Argentina - Mendoza 1926

 

 

 

 

 

Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Independiente Rivadavia	     14  13   1   0  13   4  27   [Champion]
-----------------------------------------------------------------
 2. Atlético Palmira		     13   6   5   2  24  20  17
 3. Gimnasia y Esgrima		     12   6   0   6  18   8  12
 4. Asociación Sportiva Italiana     13   4   3   6  13  14  11
 5. Tracción y Talleres		     13   2   6   5  12  14  10
 6. Pacífico			     12   3   3   6  24  34   9
 7. Sportivo Godoy Cruz		     12   2   4   6  13  19   8
 8. Defensores del Oeste	     13   2   4   7  15  19   8
 
 
.Note: Some teams refused to play against Independiente Rivadavia to consider their players were professionals.
       Gimnasia y Esgrima, Asociación Sportiva Italiana, Tracción y Talleres and Defensores del Oeste lost affiliation in October.
       
 
 
 
Round 1	
[Apr 11]
Atlético Palmira		2-0	Defensores del Oeste
Pacífico			3-3	Tracción y Talleres
Sportivo Godoy Cruz	       lp-wp	Independiente Rivadavia
[Apr 18]
Gimnasia y Esgrima		2-3	Asociación Sportiva Italiana
 
Round 2	
[Apr 18]
Independiente Rivadavia		5-1	Pacífico
Defensores del Oeste		1-1	Tracción y Talleres
[Apr 25]
Asociación Sportiva Italiana	1-2	Atlético Palmira
Sportivo Godoy Cruz		0-2	Gimnasia y Esgrima
 
Round 3	
[Apr 25]
Pacífico			3-1	Defensores del Oeste
[May 2]
Asociación Sportiva Italiana	1-0	Sportivo Godoy Cruz
Tracción y Talleres		1-1	Atlético Palmira
[May 9]
Gimnasia y Esgrima	       lp-wp	Independiente Rivadavia
 
Round 4	
[May 9]
Atlético Palmira		3-2	Pacífico
[May 16]
Independiente Rivadavia	       wp-lp	Asociación Sportiva Italiana
Defensores del Oeste		1-1	Sportivo Godoy Cruz
[May 30]
Gimnasia y Esgrima		0-1	Tracción y Talleres
 
Round 5	
[May 30]
Asociación Sportiva Italiana	3-0	Defensores del Oeste
[Jun 6]
Tracción y Talleres	       lp-wp	Independiente Rivadavia
Pacífico			1-5	Gimnasia y Esgrima
Sportivo Godoy Cruz		1-3	Atlético Palmira
 
Round 6	
[Jun 13]
Independiente Rivadavia	       wp-lp	Defensores del Oeste
Atlético Palmira		1-3	Gimnasia y Esgrima
Tracción y Talleres		1-1	Asociación Sportiva Italiana
Pacífico			4-2	Sportivo Godoy Cruz
 
Round 7	
[Jun 20]
Independiente Rivadavia		2-2	Atlético Palmira
Asociación Sportiva Italiana	2-1	Pacífico
Sportivo Godoy Cruz		2-1	Tracción y Talleres
Defensores del Oeste		0-2	Gimnasia y Esgrima
 
Round 8	
[Jul 18]
Independiente Rivadavia	       wp-lp	Sportivo Godoy Cruz
Asociación Sportiva Italiana	0-1	Gimnasia y Esgrima
Defensores del Oeste		1-1	Atlético Palmira
[Jul 25]
Tracción y Talleres		2-2	Pacífico
 
Round 9	
[Jul 25]
Atlético Palmira		3-0	Asociación Sportiva Italiana
Gimnasia y Esgrima	       lp-wp	Sportivo Godoy Cruz
[Aug 1]
Tracción y Talleres		2-1	Defensores del Oeste
Pacífico			1-2	Independiente Rivadavia
 
Round 10	
[Aug 1]
Sportivo Godoy Cruz		2-2	Asociación Sportiva Italiana
[Aug 8]
Independiente Rivadavia	       wp-lp	Gimnasia y Esgrima
Atlético Palmira		1-0	Tracción y Talleres
Defensores del Oeste		6-2	Pacífico
 
Round 11	
[Aug 15]
Asociación Sportiva Italiana   lp-wp	Independiente Rivadavia
Tracción y Talleres		0-2	Gimnasia y Esgrima
Sportivo Godoy Cruz		2-2	Defensores del Oeste
[Aug 22]
Pacífico			2-2	Atlético Palmira
 
Round 12	
[Aug 22]
Independiente Rivadavia	       wp-lp	Tracción y Talleres
Defensores del Oeste		2-0	Asociación Sportiva Italiana
[Sep 5]
Atlético Palmira		3-3	Sportivo Godoy Cruz
[Sep 12]
Gimnasia y Esgrima		1-2	Pacífico
 
Round 13	
[Sep 5]
Asociación Sportiva Italiana	0-0	Tracción y Talleres
[Sep 19]
Gimnasia y Esgrima		n/p	Atlético Palmira			[not played]
Sportivo Godoy Cruz		n/p	Pacífico				[not played]
Defensores del Oeste	       lp-wp	Independiente Rivadavia
 
Round 14	
[Sep 26]
Atlético Palmira		0-4	Independiente Rivadavia
Gimnasia y Esgrima		n/p	Defensores del Oeste			[not played]
Tracción y Talleres		n/p	Sportivo Godoy Cruz			[not played]
Pacífico			n/p	Asociación Sportiva Italiana		[not played]
 
 
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Independiente Rivadavia	     14  13   1   0  13   4  27   [Champion]
-----------------------------------------------------------------
 2. Atlético Palmira		     13   6   5   2  24  20  17
 3. Gimnasia y Esgrima		     12   6   0   6  18   8  12
 4. Asociación Sportiva Italiana     13   4   3   6  13  14  11
 5. Tracción y Talleres		     13   2   6   5  12  14  10
 6. Pacífico			     12   3   3   6  24  34   9
 7. Sportivo Godoy Cruz		     12   2   4   6  13  19   8
 8. Defensores del Oeste	     13   2   4   7  15  19   8
 
 
 
.Note: Some teams refused to play against Independiente Rivadavia to consider their players were professionals.
       Gimnasia y Esgrima, Asociación Sportiva Italiana, Tracción y Talleres and Defensores del Oeste lost affiliation in October.
 
 
 

Competencia Cup - 1926

 

Final
[unknown]
Independiente Rivadavia		6-2	Pacífico
 
 
 
 

list of champions

1925

1927


About this document

Source:  Newspaper:  Los Andes.

Many thanks to Gabriel Robert who provided this information.

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo  Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 30 Jul 2015

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2011/15
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.