Argentina - Mendoza 2012

 

 

 

 

 

 
 
 

 

 

 

Torneo Apertura 

 

Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Centro Empleados de Comercio     13   9   0   4  24  16  27  [Champion]
----------------------------------------------------------------
 2. Leonardo Murialdo		     13   8   2   3  24  13  26
 3. Atlético Argentino		     13   7   2   4  26  16  23 
 4. Godoy Cruz Antonio Tomba	     13   6   3   4  20  14  21
 5. Independiente Rivadavia	     13   5   5   3  20  17  20
 6. Atlético Palmira		     13   6   2   5  17  15  20
 7. Centro Deportivo Rivadavia	     13   6   1   6  24  30  19
 8. Gutiérrez Sport Club	     13   4   5   4  16  16  17 
 9. Huracán Las Heras		     13   4   4   5  16  17  16
10. Deportivo Maipú		     13   3   6   4  14  16  15
11. Andes Talleres		     13   4   3   6  20  24  15
12. A.A.Luján de Cuyo		     13   4   3   6  12  17  15
----------------------------------------------------------------
13. Academia Chacras de Coria	     13   3   4   6  15  21  13  [Promotion/Relegation Playoff]
----------------------------------------------------------------
14. Atlético San Martín		     13   0   4   9   6  22   4  [Relegated]
 
 
 
 
 
Round 1
[Apr 4]		
Independiente Rivadavia	2-1	CEC
A.Chacras de Coria	2-3	CD Rivadavia
Deportivo Maipú		1-4	Andes Talleres
Atlético Palmira	1-0	Atlético San Martín
Godoy Cruz A.T.		0-2	A.A.Luján de Cuyo
Huracán LH		1-1	Gutiérrez Sport Club
Leonardo Murialdo	3-0	Atlético Argentino
 
 
Round 2				
[Apr 11]
Leonardo Murialdo	2-1	Independiente Rivadavia
Atlético Argentino	3-1	Huracán LH
Gutiérrez Sport Club	1-2	Godoy Cruz A.T.
A.A.Luján de Cuyo	0-2	Atlético Palmira
Atlético San Martín	0-2	Deportivo Maipú
Andes Talleres		3-1	A.Chacras de Coria
CD Rivadavia		2-5	CEC
 
 
Round 3				
[Apr 15]
A.Chacras de Coria	1-0	Atlético San Martín
Huracán LH		1-3	Leonardo Murialdo
[Apr 18]
Independiente Rivadavia	1-1	CD Rivadavia
CEC			2-1	Andes Talleres
Deportivo Maipú		1-1	A.A.Luján de Cuyo
Atlético Palmira	3-0	Gutiérrez Sport Club
Godoy Cruz A.T.		4-2	Atlético Argentino
 
 
Round 4				
[Apr 25]
Huracán LH		1-1	Independiente Rivadavia
Leonardo Murialdo	2-1	Godoy Cruz A.T.
Atlético Argentino	2-0	Atlético Palmira
Gutiérrez Sport Club	1-1	Deportivo Maipú
A.A.Luján de Cuyo	1-1	A.Chacras de Coria
Atlético San Martín	0-1	CEC
Andes Talleres		1-3	CD Rivadavia
 
 
Round 5				
[May 2]
Independiente Rivadavia	3-1	Andes Talleres
CD Rivadavia		4-1	Atlético San Martín
CEC			3-0	A.A.Luján de Cuyo
A.Chacras de Coria	2-2	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Maipú		0-0	Atlético Argentino
Atlético Palmira	1-0	Leonardo Murialdo
Godoy Cruz A.T.		2-0	Huracán LH
 
 
Round 6				
[May 9]
Godoy Cruz A.T.		4-1	Independiente Rivadavia
Huracán LH		2-0	Atlético Palmira
Leonardo Murialdo	3-2	Deportivo Maipú
Atlético Argentino	1-2	A.Chacras de Coria
Gutiérrez Sport Club	0-2	CEC
A.A.Luján de Cuyo	3-2	CD Rivadavia
Atlético San Martín	1-1	Andes Talleres
 
 
Round 7				
[May 16]
Independiente Rivadavia	0-0	Atlético San Martín
Andes Talleres		1-1	A.A.Luján de Cuyo
CD Rivadavia		0-2	Gutiérrez Sport Club
CEC			0-2	Atlético Argentino
A.Chacras de Coria	1-1	Leonardo Murialdo
Deportivo Maipú		1-1	Huracán LH
Atlético Palmira	1-1	Godoy Cruz A.T.
 
 
Round 8				
[May 20]
Leonardo Murialdo	4-1	CEC
Gutiérrez Sport Club	4-1	Andes Talleres
[May 23]
Atlético Palmira	2-2	Independiente Rivadavia
Godoy Cruz A.T.		0-0	Deportivo Maipú
Huracán LH		2-2	A.Chacras de Coria
Atlético Argentino	6-1	CD Rivadavia
A.A.Luján de Cuyo	1-0	Atlético San Martín
 
 
Round 9				
[May 30]
Independiente Rivadavia	2-1	A.A.Luján de Cuyo
Atlético San Martín	1-1	Gutiérrez Sport Club
Andes Talleres		1-4	Atlético Argentino
CD Rivadavia		2-1	Leonardo Murialdo
CEC			1-2	Huracán LH
A.Chacras de Coria	0-1	Godoy Cruz A.T.
Deportivo Maipú		1-0	Atlético Palmira
 
 
Round 10				
[Jun 6]
Deportivo Maipú		0-0	Independiente Rivadavia
Atlético Palmira	2-1	A.Chacras de Coria
Godoy Cruz A.T.		1-2	CEC
Huracán LH		2-0	CD Rivadavia
Leonardo Murialdo	1-1	Andes Talleres
Atlético Argentino	3-0	Atlético San Martín
Gutiérrez Sport Club	3-1	A.A.Luján de Cuyo
 
 
Round 11				
[Jun 9]
A.A.Luján de Cuyo	0-1	Atlético Argentino
Atlético San Martín	1-3	Leonardo Murialdo
Andes Talleres		1-0	Huracán LH
CEC			2-1	Atlético Palmira
A.Chacras de Coria	0-2	Deportivo Maipú
[Jun 12]
CD Rivadavia		1-0	Godoy Cruz A.T.
[Jun 13]
Independiente Rivadavia	2-0	Gutiérrez Sport Club
 
 
Round 12				
[Jun 20]
A.Chacras de Coria	2-1	Independiente Rivadavia
Deportivo Maipú		1-2	CEC
Atlético Palmira	4-1	CD Rivadavia
Godoy Cruz A.T.		3-1	Andes Talleres
Huracán LH		3-1	Atlético San Martín
Leonardo Murialdo	1-0	A.A.Luján de Cuyo
Atlético Argentino	0-0	Gutiérrez Sport Club
 
 
Round 13				
[Jun 27]
Independiente Rivadavia	4-2	Atlético Argentino
Gutiérrez Sport Club	1-0	Leonardo Murialdo
A.A.Luján de Cuyo	1-0	Huracán LH
Atlético San Martín	1-1	Godoy Cruz A.T.
Andes Talleres		3-0	Atlético Palmira
CD Rivadavia		4-2	Deportivo Maipú
CEC			2-0	A.Chacras de Coria
 
 
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Centro Empleados de Comercio     13   9   0   4  24  16  27  [Champion]
----------------------------------------------------------------
 2. Leonardo Murialdo		     13   8   2   3  24  13  26
 3. Atlético Argentino		     13   7   2   4  26  16  23 
 4. Godoy Cruz Antonio Tomba	     13   6   3   4  20  14  21
 5. Independiente Rivadavia	     13   5   5   3  20  17  20
 6. Atlético Palmira		     13   6   2   5  17  15  20
 7. Centro Deportivo Rivadavia	     13   6   1   6  24  30  19
 8. Gutiérrez Sport Club	     13   4   5   4  16  16  17 
 9. Huracán Las Heras		     13   4   4   5  16  17  16
10. Deportivo Maipú		     13   3   6   4  14  16  15
11. Andes Talleres		     13   4   3   6  20  24  15
12. A.A.Luján de Cuyo		     13   4   3   6  12  17  15
----------------------------------------------------------------
13. Academia Chacras de Coria	     13   3   4   6  15  21  13  [Promotion/Relegation Playoff]
----------------------------------------------------------------
14. Atlético San Martín		     13   0   4   9   6  22   4  [Relegated]
 
 
 
 
 
Promotion/Relegation Playoff
 
First leg
[Jul 4]
Municipal Godoy Cruz		1-2	Academia Chacras de Coria
 
 
Second leg
[Jul 8]
Academia Chacras de Coria	4-2	Municipal Godoy Cruz
 
 
.Note: Academia Chacras de Coria remain at first division.	
 
 
 
 
 
 
 

Torneo Clausura 

 

Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Godoy Cruz Antonio Tomba	     13  11   1   1  29   8  34  [Champion]
----------------------------------------------------------------
 2. Independiente Rivadavia	     13   9   2   2  22  12  29
 3. Atlético Palmira		     13   8   1   4  25  18  25
 4. Gutiérrez Sport Club	     13   6   4   3  16   9  22
 5. Atlético Argentino	             13   6   3   4  23  18  21
 6. Gimnasia y Esgrima		     13   5   3   5  17  20  18
 7. Centro Empleado de Comercio	     13   4   4   5  18  14  16
 8. Huracán Las Heras		     13   4   4   5  15  17  16
 9. Centro Deportivo Rivadavia	     13   4   4   5  14  18  16
10. Deportivo Maipú		     13   4   3   6  12  21  15
11. A.A.Luján de Cuyo		     13   4   2   7  11  18  14
12. Leonardo Murialdo		     13   3   4   6  18  22  13
----------------------------------------------------------------
13. Andes Talleres		     13   3   3   7  15  17  12  [Promotion/Relegation Playoff]
----------------------------------------------------------------
14. Academia Chacras de Coria	     13   1   0  12  11  34   3  [Relegated]
 
 
 
Round 1				
[Aug 20]
CEC			2-3	Independiente Rivadavia
CD Rivadavia		2-1	A.Chacras de Coria
Andes Talleres		3-0	Deportivo Maipú
Gimnasia y Esgrima	2-3	Atlético Palmira
A.A.Luján de Cuyo	1-0	Godoy Cruz A.T.
Gutiérrez Sport Club	1-0	Huracán LH
Atlético Argentino	2-2	Leonardo Murialdo
 
 
Round 2				
[Aug 26]
Huracán LH		1-1	Atlético Argentino
Atlético Palmira	0-0	A.A.Luján de Cuyo
Deportivo Maipú		0-0	Gimnasia y Esgrima
A.Chacras de Coria	1-0	Andes Talleres
CEC			3-0	CD Rivadavia
[Aug 29]
Independiente Rivadavia	1-1	Leonardo Murialdo
Godoy Cruz A.T.		1-0	Gutiérrez Sport Club
 
 
Round 3				
[Sep 3]
Gimnasia y Esgrima	4-2	A.Chacras de Coria
[Sep 4]
Gutiérrez Sport Club	3-0	Atlético Palmira
[Sep 5]
CD Rivadavia		0-1	Independiente Rivadavia
Andes Talleres		1-1	CEC
A.A.Luján de Cuyo	0-1	Deportivo Maipú
Atlético Argentino	1-2	Godoy Cruz A.T.
Leonardo Murialdo	1-2	Huracán LH
 
 
Round 4				
[Sep 9]
CEC			1-1	Gimnasia y Esgrima
[Sep 10]
Atlético Palmira	3-1	Atlético Argentino
[Sep 11]
CD Rivadavia		1-1	Andes Talleres
[Sep 12]
Independiente Rivadavia	1-0	Huracán LH
Godoy Cruz A.T.		4-3	Leonardo Murialdo
Deportivo Maipú		1-0	Gutiérrez Sport Club
[Sep 13]
A.Chacras de Coria	1-2	A.A.Luján de Cuyo
 
 
Round 5				
[Sep 16]
A.A.Luján de Cuyo	1-2	CEC
Leonardo Murialdo	2-1	Atlético Palmira
[Sep 18]
Andes Talleres		1-2	Independiente Rivadavia
[Sep 19]
Gimnasia y Esgrima	1-2	CD Rivadavia
Atlético Argentino	2-0	Deportivo Maipú
[Sep 20]
Gutiérrez Sport Club	4-1	A.Chacras de Coria
Huracán LH		0-3	Godoy Cruz A.T.
 
 
Round 6				
[Sep 22]
Atlético Palmira	3-1	Huracán LH
[Sep 23]
A.Chacras de Coria	1-3	Atlético Argentino
CD Rivadavia		1-2	A.A.Luján de Cuyo
[Sep 25]
CEC			0-0	Gutiérrez Sport Club
[Sep 26]
Independiente Rivadavia	1-2	Godoy Cruz A.T.
Deportivo Maipú		1-1	Leonardo Murialdo
Andes Talleres		1-2	Gimnasia y Esgrima
 
 
Round 7				
[Sep 30]
Atlético Argentino	2-1	CEC
[Oct 1]
Leonardo Murialdo	2-0	A.Chacras de Coria
[Oct 2]
Huracán LH		5-1	Deportivo Maipú
[Oct 3]
Gimnasia y Esgrima	0-3	Independiente Rivadavia
A.A.Luján de Cuyo	1-3	Andes Talleres
Gutiérrez Sport Club	1-1	CD Rivadavia
Godoy Cruz A.T.		2-0	Atlético Palmira
 
 
Round 8				
[Oct 7]
CEC			4-1	Leonardo Murialdo
CD Rivadavia		3-1	Atlético Argentino
[Oct 8]
Gimnasia y Esgrima	2-0	A.A.Luján de Cuyo
[Oct 9]
Deportivo Maipú		1-4	Godoy Cruz A.T.
Andes Talleres		0-1	Gutiérrez Sport Club
[Oct 10]
Independiente Rivadavia	2-3	Atlético Palmira
A.Chacras de Coria	0-1	Huracán LH
 
 
Round 9				
[Oct 14]
Leonardo Murialdo	0-0	CD Rivadavia
[Oct 16]
Gutiérrez Sport Club	0-1	Gimnasia y Esgrima
Huracán LH		1-0	CEC
Atlético Palmira	2-1	Deportivo Maipú
[Oct 17]
A.A.Luján de Cuyo	0-1	Independiente Rivadavia
Atlético Argentino	2-1	Andes Talleres
Godoy Cruz A.T.		3-0	A.Chacras de Coria
 
 
Round 10				
[Oct 22]
CD Rivadavia		1-1	Huracán LH
Andes Talleres		0-1	Leonardo Murialdo
Gimnasia y Esgrima	0-2	Atlético Argentino
A.A.Luján de Cuyo	0-1	Gutiérrez Sport Club
[Oct 23]
Independiente Rivadavia	2-1	Deportivo Maipú
CEC			0-1	Godoy Cruz A.T.
[Oct 24]
A.Chacras de Coria	0-4	Atlético Palmira
 
 
Round 11				
[Oct 27]
Atlético Palmira	2-1	CEC
[Oct 29]
Atlético Argentino	4-1	A.A.Luján de Cuyo
[Oct 30]
Gutiérrez Sport Club	1-1	Independiente Rivadavia
[Oct 31]
Leonardo Murialdo	2-3	Gimnasia y Esgrima
Huracán LH		1-3	Andes Talleres
Deportivo Maipú		3-2	A.Chacras de Coria
[Nov 1]
Godoy Cruz A.T.		3-0	CD Rivadavia
 
 
Round 12				
[Nov 6]
Independiente Rivadavia	3-1	A.Chacras de Coria
CEC			0-0	Deportivo Maipú
CD Rivadavia		3-1	Atlético Palmira
Andes Talleres		1-1	Godoy Cruz A.T.
Gimnasia y Esgrima	1-1	Huracán LH
A.A.Luján de Cuyo	2-1	Leonardo Murialdo
Gutiérrez Sport Club	2-2	Atlético Argentino
 
 
Round 13				
[Nov 14]
Atlético Argentino	0-1	Independiente Rivadavia
Leonardo Murialdo	1-2	Gutiérrez Sport Club
Huracán LH		1-1	A.A.Luján de Cuyo
Godoy Cruz A.T.		3-0	Gimnasia y Esgrima
Atlético Palmira	3-0	Andes Talleres
Deportivo Maipú		2-0	CD Rivadavia
A.Chacras de Coria	1-3	CEC
 
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Godoy Cruz Antonio Tomba	     13  11   1   1  29   8  34  [Champion]
----------------------------------------------------------------
 2. Independiente Rivadavia	     13   9   2   2  22  12  29
 3. Atlético Palmira		     13   8   1   4  25  18  25
 4. Gutiérrez Sport Club	     13   6   4   3  16   9  22
 5. Atlético Argentino	             13   6   3   4  23  18  21
 6. Gimnasia y Esgrima		     13   5   3   5  17  20  18
 7. Centro Empleado de Comercio	     13   4   4   5  18  14  16
 8. Huracán Las Heras		     13   4   4   5  15  17  16
 9. Centro Deportivo Rivadavia	     13   4   4   5  14  18  16
10. Deportivo Maipú		     13   4   3   6  12  21  15
11. A.A.Luján de Cuyo		     13   4   2   7  11  18  14
12. Leonardo Murialdo		     13   3   4   6  18  22  13
----------------------------------------------------------------
13. Andes Talleres		     13   3   3   7  15  17  12  [Promotion/Relegation Playoff]
----------------------------------------------------------------
14. Academia Chacras de Coria	     13   1   0  12  11  34   3  [Relegated]
 
 
 
 
 
 
 
 
Final Apertura/Clausura 2012
 
First leg
[Nov 21]
CEC			1-0	Godoy Cruz A.T.			[at Atlético Argentino]
  [L.González]
 
 
Second leg
[Nov 28]
Godoy Cruz A.T.	     [3]1-0[1]	CEC				[aet]
 
 
.Note: Godoy Cruz Antonio Tomba champion Liga Mendocina 2012.	
 
 
 
 
 
 
PRIMERA B 
 
 
 
 
 

Torneo Apertura 2012

 
 

Zona A

 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Gimnasia y Esgrima		     10   7   2   1  36   8  23  [Championship Playoff]
----------------------------------------------------------------
 3. Fundación Godoy Cruz	     10   7   1   2  25   9  22  
 2. Deportivo Guaymallén	     10   6   3   1  16  12  21
 4. Deportivo Luzuriaga		     10   3   2   5  18  20  11
 5. Cicles Club Lavalle		     10   3   1   6  11  24  10
 
 
 
 

Zona B

 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Municipal Godoy Cruz	     10   5   1   4  18  13  16  [1 1 0 0 2 1 3][Championship Playoff]
----------------------------------------------------------------
 2. Deportivo Algarrobal	     10   5   1   4  18  13  16  [1 0 0 1 1 2 0]
 3. Boca Juniors		     10   4   3   3  18  16  15
 4. Deportivo Laverriere	     10   2   2   6  12  21   8
 5. Deportivo El Porvenir	     10   0   0  10   5  45   0
 
 
 
 
Championship Playoff
 
First leg
[Jun 23]
Municipal Godoy Cruz		0-3	Gimnasia y Esgrima
 
 
Second leg
[Nov 14]
Gimnasia y Esgrima		5-2	Municipal Godoy Cruz
 
 
.Note: Gimnasia y Esgrima promoted to first division.	
 
 

 

 

 

 

Torneo Clausura 2012

 
 

Zona A

 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Deportivo Guaymallén	     10   7   3   0  21   5  24  [Championship Playoff]
----------------------------------------------------------------
 2. Deportivo Luzuriaga 	     10   6   3   1  19   7  21
 3. Fundación Godoy Cruz	     10   6   3   1  14   5  21
 4. Atlético San Martín 	     10   4   2   4  20   8  14
 5. Cicles Club Lavalle		     10   2   5   3  11  11  11
 
 
 

Zona B

 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Boca Juniors		     10   4   2   4  13  14  14  [1 1 0 0 1 0 3][Championship Playoff]
----------------------------------------------------------------
 2. Deportivo Laverriere	     10   4   2   4  12  11  14  [1 0 0 1 0 1 0] 
 3. Municipal Godoy Cruz 	     10   3   0   7  13  23   9
 4. Deportivo Algarrobal	     10   2   2   6   5  10   8
 5. Deportivo El Porvenir	     10   0   2   8   9  43   2
 
 
 
 
Championship Playoff
 
First leg
[Nov 7]
Boca Juniors			0-4	Deportivo Guaymallén
 
 
Second leg
[Nov 14]
Deportivo Guaymallén		2-1	Boca Juniors
 
 
.Note: Deportivo Guaymallén promoted to first division.	
 
 
 
 
Promotion/Relegation Playoff
 
First leg
[Nov 21]
Boca Juniors		1-1	Andes Talleres
 
 
Second leg
[Nov 28]
Andes Talleres		0-0	Boca Juniors	
 
 
.Note: Andes Talleres remain at first division.	
 
 
 
 
 
Accumulated Table (Apertura/Clausura):		
 
No. Team 			      G   P
---------------------------------------------
 1. Atlético Palmira		     26  45  [Qualified to Torneo del Interior 2013]
---------------------------------------------
 2. Atlético Argentino	             26  44
 3. Centro Empleado de Comercio	     26  43  [Champion Torneo Apertura][Qualified to Torneo del Interior 2013]
 4. Centro Deportivo Rivadavia	     26  35
 5. Leonardo Murialdo		     26  39
 6. A.A.Luján de Cuyo		     26  29
 
 
  
 

list of champions

2011

2013


About this document

Source:  Newspaper:  Los Andes.

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo  Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 21 Nov 2013

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2012/13
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.