Algeria 2009/10


1ère Division
Coupe Nationale
2ème Division

Championnat National de 1ère Division


Participants:

Team name                                  City                Province            Founded Stadium (capacity)

Union Sportive Musulmane Algéroise (3)     Alger               Algiers             1937    Omar Hammadi (att. 10.000)
Chabab Riadhi de Bélouizdad (4)            Hussein-Dey         Algiers             1962    20 Août 1955 (att. 15.000)
Nasr Athlétique d'Hussein-Dey (5)          Hussein-Dey         Algiers             1945    Mohamed Zioui (att. 3.000)
Mouloudia Club d'Alger (6)                 Chéraga             Algiers             1921    5 Juillet (att. 70.000)
Union Sportive Madinet d'El Harrach        El Harrach          Algiers             1931    1er Novembre (att. 5.000)
Union Sportive Madinet de Annaba           Annaba              Annaba              1983    19 Mai (att. 40.000)
Mouloudia Sportive Populaire de Batna (2)  Batna               Batna               1962    1er Novembre (att. 25.000)
Chabab Aurès de Batna (12)                 Batna               Batna               1932    1er Novembre (att. 25.000)
Jeunesse Sportive Musulmane de Béjaïa      Béjaïa              Béjaïa              1936    Unité Maghrébine (att. 15.000)
Union Sportive Madinet de Blida            Blida               Blida               1932    Tchaker Mustapha (att. 30.000)
Chabab Ahly de Bordj Bou Arréridj          Bordj Bou Arréridj  Bordj Bou Arréridj  1931    20 Août 1955 (att. 15.000)
Amel Saad Olympje de Chlef (7)             Chlef               Chlef               1947    Boumezrag Mohamed (att. 15.000)
Association Sportive d’El Khroub (8)       El Khroub           Constantine         1927    Stade Abed Hamdani (att. 10.000)
Mouloudia Club Oranais (11)                Oran                Oran                1946    Ahmed Zabana (att. 40.000)
Entente Sportive Sétifienne (9)            Sétif               Sétif               1958    8 Mai 1945 (att. 25.000)
Mouloudia Club El Eulma                    El Eulma            Sétif               1948    Messsaoud Zougar (att. 25.000)
Jeunesse Sportive de Kabylie (1)           Tizi-Ouzou          Tizi-Ouzou          1946    1er Novembre (att. 15.000)
Widad Amel Tlemcen (10)                    Tlemcen             Tlemcen             1962    Akid Lotfi (att. 25.000)

(1)  previously called Jeunesse Sportive de Kabylie (1946-74), Jamiat Sari' Kawkabi (1974-77) and 
     Jeunesse Électronique de Tizi-Ouzou (1977-89)
(2)  previously called AS Batna (1905-62).
(3)  previously called USK Alger.
(4)  merged of Widad Riadhi Belcourt and Club Athlétique Belcourt; previously called Chabab Riadhi Belcourt.
(5)  merged of Nedjma Sport de Hussein Dey, Idéal Club de la Glacière and Espérance Sportive de Léveilley.
(6)  previously called Mouloudia Chaàbia d'Alger (1921-77) and Mouloudia Pétroliers d'Alger (1977-86).
(7)  previously called Association Sportive Orléansville (1947-62), Asnam Sportive Olympique (1962-78),
     ASTO (1978-79), DNC Asnam (1979-81) and Chlef Sportif Olympique (1982-88).
(8)  previously called NRB Khroub (1983-89).
(9)  previously called Entente Sportive Sétifienne (1958-77), Entente Pétroliers Sétifienne (1977-84)
     and Entente Plastique Sétifienne (1984-88).
(10) merged of Union Sportive Franco-Algérienne de Tlemcen and Esperance Musulamne de Tlemcen; previously 
     called Widad Athlétique de Tlemcen (1962-67), Widad M. Tlemcen (1977-81), ONACO Tlemcen (1982), Widad 
     M. Tlemcen (1983-89).
(11) previously called Mouloudia Chaàbia Oranais (1946-77), Mouloudia Pétrolière Oranais (1977-89).
(12) previously called Chabab Nassij Batna.

Final Table:

 1.MC Alger              34 18 12  4 50-23 66  Champions
 2.ES Sétif              34 17 12  5 51-32 63
 3.JS Kabylie            34 15  9 10 39-27 54
 4.USM Algér             34 14 11  9 47-33 53
 5.USM El Harrach        34 13 13  8 46-33 52
 6.JSM Béjaïa            34 13 13  8 47-35 52
 7.USM Annaba            34 12 13  9 40-35 49
 8.WA Tlemcen            34 12 10 12 43-43 46
 9.CR Bélouizdad         34 12 10 12 37-38 46
10.CA Bordj Bou Arréridj 34 12 10 12 41-45 46
11.AS El Khroub          34 12  9 13 37-45 45
12.ASO Chlef             34 12  7 15 38-41 43
13.MC El Eulma           34 11 10 13 33-36 43
14.USM Blida             34 11 10 13 30-33 43
15.MC Oran               34 10 11 13 33-42 41
---------------------------------------------
16.CA Batna              34 10  7 17 27-40 37  Relegated
17.MSP Batna             34  5  9 20 23-54 24  Relegated
18.NA Hussein-Dey        34  3 10 21 22-49 19  Relegated

NB: 2 more losses than wins due to award round 2

Round 1 [Aug 6]
NA Husseïn-Dey  2-0 USM Blida
WA Tlemcen      3-2 MSP Batna
CA Batna        2-0 USM Alger
CABB Arréridj   1-0 JS Kabylie
JSM Béjaïa      1-1 MC El Eulma
MC Alger        4-0 USM Annaba
MC Oran         4-1 CR Bélouizdad
USM El Harrach  1-0 ASO Chlef 
AS El Khroub    1-1 ES Sétif

Round 2 
[Aug 14]
USM Blida       1-0 AS El Khroub
USM Annaba      1-0 CA Batna
MSP Batna       1-0 MC Oran
CABB Arréridj   awd MC Alger               [abandoned at 1-0 in 72'
[Aug 15]                                    due to crowd trouble; 
CR Bélouizdad   1-0 JSM Béjaïa              awarded loss to both;
USM Alger       1-2 WA Tlemcen              1-0 scoreline remains]
JS Kabylie      1-0 USM El Harrach
ASO Chlef       0-0 NA Husseïn-Dey
[Aug 25]
MC El Eulma     3-2 ES Sétif

Round 3 
[Aug 21]
CA Batna        0-0 ASO Chlef
JSM Béjaïa      0-0 MSP Batna
WA Tlemcen      0-0 USM Annaba
[Aug 22]
ES Sétif        1-1 CR Bélouizdad
MC Oran         2-0 MC El Eulma
USM El Harrach  3-2 CABB Arréridj
NA Husseïn-Dey  1-1 JS Kabylie
MC Alger        1-0 USM Blida
AS El Khroub    1-0 USM Alger

Round 4 
[Aug 28]
CABB Arréridj   1-0 NA Husseïn-Dey
CR Bélouizdad   1-0 AS El Khroub
MSP Batna       0-1 MC El Eulma
ASO Chlef       0-2 MC Alger
JS Kabylie      0-0 MC Oran
[Aug 29]
USM El Harrach  1-0 WA Tlemcen
USM Alger       1-0 JSM Béjaïa
USM Blida       1-0 CA Batna
[Sep 8]
USM Annaba      0-0 ES Sétif

Round 5
[Sep 11]
CA Batna        0-0 CABB Arréridj
MC Alger        1-0 JS Kabylie
JSM Béjaïa      2-3 USM Blida
[Sep 12]
NA Husseïn-Dey  1-4 USM El Harrach
MC El Eulma     2-1 CR Bélouizdad
WA Tlemcen      2-1 ASO Chlef
MC Oran         0-2 USM Annaba
AS El Khroub    1-1 MSP Batna
[Sep 29]
ES Sétif        2-2 USM Alger

Round 6
[Sep 18]
USM El Harrach  1-1 CA Batna
USM Alger       2-1 MC El Eulma
CABB Arréridj   3-1 MC Oran
MSP Batna       1-1 CR Bélouizdad
ASO Chlef       3-0 AS El Khroub
JS Kabylie      3-1 WA Tlemcen
USM Annaba      3-1 JSM Béjaïa
[Sep 19]
NA Husseïn-Dey  0-1 MC Alger
[Oct 13]
USM Blida       1-2 ES Sétif

Round 7
[Sep 25]  
ES Sétif        4-1 MSP Batna
CA Batna        2-1 NA Husseïn-Dey
JSM Béjaïa      1-0 JS Kabylie
[Sep 26]
CR Bélouizdad   2-2 USM Alger
MC Oran         1-0 ASO Chlef
AS El Khroub    1-1 USM Annaba
WA Tlemcen      1-1 USM Blida
MC El Eulma     3-3 CABB Arréridj
[Dec 18]
MC Alger        2-1 USM El Harrach

Round 8
[Oct 2]
CA Batna        1-2 MC Alger
USM Annaba      3-0 CR Bélouizdad
ASO Chlef       0-1 JSM Béjaïa
JS Kabylie      3-0 AS El Khroub
[Oct 3]
USM El Harrach  1-0 MC El Eulma
NA Husseïn-Dey  1-0 WA Tlemcen
USM Alger       3-1 MSP Batna
MC Oran         1-0 USM Blida
[Nov 3]
CABB Arréridj   2-0 ES Sétif

Round 9 
[Oct 16]
CR Bélouizdad   1-0 USM Blida
MSP Batna       0-1 USM Annaba
MC Alger        0-0 USM Alger
[Oct 17]
MC El Eulma     1-1 ASO Chlef
WA Tlemcen      2-0 CA Batna
MC Oran         2-1 NA Husseïn-Dey
JSM Béjaïa      2-1 CABB Arréridj
AS El Khroub    1-0 USM El Harrach
[Dec 8]
ES Sétif        2-0 JS Kabylie

Round 10 
[Oct 23]
CABB Arréridj   0-2 WA Tlemcen
CA Batna        2-0 MC Oran
MC Alger        1-1 AS El Khroub
USM Annaba      1-0 USM Alger
USM Blida       1-0 MSP Batna
ASO Chlef       5-0 CR Bélouizdad
[Oct 24]
JS Kabylie      1-0 MC El Eulma
USM El Harrach  1-2 JSM Béjaïa
NA Husseïn-Dey  0-2 ES Sétif

Round 11 
[Oct 30]
ES Sétif        1-1 ASO Chlef
CR Bélouizdad   1-0 JS Kabylie
MSP Batna       0-1 CABB Arréridj
[Oct 31]
MC El Eulma     3-0 USM Annaba
USM Alger       1-0 USM Blida
WA Tlemcen      2-1 MC Alger
MC Oran         2-1 USM El Harrach
JSM Béjaïa      2-1 NA Husseïn-Dey
AS El Khroub    0-1 CA Batna

Round 12 
[Nov 6]
CABB Arréridj   1-0 CR Bélouizdad
USM El Harrach  0-1 ES Sétif
CA Batna        0-0 JSM Béjaïa
ASO Chlef       2-0 USM Alger
[Nov 7]
NA Husseïn-Dey  1-2 MC El Eulma
MC Alger        4-1 MC Oran
WA Tlemcen      1-1 AS El Khroub
USM Blida       0-0 USM Annaba
JS Kabylie      2-1 MSP Batna

Round 13 
[Nov 20]
ES Sétif        2-1 CA Batna
USM Annaba      3-3 CABB Arréridj
[Nov 21]
MC El Eulma     0-0 USM Blida
MSP Batna       2-3 ASO Chlef
MC Oran         1-0 WA Tlemcen
JSM Béjaïa      1-1 MC Alger
AS El Khroub    1-0 NA Husseïn-Dey
[Nov 24]
USM Alger       1-1 JS Kabylie
[Dec 22]
CR Bélouizdad   1-1 USM El Harrach

Round 14
[Nov 13]
NA Husseïn-Dey  1-2 CR Bélouizdad
[Dec 1]
CABB Arréridj   1-1 USM Alger
USM El Harrach  3-1 MSP Batna
CA Batna        2-0 MC El Eulma
WA Tlemcen      1-1 JSM Béjaïa
MC Oran         2-1 AS El Khroub
ASO Chlef       2-0 USM Blida
JS Kabylie      4-0 USM Annaba
[Feb 9]
MC Alger        1-1 ES Sétif

Round 15 
[Dec 4]
CR Bélouizdad   0-1 CA Batna
USM Alger       0-0 USM El Harrach
USM Annaba      1-0 ASO Chlef
[Dec 5]
MC El Eulma     1-1 MC Alger
MSP Batna       1-1 NA Husseïn-Dey
USM Blida       1-1 JS Kabylie
JSM Béjaïa      2-0 MC Oran
AS El Khroub    2-0 CABB Arréridj
[Dec 22]
ES Sétif        0-1 WA Tlemcen

Round 16 
[Dec 11]
CABB Arréridj   1-0 USM Blida
NA Husseïn-Dey  1-2 USM Alger
MC Alger        4-2 CR Bélouizdad
[Dec 12]
USM El Harrach  1-0 USM Annaba
CA Batna        0-0 MSP Batna
WA Tlemcen      1-0 MC El Eulma
JSM Béjaïa      3-2 AS El Khroub
JS Kabylie      1-0 ASO Chlef
[Feb 23]
MC Oran         1-1 ES Sétif

Round 17 [Dec 15]
ES Sétif        1-0 JSM Béjaïa
MC El Eulma     2-0 AS El Khroub
CR Bélouizdad   1-0 WA Tlemcen
MSP Batna       1-1 MC Alger
USM Alger       1-1 MC Oran
USM Annaba      1-1 NA Husseïn-Dey
USM Blida       1-1 USM El Harrach
ASO Chlef       1-1 CABB Arréridj
JS Kabylie      3-1 CA Batna

Round 18
[Jan 16]
USM Alger       6-0 CA Batna
USM Blida       0-0 NA Hussein Dey
USM Annaba      2-0 MC Alger
ASO Chlef       2-3 USM El Harrach
MC El Eulma     0-1 JSM Béjaïa
JS Kabylie      2-0 CABB Arréridj
CR Belouizdad   2-0 MC Oran
MSP Batna       1-1 WA Tlemcen 
[Mar 9]
ES Sétif        4-1 AS Khroub 

Round 19
[Jan 22]
MC Alger        3-1 CABB Arréridj
[Jan 23]
MC Oran         2-0 MSP Batna
WA Tlemcen      2-2 USM Alger
JSM Béjaïa      1-1 CR Belouizdad
USM El Harrach  2-1 JS Kabylie
NA Hussein Dey  0-1 ASO Chlef
AS Khroub       3-2 USM Blida 
CA Batna        2-1 USM Annaba 
[Mar 26]
ES Sétif        0-0 MC El Eulma 

Round 20 
[Jan 30]
CABB Arréridj   1-1 USM El Harrach 
ASO Chlef       1-0 CA Batna 
USM Blida       1-1 MC Alger 
USM Annaba      4-2 WA Tlemcen 
MC El Eulma     0-0 MC Oran 
MSP Batna       0-3 JSM Béjaïa 
USM Alger       1-1 AS El Khroub 
JS Kabylie      2-0 NA Husseïn-Dey 
[Mar 29]
CR Bélouizdad   0-1 ES Sétif 

Round 21 
[Feb 5]
ES Sétif        1-0 USM Annaba 
MC Alger        1-0 ASO Chlef  
[Feb 6]
NA Husseïn-Dey  1-1 CABB Arréridj 
WA Tlemcen      2-0 USM El Harrach 
AS El Khroub    1-1 CR Bélouizdad 
MC El Eulma     0-1 MSP Batna 
JSM Béjaïa      1-0 USM Alger 
CA Batna        0-0 USM Blida 
MC Oran         0-1 JS Kabylie 

Round 22
[Feb 13]
USM El Harrach  0-0 NA Husseïn-Dey 
CABB Arréridj   2-1 CA Batna 
ASO Chlef       1-0 WA Tlemcen 
USM Annaba      0-0 MC Oran 
USM Blida       0-2 JSM Béjaïa 
[Feb 16]
CR Bélouizdad   3-0 MC El Eulma 
[Feb 20]
MSP Batna       1-0 AS El Khroub 
[Feb 23]
JS Kabylie      0-0 MC Alger
[Apr 9]
USM Alger       2-0 ES Sétif 

Round 23
[Feb 23]
CR Bélouizdad   4-0 MSP Batna 
[Feb 26]
MC Alger        2-0 NA Husseïn-Dey 
MC Oran         0-0 CABB Arréridj 
AS El Khroub    4-1 ASO Chlef  
CA Batna        2-3 USM El Harrach 
MC El Eulma     1-0 USM Alger 
JSM Béjaïa      2-2 USM Annaba 
[Mar 26]
WA Tlemcen      1-1 JS Kabylie
[Apr 16]
ES Sétif        2-1 USM Blida 

Round 24 
[Mar 5]
USM Alger       1-0 CR Bélouizdad 
[Mar 6]
MSP Batna       0-1 ES Sétif 
CABB Arréridj   1-1 MC El Eulma 
NA Husseïn-Dey  2-1 CA Batna 
USM Blida       1-1 WA Tlemcen 
ASO Chlef       3-1 MC Oran 
JS Kabylie      1-1 JSM Béjaïa 
USM Annaba      0-0 AS El Khroub 
[Mar 30]
USM El Harrach  0-0 MC Alger 

Round 25 
[Mar 19]
MC Alger        2-1 CA Batna 
[Mar 20]
MC El Eulma     1-1 USM El Harrach 
WA Tlemcen      2-0 NA Husseïn-Dey 
USM Blida       2-1 MC Oran    
JSM Béjaïa      0-1 ASO Chlef  
MSP Batna       0-1 USM Alger 
[Mar 26]
CR Bélouizdad   0-0 USM Annaba
[Apr 16]
AS El Khroub    1-0 JS Kabylie 
[Apr 27]
ES Sétif        2-0 CABB Arréridj 

Round 26
[Mar 23]
ASO Chlef       2-1 MC El Eulma 
USM Blida       0-0 CR Bélouizdad 
USM Annaba      3-0 MSP Batna 
USM Alger       1-2 MC Alger 
CA Batna        3-1 WA Tlemcen 
NA Husseïn-Dey  1-1 MC Oran 
CABB Arréridj   1-1 JSM Béjaïa 
USM El Harrach  5-0 AS El Khroub
[May 16]
JS Kabylie      1-1 ES Sétif 

Round 27 [Apr 6]
WA Tlemcen      3-1 CABB Arréridj 
JSM Béjaïa      2-2 USM El Harrach 
ES Sétif        3-0 NA Husseïn-Dey 
MC Oran         0-0 CA Batna 
AS El Khroub    0-2 MC Alger 
USM Alger       2-1 USM Annaba 
MSP Batna       0-2 USM Blida 
CR Bélouizdad   2-0 ASO Chlef  
MC El Eulma     1-0 JS Kabylie 

Round 28 
[Apr 23]
USM Annaba      1-1 MC El Eulma 
[Apr 24]
CABB Arréridj   3-2 MSP Batna 
USM Blida       2-1 USM Alger 
MC Alger        1-0 WA Tlemcen 
USM El Harrach  5-2 MC Oran 
NA Husseïn-Dey  1-1 JSM Béjaïa 
CA Batna        1-0 AS El Khroub
[Apr 30]
JS Kabylie      2-1 CR Bélouizdad 
[May 19]
ASO Chlef       3-3 ES Sétif 

Round 29 
[May 4]
CR Bélouizdad   1-2 CABB Arréridj 
ES Sétif        1-1 USM El Harrach 
MC El Eulma     2-0 NA Husseïn-Dey 
JSM Béjaïa      5-1 CA Batna 
MC Oran         0-0 MC Alger 
AS El Khroub    1-1 WA Tlemcen 
USM Annaba      1-2 USM Blida 
USM Alger       5-0 ASO Chlef  
[May 19]
MSP Batna       1-0 JS Kabylie 

Round 30 
[May 13]
CA Batna        0-1 ES Sétif 
USM Blida       2-0 MC El Eulma 
ASO Chlef       3-2 MSP Batna 
JS Kabylie      2-2 USM Alger 
CABB Arréridj   3-2 USM Annaba 
WA Tlemcen      2-2 MC Oran 
MC Alger        1-1 JSM Béjaïa 
NA Husseïn-Dey  1-2 AS El Khroub
[May 14]
USM El Harrach  0-0 CR Bélouizdad 

Round 31 [May 22]
USM Alger       2-1 CABB Arréridj 
MSP Batna       0-0 USM El Harrach 
CR Bélouizdad   3-1 NA Husseïn-Dey 
MC El Eulma     1-0 CA Batna 
ES Sétif        2-1 MC Alger 
JSM Béjaïa      4-2 WA Tlemcen 
AS El Khroub    2-1 MC Oran 
USM Blida       2-0 ASO Chlef  
USM Annaba      3-0 JS Kabylie

Round 32 [May 25]
WA Tlemcen      2-1 ES Sétif 
MC Alger        3-1 MC El Eulma 
CA Batna        1-0 CR Bélouizdad 
NA Husseïn-Dey  1-1 MSP Batna 
USM El Harrach  0-1 USM Alger 
ASO Chlef       1-1 USM Annaba 
JS Kabylie      3-1 USM Blida 
MC Oran         1-0 JSM Béjaïa 
CABB Arréridj   1-4 AS El Khroub

Round 33 [May 28]
USM Blida       1-0 CABB Arréridj 
USM Annaba      1-1 USM El Harrach 
USM Alger       2-1 NA Husseïn-Dey 
MSP Batna       1-0 CA Batna 
CR Bélouizdad   0-0 MC Alger 
MC El Eulma     2-0 WA Tlemcen 
ES Sétif        3-2 MC Oran 
AS El Khroub    2-1 JSM Béjaïa 
ASO Chlef       0-1 JS Kabylie

Round 34 [May 31]
JSM Béjaïa      2-2 ES Sétif 
AS El Khroub    2-1 MC El Eulma 
WA Tlemcen      2-3 CR Bélouizdad 
MC Alger        4-0 MSP Batna 
MC Oran         1-1 USM Alger 
NA Husseïn-Dey  0-1 USM Annaba 
USM El Harrach  2-1 USM Blida 
CABB Arréridj   1-0 ASO Chlef  
CA Batna        0-1 JS Kabylie 

Final Table:

 1.MC Alger              34 18 12  4 50-23 66  Champions
 2.ES Sétif              34 17 12  5 51-32 63
 3.JS Kabylie            34 15  9 10 39-27 54
 4.USM Algér             34 14 11  9 47-33 53
 5.USM El Harrach        34 13 13  8 46-33 52
 6.JSM Béjaïa            34 13 13  8 47-35 52
 7.USM Annaba            34 12 13  9 40-35 49
 8.WA Tlemcen            34 12 10 12 43-43 46
 9.CR Bélouizdad         34 12 10 12 37-38 46
10.CA Bordj Bou Arréridj 34 12 10 12 41-45 46
11.AS El Khroub          34 12  9 13 37-45 45
12.ASO Chlef             34 12  7 15 38-41 43
13.MC El Eulma           34 11 10 13 33-36 43
14.USM Blida             34 11 10 13 30-33 43
15.MC Oran               34 10 11 13 33-42 41
---------------------------------------------
16.CA Batna              34 10  7 17 27-40 37  Relegated
17.MSP Batna             34  5  9 20 23-54 24  Relegated
18.NA Hussein-Dey        34  3 10 21 22-49 19  Relegated

NB: 2 more losses than wins due to award round 2




Coupe Nationale d'Algérie


National Phase
 -  -  -  - --

1/32 Finals 
[Dec 25]
USM Alger       4-1 MC Oran
JS Sig          0-5 MC El Eulma 
CA Batna        2-0 USB Hassi R'Mel
SC Ain Merane   2-1 MC Mkhadema
ES Mostaganem   1-0 MSP Batna
USM Blida       4-1 MB Constantine
JS Djijel       2-1 CRB Bordj Kiffane
E Sour Ghozlane 2-1 AS Khroub
WR Bentalha     1-0 MC Magra        [aet]
IRB Maghnia     0-1 USM Bel-Abbès   [aet]
CS Hamma Loulou 1-0 MO Constantine
Hamra Annaba    3-0 NRB Grarem
CRB Froha       0-3 USM Annaba
IB Mouzaia      2-0 USM Sétif
ASA Pr. Civile  3-0 ASC Ouargla
CABB Arréridj   8-1 CRB Heliopolis
IR Ouled Nail   3-5 USM Khenchela
ASO Chlef       7-0 ES Guelma
MC Alger        5-2 JSM Tiaret
USMM Hadjout    1-2 JS Kabylie
MB Rouisset     0-1 NA Hussein Dey
MC Saïda        3-0 JSM Skikda
MO Béjaïa       3-3 US Remchi       [aet, 5-4 pen]
ES Sétif        8-1 US Doucen
ICS Tlemcen     1-0 CR Bougtob
[Dec 26]
JSM Cheraga     1-0 WM Tebessa
WA Mostaganem   3-1 CRB Sfisef
SC Ain Defla    1-2 CR Belouizdad
JSM Béjaïa      6-2 USM El Harrach
SA Mohammadia   1-2 JSM Hai Djebel
AB Merouana     0-1 US Chaouia
WA Tlemcen      4-0 CRB Ain Sefra

1/16 Finals 
[Feb 19]
E Sour Ghozlane 1-0 MO Béjaïa
WA Mostaganem   1-0 IB Mouzaia
US Chaouia      1-3 USM Alger
USM Bel-Abbès   2-1 JSM Cheraga
ES Sétif        1-0 MC Saïda
JS Kabylie      4-0 ASA Protection Civile
SC Ain Merane   0-1 MC Alger
NA Hussein Dey  2-3 ASO Chlef
CABB Arréridj   4-2 ES Mostaganem
ICS Tlemcen     1-0 Hamra Annaba
JSM Hai Djebel  1-1 USM Khenchela   [aet, 4-5 pen]
CS Hamma Loulou 1-2 CA Batna
WA Tlemcen      3-2 WR Bentalha
USM Blida       2-2 JSM Béjaïa      [aet, 3-2 pen]
[Feb 20]
JS Djijel       1-2 CR Belouizdad   [aet]
USM Annaba      1-0 MC El Eulma 

1/8 Finals 
[Mar 15]
CR Belouizdad   0-1 JS Kabylie      
[Mar 16]
USM Alger       0-3 MC Alger
WA Tlemcen      1-1 ES Sétif        [aet, 2-4 pen]
CA Batna        0-0 USM Blida       [aet, 4-3 pen]
USM Khenchela   1-3 USM Bel-Abbès  
ASO Chlef       1-0 E Sour Ghozlane 
WA Mostaganem   0-1 ICS Tlemcen
USM Annaba      3-1 CABB Arréridj   

Quarterfinals 
[Apr 9]
ASO Chlef       1-0 ICS Tlemcen
USM Annaba      0-1 JS Kabylie      
CA Batna        1-0 MC Alger        [aet]
[Apr 13]
ES Sétif        1-0 USM Bel-Abbès  

Semifinals 
[Apr 20]
CA Batna        0-0 JS Kabylie      [aet, 7-6 pen]
[Apr 21]
ES Sétif        3-1 ASO Chlef

Final [May 1, Stade de 5 Juillet]
CA Batna        0-3 ES Sétif      

Championnat National de 2ème Division


Participants:
Paradou Athétic Club (Hidra)
Sarri Amel Mohammadia
Association Sportive Madinet d'Oran          
Espérance Sportive de Mostaganem
Mouloudia Olympique Constantine
Club Sportif Constantinois
Union Sportive de Biskra
Widad Riadhi Bentalha (Alger)
Union Sportive Musulmane de Bel-Abbès
Jeunesse Sportive du Médina de Skikda
Olympic Moustakbel d'Arzew
Union Sportive de la Médina Sétifienne
Mouloudia Olympique de Béjaïa
Raed Chabab de Kouba
Amal Baladiate Mérouana
Chabab Riadhi de Ain Témouchent
Mouloudia Club de Saïda
Union Sportive Musulmane de Marengo Hadjout

Final Table:

 1.MC Saïda              34 16 12  6 45-22 60  Promoted
---------------------------------------------
 2.ASM Oran              34 15 11  8 36-29 56
 3.ES Mostaganem         34 14 12  8 53-39 54
 4.AB Mérouana           34 15  8 11 42-40 53
 5.USM Bel-Abbès         34 13 12  9 38-28 51
 6.CR Témouchent         34 14  8 12 26-21 50
 7.CS Constantine        34 13 11 10 30-29 50
 8.Paradou AC            34 12 11 11 32-33 47
 9.USM Sétif             34 12  8 14 31-36 44
10.SA Mohammadia         34 11 11 12 27-33 44
11.JSM Skikda            34 11  9 14 40-45 42
12.USMM Hadjout          34  9 14 11 28-34 41
13.WR Bentalha           34 10 11 13 30-35 41
14.RC Kouba              34 11  7 16 37-39 40
15.MO Constantine        34 10 10 14 35-40 40
---------------------------------------------
16.US Biskra             34 10  8 16 34-38 38  Relegated
17.OM Arzew              34 10  8 16 39-50 38  Relegated
18.MO Béjaïa             34  9 11 14 24-36 38  Relegated

Round 1 [Aug 14]
SA Mohammadia  1-0 CS Constantine
MC Saïda       0-0 USMM Hadjout
ES Mostaganem  1-0 ASM Oran
WR Bentalha    2-0 USM Sétif
USM Bel-Abbès  1-0 MO Béjaïa
JSM Skikda     0-1 CR Témouchent
OM Arzew       2-1 RC Kouba
Paradou AC     2-0 US Biskra
MO Constantine 1-0 AB Mérouana

Round 2 [Aug 21]
SA Mohammadia  0-0 USM Bel-Abbès
US Biskra      2-3 AB Mérouana
RC Kouba       2-0 Paradou AC
CR Témouchent  0-1 OM Arzew
USM Sétif      1-1 JSM Skikda
MO Béjaïa      0-0 WR Bentalha
ASM Oran       1-0 MO Constantine
USMM Hadjout   2-2 ES Mostaganem
CS Constantine 1-0 MC Saïda

Round 3 [Aug 28]
OM Arzew       1-2 US Biskra
MO Constantine 0-1 USM Sétif
AB Mérouana    0-2 RC Kouba
JSM Skikda     3-0 MO Béjaïa
Paradou AC     2-1 CR Témouchent
MC Saïda       4-0 SA Mohammadia
USM Bel-Abbès  1-1 ASM Oran
ES Mostaganem  3-2 CS Constantine
WR Bentalha    0-1 USMM Hadjout

Round 4 [Sep 4]
ASM Oran       1-2 WR Bentalha
CS Constantine 1-0 OM Arzew
SA Mohammadia  2-5 ES Mostaganem
MO Béjaïa      1-1 AB Mérouana
USMM Hadjout   1-1 USM Bel-Abbès
MC Saïda       6-1 JSM Skikda
USM Sétif      1-2 Paradou AC
RC Kouba       2-1 MO Constantine
CR Témouchent  2-0 US Biskra

Round 5 [Sep 11]
AB Mérouana    1-0 USM Sétif
US Biskra      2-1 RC Kouba
ES Mostaganem  2-2 MC Saïda
WR Bentalha    2-0 SA Mohammadia
USM Bel-Abbès  3-1 CS Constantine
JSM Skikda     2-2 USMM Hadjout
OM Arzew       3-0 MO Béjaïa
Paradou AC     1-0 ASM Oran
MO Constantine 2-1 CR Témouchent

Round 6
[Sep 18]
SA Mohammadia  2-0 OM Arzew
MC Saïda       2-1 WR Bentalha
ES Mostaganem  1-1 USM Bel-Abbès
ASM Oran       3-1 AB Mérouana
USMM Hadjout   2-2 MO Constantine
CR Témouchent  1-0 RC Kouba
CS Constantine 1-0 JSM Skikda
[Sep 19]
MO Béjaïa      0-1 Paradou AC
[Sep 26]
USM Sétif      0-0 US Biskra

Round 7 [Sep 29]
AB Mérouana    1-2 CR Témouchent
US Biskra      1-0 SA Mohammadia
RC Kouba       3-2 USM Sétif
WR Bentalha    0-1 ES Mostaganem
USM Bel-Abbès  0-0 MC Saïda
JSM Skikda     0-0 ASM Oran
OM Arzew       3-0 USMM Hadjout
Paradou AC     0-0 CS Constantine
MO Constantine 1-0 MO Béjaïa

Round 8 [Oct 3]
SA Mohammadia  1-0 AB Mérouana
MC Saïda       1-0 US Biskra
ES Mostaganem  2-1 JSM Skikda
WR Bentalha    0-0 USM Bel-Abbès
USM Sétif      0-0 CR Témouchent
MO Béjaïa      0-1 RC Kouba
ASM Oran       1-1 OM Arzew
USMM Hadjout   1-1 Paradou AC
CS Constantine 1-1 MO Constantine

Round 9 [Oct 9]
AB Mérouana    2-2 CS Constantine
US Biskra      1-0 USMM Hadjout
RC Kouba       1-2 ASM Oran
CR Témouchent  2-0 MO Béjaïa
USM Bel-Abbès  3-1 USM Sétif
JSM Skikda     2-1 WR Bentalha
OM Arzew       2-2 ES Mostaganem
Paradou AC     1-0 SA Mohammadia
MO Constantine 1-1 MC Saïda

Round 10 [Oct 16]
SA Mohammadia  2-0 JSM Skikda
MC Saïda       2-0 Paradou AC
ES Mostaganem  7-0 AB Mérouana
WR Bentalha    0-0 OM Arzew
USM Bel-Abbès  1-1 MO Constantine
MO Béjaïa      0-1 USM Sétif
ASM Oran       1-0 CR Témouchent
USMM Hadjout   2-1 RC Kouba
CS Constantine 2-2 US Biskra

Round 11 [Oct 20]
AB Mérouana    0-0 USMM Hadjout
US Biskra      5-0 MO Béjaïa
RC Kouba       2-3 CS Constantine
CR Témouchent  0-0 SA Mohammadia
USM Sétif      0-1 ASM Oran
JSM Skikda     1-0 USM Bel-Abbès
OM Arzew       1-1 MC Saïda
Paradou AC     0-0 ES Mostaganem
MO Constantine 5-2 WR Bentalha

Round 12 
[Oct 24]
SA Mohammadia  1-0 RC Kouba
MC Saïda       1-0 AB Mérouana
WR Bentalha    2-1 Paradou AC
USM Bel-Abbès  3-0 OM Arzew
JSM Skikda     4-1 MO Constantine
ASM Oran       2-1 MO Béjaïa
USMM Hadjout   1-1 USM Sétif
CS Constantine 1-0 CR Témouchent
[Dec 1]
ES Mostaganem  3-2 US Biskra

Round 13 
[Oct 30]
AB Mérouana    1-0 WR Bentalha
US Biskra      2-0 ASM Oran
RC Kouba       0-0 MC Saïda
MO Béjaïa      2-1 SA Mohammadia
OM Arzew       2-0 JSM Skikda
MO Constantine 1-0 ES Mostaganem
CR Témouchent  1-0 USMM Hadjout
[Oct 31]
USM Sétif      0-1 CS Constantine
[Dec 1]
Paradou AC     3-1 USM Bel-Abbès

Round 14 [Nov 6]
SA Mohammadia  1-0 USM Sétif
MC Saïda       1-0 CR Témouchent
ES Mostaganem  1-0 RC Kouba
WR Bentalha    0-1 US Biskra
USM Bel-Abbès  2-0 AB Mérouana
JSM Skikda     1-0 Paradou AC
OM Arzew       0-2 MO Constantine
USMM Hadjout   2-1 ASM Oran
CS Constantine 0-0 MO Béjaïa

Round 15 [Nov 13]
AB Mérouana    2-0 JSM Skikda
US Biskra      0-1 USM Bel-Abbès
RC Kouba       1-1 WR Bentalha
CR Témouchent  1-2 ES Mostaganem
USM Sétif      2-1 MC Saïda
MO Béjaïa      1-0 USMM Hadjout
ASM Oran       0-0 CS Constantine
Paradou AC     3-1 OM Arzew
MO Constantine 2-0 SA Mohammadia

Round 16 
[Nov 20]
SA Mohammadia  0-0 ASM Oran
MC Saïda       2-1 MO Béjaïa
ES Mostaganem  1-1 USM Sétif
USM Bel-Abbès  0-0 RC Kouba
JSM Skikda     1-1 US Biskra
OM Arzew       1-2 AB Mérouana
CS Constantine 2-0 USMM Hadjout
[Dec 1]
WR Bentalha    2-1 CR Témouchent   
[Dec 8]
Paradou AC     2-1 MO Constantine

Round 17 
[Dec 4]
RC Kouba       1-0 JSM Skikda
USM Sétif      2-1 OM Arzew
MO Béjaïa      1-0 ES Mostaganem
ASM Oran       0-0 MC Saïda
USMM Hadjout   0-0 SA Mohammadia
CS Constantine 0-2 WR Bentalha
[Dec 5]
AB Mérouana    3-0 Paradou AC
US Biskra      1-1 MO Constantine   
CR Témouchent  1-0 USM Bel-Abbès

Round 18 [Jan 15]
CS Constantine 1-0 SA Mohammadia
USMM Hadjout   1-0 MC Saïda
ASM Oran       3-2 ES Mostaganem
USM Sétif      1-0 WR Bentalha
MO Béjaïa      1-1 USM Bel-Abbès
CR Témouchent  2-1 JSM Skikda
RC Kouba       3-0 OM Arzew
US Biskra      0-0 Paradou AC
AB Mérouana    3-1 MO Constantine

Round 19 [Jan 22]
USM Bel-Abbès  3-1 SA Mohammadia
AB Mérouana    3-1 US Biskra
Paradou AC     1-0 RC Kouba
OM Arzew       1-2 CR Témouchent
JSM Skikda     2-1 USM Sétif
WR Bentalha    1-1 MO Béjaïa
MO Constantine 2-2 ASM Oran
ES Mostaganem  0-0 USMM Hadjout
MC Saïda       2-0 CS Constantine

Round 20 [Jan 29]
RC Kouba       0-1 AB Mérouana
SA Mohammadia  1-0 MC Saïda
CS Constantine 1-0 ES Mostaganem
USMM Hadjout   1-1 WR Bentalha
ASM Oran       1-1 USM Bel-Abbès
MO Béjaïa      0-0 JSM Skikda
US Biskra      1-0 OM Arzew
CR Témouchent  1-0 Paradou AC
USM Sétif      0-0 MO Constantine

Round 21 [Feb 5]
ES Mostaganem  0-1 SA Mohammadia
JSM Skikda     0-0 MC Saïda
MO Constantine 2-1 RC Kouba
US Biskra      0-0 CR Témouchent
Paradou AC     1-1 USM Sétif
AB Mérouana    2-1 MO Béjaïa
WR Bentalha    1-1 ASM Oran
USM Bel-Abbès  1-0 USMM Hadjout
OM Arzew       1-0 CS Constantine

Round 22 [Feb 12]
USM Sétif      2-1 AB Mérouana
RC Kouba       2-1 US Biskra
MC Saïda       2-2 ES Mostaganem
SA Mohammadia  0-0 WR Bentalha
CS Constantine 0-1 USM Bel-Abbès
USMM Hadjout   2-0 JSM Skikda
MO Béjaïa      1-1 OM Arzew
ASM Oran       2-1 Paradou AC
CR Témouchent  1-0 MO Constantine

Round 23 
[Feb 26]
OM Arzew       3-1 SA Mohammadia
WR Bentalha    1-3 MC Saïda
USM Bel-Abbès  0-1 ES Mostaganem
RC Kouba       1-0 CR Témouchent
Paradou AC     1-1 MO Béjaïa
AB Mérouana    2-0 ASM Oran
MO Constantine 0-1 USMM Hadjout
JSM Skikda     2-2 CS Constantine
[Feb 27]
US Biskra      1-2 USM Sétif

Round 24 [Mar 5]
CR Témouchent  1-0 AB Mérouana
SA Mohammadia  1-0 US Biskra
USM Sétif      1-1 RC Kouba
ES Mostaganem  0-1 WR Bentalha
MC Saïda       1-0 USM Bel-Abbès
ASM Oran       3-2 JSM Skikda
USMM Hadjout   4-0 OM Arzew
CS Constantine 1-1 Paradou AC
MO Béjaïa      1-0 MO Constantine

Round 25 
[Mar 12]
US Biskra      0-0 MC Saïda
JSM Skikda     3-0 ES Mostaganem
USM Bel-Abbès  2-0 WR Bentalha
CR Témouchent  1-0 USM Sétif
RC Kouba       2-1 MO Béjaïa
OM Arzew       0-1 ASM Oran
Paradou AC     1-0 USMM Hadjout
MO Constantine 0-2 CS Constantine
[Mar 13]
AB Mérouana    0-0 SA Mohammadia  

Round 26 [Mar 19]
CS Constantine 0-0 AB Mérouana
USMM Hadjout   1-0 US Biskra
ASM Oran       2-1 RC Kouba
MO Béjaïa      1-0 CR Témouchent
USM Sétif      2-0 USM Bel-Abbès
WR Bentalha    0-1 JSM Skikda
ES Mostaganem  2-0 OM Arzew
SA Mohammadia  0-0 Paradou AC
MC Saïda       3-2 MO Constantine

Round 27 [Mar 27]
JSM Skikda     1-1 SA Mohammadia
Paradou AC     1-0 MC Saïda
AB Mérouana    2-2 ES Mostaganem
OM Arzew       1-1 WR Bentalha
MO Constantine 1-0 USM Bel-Abbès
USM Sétif      2-1 MO Béjaïa
CR Témouchent  0-0 ASM Oran
RC Kouba       2-0 USMM Hadjout
US Biskra      2-3 CS Constantine

Round 28 
[Apr 2]
USMM Hadjout   1-1 AB Mérouana
MO Béjaïa      1-0 US Biskra
CS Constantine 1-0 RC Kouba
SA Mohammadia  0-0 CR Témouchent
ASM Oran       1-0 USM Sétif
USM Bel-Abbès  3-2 JSM Skikda
MC Saïda       2-0 OM Arzew
WR Bentalha    2-1 MO Constantine
[Apr 7]
ES Mostaganem  1-1 Paradou AC

Round 29 [Apr 10]
RC Kouba       2-2 SA Mohammadia
AB Mérouana    2-0 MC Saïda
US Biskra      1-2 ES Mostaganem
Paradou AC     2-3 WR Bentalha
OM Arzew       3-2 USM Bel-Abbès
MO Constantine 2-1 JSM Skikda
MO Béjaïa      2-0 ASM Oran
USM Sétif      2-1 USMM Hadjout
CR Témouchent  2-0 CS Constantine

Round 30 [Apr 17]
WR Bentalha    0-0 AB Mérouana
ASM Oran       1-0 US Biskra
MC Saïda       4-1 RC Kouba
SA Mohammadia  1-1 MO Béjaïa
JSM Skikda     1-1 OM Arzew
USM Bel-Abbès  2-2 Paradou AC
ES Mostaganem  2-0 MO Constantine
USMM Hadjout   1-0 CR Témouchent
CS Constantine 0-1 USM Sétif

Round 31 [Apr 23]
USM Sétif      1-0 SA Mohammadia
CR Témouchent  1-1 MC Saïda
RC Kouba       1-1 ES Mostaganem
US Biskra      3-1 WR Bentalha
AB Mérouana    1-0 USM Bel-Abbès
Paradou AC     0-1 JSM Skikda
MO Constantine 1-1 OM Arzew
ASM Oran       2-0 USMM Hadjout
MO Béjaïa      1-0 CS Constantine

Round 32 [Apr 30]
JSM Skikda     3-2 AB Mérouana
USM Bel-Abbès  2-0 US Biskra
WR Bentalha    1-0 RC Kouba
ES Mostaganem  1-1 CR Témouchent
MC Saïda       2-0 USM Sétif
USMM Hadjout   0-0 MO Béjaïa
CS Constantine 0-0 ASM Oran
OM Arzew       3-1 Paradou AC
SA Mohammadia  1-0 MO Constantine

Round 33 [May 7]
ASM Oran       3-1 SA Mohammadia
MO Béjaïa      0-0 MC Saïda
USM Sétif      1-3 ES Mostaganem
CR Témouchent  0-0 WR Bentalha
RC Kouba       1-1 USM Bel-Abbès
US Biskra      2-1 JSM Skikda
AB Mérouana    4-3 OM Arzew
MO Constantine 0-0 Paradou AC
USMM Hadjout   0-0 CS Constantine

Round 34 
[May 14]
Paradou AC     0-1 AB Mérouana
MO Constantine 0-0 US Biskra
JSM Skikda     2-1 RC Kouba
USM Bel-Abbès  1-0 CR Témouchent
OM Arzew       2-1 USM Sétif
ES Mostaganem  1-3 MO Béjaïa
SA Mohammadia  5-1 USMM Hadjout
WR Bentalha    0-1 CS Constantine
[May 15]
MC Saïda       1-0 ASM Oran

Final Table:

 1.MC Saïda              34 16 12  6 45-22 60  Promoted
---------------------------------------------
 2.ASM Oran              34 15 11  8 36-29 56
 3.ES Mostaganem         34 14 12  8 53-39 54
 4.AB Mérouana           34 15  8 11 42-40 53
 5.USM Bel-Abbès         34 13 12  9 38-28 51
 6.CR Témouchent         34 14  8 12 26-21 50
 7.CS Constantine        34 13 11 10 30-29 50
 8.Paradou AC            34 12 11 11 32-33 47
 9.USM Sétif             34 12  8 14 31-36 44
10.SA Mohammadia         34 11 11 12 27-33 44
11.JSM Skikda            34 11  9 14 40-45 42
12.USMM Hadjout          34  9 14 11 28-34 41
13.WR Bentalha           34 10 11 13 30-35 41
14.RC Kouba              34 11  7 16 37-39 40
15.MO Constantine        34 10 10 14 35-40 40
---------------------------------------------
16.US Biskra             34 10  8 16 34-38 38  Relegated
17.OM Arzew              34 10  8 16 39-50 38  Relegated
18.MO Béjaïa             34  9 11 14 24-36 38  Relegated


2008/09.

2010/11.

list of champions.

list of cup finals.


About this document

Prepared and maintained by José Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: José Batalha (jose.batalha@netvisao.pt)
Last updated: 28 Mar 2012

(C) Copyright José Batalha and RSSSF 2009/12
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.