Angola 1998

Girabola 1998

Table (point totals after 28 rounds):

 1.Deportivo Primeiro de Agosto (Luanda) 62  Champions
 2.Petro Atlético (Luanda)               58
 3.ASA                                   50
 4.Saneamento Rangol (Luanda)
 5.Sagrada Esperança                     48
   FC Kabuscorp (Palanca)                47  [*]  Relegated 
   Deportivo Sonangol (Namibe)           40
   Progresso (Sambizanga)
   Petro Atlético (Huambo)               37
   Académica (Lobito)                    36
   Independente (Tômbwa)                 35
   FC Cabinda (Cabinda)                  34
   Sporting (Cabinda)                    33
14.Onze Bravos de Moxico (Luena)         31
-------------------------------------------
15.Sécil Marítima (Luanda)               23  Relegated
16.FC Chicoil (Menongue)                 20  Relegated

[*] FC Kabuscorp forfeited their matches in rounds 29 and 30; due
    to Girabola rules this meant that all their results were annulled,
    and Kabuscorp were relegated in spite of their appeals; in addition
    ASA finished 3rd and Saneamento Rangol 4th, instead of vice versa.

Promoted: Inter (Luanda), Ferroviário de Huila (Lubango), Cambondo (Malanje)

Round 1 [Apr 5]
Académica Lobito	1-0 ASA
Independente		D-V Petro Luanda
Sporting Cabinda	D-V Sagrada Esperança
Sécil			D-V Petro Huambo
Onze Bravos		V-D FC Cabinda
1º Agosto		2-1 Sonangol
Progresso		E-E Rangol
Kabuscorp		V-D Chicoil
  
Round 2 [Apr 12]
ASA			V-D Kabuscorp
Petro Luanda		V-D Académica Lobito
Sagrada Esperança	V-D Independente
Petro Huambo		E-E Sporting Cabinda
FC Cabinda		E-E Sécil
Sonangol		V-D Onze Bravos
Rangol			0-0 1º Agosto
Chicoil			V-D Progresso

Round 3 [Apr 19]
ASA			1-2 Petro Luanda
Académica Lobito	1-2 Sagrada Esperança
Independente		2-1 Petro Huambo
FC Cabinda		2-3 Sporting Cabinda
Sécil			1-0 Sonangol
Onze Bravos		1-2 Rangol
1º Agosto		2-0 Chicoil
Kabuscorp		2-1 Progresso

Round 4 [Apr 26]
Petro Luanda		2-0 Kabuscorp
Sagrada Esperança	2-1 ASA
Petro Huambo		V-D Académica Lobito
FC Cabinda		V-D Independente
Sonangol		D-V Sporting Cabinda
Rangol			V-D Sécil
Chicoil			V-D Onze Bravos
Progresso		E-E 1º Agosto

Round 5 [May 3]
Sagrada Esperança	E-E Petro Luanda
ASA			V-D Petro Huambo
Académica Lobito	V-D FC Cabinda
Independente		E-E Sonangol
Sporting Cabinda	--- Rangol
Sécil			V-D Chicoil
Onze Bravos		V-D Progresso
Kabuscorp		1-6 1º Agosto

Round 6 [May 10]
Sagrada Esperança	V-D Kabuscorp
Petro Huambo		V-D Petro Luanda
FC Cabinda		D-V ASA
Sonangol		V-D Académica Lobito
Rangol			E-E Independente
Chicoil			--- Sporting Cabinda
Sécil			E-E Progresso
1º Agosto		V-D Onze Bravos

Round 7 [May 17]
Sagrada Esperança	0-0 Petro Huambo
Petro Luanda		4-0 FC Cabinda
ASA			2-0 Sonangol
Académica Lobito	1-1 Rangol
Independente		2-0 Chicoil
Sporting Cabinda	0-0 Progresso
Sécil			0-1 1º Agosto
Kabuscorp		3-0 Onze Bravos

Round 8 [May 24]
Petro Huambo		V-D Kabuscorp
FC Cabinda		V-D Sagrada Esperança
Sonangol		V-D Petro Luanda
Rangol			D-V ASA
Chicoil			E-E Académica Lobito
Progresso		V-D Independente
1º Agosto		V-D Sporting Cabinda
Onze Bravos		E-E Sécil

Round 9 [May 31]
Petro Huambo		0-0 FC Cabinda
Sagrada Esperança	2-0 Sonangol
Petro Luanda		2-0 Rangol
ASA			2-1 Chicoil
Académica Lobito	0-0 Progresso
Independente		2-1 1º Agosto
Sporting Cabinda	2-3 Onze Bravos
Kabuscorp		1-0 Sécil

Round 10 [Jun 7]
FC Cabinda		3-2 Kabuscorp
Petro Huambo		ppd Sonangol
Rangol			2-1 Sagrada Esperança
Chicoil			0-0 Petro Luanda
Progresso		0-1 ASA
1º Agosto		1-0 Académica Lobito
Onze Bravos		1-1 Independente
Sécil			0-0 Sporting Cabinda

Table (without total goals):
 1. 1º Agosto		10   7   2   1  23
 2. ASA			10   7   0   3  21
 3. Petro Luanda	10   6   2   2  20
 4. Sagrada Esperança	10   6   2   2  20
 5. Petro Huambo	 9   4   3   2  15
 6. Rangol		 9   3   4   2  13
 7. Independente	10   3   3   4  12
 8. Kabuscorp		10   4   0   6  12
 9. Onze Bravos		10   3   2   5  11
10. FC Cabinda		10   3   2   5  11
11. Sécil		10   2   4   4  10
12. Sonangol		 9   3   1   5  10
13. Sporting Cabinda	 8   2   3   3   9
14. Académica Lobito	10   2   3   5   9
15. Progresso		10   1   5   4   8
16. Chicoil		 9   2   2   5   8

Round 11 [Jun 14]
FC Cabinda		--- Sonangol
Petro Huambo		2-3 Rangol
Chicoil			D-V Sagrada Esperança
Petro Luanda		--- Progresso
ASA			--- 1º Agosto
Académica Lobito	--- Onze Bravos
Independente		--- Sécil
Kabuscorp		--- Sporting Cabinda

Round 12 [Jun 21]
Sonangol		3-1 Kabuscorp
Rangol			1-2 FC Cabinda
Chicoil			1-2 Petro Huambo
Progresso		0-0 Sagrada Esperança
1º Agosto		2-1 Petro Luanda
Onze Bravos		1-4 ASA
Sécil			1-1 Académica Lobito
Sporting Cabinda	--- Independente

Round 13 [Jun 28]
Sonangol		1-1 Rangol
FC Cabinda		3-2 Chicoil
Petro Huambo		1-0 Progresso
Sagrada Esperança	0-2 1º Agosto
Petro Luanda		2-1 Onze Bravos
ASA			1-1 Sécil
Académica Lobito	2-0 Sporting Cabinda
Kabuscorp		6-4 Independente

Round 14 [Jul 5]
Rangol			1-0 Kabuscorp
Chicoil			--- Sonangol
Progresso		2-0 FC Cabinda
1º Agosto		3-1 Petro Huambo
Onze Bravos		1-0 Sagrada Esperança
Sécil			0-3 Petro Luanda
Sporting Cabinda	1-3 ASA
Independente		--- Académica Lobito

Round 15 [Jul 12]
Rangol			1-1 Chicoil
Sonangol		0-3 Progresso
FC Cabinda		0-1 1º Agosto
Petro Huambo		4-2 Onze Bravos
Sagrada Esperança	2-1 Sécil
Petro Luanda		3-1 Sporting Cabinda
ASA			1-0 Independente
Académica Lobito	0-1 Kabuscorp

Round 16 [Jul 19]
ASA			2-2 Académica Lobito
Petro Luanda		V-D Independente
Sagrada Esperança	1-0 Sporting Cabinda
Petro Huambo		--- Sécil
FC Cabinda		2-2 Onze Bravos
Sonangol		E-E 1º Agosto
Rangol			2-1 Progresso
Chicoil			--- Kabuscorp

Round 17 [Aug 2]
Kabuscorp		1-0 ASA
Académica Lobito	--- Petro Luanda
Independente		1-0 Sagrada Esperança
Sporting Cabinda	--- Petro Huambo
Sécil			--- FC Cabinda
Onze Bravos		--- Sonangol
1º Agosto		ppd Rangol		[Nov 25]
Progresso		--- Chicoil

Round 18 [Aug 23]
Petro Luanda		--- ASA
Sagrada Esperança       1-0 Académica Lobito
Petro Huambo            3-0 Independente
Sporting Cabinda        1-0 FC Cabinda
Sonangol                2-0 Sécil
Rangol                  --- Onze Bravos
Chicoil                 --- 1º Agosto
Progresso		--- Kabuscorp

Round 19 [Aug 30]
Kabuscorp		--- Petro Luanda
ASA			E-E Sagrada Esperança
Académica Lobito	--- Petro Huambo
Independente		--- FC Cabinda
Sporting Cabinda	--- Sonangol
Sécil			--- Rangol
Onze Bravos		--- Chicoil
1º Agosto		--- Progresso

Round 20 [Sep 2]
Petro Luanda            2-0 Sagrada Esperança
Petro Huambo            --- ASA
FC Cabinda              --- Académica Lobito
Sonangol                3-1 Independente
Rangol                  2-0 Sporting Cabinda
Chicoil                 --- Sécil
Progresso               1-0 Onze Bravos
1º Agosto		4-1 Kabuscorp

Round 21 [Sep 6]
Kabuscorp               3-1 Sagrada Esperança
Petro Luanda            2-0 Petro Huambo
ASA                     0-1 FC Cabinda
Académica Lobito	--- Sonangol                  [Oct 28]
Independente            --- Rangol
Sporting Cabinda        3-1 Chicoil
Progresso               1-0 Sécil
Onze Bravos             3-1 Primeiro Agosto           [Oct 4] ou [Nov ?]

Round 22 [Sep 13]
Petro Huambo            3-1 Sagrada Esperança
FC Cabinda              0-0 Petro Luanda
Sonangol                1-0 ASA
Rangol                  2-3 Académica Lobito
Chicoil                 --- Independente
Progresso               --- Sporting Cabinda
1º Agosto		1-0 Sécil
Onze Bravos             D-V   Kabuscorp                 [Sep 24]

Round 23 [Sep 20]
Kabuscorp               1-1 Petro Huambo
Sagrada Esperança       E-E FC Cabinda
Petro Luanda            1-0 Sonangol
ASA                     1-1 Rangol
Académica Lobito	5-1 Chicoil
Independente            1-0 Progresso
Sporting Cabinda        0-1 1º Agosto			[Sep 23]
Sécil                   5-0 Onze Bravos

Round 24 [Sep 27]
FC Cabinda              2-1 Petro Huambo
Sonangol                1-0 Sagrada Esperança
Rangol                  2-2 Petro Luanda		[Nov 18]
Chicoil                 ppd ASA
Progresso               ppd Académica Lobito
1º Agosto		5-1 Independente
Onze Bravos             2-2 Sporting Cabinda
Sécil                   1-1 Kabuscorp

Table (September 27):
 1. 1º Agosto		21  16   3   2  39 10  51
 2. Petro Luanda	22  14   5   3  39 11  47
 3. ASA			23  11   5   7  26 15  38
 4. Kabuscorp		24  10   8   9  36 41  37
 5. Sonangol		23  11   4   8  23 24  37
 6. Sagrada Esperança	24  10   5   9  29 28  35
 7. Rangol		22  11   8   5  32 20  35
 8. Petro Huambo	23   9   7   7  31 24  34
 9. FC Cabinda		24   7   8   9  20 28  29
10. Académica Lobito	21   7   7   8  26 22  28
11. Independente	24   9   4  10  29 42  28
12. Progresso		21   6   8   7  15 15  26
13. Sporting Cabinda	23   6   5  12  28 36  23
14. Sécil		24   4   8  11  20 32  20
15. Onze Bravos		23   5   6  13  25 38  20
16. Chicoil		21   3   3  15  22 39  12

Round 25 [Oct 11]
Kabuscorp               --- FC Cabinda
Sonangol		--- Petro Huambo
Sagrada Esperança       --- Rangol
Petro Luanda            7-0 Chicoil
ASA                     --- Progresso
Académica Lobito	--- 1º Agosto
Independente		--- Onze Bravos
Sporting Cabinda	--- Sécil

Round 26 [Oct 18]
Sonangol                1-0 FC Cabinda
Rangol                  3-1 Petro Huambo
Sagrada Esperança       1-0 Chicoil
Progresso               0-1 Petro Luanda		[Nov 4]
1º Agosto		2-0 ASA
Onze Bravos             1-0 Académica Lobito
Sécil                   3-0 Independente
Sporting Cabinda        3-2 Kabuscorp

Round 27 [Oct 25]
Kabuscorp               1-1 Sonangol
FC Cabinda              --- Rangol
Petro Huambo            0-1 Chicoil
Sagrada Esperança       --- Progresso
Petro Luanda            0-0 1º Agosto  
ASA                     --- Onze Bravos
Académica Lobito	--- Sécil
Independente            --- Sporting Cabinda

Round 28 [Nov 1]
Rangol                  --- Sonangol
Chicoil                 --- FC Cabinda
Progresso               --- Petro Huambo
1º Agosto		--- Sagrada Esperança
Onze Bravos		--- Petro Luanda
Sécil			--- ASA
Sporting Cabinda	--- Académica Lobito
Independente		--- Kabuscorp

Round 29 [Nov 22]
Kabuscorp		--- Rangol
Sonangol		--- Chicoil
FC Cabinda		--- Progresso
Petro Huambo		--- 1º Agosto
Sagrada Esperança	--- Onze Bravos
Petro Luanda		--- Sécil
ASA			--- Sporting Cabinda
Académica Lobito	--- Independente

Round 30 [Nov 29]
Chicoil			--- Rangol
Progresso		--- Sonangol
1º Agosto		--- FC Cabinda
Onze Bravos		--- Petro Huambo
Sécil			--- Sagrada Esperança
Sporting Cabinda	--- Petro Luanda
Independente		--- ASA
Kabuscorp		--- Académica Lobito

Table (point totals after 28 rounds):

 1.Deportivo Primeiro de Agosto (Luanda) 62  Champions
 2.Petro Atlético (Luanda)               58
 3.ASA                                   50
 4.Saneamento Rangol (Luanda)
 5.Sagrada Esperança                     48
   FC Kabuscorp (Palanca)                47  [*]  Relegated 
   Deportivo Sonangol (Namibe)           40
   Progresso (Sambizanga)
   Petro Atlético (Huambo)               37
   Académica (Lobito)                    36
   Independente (Tômbwa)                 35
   FC Cabinda (Cabinda)                  34
   Sporting (Cabinda)                    33
14.Onze Bravos de Moxico (Luena)         31
-------------------------------------------
15.Sécil Marítima (Luanda)               23  Relegated
16.FC Chicoil (Menongue)                 20  Relegated

[*] FC Kabuscorp forfeited their matches in rounds 29 and 30; due
    to Girabola rules this meant that all their results were annulled,
    and Kabuscorp were relegated in spite of their appeals; in addition
    ASA finished 3rd and Saneamento Rangol 4th, instead of vice versa.

Promoted: Inter (Luanda), Ferroviário de Huila (Lubango), Cambondo (Malanje).


Angola Cup 1998

Quarterfinals
Saneamento Rangol (Luanda)      0-2   Deportivo Sonangol (Namibe)
Inter (Luanda)                  0-1   Deportivo Primeiro de Agosto (Luanda)
Progresso (Sambizanga)          2-0   Académica (Lobito)
Petro Atlético (Huambo)         0-2   Petro Atlético (Luanda)

Semifinals
Deportivo Primeiro de Agosto    3-0   Progresso (Sambizanga)   
Petro Atlético (Luanda)         3-0   Deportivo Sonangol (Namibe)

Final
Petro Atlético (Luanda)         4-1   Deportivo Primeiro de Agosto (Luanda) 


Super Cup 1998

First Leg [Nov 25, 1999]
Primeiro Agosto 2-2 Petro Luanda  
  [Dé 19, Moisés 78; Aurélio 67, Zico 83]

Second Leg [Nov 28, 1999]
Petro Luanda    0-4 Primeiro Agosto
  [Isaac 7 and 90, Dé 51, Mwanza 80]

Primeiro de Agosto wins Super Cup 1998.
  


Second Level 1998

Organized by provincial leagues.

Luanda league: won by Inter (35 pts) ahead of Rodoviário (26).

Inter (Luanda) qualified for promotion playoffs.

Promotion Playoffs:

Zona A:
Inter (Luanda)       4-0     30 de Junho (Cabinda)
Inter (Luanda) promoted.
Zona B:
Ferroviário de Huila (Lubango) promoted automatically, since the 
champions of the provinces Namibe, Cunene, Huambo, Kwanza-Sul and 
Benguela did not show up for the tournament.
Zona C:
Top of table: Cambondo (Malanje) 6 pts, Sporting (Bié) 4 pts
Cambondo (Malanje) promoted.



Youth Championship 1998

Final Table:

 1.Deportivo Primeiro de Agosto (Luanda) 12
 2.Saneamento Rangol (Luanda)             9
 3.Deportivo da Chimuanda (Cabinda)       3
   Sagrada Esperança                      3
   Petro Atlético (Huambo)                3



1997

1999

list of champions

list of cup winners

list of topscorers


About this document

Prepared and maintained by José Batalha and Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: José Batalha (mop00176@mail.telepac.pt) and Hans Schöggl (hans.schoeggl@sbg.ac.at)
Last updated: 17 Apr 2005

(C) Copyright José Batalha, Hans Schöggl and RSSSF 1999/2005
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.