Algeria 1995/96


Championnat National Division 1
Coupe Nationale
Championnat National Division 2

Championnat National Division 1

Final Table:

 1.USM Alger           30  19  3  8  39-24  60  Champions
 2.MC Oran             30  17  7  6  53-24  58
 3.USM Ain-Beida       30  15  6  9  37-31  51  [1 1 0 2 1]
 4.WA Tlemcen          30  15  6  9  39-20  51  [0 1 1 1 2]
 5.JS Kabylie          30  13  6 11  34-29  45
 6.CS Constantine      30  11 10  9  25-20  43
 7.USM El Harrach      30  12  7 11  24-26  43
 8.MC Alger            30  12  4 14  29-32  40
 9.US Chaouia          30  11  6 13  28-33  39
10.CA Batna            30  12  3 15  35-44  39
11.AS Ain-M'lila       30  10  8 12  18-30  38
12.CR Belouizdad       30  10  8 12  27-34  38
13.WA Boufarik         30  10  5 15  25-42  35
----------------------------------------------
14.USM Blida           30   9  7 14  34-36  34  Relegated
15.ASM Oran            30   8  9 13  23-31  31  Relegated
16.JS Bordj-Menaiel    30   3 11 16  22-41  20  Relegated

Promoted: NA Hussein-Dey, WO Mostaganem and MO Constantine.

NB: CR Belcourt changed name to CR Belouizdad.

Round 1 [Sep 14]
USM Ain Beida		1-1 MC Oran
MC Alger 		2-0 WA Boufarik
WA Tlemcen		2-0 USM El Harrach
JS Kabylie		3-1 CA Batna
CR Belouizdad		4-0 AS Ain M'lila
CS Constantine		2-0 JS Bordj Menaiel
USM Blida		2-1 USM Alger
ASM Oran		0-0 US Chaouia

Round 2 [Sep 21]
USM Ain Beida		1-0 CR Belouizdad
USM Alger		1-0 US Chaouia
JS Bordj Menaiel	0-1 USM Blida
AS Ain M'lila		1-0 ASM Oran
CA Batna		1-1 CS Constantine
USM El Harrach		0-0 JS Kabylie
WA Boufarik		0-2 WA Tlemcen
MC Oran			2-1 MC Alger

Round 3 [Sep 28]
US Chaouia		1-1 JS Bordj Menaiel
MC Alger		1-3 USM Ain Beida
WA Tlemcen		1-0 MC Oran 	
JS Kabylie		2-0 WA Boufarik
CR Belouizdad		0-0 CA Batna
CS Constantine		1-0 USM El Harrach
USM Blida		1-1 AS Ain M'lila
ASM Oran		0-2 USM Alger

Round 4 [Oct 5]
USM Ain Beida		2-1 WA Tlemcen
MC Alger		1-2 CR Belouizdad
JS Bordj Menaiel	0-1 USM Alger
AS Ain M'lila		1-0 US Chaouia
CA Batna		2-1 USM Blida
USM El Harrach		1-0 ASM Oran
WA Boufarik		0-0 CS Constantine
MC Oran			3-0 JS Kabylie

Round 5 [Oct 16]
US Chaouia		2-0 CA Batna
USM Alger		1-0 AS Ain M'lila
WA Tlemcen		1-0 MC Alger
JS Kabylie		4-1 USM Ain Beida
CR Belouizdad		1-0 WA Boufarik
CS Constantine		1-1 MC Oran
USM Blida		2-1 USM El Harrach
ASM Oran		1-0 JS Bordj Menaiel

Round 6 [Oct 26]
USM Ain Beida		0-0 CS Constantine
MC Alger		3-0 JS Kabylie
WA Tlemcen		2-0 USM Blida
AS Ain M'lila		1-1 JS Bordj Menaiel
CA Batna		1-0 USM Alger
USM El Harrach		2-0 US Chaouia
WA Boufarik		1-0 ASM Oran
MC Oran			2-0 CR Belouizdad

Round 7 [Feb 8]
US Chaouia		2-0 USM Ain Beida 
USM Alger		1-0 MC Alger
JS Bordj Menaiel  	1-1 CA Batna 
JS Kabylie		3-0 WA Tlemcen
CR Belouizdad		0-2 USM El Harrach
CS Constantine		2-0 AS Ain M'lila
USM Blida		2-1 WA Boufarik
ASM Oran		1-3 MC Oran

Round 8 [Feb 15]
USM Ain Beida		1-0 ASM Oran
MC Alger		1-1 CS Constantine
WA Tlemcen		3-0 CR Belouizdad
JS Kabylie		1-0 USM Blida
CA Batna		2-1 AS Ain M'lila
USM El Harrach		1-1 JS Bordj Menaiel
WA Boufarik		1-4 USM Alger
MC Oran			4-1 US Chaouia

Round 9 [Feb 22]
US Chaouia		2-0 WA Boufarik 
USM Alger		1-0 MC Oran
JS Bordj Menaiel  	1-1 USM Ain Beida 
AS Ain M'lila		3-0 USM El Harrach
CR Belouizdad		2-1 JS Kabylie
CS Constantine		0-1 WA Tlemcen
USM Blida		0-0 MC Alger
ASM Oran		1-0 CA Batna

Round 10 [Feb 26]
USM Ain Beida		4-2 USM Alger
MC Alger		2-1 US Chaouia
WA Tlemcen		0-0 ASM Oran
JS Kabylie		2-1 CS Constantine
CR Belouizdad		1-0 USM Blida
USM El Harrach		1-0 CA Batna
WA Boufarik		1-0 AS Ain M'lila
MC Oran			3-1 JS Bordj Menaiel

Round 11 [Mar 1]
US Chaouia		1-1 WA Tlemcen 
USM Alger		0-0 USM El Harrach
JS Bordj Menaiel  	4-1 WA Boufarik 
AS Ain M'lila		1-0 JS Kabylie
CA Batna		4-1 USM Ain Beida
CS Constantine		2-1 CR Belouizdad
USM Blida		3-5 MC Oran
ASM Oran		4-0 MC Alger

Round 12 [Mar 14]
USM Ain Beida		1-0 AS Ain M'lila
MC Alger		1-0 JS Bordj Menaiel
WA Tlemcen		3-1 USM Alger
JS Kabylie		3-1 US Chaouia
CR Belouizdad		2-1 ASM Oran
CS Constantine		2-0 USM Blida
WA Boufarik		1-0 USM El Harrach
MC Oran			3-0 CA Batna

Round 13 [Mar 21]
US Chaouia		1-1 CR Belouizdad
USM Alger		1-0 JS Kabylie
JS Bordj Menaiel  	1-1 WA Tlemcen		[corrected from 4-1]  
AS Ain M'lila		1-0 MC Alger
CA Batna		4-1 WA Boufarik
USM El Harrach		2-1 MC Oran
USM Blida		0-1 USM Ain Beida	[corrected from 3-5]
ASM Oran		4-0 CS Constantine

Round 14 [Mar 28]
USM Ain Beida		1-0 USM El Harrach
MC Alger		1-0 CA Batna
WA Tlemcen		2-0 AS Ain M'lila
JS Kabylie		2-0 JS Bordj Menaiel
CR Belouizdad		3-1 USM Alger
CS Constantine		1-0 US Chaouia
USM Blida		2-1 ASM Oran
MC Oran			2-0 WA Boufarik

Round 15 [Apr 4]
US Chaouia		1-0 USM Blida
USM Alger		1-0 CS Constantine
JS Bordj Menaiel  	1-1 CR Belouizdad  
AS Ain M'lila		1-0 MC Oran
CA Batna		2-0 WA Tlemcen
USM El Harrach		3-2 MC Alger		[corrected from 3-1]
WA Boufarik		0-1 USM Ain Beida
ASM Oran		0-0 JS Kabylie

Round 16 [Apr 11]
MC Oran			2-0 USM Ain Beida
WA Boufarik 		2-0 MC Alger
USM El Harrach		1-0 WA Tlemcen
CA Batna		1-0 JS Kabylie
AS Ain M'lila		0-0 CR Belouizdad
JS Bordj menaiel	0-0 CS Constantine
USM Alger		4-2 USM Blida
US Chaouia		2-0 ASM Oran

Round 17 [Apr 18]
CR Belouizdad		0-0 USM Ain Beida
US Chaouia		1-0 USM Alger
USM Blida		2-2 JS Bordj Menaiel
ASM Oran		0-0 AS Ain M'lila
CS Constantine		1-0 CA Batna
JS Kabylie		0-2 USM El Harrach
WA Tlemcen		4-0 WA Boufarik
MC Alger		0-0 MC Oran

Round 18 [May 2]
JS Bordj Menaiel	2-1 US Chaouia
USM Ain Beida		2-0 MC Alger
MC Oran 		1-0 WA Tlemcen
WA Boufarik		0-0 JS Kabylie
CA Batna		2-1 CR Belouizdad
USM El Harrach		0-0 CS Constantine
AS Ain M'lila		0-0 USM Blida
USM Alger		2-1 ASM Oran

Round 19 [May 6]
WA Tlemcen		0-0 USM Ain Beida
CR Belouizdad		0-3 MC Alger
USM Alger		1-0 JS Bordj Menaiel
US Chaouia		1-0 AS Ain M'lila
USM Blida		1-0 CA Batna
ASM Oran		2-1 USM El Harrach 
CS Constantine		2-0 WA Boufarik
JS Kabylie		0-0 MC Oran

Round 20 [May 16]
CA Batna		2-1 US Chaouia
AS Ain M'lila		0-0 USM Alger
MC Alger		0-1 WA Tlemcen
USM Ain Beida		3-1 JS Kabylie
WA Boufarik		2-2 CR Belouizdad
MC Oran			1-0 CS Constantine
USM El Harrach		2-1 USM Blida
JS Bordj Menaiel	2-2 ASM Oran

Round 21 [May 20]
CS Constantine		3-2 USM Ain Beida
JS Kabylie		0-1 MC Alger
USM Blida		1-1 WA Tlemcen
JS Bordj Menaiel	0-0 AS Ain M'lila
USM Alger		1-0 CA Batna
US Chaouia		1-1 USM El Harrach
ASM Oran		1-1 WA Boufarik
CR Belouizdad		2-2 MC Oran

Round 22 [Jun 20]
USM Ain Beida		0-1 US Chaouia
MC Alger		1-0 USM Alger
CA Batna  		2-0 JS Bordj Menaiel
WA Tlemcen		1-2 JS Kabylie
USM El Harrach		0-0 CR Belouizdad
AS Ain M'lila		2-2 CS Constantine
WA Boufarik		1-0 USM Blida
MC Oran			2-1 ASM Oran

Round 23 [Jun 27]
ASM Oran		0-0 USM Ain Beida 
CS Constantine		1-0 MC Alger	 
CR Belouizdad		1-1 WA Tlemcen	 
USM Blida		0-1 JS Kabylie	 
AS Ain M'lila		2-0 CA Batna	 
JS Bordj Menaiel	0-1 USM El Harrach 
USM Alger		4-1 WA Boufarik	 
US Chaouia		2-0 MC Oran	 

Round 24 [Jul 9]
WA Boufarik 		1-0 US Chaouia 
MC Oran			1-0 USM Alger	 
USM Ain Beida		3-0 JS Bordj Menaiel  
USM El Harrach		1-0 AS Ain M'lila	 
JS Kabylie		3-0 CR Belouizdad	 
WA Tlemcen		1-0 CS Constantine	 
MC Alger		1-0 USM Blida	 
CA Batna		4-1 ASM Oran	 

Round 25 [Jul 11]
USM Alger		1-0 USM Ain Beida 
US Chaouia		2-1 MC Alger	 
ASM Oran		1-0 WA Tlemcen	 
CS Constantine		2-0 JS Kabylie	 
USM Blida		2-0 CR Belouizdad 
CA Batna		2-1 USM El Harrach 
AS Ain M'lila		1-0 WA Boufarik	 
JS Bordj Menaiel	1-3 MC Oran	 

Round 26 [Jul 18]
WA Tlemcen		3-0 US Chaouia  
USM El Harrach		0-2 USM Alger 
WA Boufarik		3-2 JS Bordj Menaiel  
JS Kabylie		1-0 AS Ain M'lila	 
USM Ain Beida		3-2 CA Batna	 
CR Belouizdad		1-0 CS Constantine	 
MC Oran			1-1 USM Blida	 
MC Alger		2-0 ASM Oran	 

Round 27 [Jul 25]
AS Ain M'lila		2-0 USM Ain Beida	 
JS Bordj Menaiel	0-1 MC Alger	 
USM Alger		1-0 WA Tlemcen	 
US Chaouia		3-0 JS Kabylie	 
ASM Oran		2-0 CR Belouizdad	 
USM Blida		2-0 CS Constantine	 
USM El Harrach		0-1 WA Boufarik	 
CA Batna		2-0 MC Oran		 

Round 28 [Jul 29]
CR Belouizdad		2-0 US Chaouia		 
JS Kabylie		1-1 USM Alger		 
WA Tlemcen		3-0 JS Bordj Menaiel  	   
MC Alger		1-0 AS Ain M'lila		 
WA Boufarik		2-0 CA Batna		 
MC Oran			3-0 USM El Harrach		 
USM Ain Beida		2-1 USM Blida		[corrected from 2-0]	 
CS Constantine		0-0 ASM Oran		 

Round 29 [Aug 1]
USM El Harrach		1-0 USM Ain Beida		 
CA Batna		4-1 MC Alger		 
AS Ain M'lila		1-0 WA Tlemcen		 
JS Bordj Menaiel	1-2 JS Kabylie		 
USM Alger		2-1 CR Belouizdad		 
US Chaouia		1-0 CS Constantine		 
ASM Oran		2-1 USM Blida		 
WA Boufarik		1-1 MC Oran			 

Round 30 [Aug 8]
USM Blida		5-1 US Chaouia		 
CS Constantine		1-2 USM Alger		 
CR Belouizdad		1-0 JS Bordj Menaiel  	   
MC Oran			7-0 AS Ain M'lila		 
WA Tlemcen		4-1 CA Batna		 
MC Alger		1-1 USM El Harrach		 
USM Ain Beida		3-1 WA Boufarik		 
JS Kabylie		0-0 ASM Oran		 

Final Table:

 1.USM Alger           30  19  3  8  39-24  60  Champions
 2.MC Oran             30  17  7  6  53-24  58
 3.USM Ain-Beida       30  15  6  9  37-31  51  [1 1 0 2 1]
 4.WA Tlemcen          30  15  6  9  39-20  51  [0 1 1 1 2]
 5.JS Kabylie          30  13  6 11  34-29  45
 6.CS Constantine      30  11 10  9  25-20  43
 7.USM El Harrach      30  12  7 11  24-26  43
 8.MC Alger            30  12  4 14  29-32  40
 9.US Chaouia          30  11  6 13  28-33  39
10.CA Batna            30  12  3 15  35-44  39
11.AS Ain-M'lila       30  10  8 12  18-30  38
12.CR Belouizdad       30  10  8 12  27-34  38
13.WA Boufarik         30  10  5 15  25-42  35
----------------------------------------------
14.USM Blida           30   9  7 14  34-36  34  Relegated
15.ASM Oran            30   8  9 13  23-31  31  Relegated
16.JS Bordj-Menaiel    30   3 11 16  22-41  20  Relegated

Promoted: NA Hussein-Dey, WO Mostaganem and MO Constantine.

NB: CR Belcourt changed name to CR Belouizdad.

Top scorers
14 Mohamed Brahimi	WA Tlemcen
11 Azzedine Rahim	USM Alger
 9 Mourad Meziane	MC Oran
 8 Billel Dziri		USM Alger
   Tarek Hadj Adlane	JS Kabylie
   Rabah Mechehoud	US Chaouia
   Ziadi		CA Batna
5  Mourad Ait Tahar	MC Alger
   Khaled Lounici	USM El Harrach
   Ali Mecabih		MC Oran
   Souilah		CA Batna
6  Billal Zouani	USM Blida
   Mustapha Chambet	USM Blida 

Coupe Nationale

1/64 finals
Ligue de l'Ouest 
[Feb 15]
USM Oran		1-2 ES Mostaganem		[in Arzew]
ASPC Tlemcen		2-1 CC Sig			[in Ain Témouchent]
CRB Mazouna		1-0 IS Tighennif		[in stade Habib Bouakeul, Oran]
[Feb 16]
WA Mostaganem		2-0 NRB Ain-Nouissey		[in Bouguirat]
MC Bel-Abbes		1-1 JSM Tiaret			[aet; MCBA on pen] [in Mascara]
USM Bel Abbes		2-0 IRB Sidi M'hamed Benali	[in Mostaganem]
RC Relizane		0-1 CRB Froha			[in Tighennif]
ASB Rahouia		2-7 GC Mascara			[in Arzew]
CR Témouchent		1-0 OM Arzew			[in stade Habib Bouakeul, Oran]
MC Saida		1-0 SCM Oran			[in stade Sidi Bel-Abbès]
Ligue du centre
[Jan 25]
CRB Djendel		awd IR Hussein Dey		[awarded 3-0; IRHD forfait] [stade communal Mouzaia]
ASO Chlef		2-0 Hydra AC			
SCM Blida		n/p Ag Beni Messous			
RC Kouba		2-1 CRB Dar El Beida			
[Feb 16]
Rapide Blida		1-1 DRB Baraki 			[aet Blida on pen] [stade communal Koléa]
OMR El Annasser		1-0 IRB El Harrach 			
JS Hai Djebel		2-0 NRB Bou Smail			
IB Khemis El Khechna	3-1 IRB Hadjout			
NA Hussein Dey		5-0 ISM Kolea	
OM Sidi Lakhdar		 -  RC Arbaa
Ligue de constantine
MO Constantine		3-1 CRB Héliopolis			
CRE Constantine		3-2 IRB Sidi Mezghiche			
JJ Azzaba		3-1 AS Khroub			
JSM Skikda		0-1 HAMR Annaba			
MO Bejaia		1-2 E Collo			
USM Annaba		0-1 CRB Ain Kercha			
JSM Bejaia		1-3 IRB El Hadjar			
ES Guelma		2-2 CRB Kherata			[aet; pen 6-7]
HB Chelghoum Laid        -  [?}			
CRB Ain Fakroun          -  [?]

Ligue de Batna (no data)

Ligue du Sud-Ouest (no data)

Ligue du Sud-Est (no data)

1/32 Finals 
[Mar 7]
WA Mostaganem		1-3 USM Blida 		[aet] [stade OPOW Commandant Farradj, Mostaganem]
ASM Oran		2-0 CA Batna  		[aet] [stade Habib Bouakeul, Oran]
Hamra Annaba		0-0 HB Chelghoum Laid   [aet; pen 2-4] [stade Abdelkader Chabou, Annaba]
FCM Blida		1-0 JRB El Bayadh	[stade des Frères-Brakni, Blida]
IRB Laghouat		3-0 CRB Kherrata	[stade de l'unité maghrebine, Béjaia]
ES Setif		1-0 USM El Harrach	[stade du 8 mai 1945, Sétif]
JB Ain Kercha		1-2 MC Alger [aet]	[stade communal, Aïn Kercha]
MC Bel-Abbes		0-2 CRE Constantine	[stade du 24 février 1956, Sidi Bel Abbès]
ASO Chlef		1-1 RC Kouba 		[aet; pen 3-2] [stade Mohamed Boumezrague, Chlef]
IRB El Hadjar		0-2 CS Constantine	[stade communal, El Hadjar]
MB Tlidjen		awd CR Sidi Nail	[awarded 3-0] [stade communal Tlidjen]
OMR El Annasser		awd US Bechar Djedid 	[awarded 3-0] [stade 20 aout 1955, Alger]
CRB Mecheria		0-2 JS Bordj Menaiel	[stade communal Mechria]
USM Ain Beida		1-0 CRB Djendel		[stade communal El-Khemis]
ESB Debdaba		3-1 IRB Mecheria	[stade communal Béchar]
US Chaouia		1-0 CRB Ain Fekroun	[stade Zerdani-Hassouna, Oum-El-Bouaghi]
MC Saida		2-1 MSP Batna		[stade des frère Braci, Saida]
E Collo			5-0 CRB Hassi R'mel	[stade communal Laghouat]
CRB Kais		0-2 CRB Mazouna		[stade Communal de Kais, Khenchela]
[Mar 8]
ES Mostaganem		1-1 NA Hussein Dey 	[aet; pen 5-3] [stade OPOW commandant Farradj, Mostaganem]
JJ Azzaba		2-2 JS Hai Djebel	[aet; pen 5-3] [stade Mohamadia, El-Harrach]
IRM Bechar		3-2 OM Sidi Lakhdar	[stade communal El-Khemis]
IRB Ouargla		1-2 MO Constantine	[stade Opow Ouargla]
IB Khemis El Khechna	0-1 WA Tlemcen		[stade communal Khemis El-Khachna]
ASPC Tlemcen		1-0 GC Mascara		[stade des Trois Frères-Zerga, Tlemcen]
CRB Froha		1-0 CR Temouchent	[stade de Meflah Aoued, Mascara]
IRB Khenchela		1-2 AS Aïn M'lila	[stade Hammam Amar, Khenchela]
SCM Blida		0-2 USM Khenchela	[stade des Frères Brakni, Blida]
WA Boufarik		1-2 USM Alger		[stade Mohamed Reggaz, Boufarik]
[Mar 11]
USM Bel Abbes		1-0 CR Belouizdad	[stade du 24 février 1956, Sidi Bel Abbès]
JS Kabylie		4-0 CRB Djelfa		[stade communal, Djelfa]
[Mar 18]
MC Oran			6-3 RC M'zab		[stade Communal, Ghardaia]

1/16 Finals
[Mar 29]
ASPC Tlemcen		awd MB Tlidjen		[stade des Trois frères Zerga, Tlemcen]
[Apr 1]
JJ Azzaba		1-0 MC Alger		[stade Boucetta Ali, Azzaba]
ES Mostaganem		0-2 USM Blida		[stade Mohamed-Bensaïd, Mostaganem]
MC Oran			1-1 CRE Constantine	[aet; pen 4-2] [stade Chahid-Hamlaoui, Constantine]
ES Setif		1-0 ASO Chlef		[stade du 8-Mai-1945, Sétif]
CS Constantine		3-2 IRM Bechar		[stade du 20-Août-1955, Béchar]
MO Constantine		1-2 JS Kabylie		[stade Chahid-Hamlaoui, Constantine]
E Collo			1-0 CRB Mazouna		[stade Ben Djamaa Amar, Collo]
CRB Froha		2-2 IRB Laghouat	[aet; pen 11-10] [stade de Meflah Aoued, (Mascara)
HB Chelghoum Laid 	0-0 USM Khenchela	[aet; pen 4-2] [stade hammam amar, (Khenchela)
ASM Oran		1-0 AS Ain M'lila	[stade Habib-Bouakeul, Oran]
FCM Blida		awd ESB Debdaba		[stade des Frères-Brakni, Blida]
WA Tlemcen		3-0 USM Ain Beida	[stade Akid Lotfi, Tlemcen]
US Chaouia		3-2 OMR El Annasser     [aet] [stade du 20-Août-1955, Alger]
USM Bel Abbes		3-1 JS Bordj Menaiel	[stade du 24-Février-1956, Bel Abbès]
[Apr 8]
MC Saida		1-0 USM Alger		[stade des Frères Bracci, Saida]

1/8 finals
[Jun 6]
ES Setif		2-0 FCM Blida		[stade des frères Brakni, Blida]
CRB Froha		0-6 US Chaouia		[stade de l'Unité Africaine, Mascara]
[Jun 7]
CS Constantine		3-4 MC Oran		[aet] [stade Chahid Hamlaoui, Constantine]
USM Blida		1-0 WA Tlemcen		[stade des frères Brakni, Blida]
MC Saida		1-0 E Collo		[stade des frères Braci, Saida]
ASPC Tlemcen		1-0 JS Kabylie		[stade des frères Zerga, Tlemcen]
JJ Azzaba		1-3 USM Bel Abbes	[stade communal Azzaba]
HB Chelghoum Laid	2-0 ASM Oran		[stade communal Chelghoum-Laid]

Quarterfinals
[Jun 17]
MC Oran			4-1 ASPC Tlemcen	[stade du 24 février 1956, Sidi Bel-Abbès]
     [Meçabih 9, Benzerga 29, Belatoui 54 (pen), Zerrouki 59; Balegh 48]
USM Blida		3-1 USM Bel Abbes	[aet] [stade Mohamed Bensaïd, Mostaganem]
     [Haddadi 103, Ali-Messaoud 111, R. Zouani 120; Amarache 107] 
MC Saida		0-2 HB Chelghoum Laid	[stade des frères Brakni, Blida]
     [Yahiaoui 35, Mouza 80] 
[Jun 21]
ES Setif		1-0 US Chaouia		[stade Chahid Hamlaoui, Constantine]
     [Zorgane 67]	

Semifinals [Jun 28]
MC Oran			0-0 ES Setif		[aet; pen 4-3] [stade 5 juillet 1962, Alger]
USM Blida		2-1 HB Chelghoum Laid	[aet; stade du 1er Novembre 1954, Tizi-Ouzou]
    [Reda Zouani 46, Billal Zouani 98 / Manaa 40]

Cup Final:[in stade du 5 juillet, Algiers; att: 74.738; Ref: Kouradji, Belbordj, Bousnadji]

MC Oran 1-0 USM Blida  [aet]
   [Omar Belatoui 115'(pen)]

MC Oran : Benabdellah (Gk), Kherif, Belatoui, Bouha, Haddou, Chérif El-Ouazzani, Zerrouki,
          Benzerga, Gaïd (Goual 68'), Meziane (Cap) (Mecabih 92')
	  Coach: Mohamed Hankouche

USM Blida : Hamouche (Gk), Hamrouni (Krebazza 102'), Allag, Hakim Zane, Kamel Zane (Cap), 
            Harkas, Hamiti (Mahdjour 80'), Saoudi, Chambet (Bourzak 106'), Reda Zouani, 
            Billal Zouani.
	    Coach: Mokhtar Belabed, Ahmed Echouf 

Championnat National Division 2

Groupe centre

 1.NA Hussein Dey        30  18	 7  5  40-18  61  Promoted
 -----------------------------------------------
 2.OM Ruisseau		 30  16	 6  7  36-20  54
 3.OM Medea		 30  13	 6 10  29-27  48
 4.RC Kouba		 30  13	 7  9  29-23  46
 5.E Sour El Ghozlane	 30  13	 6 11  34-24  45
 6.IRB Khemis El Khechna 30  11	10  9  28-21  43
 7.IRB Hadjout		 30  11	 8 11  23-23  41
 8.RC Arbaa		 30   9	12  9  24-20  39
 9.RC M'zab		 30  10	 7 13  23-28  37
10.ASO Chlef R		 30  10	 7 13  22-30  37
11.CR Sidi Nail		 30   8	13  9  28-26  37
12.IR Ouled Nail	 30   9	 9 12  20-25  36
13.SKAF El Khemis	 30   9	 8 13  25-41  35
14.NRB Berrouaghia 	 30   9	 6 15  27-32  33
------------------------------------------------
15.IRB Ouargla		 30   7	 8 15  14-28  29  Relegated
16.NCB El Affroun	 30   7	 6 17  19-36  27  Relegated  

Known results

Round 1 [Sep 15]
IRB Ouargla		1-1 CR Sidi Nail			
OM Ruisseau		3-0 NRB Berrouaghia		
E Sour El Ghozlane	1-1 ASO Chlef			
SKAF-El-Khemis	  	1-1 RC Arbaa			
RC Kouba		0-0 IRB Hadjout	
RC M'zab		1-0 OM Medea			
NRB El-Affroun		0-0 NA Hussein-Dey
IR Ouled		0-0 IB Khemis El-Khechna

Round 2 [Sep 22]
IRB Ouargla		0-1 RC Kouba			
NA Hussein Dey 		1-0 SKAF-El-Khemis			
OM Medea		1-0 NCB El-Affroun			
IRB Hadjout		0-1 IR Ouled-Nail			
RC Arbaa		2-0 RC M'zab			
ES Berrouaghia		0-0 E Sour El-Ghozlane		
CR Sidi Nail		0-0 OMR El-Annassers		
ASO Chlef		0-0 SKAF El-Khemis			

Round 3 [Sep 29]
SKAF-El-Khemis		0-1 OM Medea				
OMR El-Annassers 	2-0 IRB Ouargla			
E Sour El-Ghozlane	1-0 CR Sidi Nail
SKAF El-Khemis		0-1 ES Berrouaghia			
RC Kouba		3-0 RC Arbaa			
RC M'zab		3-2 ASO Chlef			
NCB El-Affroun		0-0 IRB Hadjout	
IR Ouled Nail		1-0 NA Hussein Dey	

Round 4 [Oct 6]
IRB Ouargla		 -  E Sour El-Ghozlane	
OMR El-Annassers	 -  RC Kouba	
OM Medea		 -  NA Hussein Dey	
IRB Hadjout		 -  IRB Khemis El Khechna	
ARB Arba		 -  NCB El Affroun	
ASO Chlef		 -  IR Ouled Nail	
NRB Berrouaghia		 -  RC M'zab	
CR Sidi Nail		 -  SKAF El Khemis

Round 5 [Oct 13]
IRB Khemis El Khechna 	 -  ARB Arba	
NA Hussein Dey		 -  IRB Hadjout	
E Sour El-Ghozlane	 -  OMR El-Annassers	
SKAF El Khemis		 -   IRB Ouargla	
RC Kouba		 -  NRB Berrouaghia	
RC M'zab		 -  CR Sidi Nail	
NCB El Affroun		 -  ASO Chlef	
IR Ouled Nail		 -  OM Medea

Round 6 [Oct 20]
IRB Ouargla		-  RC M'zab	
OMR El-Annassers	-  SKAF El Khemis	
E Sour El-Ghozlane	-  NCB El Affroun	
IRB Hadjout		-  OM Medea	
RCA			-  NA Hussein Dey	
ASO Chlef Chlef		-  IRB Khemis El Khechna	
NRB Berrouaghia		-  IR Ouled Nail	
CR Sidi Nail		-  RC Kouba

Round 7 [Oct 27]
IRKEK			-  IRB Ouargla	
NA Hussein Dey		-  OMR El-Annassers	
OM Medea		-   RC Arba	
SKAF El Khemis		-  E Sour El-GhozlaneZ	
RC Kouba		-  ASO Chlef Chlef	
RC M'zab		-   IRB Hadjout	
NCB El Affroun		-  NRB Berrouaghia	
IR Ouled Nail		-  CR Sidi Nail

Round 8 [Dec 1]
IRB Ouargla		-  IR Ouled Nail	
OMR El-Annassers	-  RC M'zab	
E Sour El-Ghozlane	-  RC Kouba	
SKAF El Khemis		-  NCB El Affroun	
ARB Arba		-  IRB Hadjout	
ASO Chlef Chlef		-  OM Medea	
NRB Berrouaghia		-  NA Hussein Dey	
CR Sidi Nail		-  IRB Khemis El Khechna

Round 9 [Dec 7]
IRB Khemis El Khechna	-  NRB Berrouaghia	
NA Hussein Dey		-  CR Sidi Nail	
OM Medea		-  IRB Ouargla	
IRB Hadjout		-  ASO Chlef Chlef	
RC Kouba		-  SKAF El Khemis	
RC M'zab		-  E Sour El-Ghozlane	
NCB El Affroun		-  OMR El-Annassers	
IR Ouled Nail		-  ARB Arba

Round 10 [Dec 15]
IRB Ouargla		-  NA Hussein Dey	
OMR El-Annassers	-  IRB Khemis El Khechna	
E Sour El-Ghozlane	-  IR Ouled Nail	
SKAF El Khemis		-  RC M'zab	
RC Kouba		-  NCB El Affroun	
ASO Chlef Chlef		-  ARB Arba	
NRB Berrouaghia		-  IRB Hadjout	
CR Sidi Nail		-  OM Medea

Round 11 [Dec 22]
IRB Khemis El Khechna	-  E Sour El-Ghozlane	
NA Hussein Dey		-  ASO Chlef Chlef	
OM Medea		-  NRB Berrouaghia	
IRB Hadjout		-  SKAF El Khemis	
ARB Arba		-  IRB Ouargla	
RC M'zab		-  RC Kouba	
NCB El Affroun		-  CR Sidi Nail	
IR Ouled Nail		-  OMR El-Annassers

Round 12 [Dec 29]
IRB Ouargla		-  IRB Hadjout	
OMR El-Annassers	-  OM Medea	
E Sour El-Ghozlane	-  NA Hussein Dey	
SKAF El Khemis		-  IRB Khemis El Khechna	
RC Kouba		-  IR Ouled Nail	
RC M'zab		-  NCB El Affroun	
NRB Berrouaghia		-  ASO Chlef Chlef	
CR Sidi Nail		-  ARB Arba

Round 13 [Jan 5]
IRB Khemis El Khechna	-  RC Kouba	
NA Hussein Dey		-  SKAF El Khemis	
OM Medea		-  E Sour El-Ghozlane	
IRB Hadjout		-  OMR El-Annassers	
ARB Arba		-  NRB Berrouaghia	
ASO Chlef Chlef		-  CR Sidi Nail	
NCB El Affroun		-  IRB Ouargla	
IR Ouled Nail		-  RC M'zab	

Round 14 [Jan 12]
IRB Ouargla		-  ASO Chlef Chlef	
OMR El-Annassers	-  ARB Arba	
E Sour El-Ghozlane	-  IRB Hadjout	
SKAF El Khemis		-  OM Medea	
RC Kouba		-  NA Hussein Dey	
RC M'zab		-  IRB Khemis El Khechna	
NCB El Affroun		-  IR Ouled Nail	
CR Sidi Nail		-  NRB Berrouaghia

Round 15 [Jan 19]
IRB Khemis El Khechna	-  NCB El Affroun	
NA Hussein Dey		-  RC M'zab	
OM Medea		-  RC Kouba	
IRB Hadjout		-  CR Sidi Nail	
ARB Arba		-  E Sour El-Ghozlane	
ASO Chlef Chlef		-  OMR El-Annassers	
NRB Berrouaghia		-  IRB Ouargla	
IR Ouled Nail		-  SKAF El Khemis

Groupe Est

 1.MO Constantine	 30  19	 9  2  44-21  66  Promoted
 -----------------------------------------------
 2.JSM Tébessa		 30  17	 6  7  39-22  57
 3.ES Sétif		 30  17	 4  9  49-31  53
 4.HB Chelghoum Laïd	 30  14	 5 11  34-31  47
 5.USM Annaba		 30  14	 4 12  35-34  46
 6.CB Mila P		 30  12	10  8  26-27  46
 7.US Biskra		 30  12	 9  9  36-30  45
 8.MSP Batna		 30  12	 6 12  37-31  42
 9.USM Khenchela	 30  12	 5 13  37-25  41
10.E Collo		 30  10	 8 12  24-33  38
11.MB Tlidjène	         30  10	 6 14  33-36  36
12.MC El Eulma		 30   9	 8 13  32-36  35
13.JJ Azzaba		 30   9	 7 14  29-29  34
14.JSM Skikda		 30   9	 4 17  24-35  31
15.ES Guelma		 30   6	 9 15  22-39  27
------------------------------------------------
16.CRE Constantine	 30   1	11 17  14-44  14  Relegated

Known results

Round 1 [Sep 15]
USM Annaba		1-1 JSM Skikda
MO Constantine		2-1 HB Chelghoum Laid
MSP Batna		0-1 ES Sétif			
ES Guelma		0-1 CB Mila
US Biskra		0-0 JSM Tébassa
JJ Azzaba		2-1 MB Thlidjén
E Collo			1-0 CRE Constantine
IRB Khenchela		0-1 MC El Eulma

Round 2 [Sep 22]
HB Chelghoum Laid	1-0 USM Annaba
ES Sétif		0-2 MO Constantine
CB Mila			0-0 MSP Batna
JSM Tébassa		4-0 ES Guelma
MB Tlidjén		0-0 US Biskra
JSM Skikda		0-1 IRB Khenchela
CRE Constantine		0-0 JJ Azzaba
MC El-Eulma		2-1 E Collo

Round 3 [Sep 29]
MSP Batna		2-1 JSM Tébassa
MO Constantine		2-0 CB Mila
ES Guelma		0-1 MB Thlydjén
US Biskra		0-0 CRE Constantine
JJ Azzaba		0-0 MC El-Eulma
E Collo			2-0 IRB Khenchela
JSM Skikda		2-0 HB Chelghoum-Laid
USM Annaba		1-0 ES Sétif			

Round 4 [Oct 4]
CB Mila			- USM Annaba	
JSM Tebessa		- MO Constantine	
MB Thlydjén		- MSP Batna	
CRE Constantine		- ES Guelma	
MC El Eulma		- US Biskra	
IRB Khenchela		- JJ Azzazga	
E Collo			- JSM Skikda	
ES Sétif		- HB Chelghoum Laid

Round 5 [Oct 13]
USM Annaba		- JSM TebES Sétifa	
MO Constantine		- MB Thlydjén	
MSP Batna		- CRE Constantine	
ES Guelma		- MC El Eulma	
US Biskra		- IRB Khenchela	
JJ Azzazga		- E Collo	
JSM Skikda		- ES Sétif	
HB Chelghoum Laid	- CB Mila

Round 6 [Oct 20]
MB Thlydjén		- USM Annaba	
CRE Constantine		- MO Constantine	
MC El Eulma		- MSP Batna	
IRB Khenchela		- ES Guelma	
E Collo			- US Biskra	
JJ Azzazga		- JSM Skikda	
JSM Tebessa		- HB Chelghoum Laid	
CB Mila			- ES Sétif

Round 7 [Oct 27]
USM Annaba		- CRE Constantine	
MO Constantine		- MC El Eulma	
MSP Batna		- IRB Khenchela	
ES Guelma		- E Collo	
US Biskra		- JJ Azzazga	
HB Chelghoum Laid	- MB Thlydjén	
ES Sétif		- JSM Tebessa	
JSM Skikda		- CB Mila

Round 8 [Dec 1]
MC El Eulma		- USM Annaba	
IRB Khenchela		- MO Constantine	
E Collo			- MSP Batna	
JJ Azzazga		- ES Guelma	
US Biskra		- JSM Skikda	
CRE Constantine		- HB Chelghoum Laid	
MB Thlydjén		- ES Sétif	
JSM Tebessa		- CB Mila

Round 9 [Dec 7]
USM Annaba		- IRB Khenchela	
MO Constantine		- E Collo	
MSP Batna		- JJ Azzazga	
ES Guelma		- US Biskra	
JSM Skikda		- JSM Tebessa	
HB Chelghoum Laid	- MC El Eulma	
ES Sétif		- CRE Constantine	
CB Mila			- MB Thlydjén	

Round 10 [Dec 15]
E Collo			- USM Annaba	
JJ Azzazga		- MO Constantine	
US Biskra		- MSP Batna	
ES Guelma		- JSM Skikda	
IRB Khenchela		- HB Chelghoum Laid	
MC El Eulma		- ES Sétif	
CRE Constantine		- CB Mila	
MB Thlydjén		- JSM Tebessa

Round 11 [Dec 22]
USM Annaba		- JJ Azzazga	
MO Constantine		- US Biskra	
MSP Batna		- ES Guelma	
JSM Skikda		- MB Thlydjén	
HB Chelghoum Laid	- E Collo	
ES Sétif		- IRB Khenchela	
CB Mila			- MC El Eulma	
JSM Tebessa		- CRE Constantine	

Round 12 [Dec 29]
US Biskra 		- USM Annaba	
ES Guelma		- MO Constantine	
MSP Batna		- JSM Skikda	
JJ Azzazga		- HB Chelghoum Laid	
E Collo			- ES Sétif	
IRB Khenchela		- CB Mila	
MC El Eulma		- JSM Tebessa	
CRE Constantine		- MB Thlydjén

Round 13 [Jan 5]
USM Annaba		- ES Guelma	
MO Constantine		- MSP Batna	
JSM Skikda		- CRE Constantine	
HB Chelghoum Laid	- US Biskra	
ES Sétif		- JJ Azzazga	
CB Mila			- E Collo	
JSM Tebessa		- IRB Khenchela	
MB Thlydjén		- MC El Eulma

Round 14 [Jan 12]
MSP Batna		- USM Annaba	
MO Constantine		- JSM Skikda	
ES Guelma		- HB Chelghoum Laid	
US Biskra		- ES Sétif	
JJ Azzazga		- CB Mila	
E Collo			- JSM Tebessa	
IRB Khenchela		- MB Thlydjén	
MC El Eulma		- CRE Constantine

Round 15 [Jan 19]
USM Annaba 		- MO Constantine	
HB Chelghoum Laid	- MSP Batna	
ES Sétif		- ES Guelma	
CB Mila			- US Biskra	
JSM Tebessa		- JJ Azzazga	
MB Thlydjén		- E Collo	
CRE Constantine		- IRB Khenchela	
JSM Skikda		- MC El Eulma

Groupe Ouest

 1.WA Mostaganem	30  19	5  6   54-28  62  Promoted
 -----------------------------------------------
 2.GC Mascara		29  16	6  7   62-34  54
 3.CRB Mazouna		30  14	7  9   35-30  49
 4.ES Mostaganem	30  13	7 10   48-28  46
 5.USM Bel Abbès	30  12 10  8   51-39  46
 6.MC Saida		30  13	7 10   34-26  46
 7.JSM Tiaret		30  12	9  9   31-28  45
 8.CR Témouchent	30  10	11 9   30-29  41
 9.CRB Bougtob		30  11	7 12   41-45  40
10.IRB Sougueur		30  10	8 12   33-35  39
11.CC Sig		30  11	6 13   35-44  39
12.RC Relizane		30  10	7 13   34-33  37
13.OM Arzew		30  10	6 14   27-44  36
14.IS Tighennif P	30   9	8 13   24-30  35
------------------------------------------------
15.IRM Béchar		29   8	8 13   27-37  32  Relegated
16.US Béchar Djedid	30   2	5 23   12-65  11  Relegated

Known results

Round 1 [Sep 15]			
RC Relizane		3-1 IRM Béchar	
JSM Tiaret		1-1 GC Mascara	
ES Mostaganem		0-0 MC Saida	
OM Arzew		0-0 CR Témouchent	
CC Sig			1-0 WA Mostaganem	
IS Tighennif		0-0 IRB Sougueur	
CRB Bougtob		1-1 USM Bel-Abbes	
USM Béchar Djedid	0-1 CRB Mazouna	
			
Round 2 [Sep 22]			
RC Relizane		2-0 CRB Bougtob	
IRB Sougueur		3-1 CRB Mazouna	
WA Mostaganem		2-1 IS Tighennif	
USM Bel-Abbès		2-0 Bechar Djedid
CR Témouchent		1-1 CC Sig	
MC Saida		3-0 OM Arzew	
GC Mascara		2-2 ES Mostaganem	
IRM Béchar		0-0 JSM Tiaret	
			
Round 3 [Sep 29]			
CRB Mazouna		2-1 WA Mostaganem	
JSM Tiaret		0-0 RC Relizane	
ES Mostaganem		3-0 IRM Béchar	
OM Arzew		3-1 GC Mascara	
CRB Bougtob		1-1 CR Témouchent	
CC Sig			0-1 MC Saida	
IS Tighennif		2-0 USM Bel-Abbès	
US Béchar Djedid	0-0 IRB Souguer
			
Round 4 [Oct 6]			
JSM Tiaret		 -  CRB Bougtob	
WA Mostaganem		 -  IRB Sougueur	
USM Bel-Abbès		 -  CRB Mecheria	
CR Témouchent	   	 -  IS Tighennif	
MC Saïda	         -  US Béchar Djedid	
GC Mascara	         -  CC Sig	
IRM Béchar	         -  OM Arzew	
RC Relizane	         -  ES Mostaganem	
			
Round 5 [Oct 13]			
CRB Mecheria	         -  CR Témouchent	
IRB Sougueur	         -  USM Bel-Abbès	
ES Mostaganem	         -  JSM Tiaret	
OM Arzew	         -  RC Relizane	
CRB Bougtob	         -  GC Mascara	
CC Sig			 -  IRM Béchar
IS Tighennif	         -  MC Saïda	
US Béchar Djedid	 -  WA Mostaganem	
			
Round 6 [Oct 20]			
RC Relizane	         -  CC Sig	
ES Mostaganem	         -  IS Tighennif	
CR Témouchent	         -  IRB Sougueur	
GC Mascara	         -  US Béchar Djedid	
JSM Tiaret	         -  OM Arzew	
USM Bel-Abbès	         -  WA Mostaganem	
MC Saïda	         -  CRB Mecheria	
IRM Béchar	         -  CRB Bougtob	
			
Round 7 [Oct 27]			
IS Tighennif	         -  GC Mascara	
US Béchar Djedid	 -  IRM Béchar
CC Sig		         -  USM Bel-Abbès	
CRB Bougtob	         -  MC Saïda	
OM Arzew	         -  ES Mostaganem	
WA Mostaganem	         -  CR Témouchent	
IRB Sougueur	         -  JSM Tiaret	
CRB Mecheria	         -  RC Relizane	
			
Round 8 [Dec 1]			
RC Relizane	         -  US Béchar Djedid	
ES Mostaganem	         -  CRB Bougtob	
MC Saïda	         -  WA Mostaganem	
JSM Tiaret	         -  CC Sig	
OM Arzew	         -  IS Tighennif	
GC Mascara	         -  IRB Sougueur	
CR Témouchent	         -  USM Bel-Abbès	
IRM Béchar	         -  CRB Mecheria	
			
Round 9 [Dec 7]			
CRB Mecheria	         -  GC Mascara	
IRB Sougueur	         -  IRM Béchar	
WA Mostaganem	         -  RC Relizane	
USM Bel-Abbès	         -  MC Saïda	
CRB Bougtob	         -  OM Arzew	
CC Sig			 -  ES Mostaganem
IS Tighennif	         -  JSM Tiaret	
US Béchar Djedid	 -  CR Témouchent	
			
Round 10 [Dec 15]			
RC Relizane	         -  IRB Sougueur	
JSM Tiaret	         -  CRB Mecheria	
ES Mostaganem	         -  US Béchar Djedid	
OM Arzew	         -  CC Sig	
CRB Bougtob	         -  IS Tighennif	
MC Saïda	         -  CR Témouchent	
GC Mascara	         -  USM Bel-Abbès	
IRM Béchar	         -  WA Mostaganem	
			
Round 11 [Dec 22]			
CRB Mecheria	         -  ES Mostaganem	
IRB Sougueur	         -  MC Saïda	
WA Mostaganem	         -  GC Mascara	
USM Bel-Abbès	         -  OM Arzew	
CR Témouchent	         -  RC Relizane	
CC Sig			 -  CRB Bougtob
IS Tighennif	         -  IRM Béchar	
US Béchar Djedid	 -  JSM Tiaret	
			
Round 12 [Dec 29]			
ES Mostaganem	         -  IRB Sougueur	
JSM Tiaret	         -  WA Mostaganem	
OM Arzew	         -  CRB Mecheria	
RC Relizane	         -  USM Bel-Abbès	
GC Mascara	         -  MC Saïda	
CRB Bougtob	         -  US Béchar Djedid	
CC Sig			 -  IS Tighennif
IRM Béchar	         -  CR Témouchent	
			
Round 13 [Jan 5]			
CRB Mecheria	         -  CRB Bougtob	
IRB Sougueur	         -  OM Arzew	
WA Mostaganem	         -  ES Mostaganem	
USM Bel-Abbès	         -  JSM Tiaret	
CR Témouchent	         -  GC Mascara	
MC Saïda	         -  IRM Béchar	
IS Tighennif	         -  RC Relizane	
US Béchar Djedid	 -  CC Sig	

Round 14 [Jan 12]			
RC Relizane	         -  MC Saïda	
JSM Tiaret	         -  CR Témouchent	
ES Mostaganem	         -  USM Bel-Abbès	
OM Arzew	         -  WA Mostaganem	
CRB Bougtob	         -  IRB Sougueur	
CC Sig			 -  CRB Mecheria	
IS Tighennif	         -  US Béchar Djedid	
IRM Béchar	         -  GC Mascara	
			
Round 15 [Jan 19]			
CRB Mecheria	         -  IS Tighennif	
IRB Sougueur	         -  CC Sig	
WA Mostaganem	         -  CRB Bougtob	
USM Bel-Abbès	         -  IRM Béchar	
CR Témouchent	         -  ES Mostaganem	
MC Saïda	         -  JSM Tiaret	
GC Mascara	         -  RC Relizane	
US Béchar Djedid	 -  OM Arzew	
			
Round 16 [Jan 26]			
IRM Béchar	         -  RC Relizane	
GC Mascara	         -  JSM Tiaret	
MC Saïda	         -  ES Mostaganem	
CR Témouchent	         -  OM Arzew	
WA Mostaganem	         -  CC Sig	
IRB Sougueur	         -  IS Tighennif	
USM Bel-Abbès	         -  CRB Bougtob	
CRB Mecheria	         -  US Béchar Djedid	
			
Round 17 [Feb 9]			
CRB Bougtob	         -  RC Relizane	
CRB Mecheria	         -  IRB Sougueur	
IS Tighennif	         -  WA Mostaganem	
US Béchar Djedid	 -  USM Bel-Abbès	        -
CC Sig			 -  CR Témouchent	
OM Arzew	         -  MC Saïda	
ES Mostaganem	         -  GC Mascara	
JSM Tiaret	         -  IRM Béchar	

Round 18 [Feb 23]
WA Mostaganem		 -  CRB Mecheria
RC Relizane		 -  JSM Tiaret
IRM Béchar		 -  ES Mostaganem
GC Mascara		 -  OM Arzew
CR Témouchent		 -  CRB Bougtob
MC Saïda		 -  CC Sig
USM Bel-Abbès		 -  IS Tighennif
IRB Sougueur		 -  US Béchar Djedid

Round 19 [Mar 1]
CRB Bougtob		 -  JSM Tiaret
IRB Sougueur		 -  WA Mostaganem
CRB Mecheria		 -  USM Bel-Abbès
IS Tighennif		 -  CR Témouchent
US Béchar Djedid	 -  MC Saida
CC Sig			 -  GC Mascara
OM Arzew		 -  IRM Béchar
ES Mostaganem		 -  RC Relizane

Round 20 [Mar 15]
CR Témouchent		-  CRB Mecheria
USM Bel-Abbès		-  IRB Sougueur
JSM Tiaret		-  ES Mostaganem
RC Relizane		-  OM Arzew
GC Mascara		-  CRB Bougtob
IRM Béchar		-  CC Sig
MC Saïda		-  IS Tighennif
WA Mostaganem		-  US Béchar Djedid

Round 21 [Mar 22]
CC Sig			-  RC Relizane
IS Tighennif		-  ES Mostaganem
IRB Sougueur		-  CR Témouchent
US Béchar Djedid	-  GC Mascara
OM Arzew		-  JSM Tiaret
WA Mostaganem		-  USM Bel-Abbès
CRB Mecheria		-  MC Saïda
CRB Bougtob		-  IRM Béchar

Round 22 [Apr 5]
GC Mascara		-  IS Tighennif
IRM Béchar		-  US Béchar Djedid
USM Bel-Abbès		-  CC Sig
MC Saïda		-  CRB Bougtob
ES Mostaganem		-  OM Arzew
CR Témouchent		-  WA Mostaganem
JSM Tiaret		-  IRB Sougueur
RC Relizane		-  CRB Mecheria

Round 23 [Apr 12]
US Béchar Djedid	-  RC Relizane
CRB Bougtob		-  ES Mostaganem
WA Mostaganem		-  MC Saïda
CC Sig			-  JSM Tiaret
IS Tighennif		-  OM Arzew
IRB Sougueur		-  GC Mascara
USM Bel-Abbès		-  CR Témouchent
CRB Mecheria		-  IRM Béchar

Round 24 [Apr 19]
GC Mascara		-  CRB Mecheria
IRM Béchar		-  IRB Sougueur
RC Relizane		-  WA Mostaganem
MC Saïda		-  USM Bel-Abbès
OM Arzew		-  CRB Bougtob
ES Mostaganem		-  CC Sig
JSM Tiaret		-  IS Tighennif
CR Témouchent		-  US Béchar Djedid

Round 25 [May 3]
IRB Sougueur		-  RC Relizane
CRB Mecheria		-  JSM Tiaret
US Béchar Djedid	-  ES Mostaganem
CC Sig			-  OM Arzew
IS Tighennif		-  CRB Bougtob
CR Témouchent		-  MC Saïda
USM Bel-Abbès		-  GC Mascara
WA Mostaganem		-  IRM Béchar

Round 26 [May 10]
ES Mostaganem		-  CRB Mecheria
MC Saïda		-  IRB Sougueur
GC Mascara		-  WA Mostaganem
OM Arzew		-  USM Bel-Abbès
RC Relizane		-  CR Témouchent
CRB Bougtob		-  CC Sig
IRM Béchar		-  IS Tighennif
JSM Tiaret		-  US Béchar Djedid

Round 27 [May 17]
IRB Sougueur		-  ES Mostaganem
WA Mostaganem		-  JSM Tiaret
CRB Mecheria		-  OM Arzew
USM Bel-Abbès		-  RC Relizane
MC Saïda		-  GC Mascara
US Béchar Djedid	-  CRB Bougtob
IS Tighennif		-  CC Sig
CR Témouchent		-  IRM Béchar

Round 28 [May 24]
CRB Bougtob		-  CRB Mecheria
OM Arzew		-  IRB Sougueur
ES Mostaganem		-  WA Mostaganem
JSM Tiaret		-  USM Bel-Abbès
GC Mascara		-  CR Témouchent
IRM Béchar		-  MC Saïda
RC Relizane		-  IS Tighennif
CC Sig			-  US Béchar Djedid

Round 29 [May 31]
MC Saïda		-  RC Relizane
CR Témouchent		-  JSM Tiaret
USM Bel-Abbès		-  ES Mostaganem
WA Mostaganem		-  OM Arzew
IRB Sougueur		-  CRB Bougtob
CRB Mecheria		-  CC Sig
US Béchar Djedid	-  IS Tighennif
GC Mascara		-  IRM Béchar

Round 30 [Jun 13]
IS Tighennif		-  CRB Mecheria
CC Sig			-  IRB Sougueur
CRB Bougtob		-  WA Mostaganem
IRM Béchar		-  USM Bel-Abbès
ES Mostaganem		-  CR Témouchent
JSM Tiaret		-  MC Saïda
RC Relizane		-  GC Mascara
OM Arzew		-  US Béchar Djedid

Final Tables

 1.WA Mostaganem	30  19	5  6   54-28  62  Promoted
 -----------------------------------------------
 2.GC Mascara		29  16	6  7   62-34  54
 3.CRB Mazouna		30  14	7  9   35-30  49
 4.ES Mostaganem	30  13	7 10   48-28  46
 5.USM Bel Abbès	30  12 10  8   51-39  46
 6.MC Saida		30  13	7 10   34-26  46
 7.JSM Tiaret		30  12	9  9   31-28  45
 8.CR Témouchent	30  10	11 9   30-29  41
 9.CRB Bougtob		30  11	7 12   41-45  40
10.IRB Sougueur		30  10	8 12   33-35  39
11.CC Sig		30  11	6 13   35-44  39
12.RC Relizane		30  10	7 13   34-33  37
13.OM Arzew		30  10	6 14   27-44  36
14.IS Tighennif P	30   9	8 13   24-30  35
------------------------------------------------
15.IRM Béchar		29   8	8 13   27-37  32  Relegated
16.US Béchar Djedid	30   2	5 23   12-65  11  Relegated


1994/95.

1996/97.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Thanks to Djamil Merad, Lars Aarhus, Hakim Bederr, Ian King, Mohamed Lokbani, Sofiane Benazzouz and Miguel Alvim Gonzalez for earlier version of this file

Prepared and maintained by Michel Menard for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Michel Menard
Last updated: 14 Jan 2021

(C) Copyright Michel Menard and RSSSF 1999/2021
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.