American Samoa 2019


FFAS National League 2019

FFAS National League 2019

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.Pago Youth                   10  10  0  0  91-10  30  [C]
 2.Royal Puma                   10   8  0  2  53-24  24
 3.Utulei Youth                 10   7  1  2  38-14  22
 4.Vaiala Tongan                10   5  2  3  31-18  17
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Lion Heart                   10   5  1  4  19-23  16
 6.PanSa                        10   5  1  4  18-27  16
 7.Ilaoa & To'omata (Leone)     10   4  3  3  35-25  15
 8.Taputimu Youth               10   3  1  6  37-44  10
 9.Black Roses                  10   2  0  8  10-80   6
 -.Green Bay (Faga'alu)         10   1  1  8   3-37   4
 -.Tafuna Jets                  10   0  0 10   0-33   0

NB: Green Bay and Tafuna Jets disqualified after two no-shows;
    all remaining matches are awarded 0-3 losses against them

Round 1 [Aug 24]
Utulei Youth     2-2 Vaiala Tongan    
Royal Puma       6-0 Tafuna Jets      
Taputimu Youth   2-2 PanSa            
Lion Heart       1-1 Ilaoa & To'omata 
Pago Youth      27-0 Black Roses      [Black Roses showed with 9 players;
Green Bay        bye                   Cup Match; Pago Youth retain Cup]

Round 2 [Aug 31]
Vaiala Tongan    5-0 Green Bay        
Lion Heart       awd Tafuna Jets      [awarded 3-0, Tafuna Jets dns]
Black Roses     1-14 Taputimu Youth   
Utulei Youth    10-3 Ilaoa & To'omata 
PanSa            0-4 Royal Puma       
Pago Youth       bye

Round 3 [Sep 7]
Utulei Youth     awd Tafuna Jets      [awarded 3-0, Tafuna Jets dns]
Black Roses     0-13 Royal Puma       [reported 13-0 but that seems absurd]
Vaiala Tongan    1-1 Ilaoa & To'omata 
Pago Youth      14-0 Green Bay        [Cup Match; Pago Youth retain Cup]
Lion Heart       3-1 PanSa            
Taputimu Youth   bye

Round 4 [Sep 14]
Ilaoa & To'omata 0-0 Green Bay        
Utulei Youth     6-0 PanSa            
Black Roses      1-2 Lion Heart       
Pago Youth       6-2 Taputimu Youth   [Cup Match; Pago Youth retain Cup]
Vaiala Tongan    awd Tafuna Jets      [awarded 3-0, Tafuna Jets disqualified]
Royal Puma       bye

Round 5 [Sep 28]
Royal Puma       3-9 Pago Youth       [Cup Match; Pago Youth retain Cup]
Green Bay        0-3 Taputimu Youth   
Black Roses      0-5 Utulei Youth     
Vaiala Tongan    0-3 PanSa            
Tafuna Jets      awd Ilaoa & To'omata [awarded 0-3, Tafuna Jets disqualified]
Lion Heart       bye

Round 6 [Oct 5]
Vaiala Tongan    7-1 Black Roses      
Pago Youth       5-1 Lion Heart       [Cup Match; Pago Youth retain Cup]
Green Bay        awd Tafuna Jets      [awarded 3-0, Tafuna Jets disqualified]
Taputimu Youth   5-8 Royal Puma       
Ilaoa & To'omata 0-3 PanSa            
Utulei Youth     bye

Round 7 [Oct 12]
Royal Puma       3-0 Green Bay        
Pago Youth       2-1 Utulei Youth     [Cup Match; Pago Youth retain Cup]
Tafuna Jets      awd PanSa            [awarded 0-3, Tafuna Jets disqualified]
Black Roses      1-9 Ilaoa & To'omata 
Lion Heart       4-3 Taputimu Youth   
Vaiala Tongan    bye

NB: Green Bay disqualified after two no-shows

Round 8 [Oct 19]
Black Roses      awd Tafuna Jets      [awarded 3-0, Tafuna Jets disqualified]
Royal Puma       7-2 Lion Heart       
Vaiala Tongan    2-5 Pago Youth       [Cup Match; Pago Youth retain Cup]
Utulei Youth     4-2 Taputimu Youth   
PanSa            3-0 Green Bay        
Ilaoa & To'omata bye

Round 9 [Oct 26]
Utulei Youth     2-5 Royal Puma       
Taputimu Youth   2-7 Vaiala Tongan    
Ilaoa & To'omata 1-8 Pago Youth       [Cup Match; Pago Youth retain Cup]
PanSa            3-0 Black Roses      
Green Bay        awd Lion Heart       [awarded 0-3, Green Bay disqualified]
Tafuna Jets      bye

Round 10 [Nov 2]
Pago Youth       awd Tafuna Jets      [awarded 3-0, Tafuna Jets disqualified]
Vaiala Tongan    1-4 Royal Puma       
Lion Heart       0-2 Utulei Youth     
Taputimu Youth  1-12 Ilaoa & To'omata 
Green Bay        awd Black Roses      [awarded 0-3, Green Bay disqualified]
PanSa            bye

Round 11 [Nov 11]
Tafuna Jets      awd Taputimu Youth   [awarded 0-3, Tafuna Jets disqualified]
Green Bay        awd Utulei Youth     [awarded 0-3, Green Bay disqualified]
PanSa           0-12 Pago Youth       [Cup Match; Pago Youth retain Cup]
Lion Heart       0-3 Vaiala Tongan    
Ilaoa & To'omata 5-0 Royal Puma       
Black Roses      bye

Final Table:

 1.Pago Youth                   10  10  0  0  91-10  30  [C]
 2.Royal Puma                   10   8  0  2  53-24  24
 3.Utulei Youth                 10   7  1  2  38-14  22
 4.Vaiala Tongan                10   5  2  3  31-18  17
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Lion Heart                   10   5  1  4  19-23  16
 6.PanSa                        10   5  1  4  18-27  16
 7.Ilaoa & To'omata (Leone)     10   4  3  3  35-25  15
 8.Taputimu Youth               10   3  1  6  37-44  10
 9.Black Roses                  10   2  0  8  10-80   6
 -.Green Bay (Faga'alu)         10   1  1  8   3-37   4
 -.Tafuna Jets                  10   0  0 10   0-33   0

NB: Green Bay and Tafuna Jets disqualified after two no-shows;
    all remaining matches are awarded 0-3 losses against them

Playoff Stage


2018

list of champions

list of shield winners


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 14 Nov 2019

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2019
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.