Argentina - Mendoza 1986

 

 

 

 

 

 
 
 
 

Torneo Apertura

 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Independiente Rivadavia	     11   7   1   3  16   6  15  [Qualified]
 2. Deportivo Maipú		     11   6   3   2  14  14  15  [Qualified]
 3. Gimnasia y Esgrima 		     11   6   2   3  26  11  14  [Qualified]
 4. Huracán Las Heras		     11   5   4   2  19  16  14  [Qualified]
----------------------------------------------------------------
 5. Atlético Argentino		     11   6   1   4  25  10  13
 6. Atlético San Martín		     11   5   3   3  17  16  13
 7. Centro Deportivo Rivadavia	     11   3   5   3  16  14  11
 8. Luján Sport Club		     11   4   3   4  12  13  11
 9. Deportivo Guaymallén	     11   2   4   5  12  18   8
10. Atlético Palmira		     11   2   3   6   9  24   7
11. Andes Talleres		     11   1   4   6   9  25   6
12. Godoy Cruz Antonio Tomba         11   2   1   8  14	 22   5
 
 
 
 
Round 1
[Mar 30]
Luján Sport Club	2-1	Gimnasia y Esgrima
Atlético Argentino	0-1	Centro Deportivo Rivadavia
Andes Talleres		1-3	Atlético San Martín
Atlético Palmira	2-1	Independiente Rivadavia
Huracán Las Heras	1-0	Deportivo Guaymallén
Godoy Cruz A.T.		0-1	Deportivo Maipú
 
Round 2
[Apr 6]
Godoy Cruz A.T.		2-3	Luján Sport Club
Deportivo Maipú		2-2	Huracán Las Heras
Deportivo Guaymallén	3-0	Atlético Palmira
Independiente Rivadavia	3-0	Andes Talleres
Atlético San Martín	2-1	Atlético Argentino
Centro Dep.Rivadavia	1-1	Gimnasia y Esgrima
 
Round 3
[Apr 13]
Luján Sport Club	3-1	Centro Deportivo Rivadavia
Gimnasia y Esgrima	2-0	Atlético San Martín
Atlético Argentino	0-0	Independiente Rivadavia
Andes Talleres		0-0	Deportivo Guaymallén
Atlético Palmira	0-1	Deportivo Maipú
Huracán Las Heras	2-1	Godoy Cruz A.T.
 
Round 4
[Apr 20]
Huracán Las Heras	1-1	Luján Sport Club
Godoy Cruz A.T.		4-0	Atlético Palmira
Deportivo Maipú		3-0	Andes Talleres
Deportivo Guaymallén	1-5	Atlético Argentino
Independiente Rivadavia	1-0	Gimnasia y Esgrima
Atlético San Martín	2-2	Centro Deportivo Rivadavia
 
Round 5
[Apr 27]
Luján Sport Club	0-0	Atlético San Martín
Centro Dep.Rivadavia	0-1	Independiente Rivadavia
Gimnasia y Esgrima	3-0	Deportivo Guaymallén
Atlético Argentino	2-3	Deportivo Maipú
Andes Talleres		1-0	Godoy Cruz A.T.
Atlético Palmira	1-1	Huracán Las Heras
 
Round 6
[May 4]
Atlético Palmira	2-0	Luján Sport Club
Huracán Las Heras	4-2	Andes Talleres
Godoy Cruz A.T.		1-4	Atlético Argentino
Deportivo Maipú		1-1	Gimnasia y Esgrima
Deportivo Guaymallén	1-2	Centro Deportivo Rivadavia
Independiente Rivadavia	1-3	Atlético San Martín
 
Round 7
[May 7]
Luján Sport Club	0-1	Independiente Rivadavia
Atlético San Martín	2-2	Deportivo Guaymallén
Centro Dep.Rivadavia	4-0	Deportivo Maipú
Gimnasia y Esgrima	5-1	Godoy Cruz A.T.
Atlético Argentino	3-0	Huracán Las Heras
Andes Talleres		1-1	Atlético Palmira
 
Round 8
[May 11]
Andes Talleres		1-1	Luján Sport Club
Atlético Palmira	0-3	Atlético Argentino
Huracán Las Heras	3-1	Gimnasia y Esgrima
Godoy Cruz A.T.		2-1	Centro Deportivo Rivadavia
Deportivo Maipú		1-0	Atlético San Martín
Deportivo Guaymallén	1-0	Independiente Rivadavia
 
Round 9
[May 18]
Luján Sport Club	2-1	Deportivo Guaymallén
Independiente Rivadavia	4-0	Deportivo Maipú
Atlético San Martín	2-1	Godoy Cruz A.T.
Centro Dep.Rivadavia	1-1	Huracán Las Heras
Gimnasia y Esgrima	7-1	Atlético Palmira
Atlético Argentino	5-0	Andes Talleres
 
Round 10
[May 25]
Atlético Argentino	2-0	Luján Sport Club
Andes Talleres		1-3	Gimnasia y Esgrima
Atlético Palmira	1-1	Centro Deportivo Rivadavia
Huracán Las Heras	4-1	Atlético San Martín
Godoy Cruz A.T.		0-1	Independiente Rivadavia
Deportivo Maipú		1-1	Deportivo Guaymallén
 
Round 11
[Jun 1]
Luján Sport Club	0-1	Deportivo Maipú
Deportivo Guaymallén	2-2	Godoy Cruz A.T.
Independiente Rivadavia	3-0	Huracán Las Heras
Atlético San Martín	2-1	Atlético Palmira
Centro Dep.Rivadavia    2-2	Andes Talleres
Gimnasia y Esgrima	2-0	Atlético Argentino
 
 
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Independiente Rivadavia	     11   7   1   3  16   6  15  [Qualified]
 2. Deportivo Maipú		     11   6   3   2  14  14  15  [Qualified]
 3. Gimnasia y Esgrima 		     11   6   2   3  26  11  14  [Qualified]
 4. Huracán Las Heras		     11   5   4   2  19  16  14  [Qualified]
----------------------------------------------------------------
 5. Atlético Argentino		     11   6   1   4  25  10  13
 6. Atlético San Martín		     11   5   3   3  17  16  13
 7. Centro Deportivo Rivadavia	     11   3   5   3  16  14  11
 8. Luján Sport Club		     11   4   3   4  12  13  11
 9. Deportivo Guaymallén	     11   2   4   5  12  18   8
10. Atlético Palmira		     11   2   3   6   9  24   7
11. Andes Talleres		     11   1   4   6   9  25   6
12. Godoy Cruz Antonio Tomba         11   2   1   8  14	 22   5

 
 
Semifinals:
[Jun 7]
Deportivo Maipú		2-1	Gimnasia y Esgrima		[at Malvinas Argentinas]
[Jun 8]
Independiente Rivadavia	4-1	Huracán Las Heras		[at Malvinas Argentinas]
 
 
Final:
First leg:
[Jun 10]
Deportivo Maipú		3-1	Independiente Rivadavia		[at Malvinas Argentinas]
 
Second leg:
[Jun 14]
Deportivo Maipú		2-0	Independiente Rivadavia		[at Malvinas Argentinas]
 
 
.Note: Deportivo Maipú qualified to Nacional B 86/87.
 
 
 
 
 

Torneo Oficial

 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Gimnasia y Esgrima		     12   8   4   0  29   6  20  [Champion] [to Regional 1987]
----------------------------------------------------------------
 2. Independiente Rivadavia	     12   6   4   2  15   9  16  [to Classification Tournament Regional 1987]
 3. Atlético San Martín		     12   5   5   2  13   8  15  [to Classification Tournament Regional 1987]
----------------------------------------------------------------
 4. Huracán Las Heras		     12   5   4   3  25  19  14  [to Classification Tournament Regional 1987]
 5. Godoy Cruz Antonio Tomba	     12   4   5   3  17  16  13  [to Classification Tournament Regional 1987]
 6. Deportivo Guaymallén	     12   3   6   3  16  16  12  [to Classification Tournament Regional 1987]
 7. Tiro Club Tunuyán		     12   3   6   3  16  16  12  [to Classification Tournament Regional 1987]
----------------------------------------------------------------
 8. Luján Sport Club		     12   2   6   4  13  15  10
 9. Atlético Argentino		     12   4   2   6  10  13  10
10. Andes Talleres		     12   2   6   4   9  13  10
11. Gutiérrez Sport Club	     12   2   5   5   7  17   9
12. Centro Deportivo Rivadavia	     12   1   6   5   6  16   8
13. Atlético Palmira		     12   2   3   7  10  22   7
 
 
.Note: Tres Acequias (Junín) withdrew due finantial reasons.
 
 
 
Round 1	
[Jul 12]		
Andes Talleres		2-1	Huracán LH
[Jul 13]
Luján Sport Club	0-0	Atlético San Martín
Atlético Palmira	2-2	Godoy Cruz A.T.
Gutiérrez Sport Club	1-2	Independiente Rivadavia
Atlético Argentino	0-0	Deportivo Guaymallén
Gimnasia y Esgrima	4-0	Centro Deportivo Rivadavia
Tres Acequias		0-2	Tiro Club Tunuyán			[annulled]
 
Round 2				
[Jul 20]
Tres Acequias		1-6	Luján Sport Club			[annulled]
Tiro Club Tunuyán	1-1	Gimnasia y Esgrima
Centro Dep.Rivadavia	1-1	Andes Talleres
Huracán LH		2-1	Atlético Argentino
Deportivo Guaymallén	1-1	Gutiérrez Sport Club
Independiente Rivadavia	1-0	Atlético Palmira
[Jul 23]
Godoy Cruz A.T.		0-1	Atlético San Martín
 
Round 3				
[Jul 25]
Gimnasia y Esgrima	5-0	Tres Acequias				[annulled]
[Jul 26]
Andes Talleres		1-1	Tiro Club Tunuyán
[Jul 27]
Luján Sport Club	2-4	Godoy Cruz A.T.
Atlético San Martín	1-0	Independiente Rivadavia
Atlético Palmira	1-1	Deportivo Guaymallén
Gutiérrez Sport Club	0-4	Huracán LH
Atlético Argentino	0-0	Centro Deportivo Rivadavia
 
Round 4				
[Aug 2]
Gimnasia y Esgrima	1-0	Luján Sport Club
[Aug 3]
Tres Acequias		0-0	Andes Talleres				[annulled]
Tiro Club Tunuyán	0-2	Atlético Argentino
Centro Dep.Rivadavia	0-0	Gutiérrez Sport Club
Huracán LH		4-2	Atlético Palmira
Deportivo Guaymallén	1-1	Atlético San Martín
Independiente Rivadavia	2-1	Godoy Cruz A.T.
 
Round 5				
[Aug 9]
Andes Talleres		0-2	Gimnasia y Esgrima
[Aug 10]
Luján Sport Club	1-0	Independiente Rivadavia
Godoy Cruz A.T.		1-1	Deportivo Guaymallén
Atlético San Martín	1-1	Huracán LH
Atlético Palmira	1-2	Centro Deportivo Rivadavia
Gutiérrez Sport Club	0-0	Tiro Club Tunuyán
Atlético Argentino	2-1	Tres Acequias				[annulled]
 
Round 6				
[Aug 16]
Gimnasia y Esgrima	3-1	Atlético Argentino
Tiro Club Tunuyán	2-0	Atlético Palmira
[Aug 17]
Andes Talleres		0-0	Luján Sport Club
Tres Acequias		0-2	Gutiérrez Sport Club			[annulled]
Centro Dep.Rivadavia	0-1	Atlético San Martín
Huracán LH		2-3	Godoy Cruz A.T.
Deportivo Guaymallén	1-2	Independiente Rivadavia
 
Round 7				
[Aug 23]
Independiente Rivadavia	2-2	Huracán LH
[Aug 24]
Luján Sport Club	1-1	Deportivo Guaymallén
Godoy Cruz A.T.		0-0	Centro Deportivo Rivadavia
Atlético San Martín	2-2	Tiro Club Tunuyán
Gutiérrez Sport Club	0-5	Gimnasia y Esgrima
Atlético Argentino	0-2	Andes Talleres
Atlético Palmira	bye
 
Round 8				
[Aug 30]
Huracán LH		2-0	Deportivo Guaymallén
[Aug 31]
Atlético Argentino	2-1	Luján Sport Club
Andes Talleres		1-1	Gutiérrez Sport Club
Gimnasia y Esgrima	2-0	Atlético Palmira
Tiro Club Tunuyán	4-2	Godoy Cruz A.T.
Centro Dep.Rivadavia	0-1	Independiente Rivadavia
Atlético San Martín     bye
 
Round 9				
[Sep 6]
Independiente Rivadavia	1-1	Tiro Club Tunuyán
[Sep 7]
Luján Sport Club	2-2	Huracán LH
Deportivo Guaymallén	4-0	Centro Deportivo Rivadavia
Atlético San Martín	0-0	Gimnasia y Esgrima
Atlético Palmira	0-0	Andes Talleres
Gutiérrez Sport Club	1-0	Atlético Argentino
Godoy Cruz A.T.		bye
 
Round 10				
[Sep 13]
Gimnasia y Esgrima	2-2	Godoy Cruz A.T.
[Sep 14]
Gutiérrez Sport Club	1-3	Luján Sport Club
Atlético Argentino	3-0	Atlético Palmira
Andes Talleres		1-3	Atlético San Martín
Tiro Club Tunuyán	1-2	Deportivo Guaymallén
Centro Dep.Rivadavia	2-2	Huracán LH
Independiente Rivadavia bye
 
Round 11				
[Sep 20]
Independiente Rivadavia	0-0	Gimnasia y Esgrima
[Sep 21]
Luján Sport Club	0-0	Centro Deportivo Rivadavia
Huracán LH		3-1	Tiro Club Tunuyán
Godoy Cruz A.T.		1-0	Andes Talleres
Atlético San Martín	0-1	Atlético Argentino
Atlético Palmira	1-0	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Guaymallén	bye
 
Round 12				
[Sep 28]
Atlético Palmira	3-2	Luján Sport Club
Gutiérrez Sport Club	2-0	Atlético San Martín
Atlético Argentino	0-1	Godoy Cruz A.T.
Andes Talleres		1-1	Independiente Rivadavia
Gimnasia y Esgrima	6-2	Deportivo Guaymallén
Tiro Club Tunuyán	2-1	Centro Deportivo Rivadavia
Huracán LH		bye
 
Round 13				
[Oct 5]
Luján Sport Club	1-1	Tiro Club Tunuyán
Huracán LH		0-3	Gimnasia y Esgrima
Deportivo Guaymallén	2-0	Andes Talleres
Independiente Rivadavia	3-0	Atlético Argentino
Godoy Cruz A.T.		0-0	Gutiérrez Sport Club
Atlético San Martín	3-0	Atlético Palmira
Centro Dep.Rivadavia	bye
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Gimnasia y Esgrima		     12   8   4   0  29   6  20  [Champion] [to Regional 1987]
----------------------------------------------------------------
 2. Independiente Rivadavia	     12   6   4   2  15   9  16  [to Classification Tournament Regional 1987]
 3. Atlético San Martín		     12   5   5   2  13   8  15  [to Classification Tournament Regional 1987]
----------------------------------------------------------------
 4. Huracán Las Heras		     12   5   4   3  25  19  14  [to Classification Tournament Regional 1987]
 5. Godoy Cruz Antonio Tomba	     12   4   5   3  17  16  13  [to Classification Tournament Regional 1987]
 6. Deportivo Guaymallén	     12   3   6   3  16  16  12  [to Classification Tournament Regional 1987]
 7. Tiro Club Tunuyán		     12   3   6   3  16  16  12  [to Classification Tournament Regional 1987]
----------------------------------------------------------------
 8. Luján Sport Club		     12   2   6   4  13  15  10
 9. Atlético Argentino		     12   4   2   6  10  13  10
10. Andes Talleres		     12   2   6   4   9  13  10
11. Gutiérrez Sport Club	     12   2   5   5   7  17   9
12. Centro Deportivo Rivadavia	     12   1   6   5   6  16   8
13. Atlético Palmira		     12   2   3   7  10  22   7
 
 
.Note: Tres Acequias (Junín) withdrew due finantial reasons.
 
 
 
Classification Tournament regional 1987
 
First leg
[Oct 12]
Independiente Rivadavia	0-0	Atlético San Martín		[at Malvinas Argentinas]
 
 
Second leg
[Oct 19]
Atlético San Martín	2-0	Independiente Rivadavia		[at Malvinas Argentinas]
 
 
.Note: Atlético San Martín qualified to Regional 1987.
 
 
Semifinals
[Oct 12]
Huracán LH	     [6]1-1[7]	Tiro Club Tunuyán		[at Andes Talleres]
Godoy Cruz A.T.		2-1	Deportivo Guaymallén		[at Malvinas Argentinas]
 
 
Final
[Oct 19]
Godoy Cruz A.T.		3-2	Tiro Club Tunuyán		[at Malvinas Argentinas]
 
 
Final
[Oct 26]
Independiente Rivadavia	2-1	Godoy Cruz A.T.			[at Malvinas Argentinas]
 
 
.Note: Independiente Rivadavia qualified to Regional 1987. 
 
 
 
 
Top Scorers
 
 1. Galdame 	Tiro Club Tunuyán	8
 2. Castellano	Gimnasia y Esgrima	7
 3. Herrera	San Martín		7
 4. Marcucci	Godoy Cruz AT		6
 5. Moyano	Huracán LH		6
 6. Ramos	Huracán LH		6
 
 
 
 
 
Relegation Table:
    
    Teams              		   1984 1985 1986  Pts. MP. Average
---------------------------------------------------------------------
 1. Gimnasia y Esgrima		    31   24   34    89  67   1,328
 2. Atlético San Martín		    28   29   28    85  67   1,269
 3. Independiente Rivadavia	    18   25   31    74  67   1,104
 4. Atlético Argentino		    29   20   23    72  67   1,075
 5. Centro Deportivo Rivadavia	    21   30   19    70  67   1,045
 6. Huracán Las Heras		    32   10   28    70  67   1,045
 7. Tiro Club Tunuyán		    --   --   12    12  12   1,000
 8. Godoy Cruz Antonio Tomba	    19   26   18    63  67   0,940
 9. Luján Sport Club		    --   --   21    21  23   0,913
10. Atlético Palmira		    20   18   14    52  67   0,776
11. Deportivo Guaymallén	    14   17   20    51  67   0,761
12. Gutiérrez Sport Club	    --   --    9     9  12   0,750
---------------------------------------------------------------------
13. Andes Talleres		    16   15   16    47  67   0,701   [Relegated; worst average]
 
 
 
 
 
 
PRIMERA B 1986
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Jorge Newbery		     10   7   3   0  20   7  17  [Promoted to first division]
----------------------------------------------------------------
 2. Rodeo del Medio		     10   7   2   1  20   7  16
 3. Chacras de Coria		     10   7   1   2  22   8  15
 4. Municipal de Godoy Cruz	     10   6   2   2  14  10  14
 5. Cicles Club Lavalle		     10   5   2   3  12   8  12
 6. Boca Juniors		     10   3   4   3  11   7  10
 7. Leonardo Murialdo		     10   4   1   5  14  10   9
 8. Villa del Parque		     10   2   3   5   9  15   7
 9. El Chical			     10   3   0   7  12  24   6
10. Platense			     10   1   0   9  10  30   2
11. Luzuriaga			     10   1   0   9   9  26   2
 
 
 
 

list of champions

1985

1987


About this document

Source:  Newspaper:  Los Andes.

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo  Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 31 Aug 2012

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2012
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.