Argentina - Mendoza 1929

 

 

 

 

 

Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Independiente Rivadavia	     16  13   0   3  52  10  26   [Champion]
-----------------------------------------------------------------
 2. Tracción y Talleres		     16  12   1   3  26  15  25
 3. Gimnasia y Esgrima		     16   9   1   6  23  13  19
 4. Pacífico			     16   8   2   6  10  20  18
 5. Lencinas			     16   7   2   7  21  36  16
 6. Atlético Palmira		     16   7   1   8  24  15  15
 7. Benjamín Matienzo Sport Club     16   6   1   9   9  27  13
 8. Sportivo Godoy Cruz 	     16   4   4   8  14  32  12
 
 
.Note: In June, Canillitas and Benjamín Matienzo merged in Benjamín Matienzo Sport Club, all teams won their points vs. Canillitas.
 
 
 
 
Round 1	
[Mar 31]
Tracción y Talleres		1-0	Benjamín Matienzo
Atlético Palmira		5-1	Lencinas
[Apr 7]
Independiente Rivadavia		4-2	Sportivo Godoy Cruz
Gimnasia y Esgrima		2-0	Canillitas			
Pacífico			bye
 
Round 2
[Apr 14]
Pacífico			0-1	Tracción y Talleres
Lencinas			3-1	Canillitas			
Benjamín Matienzo		0-1	Gimnasia y Esgrima
[Apr 21]
Sportivo Godoy Cruz		1-1	Atlético Palmira
Independiente Rivadavia		bye
 
Round 3	
[Apr 21]
Tracción y Talleres		1-0	Independiente Rivadavia
Lencinas			0-0	Gimnasia y Esgrima
[Apr 28]
Pacífico			0-4	Atlético Palmira
[May 12]
Benjamín Matienzo		1-1	Sportivo Godoy Cruz
Canillitas			bye
 
Round 4
[Apr 28]
Independiente Rivadavia		9-1	Canillitas			
Tracción y Talleres		1-2	Lencinas
[Jun 2]
Pacífico			0-0	Sportivo Godoy Cruz
Atlético Palmira		0-2	Gimnasia y Esgrima			[Later Gimnasia y Esgrima lost points]
Benjamín Matienzo		bye
 
Round 5
[Jun 16]
Gimnasia y Esgrima		0-2	Pacífico
Sportivo Godoy Cruz		1-1	Lencinas
[Jul 28]
Tracción y Talleres		2-1	Atlético Palmira
 
Round 6	
[Jun 23]
Independiente Rivadavia		4-0	Pacífico
Lencinas			3-2	Benjamín Matienzo S.C.
Sportivo Godoy Cruz		1-2	Tracción y Talleres
 
Round 7
[Jun 30]
Lencinas			3-2	Independiente Rivadavia
Benjamín Matienzo S.C.		0-2	Pacífico
Sportivo Godoy Cruz	       lp-wp	Gimnasia y Esgrima
 
Round 8	
[Jul 14]
Gimnasia y Esgrima		0-1	Independiente Rivadavia
Pacífico			0-1	Lencinas
Benjamín Matienzo S.C.	       wp-lp	Atlético Palmira
 
Round 9
[Jul 21]
Gimnasia y Esgrima		1-0	Tracción y Talleres
Atlético Palmira		1-3	Independiente Rivadavia
[Aug 4]
Independiente Rivadavia		3-0	Benjamín Matienzo S.C.
 
Round 10	
[Aug 18]
Lencinas			0-3	Atlético Palmira
Benjamín Matienzo S.C.		2-5	Tracción y Talleres
Sportivo Godoy Cruz		1-6	Independiente Rivadavia
 
Round 11	
[Sep 9]
Tracción y Talleres		1-1	Pacífico
Gimnasia y Esgrima		7-0	Benjamín Matienzo S.C.
Atlético Palmira		5-0	Sportivo Godoy Cruz
 
Round 12
[Sep 15]
Independiente Rivadavia		1-0	Tracción y Talleres
Gimnasia y Esgrima		2-3	Lencinas
Atlético Palmira		1-2	Pacífico
Sportivo Godoy Cruz		3-1	Benjamín Matienzo S.C.
 
Round 13	
[Oct 27]
Gimnasia y Esgrima		2-1	Atlético Palmira
Lencinas			2-3	Tracción y Talleres
Sportivo Godoy Cruz		0-2	Pacífico
 
Round 14
[Nov 10]
Lencinas			0-2	Sportivo Godoy Cruz
Atlético Palmira		2-3	Tracción y Talleres
[Nov 17]
Pacífico			1-3	Gimnasia y Esgrima
 
Round 15
[Nov 17]
Tracción y Talleres		4-1	Sportivo Godoy Cruz
Benjamín Matienzo S.C.		2-1	Lencinas
[Nov 24]
Pacífico			0-5	Independiente Rivadavia
 
Round 16
[Nov 24]
Gimnasia y Esgrima		5-1	Sportivo Godoy Cruz
[Dec 1]
Independiente Rivadavia	       12-1	Lencinas
Pacífico		       wp-lp	Benjamín Matienzo S.C.
 
Round 17	
[Dec 8]
Lencinas		       lp-wp	Pacífico
Atlético Palmira		0-1	Benjamín Matienzo S.C.
[Dec 15]
Independiente Rivadavia		2-0	Gimnasia y Esgrima
 
Round 18	
[Dec 22]
Tracción y Talleres		2-0	Gimnasia y Esgrima
Independiente Rivadavia	       wp-lp	Atlético Palmira			
Benjamín Matienzo S.C.	       wp-lp	Independiente Rivadavia
 
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Independiente Rivadavia	     16  13   0   3  52  10  26   [Champion]
-----------------------------------------------------------------
 2. Tracción y Talleres		     16  12   1   3  26  15  25
 3. Gimnasia y Esgrima		     16   9   1   6  23  13  19
 4. Pacífico			     16   8   2   6  10  20  18
 5. Lencinas			     16   7   2   7  21  36  16
 6. Atlético Palmira		     16   7   1   8  24  15  15
 7. Benjamín Matienzo Sport Club     16   6   1   9   9  27  13
 8. Sportivo Godoy Cruz 	     16   4   4   8  14  32  12
 
 
.Note: In June, Canillitas and Benjamín Matienzo merged in Benjamín Matienzo Sport Club, all teams won their points vs. Canillitas.
 
 
 
 

Competencia Cup - 1929

First round
[unknown]
Sportivo Godoy Cruz		0-1	Atlético Palmira
Benjamín Matienzo 	       lp-wp	Lencinas
Independiente Rivadavia		1-0	Gimnasia y Esgrima
Pacífico			2-1	Tracción y Talleres
 
 
Semifinals
[unknown]
Atlético Palmira		0-3	Independiente Rivadavia
Lencinas			0-3	Pacífico
 
 
Final
[Jan 12, 1930]
Independiente Rivadavia		4-1	Pacífico
 
 
 
 
 

list of champions

1928

1930


About this document

Source:  Newspaper:  Los Andes.

Many thanks to Gabriel Robert who provided this information.

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo  Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 28 Mar 2012

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2011/12
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.