Algeria 1964/65


1ère Division
Coupe Nationale
2ème Division (Regional Leagues)

1ère Division

NB: 3-2-1 points system

Final Table:

 1.CR Belcourt        30  19  4  7  66-22  72   Champions
 2.MSP Batna          30  16  7  7  40-18  69
 3.ES Guelma          30  13  9  8  43-42  65
 4.NA Hussein Dey     30  13  8  9  40-32  64     
 5.ES Setif           30  12  7 11  29-27  61
 6.MC Oran            30  12  7 11  37-42  61
 7.USM Sétif          30   9 11 10  30-33  59 
 8.MC Saïda           30   8 13  9  40-46  59
 9.ES Mostaganem      30  11  7 12  35-42  59  
10.USM Blida          30   8 12 10  36-40  58
11.ASM Oran           30   9  9 12  29-39  57
12.USM Annaba         30  11  4 15  44-44  56  
13.MO Constantine     30   9  8 13  33-50  56
 --------------------------------------------
14.USM Alger          30   8  8 14  36-43  54   Relegated
15.MC Alger           30   8  8 14  33-42  54   Relegated
16.JSM Tiaret         30   7 10 13  30-39  54   Relegated

NB: 2 more losses than wins: MCA-MCO finished 2-1 but was awarded a loss against both clubs

Round 1 [Sep 13]
USM Blida	       0-0 ASM Oran
MC Oran		       3-2 CR Belcourt
MC Saïda	       2-2 USM Alger
MC Alger	       0-1 ES Guelma
MSP Batna              2-1 USM Annaba
USM Sétif	       1-0 ES Mostaganem
NA Hussein Dey	       2-1 ES Sétif
MO Constantine	       1-0 JSM Tiaret

Round 2 [Sep 27]
USM Alger	       0-0 MC Alger
CR Belcourt	       0-1 MSP Batna
JSM Tiaret	       0-0 USM Sétif	
ES Sétif	       0-1 USM Blida
USM Annaba	       3-1  MC Oran
ES Guelma	       2-2  MC Saïda
ASM Oran	       3-2  NA Husein Dey
ES Mostaganem	       3-1  MO Constantine

Round 3 [Oct 4]
MC Oran		       1-1 USM Alger
MC Alger	       1-1 ES Sétif
MSP Batna	       2-0 JSM Tiaret
USM Sétif	       2-0 ASM Oran
USM Blida	       2-2 CR Belcourt
MC Saïda	       2-1 USM Annaba
NA Hussein Dey	       1-0 ES Mostaganem
MO Constantine	       2-5 ES Guelma

Round 4 [Oct 18]
USM Annaba             2-3 MC Alger
CR Belcourt	       3-0  USM Sétif
USM Alger	       0-1  USM Blida
ES Sétif	       2-0  MSP Batna
JSM Tiaret	       0-0 NA Hussein Dey
ES Mostaganem	       3-3 MC Saïda
ES Guelma	       3-2 MC Oran
ASM Oran	       1-1 MO Constantine

Round 5 [Oct 25]
MO Constantine 	       1-0 CR Belcourt
MC Alger               3-0 JSM Tiaret
MSP Batna 	       1-2 ES Mostaganem
MC Saïda 	       2-1 ASM Oran
USM Sétif 	       3-0 USM Alger
USM Blida 	       0-2 USM Annaba
NA Hussein Dey 	       2-0 ES Guelma
MC Oran 	       0-0 ES Sétif

Round 6 [Nov 8]
CR Belcourt 	       2-0 NA Hussein Dey
ES Mostaganem          0-0 MC Alger
ES Guelma 	       0-0 MSP Batna
ASM Oran 	       0-1 MC Oran
USM Alger 	       4-0 MO Constantine
USM Annaba 	       2-0 USM Sétif
JSM Tiaret 	       0-0 USM Blida
ES Sétif 	       1-1 MC Saïda

Round 7 [Nov 15]
MC Alger               2-0 ASM Oran
MSP Batna 	       1-0 USM Alger
MC Oran 	       2-1 JSM Tiaret
MC Saïda 	       2-1 CR Belcourt
NA Hussein Dey 	       2-0 USM Annaba
MO Constantine 	       0-0 ES Sétif
USM Sétif 	       2-1 ES Guelma
USM Blida 	       4-1 ES Mostaganem
	
Round 8 [Nov 20]
CR Belcourt 	       1-2 MC Alger
ASM Oran 	       2-0 MSP Batna
USM Alger 	       2-2 NA Hussein Dey
USM Annaba 	       2-2 MO Constantine
ES Sétif 	       0-0 USM Sétif
ES Guelma 	       1-0 USM Blida
ES Mostaganem 	       1-4 MC Oran
JSM Tiaret 	       1-1 MC Saïda

Round 9 [Dec 7]
MC Saida               1-1 MC Alger
USM Annaba 	       1-0 ES Sétif
NA Hussein Dey 	       0-0 MSP Batna
USM Sétif 	       0-1 MO Constantine
USM Blida 	       3-3 MC Oran
ES Guelma 	       1-0 ES Mostaganem
USM Alger 	       1-1 ASM Oran
JSM Tiaret 	       1-1 CR Belcourt

Round 10 [Dec 20]
MC Alger               1-1 USM Sétif
MSP Batna 	       3-2 MC Saïda
CR Belcourt 	       2-0 USM Annaba
MO Constantine 	       1-2 USM Blida
MC Oran 	       2-0 NA Hussein Dey
ES Sétif 	       1-1 ES Guelma
ES Mostaganem 	       2-0 USM Alger
ASM Oran 	       2-2 JSM Tiaret

Round 11 [Jan 10] 
NA Hussein Dey 	       1-1 MC Alger
USM Blida 	       1-0 MSP Batna
ES Guelma 	       0-3 CR Belcourt
MC Saïda 	       2-2 MO Constantine
USM Sétif 	       3-1 MC Oran
USM Alger 	       0-1 ES Sétif
JSM Tiaret 	       2-0 ES Mostaganem
USM Annaba 	       3-0 ASM Oran

Round 12 [Jan 17]
MSP Batna 	       1-1 USM Sétif
MC Alger 	       2-1 USM Blida
MC Oran 	       3-0  MC Saïda
CR Belcourt 	       1-1 USM Alger
MO Constantine 	       awd NA Hussein Dey       [awarded 0-3, originally 0-0]
ES Sétif 	       1-0 JSM Tiaret
ES Mostaganem 	       2-1 USM Annaba
ASM Oran 	       1-1 ES Guelma

Round 13 [Jan 24]
MSP Batna	       1-0 MC Alger
MC Oran 	       2-1 MO Constantine
USM Sétif 	       1-1 USM Blida
NA Hussein Dey 	       1-2 MC Saïda
ES Mostaganem 	       1-0 ASM Oran
CR Belcourt 	       2-0 ES Sétif
USM Annaba 	       1-0 JSM Tiaret
ES Guelma 	       1-0 USM Alger
 
Round 14 [Jan 31]
MO Constantine 	       1-3 MSP Batna
MC Saïda 	       1-1 USM Sétif
ASM Oran 	       0-1 CR Belcourt
USM Alger 	       4-1 USM Annaba
USM Blida 	       0-1 NA Hussein Dey
ES Sétif 	       3-3 ES Mostaganem
JSM Tiaret 	       1-1 ES Guelma
MC Alger 	       2-1 MC Oran              [incident during the match, lost match 
                                                 and suspension for both teams]
Round 15 [Feb 7]
MC Alger 	       awd MO Constantine 	[awarded 0-3, MCA suspended] 
MC Oran 	       awd MSP Batna      	[awarded 0-3, MCO suspended]
USM Sétif 	       0-3 NA Hussein Dey
ASM Oran 	       1-1 ES Sétif
CR Belcourt 	       3-0 ES Mostaganem
JSM Tiaret 	       3-0 MC Saïda
USM Blida 	       1-1 USM Alger
ES Guelma 	       1-0 USM Annaba

Round 16 [Feb 21]
ES Guelma 	       awd MC Alger  		[awarded 3-0, MCA suspended]
CR Belcourt 	       awd MC Oran   		[awarded 3-0, MCO suspended]
USM Annaba	       1-2 MSP Batna          
ASM Oran	       0-0 USM Blida 
USM Alger 	       4-0  MC Saïda
ES Mostaganem	       2-0 USM Sétif	       
ES Sétif	       2-1 NA Hussein Dey	   
JSM Tiaret	       3-0 MO Constantine	   

Round 17 [Feb 28]
MC Alger               awd USM Alger   		[awarded 0-3, MCA suspended]
MC Oran   	       awd USM Annaba  		[awarded 0-3, MCO suspended]
MSP Batna 	       3-1 CR Belcourt	    
USM Sétif 	       2-1 JSM Tiaret			
USM Blida 	       2-0 ES Sétif		
MC Saïda 	       2-3 ES Guelma		
NA Hussein Dey 	       2-2 ASM Oran		
MO Constantine 	       1-1 ES Mostaganem	

Round 18 [Mar 7]
ES Sétif	       2-0 MC Alger
USM Alger	       0-1 MC Oran
ASM Oran	       3-1 USM Sétif		  
CR Belcourt	       1-0 USM Blida		  
JSM Tiaret	       1-0 MSP Batna		  
USM Annaba	       0-0 MC Saïda		  
ES Mostaganem	       1-1 NA Hussein Dey	  
ES Guelma	       3-2 MO Constantine	  

Round 19 [Mar 21]
MC Alger	       4-3 USM Annaba
MSP Batna	       0-1 ES Sétif
NA Hussein Dey	       2-0 JSM Tiaret
MC Oran		       0-0 ES Guelma
USM Sétif 	       1-2 CR Belcourt	    
USM Blida	       4-0 USM Alger	       
MC Saïda	       1-1 ES Mostaganem
MO Constantine	       1-2 ASM Oran

Round 20 [Apr 4]
JSM Tiaret	       3-2 MC Alger   
ES Mostaganem	       0-0 MSP Batna 		
CR Belcourt	       8-1 MO Constantine 		
USM Alger	       2-1 USM Sétif 	
USM Annaba	       4-1 USM Blida 	
ES Guelma	       2-2 NA Hussein Dey
ASM Oran	       1-0 MC Saïda 	
ES Sétif	       2-0 MC Oran 	

Round 21 [Apr 11]
MC Alger	       2-1 ES Mostaganem   
MSP Batna 	       0-1 ES Guelma 		
MC Oran 	       2-0 ASM Oran 		
NA Hussein Dey	       1-2 CR Belcourt 	
MO Constantine	       3-1 USM Alger 		
USM Sétif	       0-0 USM Annnaba 	
USM Blida	       2-2 JSM Tiaret
MC Saïda	       1-0 ES Sétif 		

Round 22 [Apr 18]
ASM Oran  	       2-1 MC Alger           
USM Alger 	       0-2 MSP Batna 	       
JSM Tiaret 	       0-1 MC Oran 	       
CR Belcourt 	       3-0 MC Saïda 	
USM Annnaba 	       0-1 NA Hussein Dey 	   
ES Sétif 	       2-0 MO Constantine 	   
ES Guelma 	       1-1 USM Sétif
ES Mostaganem 	       2-1 USM Blida
	
Round 23 [Apr 25]
MC Alger 	       0-1 CR Belcourt
MSP Batna	       3-0 ASM Oran
MO Constantine	       1-0 USM Annaba
MC Oran		       1-0 ES Mostaganem
NA Hussein Dey	       2-1 USM Alger
USM Sétif	       0-1 ES Sétif
USM Blida	       2-2 ES Guelma
MC Saïda	       2-0 JSM Tiaret

Round 24 [May 2]
MC Alger	       1-2 MC Saida		  
ES Sétif	       1-2 USM Annaba		 
MSP Batna     	       5-0 NA Hussein Dey		 
MC Oran       	       3-1 USM Blida		 
MO Constantine         1-1 USM Sétif		 
ES Mostaganem 	       3-1 ES Guelma	
ASM Oran 	       2-2 USM Alger		 
CR Belcourt	       4-1 JSM Tiaret		 

Round 25 [May 23] 
USM Sétif 	       1-0 MC Alger
MC Saïda	       1-1 MSP Batna 
USM Annaba	       0-8 CR Belcourt 
USM Blida	       1-1 MO Constantine 
NA Hussein Dey 	       4-0 MC Oran 
ES Guelma	       3-1 ES Sétif 
USM Alger	       3-1 ES Mostaganem 
JSM Tiaret	       2-1 ASM Oran 

Round 26 [May 30] 
MC Alger	       2-1 NA Hussein Dey 
MSP Batna	       3-0 USM Blida 
CR Belcourt	       3-1 ES Guelma 
ES Mostaganem	       1-0 JSM Tiaret 
MO Constantine         1-0 MC Saïda 
MC Oran                2-0 USM Sétif 
ES Sétif	       2-0 USM Alger 
ASM Oran	       2-1 USM Annaba 

Round 27 [Jun 6] 
USM Sétif    	       0-1 MSP Batna        
USM Blida  	       3-2 MC Alger        
USM Alger  	       2-2 CR Belcourt 
NA Hussein Dey         1-0 MO Constantine 
MC Saïda  	       2-2 MC Oran 
JSM Tiaret  	       1-2 ES Sétif 
USM Annaba  	       0-1 ES Mostaganem 
ES Guelma  	       1-0 ASM Oran 

Round 28 [Jun 13]
MC Alger  	       1-1 MSP Batna        
USM Blida  	       1-1 USM Sétif 
MC Saïda  	       0-1 NA Hussein Dey 
MO Constantine         2-0 MC Oran 
ASM Oran  	       1-0 ES Mostaganem 
ES Sétif  	       1-0 CR Belcourt 
JSM Tiaret  	       1-1 USM Annaba 
USM Alger  	       2-0 ES Guelma 

Round 29 [Jun 27] 
MC Oran  	       0-0 MC Alger        
MSP Batna  	       3-1 MO Constantine        
CR Belcourt  	       3-0 ASM Oran 
NA Hussein Dey         0-0 USM Blida 
USM Sétif  	       3-1 MC Saïda 
ES Mostaganem  	       2-1 ES Sétif 
ES Guelma  	       2-3 JSM Tiaret 
USM Annaba  	       4-0 USM Alger 

Round 30 [Jul 4]
MO Constantine         2-0 MC Alger
MSP Batna	       2-0 MC Oran
NA Hussein Dey         1-2 USM Sétif 
ES Sétif               0-1 ASM Oran 
USM Annaba  	       5-1 ES Guelma 
ES Mostaganem  	       1-4 CR Belcourt         
MC Saïda  	       4-1 JSM Tiaret 
USM Alger  	       3-1 USM Blida 

Final Table:

 1.CR Belcourt        30  19  4  7  66-22  72   Champions
 2.MSP Batna          30  16  7  7  40-18  69
 3.ES Guelma          30  13  9  8  43-42  65
 4.NA Hussein Dey     30  13  8  9  40-32  64     
 5.ES Setif           30  12  7 11  29-27  61
 6.MC Oran            30  12  7 11  37-42  61
 7.USM Sétif          30   9 11 10  30-33  59 
 8.MC Saïda           30   8 13  9  40-46  59
 9.ES Mostaganem      30  11  7 12  35-42  59  
10.USM Blida          30   8 12 10  36-40  58
11.ASM Oran           30   9  9 12  29-39  57
12.USM Annaba         30  11  4 15  44-44  56  
13.MO Constantine     30   9  8 13  33-50  56
 --------------------------------------------
14.USM Alger          30   8  8 14  36-43  54   Relegated
15.MC Alger           30   8  8 14  33-42  54   Relegated
16.JSM Tiaret         30   7 10 13  30-39  54   Relegated

NB: 2 more losses than wins: MCA-MCO finished 2-1 but was awarded a loss against both clubs

Top Scorers
25 Hocine Saâdi	(NA Hussein Dey)
18 Messaoud Koussim (ES Sétif)
   Hassan Achour (CR Belcourt)
   Noureddine Hachouf (ES Guelma)
13 Karim Hamida	(MC Oran)
   Hacène Lalmas (CR Belcourt)
11 Abderrahmane Meziani	(USM Alger)
10 Zoubir Aouadj (MC Alger)
   Abdelhakim Hadjou (USM Annaba)
   Mbarek Chenane (CR Belcourt)
   Souidi Benaïssa (JSM Tiaret)
   Abdelkader Reguig (ASM Oran)


Coupe Nationale

Regional Stage

1/32 Finals 
Alger league
[Nov 22]
MC Alger       		4-0 Asnam SO
CR Belcourt		4-1 JS Kabylie
USM Maison carrée	4-1 O Littoral
USM Blida      		2-2 O.Medéa
NA Hussein Dey 		3-2 USM Alger
OM Ruisseau    		3-1 ESM Alger
WA Boufarik    		2-0 ESM Koléa
JS El Biar     		4-1 JS Mechalma
USH Alger      		2-1 OM Saint-Eugène
ASPTT Alger    		2-2 ASHC Blida       [ASPTT qualified, scored first]  
Constantine league
[Nov ?]
USM Sétif      		2-1 SA Sétif
MO Bejaïa      		4-3 USH Constantine
MO Constantine 		2-1 CB Mila
AS Khroub      		2-0 ESM Constantine
USM Khenchela  		2-1 WJ Skikda
ES Guelma      		4-2 CAC Constantine  [aet]
JSM Skikda     		3-2 CA Bordj Bou Arreridj
JBAC Annaba    		2-1 MC El-Eulma      [aet]
MSP Batna      		1-0 USM Annaba
ES Sétif                bye [title holder qualified directly to the round of 16]
Oran league
[Nov 22]
FR Mascara     		1-2 MC Saïda
RC Oran        		1-0 ASM Oran
SCM Oran       		1-2 ES Mostaganem    [aet]
La Marsa       		3-0 JSM Tiaret
GC Mascara     		2-1 MC Oran
CA Planteurs   		1-0 WA Tlemcen
CO Sénia       		3-1 RC Relizane
SC Loumel      		0-1 OM Arzew 
NAC Oran       		3-1 EM Oran
SSEP Maghnia   		2-3 CR Témouchent

1/16 Finals [Dec 13]
Alger league
MC Alger       		4-0 USM Maison carrée
CR Belcourt    		3-1 JS El Biar
NA Hussein Dey 		2-0 USH Alger
USM Blida      		2-0 WA Boufarik
ASPTT Alger    		1-0 OMR El Annasser
Constantine league
AS Khroub      		2-1 ES Guelma
USM Sétif      		2-1 MO Bejaïa 
MSP Batna      		1-0 USM Annaba
JSM Skikda     		2-1 MO Constantine
JBAC Annaba    		2-0 USM Khenchela
Oran league
ES Mostaganem  		4-2 CA Planteurs (Oran)
MC Saïda       		4-0 Nadjah AC (Oran)    [aet]
GC Mascara     		1-0 RC Oran
La Marsa       		1-1 CR Temouchent       [aet, corners 6-1] 
CO Es Sénia    		0-0 OM Arzew            
replay
CO Es Sénia    		0-2 OM Arzew            [abandoned in 78' at 0-2] 
          
National stage

1/8 Finals
[Jan 1]
ES Mostaganem  		1-1 ES Sétif     	[aet, corners 4-3]
[Jan 2]
MC Saïda       		5-0 JBAC Annaba
[Jan 3]
MSP Batna      		0-1 MC Alger
AS Khroub      		2-0 GC Mascara
ASPTT Alger    		3-2 OM Arzew     	[aet]
USM Sétif      		3-0 CR Belcour
NA Hussein dey 		3-0 JSM Skikda	
CR Témouchent  		0-1 USM Blida    	[aet]
 
Quarterfinals [Feb 14]
MC Alger       		drw MC Saida       	[awarded 0-3, MC Alger suspended]
ASPTT Alger    		0-3 AS Khroub
USM Blida      		2-0 USM Sétif
ES Mostaganem  		3-1 NA Hussein Dey

Semifinals [Mar 28]    
AS Khroub      		2-3 MC Saida
    [Hattabi 55,68; Fezza 45, Kerroum 62,87]
USM Blida      		0-1 ES Mostaganem
    [Rezkane 83]

Final [May 9, stade El-Annassers, Algiers]
MC Saida       		2-1 ES Mostaganem
    [Hanifi 25 (og), Sahraoui 46; Rezkane 24]

MC Saïda : Benalioua (GK), Bouziane, Fezza, Abdelkrim Benabdellah, Mokri, 
           Kebaili, Boufeldja, Sahraoui, Kerroum, Tlemçani, Amara.
           Coach : Amara Saïd

ES Mostaganem: Meziani (GK), Benmohamed, Osmane, Hanifi, Zidane, Benaissi II, 
               Benameur, Rezkane, Ould Bey, Maouche, Benaissi I.
               Coach: Maouche Mohamed

2ème Division (Division d'honneur; Regional Leagues)

Ligue d'Oran

Final Table:

 1.SCM Oran           26  20  4	 2  54-21   70  Promoted
----------------------------------------------
 2.GC Mascara         26  16  5	 5  45-27   63
 3.CR Témouchent      26  11 11	 4  46-25   59
 4.RC Relizane        26  13  6	 7  36-25   58
 5.RC Oran            26  11  7	 8  40-33   55
 6.USM Bel-Abbès      26   8  9	 9  38-41   51
 7.WA Tlemcen         26   7 10	 9  43-41   50
 8.EM Oran            26   7 10	 9  21-23   50
 9.CC Sig             26   5 12	 9  38-47   48
10.Perregaux GS       26   7  8	11  26-35   48
11.OM Arzew           26   6  7	13  26-41   45
12.CA Planteurs       26   6  6	14  25-43   44
----------------------------------------------
13.Nadjah AC          26   3 12	11  19-37   44  Relegated
14.USM Oran           26   3 11	12  19-37   43  Relegated

Round 1 [Sep 27]
CC Sig		       0-0 USM Bel-Abbes
EM Oran		       0-1 RC Relizane
CA Planteurs	       2-1 Perregaux GS
USM Oran	       0-1 WA Tlemcen
Nadjah AC	       1-1 OM Arzew
CR Témouchent	       1-2 SCM Oran
GC Mascara	       0-3 RC Oran

Round 2 [Oct 4]
Perregaux GS	       1-1 Najah AC
RC Oran		       4-1 CA Planteurs
RC Relizane	       3-1 GC Mascara
SCM Oran	       2-0 EM Oran
USM Bel-Abbès	       0-2 CR Témouchent
WA Tlemcen	       2-2 CC Sig
OM Arzew	       3-1 USM Oran

Round 3 [Oct 18]
CR Témouchent	       2-1 WA Tlemcen
EM Oran		       1-1 USM Bel-Abbès
GC Mascara	       1-1 SCM Oran
CA Planteur	       1-2 RC Relizane
NAC Oran	       2-5 RC Oran
OM Arzew	       2-1 Perrogault GS
USM Oran	       2-1 CC Sig

Round 4 [Oct 25]
RC Oran		       3-1 OM Arzew
SCM Oran	       3-1 CA Planteurs
USM Bel-Abbès	       1-3 GC Mascara
WA Tlemcen	       1-1 EM Oran
CC Sig		       1-1 CR Témouchent
Perrigault GS	       2-2 USM Oran
RC Relizane	       4-1 NAC Oran	[Nov 1]

Round 5 [Nov 8]
EM Oran		       2-2 CC Sig
GC Mascara	       1-1 WA Tlemcen
CA Planteurs	       3-2 USM Bel-Abbès
Nadjah AC	       0-1 SCM Oran
OM Arzew	       1-0 RC Relizane
Perrigault GS	       2-0 RC Oran
USM Oran	       2-2 CR Témouchent

Round 6 [Nov 22]
RC Relizane	       1-2 Perregaux GS
SCM Oran	       3-0 OM Arzew
USM Bel Abbès	       1-0 Nadjah AC
WA Tlemcen	       1-1 CA Planteurs
CC Sig		       0-1 GC Mascara
CR Témouchent	       1-1 EM Oran
RC Oran		       1-1 USM Oran

Round 7 [Dec 6]
Perregaux GS	       0-2 SCM Oran
OM Arzew	       2-2 USM Bel Abbès
GC Mascara	       2-1 CR Témouchent
Nadjah AC	       1-1 WA Tlemcen
USM Oran	       0-0 EM Oran
CA Planteurs	       1-1 CC Sig
RC Oran		       2-1 RC Relizane

Round 8 [Dec 20]
SCM Oran	       1-1 RC Oran
USM Bel-Abbès	       1-0 Perrégaux GS
WA Tlemcen	       0-1 OM Arzew
CC Sig	               3-2 Nadjeh AC d'Oran
CR Témouchent	       3-2 CA Planteurs d'Oran
EM Oran		       1-2 GC Mascara
RC Relizane	       3-1 USM Oran

Round 9 [Dec 27]
CA Planteurs Oran      2-0 EM Oran
Nadjeh AC Oran         0-5 CR Témouchent
OM Arzew	       3-1 CC Sig
Perrégaux GS           1-1 WA Tlemcen
RC Oran	               1-0 USM Bel-Abbès
RC Relizane	       2-1 SCM Oran
USM Oran               0-1 GC Mascara

Round 10 [Jan 3]
USM Bel-Abbès	       0-0 RC Relizane
WA Tlemcen	       4-0 RC Oran
CC Sig	               4-2 Perrégaux GS
CR Témouchent	       1-1 OM Arzew
EM Oran	               1-0 Nadjah AC
GC Mascara	       4-1 CA Planteurs
SCM Oran	       2-0 USM Oran

Round 11 [Jan 17]
Nadjah AC	       0-2 GC Mascara
OM Arzew	       0-0 EM Oran
Perrégaux GS	       1-0 CR Témouchent
RC Oran		       2-2 CC Sig
RC Relizane	       2-1 WA Tlemcen
SCM Oran	       abd USM Bel-Abbès       [abandoned in 17' at 0-1, awarded 3-0]
CA Planteurs	       0-0 USM Oran

Round 12 [Jan 24]
WA Tlemcen	       awd SCM Oran 	       [awarded 1-3 !, originally 1-1]	
CC Sig		       2-2 RC Relizane
CR Témouchent	       2-2 RC Oran
EM Oran		       0-0 Perrégaux GS
GC Mascara	       3-1 OM Arzew
CA Planteurs	       0-0 Nadjah AC
USM Oran	       1-1 USM Bel-Abbès

Round 13 [Jan 31]
OM Arzew	       1-0 CA Planteurs
Perrégaux GS	       0-2 GC Mascara
RC Oran	               1-1 EM Oran
RC Relizane	       2-1 CR Témouchent
SCM Oran	       3-1 CC Sig
USM Bel-Abbès	       3-1 WA Tlemcen
Nadjah AC	       0-0 USM Oran

Round 14 [Feb 7]
USM Bel-Abbes	       1-1 CC Sig
SCM Oran	       2-2 CR Témouchent
Perregaux GS	       1-0 CA Planteurs
WA Tlemcen	       1-1 USM Oran
OM Arzew	       1-1 Nadjah AC
RC Relizane	       1-0 EM Oran
RC Oran	               3-0 GC Mascara

Round 15 [Feb 14]
Najah AC	       0-0 Perregaux GS
CA Planteurs	       0-2 RC Oran
GC Mascara	       0-0 RC Relizane
EM Oran	               1-2 SCM Oran
CR Témouchent	       1-1 USM Bel-Abbès
CC Sig	               2-3 WA Tlemcen
USM Oran	       2-1 OM Arzew

Round 16 [Feb21]
WA Tlemcen	       2-2 CR Témouchent
USM Bel-Abbès	       3-1 EM Oran
SCM Oran	       1-0 GC Mascara
RC Relizane	       3-0 CA Planteur
RC Oran		       3-0 NAC Oran
Perrogault GS	       3-0 OM Arzew
CC Sig		       1-0 USM Oran

Round 17 [Mar 7]
OM Arzew	       0-1 RC Oran
CA Planteurs	       1-2 SCM Oran
CR Témouchent	       4-3 CC Sig
USM Oran	       0-1 Perrigault GS
NAC Oran	       1-0 RC Relizane
GC Mascara	       3-2 USM Bel-Abbès  	[Mar 28]
EM Oran		       2-0 WA Tlemcen	  	[Mar 28]

Round 18 [Mar 14]
CC Sig		       0-1 EM Oran
WA Tlemcen	       2-2 GC Mascara
USM Bel-Abbès	       4-1 CA Planteurs
SCM Oran	       2-0 Nadjah AC
RC Relizane	       2-0 OM Arzew
RC Oran		       0-0 Perrigault GS
CR Témouchent	       1-0 USM Oran

Round 19 [Mar 21]
Perregaux GS	       1-2 RC Relizane
OM Arzew	       1-2 SCM Oran
Nadjah AC	       2-2 USM Bel Abbès
CA Planteurs	       3-0 WA Tlemcen
GC Mascara	       6-1 CC Sig
EM Oran		       1-1 CR Témouchent
USM Oran	       1-4 RC Oran

Round 20 [Apr 4]
SCM Oran	       3-0 Perregaux GS
USM Bel Abbès	       2-0 OM Arzew
CR Témouchent	       1-0 GC Mascara
EM Oran		       2-0 USM Oran
CC Sig		       1-1 CA Planteurs
RC Relizane	       2-0 RC Oran
WA Tlemcen	       4-0 Nadjah AC		[May 9]

Round 21 [Apr 11]
RC Oran		       2-3 SCM Oran		[Apr 10]
Nadjeh A	       4-1 CCC Sig	
CA Planteurs	       0-0 CR Témouchent
GC Mascara	       2-0 EM Oran
USM Oran	       0-0 RC Relizane
OM Arzew	       1-1 WA Tlemcen	 	[May 11]
Perrégaux GS	       3-2 USM Bel-Abbès 	[replay Jun 6, first match abandoned at 1-1]

Round 22 [Apr 18]
EM Oran		       0-1 CA Planteurs
CR Témouchent	       0-0 Nadjah AC
CC Sig		       1-0 OM Arzew
WA Tlemcen	       3-1 Perrégaux GS
USM Bel-Abbès	       3-1 RC Oran
SCM Oran	       0-0 RC Relizane
GC Mascara	       2-0 USM Oran

Round 23 [Apr 25]
RC Relizane	       1-2 USM Bel-Abbès
RC Oran		       3-2 WA Tlemcen
Perrégaux GS	       1-1 CC Sig
OM Arzew	       2-2 CR Témouchent
Nadjah AC	       0-0 EM Oran
CA Planteurs	       1-2 GC Mascara
USM Oran	       0-3 SCM Oran

Round 24 [May 16]
GC Mascara	       1-0 Nadjah AC
EM Oran		       3-0 OM Arzew
CR Témouchent	       3-0 Perrégaux GS
CC Sig		       0-0 RC Oran
WA Tlemcen	       1-0 RC Relizane
USM Bel-Abbès	       0-1 SCM Oran
USM Oran	       2-1 CA Planteurs

Round 25 [May 23]
SCM Oran	       5-1 WA Tlemcen
RC Relizane	       2-2 CC Sig
RC Oran		       awd Témouchent		[awarded 0-3]
Perrégaux GS	       0-1 EM Oran
OM Arzew	       1-2 GC Mascara
Nadjah AC	       2-0 CA Planteurs
USM Bel-Abbès	       2-2 USM Oran

Round 26 [May 30]
CA Planteurs	       3-2 OM Arzew
GC Mascara	       2-2 Perrégaux GS
EM Oran		       1-0 RC Oran
CR Témouchent	       4-0 RC Relizane
CC Sig		       4-1 SCM Oran
WA Tlemcen	       7-1 USM Bel-Abbès
USM Oran	       1-1 Nadjah AC

Ligue d'Alger

Final Table:

 1.RC Kouba           26  18  6  2  57-18   68  Promoted
----------------------------------------------
 2.OM Ruisseau	      26  16  9	 1  34-13   67
 3.JS Kabylie	      26  14  9	 3  58-24   63
 4.USM Maison-Carrée  26  11  9	 6  28-33   57
 5.ASO Chlef	      26   8 13	 5  34-18   55
 6.Hydra AC           26  11  4	11  42-31   52
 7.WA Boufarik        26   8  7	11  28-34   49
 8.ESM Koléa          26   8  7	11  30-32   49
 9.OM Saint-Eugène    26   8  5	13  26-39   47
10.RC Arbaâ	      26   6  9	11  19-31   47
11.JS El Biar         26   5 10	11  25-33   46
12.Stade Aïn Benian   26   5  7	14  17-37   43  
----------------------------------------------
13.ASPTT Alger        26   4  8	14  13-40   42  Relegated
14.USM Marengo        26   3  8	15  22-50   40  Relegated

NB: three more losses than wins

Ligue de Constantine 

Final Standings:

 1.JSM Skikda	      26   -  -  -   -  -   -   Promoted						
----------------------------------------------
 2.AS Ain M'lila      26   -  -  -   -  -   -  						
 3.CS Constantine     26   -  -  -   -  -   -  						
 4.USM Ain Beida      26   -  -  -   -  -   -  						
 5.US Tébessa         26   -  -  -   -  -   -  						
 6.US Biskra          26   -  -  -   -  -   -  						
 7.MC El Eulma        26   -  -  -   -  -   -  						
 8.JBAC Annaba        26   -  -  -   -  -   -  						
 9.USH Constantine    26   -  -  -   -  -   -  						
10.JS Djijel          26   -  -  -   -  -   -  						
11.USM Khenchela      26   -  -  -   -  -   -  						
12.ES Souk Ahras      26   -  -  -   -  -   -  						
---------------------------------------------
13.JSM Bejaia         26   -  -  -   -  -   -   Relegated 						
14.MO Bejaia          26   -  -  -   -  -   -   Relegated		


1963/64.

1965/66.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Thanks to José Batalha, Djamil Merad and Hans Schöggl for earlier version of this file

Prepared and maintained by Michel Menard for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Michel Menard
Last updated: 23 Jul 2020

(C) Copyright Michel Menard and RSSSF 2007/20
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.