Argentina - Mendoza 1932

 

 

 

 

 

Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Independiente Rivadavia	     18  14   4   0  40  13  32   [Champion]
-----------------------------------------------------------------
 2. Gimnasia y Esgrima		     18  14   3   1  59  20  31
 3. Atlético Palmira		     18   9   3   6  30  36  21
 4. Godoy Cruz Antonio Tomba	     18   8   3   7  44  28  19
 5. Gutiérrez Sport Club	     18   6   4   8  35  45  16
 6. Jorge Newbery		     18   7   2   9  29  38  16
 7. Rodeo de la Cruz		     18   5   5   8  33  33  15
 8. Pacífico			     18   6   2  10  22  32  14
 9. Tracción y Talleres		     18   3   4  11  26  42  10
10. Lencinas			     18   2   2  14  20  51   6	
 
 
 
 
Round 1	
[Apr 17]
Gimnasia y Esgrima		4-1	Tracción y Talleres
Lencinas			0-4	Gutiérrez Sport Club
Jorge Newbery			1-2	Atlético Palmira
Pacífico			0-3	Independiente Rivadavia
Rodeo de la Cruz		0-0	Godoy Cruz A.T.
 
Round 2	
[Apr 24]
Godoy Cruz A.T.			7-3	Lencinas
Gutiérrez Sport Club		4-1	Pacífico
Independiente Rivadavia		2-1	Rodeo de la Cruz
Atlético Palmira		1-4	Gimnasia y Esgrima
Tracción y Talleres		1-2	Jorge Newbery
 
Round 3	
[May 8]
Gimnasia y Esgrima		8-2	Gutiérrez Sport Club
Lencinas			0-0	Independiente Rivadavia		[Suspended in 60'; continued May 29]
Rodeo de la Cruz		0-1	Atlético Palmira
[May 15]
Jorge Newbery			2-1	Godoy Cruz A.T.
Pacífico			4-3	Tracción y Talleres
[May 29]
Lencinas			1-2	Independiente Rivadavia
 
Round 4	
[May 15]
Gutiérrez Sport Club		2-2	Rodeo de la Cruz
[May 22]
Independiente Rivadavia		3-0	Jorge Newbery
Atlético Palmira		2-1	Pacífico
[May 29]
Godoy Cruz A.T.			1-2	Gimnasia y Esgrima
[Jun 5]
Tracción y Talleres		1-2	Lencinas
 
Round 5	
[May 29]
Jorge Newbery			2-1	Gutiérrez Sport Club
[Jun 5]
Pacífico			0-1	Gimnasia y Esgrima
Atlético Palmira		2-0	Godoy Cruz A.T.
[Jun 12]
Lencinas			1-3	Rodeo de la Cruz
Tracción y Talleres		1-1	Independiente Rivadavia
 
Round 6	
[Jun 12]
Godoy Cruz A.T.			2-0	Pacífico
[Jun 19]
Gimnasia y Esgrima		3-3	Lencinas
Gutiérrez Sport Club		2-5	Tracción y Talleres
Independiente Rivadavia		2-2	Atlético Palmira
Rodeo de la Cruz		2-2	Jorge Newbery
 
Round 7	
[Jun 26]
Independiente Rivadavia		2-0	Godoy Cruz A.T.
Lencinas			1-1	Pacífico
Jorge Newbery			1-3	Gimnasia y Esgrima
Atlético Palmira		3-1	Gutiérrez Sport Club
Tracción y Talleres		2-2	Rodeo de la Cruz
 
Round 8
[Jul 17]
Gimnasia y Esgrima		1-2	Independiente Rivadavia
Gutiérrez Sport Club		1-5	Godoy Cruz A.T.
Jorge Newbery			4-1	Lencinas
Atlético Palmira		1-1	Tracción y Talleres
Rodeo de la Cruz		2-0	Pacífico
 
Round 9
[Jul 24]
Gimnasia y Esgrima		5-0	Rodeo de la Cruz
Godoy Cruz A.T.			5-3	Tracción y Talleres
Independiente Rivadavia		1-1	Gutiérrez Sport Club
Lencinas			2-3	Atlético Palmira
Pacífico			0-1	Jorge Newbery
 
Round 10
[Aug 14]
Godoy Cruz A.T.			2-1	Rodeo de la Cruz
Gutiérrez Sport Club		1-0	Lencinas
Atlético Palmira		3-2	Jorge Newbery
Tracción y Talleres		0-2	Gimnasia y Esgrima
[Aug 21]
Independiente Rivadavia		2-0	Pacífico
 
Round 11
[Aug 21]
Gimnasia y Esgrima		4-2	Atlético Palmira
Lencinas			1-3	Godoy Cruz A.T.
Jorge Newbery			3-2	Tracción y Talleres
[Aug 28]
Pacífico			1-2	Gutiérrez Sport Club
Rodeo de la Cruz		1-2	Independiente Rivadavia
 
Round 12
[Aug 28]
Godoy Cruz A.T.			1-1	Jorge Newbery
[Sep 11]
Gutiérrez Sport Club		1-4	Gimnasia y Esgrima
Independiente Rivadavia		2-0	Lencinas
Atlético Palmira		3-2	Rodeo de la Cruz
[Sep 18]
Tracción y Talleres		0-1	Pacífico
 
Round 13
[Sep 18]
Gimnasia y Esgrima		3-2	Godoy Cruz A.T.
Jorge Newbery			0-2	Independiente Rivadavia
Rodeo de la Cruz		5-2	Gutiérrez Sport Club
[Oct 23]
Lencinas			0-3	Tracción y Talleres
Pacífico			2-2	Atlético Palmira
 
Round 14
[Oct 23]
Gutiérrez Sport Club		3-0	Jorge Newbery
[Oct 30]
Gimnasia y Esgrima		5-1	Pacífico
Godoy Cruz A.T.			6-1	Atlético Palmira
Independiente Rivadavia		3-1	Tracción y Talleres
Rodeo de la Cruz		2-0	Lencinas
 
Round 15
[Nov 6]
Lencinas			1-5	Gimnasia y Esgrima
Jorge Newbery			5-4	Rodeo de la Cruz
Pacífico			1-0	Godoy Cruz A.T.
Atlético Palmira		1-4	Independiente Rivadavia
Tracción y Talleres		1-1	Gutiérrez Sport Club
 
Round 16
[Nov 13]
Gimnasia y Esgrima		3-0	Jorge Newbery
Godoy Cruz A.T.			2-3	Independiente Rivadavia
Gutiérrez Sport Club		4-1	Atlético Palmira
Pacífico			5-1	Lencinas
Rodeo de la Cruz		4-1	Tracción y Talleres
 
Round 17
[Nov 20]
Godoy Cruz A.T.			2-2	Gutiérrez Sport Club
Independiente Rivadavia		0-0	Gimnasia y Esgrima
Lencinas			3-2	Jorge Newbery
Pacífico			1-0	Rodeo de la Cruz
Tracción y Talleres	       wp-lp	Atlético Palmira
 
Round 18	
[Nov 27]
Gutiérrez Sport Club		1-4	Independiente Rivadavia
Jorge Newbery			1-3	Pacífico
Rodeo de la Cruz		2-2	Gimnasia y Esgrima
[Dec 8]
Atlético Palmira	       wp-lp	Lencinas
Tracción y Talleres		0-5	Godoy Cruz A.T.
 
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Independiente Rivadavia	     18  14   4   0  40  13  32   [Champion]
-----------------------------------------------------------------
 2. Gimnasia y Esgrima		     18  14   3   1  59  20  31
 3. Atlético Palmira		     18   9   3   6  30  36  21
 4. Godoy Cruz Antonio Tomba	     18   8   3   7  44  28  19
 5. Gutiérrez Sport Club	     18   6   4   8  35  45  16
 6. Jorge Newbery		     18   7   2   9  29  38  16
 7. Rodeo de la Cruz		     18   5   5   8  33  33  15
 8. Pacífico			     18   6   2  10  22  32  14
 9. Tracción y Talleres		     18   3   4  11  26  42  10
10. Lencinas			     18   2   2  14  20  51   6	
 
 
 
 
Top Scorers
 
 1. C.Meli		Gimnasia y Esgrima	18
 2. Sánchez		Gimnasia y Esgrima	17
 3. Jofré		Gutiérrez Sport Club	16
 4. A.Gil		Godoy Cruz AT		14
 5. Ciordia		Jorge Newbery		11
    Illuminatti		Godoy Cruz AT		11
    Asenjo		Independiente Rivadavia 11
 
 
 
 
 
 
INTERMEDIA 1932
 
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L   P
--------------------------------------------------------
 1. Mayor Drummond		     28  21   6   7  48  [Promoted to First Division] 
 2. Atlético San Martín		     28  20   2   6  42  [Promoted to First Division] 
--------------------------------------------------------   
 3. Deportivo Maipú		     28  19   4   5  42
 4. Luján Sport Club		     28  18   4   6  40
 5. Superiora Sport Club	     28  19   2   7  40
 6. Vélez Sarsfield		     28  16   6   6  38
 7. Defensores del Oeste	     28  12   9   7  33
 8. Chacras de Coria		     28  15   2  11  32
 9. Matienzo			     28   8   7  13  23
10. Bermejo Juniors		     28   9   4  15  22
11. Las Heras			     28   8   2  18  18
12. Victoria BAP		     28   6   4  18  16
13. Tiro Federal		     28   5   3  20  13  
14. Olascoaga			     28   4   3  21  11
--------------------------------------------------------
15. El Sauce Tomba		     28   0   0  28   0  [abandoned]
16. Sportivo Piccione		     28   0   0  28   0  [abandoned]
 
 
 
 
 

Competencia Cup - 1932

 
First round
[Jul 31]
Lencinas			0-1	Jorge Newbery			[at Gimnasia y Esgrima]
Tracción y Talleres		1-3	Gutiérrez Sport Club		[at Godoy Cruz AT]
[Sep 4]
Independiente Rivadavia		3-1	Godoy Cruz A.T.			[at Gimnasia y Esgrima]
Pacífico			bye
 
 
Semifinals
[Dec 11]
Independiente Rivadavia		0-0	Gutiérrez Sport Club		[aet][at Gimnasia y Esgrima]
[Dec 18]
Jorge Newbery 			1-0	Pacífico			[at Gimnasia y Esgrima]
Independiente Rivadavia		4-0	Gutiérrez Sport Club		[replay match][at Lencinas]
 
 
 
Final
[Dec 25]
Independiente Rivadavia		1-0	Jorge Newbery			[at Lencinas]
  [Castro 72]
 
 
Independiente Rivadavia:  Médice, Ponce, Benegas; Rodríguez, Arrieta, Suárez; 
			  Cabrera, Castro, Oros, Vásquez, Pelegrina.
 
Jorge Newbery:		  Castellani; Bahía, González; Funes, Humieres, Dueloux; 
			  Ceppi, Coto, Castro, Oca, Ciordia.
 
Referee: 		  Peralta
 
 
 
 
 

list of champions

1931

1933


About this document

Source:  Newspaper:  Los Andes.

Many thanks to Gabriel Robert who provided this information.

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo  Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 12 Dec 2013

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2011/13
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.