Argentina - Mendoza 2006

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Torneo Apertura

 

 

 

 
 
 
Table:		
 
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Gutiérrez Sport Club	     15   9   4   2  31  18  31  [Championship playoff]
    Gimnasia y Esgrima		     15   9   4   2  27  12  31  [Championship playoff]
    Deportivo Maipú		     15   9   4   2  26  11  31  [Championship playoff]
----------------------------------------------------------------
 4. Leonardo Murialdo		     15   8   4   3  33  22  28
 5. Godoy Cruz Antonio Tomba	     15   8   4   3  21  11  28
 6. Deportivo Guaymallén	     15   7   4   4  21  16  25
 7. Atlético Palmira		     15   7   4   4  21  20  25
 8. Atlético San Martín		     15   6   6   3  19  11  24
 9. Huracán Las Heras		     15   6   4   5  26  16  22  
10. Andes Talleres		     15   5   5   5  26  30  20
11. Atlético Argentino		     15   3   6   6  18  23  15
12. Deportivo Algarrobal	     15   4   3   8  20  27  15
13. Deportivo Laverriere	     15   4   1  10  18  43  13
14. Luján de Cuyo		     15   2   2  11  18  31   8
15. Independiente Rivadavia	     15   1   4  10  18  34   7
16. Boca Juniors		     15   0   1  14  10  34   1
 
 
 
Round 1	
[Apr 2]			
Deportivo Maipú		0-1	Godoy Cruz A.T.
Huracán LH		2-2	Atlético Argentino
Leonardo Murialdo	2-0	Deportivo Guaymallén
Gimnasia y Esgrima	1-0	Atlético Palmira
Atlético San Martín	2-2	Independiente Rivadavia
Deportivo Algarrobal	1-0	Boca Juniors
Luján de Cuyo		5-3	Deportivo Laverriere
Andes Talleres		3-3	Gutiérrez Sport Club
 
Round 2			
[Apr 9]
Andes Talleres		1-7	Deportivo Maipú
Gutiérrez Sport Club	2-0	Luján de Cuyo
Deportivo Laverriere	1-1	Deportivo Algarrobal
Boca Juniors		0-1	Atlético San Martín
Independiente Rivadavia	2-7	Gimnasia y Esgrima
Atlético Palmira	1-1	Leonardo Murialdo
Atlético Argentino	0-2	Godoy Cruz A.T.
[May 4]
Deportivo Guaymallén	2-0	Huracán LH
 
Round 3			
[Apr 22]
Deportivo Maipú		2-0	Atlético Argentino
Godoy Cruz A.T.		3-2	Deportivo Guaymallén
Huracán LH		3-0	Atlético Palmira
Leonardo Murialdo	2-1	Independiente Rivadavia
Gimnasia y Esgrima	2-1	Boca Juniors
Atlético San Martín	6-1	Deportivo Laverriere
Deportivo Algarrobal	3-1	Gutiérrez Sport Club
Luján de Cuyo		2-3	Andes Talleres
 
Round 4		
[Apr 30]
Luján de Cuyo		0-1	Deportivo Maipú
Andes Talleres		2-0	Deportivo Algarrobal
Gutiérrez Sport Club	1-0	Atlético San Martín
Deportivo Laverriere	0-1	Gimnasia y Esgrima
Boca Juniors		1-3	Leonardo Murialdo
Independiente Rivadavia	2-0	Huracán LH			[Suspended in 17'; both teams lost points 0-1]
Atlético Palmira	1-0	Godoy Cruz A.T.
Deportivo Guaymallén	2-2	Atlético Argentino
 
Round 5		
[May 7]
Deportivo Maipú		1-1	Deportivo Guaymallén
Atlético Argentino	1-1	Atlético Palmira
Godoy Cruz A.T.		1-1	Independiente Rivadavia		[Suspended in 22'; both teams lost points 0-1]
Huracán LH		4-0	Boca Juniors
Leonardo Murialdo	4-1	Deportivo Laverriere
Gimnasia y Esgrima	0-1	Gutiérrez Sport Club
Atlético San Martín	1-0	Andes Talleres
Deportivo Algarrobal	1-1	Luján de Cuyo
 
Round 6		
[May 14]
Deportivo Algarrobal	1-2	Deportivo Maipú
Luján de Cuyo		0-1	Atlético San Martín
Andes Talleres		1-1	Gimnasia y Esgrima
Gutiérrez Sport Club	2-1	Leonardo Murialdo
Deportivo Laverriere	2-9	Huracán LH
Boca Juniors		0-1	Godoy Cruz A.T.
Independiente Rivadavia	4-2	Atlético Argentino
Atlético Palmira	0-0	Deportivo Guaymallén
 
Round 7	
[May 25]
Godoy Cruz A.T.		3-0	Deportivo Laverriere
Huracán LH		0-1	Gutiérrez Sport Club
[May 28]
Deportivo Guaymallén	2-0	Independiente Rivadavia
Atlético Argentino	2-0	Boca Juniors
Leonardo Murialdo	4-2	Andes Talleres
Atlético San Martín	1-1	Deportivo Algarrobal
[May 31]
Deportivo Maipú		2-1	Atlético Palmira
Gimnasia y Esgrima	2-0	Luján de Cuyo
 
Round 8	
[Jun 4]
Atlético San Martín	0-1	Deportivo Maipú
Deportivo Algarrobal	2-0	Gimnasia y Esgrima
Luján de Cuyo		1-4	Leonardo Murialdo
Andes Talleres		1-1	Huracán LH
Gutiérrez Sport Club	1-1	Godoy Cruz A.T.
Deportivo Laverriere	2-0	Atlético Argentino
Boca Juniors		0-2	Deportivo Guaymallén
Independiente Rivadavia	2-3	Atlético Palmira
 
Round 9	
[Jun 11]
Deportivo Maipú		0-0	Independiente Rivadavia
Atlético Palmira	2-1	Boca Juniors
Deportivo Guaymallén	1-0	Deportivo Laverriere
Atlético Argentino	2-2	Gutiérrez Sport Club
Godoy Cruz A.T.		0-0	Andes Talleres
Huracán LH		2-0	Luján de Cuyo
Leonardo Murialdo	4-3	Deportivo Algarrobal
Gimnasia y Esgrima	1-1	Atlético San Martín
 
Round 10	
[Jun 18]
Luján de Cuyo		1-2	Godoy Cruz A.T.
[Jun 19]
Gimnasia y Esgrima	2-0	Deportivo Maipú
Atlético San Martín	1-1	Leonardo Murialdo
Deportivo Algarrobal	1-2	Huracán LH
Andes Talleres		3-1	Atlético Argentino
Gutiérrez Sport Club	0-0	Deportivo Guaymallén
Deportivo Laverriere	1-3	Atlético Palmira
Boca Juniors		1-1	Independiente Rivadavia
 
Round 11	
[Jun 25]
Deportivo Maipú		2-1	Boca Juniors
Independiente Rivadavia	0-1	Deportivo Laverriere
Atlético Palmira	1-3	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Guaymallén	4-1	Andes Talleres
Atlético Argentino	1-0	Luján de Cuyo
Godoy Cruz A.T.		3-0	Deportivo Algarrobal
Huracán LH		0-1	Atlético San Martín
Leonardo Murialdo	2-4	Gimnasia y Esgrima
 
Round 12	
[Jul 2]
Leonardo Murialdo	0-0	Deportivo Maipú
Gimnasia y Esgrima	0-0	Huracán LH
Atlético San Martín	1-1	Godoy Cruz A.T.
Deportivo Algarrobal	1-4	Atlético Argentino
Luján de Cuyo		1-2	Deportivo Guaymallén
Andes Talleres		1-1	Atlético Palmira
Gutiérrez Sport Club	3-2	Independiente Rivadavia
Deportivo Laverriere	3-0	Boca Juniors
 
Round 13	
[Jul 8]
Independiente Rivadavia	1-4	Andes Talleres
Atlético Palmira	3-2	Luján de Cuyo
Atlético Argentino	0-0	Atlético San Martín
Godoy Cruz A.T.		2-3	Gimnasia y Esgrima
Huracán LH		3-2	Leonardo Murialdo
[Jul 9]
Deportivo Maipú		4-0	Deportivo Laverriere
Boca Juniors		2-5	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Guaymallén	3-1	Deportivo Algarrobal
 
Round 14
[Jul 16]
Huracán LH		1-1	Deportivo Maipú
Leonardo Murialdo	1-1	Godoy Cruz A.T.
Gimnasia y Esgrima	0-0	Atlético Argentino
Atlético San Martín	2-0	Deportivo Guaymallén
Deportivo Algarrobal	1-2	Atlético Palmira
Luján de Cuyo		2-2	Independiente Rivadavia
Andes Talleres		2-1	Boca Juniors
Gutiérrez Sport Club	4-0	Deportivo Laverriere
 
Round 15
[Jul 23]
Deportivo Maipú		3-2	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Laverriere	3-2	Andes Talleres
Boca Juniors		2-3	Luján de Cuyo
Independiente Rivadavia	1-3	Deportivo Algarrobal
Atlético Palmira	2-1	Atlético San Martín
Deportivo Guaymallén	0-3	Gimnasia y Esgrima
Atlético Argentino	1-2	Leonardo Murialdo
Godoy Cruz A.T.		1-0	Huracán LH
 
 
 
 
Table:		
 
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Gutiérrez Sport Club	     15   9   4   2  31  18  31  [Championship playoff]
    Gimnasia y Esgrima		     15   9   4   2  27  12  31  [Championship playoff]
    Deportivo Maipú		     15   9   4   2  26  11  31  [Championship playoff]
----------------------------------------------------------------
 4. Leonardo Murialdo		     15   8   4   3  33  22  28
 5. Godoy Cruz Antonio Tomba	     15   8   4   3  21  11  28
 6. Deportivo Guaymallén	     15   7   4   4  21  16  25
 7. Atlético Palmira		     15   7   4   4  21  20  25
 8. Atlético San Martín		     15   6   6   3  19  11  24
 9. Huracán Las Heras		     15   6   4   5  26  16  22  
10. Andes Talleres		     15   5   5   5  26  30  20
11. Atlético Argentino		     15   3   6   6  18  23  15
12. Deportivo Algarrobal	     15   4   3   8  20  27  15
13. Deportivo Laverriere	     15   4   1  10  18  43  13
14. Luján de Cuyo		     15   2   2  11  18  31   8
15. Independiente Rivadavia	     15   1   4  10  18  34   7
16. Boca Juniors		     15   0   1  14  10  34   1
 
 
 
 
Championship Playoff
 
 
Round 1
[Jul 27]
Deportivo Maipú		1-1	Gutiérrez Sport Club		[at Atlético San Martín]
 
Round 2
[Jul 30]
Gimnasia y Esgrima	1-0	Deportivo Maipú			[at Atlético San Martín]
 
Round 3
[Aug 2]
Gimnasia y Esgrima	1-2	Gutiérrez Sport Club		[at Atlético San Martín]
 
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Gutiérrez Sport Club	      2   1   1   0   3   2   4  [Champion]
----------------------------------------------------------------
 2. Gimnasia y Esgrima		      2   1   0   1   2   2   3
 3. Deportivo Maipú		      2   0   1   1   1   2   1
 
 
 
 
 
PRIMERA B - TORNEO APERTURA 2006
 
 
 
Table:		
 
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Centro Deportivo Rivadavia	     10  8   2   0  26   8   26  [Champion]
----------------------------------------------------------------
 2. Cicles Club Lavalle		     10  8   1   1  30  13   25  
 3. Centro Empleados de Comercio     10  5   0   5  21  16   15
 4. Municipal de Godoy Cruz	     10  3   2   5  18  22   11
 5. Deportivo Nisi		     10  1   3   6  14  22    6
 6. Ciudad Oeste	    	     10  1   0   9   7  35    3

 
 
Round 1
Municipal de Godoy Cruz	1-1	Deportivo Nisi
C.D.Rivadavia		2-0	Ciudad Oeste
Cicles Club Lavalle	1-0	C. E. C.
 
 
Round 2
C.D.Rivadavia		4-2	Municipal de Godoy Cruz
Ciudad Oeste		0-5	Cicles Club Lavalle
C. E. C.		3-0	Deportivo Nisi
 
 
Round 3
Municipal de Godoy Cruz	1-3	C. E. C.
Deportivo Nisi		1-2	Ciudad Oeste
Cicles Club Lavalle	1-1	C.D.Rivadavia
 
 
Round 4
Cicles Club Lavalle	1-0	Municipal de Godoy Cruz
C.D.Rivadavia		1-1	Deportivo Nisi
Ciudad Oeste		1-3	C. E. C.
 
 
Round 5
Municipal de Godoy Cruz	5-1	Ciudad Oeste
C. E. C.		1-2	C.D.Rivadavia
Deportivo Nisi		0-4	Cicles Club Lavalle
 
 
Round 6
C. E. C.		3-5	Cicles Club Lavalle
Deportivo Nisi		2-2	Municipal de Godoy Cruz
Ciudad Oeste		0-4	C.D.Rivadavia
 
 
Round 7
Municipal de Godoy Cruz	1-3	C.D.Rivadavia
Cicles Club Lavalle	4-0	Ciudad Oeste
Deportivo Nisi		1-2	C. E. C.


Round 8
C. E. C.		1-2	Municipal de Godoy Cruz
Ciudad Oeste		1-5	Deportivo Nisi
C.D.Rivadavia		5-0	Cicles Club Lavalle
 
 
Round 9
Deportivo Nisi		1-2	C.D.Rivadavia
C. E. C.		4-1	Ciudad Oeste
Municipal de Godoy Cruz	2-5	Cicles Club Lavalle
 
 
Round 10
Ciudad Oeste		1-2	Municipal de Godoy Cruz
C.D.Rivadavia		2-1	C. E. C.
Cicles Club Lavalle	4-2	Deportivo Nisi
 
 
 
 
Table:		
 
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Centro Deportivo Rivadavia	     10  8   2   0  26   8   26  [Champion]
----------------------------------------------------------------
 2. Cicles Club Lavalle		     10  8   1   1  30  13   25  
 3. Centro Empleados de Comercio     10  5   0   5  21  16   15
 4. Municipal de Godoy Cruz	     10  3   2   5  18  22   11
 5. Deportivo Nisi		     10  1   3   6  14  22    6
 6. Ciudad Oeste	    	     10  1   0   9   7  35    3
 
 
---- 
 
 

 

 

Torneo Clausura

 

 

 

 
 
 
Table:		
 
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Huracán Las Heras		     15   9   3   3  22  11  30  [Champion]
----------------------------------------------------------------
 2. Leonardo Murialdo		     15   7   6   2  22  14  27
 3. Deportivo Guaymallén	     15	  7   5   3  26  16  26
 4. Atlético Argentino		     15   7   5   3  28  19  26
 5. Luján de Cuyo		     15   8   2   5  28  23  26
 6. Gutiérrez Sport Club	     15   7   4   4  18  11  24
 7. Andes Talleres		     15   7   2   6  22  17  23
 8. Deportivo Maipú		     15   6   5   4  18  15  23
 9. Atlético San Martín		     15   7   1   7  22  18  22
10. Independiente Rivadavia	     15   6   4   5  21  20  22
11. Deportivo Algarrobal	     15   6   3   6  21  17  21
12. Deportivo Laverriere	     15   4   6   5  18  21  18
13. Godoy Cruz Antonio Tomba	     15   4   3   8  13  25  15
14. Atlético Palmira		     15   2   6   7  21  28  12
15. Gimnasia y Esgrima		     15   2   3  10  11  21   9
16. Boca Juniors		     15   1   2  12  11  46   5
 
 
 
 
Round 1				
[Aug 26]
Godoy Cruz A.T.		2-0	Deportivo Maipú
Atlético Argentino	2-1	Huracán LH
Deportivo Guaymallén	1-1	Leonardo Murialdo
Atlético Palmira	3-2	Gimnasia y Esgrima
Independiente Rivadavia	2-0	Atlético San Martín
Boca Juniors		1-2	Deportivo Algarrobal
Deportivo Laverriere	2-3	Luján de Cuyo
Gutiérrez Sport Club	3-1	Andes Talleres
 
Round 2				
[Sep 2]
Deportivo Maipú		1-3	Andes Talleres
Luján de Cuyo		1-1	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Algarrobal	0-0	Deportivo Laverriere
Atlético San Martín	2-0	Boca Juniors
Gimnasia y Esgrima	1-2	Independiente Rivadavia
Leonardo Murialdo	1-1	Atlético Palmira
Huracán LH		1-0	Deportivo Guaymallén
Godoy Cruz A.T.		1-1	Atlético Argentino
 
Round 3				
[Sep 10]
Atlético Argentino	1-0	Deportivo Maipú
Deportivo Guaymallén	3-0	Godoy Cruz A.T.
Atlético Palmira	0-0	Huracán LH
Independiente Rivadavia	1-2	Leonardo Murialdo
Boca Juniors		0-0	Gimnasia y Esgrima
Deportivo Laverriere	0-3	Atlético San Martín
Gutiérrez Sport Club	2-1	Deportivo Algarrobal
Andes Talleres		1-2	Luján de Cuyo
 
Round 4				
[Sep 17]
Deportivo Maipú		2-1	Luján de Cuyo
Deportivo Algarrobal	0-3	Andes Talleres
Atlético San Martín	0-1	Gutiérrez Sport Club
Gimnasia y Esgrima	1-1	Deportivo Laverriere
Leonardo Murialdo	4-0	Boca Juniors
Huracán LH		1-2	Independiente Rivadavia
Atlético Argentino	0-0	Deportivo Guaymallén
[Oct 9]
Godoy Cruz A.T.		2-1	Atlético Palmira
 
Round 5				
[Sep 24]
Deportivo Guaymallén	1-1	Deportivo Maipú
Atlético Palmira	2-2	Atlético Argentino
Independiente Rivadavia	2-0	Godoy Cruz A.T.
Boca Juniors		1-5	Huracán LH
Deportivo Laverriere	1-1	Leonardo Murialdo
Gutiérrez Sport Club	1-0	Gimnasia y Esgrima
Andes Talleres		0-0	Atlético San Martín
Luján de Cuyo		4-1	Deportivo Algarrobal
 
Round 6				
[Oct 1]
Deportivo Maipú		2-0	Deportivo Algarrobal
Atlético San Martín	1-3	Luján de Cuyo
Gimnasia y Esgrima	0-1	Andes Talleres
Leonardo Murialdo	0-3	Gutiérrez Sport Club
Huracán LH		2-0	Deportivo Laverriere
Godoy Cruz A.T.		1-2	Boca Juniors
Atlético Argentino	1-1	Independiente Rivadavia
Deportivo Guaymallén	4-1	Atlético Palmira
 
Round 7				
[Oct 15]
Atlético Palmira	0-0	Deportivo Maipú
Independiente Rivadavia	2-2	Deportivo Guaymallén
Boca Juniors		1-4	Atlético Argentino
Deportivo Laverriere	2-0	Godoy Cruz A.T.
Gutiérrez Sport Club	0-1	Huracán LH
Andes Talleres		0-2	Leonardo Murialdo
Luján de Cuyo		1-0	Gimnasia y Esgrima
Deportivo Algarrobal	2-0	Atlético San Martín
 
Round 8				
[Oct 22]
Deportivo Maipú		2-3	Atlético San Martín
Gimnasia y Esgrima	0-2	Deportivo Algarrobal
Leonardo Murialdo	2-1	Luján de Cuyo
Huracán LH		2-0	Andes Talleres
Godoy Cruz A.T.		1-2	Gutiérrez Sport Club
Atlético Argentino	0-2	Deportivo Laverriere
Deportivo Guaymallén	4-2	Boca Juniors
Atlético Palmira	3-3	Independiente Rivadavia
 
Round 9				
[Oct 29]
Independiente Rivadavia	0-1	Deportivo Maipú
Boca Juniors		0-6	Atlético Palmira
Gutiérrez Sport Club	0-0	Atlético Argentino
Andes Talleres		0-1	Godoy Cruz A.T.
Luján de Cuyo		1-1	Huracán LH
Deportivo Algarrobal	0-0	Leonardo Murialdo
Atlético San Martín	0-1	Gimnasia y Esgrima
[Oct 30]
Deportivo Laverriere	0-2	Deportivo Guaymallén

 
Round 10				
[Nov 5]
Deportivo Maipú		2-0	Gimnasia y Esgrima
Leonardo Murialdo	1-0	Atlético San Martín
Huracán LH		1-0	Deportivo Algarrobal
Godoy Cruz A.T.		3-2	Luján de Cuyo
Atlético Argentino	3-1	Andes Talleres
Deportivo Guaymallén	2-0	Gutiérrez Sport Club
Atlético Palmira	0-1	Deportivo Laverriere
Independiente Rivadavia	4-1	Boca Juniors
 
Round 11				
[Nov 12]
Boca Juniors		1-3	Deportivo Maipú
Gutiérrez Sport Club	3-0	Atlético Palmira
Deportivo Algarrobal	4-0	Godoy Cruz A.T.
Atlético San Martín	2-3	Huracán LH
[Nov 14]
Luján de Cuyo		1-6	Atlético Argentino
Gimnasia y Esgrima	1-3	Leonardo Murialdo
[Nov 15]
Deportivo Laverriere	1-1	Independiente Rivadavia
Andes Talleres		2-1	Deportivo Guaymallén
 
Round 12				
[Nov 19]
Deportivo Maipú		1-1	Leonardo Murialdo
Huracán LH		1-0	Gimnasia y Esgrima
Godoy Cruz A.T.		0-2	Atlético San Martín
Atlético Argentino	2-0	Deportivo Algarrobal
Deportivo Guaymallén	2-1	Luján de Cuyo
Atlético Palmira	1-1	Andes Talleres
Boca Juniors		1-4	Deportivo Laverriere
[Nov 22]
Independiente Rivadavia	1-0	Gutiérrez Sport Club

Round 13				
[Nov 25]
Gutiérrez Sport Club	0-1	Deportivo Maipú
Andes Talleres		4-1	Deportivo Laverriere
Luján de Cuyo		3-0	Boca Juniors
Deportivo Algarrobal	4-0	Independiente Rivadavia
Atlético San Martín	2-1	Atlético Palmira
Gimnasia y Esgrima	0-2	Deportivo Guaymallén
Leonardo Murialdo	1-3	Atlético Argentino
Huracán LH		3-1	Godoy Cruz A.T.
 
 
Round 14				
[Dec 3]
Deportivo Maipú		0-0	Huracán LH
Godoy Cruz A.T.		1-1	Leonardo Murialdo
Atlético Argentino	2-5	Gimnasia y Esgrima
Deportivo Guaymallén	1-4	Atlético San Martín
Atlético Palmira	1-4	Deportivo Algarrobal
Independiente Rivadavia	0-1	Luján de Cuyo
Boca Juniors		0-3	Andes Talleres
Deportivo Laverriere	1-1	Gutiérrez Sport Club
 
Round 15				
[Dec 8]
Gutiérrez Sport Club	1-1	Boca Juniors
Luján de Cuyo		3-1	Atlético Palmira
Deportivo Algarrobal	1-1	Deportivo Guaymallén
Atlético San Martín	3-1	Atlético Argentino
Gimnasia y Esgrima	0-0	Godoy Cruz A.T.
[Dec 10]
Leonardo Murialdo	2-0	Huracán LH
[Dec 13]
Deportivo Laverriere	2-2	Deportivo Maipú
Andes Talleres		2-0	Independiente Rivadavia
 
 
 
 
 
Table:		
 
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Huracán Las Heras		     15   9   3   3  22  11  30  [Champion]
----------------------------------------------------------------
 2. Leonardo Murialdo		     15   7   6   2  22  14  27
 3. Deportivo Guaymallén	     15	  7   5   3  26  16  26
 4. Atlético Argentino		     15   7   5   3  28  19  26
 5. Luján de Cuyo		     15   8   2   5  28  23  26
 6. Gutiérrez Sport Club	     15   7   4   4  18  11  24
 7. Andes Talleres		     15   7   2   6  22  17  23
 8. Deportivo Maipú		     15   6   5   4  18  15  23
 9. Atlético San Martín		     15   7   1   7  22  18  22
10. Independiente Rivadavia	     15   6   4   5  21  20  22
11. Deportivo Algarrobal	     15   6   3   6  21  17  21
12. Deportivo Laverriere	     15   4   6   5  18  21  18
13. Godoy Cruz Antonio Tomba	     15   4   3   8  13  25  15
14. Atlético Palmira		     15   2   6   7  21  28  12
15. Gimnasia y Esgrima		     15   2   3  10  11  21   9
16. Boca Juniors		     15   1   2  12  11  46   5
 
 
 
 
 
Aggregate Table:		
 
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Gutiérrez Sport Club	     30  16   8   6  49  29  56  [Champion Apertura][Qualified to Torneo del Interior 2007]   
 2. Leonardo Murialdo		     30  15  10   5  55  36  55  [Champion Clausura][Qualified to Torneo del Interior 2007]
 3. Deportivo Maipú		     30  15   9   6  44  26  54
 4. Huracán Las Heras		     30  15   7   8  48  27  52  [Qualified to Torneo del Interior 2007]
 5. Deportivo Guaymallén	     30  14   9   7  47  32  51
 6. Atlético San Martín		     30  13   7  10  41  29  46
 7. Andes Talleres		     30  12   7  11  48  47  43
 8. Godoy Cruz Antonio Tomba	     30  12   7  11  34  36  43
 9. Atlético Argentino		     30  10  11   9  46  42  41  [Qualified to Torneo del Interior 2007]
10. Gimnasia y Esgrima		     30  11   7  12  38  33  40
11. Atlético Palmira		     30   9  10  11  42  48  37
12. Deportivo Algarrobal	     30  10   6  14  41  44  36
13. Luján de Cuyo		     30  10   4  16  46  54  34
14. Deportivo Laverriere	     30   8   7  15  36  64  31 
----------------------------------------------------------------
15. Independiente Rivadavia	     30   7   8  15  39  54  29  [Promotion/Relegation Playoff]
----------------------------------------------------------------
16. Boca Juniors		     30   1   3  26  21  80   6  [Relegated]
 
 
 
 
 
 
Promotion/Relegation Playoff
 
 
[Dec 20]
Independiente Rivadavia	 0-1	Centro Deportivo Rivadavia	[at Leonardo Murialdo]
 
  
.Note: Independiente Rivadavia relegated.
       Centro Deportivo Rivadavia promoted to first division.	
      
       In 2007, first division was modified, the relegation was annuled and all second division teams were promoted.
 
 
 
 
 
 
 
Final Apertura/Clausura 2006
 
 
[Dec 17]
Huracán Las Heras	1-0	Gutiérrez Sport Club		[at Malvinas Argentinas]
  [Alvarado]
 
 
.Note: Huracán Las Heras champion Liga Mendocina 2006.
 
 
 
 
PRIMERA B - TORNEO CLAUSURA 2006
 
 
 
Table:		
 
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Centro Empleados de Comercio     10  8   1   1  32  10   25  [Champion]
----------------------------------------------------------------
 2. Centro Deportivo Rivadavia	     10  6   3   1  41  11   21  
 3. Municipal de Godoy Cruz	     10  5   3   2  25  12   18
 4. Cicles Club Lavalle		     10  3   3   4  20  13   12
 5. Deportivo Nisi		     10  2   2   6  10  24    8
 6. Ciudad Oeste	    	     10  0   0  10   5  63    0
 
 
 
Round 1
C. E. C.		1-0	Cicles Club Lavalle
Deportivo Nisi		0-3	Municipal de Godoy Cruz
Ciudad Oeste		0-4	C.D.Rivadavia
 
 
Round 2
Municipal de Godoy Cruz	1-3	C.D.Rivadavia
Cicles Club Lavalle    10-2	Ciudad Oeste
Deportivo Nisi		0-2	C. E. C.
 
 
Round 3
C. E. C.		1-2	Municipal de Godoy Cruz
Ciudad Oeste		1-4	Deportivo Nisi
C.D.Rivadavia		1-1	Cicles Club Lavalle
 
 
Round 4
Deportivo Nisi		0-4	C.D.Rivadavia
Municipal de Godoy Cruz	2-1	Cicles Club Lavalle
C. E. C.		7-0	Ciudad Oeste
 
 
Round 5
Municipal de Godoy Cruz	9-0	Ciudad Oeste
C. E. C.		4-4	C.D.Rivadavia
Deportivo Nisi		1-1	Cicles Club Lavalle
 
Round 6
Cicles Club Lavalle	1-3	C. E. C.
Municipal de Godoy Cruz	1-1	Deportivo Nisi
C.D.Rivadavia	       17-0	Ciudad Oeste
 
 
Round 7
C.D.Rivadavia		2-2	Municipal de Godoy Cruz
C. E. C.		5-1	Deportivo Nisi
Ciudad Oeste		0-1	Cicles Club Lavalle
 
 
Round 8
Municipal de Godoy Cruz 0-3	C. E. C.
Deportivo Nisi		3-1	Ciudad Oeste
Cicles Club Lavalle	1-2	C.D.Rivadavia
 
 
Round 9
Ciudad Oeste		1-4	C. E. C.
C.D.Rivadavia		3-0	Deportivo Nisi
Cicles Club Lavalle	1-1	Municipal de Godoy Cruz
 
 
Round 10
C. E. C.		2-1	C.D.Rivadavia
Municipal de Godoy Cruz	4-0	Ciudad Oeste
Deportivo Nisi		0-3	Cicles Club Lavalle

 
 
Table:		
 
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Centro Empleados de Comercio     10  8   1   1  32  10   25  [Champion]
----------------------------------------------------------------
 2. Centro Deportivo Rivadavia	     10  6   3   1  41  11   21  
 3. Municipal de Godoy Cruz	     10  5   3   2  25  12   18
 4. Cicles Club Lavalle		     10  3   3   4  20  13   12
 5. Deportivo Nisi		     10  2   2   6  10  24    8
 6. Ciudad Oeste	    	     10  0   0  10   5  63    0
 
 
 
Final Apertura/Clausura Primera B
 
 
First leg:
C. E. C.		1-1	C.D.Rivadavia
 
 
Second leg:
[Dec 3]
C.D.Rivadavia	     [2]1-1[3]	C. E. C.
 
 
.Note: Centro Empleados de Comercio champion Primera B 2006 and promoted to First Division.
 
 

list of champions

2005

2007


About this document

Source: Newspaper:  Diario Uno.

Many thanks to Oscar Chino Zavala and Federico Berná who provided the Second Division results.

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo  Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 8 ec 2016

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2013/16
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.