Argentina - Copa de Competencia "Jockey Club" - 1915

Participating teams:

Club                       Venue

Argentino de Quilmes       Quilmes
Atlanta                    Buenos Aires
Banfield                   Banfield
Belgrano (R)               Rosario
Belgrano Athletic          Buenos Aires
Boca Juniors               Buenos Aires
Central Córdoba (R)        Rosario
Comercio                   Buenos Aires
Defensores de Belgrano     Buenos Aires
Estudiantes (C)            Buenos Aires
Estudiantes LP             La Plata
Estudiantil Porteño        Buenos Aires
Ferro Carril Oeste (BA)    Buenos Aires
Floresta                   Buenos Aires
Gimnasia y Esgrima BA      Buenos Aires
Gimnasia y Esgrima R       Rosario
Hispano Argentino          Buenos Aires
Huracán (BA)               Buenos Aires
Independiente              Avellaneda
Kimberley (BA)             Buenos Aires
Newell's Old Boys          Rosario
Platense (VL)              Buenos Aires
Porteño                    Buenos Aires
Quilmes                    Quilmes
Racing Club                Avellaneda
River Plate                Buenos Aires
Rosario Athletic           Rosario
Rosario Central            Rosario
San Isidro                 San Isidro
San Lorenzo de Almagro     Buenos Aires
Sparta                     Rosario
Tigre                      Victoria
Tiro Federal               Rosario

. 1/32 Final.
[ 2 May]
Argentino de Quilmes      5-1   Kimberley
Atlanta                   0-2   Platense (VL)
Banfield                  0-1   Defensores de Belgrano
Belgrano Athletic         1-2   Quilmes
Boca Juniors            1-1 aet River Plate            
Comercio                  1-3   Independiente (A)
Hispano Argentino         1-2   Porteño
Racing Club               1-0   San Isidro
Tigre                     2-1   Floresta               

[ 9 May]

Boca Juniors              2-4   River Plate            

. 1/16 Final.
[27 Jun]
Defensores de Belgrano    0-2   Platense (VL)
Estudiantes (C)           0-2   Racing Club
Estudiantes LP            2-0   Independiente (A)
Ferro Carril Oeste (BA)   1-0   San Lorenzo de Almagro
Gimnasia y Esgrima BA     1-2   Estudiantil Porteño
Huracán (BA)              2-1   Argentino de Quilmes
Porteño                   6-1   Tigre                  at Atlanta 
River Plate               1-0   Quilmes

. 1/8 Final.
Central Córdoba (R)       1-0   Rosario Central
Ferro Carril Oeste (BA)   2-1   Estudiantil Porteño
Gimnasia y Esgrima R      2-1   Belgrano (R)
Porteño                 5-2 aet Huracán (BA)
Racing Club             0-0 aet Estudiantes LP
River Plate               2-0   Platense (VL)
Rosario Athletic          1-0   Newell's Old Boys
Tiro Federal              3-0   Sparta


Racing Club               2-0   Estudiantes LP

. Quarter Final.
Central Córdoba (R)       0-1   Rosario Athletic
Gimnasia y Esgrima R      2-1   Tiro Federal
Racing Club               3-1   Ferro Carril Oeste (BA)
River Plate               1-2   Porteño

. Semifinal.
Gimnasia y Esgrima R      1-2   Racing Club
Porteño                   1-0   Rosario Athletic

. Final.

Racing Club               1-2   Porteño

list of champions.

list of final tables.

list of cup competitions.

all-time tables.

list of 2nd level champions.

divisional movements.

list of cup competitions.


About this document

Sources: [CIHF -], [Iwa]

Prepared and maintained by Osvaldo José Gorgazzi for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Osvaldo José Gorgazzi (
Last updated: 28 Dec 2000

(C) Copyright Osvaldo José Gorgazzi and RSSSF 2000
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.