Algeria 1966/67


1ère Division
Coupe Nationale
2ème Division
3ème Division (Regional Leagues)

1ère Division

NB: 3-2-1 points system

Final Table:

 1.NA Hussein Dey           22  12  5  5  34-20  51  Champions
---------------------------------------------------
 2.RC Kouba                 22  10  7  5  39-31  49 
 3.CR Belcourt              22  12  3  7  43-36  49 
 4.USM Annaba               22   9  8  5  38-27  48 
 5.ES Sétif                 22   8  8  6  26-15  46 
 6.MC Oran                  22   8  8  6  24-23  46 
 7.MO Constantine           22   7  8  7  37-30  44 
 8.ASM Oran                 22   8  6  8  26-26  44 
 9.MC Saïda                 22   6  8  8  22-35  42 
10.ES Guelma                22   7  5 10  39-41  41 
---------------------------------------------------
11.USM Blida                22   3  7 12  23-36  35  Relegated
12.SCM Oran                 22   3  5 14  20-51  33  Relegated

Round 1 [Sep 25]
CR Belcourt           	3-2 USM Blida
MO Constantine        	5-0 SCM Oran
MC Saïda              	0-0 USM Annaba
ES Guelma             	2-0 NA Hussein Dey
MC Oran               	1-2 ASM Oran
RC Kouba              	0-3 ES Sétif

Round 2 [Oct 2]
ES Sétif              	2-0 CR Belcourt
ASM Oran              	2-3 RC Kouba
NA Hussein Dey        	1-0 MC Oran
USM Annaba            	3-0 ES Guelma
SCM Oran              	1-1 MC Saïda
USM Blida             	1-3 MO Constantine 	[Interchanged score. Originally 3-1.  
                                           	 Apparently a sanction against USMB]
Round 3 [Oct 9]
CR Belcourt           	0-1 MO Constantine
MC Oran               	1-0 USM Annaba
RC Kouba              	2-1 NA Hussein Dey
USM Blida             	0-1 MC Saïda 	    [Mar 12]
ASM Oran              	1-0 ES Sétif	    [Mar 12]
SCM Oran              	2-2 ES Guelma 	    [Mar 26]


Round 4 [Oct 16]
USM Blida             	1-3 ES Guelma
ASM Oran              	4-1 CR Belcourt
USM Annaba            	3-2 RC Kouba
NA Hussein Dey        	0-0 ES Sétif
SCM Oran              	1-1 MC Oran
MO Constantine        	6-0 MC Saïda

Round 5 [Oct 23]
CR Belcourt           	0-0 MC Saïda
ES Guelma             	4-1 MO Constantine
MC Oran               	0-0 USM Blida
RC Kouba              	1-0 SCM Oran
ES Sétif              	1-1 USM Annaba
ASM Oran              	1-1 NA Hussein Dey

Round 6 [Nov 6]
CR Belcourt           	3-1 NA Hussein Dey
USM Annaba            	1-0 ASM Oran
SCM Oran              	2-0 ES Sétif 
USM Blida             	1-1 RC Kouba
MO Constantine        	1-1 MC Oran
MC Saïda              	2-1 ES Guelma

Round 7 [Nov 13]
ES Guelma             	2-3 CR Belcourt
MC Oran               	1-1 MC Saïda
RC Kouba              	5-1 MO Constantine
ES Sétif              	3-1 USM Blida
ASM Oran              	2-1 SCM Oran 
NA Hussein Dey        	1-0 USM Annaba

Round 8 [Jan 8, initially scheduled for November 20]
SCM Oran              	1-1 NA Hussein Dey 
CR Belcourt           	3-3 USM Annaba
MC Saïda              	1-1 RC Kouba 
MO Constantine        	1-1 ES Sétif
ES Guelma             	2-1 MC Oran
USM Blida             	3-2 ASM Oran

Round 9 [Nov 27]
MC Oran               	1-0 CR Belcourt
RC Kouba              	3-1 ES Guelma
ES Sétif              	2-0 MC Saïda
ASM Oran              	1-0 MO Constantine
NA Hussein Dey        	1-0 USM Blida
USM Annaba            	6-2 SCM Oran

Round 10 [Dec 4]
CR Belcourt           	4-0 SCM Oran
USM Blida             	0-0 USM Annaba
MO Constantine        	0-0 NA Hussein Dey
MC Saïda              	2-1 ASM Oran 
ES Guelma             	0-0 ES Sétif
MC Oran               	3-1 RC Kouba

Round 11 [Dec 18]
RC Kouba              	2-3 CR Belcourt
SCM Oran              	1-2 USM Blida 
USM Annaba            	3-1 MO Constantine
ASM Oran              	2-0 ES Guelma
ES Sétif              	2-0 MC Oran
NA Hussein Dey        	3-0 MC Saïda

Round 12 [Jan 22]
USM Blida             	1-2 CR Belcourt
SCM Oran              	1-0 MO Constantine
USM Annaba            	3-0 MC Saïda
NA Hussein Dey        	2-0 ES Guelma
ASM Oran              	0-0 MC Oran
ES Sétif              	0-1 RC Kouba

Round 13 [Feb 19]
CR Belcourt           	1-0 ES Sétif
RC Kouba              	1-1 ASM Oran 
MC Oran               	2-0 NA Hussein Dey
ES Guelma             	3-3 USM Annab
MC Saïda              	4-1 SCM Oran
MO Constantine        	0-0 USM Blida

Round 14 [Mar 5]
MO Constantine        	4-1 CR Belcourt
MC Saïda              	1-0 USM Blida
ES Guelma             	1-1 SCM Oran
USM Annaba            	1-1 MC Oran
NA Hussein Dey        	1-0 RC Kouba
ES Sétif              	2-0 ASM Oran

Round 15 [Mar 19]
ES Guelma             	3-1 USM Blida
CR Belcourt           	2-1 ASM Oran
RC Kouba              	3-2 USM Annaba
ES Sétif              	0-1 NA Hussein Dey
MC Oran               	1-0 SCM Oran
MC Saïda              	2-2 MO Constantine

Round 16 [Apr 2]
MC Saïda              	1-2 CR Belcourt
MO Constantine        	3-2 ES Guelma
USM Blida             	2-2 MC Oran
SCM Oran              	1-2 RC Kouba
USM Annaba            	0-0 ES Sétif
NA Hussein Dey        	2-0 ASM Oran

Round 17 [Apr 16]
NA Hussein Dey        	5-2 CR Belcourt
ASM Oran              	0-0 USM Annaba
ES Sétif              	4-1 SCM Oran
RC Kouba              	0-0 USM Blida
MC Oran               	2-1 MO Constantine
ES Guelma             	3-0 MC Saïda

Round 18 [Apr 23]
CR Belcourt           	3-1 ES Guelma
MC Saïda              	2-3 MC Oran
MO Constantine        	1-1 RC Kouba
USM Blida             	1-1 ES Sétif
SCM Oran              	1-2 ASM Oran
USM Annaba            	2-1 NA Hussein Dey

Round 19 [Apr 30]
NA Hussein Dey        	5-1 SCM Oran
USM Annaba            	2-1 CR Belcourt
RC Kouba              	3-1 MC Saïda
ES Sétif              	0-0 MO Constantine
MC Oran               	3-1 ES Guelma
ASM Oran              	3-0 USM Blida

Round 20 [May 14]
CR Belcourt           	3-0 MC Oran
ES Guelma             	2-2 RC Kouba
MC Saïda              	1-0 ES Sétif
MO Constantine        	1-1 ASM Oran
USM Blida             	1-2 NA Hussein Dey
SCM Oran              	1-0 USM Annaba

Round 21 [May 21]
SCM Oran              	0-3 CR Belcourt
USM Annaba            	4-2 USM Blida
NA Hussein Dey        	3-1 MO Constantine
ASM Oran              	0-0 MC Saïda
RC Kouba              	2-0 MC Oran 
ES Sétif              	5-2 ES Guelma	[Jun 4]

Round 22 [May 28]
CR Belcourt           	3-3 RC Kouba
USM Blida             	4-1 SCM Oran
MO Constantine        	4-1 USM Annaba
ES Guelma             	4-0 ASM Oran
MC Oran               	0-0 ES Sétif
MC Saïda              	2-2 NA Hussein Dey

Final Table:

 1.NA Hussein Dey           22  12  5  5  34-20  51  Champions
---------------------------------------------------
 2.RC Kouba                 22  10  7  5  39-31  49 
 3.CR Belcourt              22  12  3  7  43-36  49 
 4.USM Annaba               22   9  8  5  38-27  48 
 5.ES Sétif                 22   8  8  6  26-15  46 
 6.MC Oran                  22   8  8  6  24-23  46 
 7.MO Constantine           22   7  8  7  37-30  44 
 8.ASM Oran                 22   8  6  8  26-26  44 
 9.MC Saïda                 22   6  8  8  22-35  42 
10.ES Guelma                22   7  5 10  39-41  41 
---------------------------------------------------
11.USM Blida                22   3  7 12  23-36  35  Relegated
12.SCM Oran                 22   3  5 14  20-51  33  Relegated

Top scorer
18 Noureddine Hachouf (ES Guelma)


Coupe Nationale

Regional Stage

1/32 Finals [Dec 11]
Algiers League
Asnam SO             	1-0 JS Kabylie
MC Alger             	1-0 JS Fort de l'eau
O Médéa              	bt  RC Kouba
USM Alger	      	 -  [?]
USM Blida	      	 -  [?]
NA Hussein Dey	     	 -  [?]
WA Boufarik	      	 -  [?]
Hydra AC	      	 -  [?]
OM Saint-Eugène	      	 -  [?]
WO Rouiba	      	 -  [?]
Constantine League
ES Sétif             	4-1 CAA Constantine 
MSP Batna            	4-1 USM Khenchela
MO Constantine       	1-0 JS Djijel 
ES Guelma            	1-0 ES Souk Ahras 
CA Batna             	1-1 AS Ain M'lila       [aet, ASAM by corners]
CS Constantine       	0-0 MC El-Eulma         [aet, MCEE by corners] 
SA Sétif             	2-1 Bordj Bou Arreridj 
USH Constantine      	4-0 JJ Azzaba          
JSM Skikda            	bt  USM Annaba 
USM Sétif             	bt  [?]
Oran League
RC Oran              	1-1 MC Saïda           	[aet 
Pérregaux GS         	1-0 ES Mostaganem
JSM Tiaret           	4-1 IRB Mers El-Kebir
USM Oran             	2-1 CR Témouchent
NAC Oran             	0-1 USM Bel-Abbès       [aet]
ASM Oran             	6-0 SC Mecheria
RC Relizane          	3-2 CS Beni-Saf         [aet]
WA Tlemcen           	2-1 ES Tlemcen          [aet]
SSEP Maghnia         	0-3 SCM Oran
GC Mascara           	1-1 MC Oran             [aet, corners 4-5]

1/16 Final [Dec 31, Jan 1]
Algiers League
MC Alger             	1-0 Hydra AC
USM Alger            	2-1 Oympique Médéa
NA Hussein Dey       	3-0 WO Rouiba
WA Boufarik          	1-1 Asnam SO
OM Saint Eugène      	2-1 USM Blida
Constantine League
ES Sétif             	1-0 MSP Batna
MO Constantine       	1-2 USM Sétif
JSM Skikda           	1-0 SA Sétif
ES Guelma            	0-0 USH Constantine  	[ESG by corners ?]
AS Ain M'lila        	2-0 MC El-Eulma
Oran League
RC Oran              	3-2 Pérregaux GS (Mohammadia)
JSM Tiaret           	1-0 USM Oran
USM Bel-Abbès        	2-0 ASM Oran
RC Relizane          	3-2 WA Tlemcen  	[aet]
MC Oran              	1-1 SCM Oran
replay [Jan 12]
MC Oran              	2-2 SCM Oran		[MCO by corners ?]

National Stage

1/8 Finals [Feb 26]
MC Oran              	1-2 WA Boufarik
NA Hussein Dey       	0-0 ES Guelma   	[aet, corners 5-4]
USM Bel-Abbès        	1-1 USM Alger   	[USMA qualified as a visiting team]
MC Alger             	1-3 ES Sétif
AS Aïn M'lila        	0-2 CR Belcourt
USM Sétif            	2-1 RC Oran
RC Relizane          	1-2 JSM Skikda
OM Saint Eugène      	1-0 JSM Tiaret

1/4 final 
[Mar 26]
ES Sétif             	2-1 NA Hussein Dey
JSM Skikda           	3-1 OM Saint Eugène
CR Belcourt          	5-0 WA Boufarik
USM Sétif            	drw USM Alger
replay [Apr 14]
USM Alger            	4-2 USM Sétif   	[aet]

Semifinal 
[May 7]
JSM Skikda           	1-0 CR Belcourt  
USM Alger            	1-1 ES Sétif     	[stade El Annasser, Algiers] 
replay [May 21]
ES Sétif             	2-0 USM Alger    	[stade Ben Abdelmalek, Constantine]

Final [Jun 18, stade El Annasser, Algiers; Att: 10.000; Ref: Chekeimi]
ES Sétif             	1-0 JSM Skikda
   [Koussim 68]

ES Sétif: Gagaâ (GK), Tchier, Guedjali, S. Benmahmoud, Bourouba, Kharchi,
          Kermali, A. Salhi, L. Messaoudi, Koussim, L. Boulekfoul.
          Coach: Abdelhamid Kermali

JSM Skikda: Tabouche (GK), Zouyene, Khettaf, Bouchar, Cheniki, Ch. BoucHydra AChe,
	    Aït Ouali, Lahréche, Ramdane, Chelighem, Oudani. 
	    Coach: Cherif BoucHydra AChe

2ème Division

Final Table:

 1.JSM Skikda               18	 8  7  3  24-13	 41  Promoted (Champion)
 2.USM Bel-Abbès	    18	 9  5  4  29-14	 41  Promoted
---------------------------------------------------
 3.MSP Batna 		    18	 7  7  4  22-13	 39
 4.JS Djidjelli 	    18	 8  3  7  23-21	 37
 5.USM Alger 	            18	 6  6  6  26-20	 36
 6.AS Khroub 		    18	 6  6  6  25-29	 36
 7.MC Alger 		    18	 4  8  6  18-22	 34
 8.CR Témouchent	    18	 5  4  9  18-29	 32
 9.USM Sétif 	            18	 5  4  9  15-26	 32
---------------------------------------------------
10.ES Mostaganem	    18	 4  5  9  15-28	 31  Relegated

Round 1 [Sep 25]
JSM Skikda	      	0-3 USM Bel-Abbès
CR Témouchent	      	1-1 ES Mostaganem
JS Djidjelli	      	1-2 AS Khroub
USM Sétif	      	3-2 MC Alger
USM Alger	      	1-2 MSP Batna

Round 2 [Oct 2]
ES Mostaganem	      	2-4 JS Djidjelli
USM Bel-Abbès	      	1-0 CR Témouchent
MSP Batna	      	1-0 USM Sétif
MC Alger	      	1-1 JSM Skikda
AS Khroub	      	1-0 USM Alger

Round 3 
[Oct 9]
JSM Skikda	      	2-0 USM Sétif
AS Khroub	      	0-0 MSP Batna
[Dec 4]
USM Alger	      	3-0 ES Mostaganem
JS Djidjelli	      	0-2 USM Bel-Abbès
CR Témouchent	      	1-0 MC Alger

Round 4 [Oct 16]
USM Bel-Abbès	      	1-0 USM Alger
ES Mostaganem	      	1-2 AS Khroub
USM Sétif	      	2-1 CR Témouchent
MC Alger	      	1-1 JS Djidjelli
MSP Batna	      	1-1 JSM Skikda

Round 5 [Oct 23]
USM Blida		4-1 ASPTT Alger
AS Khroub	     	0-2 USM Bel-Abbès
USM Alger	     	1-3 MC Alger
JS Djidjelli	     	2-0 USM Sétif
CR Témouchent	     	1-1 JSM Skikda
ES Mostaganem	     	0-2 MSP Batna

Round 6 [Nov 6]
JSM Skikda	     	1-1 JS Djidjelli	
USM Sétif	     	1-1 USM Alger
MC Alger	     	2-2 AS Khroub
USM Bel-Abbès	     	6-0 ES Mostaganem
MSP Batna	     	3-0 CR Témouchent

Round 7 [Nov 13]
ES Mostaganem	     	0-1 MC Alger
AS Khroub	     	1-1 USM Sétif
USM Alger	     	2-2 JSM Skikda
JS Djidjelli	     	1-0 CR Témouchent
USM Bel-Abbès	     	0-0 MSP Batna

Round 8 
[Nov 20]
CR Témouchent	     	0-0 USM Alger
JSM Skikda	     	3-1 AS Khroub
MC Alger	     	1-1 USM Bel-Abbès
JS Djidjelli	     	1-0 MSP Batna
[Dec 25]
USM Sétif	     	2-3 ES Mostaganem

Round 9 [Nov 27]
USM Bel-Abbès	     	2-0 USM Sétif
ES Mostaganem	     	0-0 JS Skikda
AS Khroub	     	5-1 CR Témouchent
USM Alger	     	3-0 JS Djidjelli
MSP Batna	     	3-0 MC Alger

Round 10 [Jan 22]
AS Khroub		4-1 JS Djidjelli
ES Mostaganem		3-1 CR Témouchent
USM Bel-Abbès		2-1 JSM Skikda
MC Alger		2-0 USM Sétif
MSP Batna		1-4 USM Alger

Round 11 [Feb 19]
JSM Skikda		1-0 MC Alger
CR Témouchent		1-1 USM Bel-Abbès
JS Djidjelli		2-0 ES Mostaganem
USM Alger		4-0 AS Khroub
USM Sétif		1-0 AS Khroub

Round 12 [Mar 5]
ES Mostaganem		0-0 USM Alger
USM Bel-Abbès		3-1 JS Djidjelli
MC Alger		3-1 CR Témouchent
USM Sétif		1-0 JSM Skikda
MSP Batna		6-0 AS Khroub

Round 13 [Mar 12]
CR Témouchent		4-0 USM Sétif
JS Djidjelli		1-1 MC Alger
USM Alger		0-0 USM Bel-Abbes
AS Khroub		1-1 ES Mostaganem
JSM Skikda		2-1 MSP Batna

Round 14 [Mar 19]
USM Bel-Abbès		2-2 AS Khroub
MC Alger		0-1 USM Alger
USM Sétif		0-1 JS Djodjelli
JSM Skikda		3-0 CR Témouchent
MSP Batna		1-0 ES Mostaganem

Round 15 [Apr 2]
JS Djidjelli		1-0 JSM Skikda
USM Alger		1-1 USM Sétif
AS Khroub		4-1 MC Alger
ES Mostaganem		3-2 USM Bel-Abbès
CR Témouchent		2-1 MSP Batna

Round 16 [Apr 16]
MC Alger		0-0 ES Mostaganem
USM Sétif		2-0 AS Khroub
JSM Skikda		1-0 USM Alger
CR Témouchent		1-0 JS Djidjelli
MSP Batna		1-0 USM Bel-Abbès

Round 17 [Apr 30]
USM Alger		5-2 CR Témouchent
AS Khroub		1-1 JSM Skikda
ES Mostaganem		2-0 USM Sétif
USM Bel-Abbès		4-0 MC Alger
MSP Batna		1-1 JS Djidjelli

Round 18 [May 14]
USM Sétif		1-0 USM Bel-Abbès
JSM Skikda		1-0 ES Mostaganem
CR Témouchent		1-0 AS Khroub
JS Djidjelli		5-0 USM Alger
MC Alger		0-0 MSP Batna

Final Table:

 1.JSM Skikda               18	 8  7  3  24-13	 41  Promoted (Champion)
 2.USM Bel-Abbès	    18	 9  5  4  29-14	 41  Promoted
---------------------------------------------------
 3.MSP Batna 		    18	 7  7  4  22-13	 39
 4.JS Djidjelli 	    18	 8  3  7  23-21	 37
 5.USM Alger 	            18	 6  6  6  26-20	 36
 6.AS Khroub 		    18	 6  6  6  25-29	 36
 7.MC Alger 		    18	 4  8  6  18-22	 34
 8.CR Témouchent	    18	 5  4  9  18-29	 32
 9.USM Sétif 	            18	 5  4  9  15-26	 32
---------------------------------------------------
10.ES Mostaganem	    18	 4  5  9  15-28	 31  Relegated

Topscorers
9  Hamri (USM Bel-Abbès)
8  Meziani (USM Alger)
   Ghanem (ES Mostaganem)
   Hadji (JS Djijel)
7  Fritah (MSP Batna)
   Lehtihet (JS Djijel)
6  Khattabi (AS Khroub)
   Djems (CR Temouchent)
   Mahmoud (USM Bel-Abbès)
5  Bebabzia (AS Khroub)
   Chelaghem (JSM Skikda)
   Zemmouri (MSP Batna)
   Hénia Hammedi (Tunisia/USM Bel-Abbès)
4  Belloucif (AS Khroub)
   Bouderghi (JS Djijel)
   Saheb (JSM Skikda)
   Bouchniche (JSM Skikda)
   Aouadj (MC Alger)
   Zemmour Freddy (France/USM Alger)
   Aït Bouali (USM Alger)


3ème Division (Regional Leagues)

Ligue d'Oran

Final Table:

 1.JSM Tiaret		    22	14  5  3  47-22	 55  Promoted (Champion)
---------------------------------------------------
 2.WA Tlemcen		    22	13  5  4  42-20	 53
 3.GC Mascara		    22	13  5  4  37-16	 53
 4.RC Oran		    22	12  5  5  44-23	 51
 5.CC Sig		    22	 9  5  8  18-25	 45
 6.USM Oran		    22	 7  8  7  28-24	 44
 7.IRB Mers El Kebir	    22	 7  7  8  39-37	 43
 8.RC Relizane		    22	 7  6  9  26-36	 42
 9.IS Tighennif		    22	 7  3 12  27-38	 39
10.Perregaux GS		    22	 5  7 10  17-29	 39
11.FC Oran		    22	 6  3 13  25-50	 37
---------------------------------------------------
12.WA Mostaganem	    22	 1  3 18  25-55	 27  Relegated

Round 1 [Oct 2]
USM Sétif		1-0 USM Bel-Abbès
WA Mostaganem		2-2 WA Tlemcen
CC Sig			1-1 RC Oran
USM Oran		4-2 IRB Mers El Kebir
FC Oran			3-5 JSM Tiaret
Perregaux GS		0-3 RC Relizane
IS Tighénnif		2-1 GC Mascara

Round 2 [Oct 9]
Perregaux GS		awd IS Tighenif	  	[awareded 1-3, originely 2-1]	
RC Oran			3-1 RC Relizane
IRB Mers El Kebir	3-1 FC Oran
JSM Tiaret		4-1 WA Mostaganem
GC Mascara		1-0 USM Oran
WA Tlemcen		1-0 CC Sig

Round 3 [Oct 16]
IS Tighennif		2-1 JSM Tiaret
CC Sig			0-0 IRB Mers El Kebir
USM Oran		1-0 WA Tlemcen
WA Mostaganem		0-0 Perregaux GS
RC Relizane		1-1 GC Mascara
FC Oran			1-1 RC Oran

Round 4 [Oct 23]
JSM Tiaret		4-1 RC Relizane
WA Tlemcen		1-0 IS Tighennif
GC Mascara		2-0 CC Sig
IRB Mers El Kebir	4-2 WA Mostaganem
USM Oran		0-1 RC Oran
Perregaux GS		2-1 FC Oran

Round 5 [Nov 6]
USM Oran		0-1 JSM Tiaret
RC Oran			1-4 WA Tlemcen
RC Relizane		2-1 IRB Mers El Kebir
IS Tighennif		0-4 RC Oran
WA Mostaganem		2-3 GC Mascara
CC Sig			2-1 Perregaux GS

Round 6 [Nov 13]
JSM Tiaret		1-1 WA Tlemcen
RC Relizane		1-1 CC Sig
RC Oran			2-0 WA Mostaganem
Perregaux GS		2-0 USM Oran
IS Tighennif		1-2 FC Oran
GC Mascara		2-0 IRB Mers El Kebir

Round 7 [Dec 4]
GC Mascara		1-1 JSM Tiaret  
WA Tlemcen		0-0 Perregaux GS		
WA Mostaganem		1-1 RC Relizane		
USM Oran		2-0 IS Tighennif		
IRB Mers El Kebir	2-1 RC Oran		
CC Sig			1-0 FC Oran		

Round 8 [Dec 18]
FC Oran			2-1 WA Mostaganem	
RC Oran			2-1 WA Tlemcen		
JSM Tiaret		3-0 CC Sig			
Perregaux GS		0-0 GC Mascara		
RC Relizane		0-0 USM Oran		
IRB Mers El Kebir	3-0 IS Tighenif		

Round 9 [Jan 8]
USM Oran		0-0 FC Oran		
GC Mascara		1-0 RC Oran		
JSM Tiaret		2-1 Perregaux GS		
IS Tighennif		2-2 RC Relizane		
WA Mostaganem		0-1 CC Sig			
WA Tlemcen		3-1 IRB Mers El Kebir 	

Round 10 [Jan 15]
FC Oran			0-3 GC Mascara		
RC Oran			3-1 Perregaux GS		
CC Sig			2-0 IS Tighennif		
USM Oran		5-1 WA Mostaganem	
RC Relizane		2-1 WA Tlemcen		
IRB Mers El Kebir	1-2 JSM Tiaret		

Round 11 [Jan 22]
Perrégaux GS		1-1 IRB Mers El Kebir	
CC Sig			1-0 USM Oran		
IS Tighennif		3-1 WA Mostaganem	
RC Oran			2-1 JSM Tiaret	
RC Relizane		3-0 FC Oran		
WA Tlemcen		1-0 GC Mascara		

Round 12 [Feb 12]
WA Tlemcen		4-1 WA Mostaganem	
RC Oran			5-0 CC Sig		
IRB Mers El Kebir	1-1 USM Oran		
JSM Tiaret		4-1 FC Oran		
RC Relizane		1-0 Perrégaux GS		
GC Mascara		1-0 IS Tighennif

Round 13 [Feb 19]
IS Tighennif		 -  Perrégaux GS		
RC Relizane		 -  RC Oran		
FC Oran			 -  IRB Mers El Kebir
WA Mostaganem		 -  JSM Tiaret
USM Oran		 -  GC Mascara
CC Sig			 -  WA Tlemcen

Round 14 [Feb 26]
RC Oran			 -  FC Oran
IRB Mers El Kebir	 -  CC Sig
GC Mascara		 -  RC Relizane
WA Tlemcen		 -  USM Oran
JSM Tiaret		 -  IS Tighennif
Perrégaux GS		 -  WA Mostaganem

Round 15 [Mar 5]
RC Relizane		 -  JSM Tiaret
IS Tighennif		 -  WA Tlemcen
CC Sig			 -  GC Mascara
WA Mostaganem		 -  IRB Mers El Kebir
RC Oran			 -  USM Oran
FC Oran			 -  Perrégaux GS

Round 16 [Mar 19]
JSM Tiaret		 -  USM Oran
WA Tlemcen		 -  RC Oran
IRB Mers El Kebir	 -  RC Relizane
RC Oran			 -  IS Tighennif
GC Mascara		 -  WA Mostaganem
Perrégaux GS		 -  CC Sig

Round 17 [Apr 2]
WA Tlemcen		 -  JSM Tiaret
CC Sig			 -  RC Relizane
WA Mostaganem		 -  RC Oran
USM Oran		 -  Perrégaux GS
FC Oran			 -  IS Tighennif
IRB Mers El Kebir	 -  GC Mascara

Round 18 [Apr 16]
JSM Tiaret		 -  GC Mascara
Perrégaux GS		 -  WA Tlemcen
RC Relizane		 -  WA Mostaganem
IS Tighennif		 -  USM Oran
RC Oran			 -  IRB Mers El Kebir
FC Oran			 -  CC Sig

Round 19 [Apr 30]
WA Mostaganem		 -  FC Oran
WA Tlemcen		 -  RC Oran
CC Sig			 -  JSM Tiaret
GC Mascara		 -  Perrégaux GS			
USM Oran		 -  RC Relizane			
IS Tighennif		 -  IRB Mers El Kebir

Round 20 [May 14]
FC Oran			 -  USM Oran			
RC Oran			 -  GC Mascara			
Perrégaux GS		 -  JSM Tiaret			
RC Relizane		 -  IS Tighennif			
CC Sig			 -  WA Mostaganem			
IRB Mers El Kebir	 -  WA Tlemcen			

Round 21 [May 21]
GC Mascara		 -  FC Oran			
Perrégaux GS		 -  RC Oran			
IS Tighennif		 -  CC Sig			
WA Mostaganem		 -  USM Oran			
WA Tlemcen		 -  RC Relizane			
JSM Tiaret		 -  IRB Mers El Kebir

Round 22 [May 28]
GC Mascara		1-1 WA Tlemcen
FC Oran			5-3 RC Relizane
WA Mostaganem		2-3 IS Tighennif
JSM Tiaret		3-1 RC Oran
IRB Mers El Kebir	1-2 Perrégaux GS
USM Oran		0-0 CC Sig

Final Table:

 1.JSM Tiaret		    22	14  5  3  47-22	 55  Promoted (Champion)
---------------------------------------------------
 2.WA Tlemcen		    22	13  5  4  42-20	 53
 3.GC Mascara		    22	13  5  4  37-16	 53
 4.RC Oran		    22	12  5  5  44-23	 51
 5.CC Sig		    22	 9  5  8  18-25	 45
 6.USM Oran		    22	 7  8  7  28-24	 44
 7.IRB Mers El Kebir	    22	 7  7  8  39-37	 43
 8.RC Relizane		    22	 7  6  9  26-36	 42
 9.IS Tighennif		    22	 7  3 12  27-38	 39
10.Perregaux GS		    22	 5  7 10  17-29	 39
11.FC Oran		    22	 6  3 13  25-50	 37
---------------------------------------------------
12.WA Mostaganem	    22	 1  3 18  25-55	 27  Relegated

Ligue d'Alger

Final Table:

 1.OM Ruisseaux		    22	14  4  4  43-18	 54  Promoted (Champion)
---------------------------------------------------
 2.JS Kabylie		    22	11  6  5  28-20	 50
 3.WA Boufarik		    21	 9 10  2  31-17	 49
 4.AS Orléansville	    21	10  7  4  42-24	 48
 5.WO Rouïba		    21	 7  9  5  30-24	 44
 6.MS Cherchell		    22	 6 10  6  28-29	 44
 7.USM Maison-Carrée	    22	 7  4 11  27-41	 40
 8.Hydra AC		    21	 7  3 11  24-31	 38
 9.OM Saint-Eugène	    21	 5  6 10  26-34	 38 [?]
10.O Médéa		    22	 5  6 11  21-29	 38
11.SC Affreville	    21	 6  5 10  23-38	 38
---------------------------------------------------
12.JS Bordj Menaiel	    22	 2  9 11  22-40	 35  Relegated

Round 1 [Sep 25]
Hydra AC		-  JS Kabylie 
USM Maison-Carrée	-  JS Bordj Menaiel
O Médéa			-  MS Cherchell
SC Affreville		-  OM Ruisseaux
OM Saint-Eugène		-  WO Rouiba
WA Boufarik		-  AS Orléansville

Round 2 [Oct 2]
AS Orléansville		-  Hydra AC 
WO Rouiba		-  WA Boufarik 
OM Ruisseaux		-  OM Saint-Eugène  
MS Cherchell		-  SC Affreville  
JS Bordj Menaiel	-  O Médéa  
JS Kabylie		-  USM Maison-Carrée

Round 3 [Oct 9]
Hydra AC		-  USM Maison-Carrée
O Médéa			-  JS Kabylie
SC Affreville		-  JS Bordj Menaiel
OM Saint-Eugène		-  MS Cherchell
WA Boufarik		-  OM Ruisseaux
AS Orléansville		-  WO Rouiba

Round 4 [Oct 16]
WO Rouiba		-  Hydra AC
OM Ruisseaux		-  AS Orléansville
MS Cherchell		-  WA Boufarik
JS Bordj Menaiel	-  OM Saint-Eugène
JS Kabylie		-  SC Affreville
USM Maison-Carrée	-  O Médéa

Round 5 [Oct 23]
Hydra AC		-  O Médéa
SC Affreville		-  USM Maison-Carrée
OM Saint-Eugène		-  JS Kabylie
WA Boufarik		-  JS Bordj Menaiel
AS Orléansville		-  MS Cherchell
WO Rouiba		-  OM Ruisseaux

Round 6 [Nov 6]
Hydra AC		-  OM Ruisseaux
MS Cherchell		-  WO Rouiba
JS Bordj Menaiel	-  AS Orléansville
JS Kabylie		-  WA Boufarik
USM Maison-Carrée	-  OM Saint-Eugène
O Médéa			-  SC Affreville

Round 7 [Nov 13]
SC Affreville		-  Hydra AC
OM Saint-Eugène		-  O Médéa
WA Boufarik		-  USM Maison-Carrée
AS Orléansville		-  JS Kabylie
WO Rouiba		-  JS Bordj Menaiel
OM Ruisseaux		-  MS Cherchell

Round 8 [Nov 20]
Hydra AC		-  MS Cherchell 
JS Bordj Menaiel	-  OM Ruisseaux 
JS Kabylie		-  WO Rouiba 
USM Maison-Carrée	-  AS Orléansville 
O Médéa			-  WA Boufarik 
SC Affreville		-  OM Saint-Eugène

Round 9 [Nov 27]
OM Saint-Eugène		-  Hydra AC 
WA Boufarik		-  SC Affreville 
AS Orléansville		-  O Médéa 
WO Rouiba		-  USM Maison-Carrée 
OM Ruisseaux		-  JS Kabylie 
MS Cherchell		-  JS Bordj Menaiel

Round 10 [Dec 4]
Hydra AC		-  JS Bordj Menaiel 
JS Kabylie		-  MS Cherchell 
USM Maison-Carrée	-  OM Ruisseaux 
O Médéa			-  WO Rouiba 
SC Affreville		-  AS Orléansville 
OM Saint-Eugène		-  WA Boufarik

Round 11 [Dec 18]
WA Boufarik		-  Hydra AC 
AS Orléansville		-  OM Saint-Eugène 
WO Rouiba		-  SC Affreville 
OM Ruisseaux		-  O Médéa 
MS Cherchell		-  USM Maison-Carrée 
JS Bordj Menaiel	-  JS Kabylie

Round 12 [Jan 8] 
JS Kabylie		-  Hydra AC
JS Bordj Menaiel	-  USM Maison-Carrée
MS Cherchell		-  O Médéa
OM Ruisseaux		-  SC Affreville
WO Rouiba		-  OM Saint-Eugène
AS Orléansville		-  WA Boufarik

Round 13 [Jan 22]
Hydra AC		-  AS Orléansville
WA Boufarik		-  WO Rouiba
OM Saint-Eugène		-  OM Ruisseaux
SC Affreville		-  MS Cherchell
O Médéa			-  JS Bordj Menaiel
USM Maison-Carrée	-  JS Kabylie

Round 14 [Feb 19]
USM Maison-Carrée	-  Hydra AC
JS Kabylie		-  O Médéa
JS Bordj Menaiel	-  SC Affreville
MS Cherchell		-  OM Saint-Eugène
OM Ruisseaux		-  WA Boufarik
WO Rouiba		-  AS Orléansville

Round 15 [Mar 5]
Hydra AC		-  WO Rouiba
AS Orléansville		-  OM Ruisseaux
WA Boufarik		-  MS Cherchell
OM Saint-Eugène		-  JS Bordj Menaiel
SC Affreville		-  JS Kabylie
O Médéa			-  USM Maison-Carrée

Round 16 [Mar 19]
O Médéa			-  Hydra AC
USM Maison-Carrée	-  SC Affreville
JS Kabylie		-  OM Saint-Eugène
JS Bordj Menaiel	-  WA Boufarik
MS Cherchell		-  AS Orléansville
OM Ruisseaux		-  WO Rouiba

Round 17 [Apr 2]
OM Ruisseaux		-  Hydra AC
WO Rouiba		-  MS Cherchell
AS Orléansville		-  JS Bordj Menaiel
WA Boufarik		-  JS Kabylie
OM Saint-Eugène		-  USM Maison-Carrée
SC Affreville		-  O Médéa

Round 18 [Apr 16]
Hydra AC		-  SC Affreville
O Médéa			-  OM Saint-Eugène	
USM Maison-Carrée	-  WA Boufarik	
JS Kabylie		-  AS Orléansville	
JS Bordj Menaiel	-  WO Rouiba	
MS Cherchell		-  OM Ruisseaux	

Round 19 [Apr 30]
MS Cherchell		-  Hydra AC
OM Ruisseaux		-  JS Bordj Menaiel
WO Rouiba		-  JS Kabylie
AS Orléansville		-  USM Maison-Carrée
WA Boufarik		-  O Médéa
OM Saint-Eugène		-  SC Affreville

Round 20 [May 14]
Hydra AC		-  OM Saint-Eugène
SC Affreville		-  WA Boufarik
O Médéa			-  AS Orléansville
USM Maison-Carrée	-  WO Rouiba
JS Kabylie		-  OM Ruisseaux
JS Bordj Menaiel	-  MS Cherchell

Round 21 [May 21]
JS Bordj Menaiel	-  Hydra AC
MS Cherchell		-  JS Kabylie
OM Ruisseaux		-  USM Maison-Carrée
WO Rouiba		-  O Médéa
AS Orléansville		-  SC Affreville
WA Boufarik		-  OM Saint-Eugène

Round 22 [May 28]
Hydra AC		-  WA Boufarik
OM Saint-Eugène		-  AS Orléansville
SC Affreville		-  WO Rouiba
O Médéa			-  OM Ruisseaux
USM Maison-Carrée	-  MS Cherchell
JS Kabylie		-  JS Bordj Menaiel

Final Table:

 1.OM Ruisseaux		    22	14  4  4  43-18	 54  Promoted (Champion)
---------------------------------------------------
 2.JS Kabylie		    22	11  6  5  28-20	 50
 3.WA Boufarik		    21	 9 10  2  31-17	 49
 4.AS Orléansville	    21	10  7  4  42-24	 48
 5.WO Rouïba		    21	 7  9  5  30-24	 44
 6.MS Cherchell		    22	 6 10  6  28-29	 44
 7.USM Maison-Carrée	    22	 7  4 11  27-41	 40
 8.Hydra AC		    21	 7  3 11  24-31	 38
 9.OM Saint-Eugène	    21	 5  6 10  26-34	 38  [?]
10.O Médéa		    22	 5  6 11  21-29	 38
11.SC Affreville	    21	 6  5 10  23-38	 38
---------------------------------------------------
12.JS Bordj Menaiel	    22	 2  9 11  22-40	 35  Relegated

Ligue de Constantine

Final Standings:

 1.AS Ain M'lila	    22   -  -  -   - -   -   Promoted (Champion)
  .USH Constantine	    22   -  -  -   - -   -						
  .JBAC Annaba		    22   -  -  -   - -   -						
  .USM Khenchela	    22   -  -  -   - -   -						
  .CA Bordj Bou Arreridj    22   -  -  -   - -   -						
  .CS Constantine	    22   -  -  -   - -   -						
  .SA Sétif		    22   -  -  -   - -   -						
  .MC El Eulma		    22   -  -  -   - -   -						
  .USM Ain Beida	    22   -  -  -   - -   -						
  .US Biskra		    22   -  -  -   - -   -						
  .CA Batna		    22   -  -  -   - -   -						
  .WJ Skikda		    22   -  -  -   - -   -   


1965/66.

1967/68.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Thanks to José Batalha, Djamil Merad and Hans Schöggl for earlier version of this file

Prepared and maintained by Michel Menard for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Michel Menard
Last updated: 23 Jul 2020

(C) Copyright Michel Menard and RSSSF 2007/20
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.