Algeria 1963/64


Regional Leagues
Championship Playoff
Coupe d'Algérie
Second Level Leagues

Regional Leagues

NB: 3-2-1 points system in all leagues

Ligue d'Alger | Ligue d'Oran | Ligue de Constantine

Ligue d'Alger

Reported Final Table:

 1.NA Hussein Dey     30  19  7  4  72-29  75   Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.CR Belouizdad      30  19  7  4  72-24  75   
 3.USM Alger          30  19  6  4  69-23  74
 4.USM Blida          30  18  6  6  46-28  72
 5.MC Alger           30  18  5  7  52-28  71
----------------------------------------------
 6.OM Ruisseau        30  15  7  8  46-39  67     
 7.WA Boufarik        30  14  6 10  47-38  64
 8.JS Kabylie         30  10 11  9  32-36  61
 9.JS El Biar         30  11  7 12  44-43  59 
10.USM Maison-Carrée  30   9 11 10  40-41  59 
11.OM Saint-Eugène    30   8 10 12  31-43  57  [?!]
12.AS Orléansville    30   7  8 15  20-53  52
13.ASPTT Alger        30   5  8 17  28-64  48 
14.USM Marengo        30   6  3 21  21- ?  45
15.RC Arba            30   1  8 21  27-74  40
16.S.Guyotville       30   2  5 23  16-82  39   

NB: three more losses than wins; odd number of draws

NB: Rank 1 to 5 play first division next season.
    Rank 6 to 16 played second division. 

Known Results

Round 1 [Sep 21]
USM Blida		4-1 ASPTT Alger
Guyotville		0-0 AS Orléansville
NA Hussein Dey  	2-1 JS El-Biar
OM Saint-Eugène 	0-0 JS Kabylie
USM Maison Carrée 	2-0 MC Alger
USM Alger		3-0 OM Ruisseau
CR Belcourt		3-0 WA Boufarik

Round 2  [Sep 28] 
ASPTT Alger		1-1 OM Ruisseau
AS Orléansville  	0-4 JS El-Biar
MC Alger  		0-4 CR Belcourt
NA Hussein Dey  	4-2 OM Saint-Eugène
RC Arbaa  		2-2 S Guyotville
USM Alger  		4-1 USM Maison Carrée
JS Kabylie  		0-4 WA Boufarik
USM Blida  		 -  USM Marengo

Round 3 [Oct 6] 
AS Orléansville  	1-1 ASPTT Alger
CR Belcourt  		2-2 OM Ruisseau
OM Saint-Eugène  	0-1 JS El-Biar
JS Kabylie   		0-0 USM Marengo
MC Alger  		5-1 RC Arbaa
USM Maison Carrée  	2-5 NA Hussein Dey
S Guyotville  		0-4 USM Blida
WA Boufarik  		1-1 USM Alger

Round 4 [Oct 13]
ASPTT Alger 	 	1-1 JS Kabylie
AS Orléansville  	0-0 MC Alger
JS El-Biar  		2-2 CR Belcourt
RC Arbaa  		1-3 NA Hussein Dey
OM Saint-Eugène  	5-1 Guyotville
USM Alger  		6-0 USM Marengo
USM Blida  		3-1 USM Maison Carrée
OM Ruisseau	  	1-0 WA Boufarik

Round 5 [Oct 20]			
JS El-Biar 		3-2 ASPTT Alger
JS Kabylie  		3-2 AS Orléansville
CR Belcourt  		4-0 OM Saint-Eugène
MC Alger  		2-1 OM Rouiseau
NA Hussein Dey  	1-1 USM Alger
USM Maison Carrée  	1-0 RC Arbaa
WA Boufarik  		2-1 USM Blida
Guyotville  		 -  USM Marengo

Round 6 [Oct 27]
ASPTT Alger  Alger	1-3 NA Hussein Dey
AS Orléansville  	1-0 RC Arbaa
JS Kabylie  		0-3 CR Belcourt
OM Ruisseau	  	2-1 Guyotville
OM Saint-Eugène  	0-0 USM Maison Carrée
USM Blida   		0-4 USM Alger
WA Boufarik  		2-3 MC Alger
USM Marengo 		 -  JS El-Biar

Round 7 [Nov 31]
USM Maison Carrée  	2-3 ASPTT Alger
OM Saint-Eugène    	4-1 AS Orléansville
JS El-Biar  		1-1 MC Alger
USM Alger  		3-2 JS Kabylie
Guyotville   		0-9 NA Hussein Dey
RC Arbaa    		2-2 USM Blida
WA Boufarik    		3-0 OM Saint-Eugène
USM Marengo 		 -  CR Belcourt

Round 8 [Nov 17]
ASPTT Alger		0-2 OM Saint-Eugène
S Guyotville  		1-6 CR Belcourt
RC Arbaa  		3-4 JS El-Biar
JS Kabylie  		1-1 USM Blida
MC Alger  		3-0 USM Alger
OM Ruisseau	  	0-1 NA Hussein Dey
USM Maison Carrée  	0-0 WA Boufarik
AS Orléansville  	 -  USM Marengo

Round 9 [Nov 24]
RC Arbaa   		1-1 ASPTT Alger
AS Orléansville  	1-0 USM Maison Carrée
CR Belcourt  		1-0 USM Blida    
JS El-Biar  		0-0 USM Alger
NA Hussein Dey  	3-0 JS Kabylie
OM Saint-Eugène  	1-0 MC Alger
WA Boufarik  		2-1 Guyotville
USM Marengo 		 -  OM Ruisseau

Round 10 [Dec 8] 
ASPTT Alger		1-0 Guyotville
USM Alger  		0-0 AS Orléansville
CR Belcourt  		6-3 RC Arbaa
OM Ruisseau	  	2-0 JS Kabylie
MC Alger  		5-1 NA Hussein Dey
USM Blida  		3-0 OM Saint-Eugène
JS El-Biar  		0-1 WA Boufarik
USM Marengo 		 -  USM Maison Carrée

Round 11 [Dec 22] 
AS Orléansville   	1-1 OM Saint-Eugène
USM Alger  		1-0 CR Belcourt
Guyotville   		0-1 JS El-Biar
RC Arbaa  		0-2 JS Kabylie
MC Alger  		awd USM Marengo		[awarded 3-0]
USM Blida  		1-1 NA Hussein Dey
USM Maison Carrée  	2-3 OM Ruisseau
WA Boufarik  		1-2 ASPTT Alger

Round 12 [Dec 29]
ASPTT Alger		2-4 USM Alger
AS Orléansville  	0-2 USM Blida
CR Belcourt  		3-1 USM Maison Carrée
JS Kabylie  		1-0 JS El-Biar
Guyotville  		0-1 MC Alger
NA Hussein Dey  	5-2 USM Marengo
OM Saint-Eugène  	2-2 OM Ruisseau
WA Boufarik  		4-1 RC Arbaa

Round 13 [Jan 2]
CR Belcourt  		3-0 AS Orléansville
JS El-Biar  		0-1 USM Blida
JS Kabylie  		0-0 MC Alger
RC Arbaa  		1-3 OM Ruisseau
OM Saint-Eugène  	0-0 USM Alger
USM Maison Carrée  	2-0 Guyotville
NA Hussein Dey  	2-2 WA Boufarik
ASPTT Alger		 -  USM Marengo

Round 14 [Jan 26] 
ASPTT Alger		1-3 CR Belcourt
AS Orléansville  	0-3 NA Hussein Dey
OM Ruisseau	  	1-0 JS El-Biar
JS Kabylie  		1-1 USM Maison Carrée
USM Blida  		0-0 MC Alger  
RC Arbaa  		1-3 OM Saint-Eugène
USM Alger  		2-0 Guyotville
USM Marengo 		0-3 WA Boufarik

Round 15 [Feb 20] 
MC Alger  		4-1 ASPTT Alger
CR Belcourt    		1-1 NA Hussein Dey
JS El-Biar 		2-2 USM Maison Carrée
Guyotville		0-2 JS Kabylie
USM Blida  		0-2 OM Ruisseau
RC Arbaa  		0-5 USM Alger
WA Boufarik  		 -  AS Orléansville
OM Saint-Eugène  	awd USM Marengo		[awarded 3-0]

Round 16 [Feb 16] 
JS Kabylie   		2-2 OM Saint-Eugène
MC Alger  		0-1 USM Maison Carrée
OM Ruisseau	   	3-2 USM Alger   
RC Arbaa   		awd USM Marengo 	[awarded 3-0]
ASPTT Alger		 -  USM Blida
AS Orléansville    	 -  Guyotville
JS El-Biar   		 -  NA Hussein Dey
WA Boufarik   		 -  CR Belcourt

Round 17 [Mar 1] 
CR Belcourt  		1-0 MC Alger
USM Marengo 		1-1 USM Blida
WA Boufarik  		3-1 JS Kabylie
USM Maison Carrée  	 -  USM Alger
OM Ruisseau	  	 -  ASPTT Alger
JS El-Biar  		 -  AS Orléansville   
OM Saint-Eugène  	 -  NA Hussein Dey
Guyotville  		 -  RC Arbaa    

Round 18 [Mar 8]
RC Arbaa  		0-2 MC Alger
USM Alger  		2-0 WA Boufarik
USM Marengo 		awd JS Kabylie          [awarded 0-3]	
ASPTT Alger		 -  AS Orléansville
OM Ruisseau	  	 -  CR Belcourt
JS El-Biar  		 -  OM Saint-Eugène
NA Hussein Dey  	 -  USM Maison Carrée
USM Blida  		 -  Guyotville

Round 19 [Mar 15]
JS Kabylie  		2-0 ASPTT Alger
MC Alger  		2-1 AS Orléansville
CR Belcourt  		 -  JS El-Biar
NA Hussein Dey  	 -  RC Arbaa
Guyotville		 -  OM Saint-Eugène
USM Marengo 		 -  USM Alger
USM Maison Carrée  	 -  USM Blida
WA Boufarik  		 -  OM Ruisseau

Round 20 [Apr 5] 
AS Orléansville  	0-0 JS Kabylie
OM Ruisseau	  	1-3 MC Alger
USM Alger  		3-0 NA Hussein Dey
ASPTT Alger  		 -  JS El-Biar  
OM Saint-Eugène  	 -  CR Belcourt
RC Arbaa  		 -  USM Maison Carrée
USM Marengo 		 -  Guyotville 
USM Blida  		 -  WA Boufarik

Round 21 [Apr 12] 
USM Alger  		2-0 USM Blida
CR Belcourt  		1-1 JS Kabylie
MC Alger  		2-1 WA Boufarik
NA Hussein Dey  	 -  ASPTT Alger
RC Arbaa  		 -  AS Orléansville
JS El-Biar  		 -  USM Marengo
Guyotville		 -  OM Ruisseau
USM Maison Carrée  	 -  OM Saint-Eugène

Round 22 [Apr 19]
MC Alger  		4-1 JS El-Biar
JS Kabylie  		3-1 USM Alger
ASPTT Alger  		 -  USM Maison Carrée
AS Orléansville  	 -  OM Ruisseau
CR Belcourt  		 -  USM Marengo
NA Hussein Dey  	 -  Guyotville   
USM Blida  		 -  RC Arbaa
OM Saint-Eugène  	 -  WA Boufarik

Round 23 [Apr 22]
USM Alger  		0-0 MC Alger
USM Blida  		1-0 JS Kabylie
OM Saint-Eugène  	 -  ASPTT Alger
USM Marengo 		 -  AS Orléansville
CR Belcourt  		 -  Guyotville
JS El-Biar  		 -  RC Arbaa
NA Hussein Dey  	 -  OM Ruisseau
WA Boufarik  		 -  USM Maison Carrée

Round 24 [Apr 26]
USM Alger  		2-0 JS El-Biar
JS Kabylie  		2-1 NA Hussein Dey
MC Alger  		1-0 OM Saint-Eugène
ASPTT Alger		 -  RC Arbaa
USM Maison Carrée  	 -  AS Orléansville
USM Blida  		 -  CR Belcourt
OM Ruisseau	  	 -  USM Marengo
Guyotville  		 -  WA Boufarik

Round 25 [May 3]
AS Orléansville  	0-2 USM Alger
JS Kabylie  		0-0 OM Ruisseau
NA Hussein Dey  	4-0 MC Alger
Guyotville		 -  ASPTT Alger
RC Arbaa   		 -  CR Belcourt
OM Saint-Eugène  	 -  USM Blida
USM Maison Carrée  	 -  USM Marengo
WA Boufarik 		 -  JS El-Biar

Round 26 [May 10]
CR Belcourt   		1-3 USM Alger
JS Kabylie  		3-1 RC Arbaa
USM Marengo 		awd MC Alger    	[awarded 0-3]  
OM Saint-Eugène  	 -  AS Orléansville
JS El-Biar   		 -  Guyotville
NA Hussein Dey  	 -  USM Blida
OM Ruisseau	  	 -  USM Maison Carrée
ASPTT Alger  		 -  WA Boufarik    

Round 27 [May 21]
USM Alger  		5-0 ASPTT Alger
JS El-Biar   		3-0 JS Kabylie
MC Alger  		5-1 Guyotville
USM Blida  		 -  AS Orléansville
USM Maison Carrée  	 -  CR Belcourt
USM Marengo 		 -  NA Hussein Dey
OM Ruisseau	  	 -  OM Saint-Eugène
RC Arbaa  		 -  WA Boufarik

Round 28 [May 24]
MC Alger 		2-0 JS Kabylie
USM Alger  		4-0 OM Saint-Eugène
USM Marengo 		 -  ASPTT Alger
AS Orléansville  	 -  CR Belcourt
USM Blida  		 -  JS El-Biar
OM Ruisseau	  	 -  RC Arbaa
Guyotville  		 -  USM Maison Carrée
WA Boufarik  		 -  NA Hussein Dey

Round 29 [May 31]
USM Maison Carrée 	1-1 JS Kabylie
MC Alger  		2-2 USM Blida
Guyotville		1-5 USM Alger
CR Belcourt  		 -  ASPTT Alger
NA Hussein Dey  	 -  AS Orléansville
JS El-Biar  		 -  OM Ruisseau
OM Saint-Eugène  	 -  RC Arbaa   
WA Boufarik  		 -  USM Marengo

Round 30 [Jun 6]
ASPTT Alger  Alger 	1-5 MC Alger
NA Hussein Dey    	2-0 CR Belcourt
JS Kabylie   		4-0 Guyotville
OM Ruisseau	  	4-2 USM Blida
USM Marengo 		0-0 OM Saint-Eugène
USM Alger  		3-1 RC Arbaa
AS Orléansville  	4-3 WA Boufarik
USM Maison Carrée   	 -  JS El-Biar

Ligue d'Oran

Reported Final Table:

 1.ASM Oran	      32  21  8	 3  76-27  82  [1 1 0 3-2] Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.MC Oran	      32  22  6	 4  72-31  82  [0 1 1 2-3]
 3.MC Saïda	      32  18  9	 5  73-36  77   
 4.ES Mostaganem      32  18  6	 8  66-43  74   
 5.JSM Tiaret         32  15  8	 9  67-35  69  [-1]
---------------------------------------------
 6.SCM Oran	      32  12 11	 9  59-61  61
 7.Perrégauloise GS   32  12 10	10  53-60  66
 8.CC Sig	      32  12  9	11  42-39  65
 9.GC Mascara         32  10 13	 9  41-38  65
10.RC Oran            32  12  8	12  53-59  64
11.USM Bel-Abbès      32  10 11	11  38-39  63
12.CR Témouchent      32  10 10	12  36-52  62
13.CA Planteurs       32   9 10	13  37-51  60
14.RC Relizane        32   6 15	11  36-40  59
15.OM Arzew           32   5  8	19  40-73  50
16.EM Oran            32   3 10	19  26-54  48
17.WA Tlemcen         32   1  4	27  14-75  38  

NB: four more wins than losses; total goal difference +16

NB: Rank 1 to 5 play first division next season.
    Rank 6 to 17 play second division. 

Round 1 [Sep 8]
USM Bel-Abbès	   	1-0 ASM Oran
SCM Oran	   	1-0 MC Oran
ES Mostaganem	   	3-0 OM Arzew
RC Relizane	   	2-2 CR Témouchent
Perrégault GS	   	1-5 MC Saïda
RC Oran		   	1-0 JSM Tiaret
EM Oran		   	0-0 GC Mascara
CC Sig		  	3-0 WA Tlemcen
CA Planteurs            bye

Round 2 [Sep 15]
CA Planteurs	   	2-1 USM Bel-Abbès
MC Oran		   	2-0 WA Tlemcen
CC Sig		   	3-2 ES Mostaganem
ASM Oran	   	4-1 EM Oran
MC Saïda	   	4-0 SCM Oran
OM Arzew	   	5-4 RC Relizane
CR Témouchent	   	2-2 RC Oran
GC Mascara	   	0-0 Perrégault GS
JSM Tiaret              bye

Round 3 
[Sep 22]
SCM Oran	   	1-4 CC Sig
EM Oran		   	2-2 MC Saïda
Perrégault GS	   	2-1 ASM Oran
ES Mostaganem	   	2-3 MC Oran
JSM Tiaret	   	2-0 RC Relizane
WA Tlemcen	   	2-0 OM Arzew
CA Planteurs	   	0-0 CR Témouchent
[Mar 12]
USM Bel-Abbès	   	0-0 GC Mascara 
RC Oran                 bye			

Round 4 
[Sep 29]
CC Sig	  	   	1-0 CA Planteurs
MC Saïda	   	3-1 WA Tlemcen
ASM Oran	   	1-0 SCM Oran
MC Oran		   	2-1 EM Oran
GC Mascara	   	2-1 ES Mostaganem
RC Oran		   	4-0 Perrégault GS
OM Arzew	   	1-2 JSM Tiaret
[Mar 26]
RC Relizane        	1-1 USM Bel-Abbès
CR Témouchent           bye			

Round 5 [Oct 6]
EM Oran		   	0-1 CC Sig
CA Planteurs	   	2-2 Perrégault GS
SCM Oran	   	2-2 GC Mascara
OM Arzew	   	1-2 RC Oran
ES Mostaganem	   	4-0 JSM Tiaret
USM Bel-Abbès	   	1-2 MC Saïda
CR Témouchent	   	1-1 MC Oran
WA Tlemcen	   	2-4 ASM Oran
RC Relizane             bye		

Round 6 [Oct 13]
ASM Oran	   	2-1 CR Témouchent
JSM Tiaret	   	1-0 CC Sig
RC Relizane	   	1-1 SCM Oran
MC Saïda	   	1-0 CA Planteurs
Perrégault GS	   	1-2 ES Mostaganem
RC Oran		   	2-2 EM Oran
GC Mascara	   	awd WA Tlemcen          [awarded 3-0, forfait WAT]	
MC Oran		   	1-1 USM Bel-Abbès
replay
MC Oran		   	4-2 USM Bel-Abbès
OM Arzew                bye			

Round 7 [Oct 27]
CC Sig		   	0-3 MC Saïda
CA Planteurs	   	0-7 ASM Oran
EM Oran		   	1-1 RC Relizane
CR Témouchent	   	2-0 GC Mascara
Perrégault GS	   	0-3 MC Oran
SCM Oran	   	2-2 RC Oran
JSM Tiaret	   	2-1 WA Tlemcen
[May 17]
USM Bel-Abbès	   	2-0 OM Arzew
ES Mostaganem           bye		

Round 8 [Nov 3]
MC Saïda	   	0-2 CR Témouchent
ASM Oran	   	9-1 OM Arzew
ES Mostaganem	   	3-2 EM Oran
WA Tlemcen	   	0-1 USM Bel-Abbès
SCM Oran	   	5-1 Perrégault GS
RC Oran		   	5-0 RC Relizane
JSM Tiaret	   	3-2 MC Oran
GC Mascara	   	3-1 CA Planteurs
CC Sig                  bye		

Round 9 
[Nov 10]
RC Oran		   	2-2 MC Saïda
CR Témouchent	   	0-1 ES Mostaganem
Perrégault GS	   	1-2 CC Sig
OM Arzew	   	0-1 CA Planteurs
MC Oran		   	2-1 GC Mascara
EM Oran		   	2-2 USM Bel-Abbès
JSM Tiaret	   	2-3 SCM Oran
[Feb 23]
RC Relizane	   	0-0 ASM Oran
WA Tlemcen              bye			

Round 10 
[Nov 24]
ASM Oran	   	2-0 RC Oran
CR Témouchent	   	3-0 EM Oran
RC Relizane	   	0-0 WA Tlemcen
MC Saïda	   	1-1 JSM Tiaret
CA Planteurs	   	2-1 ES Mostaganem
OM Arzew	   	2-2 Perrégault GS
[Feb 23]
GC Mascara	   	1-1 CC Sig
[May 1]
USM Bel-Abbès	   	1-0 SCM Oran
MC Oran                 bye			

Round 11 [Dec 1]
MC Saïda	   	1-4 ASM Oran
EM Oran		   	1-1 WA Tlemcen
Perrégault GS	   	1-1 CR Témouchent
ES Mostaganem	   	5-1 RC Relizane
CA Planteurs	   	0-0 JSM Tiaret
GC Mascara	   	4-1 RC Oran
MC Oran		   	1-0 OM Arzew
[Apr 22]
CC Sig		   	2-2 USM Bel-Abbès
SCM Oran                bye			

Round 12 
[Dec 29]
ASM Oran	   	2-2 CC Sig
R.S.O	           	0-0 CA Planteurs
CR Témouchent	   	3-2 OM Arzew	
WA Tlemcen	   	awd Perrégault GS       [awarded 0-3, WAT suspended]
JSM Tiaret	   	3-3 GC Mascara
[Feb 23]
ES Mostaganem	   	4-0 USM Bel-Abbès
[May 1]
RC Relizane	   	0-0 MC Oran
[May 14]
SCM Oran	   	3-1 EM Oran
MC Saïda                bye			

Round 13 [Jan 5]
MC Oran		   	1-1 RC Oran
EM Oran		   	awd CA Planteurs	[awarded 3-0] 
WA Tlemcen	   	0-1 ES Mostaganem
CC Sig		   	2-0 RC Relizane
GC Mascara	   	1-1 MC Saïda
JSM Tiaret	   	2-2 ASM Oran
USM Bel-Abbès	   	2-2 CR Témouchent
OM Arzew	   	1-1 SCM Oran
Perrégault GS           bye	

Round 14 [Jan 19]
CA Planteurs	   	1-1 RC Relizane
OM Arzew	   	2-2 EM Oran
ASM Oran	   	3-0 ES Mostaganem
MC Saïda	   	2-2 MC Oran
CC Sig		   	1-1 RC Oran
Perrégault GS	   	4-1 USM Bel-Abbès
CR Témouchent	   	1-1 JSM Tiaret
SCM Oran	   	4-0 WA Tlemcen
GC Mascara              bye		

Round 15 [Jan 26]
RC Oran		   	2-2 ES Mostaganem
CA Planteurs	   	1-6 SCM Oran
JSM Tiaret	   	3-0 EM Oran
RC Relizane	   	3-4 Perrégault GS
ASM Oran	   	1-1 GC Mascara
OM Arzew	   	0-1 MC Saïda
MC Oran		   	1-0 CC Sig	
WA Tlemcen	   	awd CR Témouchent    	[awarded 0-3, abandoned at 1-2 in 80' due to pitch invasion,
						 WAT suspended for several matches]	                                      
USM Bel-Abbès           bye	

Round 16 [Feb 9]
ASM Oran	   	2-2 MC Oran
SCM Oran	   	0-0 ES Mostaganem
USM Bel-Abbès	   	2-2 RC Oran
MC Saïda	   	1-1 RC Relizane
CC Sig		   	0-1 CR Témouchent
JSM Tiaret	   	3-0 Perrégault GS
GC Mascara	   	2-1 OM Arzew
WA Tlemcen	   	awd CA Planteurs	[awarded 0-3]	
EM Oran                 bye

Round 17 [Feb 16]
ES Mostaganem	   	2-1 MC Saïda
RC Relizane	   	0-0 GC Mascara
CR Témouchent	   	2-1 SCM Oran
OM Arzew	   	0-2 CC Sig
MC Oran		   	2-0 CA Planteurs
Perrégault GS	   	2-0 EM Oran
USM Bel-Abbès	   	1-1 JSM Tiaret
RC Oran		   	awd WA Tlemcen		[awarded 3-0]
ASM Oran                bye

Round 18 [Mar 1]
ASM Oran	   	1-0 USM Bel-Abbès
MC Oran		   	5-2 SCM Oran
OM Arzew	   	1-1 ES Mostaganem
CR Témouchent	   	2-1 RC Relizane
MC Saïda	   	3-2 Perrégault GS
JSM Tiaret	   	6-0 RC Oran
GC Mascara	   	0-0 EM Oran
WA Tlemcen	   	0-3 CC Sig		[awarded 0-3]
CA Planteurs            bye

Round 19 [Mar 8]
Perrégault GS	   	2-1 GC Mascara
ES Mostaganem	   	3-0 CC Sig
EM Oran		   	1-2 ASM Oran
RC Oran		   	0-1 CR Témouchent
SCM Oran	   	2-2 MC Saïda
USM Bel-Abbès	   	2-0 CA Planteurs
RC Relizane	   	2-0 OM Arzew
WA Tlemcen	   	awd MC Oran		[awarded 0-3]
JSM Tiaret              bye

Round 20 [Mar 15]
ASM Oran	   	5-0 Perrégault GS
MC Oran		   	4-3 ES Mostaganem
CC Sig		   	0-2 SCM Oran
RC Relizane	   	3-1 JSM Tiaret
GC Mascara	   	2-1 USM Bel-Abbès
CR Témouchent	   	0-2 CA Planteurs
MC Saïda	   	4-0 EM Oran
OM Arzew	   	awd WA Tlemcen 		[awarded 3-0]
RC Oran                 bye

Round 21 [Mar 21]
CA Planteurs	   	2-1 CS Sig
EM Oran		   	1-6 MC Oran
JSM Tiaret	   	2-1 OM Arzew
SCM Oran	   	1-3 ASM Oran
ES Mostaganem	   	2-3 GC Mascara
USM Bel-Abbès	   	1-1 RC Relizane
WA Tlemcen	   	awd MC Saïda		[awarded 0-3]
Perrégault GS	   	2-0 RC Oran
CR Témouchent           bye

Round 22 [Apr 5]
GC Mascara	   	1-2 SCM Oran
Perrégault GS	   	2-0 CA Planteurs
MC Saïda	   	2-0 USM Bel-Abbès
JSM Tiaret	   	1-2 ES Mostaganem
MC Oran		   	awd CR Témouchent	[awarded 3-0, Apparently CRT Suspended for a few matchs ?]
ASM Oran	   	awd WA Tlemcen		[awarded 3-0]
[May 1]
CC Sig		   	1-0 EM Oran
RC Oran		   	2-0 OM Arzew
RC Relizane             bye

Round 23 [Apr 12]
SCM Oran	   	0-0 RC Relizane
EM Oran		   	0-1 RC Oran
USM Bel-Abbès	   	2-1 MC Oran
CR Témouchent	   	1-3 ASM Oran
ES Mostaganem	   	1-1 Perrégault GS
CA Planteurs	   	3-3 MC Saïda
CC Sig		   	3-1 JSM Tiaret
WA Tlemcen	   	awd GC Mascara		[awarded 0-3]
OM Arzew                bye

Round 24 [Apr 19]
ASM Oran	   	1-0 CA Planteurs
OM Arzew	   	0-1 USM Bel-Abbès
RC Relizane	   	3-0 EM Oran
GC Mascara	   	0-2 CR Témouchent
MC Oran		   	3-2 Perrégault GS
RC Oran		   	3-1 SCM Oran
MC Saïda	   	5-0 CC Sig
WA Tlemcen	   	awd JSM Tiaret		[awarded 0-3]
ES Mostaganem           bye

Round 25 [Apr 22]
OM Arzew	   	2-1 ASM Oran
MC Oran		   	awd JSM Tiaret		[awarded 3-0, abandoned at 1-1 due to pitch invasion]	
CA Planteurs	   	3-2 GC Mascara
EM Oran		   	0-3 ES Mostaganem
USM Bel-Abbès	   	awd WA Tlemcen		[awarded 0-3]	
RC Relizane	   	0-1 RC Oran
CR Témouchent	   	awd MC Saïda		[awarded 0-3]	
Perrégault GS	   	5-4 SCM Oran
CC Sig                  bye

Round 26 [Apr 26]
ASM Oran	   	2-2 RC Relizane	
SCM Oran	   	3-3 JSM Tiaret	
GC Mascara	   	0-1 MC Oran	
CA Planteurs	   	5-4 OM Arzew
USM Bel-Abbès	   	2-1 EM Oran
CS Sig		   	0-0 Perrégault GS	
ES Mostaganem	   	awd CR Témouchent	[awarded 3-0]	
[Later]
MC Saïda	        5-1 RC Oran 			
WA Tlemcen              bye

Round 27 [May 3]
RC Oran		   	1-3 ASM Oran
SCM Oran	   	1-1 USM Bel-Abbès
CC Sig		   	1-1 GC Mascara
Perrégault GS	   	4-4 OM Arzew
ES Mostaganem	   	2-1 CA Planteurs
EM Oran		   	awd CR Témouchent	[awarded 3-0]	
WA Tlemcen	   	awd RC Relizane		[awarded 0-3]	
[Later]
JSM Tiaret	   	2-2 MC Saïda
MC Oran                 bye

Round 28 [May 10]
ASM Oran	   	1-0 MC Saïda
OM Arzew	   	1-2 MC Oran
JSM Tiaret	   	2-0 CA Planteurs
RC Oran		   	2-3 GC Mascara
RC Relizane	   	1-1 ES Mostaganem
USM Bel-Abbès	   	0-0 CC Sig
WA Tlemcen	   	awd EM Oran		[awarded 0-3]	
CR Témouchent	   	awd Perrégault GS	[awarded 0-3]	
SCM Oran                bye

Round 29 [May 17]
MC Oran		   	4-0 RC Relizane
CC Sig		   	0-3 ASM Oran
CA Planteurs	   	3-1 RC Oran
USM Bel-Abbès	   	1-3 ES Mostaganem
EM Oran		   	1-2 SCM Oran
GC Mascara	   	2-4 JSM Tiaret
OM Arzew	   	awd CR Témouchent	[awarded 3-0]	
Perrégault GS	   	awd WA Tlemcen		[awarded 3-0]	
MC Saïda                bye

Round 30 [May 21]
RC Oran		   	awd MC Oran		[awarded 1-3 !]
CA Planteurs	   	2-0 EM Oran
ES Mostaganem	   	awd WA Tlemcen		[awarded 3-0]	
RC Relizane	   	1-0 CC Sig
MC Saïda	   	3-1 GC Mascara
ASM Oran	   	1-0 JSM Tiaret
CR Témouchent	   	awd USM Bel-Abbès	[awarded 0-3]	
SCM Oran	   	4-0 OM Arzew
Perrégault GS           bye

Round 31 [May 24]
RC Relizane	   	3-2 CA Planteurs
EM Oran		   	0-3 OM Arzew
ES Mostaganem	   	2-2 ASM Oran
MC Oran		   	2-1 MC Saïda
USM Bel-Abbès	   	1-1 Perrégault GS
RC Oran		   	4-3 CC Sig
JSM Tiaret	   	awd CR Témouchent	[awarded 3-0]	
WA Tlemcen	   	awd SCM Oran		[awarded 3-0]	
GC Mascara              bye

Round 32 [May 31]
MC Saïda	   	awd OM Arzew		[awarded 3-0, abondoned at 60']
ES Mostaganem	   	2-0 RC Oran
SCM Oran	   	0-0 CA Planteurs
CC Sig		   	0-0 MC Oran
EM Oran		   	0-1 JSM Tiaret
CR Témouchent	   	4-4 WA Tlemcen		[resumption of competition for both teams after 7 and 16 suspension games respectively]
Perrégault GS	   	1-1 RC Relizane
GC Mascara	   	0-0 ASM Oran
USM Bel-Abbès           bye

Round 33 [Jun 6]
MC Oran		   	0-1 ASM Oran
RC Oran 	   	2-1 USM Bel-Abbès
RC Relizane	   	1-2 MC Saïda
CR Témouchent	   	1-1 CC Sig
Perrégault GS	   	3-2 JSM Tiaret
OM Arzew	   	0-0 GC Mascara
CA Planteurs	   	1-1 WA Tlemcen
[Later]
ES Mostaganem	   	2-1 SCM Oran
EM Oran                 bye

Round 34 [Jun 14]
MC Saïda	   	2-1 ES Mostaganem
GC Mascara	   	3-0 RC Relizane
SCM Oran	   	1-0 CR Témouchent
C.S.S		   	5-0 OM Arzew
CA Planteurs	   	0-3 MC Oran
EM Oran		   	1-1 Perrégault GS
JSM Tiaret	   	1-0 USM Bel-Abbès
WA Tlemcen	   	3-3 RC Oran
ASM Oran                bye

Ligue de Constantine

Final Table:

West group
 1.MSP Batna	      14   8  4	 2   15- 3  34    Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.ES Sétif	      14   6  8	 0   25-12  34
 3.USM Sétif	      14   8  3	 3   24-11  33
 4.MO Constantine     14   7  3	 4   19-15  31
----------------------------------------------
 5.USH Constantine    14   4  7	 3   14-12  29
 6.JS Djidjelli       14   7  1	 6   23-26  29
 7.MC El Eulma        14   1  2	11    8-24  18
 8.US Biskra          14   1  0	13   14-39  18

NB: Rank 1 to 4 play first division next season.
    Rank 6 to 8 played second division.

 East group
 1.USM Annaba	      14   -  -  -    -  -   -    Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.ES Guelma          14   -  -  -    -  -   -
 3.USM Khenchela      14   -  -  -    -  -   -
----------------------------------------------
 4.USM Aïn Béïda      14   -  -  -    -  -   -
 5.JSM Skikda         14   -  -  -    -  -   -
 6.US Tébessa         14   -  -  -    -  -   -
 7.JBAC Annaba        14   -  -  -    -  -   -
 8.ES Souk Ahras      14   -  -  -    -  -   -

NB: Rank 1 to 3 play first division next season.
    Rank 4 to 8 played second division.

Playoff match
USM Annaba      1-0 MSP Batna
   [Sekrari 87]
USM Annaba qualified for Championship Playoff

Playoff matchs promotion first division 
[Jul 12]
MC Alger        1-1 JSM Tiaret
[Jul 16]
JSM Tiaret      1-1 USM Sétif
[Jul 19]
MC Alger        1-1 USM Sétif
replay
[Jul 23]
USM Sétif       awd JSM Tiaret
[Jul 26]
MC Alger        1-1 USM Sétif

USM Sétif and MC Alger promoted 1st division next season
JSM Tiaret and MO Constantine drafted for accession to the 1st division.


Championship Playoff

All matchs played in Stade Benabdelmalek, Constantine

Semifinals [Jun 20]
USM Annaba      4-0 ASM Oran
   [Bentahar 40, Tadjat 56, 60, Ramdane 63] 
MSP Batna       1-2 NA Hussein Dey
   [Blidi 40, Youssef 19, Saadi 83] 
 
Third Place Match [Jun 21]
ASM Oran        1-0 MSP Batna
   [Bouziane]  

Final [Jun 21]
USM Annaba      1-0 NA Hussein Dey
   [Boulfoul 25] 

USM Annaba : Doudou (K), Benabderrzak, Bouhadi, Bouden, Bounour, Ramdhane, 
             Tadjet, Bentaher, Hadjou, Sakhraoui, Boulfoul
             Coach: Mohamed Salah Boufermas.	

NA Hussein Dey: Amirat (K) Boudissa, Ouali, Bahmane, Zermani, Djebbar, Oualiken,
                Aouar H., Saadi, Youcef, Aouar A
                Coach: Abdelhamid Bellamine.


Coupe d'Algérie

Regional Stage

1/32 Finals
Algiers league [Nov 30]
USM Alger               4-0 RC Arbaa
MC Alger                2-0 USH Alger
CR Belcourt             2-0 Stade Guyotville
NA Hussein Dey          3-0 JLC Douera
USM Blida               0-0 SKAF Khemis-Miliana
WA Boufarik             2-2 ASHC Blida
WO Rouiba               2-1 OM Saint-Eugène
AS Orléansville         4-2 JS Maison Blanche
GSA Hydra               4-1 ASPTT Alger
JS El-Biar              2-0 ESM Alger
Constantine league [Nov ?]
MSP Batna               2-1 CS Constantine
USM Sétif               3-2 ES Guelma
USM Khenchela           1-0 USM Annaba
MO Constabtine          2-0 JSLF
CA Bordj Bou Arr.       2-1 Constantine
USM Ain-Beïda           4-3 CEF
ES Souk-Ahras           2-1 WAS
JS Djijel               2-1 USH Constantine
USE Constantine         2-0 JSM Skikda
Oran league [Dec 7]           
MC Oran                 1-0 WA Mostaganem     [aet]
ASM Oran                3-1 OM Arzew          [aet]
SCM Oran                2-0 USM Bel-Abbès     [abandoned in 80', unchanged score]     
MC Saïda                2-0 CR Témouchent
JSM Tiaret              2-1 SC Mécheria
ES Mostaganem           4-1 Perrégaux SG
FR Mascara              2-1 WA Tlemcen
CAM Mostaganem          2-0 USM Oran
CC Sig                  1-2 EM Oran
CA Planteurs            2-0 JS Ain el-Turck

1/16 Finals
Algiers league [Dec 26]
USM Alger               2-1 AS Orléanville
MC Alger                2-1 WA Boufarik
NA Hussein Dey          2-1 CR Belcourt       [aet]
JS El-Biar              3-1 USM Blida
GSA Hydra               2-1 WO Rouiba
Constantine league [Dec ?]
MO Constantine          1-0 USM Aïn-Beïda
USM Sétif               1-0 ES Souk Ahras
USM Khenchela           1-0 JS Djidjel
MSP Batna               1-1 USSEN Constantine
CA Bordj Bou Arreridj   bye [?]
Oran league [Dec 22]
SCM Oran                1-0 FR Mascara
MC Saïda                2-1 CAM Mostaganem
JSM Tiaret              1-1 ASM Oran          [aet, corners 4-3]
EM Oran                 2-1 JS Aïn el-Turck
MC Oran                 1-1 ES Mostaganem     [abondoned in extra-time due to bed weather]
replay [Jan 1] 
MC Oran                 1-0 ES Mostaganem 

National Stage

1/8 Finals
[Jan 11]
SCM Oran                1-1 USM Khenchela     [aet, corners 7-2]
[Jan 12]
USM Alger               2-0 EM Oran
MC Oran                 1-2 MC Alger          [aet]
ES Sétif                1-0 NA Husssein Dey
MO Constantine          4-1 MC Saïda
MSP Batna               1-1 JSM Tiaret        [aet, corners 4-3]
GSA Hydra               0-1 CA Bordj Bou Arreridj
JS El-Biar              2-0 USM Sétif

1/4 final
[Feb 22]
CA Bordj Bou Arreridj   0-2 USM Alger
[Feb 23]
MO Constantine          7-1 JS El Biar
MC Alger                2-0 MSP Batna 
SCM Oran                0-1 ES Sétif

Semifinal [Mar 29]
ES Setif                3-2 USM Alger         [Stade El-Annasser, Algiers]
   [Messaoudi II 50, Khemicha 75, Mattem II 79; Krimo 56, Meziani 59] 
MO Constantine          4-1 MC Alger          [Stade Benabdelmalek, Constantine]
   [Abdenouri 5, Sofiane 15, 85, Zefzef 50; Aouedj 80] 

Final [Apr 17 1964, stade El-Annasser, Algiers]
ES Setif                2-1 MO Constantine
   [Benkari 17, 46; Boudemagh 42]


Second Level Leagues

Reported Final Tables:

Ligue d'Alger
 1.RC Kouba            26  19  3  4  66-19  67  Promotion
 2.GSA Hydra	       26  17  4  5  54-32  65  Promotion
 3.SC Affreville       26  12 11  3  40-16  61
 4.ESM Koléa           26  13  8  5  41-23  60
 5.USH Alger           26  12  6  8  37-24  56
 6.WA Rivet            26  11  7  8  43-42  55
 7.MC Bouira           26  10  6 10  42-41  52
 8.O. Littoral         26   7 10  9  35-36  50
 9.CR El Harrach       26  10  4 12  29-35  50
10.ESM Alger           26  10  4 12  23-33  50
11.O. Médéa            26   6 11  9  29-39  47
12.JS Bordj Menaïel    26   6  4 16  29-41  42
13.CC Alger            26   3  7 16  22-50  39 Relagated
14.M. Sour El Ghozlane 26   3  3 20  26-79  34 relegated

Ligue d'Oran
1.USM Oran	         18 15	3  0  *-*  51  Promotion			
2.Nadjah AC	         18 15	2  1  *-*  49  Promotion	 		
3.FR Mascara	         19 10	4  5  *-*  43			
4.WA Mostaganem	         17 10	2  5  *-*  39			
5.Raya Sports Tiaret	 19  4	9  6  *-*  36			
6.FC Frenda	         18  6	3  9  *-*  33			
7.JS Sidi L'Houari	 17  4	6  7  *-*  31			
8.CO Senia	         18  4	5  9  *-*  31	
9.JS Ain El-Turck	 18  3	4 11  *-*  28		
10.Stade Cartesien	 17  3	4 10  *-*  27  Relegated		
11.AS Nedroma	         17  2	2 13  *-*  17  Relegated

Ligue de Constantine 
 1.AS Ain M'lila         26  -  -  -  - -  -  Promotion						
 2.CS Constantine        26  -  -  -  - -  -  Promotion 						
 3.CA Batna              26  -  -  -  - -  -						
 4.CA Bordj Bou Arreridj 26  -  -  -  - -  -						
 5.SA Sétif		 26  -  -  -  - -  -						
 6.CR Mila		 26  -  -  -  - -  -						
 7.JSM Bejaia		 26  -  -  -  - -  -						
 8.WJ Phillipeville      26  -  -  -  - -  -						
 9.FO Guelma		 26  -  -  -  - -  -						
10.MO Bejaia		 26  -  -  -  - -  -						
11.USH Constantine	 26  -  -  -  - -  -						
12.OS Ouanza		 26  -  -  -  - -  -						
13.CAC Constantine	 26  -  -  -  - -  - Relegated						
14.EV Kouif		 26  -  -  -  - -  - Relegated



1962/63.

1964/65.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Thanks to Djamil Merad and Hans Schöggl for earlier version of this file

Prepared and maintained by Michel Menard for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Michel Menard
Last updated: 15 Jul 2020

(C) Copyright Michel Menard and RSSSF 2007/20
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.