Argentina - Mendoza 1950

 

 

 

 

 

 
 

Torneo Preparación

 

Zona A

 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Atlético San Martín		      3   3   0   0  11   5   6  [Qualified]
-----------------------------------------------------------------
 2. Gimnasia y Esgrima		      3   1   1   1  10  10   3
 3. Godoy Cruz Antonio Tomba	      3   0   2   1   4   6   2
 4. Leonardo Murialdo		      3   0   1   2   3   7   1
 
 
 
 
Round 1			
[Apr 15]
Godoy Cruz A.T.			0-0	Leonardo Murialdo			[at Independiente Rivadavia]
[Apr 16]
Atlético San Martín		5-3	Gimnasia y Esgrima			[at Andes Talleres]
 
Round 2			
[Apr 22]
Atlético San Martín		3-1	Godoy Cruz A.T.				[at Gimnasia y Esgrima]
Gimnasia y Esgrima		4-2	Leonardo Murialdo			[at Atlético Argentino]
 
Round 3			
[Apr 30]
Atlético San Martín		3-1	Leonardo Murialdo			[at Atlético Argentino]
Gimnasia y Esgrima		3-3	Godoy Cruz A.T.				[at Andes Talleres]
 
 

Zona B

 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Independiente Rivadavia	      4   3   0   1  18   5   6   [Playoff]
    Andes Talleres		      4   3   0   1   9   4   6   [Playoff]
    Deportivo Maipú		      4   3   0   1   9  11   6   [Playoff]
-----------------------------------------------------------------
 4. Huracán LH			      4   1   0   3   6  10   2
 5. Atlético Argentino		      4   0   0   4   2  14   0
 
 
 
 
Round 1			
[Apr 16]
Independiente Rivadavia		8-0	Deportivo Maipú				[at Godoy Cruz A.T.]
Andes Talleres			2-0	Huracán LH				[at Gimnasia y Esgrima]
Atlético Argentino		bye	
 
Round 2			
[Apr 21]
Andes Talleres			5-1	Atlético Argentino			[at Independiente Rivadavia]
[Apr 22]
Independiente Rivadavia		6-4	Huracán LH				[at Andes Talleres]
Deportivo Maipú			bye
 
Round 3			
[Apr 29]
Andes Talleres			1-0	Independiente Rivadavia			[at Gimnasia y Esgrima]
[Apr 30]
Deportivo Maipú			4-1	Atlético Argentino			[at Independiente Rivadavia]
Huracán LH			bye
 
Round 4			
[May 6]
Deportivo Maipú			2-1	Huracán LH				[at Independiente Rivadavia]
[May 7]
Independiente Rivadavia		4-0	Atlético Argentino			[at Andes Talleres]
Andes Talleres			bye
 
Round 5			
[May 13]
Huracán LH			1-0	Atlético Argentino			[at Andes Talleres]
[May 14]
Deportivo Maipú			3-1	Andes Talleres				[at Gimnasia y Esgrima]
Independiente Rivadavia		bye	
 
 
 
 
Playoff			
[May 18]
Independiente Rivadavia		4-1	Deportivo Maipú				[at Andes Talleres]
[May 21]
Independiente Rivadavia		2-0	Andes Talleres				[at Gimnasia y Esgrima]
 
 
 
 
FINAL			
[May 28]
Atlético San Martín		4-0	Independiente Rivadavia			[at Andes Talleres]
 
 
 
 
 

 

Campeonato Oficial

 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Gimnasia y Esgrima		     18  10   5   3  32  15  25  [Championship playoff]
    Godoy Cruz Antonio Tomba	     18  11   3   4  40  26  25  [Championship playoff]
-----------------------------------------------------------------
 3. Independiente Rivadavia	     18   9   4   5  35  36  22
 4. Andes Talleres		     18   8   3   7  37  25  19
 5. Atlético San Martín		     18   8   3   7  31  29  19
 6. Atlético Argentino		     18   7   4   7  25  24  18
 7. Huracán Las Heras		     18   8   2   8  37  44  18
 8. Deportivo Maipú		     18   6   4   8  31  32  16
 9. Leonardo Murialdo		     18   4   3  11  27  37  11
-----------------------------------------------------------------
10. Boca Juniors		     18   1   5  12  24  53   7  [Relegated]
 
 
 
 
Round 1				
[Jun 3]
Godoy Cruz A.T.			4-2	Boca Juniors
[Jun 4]
Atlético San Martín		1-1	Deportivo Maipú
Independiente Rivadavia		3-1	Leonardo Murialdo
Andes Talleres			2-4	Huracán LH
Atlético Argentino		0-1	Gimnasia y Esgrima
 
Round 2				
[Jun 10]
Huracán LH			3-2	Independiente Rivadavia
[Jun 11]
Godoy Cruz A.T.			3-1	Atlético San Martín
Boca Juniors			2-2	Atlético Argentino
Gimnasia y Esgrima		3-1	Andes Talleres
Leonardo Murialdo		0-1	Deportivo Maipú
 
Round 3				
[Jun 18]
Atlético San Martín		4-2	Leonardo Murialdo
Deportivo Maipú			1-3	Huracán LH
Independiente Rivadavia		0-2	Gimnasia y Esgrima
Andes Talleres			4-1	Boca Juniors
Atlético Argentino		1-3	Godoy Cruz A.T.
 
Round 4				
[Jun 24]
Godoy Cruz A.T.			1-3	Andes Talleres
[Jun 25]
Atlético Argentino		1-0	Atlético San Martín
Boca Juniors			0-0	Independiente Rivadavia
Gimnasia y Esgrima		2-2	Deportivo Maipú
Huracán LH			2-1	Leonardo Murialdo
 
Round 5				
[Jul 1]
Andes Talleres			3-2	Atlético Argentino
[Jul 2]
Atlético San Martín		3-1	Huracán LH
Leonardo Murialdo		0-4	Gimnasia y Esgrima
Deportivo Maipú			3-2	Boca Juniors
Independiente Rivadavia		1-1	Godoy Cruz A.T.
 
Round 6				
[Jul 15]
Gimnasia y Esgrima		0-1	Huracán LH
[Jul 16]
Andes Talleres			1-0	Atlético San Martín
Atlético Argentino		3-2	Independiente Rivadavia
Godoy Cruz A.T.			4-1	Deportivo Maipú
Boca Juniors			0-0	Leonardo Murialdo
 
Round 7				
[Jul 22]
Independiente Rivadavia		4-2	Andes Talleres
[Jul 23]
Atlético San Martín		1-2	Gimnasia y Esgrima
Huracán LH			3-4	Boca Juniors
Leonardo Murialdo		2-1	Godoy Cruz A.T.
Deportivo Maipú			0-0	Atlético Argentino
 
Round 8				
[Jul 29]
Andes Talleres			3-2	Deportivo Maipú
[Jul 30]
Independiente Rivadavia		3-1	Atlético San Martín
Atlético Argentino		0-3	Leonardo Murialdo
Godoy Cruz A.T.			5-0	Huracán LH
Boca Juniors			2-2	Gimnasia y Esgrima
 
Round 9				
[Aug 5]
Gimnasia y Esgrima		3-0	Godoy Cruz A.T.
[Aug 6]
Atlético San Martín		3-0	Boca Juniors
Huracán LH			1-3	Atlético Argentino
Leonardo Murialdo		1-2	Andes Talleres
Deportivo Maipú			2-3	Independiente Rivadavia
 
Round 10				
[Aug 19]
Leonardo Murialdo		2-3	Independiente Rivadavia
Gimnasia y Esgrima		1-0	Atlético Argentino
[Aug 20]
Deportivo Maipú			1-2	Atlético San Martín
Huracán LH			2-1	Andes Talleres
Boca Juniors			1-2	Godoy Cruz A.T.
 
Round 11				
[Aug 26]
Atlético San Martín		0-2	Godoy Cruz A.T.
Andes Talleres			1-1	Gimnasia y Esgrima
[Aug 27]
Atlético Argentino		6-1	Boca Juniors
Independiente Rivadavia		2-2	Huracán LH
Deportivo Maipú			4-1	Leonardo Murialdo
 
Round 12				
[Sep 2]
Godoy Cruz A.T.			0-0	Atlético Argentino
[Sep 3]
Leonardo Murialdo		0-2	Atlético San Martín
Huracán LH			3-1	Deportivo Maipú
Gimnasia y Esgrima		0-2	Independiente Rivadavia
Boca Juniors			1-6	Andes Talleres
 
Round 13				
[Sep 9]
Andes Talleres			2-4	Godoy Cruz A.T.
[Sep 10]
Atlético San Martín		3-2	Atlético Argentino
Independiente Rivadavia		3-0	Boca Juniors
Deportivo Maipú			2-2	Gimnasia y Esgrima
Leonardo Murialdo		4-1	Huracán LH
 
Round 14				
[Sep 16]
Godoy Cruz A.T.			1-0	Independiente Rivadavia
[Sep 17]
Huracán LH			2-4	Atlético San Martín
Gimnasia y Esgrima		1-1	Leonardo Murialdo
Boca Juniors			2-3	Deportivo Maipú
Atlético Argentino		1-1	Andes Talleres
 
Round 15				
[Sep 23]
Huracán LH			0-3	Gimnasia y Esgrima
[Sep 24]
Atlético San Martín		2-2	Andes Talleres
Independiente Rivadavia		2-0	Atlético Argentino
Deportivo Maipú			2-3	Godoy Cruz A.T.
Leonardo Murialdo		3-1	Boca Juniors
 
Round 16				
[Sep 30]
Godoy Cruz A.T.			2-2	Leonardo Murialdo
[Oct 1]
Gimnasia y Esgrima		2-0	Atlético San Martín
Boca Juniors			5-5	Huracán LH
Atlético Argentino	       wp-lp	Deportivo Maipú
Andes Talleres			1-2	Independiente Rivadavia
 
Round 17				
[Oct 7]
Huracán LH			4-2	Godoy Cruz A.T.
[Oct 8]
Atlético San Martín		2-2	Independiente Rivadavia
Deportivo Maipú			2-0	Andes Talleres
Leonardo Murialdo		2-3	Atlético Argentino
Gimnasia y Esgrima		2-0	Boca Juniors
 
Round 18				
[Oct 14]
Godoy Cruz A.T.			2-1	Gimnasia y Esgrima
[Oct 15]
Boca Juniors			1-2	Atlético San Martín
Atlético Argentino		1-0	Huracán LH
Andes Talleres			3-2	Leonardo Murialdo
Independiente Rivadavia		1-3	Deportivo Maipú
 
 
 
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Gimnasia y Esgrima		     18  10   5   3  32  15  25  [Championship playoff]
    Godoy Cruz Antonio Tomba	     18  11   3   4  40  26  25  [Championship playoff]
-----------------------------------------------------------------
 3. Independiente Rivadavia	     18   9   4   5  35  36  22
 4. Andes Talleres		     18   8   3   7  37  25  19
 5. Atlético San Martín		     18   8   3   7  31  29  19
 6. Atlético Argentino		     18   7   4   7  25  24  18
 7. Huracán Las Heras		     18   8   2   8  37  44  18
 8. Deportivo Maipú		     18   6   4   8  31  32  16
 9. Leonardo Murialdo		     18   4   3  11  27  37  11
-----------------------------------------------------------------
10. Boca Juniors		     18   1   5  12  24  53   7  [Relegated]
 
 
 
 
 
Top Scorers:
 
 1. M.Sosa	Huracán Las Heras	19
 2. J.Giarrizo	Andes Talleres		13
    F.Nuñez	Gimnasia y Esgrima	13
 4. G.Hornos	Atlético Argentino	11
 5. R.Capuano	Leonardo Murialdo	10
 
 
 
 
 
Championship Playoff
 
 
First leg:
[Oct 22]
Gimnasia y Esgrima		2-1	Godoy Cruz A.T.			[at Independiente Rivadavia]
[46' Nuñez, 52' Verdejo]		[93' Amaya]
 
 
Second leg:
[Oct 29]
Godoy Cruz A.T.			3-2	Gimnasia y Esgrima		[aet] [at Andes Talleres]
[39' Casale, 47' Casale, 96' Godoy]     [10' Verdejo, 95' Verdejo]
 
 
Third match:
[Dec 10]
Godoy Cruz A.T.			4-2	Gimnasia y Esgrima		[aet] [at Andes Talleres]
 
 
 
.Note: Godoy Cruz Antonio Tomba champion 1950.
 
 
 
 
 
 
INTERMEDIA 1950
 
 
 
Table:	
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Gutiérrez Sport Club	     22  19   2   1  75  28  40  [Promoted to first division]
-----------------------------------------------------------------
 2. Luján Sport Club		     22  19   1   2  70  29  39
 3. Deportivo Guaymallén 	     22  15   3   4  70  34  33
 4. Chacras de Coria		     22   9   7   6  48  35  25
 5. Fray Luis Beltrán		     22   8   6   8  41  44  22
 6. Luzuriaga		 	     22   7   5  10  44  51  19
 7. Mayor Drummond		     22   7   3  12  35  51  17
 8. Jorge Newbery		     22   5   6  11  42  61  16
 9. San Roque			     22   6   3  13  36  44  15
10. Atlético Palmira		     22   4   6  12  27  49  14
11. Rodeo del Medio		     22   3   8  11  34  59  14
12. Cicles Club Lavalle		     22   4   4  14  36  60  12
 
 
 
 
 
 

list of champions

1949

1951


About this document

Source:  Newspaper:  Los Andes.

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo  Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 31 Aug 2012

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2011/12
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.