Algeria 2017/18


1ère Division
Coupe Nationale
2ème Division

Championnat National de 1ère Division

Table:

 1.CS Constantine         16   9  5  2  23-15  32
 2.JS Saoura              16   9  3  4  22-14  30
 3.USM Alger              16   7  6  3  22-14  27
 4.MC Alger               16   7  5  4  16-12  26
 5.MC Oran                16   6  7  3  19-13  25
 6.ES Sétif               16   6  7  3  15-10  25  [C]
 7.USM Bel-Abbès          16   6  5  5  20-17  23
 8.NA Hussein-Dey         16   4 10  2  15-12  22
 9.Paradou AC             16   6  4  6  14-14  22  [P]
10.DRB Tadjenant          16   4  6  6  17-18  18
11.CR Bélouizdad          16   3  9  4  11-16  18
12.Olympique Médéa        16   3  8  5  11-14  17
13.JS Kabylie             16   3  8  5  16-22  17
-------------------------------------------------
14.USM El Harrach         16   3  4  9  14-21  13
15.US Biskra              16   3  4  9  10-19  13  [P]
16.USM Blida              16   1  5 10  13-27   8  [P]

Round 1
[Aug 25]
CR Bélouizdad         2-0 USM Bel-Abbès         
O Médéa               1-1 DRB Tadjenant         
US Biskra             0-1 MC Alger              
CS Constantine        3-1 NA Hussein-Dey        
[Aug 26]
MC Oran               3-0 USM Blida             
ES Sétif              2-1 USM El Harrach        
JS Kabylie            1-1 JS Saoura             
USM Alger             2-1 Paradou AC            

Round 2
[Sep 7]
NA Hussein-Dey        1-1 USM Alger             
Paradou AC            1-0 MC Oran               
[Sep 8]
DRB Tadjenant         2-1 CS Constantine        
USM El Harrach        1-2 CR Bélouizdad         
[Sep 9]
USM Bel-Abbès         2-1 O Médéa               
USM Blida             2-3 JS Kabylie            
MC Alger              1-1 ES Sétif              
JS Saoura             2-0 US Biskra             

Round 3
[Sep 11]
USM Alger             1-1 DRB Tadjenant         
[Sep 12]
CR Bélouizdad         2-0 MC Alger              
[Sep 15]
O Médéa               1-0 USM El Harrach        
JS Kabylie            1-1 Paradou AC            
CS Constantine        1-0 USM Bel-Abbès         
JS Saoura             2-0 USM Blida             
[Sep 16]
MC Oran               0-0 NA Hussein-Dey        
ES Sétif              1-0 US Biskra             

Round 4
[Sep 22]
DRB Tadjenant         0-1 MC Oran               
NA Hussein-Dey        2-1 JS Kabylie            
Paradou AC            1-0 USM Blida             
[Sep 23]
ES Sétif              2-0 JS Saoura             
US Biskra             0-0 CR Bélouizdad         
USM El Harrach        1-1 CS Constantine        
[Oct 3]
USM Bel-Abbès         2-0 USM Alger             
MC Alger              0-0 O Médéa               

Round 5
[Sep 29]
O Médéa               1-2 US Biskra             
CS Constantine        1-0 MC Alger              
MC Oran               1-1 USM Bel-Abbès         
JS Saoura             2-0 Paradou AC            
[Sep 30]
USM Blida             2-2 NA Hussein-Dey        
CR Bélouizdad         0-0 ES Sétif              
JS Kabylie            1-0 DRB Tadjenant         
[Oct 24]
USM Alger             2-0 USM El Harrach        

Round 6
[Oct 12]
DRB Tadjenant         1-0 USM Blida             
NA Hussein-Dey        1-1 Paradou AC            
USM Bel-Abbès         4-1 JS Kabylie            
[Oct 13]
CR Bélouizdad         1-1 JS Saoura             
US Biskra             1-2 CS Constantine        
ES Sétif              0-0 O Médéa               
[Oct 14]
USM El Harrach        2-3 MC Oran               
[Nov 28]
MC Alger              0-2 USM Alger             

Round 7
[Oct 16]
Paradou AC            1-0 DRB Tadjenant         
[Oct 17]
MC Oran               0-0 MC Alger              
O Médéa               1-1 CR Bélouizdad         
USM Blida             2-2 USM Bel-Abbès         
JS Kabylie            2-1 USM El Harrach        
CS Constantine        2-1 ES Sétif              
JS Saoura             1-0 NA Hussein-Dey        
[Dec 5]
USM Alger             2-0 US Biskra             

Round 8
[Oct 20]
USM El Harrach        2-0 USM Blida             
[Oct 21]
DRB Tadjenant         1-1 NA Hussein-Dey        
CR Bélouizdad         0-0 CS Constantine        
O Médéa               2-0 JS Saoura             
US Biskra             2-2 MC Oran               
USM Bel-Abbès         0-1 Paradou AC            
MC Alger              2-0 JS Kabylie            
[Dec 12]
ES Sétif              1-2 USM Alger             

Round 9
[Oct 27]
CS Constantine        1-1 O Médéa               
JS Kabylie            0-0 US Biskra             
MC Oran               1-2 ES Sétif              
Paradou AC            2-3 USM El Harrach        
[Oct 28]
NA Hussein-Dey        1-1 USM Bel-Abbès         
USM Blida             1-2 MC Alger              
USM Alger             4-0 CR Bélouizdad         
JS Saoura             4-2 DRB Tadjenant         

Round 10
[Nov 3]
O Médéa               1-1 USM Alger             
US Biskra             2-0 USM Blida             
USM Bel-Abbès         1-1 DRB Tadjenant         
MC Alger              2-1 Paradou AC            
[Nov 4]
USM El Harrach        0-0 NA Hussein-Dey        
CS Constantine        4-2 JS Saoura             
[Nov 7]
CR Bélouizdad         0-0 MC Oran               
ES Sétif              0-0 JS Kabylie            

Round 11
[Nov 9]
NA Hussein-Dey        1-0 MC Alger              
Paradou AC            1-0 US Biskra             
[Nov 11]
DRB Tadjenant         1-1 USM El Harrach        
USM Blida             0-0 ES Sétif              
JS Kabylie            2-2 CR Bélouizdad         
MC Oran               2-0 O Médéa               
USM Alger             1-2 CS Constantine        
JS Saoura             1-0 USM Bel-Abbès         

Round 12
[Nov 16]
USM Alger             0-2 JS Saoura             
[Nov 17]
O Médéa               0-0 JS Kabylie            
USM El Harrach        1-2 USM Bel-Abbès         
CS Constantine        1-0 MC Oran               
MC Alger              2-1 DRB Tadjenant         
[Nov 18]
US Biskra             0-0 NA Hussein-Dey        
CR Bélouizdad         1-1 USM Blida             
ES Sétif              2-1 Paradou AC            

Round 13
[Dec 1]
DRB Tadjenant         3-1 US Biskra             
JS Kabylie            1-2 CS Constantine        
JS Saoura             1-0 USM El Harrach        
[Dec 2]
USM Blida             2-1 O Médéa               
MC Oran               1-1 USM Alger             
NA Hussein-Dey        0-0 ES Sétif              
USM Bel-Abbès         1-1 MC Alger              
Paradou AC            0-0 CR Bélouizdad         

Round 14
[Dec 7]	
MC Alger              2-0 USM El Harrach        
[Dec 8]
O Médéa               1-0 Paradou AC            
MC Oran               1-0 JS Saoura             
CS Constantine        1-1 USM Blida             
ES Sétif              2-0 DRB Tadjenant         
USM Alger             0-0 JS Kabylie            
[Dec 9]
US Biskra             2-1 USM Bel-Abbès         
CR Bélouizdad         0-2 NA Hussein-Dey        

Round 15
[Dec 15]
DRB Tadjenant         3-0 CR Bélouizdad         
JS Kabylie            3-3 MC Oran               
JS Saoura             1-1 MC Alger              
[Dec 16]
USM Blida             2-3 USM Alger             
USM El Harrach        1-0 US Biskra             
NA Hussein-Dey        2-0 O Médéa               
USM Bel-Abbès         2-1 ES Sétif              
Paradou AC            2-0 CS Constantine        

Halfway Table:

 1.CS Constantine         15   9  4  2  22-14  31
 2.JS Saoura              15   8  3  4  20-14  27
 3.USM Alger              15   7  5  3  22-14  26
 4.ES Sétif               15   6  6  3  15-10  24  [C]
 5.MC Alger               15   6  5  4  14-12  23
 6.MC Oran                15   5  7  3  18-13  22
 7.NA Hussein-Dey         15   4  9  2  14-11  21
 8.Paradou AC             15   6  3  6  14-14  21  [P]
 9.USM Bel-Abbès          15   5  5  5  19-17  20
10.CR Bélouizdad          15   3  9  3  11-15  18
11.DRB Tadjenant          15   4  5  6  17-18  17
12.JS Kabylie             15   3  8  4  16-20  17
13.Olympique Médéa        15   3  7  5  11-14  16
-------------------------------------------------
14.US Biskra              15   3  4  8  10-17  13  [P]
15.USM El Harrach         15   3  3  9  14-21  12
16.USM Blida              15   1  5  9  13-26   8  [P]

Round 16
[Jan 5]
DRB Tadjenant         0-0 O Médéa               
USM El Harrach        0-0 ES Sétif              
JS Saoura             2-0 JS Kabylie            
[Jan 6]
USM Blida             0-1 MC Oran               
MC Alger              2-0 US Biskra             
NA Hussein-Dey        1-1 CS Constantine        
USM Bel-Abbès         1-0 CR Bélouizdad         
Paradou AC            0-0 USM Alger             

Table:

 1.CS Constantine         16   9  5  2  23-15  32
 2.JS Saoura              16   9  3  4  22-14  30
 3.USM Alger              16   7  6  3  22-14  27
 4.MC Alger               16   7  5  4  16-12  26
 5.MC Oran                16   6  7  3  19-13  25
 6.ES Sétif               16   6  7  3  15-10  25  [C]
 7.USM Bel-Abbès          16   6  5  5  20-17  23
 8.NA Hussein-Dey         16   4 10  2  15-12  22
 9.Paradou AC             16   6  4  6  14-14  22  [P]
10.DRB Tadjenant          16   4  6  6  17-18  18
11.CR Bélouizdad          16   3  9  4  11-16  18
12.Olympique Médéa        16   3  8  5  11-14  17
13.JS Kabylie             16   3  8  5  16-22  17
-------------------------------------------------
14.USM El Harrach         16   3  4  9  14-21  13
15.US Biskra              16   3  4  9  10-19  13  [P]
16.USM Blida              16   1  5 10  13-27   8  [P]

Cross-Table:

Team            CC     JS     UA     MA     ES     MO     UB     NH     PA     DT     CB     OM     JK     UEH    UB     UB     
CS Constantine         4-2      -    1-0    2-1    1-0    1-0    3-1      -    17/03    -    1-1      -      -      -    1-1    
JS Saoura         -             -    1-1      -      -    1-0    1-0    2-0    4-2      -      -    2-0    1-0    2-0    2-0    
USM Alger       1-2    0-2             -      -      -      -    17/03  2-1    1-1    4-0      -    0-0    2-0    2-0      -    
MC Alger          -      -    0-2           1-1      -      -      -    2-1    2-1      -    0-0    2-0    2-0    2-0      -    
ES Sétif          -    2-0    1-2    17/03           -      -      -    2-1    2-0      -    0-0    0-0    2-1    1-0      -    
MC Oran           -    1-0    1-1    0-0    1-2           1-1    0-0    17/03    -      -    2-0      -      -      -    3-0    
USM Bel-Abbès     -      -    2-0    1-1    2-1      -             -    0-1    1-1    1-0    2-1    4-1      -      -      -    
NA Hussein-Dey  1-1      -    1-1    1-0    0-0      -    1-1           1-1      -      -    2-0    2-1      -      -      -    
Paradou AC      2-0      -    0-0      -      -    1-0      -      -           1-0    0-0      -      -    2-3    1-0    1-0    
DRB Tadjenant   2-1      -      -      -      -    0-1      -    1-1      -           3-0    0-0      -    1-1    3-1    1-0    
CR Bélouizdad   0-0    1-1      -    2-0    0-0    0-0    2-0    0-2      -      -             -      -    17/03    -    1-1    
Olympique Médéa   -    2-0    1-1      -      -      -    17/03    -    1-0    1-1    1-1           0-0    1-0    1-2      -    
JS Kabylie      1-2    1-1      -      -      -    3-3      -      -    1-1    1-0    2-2      -           2-1    0-0    17/03  
USM El Harrach  1-1      -      -      -    0-0    2-3    1-2    0-0      -      -    1-2      -      -           1-0    2-0    
US Biskra       1-2    17/03    -    0-1      -    2-2    2-1    0-0      -      -    0-0      -      -      -           2-0    
USM Blida         -      -    2-3    1-2    0-0    0-1    2-2    2-2      -      -      -    2-1    2-3      -      -           


Coupe Nationale d'Algerie

Regional stage
--------------

Blida
- - -

[Nov 3]
CRB Sendjas	  1-0 MS Cherchell
CRB Beni Tamou	  1-1 ES Firm		[aet; ES Firm on pen]
RC Arbaa	  0-1 CR Zaouia
IRB Bou Medfaa	  0-3 ASO Chlef
ESM Koléa	  2-2 CRB Attaf		[aet; ESM Koléa on pen]
[Nov 4]
WA Boufarik	  1-2 CRB Ain Oussera
RA Ain Defla	  3-2 ORB Oued Fodda
CRB Boukadir	  n/p MCB Oued Sly	[MCB Oued Sly qualified]
ES Berrouaghia	  0-1 SKAF Khemis
SC Ain Defla	  1-2 USMM Hadjout

[Nov 25]
CR Zaouia	  6-3 RA Ain Defla
SKAF Khemis	  1-3 ES Firm
ESM Koléa	  2-0 CRB Ain Oussera
CRB Sendjas	  4-4 USMM Hadjout	[aet; USMM Hadjout on pen]
ASO Chlef	  2-2 MCB Oued Sly	[aet; MCB Oued Sly on pen]

NB: winners qualifies to National stage

Alger
- - -

[Nov 3]
CA Kouba	  1-3 JS Hai Djabel
NARB Réghaia	  1-0 DRB Baraki
IBK El Khechna	  0-1 CRB Dar Beida
RC Kouba	  1-0 JS Tixeraine 	
MO Béjaia	  1-0 WAB Menial
US Oued Amizour	  0-0 MC Bouira		[1-0 aet]
US Beni Douala	  0-1 OS El Kseur
ES Ben Aknoun	  2-2 JSM Béjaia	[aet; ES Ben Aknoun on pen]
RC Boumerdes	  0-1 IB Lakhdaria
[Nov 4]
DRB Staoueli	  1-0 OMR El Annasser
MB Bouira	  1-2 Hydra AC		[aet]
ES Ghozlane	  1-1 EC Oued Smar	[aet; ES Ghozlane on pen]
AGS Belvedere	  3-2 ES Azeffoun
ESM Cheraga	  2-4 JSM Cheraga
US Soummam	  0-1 USMD Ben Khedda
ESM Boudouaou	  1-2 JS Azzazga

[Nov 25]
IB Lakhdaria	  1-0 US Oued Amizour	[aet]
DRB Staoueli	  1-1 JS Hai Djabel	[aet; DRB Staoueli on pen]
AGS Belvedere	  1-0 NARB Réghaia
RC Kouba	  1-0 USMD Ben Khedda
OS El Kseur	  2-5 MO Béjaia
Hydra AC	  0-2 ES Ghozlane
JS Azzazga	  1-3 ES Ben Aknoun
JSM Cheraga	  0-1 CRB Dar Beida

NB: winners qualifies to National stage

Annaba
- - -

[Nov 4]
CRB Drean	  1-2 CRB Heliopolis	[aet]
WR Tebessa	  2-2 IRB Belkheir	[aet: IRB Belkheir on pen]
ES Guelma	  1-2 MB Berrahal
ESB Besbes	  2-2 NASR El Fededjoudj[aet; ESB Besbes on pen]
IRB El Hadjar	  1-0 JSB Chebaita
ORB Boumahra	  1-1 AS Ben M’hidi	[aet; ORB Boumahra A on pen]
IH Chellala	  1-1 ESF Bir El Ater	[aet; ESF Bir El Ater on pen]

[Nov 25]
ESB Besbes	  0-0 ORB Boumahra	[aet; ESB Besbes on pen]
US Tebessa	  1-2 MB Berrahal
IRB El Hadjar	  1-1 ESF Bir El Ater	[aet; ESF Bir El Ater on pen]
USM Annaba	  2-1 CRB Heliopolis
Hamra Annaba	  1-1 IRB Belkheir	[aet; IRB Belkheir on pen]

NB: winners qualifies to National stage

Saïda
- - -

[Nov 3]
GC Mascara	  3-1 Bouhenni
IS Tighenif	  0-0 ARB Ghriss	[aet; ARB Ghriss on pen]
USB Tissemsilt	  1-4 SA Mohamadia
FCB Ouled Brahim  1-0 HB El Bordj
IRB Larjam	  1-0 CRB Froha
FCB Frenda	  0-1 CC Sig
JS Sig		  0-2 JSM Tiaret
[Nov 4]
MC El Bayadh	  2-0 NC Maoussa
IRB Ain El Hadjar 1-2 MB Hassasna
MC Saïda	  bye

[Nov 25]
MC Saïda	  2-1 FCB Ouled Brahim
JSM Tiaret	  1-1 SA Mohamadia	[aet; SA Mohamadia on pen]
MC El Bayadh	  2-1 GC Mascara
MB Hassasna	  2-0 IRB Larjam
ARB Ghriss	  2-1 CC Sig

NB: winners qualifies to National stage

Ouargla
- - - -

[Nov 3]
CM Sidi Amrane	  0-3 MB Hassi Messaoud
MC Mekhadma	  1-2 NRN Boughoufala	[aet]
IRB Aflou	  3-1 NT Souf
NRB Touggourt	  2-0 ESE Oued
[Nov 4]
NRT Mermad	  2-1 USB Hassi R'Mel
MB Rouissat	  0-1 US Souf
IRB Robbah	  1-0 A Sidi Mahdi	[aet]
CSSW Ilizi	  1-0 CR Beni Thour

[Nov 25]
NRT Mermad	  0-2 CSSW Ilizi
NRN Boughoufala	  2-2 MB Hassi Messaoud	[aet; MB Hassi Messaoud on pen]
NRB Touggourt	  3-0 IRB Robbah
US Souf		  2-1 IRB Aflou

NB: winners qualifies to National stage

Constantine
- - - - - -

[Nov 3]
MO Constantine	  0-0 SA Setif		[aet; SA Setif on pen] 
[Nov 4]
USM Setif	  1-0 FCB El Arch
AB Chelghoum Laid 3-2 USF Constantine
CRV Moussa	  1-1 NRB Grarem	[aet; CRV Moussa on pen] 
USM Ain Beida	  3-1 ASCO Zouaia
WA Constantine	  0-2 HB Chelghoum Laid
AS Khroub	  0-3 US El Milia
US Chaouia	  2-2 NRB Teleghma	[aet; NRB Teleghma on pen]
JSD Jijel	  1-0 MC Ain Smara
E Collo		  0-2 IRB Ain Lahdjar

[Nov 25]
JSD Jijel	  0-0 CRVM Jijel	[aet; CRVM Jijel on pen]
MC El Eulma	  3-1 IRB Ain Lahdjar
JSM Skikda	  0-0 USM Setif		[aet; JSM Skikda on pen]
AB Chelghoum Laid 0-2 AS Ain M’Lila
CRB Ain Fakroun	  0-1 NRB Teleghma
HB Chelghoum Laid 4-3 US El Milia
USM Ain Beida	  1-3 SA Setif

NB: winners qualifies to National stage

Batna
- - -

[Nov 3]
WR M’sila	  1-2 USM Khenchela
[Nov 4]
MB Barika	  1-1 AB Sidi Khaled	[aet; MB Barika on pen]
CRB Kais	  2-1 IRB Berhoum
AB Merouana	  0-2 CRB Ouled Djellal
O M’sila	  0-1 NRC Boudjelbana
CRB Ain Djasser	  0-2 NC Magra
AS Borj Ghedir	  1-1 IRB Khelil	[aet; IRB Khelil on pen]
US Toulga	  0-1 CR Borj Ghedir

[Nov 25]
CABB Arreridj	  4-0 CR Borj Ghedir
NRC Boudjelbana	  1-0 CRB Ouled Djellal
USM Khenchela	  2-1 CA Batna
A Bou Saada	  3-2 IRB Khelil
MB Barika	  1-2 NC Magra
CRB Kais	  bye

NB: winners qualifies to National stage

Oran
- -

[Nov 3]
WA Tlemcen	  3-0 IRB El Kerma
[Nov 4]
CRB Ben Badis	  0-0 WR Ouled Mimoune	[aet; WR Ouled Mimoune on pen]
IRB Maghnia	  1-0 US Remchi
ICS Tlemcen	  1-2 ASM Oran
ASS Azzouz	  0-2 ES Mostaganem
RCB Ouled Rhiou	  2-0 WHB Hadjar
ASB Maghnia	  0-1 CRB El Amria
JR Sidi Brahim	  0-0 WR Sebdou		[aet; WR Sebdou on pen]
RC Relizane	  2-0 WRB Djidiouia
CRB Ouarizane	  2-0 CRB Hennaya
CR Temouchent	  2-1 IRB Chetouane
CR Ben Daoudad	  1-0 SCM Oran
OM Arzew	  0-0 MB Sidi Chami	[aet; OM Arzew on pen]
Benabdemalek	  0-2 C Ouled Boudjemaa

[Nov 25]
IRB Maghnia	  0-1 WA Tlemcen
RCB Ouled Rhiou	  3-0 WR Sebdou
ASM Oran	  1-0 OM Arzew
RC Relizane	  3-2 ES Mostaganem	[aet]
WR Ouled Mimoune  2-0 CR Ben Daoudad
CRB Ouarizane	  0-1 CRB El Amria
CR Temouchent	  3-1 C Ouled Boudjemaa

NB: winners qualifies to National stage

Région de Bechar, Adrar and Tindouf 
- - - - - - - - - - - - - - - - - -

[Nov 25]
CRB Adrar	  0-1 CRB Ain Sefra

NB: winner qualifies to National stage


National stage
--------------

Ligue 1		16 teams
Ligue 2		11
DNA		15
Inter Régions    9
Régionale 1	 8
Régionale 2	 3
Wilaya		 1

Ligue 1 Mobilis:
USM ALGER, MC ALGER, ES SETIF, JS KABYLIE, CS CONSTANTINE, MC ORAN, US BISKRA, 
USM BLIDA, OLYMPIQUE MEDEA, NA HUSSEIN DEY, CR BELOUIZDAD, PARADOU AC, 
JS SAOURA, DRB TAJENANET, USM EL HARRACH, USM BEl-ABBES.

Ligue d'Alger:
IB LAKHDARIA (DNA), DRB STAOUELI (régionale 2), AGS BELVEDERE (régionale 2), 
RC KOUBA (Ligue2), MO BEJAIA (Ligue 2), ES GHOZLANE (régionale 1), 
ES BEN AKNOUN (DNA), CRB DAR EL BEIDA (DNA).

Ligue d'Oran:
WA TLEMCEN (Ligue 2), RCB OUED RHIOU (DNA), ASM ORAN (Ligue 2), RC RELIZANE (Ligue 2), 
WB OULED MIMOUNE (régionale 1), CRB El AMRIA (Régionale 1 ), CR TEMOUCHENT (Inter régions).

Ligue de Saïda:
MC SAIDA (Ligue 2), SA MOHAMADIA (DNA), MCE BAYDH (régionale 1), MB HASSASNA (DNA), 
ARB GHRISS (Inter régions).

Ligue d’Ouargla:
CSSW ILIZI (régionale 1) MB HASSI MESSAOUD (Inter régions), NRB TOUGGOURT (DNA), 
US SOUF (Inter régions).

Ligue de Blida:
CR ZAOUIA (régional 1), ES FIRM (Wilaya), ESM KOLEA (DNA), USMM Hadjout (DNA), 
MCB OULED SLY (Inter régions).

Ligue d’Annaba:
ESB BESBES (Inter régions), MB BERRAHAL (régionale 1), ESF BIR El ATER (régionale 2), 
USM ANNABA (DNA), IRB BELKHEIR (régionale 1).

Ligue de Constantine:
CRVM JIJEL (DNA), MC EL EULMA (Ligue 2), JSM SKIKDA (Ligue 2), AS AIN MLILA (Ligue 2), 
NRB TELEGHMA (Inter régions), HB CHELGHOUM LAID (DNA), SA SETIF (Inter régions),

Ligue de Batna:
CABB Arreridj (Ligue2), NRC BOUDJELBANA (Inter régions), USM KHENCHELA (DNA), 
AMEL BOUSAADA (Ligue 2), NC MAGRA (DNA), CRB KAIS (DNA).

Région de Béchar:
CRB AIN SEFRA (régionale).


1/32 final
[Dec 28]
MC Oran 		1-0 MCB Oued-Sly
JS Kabylie 		1-0 ES Ben-Aknoun
[Dec 29]
CS Constantine 		2-1 NA Hussein-Dey
CR Témouchent 		0-0 USM Blida			[aet; 4-5 pen]
AS Ain-M'lila 		1-0 CA Boudj Bou Arreridj
USM Alger 		1-0 ES Firme
DRB Staoueli 		0-2 O. Médéa
ES Besbes 		0-0 US Souf			[1-1 aet; 4-3 pen]
DRB Tadjenanet 		3-0 CRB El-Amria
MC El Eulma 		0-3 Paradou AC
USM Bel-Abbes 		0-0 HB Chelghoum-Laid		[aet; 3-1 pen]
ESM Koléa 		1-3 MO Bejaia
ES Sétif 		2-0 MB Hassi Messaoud
NRC Boudjelbana 	1-1 CRB Dar El Beida		[1-2 aet]
[Dec 30]
NC Magra		1-0 USM Khenchela
IB Lakhdaria 		1-0 AGS Belvedère
CRB Kais 		2-1 CR Village Moussa
IRB Belkheir 		2-0 WB Ouled Mimoune
SA Mohammadia 		1-2 JS Saoura
RC Relizane 		2-2 NRB Teleghma		[aet; 6-7 pen]
NRB Touggourt 		0-0 USM El Harrach		[aet; 2-4 pen]
MC El Bayadh 		1-0 USM Annaba
GC Ain Safra 		0-1 A Bou Saada
MC Alger 		4-0 WA Tlemcen
MC Saida 		4-0 RC Kouba
CSSW Illizi 		2-1 ESF Bir El-Ater
US Biskra 		3-0 JSM Skikda
CR Belouizdad 		3-0 ARB Ghris
CR Zaouia 		1-1 ES Sour El Ghozlane		[aet; 5-4 pen]
SA Sétif 		0-2 ASM Oran
[Jan 1]
USMM Hadjout 		1-1 RCB Oued R'hiou		[1-2 aet]
[Jan 2]
MB Hessasna 		3-0 MB Berrahal

1/16 final
[Jan 11]
CRB Dar El Beida	1-0 ES Besbes
[Jan 12]
MC El Bayadh		0-0 Paradou AC			[1-1 aet; 4-3 pen]
IRB Belkheir		0-0 O. Médéa			[aet; 7-6 pen]
AS Ain-M'lila		0-0 IB Lakhdaria		[aet; 3-0 pen]
DRB Tadjenanet		2-1 MC Saida
MB Hessasna		1-1 MO Bejaia			[1-2 aet]
CR Zaouia		1-0 NC Magra
CR Belouizdad		2-0 CSSW Illizi
[Jan 13]
A Bou Saada		0-1 MC Alger
US Biskra		1-0 USM El Harrach
USM Blida		2-0 ASM Oran
JS Kabylie		2-0 RCB Oued R'hiou
NRB Teleghma		0-1 MC Oran
CRB Kais		0-2 USM Bel-Abbes
[Jan 15]
JS Saoura		1-0 ES Sétif
[Jan 16]
USM Alger		1-0 CS Constantine


2ème Division

Table:

 1.AS Ain M'lila          16  10   2   4  23-12  32 
 2.MO Béjaïa              16   8   5   3  19-11  29 
 3.JSM Skikda             16   9   2   5  19-11  29 
---------------------------------------------------
 4.CA Bordj Bou Arréridj  16   8   4   4  20-12  28 
 5.ASO Chlef              16   7   7   2  18-11  28 
 6.JSM Béjaïa             16   8   3   5  21-17  27 
 7.RC Relizane            16   7   5   4  17-14  26 
 8.ASM Oran               16   7   4   5  16-16  25 
 9.GC Mascara             16   4   6   6  16-19  18 
10.MC Saïda               16   4   5   7  10-19  17 
11.A Bou Saada            16   4   5   7  10-16  17 
12.WA Tlemcen             16   4   5   7  10-13  17 
13.RC Kouba               16   4   5   7  16-20  17 
---------------------------------------------------
14.MC El Eulma            16   3   5   8  10-20  14 
15.CRB Aïn Fakroun        16   3   4   9  13-21  13 
16.CA Batna               16   2   5   9  10-16  11 


Team                  AAM    MB     JS     CBB    AC     JB     RR     AO     GM     MS     ABS    WT     RK     MEE    CAF    CB     
AS Ain M'lila                1-0      -      -      -    1-0    2-0      -    0-1    1-0    5-1    1-1      -      -      -    2-0    
MO Béjaïa               -           1-0      -    3-1    2-0    2-2    0-0    4-2      -    1-0      -    16/03    -      -      -    
JSM Skikda            2-0      -           2-1      -      -      -    1-2      -      -    1-0    1-0      -    1-0    4-0    1-0    
CA Bordj Bou Arréridj 2-0    1-2    16/03           -      -      -      -      -    4-0    1-0    2-1    1-0      -    2-1    0-0    
ASO Chlef             1-0      -    0-0    0-0             -      -    2-0    2-0      -      -    2-0      -    2-1    1-0      -    
JSM Béjaïa              -      -    2-1    1-2    1-1           1-0    3-1      -      -      -    1-0      -    3-0    2-0      -    
RC Relizane           16/03    -    2-1    1-0    0-0    3-3           1-0      -      -      -    1-0    1-0    3-1      -      -    
ASM Oran              1-4    1-0      -    1-0      -      -      -             -    3-0      -    1-1      -    2-1    2-1    1-0    
GC Mascara              -      -    1-2    1-1    2-2    2-1    0-0    0-0             -      -      -    3-1    3-0      -    16/03  
MC Saïda                -    0-0    1-0      -    1-1    0-1    1-0      -    2-0           2-0      -      -    0-0      -      -    
A Bou Saada             -      -    0-1      -    2-0    1-1    0-0    0-0    0-0    16/03           -    4-1    0-0      -      -    
WA Tlemcen            0-1    1-0      -      -    16/03    -      -      -    1-0    3-1    0-1           1-1      -    1-0    0-0    
RC Kouba              2-2    0-1    1-1      -    0-2    0-1      -    2-1      -    3-0      -      -             -    1-0    2-0    
MC El Eulma           0-1    0-1      -    2-2      -      -      -    16/03    -    2-1      -    0-0    1-1           1-0    1-0    
CRB Aïn Fakroun       1-2    2-2      -      -      -    16/03  1-0      -    1-1    0-0    3-0      -    1-1      -           2-1    
CA Batna                -    0-0      -    0-1    1-1    3-0    2-3      -    2-0    1-1    0-1      -      -      -      -           


2016/17.

list of champions.

list of cup finals.


About this document

Prepared and maintained by José Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: José Batalha
Last updated: 18 Jan 2018

(C) Copyright José Batalha and RSSSF 2017/18
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.