Algeria 2016/17


1ère Division
Coupe Nationale
Supercoupe Nationale
2ème Division

Championnat National de 1ère Division

Final Table:

 1.ES Sétif               30  17  6  7  42-23  57                              Champions
 2.MC Alger               30  14  8  8  38-27  50       [2 1 1 0 4-3 4]
 3.USM Alger              30  14  8  8  50-31  50  [C]  [2 0 1 1 3-4 1]
 4.USM Bel-Abbès          30  14  6 10  37-33  48  [P]
 5.JS Saoura              30  12  9  9  34-30  45
 6.CR Bélouizdad          30  12  7 11  30-25  43
 7.MC Oran                30   9 13  8  24-25  40  [2 1 0 1 1-1 3] (+7)
 8.NA Hussein-Dey         30  11  7 12  38-37  40  [2 1 0 1 1-1 3] (+2)
 9.CS Constantine         30  10  9 11  34-33  39  [2 1 0 1 4-3 3]
10.DRB Tadjenant          30  10  9 11  33-32  39  [2 1 0 1 3-4 3]
11.Olympique Médéa        30  10  8 12  32-40  38  [P]  [2 1 0 1 2-2 3] (+5)
12.JS Kabylie             30   8 14  8  20-24  38       [2 1 0 1 2-2 3] (-4)
13.USM El Harrach         30   7 15  8  15-21  36        [2 0 2 0 0-0 2] (-1)
-------------------------------------------------
14.RC Relizane            30  12  6 12  34-32  36  [-6]  [2 0 2 0 0-0 2] (-5)  Relegated
15.CA Batna               30   6  7 17  20-42  25  [P]                         Relegated
16.MO Béjaïa              30   3 10 17  23-49  18  [-1]                        Relegated

NB: tie-breakers in case of equality on points:
    1) points in head-to-head encounters;
    2) goal difference in head-to-head encounters;
    3) goal difference in first half of season;
    4) most goals scored in first half of season;
    5) most goals scored in head-to-head encounters in first half of season;
    6) playoff match at neutral venue with (if necessary) extra time and penalty shoot-out

NB: RC Relizane 3 points deducted for no show in round 1 and 3 additional points
      for financial reasons;
    MO Béjaïa 1 point deducted for abandonment match in round 29

Round 1
[Aug 19]
USM Alger             2-0 MO Béjaïa
[Aug 20]
DRB Tadjenant         2-0 JS Saoura
CS Constantine        2-2 ES Sétif
CR Bélouizdad         1-1 MC Oran
RC Relizane           awd NA Hussein-Dey        [awarded 0-3; Relizane dns]
O Médéa               1-0 CA Batna
USM Bel-Abbès         0-0 USM El Harrach
JS Kabylie            0-0 MC Alger

Round 2
[Aug 26]
NA Hussein-Dey        0-1 JS Kabylie
[Aug 27]
USM Alger             6-0 RC Relizane
USM El Harrach        1-2 MC Alger
CA Batna              1-0 USM Bel-Abbès
MC Oran               2-1 O Médéa
ES Sétif              2-1 CR Bélouizdad
JS Saoura             1-0 CS Constantine
MO Béjaïa             2-2 DRB Tadjenant

Round 3
[Sep 8]
CR Bélouizdad         1-0 JS Saoura
[Sep 9]
DRB Tadjenant         0-0 USM Alger
[Sep 10]
RC Relizane           0-1 MC Oran
O Médéa               1-3 ES Sétif
MC Alger              1-0 CA Batna
USM Bel-Abbès         2-2 NA Hussein-Dey
JS Kabylie            0-0 USM El Harrach
CS Constantine        2-2 MO Béjaïa

Round 4
[Sep 16]
MC Oran               1-0 USM Bel-Abbès
NA Hussein-Dey        1-0 MC Alger
[Sep 17]
DRB Tadjenant         2-1 RC Relizane
CA Batna              1-0 USM El Harrach
ES Sétif              0-0 JS Kabylie
USM Alger             1-0 CS Constantine
JS Saoura             1-1 O Médéa
[Oct 8]
MO Béjaïa             1-0 CR Bélouizdad

NB: on Sep 18, RC Relizane had 3 points deducted due to non-payment of wages to players

Round 5
[Sep 22]
USM El Harrach        1-1 NA Hussein-Dey
[Sep 23]
CS Constantine        4-2 DRB Tadjenant
MC Alger              1-0 MC Oran
[Sep 24]
CR Bélouizdad         0-1 USM Alger
RC Relizane           3-0 JS Saoura
USM Bel-Abbès         2-1 ES Sétif
JS Kabylie            1-1 CA Batna
[Nov 22]
O Médéa               4-0 MO Béjaïa

Round 6
[Sep 30]
DRB Tadjenant         1-2 CR Bélouizdad  
MC Oran               1-0 USM El Harrach 
NA Hussein-Dey        2-0 CA Batna
[Oct 1]
CS Constantine        3-1 USM Bel-Abbès  
ES Sétif              2-0 MC Alger       
USM Alger             3-2 O Médéa
JS Saoura             1-0 JS Kabylie     
[Oct 4]
MO Béjaïa             0-1 RC Relizane    

Round 7 
[Oct 13]
MC Alger              2-1 USM Alger
O Médéa               2-1 NA Hussein-Dey
[Oct 14]
CA Batna              2-2 MC Oran
CR Bélouizdad         1-2 CS Constantine
RC Relizane           0-0 ES Sétif
[Oct 15]
USM El Harrach        1-0 DRB Tadjenant
USM Bel-Abbès         1-1 JS Saoura
JS Kabylie            1-1 MO Béjaïa

Round 8
[Oct 20]
CS Constantine        0-0 RC Relizane
[Oct 21]
CR Bélouizdad         0-1 USM Bel-Abbès
MC Oran               1-0 NA Hussein-Dey
[Oct 22]
USM Alger             2-1 JS Kabylie
DRB Tadjenant         1-0 O Médéa
ES Sétif              2-0 CA Batna
JS Saoura             4-1 USM El Harrach
[Dec 6]
MO Béjaïa             0-1 MC Alger

Round 9
[Oct 27]
MC Alger              0-0 JS Saoura
CA Batna              2-1 USM Alger
[Oct 28]
RC Relizane           1-0 CR Bélouizdad
O Médéa               3-2 CS Constantine
[Oct 29]
NA Hussein-Dey        0-2 ES Sétif
USM Bel-Abbès         3-1 DRB Tadjenant
JS Kabylie            1-1 MC Oran
[Dec 13]
USM El Harrach        1-0 MO Béjaïa

Round 10
[Nov 3]
ES Sétif              0-0 MC Oran
[Nov 4]
CS Constantine        0-1 JS Kabylie
RC Relizane           2-0 USM Bel-Abbès
JS Saoura             2-1 NA Hussein-Dey
[Nov 5]
DRB Tadjenant         0-1 MC Alger
USM Alger             0-2 USM El Harrach
CR Bélouizdad         1-1 O Médéa
[Dec 27]
MO Béjaïa             2-1 CA Batna

Round 11
[Nov 10]
JS Kabylie            1-1 DRB Tadjenant
[Nov 11]
USM El Harrach        1-0 ES Sétif
CA Batna              1-0 JS Saoura
O Médéa               2-1 RC Relizane
NA Hussein-Dey        1-1 CR Bélouizdad
MC Oran               0-0 USM Alger
[Nov 12]
USM Bel-Abbès         2-1 MO Béjaïa
[Nov 13]
MC Alger              2-1 CS Constantine

Round 12
[Nov 17]
USM Alger             2-1 NA Hussein-Dey
[Nov 18]
MO Béjaïa             0-0 MC Oran
[Nov 19]
CS Constantine        0-0 USM El Harrach
DRB Tadjenant         4-1 CA Batna
RC Relizane           3-1 JS Kabylie
O Médéa               1-0 USM Bel-Abbès
CR Bélouizdad         1-0 MC Alger
JS Saoura             2-1 ES Sétif

Round 13
[Dec 1]
USM Bel-Abbès         2-1 USM Alger
[Dec 2]
ES Sétif              4-2 MO Béjaïa
MC Alger              2-0 RC Relizane
USM El Harrach        1-1 CR Bélouizdad
[Dec 3]
CA Batna              0-0 CS Constantine
NA Hussein-Dey        2-1 DRB Tadjenant
MC Oran               3-1 JS Saoura
JS Kabylie            0-1 O Médéa

Round 14
[Dec 9]
RC Relizane           0-0 USM El Harrach
USM Alger             3-1 ES Sétif
CR Bélouizdad         1-0 CA Batna
MO Béjaïa             1-1 JS Saoura
[Dec 10]
DRB Tadjenant         1-1 MC Oran
O Médéa               1-1 MC Alger
CS Constantine        1-2 NA Hussein-Dey
USM Bel-Abbès         2-0 JS Kabylie

Round 15
[Dec 22]
MC Alger              3-1 USM Bel-Abbès
JS Saoura             1-0 USM Alger
[Dec 23]
USM El Harrach        0-0 O Médéa
MC Oran               2-1 CS Constantine
ES Sétif              1-0 DRB Tadjenant
[Dec 24]
CA Batna              1-1 RC Relizane
NA Hussein-Dey        1-0 MO Béjaïa
JS Kabylie            1-0 CR Bélouizdad

Halfway Table:

 1.MC Alger               15   9  3  3  16- 9  30
 2.MC Oran                15   7  7  1  16- 9  28
 3.USM Alger              15   8  2  5  23-14  26        [C]
 4.ES Sétif               15   7  4  4  21-14  25
 5.Olympique Médéa        15   7  4  4  21-16  25        [P]
 6.JS Saoura              15   6  4  5  15-16  22
 7.NA Hussein-Dey         15   6  3  6  18-16  21
 8.USM Bel-Abbès          15   6  3  6  17-18  21        [P]
 9.USM El Harrach         15   4  7  4   9-10  19
10.DRB Tadjenant          15   4  4  7  18-20  16
11.CR Bélouizdad          15   4  4  7  11-14  16
12.JS Kabylie             15   3  7  5   9-13  16
13.CA Batna               15   4  4  7  11-18  16        [P]
-------------------------------------------------
14.CS Constantine         15   3  5  7  18-20  14
15.RC Relizane            15   5  4  6  13-18  13  [-6]
16.MO Béjaïa              15   2  5  8  12-23  11

NB: RC Relizane 3 points deducted for no show in round 1 and 3 additional points
    for financial reasons

Round 16 
[Jan 21]
JS Saoura             2-1 DRB Tadjenant
ES Sétif              1-0 CS Constantine
NA Hussein-Dey        1-0 RC Relizane
CA Batna              3-0 O Médéa
USM El Harrach        0-2 USM Bel-Abbès
[Feb 14]
MO Béjaïa             0-0 USM Alger
MC Oran               0-2 CR Bélouizdad
[Mar 25]
MC Alger              1-1 JS Kabylie

Round 17 
[Jan 27]
O Médéa               1-0 MC Oran
CS Constantine        1-0 JS Saoura
[Jan 28]
USM Bel-Abbès         2-0 CA Batna
MC Alger              0-1 USM El Harrach
[Mar 24]
DRB Tadjenant         1-1 MO Béjaïa
[Mar 25]
RC Relizane           2-0 USM Alger
CR Bélouizdad         1-0 ES Sétif
[Apr 5]
JS Kabylie            2-1 NA Hussein-Dey

Round 18
[Feb 2]
USM El Harrach        1-0 JS Kabylie
JS Saoura             1-1 CR Bélouizdad
[Feb 3]
CA Batna              1-2 MC Alger
USM Alger             0-0 DRB Tadjenant
ES Sétif              1-0 O Médéa
NA Hussein-Dey        1-2 USM Bel-Abbès
[Feb 4]
MC Oran               2-2 RC Relizane
MO Béjaïa             2-2 CS Constantine

Round 19
[Feb 7]
O Médéa               1-1 JS Saoura
JS Kabylie            1-1 ES Sétif
MC Alger              1-1 NA Hussein-Dey
[Feb 9]
USM Bel-Abbès         2-0 MC Oran
CR Bélouizdad         3-0 MO Béjaïa
CS Constantine        1-0 USM Alger
[Feb 11]
RC Relizane           3-1 DRB Tadjenant
USM El Harrach        1-1 CA Batna

Round 20
[Feb 16]
NA Hussein-Dey        3-0 USM El Harrach
[Feb 17]
DRB Tadjenant         1-0 CS Constantine
[Feb 18]
ES Sétif              1-0 USM Bel-Abbès
[Feb 20]
USM Alger             2-1 CR Bélouizdad
[Mar 31]
JS Saoura             1-0 RC Relizane
MO Béjaïa             1-2 O Médéa
[Apr 21]
CA Batna              0-1 JS Kabylie
MC Oran               0-0 MC Alger

Round 21
[Feb 23]
USM El Harrach        0-0 MC Oran
RC Relizane           1-0 MO Béjaïa
[Feb 24]
CA Batna              0-0 NA Hussein-Dey
USM Bel-Abbès         1-0 CS Constantine
MC Alger              1-2 ES Sétif
[Feb 25]
O Médéa               1-3 USM Alger
CR Bélouizdad         1-0 DRB Tadjenant
JS Kabylie            0-0 JS Saoura

Round 22 
[Mar 3]
MC Oran               0-0 CA Batna
ES Sétif              3-1 RC Relizane
MO Béjaïa             3-0 JS Kabylie
[Mar 4]
NA Hussein-Dey        2-1 O Médéa
CS Constantine        2-1 CR Bélouizdad
DRB Tadjenant         1-0 USM El Harrach
JS Saoura             3-0 USM Bel-Abbès
USM Alger             2-2 MC Alger

Round 23
[Mar 10]
CA Batna              0-2 ES Sétif
O Médéa               1-1 DRB Tadjenant
RC Relizane           3-0 CS Constantine
[Mar 11]
USM El Harrach        0-0 JS Saoura
USM Bel-Abbès         0-0 CR Bélouizdad
NA Hussein-Dey        1-0 MC Oran
[Apr 25]
JS Kabylie            1-1 USM Alger
MC Alger              4-1 MO Béjaïa

Round 24
[Mar 17]
ES Sétif              4-2 NA Hussein-Dey
MO Béjaïa             0-1 USM El Harrach
[Mar 18]
CS Constantine        1-1 O Médéa
CR Bélouizdad         1-0 RC Relizane
DRB Tadjenant         0-0 USM Bel-Abbès
[Apr 29]
USM Alger             3-0 CA Batna
JS Saoura             0-0 MC Alger
MC Oran               0-0 JS Kabylie

Round 25
[May 6]
MC Alger              2-1 DRB Tadjenant
MC Oran               1-0 ES Sétif
JS Kabylie            0-0 CS Constantine
USM Bel-Abbès         2-0 RC Relizane
O Médéa               2-1 CR Bélouizdad
CA Batna              2-0 MO Béjaïa
[May 7]
NA Hussein-Dey        3-2 JS Saoura
USM El Harrach        1-1 USM Alger

Round 26
[May 12]
MO Béjaïa             1-1 USM Bel-Abbès
[May 13]
JS Saoura             2-1 CA Batna
ES Sétif              0-0 USM El Harrach
RC Relizane           1-0 O Médéa
DRB Tadjenant         1-0 JS Kabylie
CR Bélouizdad         3-2 NA Hussein-Dey
[May 16]
USM Alger             2-1 MC Oran
[May 20]
CS Constantine        2-0 MC Alger

Round 27
[May 20]
MC Oran               2-1 MO Béjaïa
CA Batna              0-2 DRB Tadjenant
JS Kabylie            1-0 RC Relizane
USM Bel-Abbès         3-0 O Médéa
ES Sétif              1-0 JS Saoura
[May 26]
USM El Harrach        1-1 CS Constantine
[May 27]
MC Alger              1-0 CR Bélouizdad
[May 29]
NA Hussein-Dey        1-1 USM Alger

Round 28 [Jun 7]
MO Béjaïa             0-3 ES Sétif
RC Relizane           3-2 MC Alger
CR Bélouizdad         2-0 USM El Harrach
CS Constantine        3-1 CA Batna
DRB Tadjenant         2-0 NA Hussein-Dey
O Médéa               1-2 JS Kabylie
USM Alger             6-2 USM Bel-Abbès
JS Saoura             2-0 MC Oran

Round 29 [Jun 10]
USM El Harrach        0-0 RC Relizane
ES Sétif              2-1 USM Alger
CA Batna              0-1 CR Bélouizdad
JS Saoura             awd MO Béjaïa             [awarded 3-0; abandoned at 3-0 in 52' as
MC Oran               2-2 DRB Tadjenant          MO Béjaïa had only 6 players left; MOB
MC Alger              4-0 O Médéa                1 point deducted]
NA Hussein-Dey        1-2 CS Constantine
JS Kabylie            1-0 USM Bel-Abbès

Round 30 [Jun 14]
O Médéa               0-0 USM El Harrach
CS Constantine        1-0 MC Oran
DRB Tadjenant         1-0 ES Sétif
RC Relizane           5-0 CA Batna
CR Bélouizdad         1-1 JS Kabylie
MO Béjaïa             1-1 NA Hussein-Dey
USM Alger             5-2 JS Saoura
USM Bel-Abbès         3-2 MC Alger

Final Table:

 1.ES Sétif               30  17  6  7  42-23  57                              Champions
 2.MC Alger               30  14  8  8  38-27  50       [2 1 1 0 4-3 4]
 3.USM Alger              30  14  8  8  50-31  50  [C]  [2 0 1 1 3-4 1]
 4.USM Bel-Abbès          30  14  6 10  37-33  48  [P]
 5.JS Saoura              30  12  9  9  34-30  45
 6.CR Bélouizdad          30  12  7 11  30-25  43
 7.MC Oran                30   9 13  8  24-25  40  [2 1 0 1 1-1 3] (+7)
 8.NA Hussein-Dey         30  11  7 12  38-37  40  [2 1 0 1 1-1 3] (+2)
 9.CS Constantine         30  10  9 11  34-33  39  [2 1 0 1 4-3 3]
10.DRB Tadjenant          30  10  9 11  33-32  39  [2 1 0 1 3-4 3]
11.Olympique Médéa        30  10  8 12  32-40  38  [P]  [2 1 0 1 2-2 3] (+5)
12.JS Kabylie             30   8 14  8  20-24  38       [2 1 0 1 2-2 3] (-4)
13.USM El Harrach         30   7 15  8  15-21  36        [2 0 2 0 0-0 2] (-1)
-------------------------------------------------
14.RC Relizane            30  12  6 12  34-32  36  [-6]  [2 0 2 0 0-0 2] (-5)  Relegated
15.CA Batna               30   6  7 17  20-42  25  [P]                         Relegated
16.MO Béjaïa              30   3 10 17  23-49  18  [-1]                        Relegated

NB: tie-breakers in case of equality on points:
    1) points in head-to-head encounters;
    2) goal difference in head-to-head encounters;
    3) goal difference in first half of season;
    4) most goals scored in first half of season;
    5) most goals scored in head-to-head encounters in first half of season;
    6) playoff match at neutral venue with (if necessary) extra time and penalty shoot-out

NB: RC Relizane 3 points deducted for no show in round 1 and 3 additional points
      for financial reasons;
    MO Béjaïa 1 point deducted for abandonment match in round 29


Coupe Nationale d'Algerie

Regional stage
--------------

Blida
- - -

[Oct 25]
SC Miliana 	  1-0 WRN Ain Oussera
ES Berrouaghia 	  3-0 IRB Bou Medfaa
CRB Sendjas 	  0-1 ORB Oued Fodda
WA Boufarik 	  1-0 USMM Hadjout
CRB Ouled Aek 	  0-2 MCB Oued Sly
SC Ain Defla 	  0-1 MS Cherchell
RC Arbaa 	  1-0 SKAF Khemis
CRB Boukadir 	  2-0 US Hadjret Ennous
CRB Beni Tamou 	  1-3 USM Blida
CRB Ain Oussera   0-3 ASO Chlef
ESM Koléa 	  3-2 CRB Chaiba

[Nov 5]
SC Miliana 	  0-2 ORB Oued Fodda  
ES Berrouaghia 	  2-1 CRB Boukadir
RC Arbaa 	  0-2 MCB Oued Sly  
WA Boufarik 	  1-2 ASO Chlef  
ESM Koléa 	  1-2 USM Blida

NB: winners qualifies to National stage

Alger
- - -

[Oct 25]
CRB Dar Beida 	  1-1 JSM Cheraga	[CRB Dar Beida on pen]
Hydra AC 	  0-1 ESM Boudouaou
NARB Réghaia 	  1-1 JS Azzazga	[JS Azzazga on pen]
ES Azeffoun 	  0-2 JS Tichy
RC Boumerdes 	  1-2 RC Kouba
OC Beaulieu 	  2-3 DRB Staoueli
IBK El Khechna 	  0-3 JS Hai Djabel
MB Bouira 	  1-3 OMR El Annasser
USO Amizour  	  0-1 JSM Béjaia
DRB Baraki 	  0-1 Paradou AC
US Beni Douala 	  1-0 JS Akbou
CA Kouba 	  2-1 WA Rouiba
EC Oued Smar 	  0-0 ES Ben Aknoun	[EC Oued Smar on pen]
ES Ghozlane 	  4-0 USM Cheraga
ASAP Civile 	  1-0 CRB Tizi Ouzou
IB Lakhdaria 	  2-3 NR Dely Ibrahim	[aet]

[Nov 4]
OMR El Annasser   1-1 DRB Staoueli  	[DRB Staoueli on pen]
JSM Béjaia  	  3-0 CA Kouba
ESM Boudouaou 	  0-2 EC Oued Smar
JS Tichy 	  1-2 US Beni Douala
ASAP Civile 	  0-4 JS Azzazga  
Paradou AC  	  2-0 JS Hai Djabel  
CRB Dar Beida 	  0-0 ES Ghozlane 	[ES Ghozlane on pen]
RC Kouba 	  5-2 NR Dely Ibrahim

NB: winners qualifies to National stage

Annaba
- - -

[Oct 25]
OS Ouenza 	  2-1 CRB Drean		[aet]
Hamra Annaba 	  1-2 NRB Bouchegouf
US Boukhadra 	  2-0 PC Guelma
Nasre Fedjoudj 	  3-0 CRB Oued Zenati
USM Annaba 	  5-0 NRB Tamlouka
US Tebessa 	  7-0 CRM Ain Allem
ESB Besbes 	  0-1 MRB Ben M’hidi	[aet]
WM Tebessa 	  3-1 NRB Cheria
IRB El Hadjar 	  0-2 CRB Houari Boumediene
ES Guelma 	  5-0 JM Sidi Salem

[Nov 4]
Nasre Fedjoudj 	  4-0 US Boukhadra
NRB Bouchegouf 	  1-0 CRBH Boumediene
OS Ouenza 	  0-1 US Tebessa
ES Guelma 	  2-0 WM Tebessa
MRB Ben M’Hidi 	  1-2 USM Annaba	[aet]

NB: winners qualifies to National stage

Saïda
- - -

[Oct 25]
CRB Froha 	  1-0 ARB Ghriss
IRB Ain Hadjar 	  bt  CRBES Cheikh
WRD Benamar 	  0-3 JSM Tiaret
FCB Frenda 	  2-1 JSV Bakir
SC Mecheria 	   –  ES Sehaouria
MC El Bayadh 	  1-2 USB Tissemsilt
ESB Dahmouni 	  0-0 ESB Dahmouni	[ESB Dahmouni on pen]
IRB Tiaret 	  1-1 IS Tighenif	[IS Tighenif on pen]
IRB Sougueur 	  4-0 CC Sig
JS Sig 		  lt  WAB Tissemsilt
HB El Bordj 	  2-1 IR Mecheria
SA Mohamadia 	  1-2 MB Hassasna

[Nov 5]
MC Saïda	  2-1 GC Mascara
FCB Frenda	  4-1 ESB Dahmouni
WAB Tissemsilt	  1-0 MB Hassasna
HB El Bordj	  0-2 IRB Ain Hadjar
IRB Sougueur	  0-1 IS Tighenif

NB: winners qualifies to National stage

Ouargla
- - - -

[Oct 25]
MB Rouissat 	  4-0 ES Ouargla
IRB Laghouat 	  2-1 ES Moggar		[aet]
CR Beni Thour 	  2-0 RCB Hassi Gara
A Sidi Mahdi 	  3-2 IRB Ain Beida
NT Souf 	  8-0 IRB Aflou
US Souf 	  2-1 MB Hassi Messaoud
MC M’khadema 	  1-0 NRB Touggourt	[aet]
JSB Sidi Bouaziz  1-1 IRB Robbah	[JSB Sidi Bouaziz on pen]

[Nov 4]
US Souf 	  0-0 JSB Sidi Bouaziz	[JSB Sidi Bouaziz on pen]
A Sidi Mahdi 	  2-0 CR Beni Thour
NT Souf 	  4-0 IRB Laghouat
[Nov 5]
MC M’khadema	  1-2 MB Rouissat	[aet]

NB: winners qualifies to National stage

Constantine
- - - - - -

[Oct 25]
JSD Jijel	  0-0 MBB Sakhra	[MBB Sakhra on pen]
US Chaouia	  2-0 ESC Tadjenanet
HB Chelghoum Laid 2-1 MC Ain Smara
USM Ain Beida	  0-1 CRB El Milia	[aet]
AB Chelghoum Laid 2-2 USC Ain Beida	[USC Ain Beida on pen]
CRV Moussa	  0-0 FCB El Arch	[FCB El Arch on pen]
CR Mila		  2-1 AS Ain M’Lila	[aet]
E Collo		  1-2 CAM Skikda
NRB Grarem	  1-2 NRB Teleghma	[aet]
MO Constantine	  2-3 IRB Ain Lahdjar
MC El Eulma	  bye
AS Khroub	  bye
CRB Ain Fakroun	  bye
JSM Skikda	  bye

[Nov 4]
MC El Eulma 	  2-1 CR Mila
HB Chelghoum Laid 1-0 USC Ain Beida
AS Khroub 	  0-1 CAM Skikda
FCB El Arch 	  1-2 CRB Ain Fakroun
NRB Teleghma 	  0-0 CRB El Milia	[CRB El Milia on pen]
US Chaouia 	  4-1 MBB Sakhra
[Nov 5]
JSM Skikda 	  1-2 IRB Ain Lahdjar

NB: winners qualifies to National stage

Batna
- - -

[Oct 25]
NC Magra 	  2-0 AB Barika
NRB Achir 	  2-3 AS Borj Ghedir
WR M’sila 	  2-1 CRB Ouled Djellal
NRB Ouled Daradj  0-1 AB Merouana
MB Barika 	  1-2 MR Myad M’sila
CRB Ain Djasser   1-3 ES Bouakeul
CRB A Yaghout 	  0-1 US Biskra		[aet]
CABBA 		  3-0 IRB Berhoum
CRB Kais 	  2-1 NRC Boudjelbana
MSP Batna 	  0-2 ABS Bousaada
USM Khenchela 	  2-0 ARB Zoui
RUDS Batna	  bye

[Nov 4]
WR M’sila 	  1-2 USM Khenchela
NC Magra 	  2-0 MR Myad M’sila
ABS Bousaada 	  0-1 CABBA
ES Bouakeul 	  1-0 CRB Kais		[aet]
AB Merouana 	  0-1 US Biskra		[aet]
[Nov 5]
AS Borj Ghedir 	  3-0 RUDS Batna

NB: winners qualifies to National stage

Oran
- -

[Oct 25]
WA Tlemcen	  0-2 ASB Maghnia
ARB Kheireddine   3-2 CR Temouchent
US Remchi 	  1-2 ES Mostaganem	[aet]
IRB El Kerma 	  1-0 JS Emir Aek
CR Bendaoud 	  4-4 CRB Hennaya	[CR Bendaoud on pen]
GS Sidi Khaled    0-1 ZSA Temouchent
SCM Oran 	  2-1 IRB Maghnia
CRB Sidi Ali 	  0-1 OM Arzew		[aet]
ASM Oran 	  2-1 CRM Bouguirat
US Chabat 	  0-2 USM Oran
CRB Ben Badis 	  1-3 JR Sidi Brahim	[aet]
CRB Merine 	  0-5 RCB Ouled Rhiou
CRB Sfisef 	  2-1 WRO Mimoun
MB Sidi Chami 	  4-4 WA Mostaganem	[WA Mostaganem on pen]

[Nov 4]
WA Mostaganem 	  0-1 IRB El Kerma
[Nov 5]
SCM Oran 	  2-1 USM Oran  
ZSA Temouchent 	  0-1 RCB Ouled Rhiou  
ASM Oran 	  0-0 JR Sidi Brahim  	[ASM Oran on pen]
CRB Hennaya 	  4-0 CRB Sfisef
ASB Maghnia 	  0-1 OM Arzew		[aet]
ES Mostaganem	  2-0 ARB Kheireddine

NB: winners qualifies to National stage

Bechar, Adrar and Tindouf 
- - - - - - - - - - - - -

Participants:
NC Bouda (Adrar)
US Bechar Djedid  (Bechar)
BADR (Tindouf)
Emir  AEK (Tindouf)

NB: played at Complexe OPOW, Tindouf.

Round 1 [Nov 17]
EBK Tindouf	 3-0 Najm Saad Bouda (Adrar)
BADR de Tindouf  0-4 US Bechar Djedid

Final [Nov 19]
US Bechar Djedid 2-0 EBK Tindouf

NB: winner qualifies to National stage


National stage
--------------

1/32 final
[Nov 24]
MC Oran			2-0 MC El Eulma
USM Alger		2-0 NT Souf
CA Bordj Bou Arreridj	1-0 DRB Tadjenant
[Nov 25]
RCB Ouled Rhiou		1-0 ES Bouakeul
NASR El Fedjoudj	1-0 IRB Ain Hadjar
CAM Skikda		0-0 ES Guelma		[2-1 aet]
JSB Sidi Bouaziz	0-6 ASO Chlef
NC Magra		0-0 JS Saoura		[0-0 aet; 5-6 pen]
US Chaouia		2-1 IRB Ain Lahdjar
DRB Staoueli		1-1 IRB El Kerma	[1-1 aet; 5-4 pen]
CA Batna		2-1 JS Azzazga 
ORB Oued Fodda		1-3 Paradou AC
WAB Tissemsilt		0-5 JS Kabylie
IS Tighenif		0-0 E Sour El Ghozlane	[1-0 aet]
FCB Frenda		0-0 HB Chelghoum Laid	[1-0 aet]
JSM Béjaia		1-1 USM Blida		[1-1 aet; 1-2 pen]
AS Borj Ghedir		0-1 CR Bélouizdad
ES Sétif		2-0 SCM Oran
CS Constantine		2-1 ASM Oran
RC Kouba		1-1 USM Bel-Abbès	[1-2 aet]
[Nov 26]
ES Berrouaghia		1-2 US Tebessa
CRB El Milia		1-2 MB Rouissat
USM Khenchela		1-0 EC Oued Smar
Amel Sidi Mahdi		0-1 MC Saïda
CRB Ain Fakroun		0-2 Olympique Médéa
CRB Hennaya		2-0 US Bechar Djedid
US Beni Douala		2-0 NRB Bouchegouf
MCB Oued Sly  		1-2 USM El Harrach
MC Alger		3-2 OM Arzew
USM Annaba		2-1 US Biskra
MO Béjaïa		0-1 NA Hussein-Dey
RC Relizane		2-1 ES Mostaganem

1/16 final
[Dec 14]
CR Bélouizdad		2-1 US Chaouia
[Dec 15]
DRB Staoueli		0-5 ES Sétif
[Dec 16]
MC Saïda		2-0 USM Blida
CRB Hennaya		2-2 CA Bordj Bou Arreridj [2-3 aet]
FCB Frenda		0-1 MC Alger
MB Rouissat		1-1 JS Kabylie		  [1-2 aet]
ASO Chlef		2-1 MC Oran
USM Alger		1-0 CA Batna
[Dec 17]
CAM Skikda		0-4 US Beni Douala
USM Khenchela		2-2 Paradou AC		  [2-2 aet; 3-4 pen]
NASR El Fedjoudj	0-0 USM Annaba		  [0-0 aet; 4-3 pen]
US Tebessa		2-1 RCB Ouled Rhiou
IS Tighenif		0-2 NA Hussein-Dey
USM El Harrach		1-1 Olympique Médéa	  [2-1 aet]
USM Bel-Abbès		2-0 RC Relizane
JS Saoura		1-0 CS Constantine

1/8 final
[Dec 27]
JS Kabylie		1-0 NASR El Fedjoudj
ES Sétif		2-2 JS Saoura		  [2-2 aet; 7-6 pen]
USM Bel-Abbès		0-0 USM Alger		  [0-0 aet; 5-4 pen]
MC Alger		7-1 US Beni Douala
[Dec 28]
ASO Chlef		1-1 US Tebessa		  [2-4 aet]
Paradou AC		0-0 NA Hussein-Dey	  [0-0 aet; 5-6 pen]
MC Saïda		1-1 CR Bélouizdad	  [1-1 aet; 3-4 pen]
CA Bordj Bou Arreridj	1-0 USM El Harrach

1/4 final
[Mar 31]
CR Bélouizdad		2-1 CA Bordj Bou Arreridj
ES Sétif		4-0 US Tebessa
[Apr 1]
MC Alger		0-0 JS Kabylie		  [0-0 aet; 3-1 pen]
USM Bel-Abbès		4-0 NA Hussein-Dey

Semifinals
[Jun 20]
CR Bélouizdad		0-0 USM Bel-Abbès	  [0-0 aet; 6-5 pen]
[Jun 24]
MC Alger		1-1 ES Sétif		  [2-3 aet]

Final [Jul 5, Stade du 5 Juillet, Alger]
CR Bélouizdad		0-0 ES Sétif		  [1-0 aet]
  [Sid Ali Yahia Cherif 117']

CR Bélouizdad: Salhi, Khoudi, Chebira. Naamani, Cherfaoui (Yahia-Cherif), Heriat, Draoui,
               Bouazza, Belaili, Lamhene, Lakroum. Coach: Zaki.
ES Sétif: Khedairia, Bouchar, Kenniche, Bedrane, Haddouche, Djahnit, Rebiaï (Amokrane), Ait Ouamar,
          Lamri, Djabou, Bougueroua (Bakir). Coach: Madoui.


Supercoupe Nationale d'Algerie


[Nov 1, Stade Chahid Hamlaoui, Constantine]
ES Sétif		  0-0 CR Bélouizdad		[4-3 pen]

ES Sétif: Zeghba, Ziti, Nessakh (Djahnit 71’), Bedrane, Saad, Rebiai, Ait Ouamar,
          Djabou, Haddouche, Bakir (Nadji 80’) and Benayad (Amokrane 59’). Coach: Madoui.

CR Bélouizdad: Salhi, Belaili, Naamani, Bouchar, Zenasni, Sameur (Khoudi 90’+5),
               Heriat, Draoui, Lakroum (Bettouche 82’), Hamia and Aichi. Coach: Todorov.


2ème Division

Final Table:

 1.Paradou AC             30  19  5  6  43-23  62             Promoted
 2.USM Blida              30  14  9  7  31-19  51        [R]  Promoted
 3.US Biskra              30  15  6  9  36-26  51        [P]  Promoted
-------------------------------------------------
 4.JSM Béjaïa             30  13  7 10  33-30  46
 5.JSM Skikda             30  13  6 11  33-23  45
 6.A Bou Saada            30  10 10 10  32-31  40
 7.ASO Chlef              30  10 10 10  31-31  40
 8.MC Saïda               30  10 10 10  28-30  40
 9.ASM Oran               30   7 15  8  30-32  36        [R]
10.CA Bordj Bou Arréridj  30   9  9 12  25-31  36
11.CRB Aïn Fakroun        30   8 12 10  26-33  36
12.MC El Eulma            30  10  9 11  28-28  36  [-3]
13.GC Mascara             30   8 11 11  26-32  35        [P]
-------------------------------------------------
14.WA Boufarik            30   6 14 10  22-31  32        [P]  Relegated
15.RC Arbaâ               30   7 10 13  26-29  28  [-3]  [R]  Relegated
16.AS Khroub              30   5  9 16  22-43  24             Relegated

NB: MC El Eulma and RC Arbaâ 3 points deducted for financial reasons

Round 1 [Sep 9]
MC El Eulma           1-0 MC Saïda
CRB Aïn Fakroun       1-1 Paradou AC
JSM Skikda            1-0 USM Blida
A Bou Saada           0-0 ASM Oran
JSM Béjaïa            1-0 RC Arbaâ
CA Bordj Bou Arréridj 2-1 GC Mascara
ASO Chlef             2-1 US Biskra
AS Khroub             0-0 WA Boufarik

Round 2
[Sep 16]
Paradou AC            4-0 MC El Eulma
USM Blida             2-1 CRB Aïn Fakroun
RC Arbaâ              0-0 JSM Skikda
WA Boufarik           1-1 ASO Chlef
MC Saïda              2-1 A Bou Saada
GC Mascara            0-1 JSM Béjaïa
US Biskra             0-1 CA Bordj Bou Arréridj
[Sep 17]
ASM Oran              0-0 AS Khroub

NB: on Sep 18, RC Arbaâ 3 points deducted due to non-payment of wages to players

Round 3
[Sep 23]
MC El Eulma           0-2 USM Blida
CRB Aïn Fakroun       0-0 RC Arbaâ
JSM Skikda            3-0 GC Mascara
AS Khroub             3-1 A Bou Saada
MC Saïda              0-1 Paradou AC
JSM Béjaïa            1-1 US Biskra
CA Bordj Bou Arréridj 0-1 WA Boufarik
[Sep 24]
ASO Chlef             1-1 ASM Oran

Round 4
[Sep 30]
RC Arbaâ              1-0 MC El Eulma
WA Boufarik           0-0 JSM Béjaïa
A Bou Saada           1-0 ASO Chlef
AS Khroub             1-0 MC Saïda
USM Blida             1-1 Paradou AC
GC Mascara            0-0 CRB Aïn Fakroun
US Biskra             1-0 JSM Skikda
[Oct 1]
ASM Oran              0-0 CA Bordj Bou Arréridj

Round 5
[Oct 7]
MC El Eulma           0-0 GC Mascara
CRB Aïn Fakroun       1-1 US Biskra
JSM Skikda            2-0 WA Boufarik
JSM Béjaïa            1-0 ASM Oran
Paradou AC            2-1 RC Arbaâ
ASO Chlef             3-0 AS Khroub
[Oct 8]
CA Bordj Bou Arréridj 1-1 A Bou Saada
MC Saïda              0-0 USM Blida

NB: on Oct 13, MC El Eulma had 3 points deducted for financial reasons
    by a FIFA ruling

Round 6
[Oct 14]
AS Khroub             0-0 CA Bordj Bou Arréridj
GC Mascara            1-2 Paradou AC
US Biskra             1-2 MC El Eulma
WA Boufarik           3-2 CRB Aïn Fakroun
ASM Oran              2-0 JSM Skikda
A Bou Saada           2-1 JSM Béjaïa
ASO Chlef             2-1 MC Saïda
[Oct 15]
RC Arbaâ              1-2 USM Blida

Round 7
[Oct 21]
MC El Eulma           1-1 WA Boufarik
CRB Aïn Fakroun       2-1 ASM Oran
JSM Skikda            0-0 A Bou Saada
CA Bordj Bou Arréridj 2-2 ASO Chlef
Paradou AC            4-1 US Biskra
USM Blida             1-0 GC Mascara
MC Saïda              2-1 RC Arbaâ
[Oct 22]
JSM Béjaïa            1-0 AS Khroub

Round 8
[Oct 28]
ASM Oran              3-2 MC El Eulma
A Bou Saada           0-1 CRB Aïn Fakroun
AS Khroub             1-0 JSM Skikda
CA Bordj Bou Arréridj 2-1 MC Saïda
WA Boufarik           0-0 Paradou AC
ASO Chlef             2-3 JSM Béjaïa
[Oct 29]
US Biskra             1-0 USM Blida
GC Mascara            2-0 RC Arbaâ

Round 9
[Nov 11]
MC El Eulma           1-1 A Bou Saada
CRB Aïn Fakroun       2-1 AS Khroub
JSM Skikda            0-1 ASO Chlef
MC Saïda              3-2 GC Mascara
RC Arbaâ              0-1 US Biskra
Paradou AC            1-1 ASM Oran
JSM Béjaïa            1-0 CA Bordj Bou Arréridj
[Nov 12]
USM Blida             1-0 WA Boufarik

Round 10
[Nov 18]
AS Khroub             1-1 MC El Eulma
A Bou Saada           3-0 Paradou AC
ASM Oran              2-1 USM Blida
US Biskra             1-0 GC Mascara
ASO Chlef             1-1 CRB Aïn Fakroun
CA Bordj Bou Arréridj 2-1 JSM Skikda
WA Boufarik           1-1 RC Arbaâ
[Nov 19]
JSM Béjaïa            0-1 MC Saïda

Round 11 [Dec 2]
MC El Eulma           0-1 ASO Chlef
JSM Skikda            1-0 JSM Béjaïa
Paradou AC            3-1 AS Khroub
MC Saïda              1-0 US Biskra
USM Blida             2-1 A Bou Saada
RC Arbaâ              1-1 ASM Oran
GC Mascara            1-1 WA Boufarik
CRB Aïn Fakroun       0-0 CA Bordj Bou Arréridj

Round 12 [Dec 6]
JSM Skikda            2-0 MC Saïda
AS Khroub             0-1 USM Blida
A Bou Saada           2-1 RC Arbaâ
ASM Oran              0-0 GC Mascara
WA Boufarik           0-1 US Biskra
CA Bordj Bou Arréridj 1-0 MC El Eulma
JSM Béjaïa            2-1 CRB Aïn Fakroun
ASO Chlef             0-2 Paradou AC

Round 13 [Dec 10]
MC El Eulma           2-2 JSM Béjaïa
CRB Aïn Fakroun       1-0 JSM Skikda
MC Saïda              2-1 WA Boufarik
Paradou AC            1-0 CA Bordj Bou Arréridj
USM Blida             1-0 ASO Chlef
RC Arbaâ              2-0 AS Khroub
GC Mascara            2-2 A Bou Saada
US Biskra             0-0 ASM Oran

Round 14 [Dec 20]
JSM Skikda            1-0 MC El Eulma
CRB Aïn Fakroun       0-0 MC Saïda
AS Khroub             3-0 GC Mascara
A Bou Saada           0-1 US Biskra
ASM Oran              1-2 WA Boufarik
JSM Béjaïa            1-2 Paradou AC
CA Bordj Bou Arréridj 1-0 USM Blida
ASO Chlef             1-1 RC Arbaâ

Round 15 [Dec 24]
MC El Eulma           2-0 CRB Aïn Fakroun
Paradou AC            1-0 JSM Skikda
USM Blida             0-0 JSM Béjaïa
RC Arbaâ              0-0 CA Bordj Bou Arréridj
GC Mascara            1-0 ASO Chlef
US Biskra             2-1 AS Khroub
WA Boufarik           1-1 A Bou Saada
MC Saïda              2-1 ASM Oran

Halfway Table:

 1.Paradou AC             15  10  4  1  25-11  34
 2.USM Blida              15   8  3  4  14- 9  27        [R]
 3.JSM Béjaïa             15   7  4  4  15-12  25
-------------------------------------------------
 4.CA Bordj Bou Arréridj  15   6  6  3  12- 9  24
 5.US Biskra              15   7  3  5  13-13  24        [P]
 6.MC Saïda               15   7  2  6  15-15  23
 7.JSM Skikda             15   6  2  7  11- 9  20
 8.ASO Chlef              15   5  5  5  17-16  20
 9.CRB Aïn Fakroun        15   4  7  4  13-14  19
10.A Bou Saada            15   4  6  5  16-16  18
11.ASM Oran               15   3  8  4  13-13  17        [R]
12.WA Boufarik            15   3  8  4  12-14  17        [P]
13.AS Khroub              15   4  4  7  12-16  16
-------------------------------------------------
14.MC El Eulma            15   3  5  7  12-19  11  [-3]
15.GC Mascara             15   2  5  8  10-19  11        [P]
16.RC Arbaâ               15   2  6  7  10-15   9  [-3]  [R]

NB: MC El Eulma and RC Arbaâ 3 points deducted for financial reasons

Round 16
[Jan 13]
MC Saïda              abd MC El Eulma           [abandoned at 0-2 in 85']
Paradou AC            1-0 CRB Aïn Fakroun
ASM Oran              2-2 A Bou Saada
RC Arbaâ              1-2 JSM Béjaïa
GC Mascara            1-1 CA Bordj Bou Arréridj
US Biskra             1-0 ASO Chlef
WA Boufarik           1-0 AS Khroub
[Jan 14]
USM Blida             0-1 JSM Skikda

Round 17
[Jan 20]
CRB Aïn Fakroun       0-0 USM Blida
JSM Skikda            2-3 RC Arbaâ
A Bou Saada           2-0 MC Saïda
JSM Béjaïa            0-1 GC Mascara
AS Khroub             2-1 ASM Oran
CA Bordj Bou Arréridj 2-0 US Biskra
[Jan 21]
ASO Chlef             2-2 WA Boufarik
[Mar 31]
MC El Eulma           2-0 Paradou AC

Round 18
[Jan 27]
USM Blida             1-1 MC El Eulma
RC Arbaâ              0-0 CRB Aïn Fakroun
GC Mascara            1-0 JSM Skikda
A Bou Saada           1-0 AS Khroub
US Biskra             3-0 JSM Béjaïa
WA Boufarik           1-0 CA Bordj Bou Arréridj
ASM Oran              2-1 ASO Chlef
[Jan 28]
Paradou AC            0-0 MC Saïda

Round 19
[Feb 3]
MC El Eulma           1-0 RC Arbaâ
JSM Béjaïa            3-0 WA Boufarik
MC Saïda              1-1 AS Khroub
Paradou AC            2-1 USM Blida
CRB Aïn Fakroun       1-2 GC Mascara
JSM Skikda            1-0 US Biskra
CA Bordj Bou Arréridj 1-2 ASM Oran
[Feb 4]
ASO Chlef             1-0 A Bou Saada

Round 20 
[Feb 10]
GC Mascara            1-0 MC El Eulma
US Biskra             4-1 CRB Aïn Fakroun
WA Boufarik           1-1 JSM Skikda
ASM Oran              0-0 JSM Béjaïa
RC Arbaâ              0-1 Paradou AC
AS Khroub             1-1 ASO Chlef
A Bou Saada           1-0 CA Bordj Bou Arréridj
[Feb 11]
USM Blida             1-0 MC Saïda

Round 21
[Feb 17]
CA Bordj Bou Arréridj 1-1 AS Khroub
Paradou AC            0-1 GC Mascara
MC El Eulma           1-1 US Biskra
CRB Aïn Fakroun       1-0 WA Boufarik
JSM Skikda            3-1 ASM Oran
JSM Béjaïa            3-0 A Bou Saada
MC Saïda              1-0 ASO Chlef
[Feb 18]
USM Blida             1-1 RC Arbaâ

Round 22
[Feb 24]
WA Boufarik           0-1 MC El Eulma
ASM Oran              1-1 CRB Aïn Fakroun
A Bou Saada           1-1 JSM Skikda
US Biskra             0-1 Paradou AC
GC Mascara            0-0 USM Blida
RC Arbaâ              0-0 MC Saïda
AS Khroub             1-1 JSM Béjaïa
[Feb 25]
ASO Chlef             2-0 CA Bordj Bou Arréridj

Round 23
[Mar 3]
MC El Eulma           0-0 ASM Oran
CRB Aïn Fakroun       2-2 A Bou Saada
JSM Skikda            2-1 AS Khroub
MC Saïda              1-1 CA Bordj Bou Arréridj
Paradou AC            3-0 WA Boufarik
USM Blida             1-0 US Biskra
RC Arbaâ              2-0 GC Mascara
[Mar 4]
JSM Béjaïa            1-1 ASO Chlef

Round 24
[Mar 10]
A Bou Saada           1-0 MC El Eulma
AS Khroub             1-1 CRB Aïn Fakroun
US Biskra             1-0 RC Arbaâ
CA Bordj Bou Arréridj 3-1 JSM Béjaïa
WA Boufarik           1-1 USM Blida
GC Mascara            1-1 MC Saïda
ASM Oran              1-0 Paradou AC
[Mar 11]
ASO Chlef             0-0 JSM Skikda

Round 25
[Mar 17]
MC El Eulma           1-0 AS Khroub
Paradou AC            3-1 A Bou Saada
GC Mascara            1-1 US Biskra
CRB Aïn Fakroun       1-0 ASO Chlef
JSM Skikda            3-1 CA Bordj Bou Arréridj
MC Saïda              3-1 JSM Béjaïa
RC Arbaâ              1-1 WA Boufarik
[Mar 18]
USM Blida             2-0 ASM Oran

Round 26 [Mar 24]
ASO Chlef             1-1 MC El Eulma
AS Khroub             0-2 Paradou AC
US Biskra             1-1 MC Saïda
A Bou Saada           0-0 USM Blida
ASM Oran              3-1 RC Arbaâ
WA Boufarik           1-1 GC Mascara
CA Bordj Bou Arréridj 1-0 CRB Aïn Fakroun
JSM Béjaïa            1-0 JSM Skikda

Round 27 [Apr 7]
MC Saïda              1-1 JSM Skikda
USM Blida             2-0 AS Khroub
RC Arbaâ              2-1 A Bou Saada
GC Mascara            1-1 ASM Oran
US Biskra             1-0 WA Boufarik
MC El Eulma           3-0 CA Bordj Bou Arréridj
CRB Aïn Fakroun       1-0 JSM Béjaïa
Paradou AC            0-1 ASO Chlef

Round 28 [Apr 22]
JSM Béjaïa            2-1 MC El Eulma
JSM Skikda            4-1 CRB Aïn Fakroun
WA Boufarik           2-1 MC Saïda
CA Bordj Bou Arréridj 1-2 Paradou AC
ASO Chlef             1-4 USM Blida
AS Khroub             0-3 RC Arbaâ
A Bou Saada           3-0 GC Mascara
ASM Oran              2-4 US Biskra

Round 29 [Apr 29]
MC El Eulma           1-0 JSM Skikda
MC Saïda              2-1 CRB Aïn Fakroun
GC Mascara            4-0 AS Khroub
US Biskra             1-0 A Bou Saada
WA Boufarik           0-0 ASM Oran
Paradou AC            2-1 JSM Béjaïa
USM Blida             2-1 CA Bordj Bou Arréridj
RC Arbaâ              0-1 ASO Chlef

Round 30
[May 12]
CRB Aïn Fakroun       2-1 MC El Eulma
ASO Chlef             2-1 GC Mascara
A Bou Saada           1-0 WA Boufarik
ASM Oran              1-1 MC Saïda
[May 13]
JSM Skikda            3-1 Paradou AC
JSM Béjaïa            2-1 USM Blida
CA Bordj Bou Arréridj 0-2 RC Arbaâ
AS Khroub             2-5 US Biskra

Final Table:

 1.Paradou AC             30  19  5  6  43-23  62             Promoted
 2.USM Blida              30  14  9  7  31-19  51        [R]  Promoted
 3.US Biskra              30  15  6  9  36-26  51        [P]  Promoted
-------------------------------------------------
 4.JSM Béjaïa             30  13  7 10  33-30  46
 5.JSM Skikda             30  13  6 11  33-23  45
 6.A Bou Saada            30  10 10 10  32-31  40
 7.ASO Chlef              30  10 10 10  31-31  40
 8.MC Saïda               30  10 10 10  28-30  40
 9.ASM Oran               30   7 15  8  30-32  36        [R]
10.CA Bordj Bou Arréridj  30   9  9 12  25-31  36
11.CRB Aïn Fakroun        30   8 12 10  26-33  36
12.MC El Eulma            30  10  9 11  28-28  36  [-3]
13.GC Mascara             30   8 11 11  26-32  35        [P]
-------------------------------------------------
14.WA Boufarik            30   6 14 10  22-31  32        [P]  Relegated
15.RC Arbaâ               30   7 10 13  26-29  28  [-3]  [R]  Relegated
16.AS Khroub              30   5  9 16  22-43  24             Relegated

NB: MC El Eulma and RC Arbaâ 3 points deducted for financial reasons


2015/16.

2017/18.

list of champions.

list of cup finals.


About this document

Prepared and maintained by José Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: José Batalha
Last updated: 23 Nov 2017

(C) Copyright José Batalha and RSSSF 2016/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.