Angola 2020/21


XLIII Girabola
Provincial Leagues

XLIII Girabola

NB: 1º de Agosto are the only team to have played in all championships.

Participants:
Wiliete Sport Clube                                       Benguela       Benguela Province
Académica Petróleos Clube do Lobito                       Lobito         Benguela Province
Sporting Clube Petróleos de Cabinda                       Cabinda        Cabinda Province
Cuando Cubango Futebol Clube                              Menongu        Cuando Cubango Province
Clube Recreativo Desportivo do Libolo                     Calulo         Cuanza Sul Province
Clube Recreativo da Caála                                 Caála          Huambo Province
Clube Desportivo Ferrovia                                 Huambo         Huambo Province
Clube Desportivo da Huíla                                 Lubango        Huíla Province
Atlético Petróleos de Luanda [aka Petro Luanda]           Luanda         Luanda Province
Clube Desportivo 1º de Agosto                             Luanda         Luanda Province
Grupo Desportivo Interclube                               Luanda         Luanda Province
Progresso Associação do Sambizanga                        Luanda         Luanda Province
Grupo Desportivo Sagrada Esperança                        Dundo          Lunda Norte Province
Grupo Desportivo Baixa de Kassange                        Malanje        Malanje Province
Futebol Clube Bravos do Maqui                             Luena          Moxico Province
Santa Rita de Cássia Futebol Clube                        Uíge           Uíge Province

Table:

 1.Petro de Luanda              11   7  1  3  22-10  22
 2.Interclube de Luanda         12   6  3  3  19- 8  21
 3.Sagrada Esperança             9   5  3  1  15- 5  18
 4.Recreativo da Caála          11   4  6  1  13- 4  18
 5.Bravos do Maqui               9   5  2  2  13-11  17
 6.Ferrovia do Huambo           12   4  4  4   9-15  16
 7.Académica do Lobito          10   4  2  4   8- 8  14
 8.Cuando Cubango               11   1  8  2  10-12  11
 9.Progresso do Sambizanga      10   2  4  4   7- 9  10
10.Desportivo da Huíla           9   2  4  3   7-10  10
11.Wiliete Sport Clube          11   2  4  5   6-13  10
12.Recreativo do Libolo         10   3  1  6   6-14  10
13.Baixa de Cassanje            10   2  4  4   9-19  10  [P]
-------------------------------------------------------
14.1º de Agosto                  4   3  0  1   6- 3   9
15.Santa Rita de Cássia         11   2  3  6   6-10   9
16.Sporting de Cabinda           8   2  1  5   5-10   7

Round 1
[Dec 26]
Académica do Lobito     1-1 Sagrada Esperança       
[Dec 27]
Ferrovia do Huambo      1-1 Cuando Cubango          
Recreativo da Caála     4-0 Baixa de Kassanje       
Wiliete de Benguela     1-1 Santa Rita de Cássia    
[Dec 28]
Petro de Luanda         3-1 Bravos do Maqui         
[Dec 29]
1º de Agosto            1-0 Interclube              
[tba]
Sporting de Cabinda      -  Desportivo da Huíla     
Progresso do Sambizanga  -  Recreativo do Libolo    

Round 2
[Jan 2]
Baixa de Kassanje       0-0 Progresso do Sambizanga 
Académica do Lobito     0-1 Bravos do Maqui         
Petro de Luanda         3-0 Recreativo do Libolo    
[Jan 3]
Desportivo da Huíla     2-2 Ferrovia do Huambo      
Santa Rita de Cássia    0-0 Recreativo da Caála     
Interclube              1-0 Wiliete de Benguela     
[tba]
Sagrada Esperança        -  Sporting de Cabinda     
Cuando Cubango           -  1º de Agosto            

Round 3
[Jan 9]
Sporting de Cabinda     0-2 Bravos do Maqui         
Académica do Lobito     0-0 Recreativo do Libolo    
Progresso do Sambizanga 1-0 Santa Rita de Cássia    
[Jan 10]
Cuando Cubango          2-2 Desportivo da Huíla     
Ferrovia do Huambo      1-0 Sagrada Esperança       
Recreativo da Caála     2-2 Interclube              
[Jan 12]
Petro de Luanda         5-1 Baixa de Kassanje       
[tba]
1º de Agosto             -  Wiliete de Benguela     

Round 4
[Jan 15]
Interclube              1-0 Progresso do Sambizanga 
[Jan 16]
Bravos do Maqui         0-0 Ferrovia do Huambo      
Sagrada Esperança       3-0 Cuando Cubango          
Baixa de Kassanje       0-1 Académica do Lobito     
[Jan 17]
Santa Rita de Cássia    2-1 Petro de Luanda         
Wiliete de Benguela     1-0 Recreativo da Caála     
[Jan 27]
Recreativo do Libolo    1-0 Sporting de Cabinda     
[tba]
Desportivo da Huíla      -  1º de Agosto            

Round 5
[Jan 20]
Académica do Lobito     1-0 Santa Rita de Cássia    
Ferrovia do Huambo      1-0 Recreativo do Libolo    
Progresso do Sambizanga 0-0 Wiliete de Benguela     
Petro de Luanda         1-0 Interclube              
[Feb 24]
Cuando Cubango          0-1 Bravos do Maqui         
Desportivo da Huíla     0-1 Sagrada Esperança       
[tba]
Sporting de Cabinda      -  Baixa de Kassanje       
1º de Agosto             -  Recreativo da Caála     

Round 6
[Jan 23]
Santa Rita de Cássia    1-0 Sporting de Cabinda     
Baixa de Kassanje       2-1 Ferrovia do Huambo      
[Jan 24]
Recreativo do Libolo    0-2 Cuando Cubango          
Recreativo da Caála     3-0 Progresso do Sambizanga 
Interclube              2-0 Académica do Lobito     
Wiliete de Benguela     0-3 Petro de Luanda         
[tba]
Bravos do Maqui          -  Desportivo da Huíla     
Sagrada Esperança        -  1º de Agosto            

Round 7
[Jan 30]
Interclube              0-1 Sporting de Cabinda     
Petro de Luanda         0-0 Recreativo da Caála     
Académica do Lobito     3-0 Wiliete de Benguela     
[Jan 31]
Cuando Cubango          1-1 Baixa de Kassanje       
Desportivo da Huíla     1-2 Recreativo do Libolo    
Ferrovia do Huambo      1-0 Santa Rita de Cássia    
[tba]
1º de Agosto             -  Progresso do Sambizanga 
Sagrada Esperança        -  Bravos do Maqui         

Round 8
[Feb 3]
Recreativo do Libolo    1-4 Sagrada Esperança       
Baixa de Kassanje       0-0 Desportivo da Huíla     
Santa Rita de Cássia    2-2 Cuando Cubango          
Recreativo da Caála     1-0 Académica do Lobito     
Interclube              5-0 Ferrovia do Huambo      
Wiliete de Benguela     2-0 Sporting de Cabinda     
Progresso do Sambizanga 2-3 Petro de Luanda         
[Feb 10]
1º de Agosto            2-3 Bravos do Maqui         

Round 9
[Feb 6]
Recreativo do Libolo    0-1 Bravos do Maqui         
Sporting de Cabinda     1-1 Recreativo da Caála     
Académica do Lobito     2-1 Progresso do Sambizanga 
[Feb 7]
Cuando Cubango          0-0 Interclube              
Ferrovia do Huambo      2-0 Wiliete de Benguela     
Desportivo da Huíla     1-0 Santa Rita de Cássia    
Sagrada Esperança       3-0 Baixa de Kassanje       
1º de Agosto            1-0 Petro de Luanda         

Round 10
[Feb 13]
Baixa de Kassanje       3-3 Bravos do Maqui         
Interclube              3-0 Desportivo da Huíla     
Progresso do Sambizanga 3-0 Sporting de Cabinda     
[Feb 14]
Santa Rita de Cássia    0-1 Sagrada Esperança       
Recreativo da Caála     2-0 Ferrovia do Huambo      
Wiliete de Benguela     2-2 Cuando Cubango          
[tba]
Recreativo do Libolo     -  1º de Agosto            
Petro de Luanda          -  Académica do Lobito     

Round 11 [Feb 17]
Santa Rita de Cássia    n/p Bravos do Maqui         [not played due to positive test
Recreativo do Libolo    1-2 Baixa de Kassanje        Santa Rita player on Covid-19]
Sagrada Esperança       2-2 Interclube              
Sporting de Cabinda     3-0 Petro de Luanda         
Cuando Cubango          0-0 Recreativo da Caála     
Ferrovia do Huambo      0-0 Progresso do Sambizanga 
Desportivo da Huíla     1-0 Wiliete de Benguela     
1º de Agosto            2-0 Académica do Lobito     

Round 12
[Feb 20]
Interclube              3-1 Bravos do Maqui         
Progresso do Sambizanga 0-0 Cuando Cubango          
Académica do Lobito     n/p Sporting de Cabinda     [Sporting Cabinda dns]
Petro de Luanda         3-0 Ferrovia do Huambo      
[Feb 21]
Santa Rita de Cássia    0-1 Recreativo do Libolo    
Recreativo da Caála     0-0 Desportivo da Huíla     
Wiliete de Benguela     0-0 Sagrada Esperança       
[tba]
Baixa de Kassanje        -  1º de Agosto            

Round 13
[Feb 27]
Recreativo do Libolo     -  Interclube              
Baixa de Kassanje        -  Santa Rita de Cássia    
Sagrada Esperança        -  Recreativo da Caála     
[Feb 28]
Bravos do Maqui          -  Wiliete de Benguela     
Ferrovia do Huambo       -  Académica do Lobito     
Desportivo da Huíla      -  Progresso do Sambizanga 
Cuando Cubango           -  Petro de Luanda         
1º de Agosto             -  Sporting de Cabinda     

Table:

 1.Petro de Luanda              11   7  1  3  22-10  22
 2.Interclube de Luanda         12   6  3  3  19- 8  21
 3.Sagrada Esperança             9   5  3  1  15- 5  18
 4.Recreativo da Caála          11   4  6  1  13- 4  18
 5.Bravos do Maqui               9   5  2  2  13-11  17
 6.Ferrovia do Huambo           12   4  4  4   9-15  16
 7.Académica do Lobito          10   4  2  4   8- 8  14
 8.Cuando Cubango               11   1  8  2  10-12  11
 9.Progresso do Sambizanga      10   2  4  4   7- 9  10
10.Desportivo da Huíla           9   2  4  3   7-10  10
11.Wiliete Sport Clube          11   2  4  5   6-13  10
12.Recreativo do Libolo         10   3  1  6   6-14  10
13.Baixa de Cassanje            10   2  4  4   9-19  10  [P]
-------------------------------------------------------
14.1º de Agosto                  4   3  0  1   6- 3   9
15.Santa Rita de Cássia         11   2  3  6   6-10   9
16.Sporting de Cabinda           8   2  1  5   5-10   7

Round 14
[Mar 6]
Sporting de Cabinda      -  Ferrovia do Huambo      
Interclube               -  Baixa de Kassanje       
Progresso do Sambizanga  -  Sagrada Esperança       
Académica do Lobito      -  Cuando Cubango          
[Mar 7]
Santa Rita de Cássia     -  1º de Agosto            
Recreativo da Caála      -  Bravos do Maqui         
Wiliete de Benguela      -  Recreativo do Libolo    
[Mar 9]
Petro de Luanda          -  Desportivo da Huíla     

Round 15
[Mar 13]
Recreativo do Libolo     -  Recreativo da Caála     
Bravos do Maqui          -  Progresso do Sambizanga 
Baixa de Kassanje        -  Wiliete de Benguela     
Sagrada Esperança        -  Petro de Luanda         
[Mar 14]
Santa Rita de Cássia     -  Interclube              
Cuando Cubango           -  Sporting de Cabinda     
Ferrovia do Huambo       -  1º de Agosto            
Desportivo da Huíla      -  Académica do Lobito     


Provincial Leagues

Luanda Province
---------------

Provincial championship
- - - - - - - - - - - -

Participants:
Academia de Futebol de Angola [aka AFA]
Kilamba City FC [born as Paulo Futebol Clube]
RD Guelson FC
Power Sport FC
Lobos FC
Basílica FC
CD Malu FC
Escola Norberto de Castro
Kandamba
Neidji FC
Renascer do Estoril FC (Cota Cazenga)
Kabuscorp Sport Club do Palanca
Atlético Sport Aviação [aka ASA]
Progresso Sambizanga (team B)
Petro de Luanda (team B) [holder]
Interclube (team B)
1º de Agosto (team B)

Round 1 [Feb 27]
ASA                      -  Kilamba City
Petro Luanda (B)         -  Basílica
Malu FC                  -  Interclube (B)
Renascer Estoril         -  1º de Agosto (B)
Academia Futebol         -  Guelson FC
Power Sport              -  Kabuscorp
Progresso (B)            -  Neidji FC
Kandamba                 -  Lobos FC  
 


2019/20

list of champions

list of cup finals

list of super cup finals

list of topscorers


About this document

Prepared and maintained by José Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: José Batalha
Last updated: 25 Feb 2021

(C) Copyright José Batalha and RSSSF 2020/21
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.