Argentina - Mendoza 1957

 

 

 

 

 

Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Atlético San Martín		     26  16   7   3  66  35  39   [Championship playoff]
    Boca Juniors		     26  16   7   3  63  34  39   [Championship playoff]
-----------------------------------------------------------------
 3. Independiente Rivadavia 	     26  14   4   8  52  34  32
 4. Godoy Cruz Antonio Tomba	     26  13   4   9  58  36  30
 5. Atlético Argentino		     26  11   5  10  59  48  27
 6. Deportivo Maipú		     26  11   5  10  59  56  27
 7. Huracán Las Heras		     26  10   6  10  51  46  26
 8. Andes Talleres		     26   9   7  10  53  54  25
 9. Gutiérrez Sport Club	     26   7  10   9  52  52  24
10. Gimnasia y Esgrima		     26   9   6  11  56  58  24
11. Luján Sport Club                 26   8   7  11  42  57  23
12. Deportivo Guaymallén	     26   6   9  11  44  53  21
13. Leonardo Murialdo		     26   5   8  13  47  68  18
----------------------------------------------------------------- 
14. Chacras de Coria		     26   2   5  19  36 108   9   [Relegated]
 
 
 
 
Round 1	
[Apr 27]
Independiente Rivadavia	2-3	Andes Talleres
Luján Sport Club	1-1	Leonardo Murialdo
[Apr 28]	
Boca Juniors		6-0	Chacras de Coria
Godoy Cruz AT		5-1	Gimnasia y Esgrima
Gutiérrez Sport Club	2-3	Huracán LH
Deportivo Guaymallén	1-3	Atlético San Martín
Atlético Argentino	3-2	Deportivo Maipú
 
Round 2	
[May 4]
Andes Talleres		1-0	Atlético Argentino
Deportivo Maipú		4-0	Deportivo Guaymallén
[May 5]		
Luján Sport Club	2-2	Boca Juniors
Leonardo Murialdo	4-1	Independiente Rivadavia
Atlético San Martín	5-1	Gutiérrez Sport Club
Huracán LH		1-0	Godoy Cruz AT
Gimnasia y Esgrima	4-2	Chacras de Coria
 
Round 3				
[May 11]
Boca Juniors		3-0	Gimnasia y Esgrima
Godoy Cruz AT		4-1	Atlético San Martín
[May 12]
Chacras de Coria	2-5	Huracán LH
Gutiérrez Sport Club	2-3	Deportivo Maipú
Deportivo Guaymallén	2-2	Andes Talleres
Atlético Argentino	0-1	Leonardo Murialdo
Independiente Rivadavia	3-0	Luján Sport Club
 
Round 4				
[May 18]
Independiente Rivadavia	0-1	Boca Juniors
Atlético San Martín	7-2	Chacras de Coria
[May 19]
Luján Sport Club	5-1	Atlético Argentino
Leonardo Murialdo	3-3	Deportivo Guaymallén
Andes Talleres		1-3	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Maipú		3-1	Godoy Cruz AT
Huracán LH		2-3	Gimnasia y Esgrima
 
Round 5	
[Jun 2]
Gimnasia y Esgrima	3-3	Atlético San Martín
Chacras de Coria	0-3	Deportivo Maipú
Godoy Cruz AT		5-2	Andes Talleres
Gutiérrez Sport Club	3-2	Leonardo Murialdo
Deportivo Guaymallén	4-0	Luján Sport Club
Atlético Argentino	1-3	Independiente Rivadavia
[Jun 6]
Boca Juniors		1-0	Huracán LH
 
Round 6				
[Jun 8]
Independiente Rivadavia	3-1	Deportivo Guaymallén
Leonardo Murialdo	2-5	Godoy Cruz AT
[Jun 9]
Atlético Argentino	0-1	Boca Juniors
Luján Sport Club	1-0	Gutiérrez Sport Club
Andes Talleres		1-3	Chacras de Coria
Deportivo Maipú		1-1	Gimnasia y Esgrima
Atlético San Martín	3-1	Huracán LH
 
Round 7				
[Jun 16]
Boca Juniors		0-0	Atlético San Martín
Huracán LH		2-3	Deportivo Maipú
Gimnasia y Esgrima	4-3	Andes Talleres
Chacras de Coria	2-3	Leonardo Murialdo
Godoy Cruz AT		5-3	Luján Sport Club
Gutiérrez Sport Club	3-0	Independiente Rivadavia
Deportivo Guaymallén	2-2	Atlético Argentino
 
Round 8				
[Jun 22]
Independiente Rivadavia	0-1	Godoy Cruz AT
Leonardo Murialdo	1-3	Gimnasia y Esgrima
[Jun 23]
Deportivo Guaymallén	1-1	Boca Juniors
Atlético Argentino	4-2	Gutiérrez Sport Club
Luján Sport Club	2-2	Chacras de Coria
Andes Talleres		1-3	Huracán LH
Deportivo Maipú		1-4	Atlético San Martín
 
Round 9				
[Jun 29]
Boca Juniors		3-1	Deportivo Maipú
Gimnasia y Esgrima	3-1	Luján Sport Club
[Jun 30]
Atlético San Martín	2-1	Andes Talleres
Huracán LH		2-3	Leonardo Murialdo
Chacras de Coria	2-5	Independiente Rivadavia
Godoy Cruz AT		2-1	Atlético Argentino
Gutiérrez Sport Club	3-3	Deportivo Guaymallén
 
Round 10				
[Jul 6]
Atlético Argentino	3-1	Chacras de Coria
Independiente Rivadavia	1-0	Gimnasia y Esgrima
[Jul 7]
Gutiérrez Sport Club	3-3	Boca Juniors
Deportivo Guaymallén	1-0	Godoy Cruz AT
Luján Sport Club	2-1	Huracán LH
Leonardo Murialdo	0-3	Atlético San Martín
Andes Talleres		5-0	Deportivo Maipú
 
Round 11			
[Jul 13]
Atlético San Martín	1-1	Luján Sport Club
Godoy Cruz AT		1-0	Gutiérrez Sport Club
[Jul 14]
Boca Juniors		2-2	Andes Talleres
Deportivo Maipú		4-1	Leonardo Murialdo
Huracán LH		0-1	Independiente Rivadavia
Gimnasia y Esgrima	3-4	Atlético Argentino
Chacras de Coria	1-0	Deportivo Guaymallén
 
Round 12				
[Jul 20]
Godoy Cruz AT		1-1	Boca Juniors
Deportivo Guaymallén	1-2	Gimnasia y Esgrima
[Jul 21]
Gutiérrez Sport Club	4-1	Chacras de Coria
Atlético Argentino	3-0	Huracán LH
Independiente Rivadavia	0-1	Atlético San Martín
Luján Sport Club	2-1	Deportivo Maipú
Leonardo Murialdo	1-3	Andes Talleres
 
Round 13				
[Jul 25]
Gimnasia y Esgrima	3-1	Gutiérrez Sport Club
[Jul 27]
Boca Juniors		1-1	Leonardo Murialdo
Andes Talleres		2-1	Luján Sport Club
Deportivo Maipú		1-1	Independiente Rivadavia
Atlético San Martín	2-1	Atlético Argentino
Huracán LH		3-1	Deportivo Guaymallén
Chacras de Coria	0-6	Godoy Cruz AT
 
Round 14				
[Aug 3]
Gimnasia y Esgrima	1-2	Godoy Cruz AT
Huracán LH		5-1	Gutiérrez Sport Club
[Aug 4]
Chacras de Coria	1-7	Boca Juniors
Atlético San Martín	2-0	Deportivo Guaymallén
Deportivo Maipú		2-4	Atlético Argentino
Andes Talleres		2-2	Independiente Rivadavia
Leonardo Murialdo	2-2	Luján Sport Club
 
Round 15				
[Aug 17]
Boca Juniors		2-1	Luján Sport Club
Deportivo Guaymallén	2-1	Deportivo Maipú
[Aug 18]
Independiente Rivadavia	3-0	Leonardo Murialdo
Atlético Argentino	1-3	Andes Talleres
Gutiérrez Sport Club	3-3	Atlético San Martín
Godoy Cruz AT		0-1	Huracán LH
Chacras de Coria	1-1	Gimnasia y Esgrima
 
Round 16				
[Aug 24]
Gimnasia y Esgrima	2-1	Boca Juniors
Leonardo Murialdo	3-3	Atlético Argentino
[Aug 25]
Huracán LH		3-3	Chacras de Coria
Atlético San Martín	1-0	Godoy Cruz AT
Deportivo Maipú		1-1	Gutiérrez Sport Club
Andes Talleres		4-1	Deportivo Guaymallén
Luján Sport Club	0-1	Independiente Rivadavia
 
Round 17				
[Aug 31]
Boca Juniors		3-4	Independiente Rivadavia
Godoy Cruz AT		0-4	Deportivo Maipú
[Sep 1]
Atlético Argentino	5-0	Luján Sport Club
Deportivo Guaymallén	3-1	Leonardo Murialdo
Gutiérrez Sport Club	3-0	Andes Talleres
Chacras de Coria	1-5	Atlético San Martín
Gimnasia y Esgrima	1-2	Huracán LH
 
Round 18				
[Sep 7]
Atlético San Martín	3-1	Gimnasia y Esgrima
Independiente Rivadavia	0-2	Atlético Argentino
[Sep 8]
Huracán LH		1-3	Boca Juniors
Deportivo Maipú		3-2	Chacras de Coria
Andes Talleres		1-3	Godoy Cruz AT
Leonardo Murialdo	2-2	Gutiérrez Sport Club
Luján Sport Club	3-3	Deportivo Guaymallén
 
Round 19				
[Sep 15]
Boca Juniors		2-1	Atlético Argentino
Deportivo Guaymallén	1-2	Independiente Rivadavia
Gutiérrez Sport Club	4-0	Luján Sport Club
Godoy Cruz AT		1-1	Leonardo Murialdo
Chacras de Coria	3-3	Andes Talleres
Gimnasia y Esgrima	2-2	Deportivo Maipú
Huracán LH		2-2	Atlético San Martín
 
Round 20			
[Sep 21]
Andes Talleres		4-2	Gimnasia y Esgrima
Independiente Rivadavia	1-1	Gutiérrez Sport Club
[Sep 22]
Atlético San Martín	0-1	Boca Juniors
Deportivo Maipú		3-3	Huracán LH
Leonardo Murialdo	6-1	Chacras de Coria
Luján Sport Club	2-0	Godoy Cruz AT
Atlético Argentino	3-2	Deportivo Guaymallén
 
Round 21			
[Sep 28]
Gutiérrez Sport Club	2-2	Atlético Argentino
Godoy Cruz AT		1-3	Independiente Rivadavia
[Sep 29]
Boca Juniors		4-1	Deportivo Guaymallén
Chacras de Coria	1-1	Luján Sport Club
Gimnasia y Esgrima	6-2	Leonardo Murialdo
Huracán LH		2-2	Andes Talleres
Atlético San Martín	5-4	Deportivo Maipú
 
Round 22				
[Oct 3]
Atlético Argentino	1-3	Godoy Cruz AT
[Oct 5]
Deportivo Maipú		4-1	Boca Juniors
Andes Talleres		0-0	Atlético San Martín
Leonardo Murialdo	1-3	Huracán LH
Luján Sport Club	4-3	Gimnasia y Esgrima
Independiente Rivadavia	6-0	Chacras de Coria
Deportivo Guaymallén	1-1	Gutiérrez Sport Club
 
Round 23			
[Oct 12]
Boca Juniors		4-3	Gutiérrez Sport Club
Godoy Cruz AT		1-1	Deportivo Guaymallén
Chacras de Coria	2-8	Atlético Argentino
Gimnasia y Esgrima	3-4	Independiente Rivadavia
Huracán LH		3-0	Luján Sport Club
Atlético San Martín	3-1	Leonardo Murialdo
Deportivo Maipú		0-1	Andes Talleres
 
Round 24				
[Oct 19]
Leonardo Murialdo	2-4	Deportivo Maipú
Independiente Rivadavia	0-0	Huracán LH
[Oct 20]
Andes Talleres		3-4	Boca Juniors
Luján Sport Club	4-3	Atlético San Martín
Atlético Argentino	1-1	Gimnasia y Esgrima
Deportivo Guaymallén	4-0	Chacras de Coria
Gutiérrez Sport Club	0-0	Godoy Cruz AT
 
Round 25				
[Oct 26]
Huracán LH		1-3	Atlético Argentino
Andes Talleres		2-2	Leonardo Murialdo
[Oct 27]
Boca Juniors		2-1	Godoy Cruz AT
Chacras de Coria	1-3	Gutiérrez Sport Club
Gimnasia y Esgrima	2-3	Deportivo Guaymallén
Atlético San Martín	2-0	Independiente Rivadavia
Deportivo Maipú		3-2	Luján Sport Club
 
Round 26				
[Oct 31]
Gutiérrez Sport Club	1-1	Gimnasia y Esgrima
[Nov 2]
Independiente Rivadavia	6-1	Deportivo Maipú
Deportivo Guaymallén	2-2	Huracán LH
[Nov 3]
Leonardo Murialdo	1-4	Boca Juniors
Luján Sport Club	2-1	Andes Talleres
Atlético Argentino	2-2	Atlético San Martín
Godoy Cruz AT		9-2	Chacras de Coria
 
 
 

 

Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Atlético San Martín		     26  16   7   3  66  35  39   [Championship playoff]
    Boca Juniors		     26  16   7   3  63  34  39   [Championship playoff]
-----------------------------------------------------------------
 3. Independiente Rivadavia 	     26  14   4   8  52  34  32
 4. Godoy Cruz Antonio Tomba	     26  13   4   9  58  36  30
 5. Atlético Argentino		     26  11   5  10  59  48  27
 6. Deportivo Maipú		     26  11   5  10  59  56  27
 7. Huracán Las Heras		     26  10   6  10  51  46  26
 8. Andes Talleres		     26   9   7  10  53  54  25
 9. Gutiérrez Sport Club	     26   7  10   9  52  52  24
10. Gimnasia y Esgrima		     26   9   6  11  56  58  24
11. Luján Sport Club                 26   8   7  11  42  57  23
12. Deportivo Guaymallén	     26   6   9  11  44  53  21
13. Leonardo Murialdo		     26   5   8  13  47  68  18
----------------------------------------------------------------- 
14. Chacras de Coria		     26   2   5  19  36 108   9   [Relegated]
 
 
 
 
 
Top Scorers:
 
 1. O.Cenci	Atlético San Martín	31
 2. A.Suarez	Leonardo Murialdo	21
 3. Amaya	Huracán	LH		20
 4. J.Fernández	Atlético Argentino	19
 5. J.A.Pérez	Gimnasia y Esgrima	18
 
 
 
 
 
Championship playoff
 
First leg:
[Nov 10]
Atlético San Martín     1-3     Boca Juniors				[at Gimnasia y Esgrima]
[66' Cenci]			[47' Catalán; 55' Vieyra; 79' Moyano]
 
 
Second leg
[Nov 17]
Boca Juniors		2-1	Atlético San Martín			[at Gimnasia y Esgrima]
[13' Catalán; 81' Bracamonte]	[79' Suero]
 
 
.Note: Boca Juniors champion 1957.
 
 
 
 
 
 
INTERMEDIA 1957
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L   P
---------------------------------------------------------
 1. Atlético Palmira		     18  15   2   1   32  [Promoted to first division]
---------------------------------------------------------
 2. Jorge Newbery		     18  15   1   2   31
 3. Mayor Drummond		     18  15   1   2   31
 4. Cicles Club Lavalle		     18  12   0   6   24
 5. Santa Blanca		     18   8   0  10   16
 6. San Roque			     18   7   2   9   16
 7. Los Corralitos		     18   4   2  12   10
 8. Fray Luis Beltrán		     18   3   3  12    9
 9. Rodeo del Medio		     18   2   3  13    7
10. River Plate			     18   0   4  14    4
 
 
 
 
 

list of champions

1956

1958


About this document

Source:  Newspaper:  Los Andes.

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo  Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 31 Aug 2012

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2011/12
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.