Argentina - Mendoza 2000

 

 

 

 

 

 
 
 

 

 

 

 
Zona A		
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Huracán Las Heras		     22  16   5   1  50  20  53  [Qualified]
 2. Cicles Club Lavalle		     22  15   1   6  29  22  46  [Qualified]
 3. Deportivo Algarrobal	     22  12   5   5  49  25  41  [Qualified]
 4. Chacras de Coria		     22  12   5   5  48  24  41  [Qualified]
----------------------------------------------------------------
 5. Luján Sport Club		     22  12   3   7  35  19  39
 6. Atlético San Martín		     22   9   5   8  35  30  32
 7. Atlético Palmira		     22   7   6   9  35  40  27
 8. Atlético Argentino		     22   7   5  10  37  39  26
 9. Boca Juniors		     22   6   5  11  31  41  23
10. La Amistad (Ingeniero Giagnoni)  22   5   3  14  32  44  18
11. Fray Luis Beltrán		     22   4   3  15  17  44  15
12. Ciudad Oeste		     22   3   2  17  20  70  11
 
 
 
Round 1	
[Apr 2]		
Fray Luis Beltrán	0-0	Atlético Palmira
Boca Juniors		4-0	La Amistad (IG)
Luján Sport Club	1-0	Deportivo Algarrobal
Cicles Club Lavalle	1-0	Ciudad Oeste
Atlético San Martín	2-2	Atlético Argentino
[Apr 5]
Huracán LH		3-1	Chacras de Coria
 
 
Round 2				
[Apr 9]
Atlético San Martín	3-1	Fray Luis Beltrán
Atlético Argentino	1-2	Cicles Club Lavalle
Ciudad Oeste		1-1	Huracán LH
Deportivo Algarrobal	5-1	Boca Juniors			[Suspended in 85'; not continued]
La Amistad (IG)		1-2	Atlético Palmira
[Apr 12]
Chacras de Coria	1-0	Luján Sport Club
 
 
Round 3				
[Apr 15]
Fray Luis Beltrán	0-5	La Amistad (IG)
Atlético Palmira	2-3	Deportivo Algarrobal
Luján Sport Club	4-1	Ciudad Oeste
Huracán LH		3-1	Atlético Argentino
Cicles Club Lavalle	1-0	Atlético San Martín
[Apr 26]
Boca Juniors		1-1	Chacras de Coria
 
 
Round 4				
[Apr 30]
Cicles Club Lavalle	1-0	Fray Luis Beltrán
Atlético San Martín	3-3	Huracán LH
Atlético Argentino	2-1	Luján Sport Club
Ciudad Oeste		2-3	Boca Juniors
Chacras de Coria	3-0	Atlético Palmira
Deportivo Algarrobal	3-3	La Amistad (IG)
 
 
Round 5				
[May 7]
Fray Luis Beltrán	2-1	Deportivo Algarrobal
Atlético Palmira	2-2	Ciudad Oeste
Boca Juniors		3-3	Atlético Argentino
Luján Sport Club	1-0	Atlético San Martín
Huracán LH		0-1	Cicles Club Lavalle
[May 9]
La Amistad (IG)		1-5	Chacras de Coria
 
Round 6				
[May 14]
Huracán LH		2-1	Fray Luis Beltrán
Cicles Club Lavalle	2-1	Luján Sport Club
Atlético San Martín	2-1	Boca Juniors
Atlético Argentino	1-3	Atlético Palmira
Ciudad Oeste		1-2	La Amistad (IG)
[May 17]
Chacras de Coria	3-0	Deportivo Algarrobal
 
 
Round 7				
[May 21]
Fray Luis Beltrán	2-2	Chacras de Coria
Deportivo Algarrobal	5-0	Ciudad Oeste
La Amistad (IG)		2-4	Atlético Argentino
Atlético Palmira	1-1	Atlético San Martín
Boca Juniors		0-1	Cicles Club Lavalle
Luján Sport Club	0-0	Huracán LH
 
 
Round 8				
[May 27]
Atlético San Martín	1-1	La Amistad (IG)
[May 28]
Luján Sport Club	3-0	Fray Luis Beltrán
Huracán LH		5-0	Boca Juniors
Cicles Club Lavalle	2-1	Atlético Palmira
Atlético Argentino	1-0	Deportivo Algarrobal
Ciudad Oeste		0-4	Chacras de Coria
 
 
Round 9				
[Jun 3]
Fray Luis Beltrán	5-2	Ciudad Oeste
Deportivo Algarrobal	3-2	Atlético San Martín
La Amistad (IG)		1-1	Cicles Club Lavalle
Atlético Palmira	0-2	Huracán LH
Boca Juniors		1-1	Luján Sport Club
[Jun 7]
Chacras de Coria	1-0	Atlético Argentino
 
 
Round 10				
[Jun 11]
Boca Juniors		2-0	Fray Luis Beltrán
Luján Sport Club	1-1	Atlético Palmira
Huracán LH		1-0	La Amistad (IG)
Cicles Club Lavalle	1-2	Deportivo Algarrobal
Atlético Argentino	5-1	Ciudad Oeste
[Jun 14]
Atlético San Martín	3-1	Chacras de Coria
 
 
Round 11				
[Jun 18]
Fray Luis Beltrán	0-2	Atlético Argentino
Deportivo Algarrobal	2-3	Huracán LH
La Amistad (IG)		2-3	Luján Sport Club
Atlético Palmira	3-2	Boca Juniors
[Jun 21]
Chacras de Coria	1-2	Cicles Club Lavalle
[Jun 22]
Ciudad Oeste		1-0	Atlético San Martín
 
 
Round 12				
[Jun 25]
Atlético Palmira	2-0	Fray Luis Beltrán
La Amistad (IG)		4-2	Boca Juniors
Deportivo Algarrobal	1-0	Luján Sport Club
Ciudad Oeste		2-1	Cicles Club Lavalle
Atlético Argentino	2-2	Atlético San Martín
[Jun 28]
Chacras de Coria	2-2	Huracán LH
 
Round 13				
[Jul 2]
Fray Luis Beltrán	1-4	Atlético San Martín
Cicles Club Lavalle	3-1	Atlético Argentino
Huracán LH		4-0	Ciudad Oeste
Luján Sport Club	0-2	Chacras de Coria
Boca Juniors		1-1	Deportivo Algarrobal
Atlético Palmira	4-0	La Amistad (IG)
 
 
Round 14				
[Jul 15]
Atlético Argentino	1-2	Huracán LH
[Jul 16]
La Amistad (IG)		2-1	Fray Luis Beltrán
Deportivo Algarrobal	1-1	Atlético Palmira
Chacras de Coria	2-0	Boca Juniors
Ciudad Oeste		0-6	Luján Sport Club
Atlético San Martín	0-1	Cicles Club Lavalle
 
 
Round 15				
[Jul 22]
Fray Luis Beltrán	1-0	Cicles Club Lavalle
Huracán LH		2-1	Atlético San Martín
Luján Sport Club	3-1	Atlético Argentino
Boca Juniors		2-1	Ciudad Oeste
La Amistad (IG)		0-1	Deportivo Algarrobal
[Jul 23]
Atlético Palmira	2-2	Chacras de Coria
 
Round 16				
[Jul 25]
Deportivo Algarrobal	1-0	Fray Luis Beltrán
Chacras de Coria	2-1	La Amistad (IG)
Ciudad Oeste		2-3	Atlético Palmira
Atlético San Martín	1-0	Luján Sport Club
Cicles Club Lavalle	0-1	Huracán LH
[Jul 26]
Atlético Argentino	1-2	Boca Juniors
 
 
Round 17				
[Jul 30]
Fray Luis Beltrán	1-2	Huracán LH
Luján Sport Club	3-0	Cicles Club Lavalle
Boca Juniors		1-2	Atlético San Martín			[Suspended in 87'; not continued]
Atlético Palmira	4-1	Atlético Argentino
La Amistad (IG)		3-0	Ciudad Oeste
Deportivo Algarrobal	3-1	Chacras de Coria
 
 
Round 18				
[Aug 6]
Chacras de Coria	6-0	Fray Luis Beltrán
Ciudad Oeste		0-8	Deportivo Algarrobal
Atlético Argentino	2-1	La Amistad (IG)
Atlético San Martín	3-2	Atlético Palmira
Cicles Club Lavalle	3-2	Boca Juniors
Huracán LH		2-1	Luján Sport Club
 
 
Round 19			
[Aug 12]
Fray Luis Beltrán	0-1	Luján Sport Club
Boca Juniors		0-2	Huracán LH
Atlético Palmira	0-3	Cicles Club Lavalle
La Amistad (IG)		0-1	Atlético San Martín
Deportivo Algarrobal	1-1	Atlético Argentino
Chacras de Coria	4-0	Ciudad Oeste
 
 
Round 20				
[Aug 19]
Cicles Club Lavalle	2-1	La Amistad (IG)
[Aug 20]
Ciudad Oeste		2-0	Fray Luis Beltrán
Atlético Argentino	1-1	Chacras de Coria
Atlético San Martín	0-2	Deportivo Algarrobal
Huracán LH		6-0	Atlético Palmira
Luján Sport Club	1-0	Boca Juniors
 
 
 
Table between Round 10th to 20th 
 
No. Team 		         G   P
---------------------------------------
 1. Huracán Las Heras		11  31  [to playoff classification Torneo Argentino B 2000/01]
---------------------------------------
 2. Deportivo Algarrobal	11  24
 3. Luján Sport Club		11  19
 4. Atlético Palmira		11  18
 5. Cicles Club Lavalle		11  18
 6. Atlético Argentino		11  12
 7. Boca Juniors		11  10
 8. Ciudad Oeste		11   9
 9. Fray Luis Beltrán		11   3

 
 
Round 21				
[Aug 27]
Fray Luis Beltrán	1-1	Boca Juniors
Atlético Palmira	2-3	Luján Sport Club
La Amistad (IG)		2-3	Huracán LH
Deportivo Algarrobal	4-0	Cicles Club Lavalle
Chacras de Coria	3-2	Atlético San Martín
Ciudad Oeste		1-4	Atlético Argentino
 
 
Round 22				
[Sep 6]
Atlético Argentino     lp-wp	Fray Luis Beltrán
Atlético San Martín	3-1	Ciudad Oeste
Huracán LH		2-2	Deportivo Algarrobal
Luján Sport Club	1-0	La Amistad (IG)
Boca Juniors		2-0	Atlético Palmira
[Sep 7] 
Cicles Club Lavalle	1-0	Chacras de Coria
 
 
--
 
 
Zona B		
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Deportivo Guaymallén	     22  16   3   3  51  15  51  [Qualified]
 2. Gutiérrez Sport Club             22  16   3   3  53  18  51  [Qualified]
 3. Andes Talleres		     22  13   7   2  58  17  46  [Qualified]
 4. Godoy Cruz Antonio Tomba	     22  13   2   7  28  21  41  [Qualified]
----------------------------------------------------------------
 5. Leonardo Murialdo		     22  11   5   6  27  22  38
 6. Gimnasia y Esgrima 		     22  10   6   6  53  22  36
 7. La Libertad (Rivadavia)          22   9   9   4  43  38  36
 8. Deportivo Maipú                  22   8   2  12  27  40  26
 9. Independiente Rivadavia          22   6   5  11  19  34  23
10. Centro Deportivo Rivadavia       22   3   3  16  22  51  12
11. Deportivo Laverriere             22   3   3  16  18  66  12
12. La Riojita 		             22   0   0  22   7  62   0
 
 
 
Round 1				
[Apr 2]
La Libertad (Rivadavia)	1-1	Andes Talleres
Deportivo Maipú		1-1	Gimnasia y Esgrima
Deportivo Guaymallén	9-1	La Riojita
Deportivo Laverriere	0-2	Leonardo Murialdo
Independiente Rivadavia	0-3	Gutiérrez Sport Club
Godoy Cruz A.T.		1-0	C.D.Rivadavia
 
 
Round 2				
[Apr 9]
Godoy Cruz A.T.		1-3	La Libertad (Rivadavia)
C.D.Rivadavia		0-0	Independiente Rivadavia
Gutiérrez Sport Club	1-0	Deportivo Laverriere
Leonardo Murialdo	0-0	Deportivo Guaymallén
La Riojita		2-3	Deportivo Maipú
Gimnasia y Esgrima	1-1	Andes Talleres
 
 
Round 3				
[Apr 15]
Independiente Rivadavia	0-4	Godoy Cruz A.T.
[Apr 23]
La Libertad (Rivadavia)	2-2	Gimnasia y Esgrima
Andes Talleres		2-0	La Riojita
Deportivo Maipú		1-2	Leonardo Murialdo
Deportivo Guaymallén	0-1	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Laverriere	1-2	C.D.Rivadavia
 
 
Round 4				
[Apr 30]
Independiente Rivadavia	2-2	La Libertad (Rivadavia)
Godoy Cruz A.T.	       wp-lp	Deportivo Laverriere
C.D.Rivadavia		1-2	Deportivo Guaymallén
Gutiérrez Sport Club	1-0	Deportivo Maipú
Leonardo Murialdo	0-0	Andes Talleres
La Riojita		2-6	Gimnasia y Esgrima
 
 
Round 5				
[May 7]
La Libertad (Rivadavia)	3-0	La Riojita
Gimnasia y Esgrima	1-2	Leonardo Murialdo
Andes Talleres		0-0	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Maipú		3-1	C.D.Rivadavia
Deportivo Guaymallén	1-0	Godoy Cruz A.T.
Deportivo Laverriere	1-4	Independiente Rivadavia
 
 
Round 6				
[May 14]
Deportivo Laverriere	2-2	La Libertad (Rivadavia)
Independiente Rivadavia	0-5	Deportivo Guaymallén
Godoy Cruz A.T.		1-2	Deportivo Maipú
C.D.Rivadavia		1-6	Andes Talleres
Gutiérrez Sport Club	1-0	Gimnasia y Esgrima
Leonardo Murialdo	3-0	La Riojita
 
 
Round 7				
[May 21]
La Libertad (Rivadavia)	3-0	Leonardo Murialdo
La Riojita		0-4	Gutiérrez Sport Club
Gimnasia y Esgrima	4-0	C.D.Rivadavia
Andes Talleres		0-0	Godoy Cruz A.T.
Deportivo Maipú		1-0	Independiente Rivadavia
Deportivo Guaymallén	5-0	Deportivo Laverriere
 
 
Round 8				
[May 28]
Deportivo Guaymallén	4-2	La Libertad (Rivadavia)
Deportivo Laverriere	0-0	Deportivo Maipú
Independiente Rivadavia	2-4	Andes Talleres
Godoy Cruz A.T.		3-2	Gimnasia y Esgrima
C.D.Rivadavia		2-0	La Riojita
Gutiérrez Sport Club	1-0	Leonardo Murialdo
 
 
Round 9				
[Jun 3]
La Libertad (Rivadavia)	3-3	Gutiérrez Sport Club
Leonardo Murialdo	1-0	C.D.Rivadavia
La Riojita	       lp-wp	Godoy Cruz A.T.
Gimnasia y Esgrima	1-0	Independiente Rivadavia
Andes Talleres	       12-0	Deportivo Laverriere
Deportivo Maipú		0-3	Deportivo Guaymallén
 
 
Round 10				
[Jun 11]
Deportivo Maipú		1-2	La Libertad (Rivadavia)
Deportivo Guaymallén	0-1	Andes Talleres
Deportivo Laverriere	0-1	Gimnasia y Esgrima
Independiente Rivadavia	1-0	La Riojita
Godoy Cruz A.T.		1-0	Leonardo Murialdo
C.D.Rivadavia		0-2	Gutiérrez Sport Club
 
 
Round 11				
[Jun 18]
La Libertad (Rivadavia)	1-0	C.D.Rivadavia
Gutiérrez Sport Club	4-0	Godoy Cruz A.T.
Leonardo Murialdo	1-2	Independiente Rivadavia
La Riojita	       lp-wp	Deportivo Laverriere
Gimnasia y Esgrima	1-1	Deportivo Guaymallén
[Jun 22]
Andes Talleres		2-1	Deportivo Maipú
 
 
Round 12				
[Jun 24]
Leonardo Murialdo	2-0	Deportivo Laverriere
[Jun 26]
Andes Talleres		1-1	La Libertad (Rivadavia)
Gimnasia y Esgrima	4-0	Deportivo Maipú
La Riojita	       lp-wp	Deportivo Guaymallén
Gutiérrez Sport Club	0-0	Independiente Rivadavia
C.D.Rivadavia		0-1	Godoy Cruz A.T.
 
 
Round 13				
[Jul 2]
La Libertad (Rivadavia)	1-1	Godoy Cruz A.T.
Independiente Rivadavia	2-0	C.D.Rivadavia
Deportivo Laverriere	0-3	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Guaymallén	4-1	Leonardo Murialdo
Deportivo Maipú		2-1	La Riojita
Andes Talleres		2-1	Gimnasia y Esgrima
 
 
Round 14				
[Jul 16]
Gimnasia y Esgrima	1-0	La Libertad (Rivadavia)
La Riojita		0-4	Andes Talleres
Leonardo Murialdo	2-0	Deportivo Maipú
Gutiérrez Sport Club	4-1	Deportivo Guaymallén
C.D.Rivadavia		1-1	Deportivo Laverriere
Godoy Cruz A.T.		1-0	Independiente Rivadavia
 
 
Round 15				
[Jul 22]
La Libertad (Rivadavia)	1-1	Independiente Rivadavia
Deportivo Laverriere   lp-wp	Godoy Cruz A.T.
Deportivo Guaymallén	3-0	C.D.Rivadavia
Andes Talleres		1-2	Leonardo Murialdo
Gimnasia y Esgrima	9-0	La Riojita
[Jul 23]
Deportivo Maipú		3-2	Gutiérrez Sport Club
 
 
Round 16				
[Jul 25]
La Riojita		1-5	La Libertad (Rivadavia)
Leonardo Murialdo	0-0	Gimnasia y Esgrima
Gutiérrez Sport Club	3-2	Andes Talleres
C.D.Rivadavia		0-2	Deportivo Maipú
Godoy Cruz A.T.		1-3	Deportivo Guaymallén
Independiente Rivadavia	2-4	Deportivo Laverriere
 
 
Round 17				
[Jul 30]
La Libertad (Rivadavia)	3-2	Deportivo Laverriere
Deportivo Guaymallén	1-0	Independiente Rivadavia
Deportivo Maipú		0-4	Godoy Cruz A.T.
Andes Talleres		4-2	C.D.Rivadavia
Gimnasia y Esgrima	2-1	Gutiérrez Sport Club
La Riojita	       lp-wp	Leonardo Murialdo
 
 
Round 18				
[Aug 6]
Leonardo Murialdo	1-1	La Libertad (Rivadavia)
Gutiérrez Sport Club   wp-lp	La Riojita
C.D.Rivadavia		3-3	Gimnasia y Esgrima
Godoy Cruz A.T.		0-1	Andes Talleres
Independiente Rivadavia	2-0	Deportivo Maipú
Deportivo Laverriere	1-2	Deportivo Guaymallén
 
 
Round 19				
[Aug 12]
La Libertad (Rivadavia)	1-3	Deportivo Guaymallén
Deportivo Maipú		5-3	Deportivo Laverriere
Andes Talleres		2-0	Independiente Rivadavia
Gimnasia y Esgrima	1-2	Godoy Cruz A.T.
La Riojita	       lp-wp	C.D.Rivadavia
Leonardo Murialdo	1-3	Gutiérrez Sport Club
 
 
Round 20				
[Aug 20]
Gutiérrez Sport Club	9-1	La Libertad (Rivadavia)
C.D.Rivadavia		4-5	Leonardo Murialdo
Godoy Cruz A.T.	       wp-lp	La Riojita
Independiente Rivadavia	0-4	Gimnasia y Esgrima
Deportivo Laverriere	1-9	Andes Talleres
Deportivo Guaymallén	2-0	Deportivo Maipú
 
 
 
 
Table between Round 10th to 20th 
 
 
No. Team 		         G   P
---------------------------------------
 1. Gutiérrez Sport Club	11  25 [+22] [to playoff classification Torneo Argentino B 2000/01]
---------------------------------------
 2. Andes Talleres		11  25 [+18]
 3. Deportivo Guaymallén	11  25 [+11]
 4. Gimnasia y Esgrima		11  21
 5. Leonardo Murialdo		11  17
 6. Deportivo Maipú		11  12
 7. Cicles Club Lavalle		11   7
 8. Centro Deportivo Rivadavia	11   5
 9. La Riojita			11   0

 
 
Round 21				
[Aug 27]
La Libertad (Rivadavia)	2-1	Deportivo Maipú
Andes Talleres		0-0	Deportivo Guaymallén
Gimnasia y Esgrima	8-0	Deportivo Laverriere
La Riojita	       lp-wp	Independiente Rivadavia
Leonardo Murialdo	2-1	Godoy Cruz A.T.
Gutiérrez Sport Club	6-3	C.D.Rivadavia
 
 
Round 22				
[Sep 6]
C.D.Rivadavia		1-3	La Libertad (Rivadavia)
Godoy Cruz A.T.		2-1	Gutiérrez Sport Club
Independiente Rivadavia	0-0	Leonardo Murialdo
Deportivo Laverriere   wp-lp	La Riojita
Deportivo Guaymallén	1-0	Gimnasia y Esgrima			[Suspended in 45'; not continued]
Deportivo Maipú		1-3	Andes Talleres
 
 
 
 
Top Scorers:
 
 1. Bramucci 	 (Dep.Guaymallén)	19
    Tossi    	 (C.C.Lavalle)		19
 3. Méndez Souza (Libertad/Guaymallén)  18
    Moyano	 (Andes Talleres)	18
 
 
 
 
 
Playoff classification to Torneo Argentino B 2000/01
 
[Sep 3]
Gutiérrez Sport Club	3-1	Huracán LH		[at Malvinas Argentinas]
 
.Note: Gutiérrez Sport Club qualified to Torneo Argentino B 2000/01.
       Huracán Las Heras vs. best team to aggregated table Zona A + Zona B.
 
 
 
 
 
Table aggregated Zona A + Zona B
 
No. Team 		         G   P
---------------------------------------
 1. Huracán Las Heras		22  53  
 2. Deportivo Guaymallén	22  51  [Qualified to second place Torneo Argentino B 2000/01]
 3. Gutiérrez Sport Club	22  51 
---------------------------------------
 4. Deportivo Algarrobal	22  41
 5. Andes Talleres		22  46 
 6. Cicles Club Lavalle		22  46
 
 
 
		
Second place to Torneo Argentino B 2000/01
 
[Sep 6]
Deportivo Guaymallén	2-1	Huracán LH		[at Malvinas Argentinas]
 
.Note: Deportivo Guaymallén qualified to Torneo Argentino B 2000/01.
 
 
 
-- 
 
 
Zona Final		
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Deportivo Guaymallén	     14  12   1   1  29   9  37  [Champion]
----------------------------------------------------------------
 2. Andes Talleres		     14   7   2   5  29  22  23
 3. Godoy Cruz Antonio Tomba         14   7   1   6  24  24  22
 4. Deportivo Algarrobal             14   6   3   5  17  15  21
 5. Cicles Club Lavalle              14   5   5   4  19  26  20
 6. Gutiérrez Sport Club             14   3   2   9  17  27  11
 7. Huracán Las Heras                14   4   3   7  19  22   9  [*]
 8. Chacras de Coria                 14   2   3   9  14  23   9
 
 
[*] Huracán Las Heras 6 points deducted.
 
 
 
Round 1	
[Sep 17]		
Godoy Cruz A.T.		0-1	Deportivo Algarrobal
Chacras de Coria	1-2	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Guaymallén	5-0	Cicles Club Lavalle
Huracán LH		3-0	Andes Talleres
 
Round 2
[Sep 24]				
Huracán LH		4-3	Godoy Cruz A.T.
Andes Talleres		3-1	Deportivo Guaymallén
Cicles Club Lavalle	2-1	Chacras de Coria
Gutiérrez Sport Club	0-0	Deportivo Algarrobal
 
Round 3				
[Oct 1]
Godoy Cruz A.T.		4-3	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Algarrobal	2-1	Cicles Club Lavalle
Chacras de Coria	2-2	Andes Talleres
Deportivo Guaymallén	2-0	Huracán LH			[Suspended in 92'; not continued]
 
Round 4				
[Oct 8]
Deportivo Guaymallén	4-2	Godoy Cruz A.T.
Andes Talleres		0-2	Deportivo Algarrobal
Cicles Club Lavalle	1-0	Gutiérrez Sport Club
[Nov 1]
Huracán LH		2-1	Chacras de Coria
 
Round 5				
[Oct 16]
Godoy Cruz A.T.		1-1	Cicles Club Lavalle
Deportivo Algarrobal	0-0	Huracán LH
[Oct 18]
Gutiérrez Sport Club	0-4	Andes Talleres
Chacras de Coria	0-2	Deportivo Guaymallén
 
Round 6				
[Oct 22]
Chacras de Coria	4-1	Godoy Cruz A.T.
Andes Talleres		4-2	Cicles Club Lavalle
[Oct 25]
Deportivo Guaymallén	1-0	Deportivo Algarrobal
Huracán LH		3-1	Gutiérrez Sport Club
 
Round 7				
[Oct 29]
Godoy Cruz A.T.		2-1	Andes Talleres
Cicles Club Lavalle	2-2	Huracán LH
Deportivo Algarrobal	3-0	Chacras de Coria
[Nov 15]
Gutiérrez Sport Club	1-2	Deportivo Guaymallén
 
Round 8				
[Nov 5]
Deportivo Algarrobal	0-1	Godoy Cruz A.T.
Andes Talleres		3-2	Huracán LH
[Nov 8]
Gutiérrez Sport Club	1-2	Chacras de Coria
Cicles Club Lavalle	1-1	Deportivo Guaymallén
 
Round 9				
[Nov 19]
Godoy Cruz A.T.		4-1	Huracán LH
Chacras de Coria	0-0	Cicles Club Lavalle
[Nov 22]
Deportivo Guaymallén	4-1	Andes Talleres
Deportivo Algarrobal	2-2	Gutiérrez Sport Club
 
Round 10				
[Nov 26]
Cicles Club Lavalle	4-3	Deportivo Algarrobal
Andes Talleres		1-0	Chacras de Coria
[Nov 29]
Gutiérrez Sport Club	0-2	Godoy Cruz A.T.
Huracán LH		0-1	Deportivo Guaymallén
 
Round 11				
[Dec 3]
Chacras de Coria	2-4	Huracán LH
Deportivo Algarrobal	1-4	Andes Talleres
[Dec 6]
Godoy Cruz A.T.		1-2	Deportivo Guaymallén
Gutiérrez Sport Club	5-0	Cicles Club Lavalle
 
Round 12				
[Dec 10]
Cicles Club Lavalle	3-1	Godoy Cruz A.T.
Huracán LH		1-2	Deportivo Algarrobal
[Dec 13]
Andes Talleres		5-1	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Guaymallén	2-0	Chacras de Coria
 
Round 13				
[Dec 16]
Cicles Club Lavalle	1-1	Andes Talleres
[Dec 17]
Godoy Cruz A.T.		2-1	Chacras de Coria
Deportivo Algarrobal   lp-wp	Deportivo Guaymallén
Gutiérrez Sport Club   wp-lp	Huracán LH
 
Round 14				
[not played]
Andes Talleres	       lp-wp	Godoy Cruz A.T.
Huracán LH	       lp-wp	Cicles Club Lavalle
Deportivo Guaymallén   wp-lp	Gutiérrez Sport Club
Chacras de Coria       lp-wp	Deportivo Algarrobal
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Deportivo Guaymallén	     14  12   1   1  29   9  37  [Champion]
----------------------------------------------------------------
 2. Andes Talleres		     14   7   2   5  29  22  23
 3. Godoy Cruz Antonio Tomba         14   7   1   6  24  24  22
 4. Deportivo Algarrobal             14   6   3   5  17  15  21
 5. Cicles Club Lavalle              14   5   5   4  19  26  20
 6. Gutiérrez Sport Club             14   3   2   9  17  27  11
 7. Huracán Las Heras                14   4   3   7  19  22   9  [*]
 8. Chacras de Coria                 14   2   3   9  14  23   9
  
 
[*] Huracán Las Heras 6 points deducted.
 
 
 
 
 
  

list of champions

1999/00

2001


About this document

Source:  Newspaper:  Diario Uno.

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo  Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 4 Jul 2013

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2013
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.