC Alger               30  9  9 12 34-43 36
----------------------------------------------
15.USM El Harrach         30  7  8 15 24-41 29  Relegated
16.CS Constantine         30  4  7 19 17-45 19  Relegated

Round 1 [Sep 7]
ASMO    1-0 USMH
CAB     2-1 MCA
CRB     1-0 MCO
CSC     0-1 WAT
ESS     3-0 MOC
JSK     1-0 JSMB
USMAl   0-0 ASAM
USMAn   1-0 USMB

Round 2 [Sep 14]
MCA     1-3 ESS
USMH    0-3 JSK
MCO     0-2 USMAn
USMB    3-1 ASMO
MOC     3-4 CRB
JSMB    1-1 CSC
ASAM    2-1 CAB
WAT     1-0 USMAl

Round 3 [Sep 21]
USMAl   3-1 JSMB
CSC     1-1 USMH
JSK     2-0 USMB
ASMO    2-0 MCO
USMAn   0-1 MOC
CRB     1-0 MCA
ESS     3-0 CAB
WAT     1-0 ASAM

Round 4
[Oct 16]
USMH    1-1 USMAl
MOC     2-0 ASMO
JSMB    1-0 WAT
CAB     0-0 CRB
USMB    2-0 CSC
MCA     0-0 USMAn
ASAM    1-0 ESS
[Dec 7]
MCO     1-0 JSK

Round 5 [Oct 19]
CSC     awd MCO         [awarded 0-3; originally 3-1]
USMAl   2-0 USMB
CRB     1-0 ESS
USMAn   1-0 CAB
ASMO    2-2 MCA
WAT     2-1 USMH
JSMB    1-0 ASAM
JSK     2-2 MOC

Round 6 
[Oct 26]
ASAM    1-0 CRB
MCO     1-2 USMAl
CAB     1-0 ASMO
ESS     1-0 USMAn
USMB    7-1 WAT
USMH    2-1 JSMB
MOC     0-1 CSC
[Dec 18]
MCA     0-2 JSK

Round 7 [Nov 2]
USMAl   4-1 MOC
CSC     0-0 MCA
USMAn   1-0 CRB
USMH    2-1 ASAM
JSK     1-0 CAB
JSMB    1-1 USMB
ASMO    2-0 ESS
WAT     1-2 MCO    

Round 8 [Nov 9]
ASAM    1-0 USMAn
MCA     0-0 USMAl
CAB     1-0 CSC
ESS     4-1 JSK
MOC     0-0 WAT
MCO     1-0 JSMB
USMB    0-0 USMH
CRB     1-1 ASMO

Round 9 
[Nov 16]
USMAl   4-2 CAB
CSC     1-1 ESS
WAT     1-0 MCA
JSMB    1-0 MOC
USMH    0-0 MCO
USMB    3-1 ASAM
[Dec 25]
JSK     4-0 CRB
[Jan 4]
ASMO    0-0 USMAn

Round 10 
[Nov 23]
ESS     1-1 USMAl
CRB     2-1 CSC
ASAM    1-3 ASMO
CAB     1-1 WAT
MCA     1-4 JSMB
MOC     3-1 USMH
MCO     1-0 USMB
[Jan 1]
USMAn   1-5 JSK

Round 11 
[Nov 27]
USMAl   0-0 CRB
CSC     1-2 USMAn
WAT     4-1 ESS
JSMB    3-0 CAB
USMH    1-1 MCA
USMB    3-2 MOC
ASAM    0-1 MCO
[Jan 8]
ASMO    1-1 JSK

Round 12 
[Nov 30]
USMAn   1-1 USMAl
ASMO    4-0 CSC
CRB     2-0 WAT
ESS     1-1 JSMB
CAB     2-0 USMH
MOC     0-1 MCO
[Dec 7]
MCA     2-1 USMB
[Jan 15]
JSK     3-0 ASAM

Round 13 [Dec 11]
USMAl   3-1 ASMO
CSC     1-0 JSK
WAT     2-0 USMAn
JSMB    1-1 CRB
USMH    0-1 ESS
USMB    1-0 CAB
MCO     0-1 MCA
ASAM    1-0 MOC

Round 14 [Dec 14]
JSK     2-0 USMAl
CSC     5-1 ASAM
ASMO    4-0 WAT
USMAn   0-0 JSMB
CRB     2-1 USMH
ESS     5-1 USMB
CAB     2-1 MCO
MCA     0-2 MOC

Round 15 [Dec 21]
USMAl   2-1 CSC
WAT     2-1 JSK
JSMB    2-1 ASMO
USMH    3-1 USMAn
USMB    1-0 CRB
MCO     1-1 ESS
MOC     2-1 CAB
ASAM    1-1 MCA
 
Round 16 [Jan 20]
MCO     2-2 CRB
JSMB    1-1 JSK
USMH    2-1 ASMO
WAT     2-1 CSC
USMB    2-0 USMAn
MCA     3-1 CAB
MOC     2-2 ESS
ASAM    0-0 USMAl

Round 17 [Jan 29]
ESS     2-2 MCA
JSK     1-0 USMH
USMAn   1-2 MCO
ASMO    1-1 USMB
CRB     1-1 MOC
CSC     0-0 JSMB
CAB     1-0 ASAM
USMAl   5-1 WAT

Round 18 [Feb 1]
JSMB    1-1 USMAl
USMH    1-0 CSC         [abandoned in 85' due to throwing of projectiles; awarded 1-0
USMB    1-0 JSK          or later finished with that score]
MCO     1-1 ASMO
MOC     1-1 USMAn
MCA     1-2 CRB
CAB     2-0 ESS
ASAM  	2-1 WAT

Round 19 [Feb 8]
USMAl   1-0 USMH
CSC     2-0 USMB 
JSK     1-0 MCO
ASMO    1-0 MOC
USMAn   2-3 MCA
CRB     0-0 CAB
ESS     0-0 ASAM
WAT     0-0 JSMB

Round 20 [Feb 15] 
USMB    1-2 USMAl
MCO     2-0 CSC
MOC     1-2 JSK
MCA     4-1 ASMO
CAB     2-2 USMAn
ESS     0-0 CRB
USMH    2-1 WAT
ASAM    2-0 JSMB

Round 21 [Feb 19]
USMAl   4-2 MCO
CSC     0-1 MOC
JSK     4-1 MCA
ASMO    1-0 CAB
USMAn   3-0 ESS
CRB     3-0 ASAM
WAT     1-1 USMB
JSMB    2-1 USMH

Round 22 [Feb 22]
CRB     2-0 USMAn
MCO     1-2 WAT
CAB     1-0 JSK
MOC     1-0 USMAl
MCA     2-0 CSC
ESS     4-1 ASMO
ASAM    1-1 USMH
USMB    2-0 JSMB

Round 23 [Mar 16]
USMAl   1-1 MCA
CSC     1-1 CAB
JSK     4-1 ESS
ASMO    1-2 CRB
WAT     0-2 MOC
JSMB    3-0 MCO
USMH    0-1 USMB	
USMAn   1-1 ASAM
 
Round 24 [Mar 20]
CAB     0-1 USMAl
ESS     0-0 CSC
MCA     1-0 WAT
MOC     1-0 JSMB	
MCO     1-0 USMH
ASAM    0-0 USMB
CRB     1-0 JSK
USMAn   0-0 ASMO
 
Round 25
[Apr 5]
CSC     0-2 CRB
USMH    1-0 MOC
[Apr 9]
USMAl   2-1 ESS	
WAT     2-0 CAB
JSMB    4-1 MCA
USMB    3-1 MCO
ASMO    3-0 ASAM
JSK     1-1 USMAn	
 
Round 26 [Apr 13-17]
JSK     2-0 ASMO
MCA     1-1 USMH
MCO     1-0 ASAM
ESS     2-0 WAT
USMAn   1-0 CSC
CAB     2-1 JSMB
MOC     1-0 USMB
[May 7]
CRB     2-0 USMAl

Round 27 [May 17]
USMAl   2-5 USMAn
CSC     0-1 ASMO
ASAM    2-1 JSK
WAT     1-3 CRB
JSMB    2-1 ESS
USMH    1-1 CAB
USMB    3-0 MCA
MCO     0-0 MOC

Round 28 [Jun 7]
ASMO  	0-0 USMAl
USMAn   3-1 WAT
JSK 	2-0 CSC
CRB 	awd JSMB        [awarded 3-0, forfait JSMB]
ESS 	2-0 USMH
CAB 	2-1 USMB
MCA 	1-0 MCO
MOC 	1-2 ASAM

Round 29 [Jun 21]
USMAl	awd JSK		[awarded 3-0, forfait JSK]
WAT	0-1 ASMO
ASAM	3-0 CSC
USMH	1-2 CRB
USMB	3-0 ESS
MCO	3-1 CAB
MOC	1-0 MCA
JSMB	1-3 USMAn

Round 30 [Jun 25]
CSC	0-6 USMAl
ASMO	2-0 JSMB
MCA	3-1 ASAM
USMAn	6-0 USMH
CRB	1-0 USMB	[match stopped in 19'; Blida showed up with only 9 players,
ESS	2-1 MCO          mostly juniors, and 3 of them feigned injury causing the
CAB	1-0 MOC          match to be abandoned]
JSK	awd WAT		[awarded 0-3, forfait JSK]

Final Table:

 1.CR Belouizdad          30 18  8  4 41-21 62  Champions  
 2.USM Alger              30 15 10  5 51-28 55  
 3.JS Kabylie             30 16  4 10 47-28 52  
 4.USM Blida              30 14  5 11 42-30 47
 5.ASM Oran               30 12  8 10 38-32 44
 6.USM Annaba             30 11  9 10 39-33 42 
 7.ES Sétif               30 11  9 10 42-37 42   
 8.MC Oran                30 12  5 13 30-33 41 
 9.WA Tlemcen             30 12  4 14 32-44 40   
10.JSM Béjaïa             30 10  9 11 33-33 39
11.MO Constantine         30 11  6 13 31-33 39
12.CA Batna               30 11  6 13 28-36 39
13.AS Ain M'lila          30 10  7 13 25-37 37
14.MC Alger               30  9  9 12 34-43 36
----------------------------------------------
15.USM El Harrach         30  7  8 15 24-41 29  Relegated
16.CS Constantine         30  4  7 19 17-45 19  Relegated

Promoted: RC Kouba, CA Bordj Bou Arréridj

Topscorers 
16  Issaad BOURAHLI (ES Sétif) 
13  Hadj ALANE (USM Alger), Fawzi MOUSSOUNI (USM Blida) 
12  Bilel ZOUANI (USM Blida), Kamel KHERCHACHE (USM Blida) 
10  Mounir DOB (JS Kabylie), Fares DJABELKHEIR (USM Annaba) 
 9  Hamid BERGUIGUA (USM El-Harrach), Moulay MEZIANE (ASM Oran) 


Coupe d'Algerie

1/32 Final [Feb 5] (partial results)
JSM Tébessa (D2)            2-2 MC Oran                 [JSMT on pen]
CA Batna                    1-1 NA Hussein Dey (D2)     [NAHD on pen]
CS Constantine              w/o CRB Bogtob (D3)         [forfait CRBB]
CR Belouizdad               3-1 JS Kabylie
MC Alger                    1-0 WA Tlemcen 
JSM Béjaïa                  1-0 USM Bel Abbès (D2)   
USM Annaba                  2-1 US Chaouia (D2)  
AS Aïn M'lila               1-0 USM El Harrach 
USM Blida                   0-0 MO Constantine          [USMB on pen]
WB Aïn Bénian (D3)          0-1 ASM Oran
USM Alger                   1-0 ES Sétif 
JSM Skikda (D2)             2-0 RC Arba (D2) 
OM Ruisseau (D2)            1-2 HB Chelghoum-Laïd (D2) 
CR Méchria (D2)             3-2 CR Témouchent (D2) 
GC Mascara (D2)             1-1 IRB Sougueur (D3)       [GCM on pen]
JS Bordj Menaïel (D2)       1-0 WRB-Aoulef (D3) 
WA Mostaganem (D2)          w/o USM Khenchela (D3)      [forfait USMK] 
WA Boufarik (D3)            0-0 JSM Tiaret (D2)         [JSMT on pen]
IRB Maghania (D3)           0-0 IRB Hadjout (D2)        [IRBM on pen]
ES Aïn Oulmène (D3)         0-1 CB Mila (D2) 
ES Béchar (D3)              0-1 SA Mohammadia (D2) 
RC Oued Rhiou (DR)          1-1 MSP Batna (D2)          [MSPB on pen] 
USB Hassi R’mel (DR)        0-1 NARB Réghaïa (D2) 
CRB Béni Thour (D2)         2-1 O Meghaïer (DR) 
USM Aïn Beïda (D3)          1-0 RC Oran (D3) 
NR Berriane (D3)            0-0 JJ Azzaba (D3)          [NRB on pen] 
IRB Laghouat (D3)           0-2 MC El-Eulma (D3) 
NRB Touggourt (D3)          2-1 GC Aïn Sefra (D3) 
CRB Aïn Fakroun (DR)        2-1 Hydra AC (D3) 
IDB Abadla (D3)             0-0 USM Sétif (D3)          [USMS on pen] 
JSB Tadjenent (DH)          0-1 WB Skikda (D3) 
CM Bordj El-Kiffan (DH)     3-0 MB Constantine (D3) 

1/16 Finals
[Mar 25]
CR Belouizdad               2-1 USM Annaba      
[Mar 29]
USM Alger                   2-0 AS Aïn M'lila      
JSM Béjaïa                  2-1 USM Blida      
CS Constantine              1-0 USM Aïn Beïda (D3) 
USM Sétif (D3)              0-1 MC Alger      
WB Skikda (D3)              1-2 ASM Oran      
SA Mohammadia (D2)          1-0 MC El-Eulma (D3) 
IRB Maghania (D3)           1-1 CB Mila (D2)            [CBM on pen]
GC Mascara (D2)             1-0 NARB Réghaïa (D2) 
MSP Batna (D2)              3-2 JSM Tébessa (D2) 
NR Berriane (D3)            0-0 NRB Touggourt (D3)      [NRB on pen] 
NA Hussein-Dey (D2)         1-0 CM Bordj El-Kiffan (DH) 
HB Chelghoum-Laïd (D2)      3-0 CRB Aïn Fakroun (DR) 
CR Méchria (D2)             2-2 JSM Tiaret (D2)         [CRBM on pen] 
CRB Béni Thour (D2)         1-2 JSM Skikda (D2) 
JS Bordj Menaïel (D2)       w/o WA Mostaganem (D2) 

1/8 Finals [Apr 29]
ASM Oran                    4-1 HB Chelghoum-Laïd (D2) 
MSP Batna (D2)              2-1 JSM Béjaïa      
JSM Skikda (D2)             2-0 JS Bordj Menaïel (D2) 
SA Mohammadia (D2)          1-2 CR Belouizdad      
GC Mascara (D2)             4-1 NR Berriane (D3) 
USM Alger                   2-0 CB Mila (D2) 
CS Constantine              2-1 MC Alger      
CR Méchria (D2)             3-0 NA Hussein-Dey (D2) 

Quarterfinals [May 20]
ASM Oran                    1-2 USM Alger
  [Deham 73; Maouche 10, Achiou 81] 
GC Mascara (D2)             1-0 MSP Batna (D2) 
  [Bot 90] 
CR Belouizdad               1-2 JSM Skikda (D2)         [asdet] 
  [Boukessassa 53; Selmi 74og, Boumediène 107]
CR Méchria (D2)             1-0 CS Constantine 
  [Abed 13] 

Semifinals [Jun 11]
JSM Skikda (D2)             awd USM Alger               [awarded 0-1; abandoned at 
   half-time after USMA took the lead; crowd violence]
CR Méchria (D2)             1-0 GC Mascara (D2)          
  [Zoudji 67]

Semifinal Replay [Jul 5]
USM Alger                   3-0 JSM Skikda (D2)
  [Rahem 5, Djahnine 43, Achiou 68]
  [replay on request of USM Alger who want to reach the final on a sportive
   decision]

Final [Jul 10, Alger, Stade 5 Juillet; att: 75,000; ref: M. Haïmoudi]
USM Alger                   1-0 CB Méchria (2)
  [Achiou 19]
  [USMA: Mezaïr - Doghmani, Zeghdoud, Hemdani - Ghoul, Djahnine (85 Bazoz), 
         Ghazi, Maouche, Rahem (62 Meftah) - Achiou, H.Alane (67 Galoul)
         Trainer: Saadi 
   CRM: Malfi - L.Boudjemaa, Salmi, Benslimane, Hadjadj - Zoudji, Rahouadj
        (85 Amrane), Belarbi (78 Ziane), Sebbane, Kaddouche - Djedidi (75 Kebir) 
        Trainer: Merabet]


Second Level 2000/01

Tables:

Groupe Centre-Ouest
 1.RC Kouba               30 20  6  4 43-13 66  Promoted
---------------------------------------------- 
 2.ES Mostaganem          30 15 11  4 40-21 56 
 3.USM Bel Abbès          30 13  8  9 35-23 47 
 4.WA Mostaganem          30 14  4 12 34-37 46 
 5.IRB Hadjout            30 10 14  6 31-19 44 
 6.MC Saïda               30 11 11  8 29-23 44 
 7.JSM Tiaret             30 13  4 13 36-40 43 
 8.ASO Chlef              30 11  9 10 39-29 42 
 9.CR Méchria             30 11  9 10 45-37 42
10.GC Mascara             30 11  7 12 37-32 40 
11.RC Relizane            30 11  5 14 39-41 38 
12.SA Mohammadia          30  9 11 10 25-31 38
13.IR Ouled Naïl          30  9 10 11 30-29 37 
14.CR Temouchent          30  9  8 13 37-36 35 
----------------------------------------------
15.CC Sig                 30  8  9 13 29-41 33  Relegated 
16.MC El Bayadh           30  0  4 26 17-94  4  Relegated

Groupe Centre-Est
 1.CA Bordj Bou Arréridj  30 18  8  4 52-28 62  Promoted
---------------------------------------------- 
 2.US Biskra              29 18  3  8 41-18 57 
 3.NA Hussein Dey         30 15  7  8 49-33 52 
 4.NRB Réghaïa            30 13  8  9 37-30 47
 5.MSP Batna              29 14  4 11 30-23 46 
 6.CB Mila                30 12 10  8 30-27 46 
 7.JSM Skikda             30 11 11  8 34-28 44 
 8.HB Chelghoum Laid      29 11  9  9 22-17 42 
 9.OMR El Annasser        30 11  9 10 31-31 42
10.JSM Tébessa            30 11  8 11 29-27 41 
11.US Chaouia             29  9 12  8 38-25 39 
12.ES Ghozlane            30  9  9 12 24-30 36 
13.JS Bordj Menaïel       29  9  7 13 26-32 34 
14.CR Beni Thour          27  8  6 13 18-26 30 
----------------------------------------------
15.RC Arbaâ               30  6  5 19 19-47 23  Relegated
16.MC Mekhadma            30  1  4 25 20-78  7  Relegated


Third Level 2000/01

Tables:

Groupe Ouest
 1.IRB Maghnia            26 18  5  3 46-18 59  Promoted
 2.IR Sougueur            26 13  8  5 34-17 47 
 3.SCM Oran               26 11  7  8 36-22 40 
 4.AS Maghnia             26 10  7  9 28-27 37
 5.CRB Bouquirat          26 11  3 12 31-34 36 
 6.RCG Oran               26  9  7 10 29-36 34 
 7.MB Sidi Chami          26  9  6 11 24-29 33 
 8.IRBSM Ben Ali          26  8  9  9 34-41 33
 9.US Remchi              26  9  5 12 27-25 22 
10.IS Tighenif            26  8  7 11 27-21 31 
11.CRB El Amiria          26  9  4 13 25-34 31 
12.HB El Bordj            26  7  9 10 25-34 30 
13.CR Mazouna             26  7  9 10 15-33 30 
14.RC Oran                26  7  6 13 22-32 27 
 
Groupe Centre
 1.Kh. El Khechna         26 15  7  4 38-17 52  Promoted
 2.ES Ben Aknoun          26 13  7  6 23-12 46 
 3.Paradou                26 10  9  7 28-26 39 
 4.ESM Boudouaou          25 10  8  7 26-21 38
 5.WA Rouiba              26 10  8  8 25-21 38 
 6.WB Ain Benian          25  9 11  5 17-13 38
 7.WA Boufarik            26  9  9  8 23-21 36 
 8.ES Berrouaghia         26  7 12  7 20-18 33
 9.O Médéa                26  7 10  9 19-28 31 
10.Hydra                  26  5 13  8 19-19 28 
11.IR Mouzaia             26  6  9 11 24-30 27 
12.JSM Chéraga            26  6  9 11 19-25 27 
13.Dar El Beida           26  6  8 12 18-30 26 
14.ESM Koléa              26  4  8 14 14-32 20 

Groupe Est
 1.MC El Eulma            25 15  5  5 37-17 50 
 2.USM Ain Beida          25 14  7  4 44-14 49
 3.MO Béjaia              25 12 12  1 30-12 48 
 4.IRB El Hadjar          25 13  7  5 40-22 46 
 5.USM Sétif              25 12  7  6 27-15 43 
 6.USM Khenchela          25  9 10  6 31-23 37 
 7.AB Boussaada           25  9  7  9 24-24 34
 8.NRB Tleghma            25 10  3 12 35-33 33 
 9.JJ Azzaba              25  9  5 11 24-27 32 
10.MB Constantine         25  8  5 12 28-38 29 
11.WR M'sila              25  7  6 12 22-31 27
12.JS Jijel               25  6  7 12 18-30 25 
13.MB Tlidjéne            25  4  3 18 12-57 15 
14.ES Ain Oualméne        25  3  4 18 13-42 13 

Groupe Sud-Ouest
 1.CRB Bougtob            19 12  6  1 40-10 42 
 2.GC Ain Sefra           19 12  5  2 32- 9 41
 3.CR Béchar Djedid       19  8  7  4 23-15 31 
 4.ES Méchria             19  8  7  4 21-18 31 
 5.ID El Abadla           19  8  6  5 23-17 30
 6.CRB Ain Sefra          19  8  6  5 15- 9 30 
 7.ES Debdaba             18  7  6  5 21-19 27
 8.ES Béchar              18  7  4  7 27-18 25 
 9.CR Méchria             19  3  6 10 15-20 15 
10.A El Bayadh            18  3  4 11 11-28 13 
11.WRB Aoulef             18  3  2 13 12-45 11 
12.CRB Adrar              19  2  3 14  8-40  9

Groupe Sud-Est
 1.IRB Laghouat           19 11  8  0 33-10 41 
 2.O El Oued              20 11  4  5 21-11 37
 3.MB Rouissat            20  9  6  5 29-18 33 
 4.NR Berriane            19  6 10  3 16-10 28 
 5.NRB Touggourt          20  6  7  7 17-20 25 
 6.IRB Nezla              20  5  9  6 16-17 24
 7.HNB Ghardaia           19  6  6  7 21-25 24 
 8.CRB Tamenrasset        19  7  3  9 16-26 24 
 9.CR Sidi Nail           20  5  7  8 19-21 22
10.IR Aflou               20  6  4 10 24-36 22 
11.USB Hassi R'mel        20  4  8  8 17-15 20 
12.CRB Tibesbest          20  4  4 12 13-33 16 


1999/00.

2001/02.

list of champions.

list of cup finals.


About this document

With thanks to José Batalha

Prepared and maintained by Ian King for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Ian King (worldsoccer@btinternet.com)
Last updated: 17 Sep 2001

(C) Copyright Ian King and RSSSF 2000/01
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.