Argentina - Mendoza 1985

 

 

 

 

 

 
 
 

 

 

 

 

Torneo Apertura 

 

Zona A

 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Gimnasia y Esgrima		     11   4   4   3  20  12  12  [Qualified]
 2. Atlético Palmira 	    	     11   3   5   3  14  15  11  [Qualified]
----------------------------------------------------------------
 3. Gutiérrez Sport Club	     11   2   6   3  15  20  10
 4. Andes Talleres	     	     11   1   6   4  15  25   8
 5. Huracán Las Heras	             11   0   6   5  17  26   5
 6. Deportivo Guaymallén 	     11   2   1   8  13  23   5   
 
 
 

Zona B

 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Deportivo Maipú		     11   7   4   0  23   8  18  [Qualified]
 2. Centro Deportivo Rivadavia       11   4   6   1  16  10  14  [Qualified]
----------------------------------------------------------------
 3. Atlético Argentino		     11   5   4   2  15  10  14
 4. Independiente Rivadavia	     11   4   4   3  18  17  12
 5. Atlético San Martín		     11   4   4   3  16  13  12	 
 6. Godoy Cruz Antonio Tomba 	     11   2   6   3  13  16  10
 
 
 
 
Round 1	
[Apr 6]
Atlético Argentino	2-2	Huracán LH
[Apr 7]			
Gutiérrez Sport Club	1-1	Atlético Palmira
C.D.Rivadavia		2-1	Deportivo Guaymallén
Independiente Rivadavia	2-2	Andes Talleres
Godoy Cruz A.T.		0-2	Gimnasia y Esgrima
Atlético San Martín	1-3	Deportivo Maipú
 
 
Round 2	
[Apr 13]
Gimnasia y Esgrima	1-1	Independiente Rivadavia
[Apr 14]		
Atlético San Martín	3-3	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Maipú		2-2	Atlético Argentino
Huracán LH		2-2	Godoy Cruz A.T.
Andes Talleres		1-1	C.D.Rivadavia
Deportivo Guaymallén	2-4	Atlético Palmira
 
 
Round 3	
[Apr 20]
Independiente Rivadavia	2-2	Huracán LH
[Apr 21]	
Gutiérrez Sport Club	3-1	Deportivo Guaymallén
Atlético Palmira	2-2	Andes Talleres
C.D.Rivadavia		3-3	Gimnasia y Esgrima
Godoy Cruz A.T.		0-2	Deportivo Maipú
Atlético Argentino	1-0	Atlético San Martín
 
 
Round 4	
[Apr 27]
Atlético Argentino	0-0	Gutiérrez Sport Club
Huracán LH		1-1	C.D.Rivadavia
Gimnasia y Esgrima	2-0	Atlético Palmira
Andes Talleres		1-2	Deportivo Guaymallén
[Apr 28]			
Atlético San Martín	1-1	Godoy Cruz A.T.
Deportivo Maipú		2-2	Independiente Rivadavia
 
 
Round 5	
[May 4]
Independiente Rivadavia	0-2	Atlético San Martín
Godoy Cruz A.T.		1-1	Atlético Argentino
[May 5]		
Gutiérrez Sport Club	0-0	Andes Talleres
Deportivo Guaymallén	0-0	Gimnasia y Esgrima
Atlético Palmira	3-2	Huracán LH
C.D.Rivadavia		1-2	Deportivo Maipú
 
 
Round 6	
[May 11]
Gimnasia y Esgrima	6-1	Andes Talleres
[May 12]		
Godoy Cruz A.T.		3-3	Gutiérrez Sport Club
Atlético Argentino	0-2	Independiente Rivadavia
Atlético San Martín	0-0	C.D.Rivadavia
Deportivo Maipú		0-0	Atlético Palmira
Huracán LH		2-4	Deportivo Guaymallén
 
 
Round 7	
[May 18]
Independiente Rivadavia	1-2	Godoy Cruz A.T.
[May 19]		
Gutiérrez Sport Club	0-3	Gimnasia y Esgrima
Andes Talleres		4-4	Huracán LH
Deportivo Guaymallén	0-4	Deportivo Maipú
Atlético Palmira	1-1	Atlético San Martín
C.D.Rivadavia		1-0	Atlético Argentino
 
 
Round 8
[May 25]		
Independiente Rivadavia	3-2	Gutiérrez Sport Club
Godoy Cruz A.T.		0-0	C.D.Rivadavia
Atlético Argentino	3-1	Atlético Palmira
Atlético San Martín	2-1	Deportivo Guaymallén
Deportivo Maipú		3-0	Andes Talleres
Huracán LH		1-1	Gimnasia y Esgrima
 
 
Round 9	
[Jun 1]
Gimnasia y Esgrima	1-2	Deportivo Maipú
Andes Talleres		3-2	Atlético San Martín
[Jun 2]			
Gutiérrez Sport Club	2-1	Huracán LH
Deportivo Guaymallén	0-1	Atlético Argentino
Atlético Palmira	2-1	Godoy Cruz A.T.
C.D.Rivadavia		3-2	Independiente Rivadavia
 
 
Round 10
[Jun 8]
Godoy Cruz A.T.		2-1	Deportivo Guaymallén
[Jun 10]				
C.D.Rivadavia		4-0	Gutiérrez Sport Club
Independiente Rivadavia	1-0	Atlético Palmira
Atlético Argentino	2-0	Andes Talleres
Atlético San Martín	1-0	Gimnasia y Esgrima
Deportivo Maipú		2-0	Huracán LH
 
 
Round 11
[Jun 15]			
Gutiérrez Sport Club	1-1	Deportivo Maipú
Huracán LH		0-3	Atlético San Martín
Gimnasia y Esgrima	1-3	Atlético Argentino
Andes Talleres		1-1	Godoy Cruz A.T.
Deportivo Guaymallén	1-2	Independiente Rivadavia
Atlético Palmira	0-0	C.D.Rivadavia
 
 
 
 
 
 
Semifinals
 
First leg
[Jun 20]
Gimnasia y Esgrima	4-2	Centro Deportivo Rivadavia	[at Malvinas Argentinas]
Deportivo Maipú		3-0	Atlético Palmira		[at Malvinas Argentinas]
 
 
Second leg
[Jun 22]
Gimnasia y Esgrima	3-2	Centro Deportivo Rivadavia	[at Malvinas Argentinas]
Deportivo Maipú		6-0	Atlético Palmira		[at Malvinas Argentinas]
 
 
 
 
Final
 
First leg
[Jun 27]
Gimnasia y Esgrima	0-0	Deportivo Maipú			[at Malvinas Argentinas]
 
 
 
Second leg
[Jun 29]
Deportivo Maipú		2-1	Gimnasia y Esgrima		[at Malvinas Argentinas]
 
 
 
 
.Note: Deportivo Maipú champion Torneo Apertura.
 
 
 
 

Torneo Clausura

 

Zona A

 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Gimnasia y Esgrima	    	     11   4   4   3  11   9  12  [Qualified]
 2. Deportivo Guaymallén	     11   5   2   4  13  15  12  [Qualified]
----------------------------------------------------------------
 3. Gutiérrez Sport Club	     11   2   4   5  11  14   8
 4. Andes Talleres		     11   2   3   6  11  22   7
 5. Atlético Palmira	     	     11   0   7   4   8  17   7
 6. Huracán Las Heras		     11   1   3   7   7  24   5
 
 
 
 

Zona B

 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Atlético San Martín	     	     11   7   3   1  25  11  17  [Qualified]
 2. Centro Deportivo Rivadavia	     11   7   2   2  28   7  16  [Qualified]
----------------------------------------------------------------
 3. Godoy Cruz Antonio Tomba	     11   7   2   2  15   9  16
 4. Independiente Rivadavia	     11   5   3   3  16  12  13
 5. Deportivo Maipú		     11   4   5   2  14  10  13
 6. Atlético Argentino		     11   1   4   6   8  17   6 
 
 
 
 
 
Round 1	
[Jul 6]
Gimnasia y Esgrima	0-2	Godoy Cruz A.T.
[Jul 7]			
Atlético Palmira	1-1	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Guaymallén	0-4	C.D.Rivadavia
Andes Talleres		1-3	Independiente Rivadavia
Huracán LH		0-0	Atlético Argentino
Deportivo Maipú		1-1	Atlético San Martín
 
 
Round 2
[Jul 13]
Independiente Rivadavia	1-0	Gimnasia y Esgrima
[Jul 14]			
Gutiérrez Sport Club	1-2	Atlético San Martín
Atlético Argentino	2-1	Deportivo Maipú
Godoy Cruz A.T.		3-1	Huracán LH
C.D.Rivadavia		5-1	Andes Talleres
Atlético Palmira	2-3	Deportivo Guaymallén
 
 
Round 3	
[Jul 20]
Huracán LH		0-2	Independiente Rivadavia
[Jul 21]	
Deportivo Guaymallén	2-0	Gutiérrez Sport Club
Andes Talleres		1-1	Atlético Palmira
Gimnasia y Esgrima	1-3	C.D.Rivadavia
Deportivo Maipú		1-1	Godoy Cruz A.T.
Atlético San Martín	4-1	Atlético Argentino
 
 
Round 4	
[Jul 27]
Godoy Cruz A.T.		1-0	Atlético San Martín
[Jul 28]	
Gutiérrez Sport Club	3-1	Atlético Argentino
Independiente Rivadavia	0-0	Deportivo Maipú
C.D.Rivadavia		4-0	Huracán LH
Atlético Palmira	0-0	Gimnasia y Esgrima
Deportivo Guaymallén	1-0	Andes Talleres
 
 
Round 5	
[Aug 3]
Atlético Argentino	0-1	Godoy Cruz A.T.
[Aug 4]	
Andes Talleres		2-1	Gutiérrez Sport Club
Gimnasia y Esgrima	2-0	Deportivo Guaymallén
Huracán LH		0-0	Atlético Palmira
Deportivo Maipú		1-0	C.D.Rivadavia
Atlético San Martín	3-2	Independiente Rivadavia
 
 
Round 6
[Aug 10]
Independiente Rivadavia	1-0	Atlético Argentino
[Aug 11]			
Gutiérrez Sport Club	1-2	Godoy Cruz A.T.
C.D.Rivadavia		0-1	Atlético San Martín
Atlético Palmira	2-2	Deportivo Maipú
Deportivo Guaymallén	1-0	Huracán LH
Andes Talleres		0-3	Gimnasia y Esgrima
 
 
Round 7	
[Aug 17]
Godoy Cruz A.T.		2-1	Independiente Rivadavia
[Aug 18]	
Gimnasia y Esgrima	1-1	Gutiérrez Sport Club
Huracán LH		1-0	Andes Talleres
Deportivo Maipú		2-1	Deportivo Guaymallén
Atlético San Martín	2-0	Atlético Palmira
Atlético Argentino	1-1	C.D.Rivadavia
 
 
Round 8
[Aug 24]
Andes Talleres		1-1	Deportivo Maipú
[Aug 25]			
Gutiérrez Sport Club	0-0	Independiente Rivadavia
C.D.Rivadavia		2-0	Godoy Cruz A.T.
Atlético Palmira	0-0	Atlético Argentino
Deportivo Guaymallén	1-1	Atlético San Martín
Gimnasia y Esgrima	1-1	Huracán LH
 
 
Round 9	
[Aug 31]
Independiente Rivadavia	2-4	C.D.Rivadavia
[Sep 1]	
Huracán LH		1-2	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Maipú		0-1	Gimnasia y Esgrima
Atlético San Martín	4-2	Andes Talleres
Atlético Argentino	1-3	Deportivo Guaymallén
Godoy Cruz A.T.		1-0	Atlético Palmira
 
 
Round 10
[Sep 8]			
Gutiérrez Sport Club	0-0	C.D.Rivadavia
Atlético Palmira	2-2	Independiente Rivadavia
Deportivo Guaymallén	1-1	Godoy Cruz A.T.
Andes Talleres		1-1	Atlético Argentino
Gimnasia y Esgrima	0-0	Atlético San Martín
Huracán LH		0-3	Deportivo Maipú
 
 
Round 11
[Sep 15]			
Deportivo Maipú		2-1	Gutiérrez Sport Club
Atlético San Martín	7-3	Huracán LH
Atlético Argentino	1-2	Gimnasia y Esgrima
Godoy Cruz A.T.		1-2	Andes Talleres
Independiente Rivadavia	2-0	Deportivo Guaymallén
C.D.Rivadavia		5-0	Atlético Palmira
 
 
 
 
  
 
 
 
Semifinals
 
First leg
[Sep 22]
Gimnasia y Esgrima	2-1	Centro Deportivo Rivadavia	[at Malvinas Argentinas]
Atlético San Martín	0-0	Deportivo Guaymallén		[at Malvinas Argentinas]
 
 
 
Second leg
[Sep 29]
Gimnasia y Esgrima	2-1	Centro Deportivo Rivadavia	[at Malvinas Argentinas]
Atlético San Martín	3-1	Deportivo Guaymallén		[at Malvinas Argentinas]
 	
 
 
 
Final
 
First leg
[Oct 6]
Atlético San Martín	2-0	Gimnasia y Esgrima		[at Malvinas Argentinas]
 
 
 
Second leg
[Oct 13]
Atlético San Martín	3-2	Gimnasia y Esgrima		[at Malvinas Argentinas]
 
 
 
 
.Note: Atlético San Martín champion Torneo Clausura.
 
 
 
 
 
 
Final Apertura/Clausura
 
First leg
[Oct 16]
Atlético San Martín	2-2	Deportivo Maipú			[at Malvinas Argentinas]
 
 
Second leg
[Oct 19]
Deportivo Maipú		3-2	Atlético San Martín		[aet][at Malvinas Argentinas]
 
 
 
.Note: Deportivo Maipú champion Liga Mendocina 1985.
 
 
 
 
 
 
 
Relegation Table:
    
    Teams              		   1981 1984 1985  Pts. MP. Average     
---------------------------------------------------------------------
 1. Deportivo Maipú	     	    --   24   31    55  44   1,250
 2. Gimnasia y Esgrima		    32   31   24    87  71   1,225
 3. Atlético San Martín		    28   28   29    85  71   1,197
 4. Centro Deportivo Rivadavia	    --   21   30    51  44   1,159
 5. Independiente Rivadavia	    36   18   25    79  71   1,113
 6. Godoy Cruz Antonio Tomba	    26   19   26    71  71   1,000
 7. Huracán Las Heras	     	    --   32   10    42  44   0,955
 8. Deportivo Guaymallén	    36   14   17    67  71   0,944
 9. Atlético Argentino	      	    15   29   20    64  71   0,901
10. Atlético Palmira		    24   20   18    62  71   0,873
11. Andes Talleres		    28   16   15    59  71   0,831
---------------------------------------------------------------------  
12. Gutiérrez Sport Club	    --   --   18    18  22   0,818  [Relegated; worst average]
 
 
 
 
 
 
 
PRIMERA B 1985
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Leonardo Murialdo		     20  13   7   0  57  11  33  [Championship playoff]
    Luján Sport Club		     20  14   5   1  50  15  33  [Championship playoff]
----------------------------------------------------------------
 3. Jorge Newbery		     20  11   3   6  36  23  25
 4. Scaparra			     20   8   8   4  30  22  24
 5. Luzuriaga			     20  10   2   8  27  21  22
 6. Cicles Club Lavalle		     20   7   6   7  46  56  20
 7. Boca Juniors		     20   7   4   9  36  35  18  
 8. Municipal Godoy Cruz	     20   5   8   7  31  32  18
 9. Chacras de Coria		     20   7   3  10  23  30  17
10. Platense			     20   2   2  15  17  54   6
11. El Chilcal			     20   1   1  18  15  61   3
 
 
 
 
 
Championship playoff
 
First leg
[Oct 19]
Leonardo Murialdo	1-0	Luján Sport Club		[at Andes Talleres]
 
 
 
Second leg
[Oct 26]
Luján Sport Club	1-0	Leonardo Murialdo		[at Andes Talleres]
 
 
Third match
[Nov 2]
Luján Sport Club	1-0	Leonardo Murialdo		[at Andes Talleres]
 
 
 
 
.Note: Luján Sport Club promoted to first division.
 
 
 
 
 
  
 

list of champions

1984

1986


About this document

Source:  Newspaper:  Los Andes.

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo  Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 31 Aug 2012

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2012
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.