Argentina - Mendoza 1939

 

 

 

 

 

Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Gimnasia y Esgrima		     20  15   3   2  53  17  33  [Champion]
-----------------------------------------------------------------
 2. Independiente Rivadavia          20  13   6   1  66  28  32
 3. Deportivo Maipú		     20  12   4   4  43  40  28
 4. Nacional FC			     20  10   4   6  58  39  24
 5. Jorge Newbery		     20   7   5   8  36  43  19
 6. Luján Sport Club		     20   7   4   9  43  59  18
 7. Godoy Cruz Antonio Tomba	     20   5   6   9  49  54  16
 8. Andes Talleres		     20   6   3  11  35  48  15
 9. Atlético Palmira		     20   4   5  11  30  40  13
10. Gutiérrez Sport Club	     20   4   4  12  27  53  12
11. Huracán Bombal		     20   3   4  13  39  58  10
 
 
 
 
Round 1	
[Apr 23]
Atlético Palmira		0-4	Gimnasia y Esgrima
Deportivo Maipú			1-1	Huracán Bombal
Gutiérrez Sport Club		2-4	Andes Talleres
Independiente Rivadavia		3-3	Luján Sport Club
Jorge Newbery			4-4	Godoy Cruz A.T.
Nacional FC			bye
 
Round 2	
[Apr 30]
Andes Talleres			3-3	Atlético Palmira
Gimnasia y Esgrima		5-1	Nacional FC
Godoy Cruz A.T.			1-1	Gutiérrez Sport Club
Huracán Bombal			1-2	Independiente Rivadavia
Luján Sport Club		2-3	Deportivo Maipú
Jorge Newbery			bye
 
Round 3	
[May 7]
Andes Talleres			0-1	Gimnasia y Esgrima
Atlético Palmira		0-0	Independiente Rivadavia
Gutiérrez Sport Club		1-1	Luján Sport Club
Jorge Newbery			1-1	Deportivo Maipú
Nacional FC			2-2	Godoy Cruz A.T.
Huracán Bombal			bye
 
Round 4	
[May 14]
Atlético Palmira		4-0	Nacional FC
Deportivo Maipú			2-1	Gutiérrez Sport Club
Gimnasia y Esgrima		1-0	Godoy Cruz A.T.
Huracán Bombal			3-2	Jorge Newbery
Luján Sport Club		1-2	Andes Talleres
Independiente Rivadavia		bye
 
Round 5	
[May 21]
Atlético Palmira		2-2	Luján Sport Club
Godoy Cruz A.T.			5-2	Andes Talleres
Huracán Bombal			5-1	Gutiérrez Sport Club
Jorge Newbery			1-2	Gimnasia y Esgrima
Nacional FC			3-4	Independiente Rivadavia
Deportivo Maipú			bye

 
Round 6	
[Jun 4]
Andes Talleres			1-1	Jorge Newbery
Atlético Palmira		0-2	Deportivo Maipú
Gimnasia y Esgrima		4-1	Huracán Bombal
Independiente Rivadavia		8-2	Godoy Cruz A.T.
Luján Sport Club		1-5	Nacional FC
Gutiérrez Sport Club		bye

 
Round 7	
[Jun 11]
Deportivo Maipú			3-3	Independiente Rivadavia
Gutiérrez Sport Club		1-3	Gimnasia y Esgrima
Huracán Bombal			2-3	Godoy Cruz A.T.
Jorge Newbery			3-1	Luján Sport Club
Nacional FC			4-3	Andes Talleres
Atlético Palmira		bye

 
Round 8	
[Jun 18]
Andes Talleres			2-1	Huracán Bombal
Atlético Palmira		2-3	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Maipú			2-1	Nacional FC
Godoy Cruz A.T.			4-6	Luján Sport Club
Independiente Rivadavia		5-0	Jorge Newbery
Gimnasia y Esgrima		bye

 
Round 9
[Jun 25]
Andes Talleres			0-2	Independiente Rivadavia
Gimnasia y Esgrima		4-0	Deportivo Maipú
Huracán Bombal			2-3	Luján Sport Club
Jorge Newbery			1-1	Atlético Palmira
Nacional FC			7-0	Gutiérrez Sport Club
Godoy Cruz A.T.			bye

 
Round 10	
[Jul 2]
Atlético Palmira		3-2	Huracán Bombal
Deportivo Maipú			2-1	Godoy Cruz A.T.
Gutiérrez Sport Club		0-4	Independiente Rivadavia
Luján Sport Club		1-1	Gimnasia y Esgrima
Nacional FC			0-1	Jorge Newbery
Andes Talleres			bye

 
Round 11	
[Jul 16]
Andes Talleres			2-3	Deportivo Maipú
Gimnasia y Esgrima		0-0	Independiente Rivadavia
Godoy Cruz A.T.			3-3	Atlético Palmira
Huracán Bombal			3-3	Nacional FC
Jorge Newbery			2-1	Gutiérrez Sport Club
Luján Sport Club		bye

 
Round 12	
[Jul 30]
Andes Talleres			0-1	Gutiérrez Sport Club
Gimnasia y Esgrima		1-3	Atlético Palmira
Godoy Cruz A.T.			1-3	Jorge Newbery
Huracán Bombal			1-2	Deportivo Maipú
Luján Sport Club		1-8	Independiente Rivadavia
Nacional FC			bye

Round 13	
[Aug 6]
Atlético Palmira		1-3	Andes Talleres
Deportivo Maipú			6-1	Luján Sport Club
Gutiérrez Sport Club		1-1	Godoy Cruz A.T.
Independiente Rivadavia		4-1	Huracán Bombal
Nacional FC			2-0	Gimnasia y Esgrima
Jorge Newbery			bye

 
Round 14	
[Aug 20]
Deportivo Maipú			5-3	Jorge Newbery
Gimnasia y Esgrima		8-1	Andes Talleres
Godoy Cruz A.T.			2-4	Nacional FC
Independiente Rivadavia		2-0	Atlético Palmira
Luján Sport Club		2-1	Gutiérrez Sport Club
Huracán Bombal			bye

 
Round 15	
[Aug 27]
Andes Talleres			3-1	Luján Sport Club
Godoy Cruz A.T.			0-4	Gimnasia y Esgrima
Gutiérrez Sport Club		1-3	Deportivo Maipú
Jorge Newbery			2-2	Huracán Bombal
Nacional FC			2-0	Atlético Palmira
Independiente Rivadavia		bye

 
Round 16	
[Sep 3]
Andes Talleres			2-1	Godoy Cruz A.T.
Gimnasia y Esgrima		2-1	Jorge Newbery
Gutiérrez Sport Club		4-4	Huracán Bombal
Independiente Rivadavia		2-3	Nacional FC
Luján Sport Club		2-1	Atlético Palmira
Deportivo Maipú			bye

 
Round 17	
[Sep 10]
Deportivo Maipú			2-1	Atlético Palmira
Godoy Cruz A.T.			2-2	Independiente Rivadavia
Huracán Bombal			1-4	Gimnasia y Esgrima
Jorge Newbery			3-1	Andes Talleres
Nacional FC			8-3	Luján Sport Club
Gutiérrez Sport Club		bye

 
Round 18	
[Sep 17]
Andes Talleres			2-2	Nacional FC
Gimnasia y Esgrima		2-1	Gutiérrez Sport Club
Godoy Cruz A.T.			6-4	Huracán Bombal
Independiente Rivadavia		2-0	Deportivo Maipú
Luján Sport Club		8-3	Jorge Newbery
Atlético Palmira		bye

 
Round 19	
[Sep 24]
Gutiérrez Sport Club		3-2	Atlético Palmira
Huracán Bombal			2-1	Andes Talleres
Jorge Newbery			1-4	Independiente Rivadavia
Luján Sport Club		2-1	Godoy Cruz A.T.
Nacional FC			2-2	Deportivo Maipú
Gimnasia y Esgrima		bye

 
Round 20	
[Oct 8]
Atlético Palmira		0-1	Jorge Newbery
Deportivo Maipú			1-4	Gimnasia y Esgrima
Gutiérrez Sport Club		0-2	Nacional FC
Independiente Rivadavia		3-2	Andes Talleres
Luján Sport Club		2-1	Huracán Bombal
Godoy Cruz A.T.			bye

 
Round 21	
[Oct 15]
Gimnasia y Esgrima		1-0	Luján Sport Club
Godoy Cruz A.T.			8-0	Deportivo Maipú
Huracán Bombal			2-3	Atlético Palmira
Independiente Rivadavia		6-4	Gutiérrez Sport Club
Jorge Newbery			3-1	Nacional FC
Andes Talleres			bye

 
Round 22	
[Oct 22]
Atlético Palmira		1-2	Godoy Cruz A.T.
Deportivo Maipú			3-1	Andes Talleres
Gutiérrez Sport Club	       wp-lp	Jorge Newbery
Independiente Rivadavia		2-2	Gimnasia y Esgrima
Nacional FC			6-0	Huracán Bombal
Luján Sport Club		bye
 
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Gimnasia y Esgrima		     20  15   3   2  53  17  33  [Champion]
-----------------------------------------------------------------
 2. Independiente Rivadavia          20  13   6   1  66  28  32
 3. Deportivo Maipú		     20  12   4   4  43  40  28
 4. Nacional FC			     20  10   4   6  58  39  24
 5. Jorge Newbery		     20   7   5   8  36  43  19
 6. Luján Sport Club		     20   7   4   9  43  59  18
 7. Godoy Cruz Antonio Tomba	     20   5   6   9  49  54  16
 8. Andes Talleres		     20   6   3  11  35  48  15
 9. Atlético Palmira		     20   4   5  11  30  40  13
10. Gutiérrez Sport Club	     20   4   4  12  27  53  12
11. Huracán Bombal		     20   3   4  13  39  58  10
 
 
 
 
Top Scorers
 
 1. Fernández		Independiente Rivadavia 25
 2. F.Rodríguez		Gimnasia y Esgrima	19
    Salguero		Luján Sport Club	19
 4. Castillo		Jorge Newbery		18
 5. Silva		Deportivo Maipú		16
 
 
 
 
 
INTERMEDIA 1939
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L   P
--------------------------------------------------------
 1. Rodeo de la Cruz		     20  16   1   3  33  [Promoted to First Division]
--------------------------------------------------------
 2. Obras Sanitarias		     20  16   0   4  32
 3. Atlético San Martín		     20  11   5   4  27
 4. Bermejo Juniors		     20  12   2   6  26
 5. Mayor Drummond		     20  12   2   6  26
 6. Superiora Sport Club	     20   8   5   7  21
 7. Paso de los Andes		     20   8   1  11  17
 8. Juventud Pedro Molina	     20	  5   1  14  11
 9. Unión Las Heras		     20   4   2  14  10
10. Villa Hipódromo		     20   4   2  14  10
11. Vélez Sarsfield/Pacífico	     20   3   1  16   7
 
 
 

list of champions

1938

1940


About this document

Source:  Newspaper:  Los Andes.

Many thanks to Gabriel Robert who provided this information.

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo  Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 22 Aug 2013

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2011/13
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.