Argentina - Mendoza 1992

 

 

Torneo Transitorio 

 

Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Atlético San Martín		     20  12   5   3  38  26  29  [Champion][Qualified to Torneo del Interior 1992/93]
----------------------------------------------------------------
 2. Independiente Rivadavia	     20   8   9   3  31  21  25  [Qualified to Playoff Classification to Torneo del Interior 1992/93]
----------------------------------------------------------------
 3. Luján Sport Club		     20   8   8   4  27  19  24  [Relegated; worst average]
 4. Gutiérrez Sport Club	     20   8   5   7  34  25  21
 5. Godoy Cruz Antonio Tomba	     20   5  11   4  29  23  21
 6. Deportivo Guaymallén	     20   9   3   8  32  29  21  
 7. Atlético Argentino		     20   6   7   7  24  24  19
 8. Centro Deportivo Rivadavia	     20   6   6   8  30  36  18
 9. Huracán Las Heras		     20   6   5   9  26  29  17
10. Gimnasia y Esgrima		     20   3  10   7  22  30  16
11. Deportivo Maipú		     20   2   5  13   7  38   9
 
 
 
 
Round 1	
[Feb 29]
Independiente Rivadavia	2-0	Atlético Argentino
[Mar 1]
Deportivo Guaymallén	2-2	Gimnasia y Esgrima
C.D.Rivadavia		2-0	Huracán LH
[Mar 4]		
Luján Sport Club	0-1	Atlético San Martín
Gutiérrez Sport Club	2-2	Godoy Cruz A.T.
Deportivo Maipú		bye			
 
 
Round 2				
[Mar 7]
Godoy Cruz A.T.		1-1	Independiente Rivadavia
[Mar 8]
Atlético Argentino	2-2	Luján Sport Club
Atlético San Martín	4-4	C.D.Rivadavia
[Mar 11]
Huracán LH		1-1	Deportivo Guaymallén
Gimnasia y Esgrima	3-0	Deportivo Maipú
Gutiérrez Sport Club	bye			
 
 
Round 3				
[Mar 14]
Independiente Rivadavia	1-0	Gutiérrez Sport Club
[Mar 15]
Deportivo Guaymallén	3-2	Atlético San Martín
C.D.Rivadavia		0-0	Atlético Argentino
[Mar 18]
Deportivo Maipú		1-0	Huracán LH
Luján Sport Club	1-1	Godoy Cruz A.T.
Gimnasia y Esgrima	bye			
 
 
Round 4				
[Mar 21]
Atlético Argentino	0-2	Deportivo Guaymallén
[Mar 22]
Gutiérrez Sport Club	1-0	Luján Sport Club
Godoy Cruz A.T.		2-0	C.D.Rivadavia
Atlético San Martín	2-0	Deportivo Maipú
[Mar 25]
Huracán LH		2-2	Gimnasia y Esgrima
Independiente Rivadavia	bye			
 
 
Round 5				
[Mar 28]
Deportivo Maipú		0-2	Atlético Argentino
[Mar 29]
Deportivo Guaymallén	5-2	Godoy Cruz A.T.
C.D.Rivadavia		3-2	Gutiérrez Sport Club
Luján Sport Club	2-0	Independiente Rivadavia
[Apr 1]
Gimnasia y Esgrima	3-3	Atlético San Martín
Huracán LH		bye			
 
 
Round 6				
[Apr 4]
Independiente Rivadavia	2-1	C.D.Rivadavia
[Apr 5]
Gutiérrez Sport Club	3-1	Deportivo Guaymallén
Godoy Cruz A.T.		0-1	Deportivo Maipú
[Apr 8]
Atlético Argentino	0-1	Gimnasia y Esgrima
Atlético San Martín	0-1	Huracán LH
Luján Sport Club	bye			
 
 
Round 7				
[Apr 12]
Huracán LH		1-2	Atlético Argentino
Gimnasia y Esgrima	0-2	Godoy Cruz A.T.
Deportivo Maipú		0-1	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Guaymallén	2-2	Independiente Rivadavia
C.D.Rivadavia		1-3	Luján Sport Club
Atlético San Martín	bye			
 
 
Round 8				
[Apr 18]
Atlético Argentino	0-2	Atlético San Martín
[Apr 19]
Luján Sport Club	2-0	Deportivo Guaymallén
Independiente Rivadavia	1-0	Deportivo Maipú
Gutiérrez Sport Club	1-1	Gimnasia y Esgrima
Godoy Cruz A.T.		1-2	Huracán LH
C.D.Rivadavia		bye			
 
 
Round 9				
[Apr 26]
Atlético San Martín	2-1	Godoy Cruz A.T.
Huracán LH		0-2	Gutiérrez Sport Club
Gimnasia y Esgrima	2-2	Independiente Rivadavia
Deportivo Maipú		0-0	Luján Sport Club
Deportivo Guaymallén	3-1	C.D.Rivadavia
Atlético Argentino	bye			
 
 
Round 10				
[May 2]
Independiente Rivadavia	0-1	Huracán LH
Godoy Cruz A.T.		1-1	Atlético Argentino
[May 3]
C.D.Rivadavia		2-0	Deportivo Maipú
Luján Sport Club	1-0	Gimnasia y Esgrima
Gutiérrez Sport Club	0-0	Atlético San Martín
Deportivo Guaymallén	bye			
 
 
Round 11				
[May 9]
Huracán LH		1-1	Luján Sport Club
[May 10]
Atlético Argentino	1-0	Gutiérrez Sport Club
Atlético San Martín	1-0	Independiente Rivadavia			[Suspended in '76; not continued]
Gimnasia y Esgrima	0-0	C.D.Rivadavia
Deportivo Maipú		1-2	Deportivo Guaymallén
Godoy Cruz A.T.		bye			
 
 
Round 12				
[May 16]
Gimnasia y Esgrima	1-0	Deportivo Guaymallén
[May 17]
Huracán LH		3-1	C.D.Rivadavia
Atlético San Martín	3-1	Luján Sport Club
Atlético Argentino	1-1	Independiente Rivadavia
Godoy Cruz A.T.		1-1	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Maipú		bye			
 
 
Round 13				
[May 23]
Independiente Rivadavia	0-0	Godoy Cruz A.T.
Luján Sport Club	1-0	Atlético Argentino
C.D.Rivadavia		3-4	Atlético San Martín
Deportivo Guaymallén	1-0	Huracán LH
Deportivo Maipú		1-1	Gimnasia y Esgrima
Gutiérrez Sport Club	bye			
 
 
Round 14				
[May 25]
Huracán LH		5-0	Deportivo Maipú
Atlético San Martín	2-1	Deportivo Guaymallén
Atlético Argentino	4-1	C.D.Rivadavia
Godoy Cruz A.T.		2-2	Luján Sport Club
Gutiérrez Sport Club	3-3	Independiente Rivadavia
Gimnasia y Esgrima	bye			
 
 
Round 15				
[May 30]
Gimnasia y Esgrima	1-2	Huracán LH
[May 31]
Luján Sport Club	1-4	Gutiérrez Sport Club
C.D.Rivadavia		0-0	Godoy Cruz A.T.
Deportivo Guaymallén	2-0	Atlético Argentino
Deportivo Maipú		1-3	Atlético San Martín
Independiente Rivadavia	bye			
 
 
Round 16				
[Jun 6]
Atlético San Martín	1-0	Gimnasia y Esgrima
Atlético Argentino	3-0	Deportivo Maipú
Godoy Cruz A.T.		3-0	Deportivo Guaymallén
Gutiérrez Sport Club	1-2	C.D.Rivadavia
Independiente Rivadavia	1-1	Luján Sport Club
Huracán LH		bye			
 
 
Round 17				
[Jun 8]
C.D.Rivadavia		2-2	Independiente Rivadavia
Deportivo Guaymallén	2-0	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Maipú		0-4	Godoy Cruz A.T.
Gimnasia y Esgrima	1-1	Atlético Argentino
Huracán LH		1-1	Atlético San Martín
Luján Sport Club	bye			
 
 
Round 18				
[Jun 13]
Independiente Rivadavia	1-0	Deportivo Guaymallén
[Jun 14]
Atlético Argentino	2-2	Huracán LH
Godoy Cruz A.T.		1-1	Gimnasia y Esgrima
Gutiérrez Sport Club	6-2	Deportivo Maipú
Luján Sport Club	3-0	C.D.Rivadavia
Atlético San Martín	bye			
 
 
Round 19				
[Jun 21]
Deportivo Guaymallén	1-2	Luján Sport Club
Deportivo Maipú		0-0	Independiente Rivadavia
Gimnasia y Esgrima	0-2	Gutiérrez Sport Club
Huracán LH		1-2	Godoy Cruz A.T.
Atlético San Martín	2-1	Atlético Argentino
C.D.Rivadavia		bye			
 
 
Round 20				
[Jun 27]
Independiente Rivadavia	5-0	Gimnasia y Esgrima
[Jun 28]
Godoy Cruz A.T.		2-2	Atlético San Martín
Gutiérrez Sport Club	2-0	Huracán LH
Luján Sport Club	0-0	Deportivo Maipú
C.D.Rivadavia		4-1	Deportivo Guaymallén
Atlético Argentino	bye			
 
 
Round 21				
[Jul 4]
Atlético Argentino	1-1	Godoy Cruz A.T.
[Jul 5]
Deportivo Maipú		0-0	C.D.Rivadavia
Gimnasia y Esgrima	1-1	Luján Sport Club
Huracán LH		3-4	Independiente Rivadavia
Atlético San Martín	2-1	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Guaymallén	bye			
 
 
Round 22				
[Jul 9]
Gutiérrez Sport Club	2-3	Atlético Argentino
Independiente Rivadavia	3-1	Atlético San Martín
Luján Sport Club	3-0	Huracán LH
C.D.Rivadavia		3-2	Gimnasia y Esgrima
Deportivo Guaymallén	3-0	Deportivo Maipú
Godoy Cruz A.T.		bye	
 
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Atlético San Martín		     20  12   5   3  38  26  29  [Champion][Qualified to Torneo del Interior 1992/93]
----------------------------------------------------------------
 2. Independiente Rivadavia	     20   8   9   3  31  21  25  [Qualified to Playoff Classification to Torneo del Interior 1992/93]
----------------------------------------------------------------
 3. Luján Sport Club		     20   8   8   4  27  19  24  [Relegated; worst average]
 4. Gutiérrez Sport Club	     20   8   5   7  34  25  21
 5. Godoy Cruz Antonio Tomba	     20   5  11   4  29  23  21
 6. Deportivo Guaymallén	     20   9   3   8  32  29  21  
 7. Atlético Argentino		     20   6   7   7  24  24  19
 8. Centro Deportivo Rivadavia	     20   6   6   8  30  36  18
 9. Huracán Las Heras		     20   6   5   9  26  29  17
10. Gimnasia y Esgrima		     20   3  10   7  22  30  16
11. Deportivo Maipú		     20   2   5  13   7  38   9
 
 
 

 

 

Best team in Torneo del Interior 1991/92

 

Huracán LH	       wp-lp	Gimnasia y Esgrima		[Gimnasia y Esgrima withdrew]
 
.Note: Huracán Las Heras qualified to Playoff Classification to Torneo del Interior 1992/93.

 

 

 

 

Classification Playoff

 

[Jul 12]
Independiente Rivadavia	3-0	Huracan Las Heras		[at Godoy Cruz A.T.] [Suspended in 55'; not continued]	
 
 
.Note: Independiente Rivadavia qualified to Torneo del Interior 1992/93.
 
 
 
Top scorers:
 
 1. Nuñez	(Godoy Cruz AT)			11
 2. Naves	(Independiente Rivadavia)	10
 3. González 	(C.D.Rivadavia)			10
 
 
 
 
Relegation Table:
    
    Teams              		   1990 1991 1992  Pts. MP. Average
--------------------------------------------------------------------
 1. Independiente Rivadavia	    42   41   25   108  89   1,213
 2. Centro Deportivo Rivadavia	    --   43   18    61  53   1,150
 3. Gimnasia y Esgrima		    43   40   16    99  89   1,112
 4. Godoy Cruz Antonio Tomba	    43   34   21    98  89   1,101
 5. Huracán Las Heras		    42   39   17    98  89   1,101
 6. Deportivo Guaymallén	    44   32   21    97  89   1,090
 7. Atlético Argentino		    37   37   19    93  89   1,044
 8. Atlético San Martín		    35   32   29    96  89   1,079
 9. Gutiérrez Sport Club	    --   --   21    20  20   1,000
--------------------------------------------------------------------
10. Luján Sport Club		    28   30   24    82  89   0,921  [Relegated]
--------------------------------------------------------------------
11. Deportivo Maipú		    36   31    9    76  89   0,854  [*]
 
 
[*] In 1991/92 Deportivo Maipú was relegated from Nacional B to First Division Liga Mendocina, therefore Luján Sport Club took this place.
 
 
 
 
 
PRIMERA B 1992
 
 
 

Torneo Transitorio 

 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Andes Talleres		     16  14   2   0  37   7  30  [Promoted to First Division]
----------------------------------------------------------------
 2. Leonardo Murialdo		     16  11   4   1  36  11  26
 3. Atlético Palmira		     16   6   6   4  22  18  18
 4. Club Santa Unión		     16   6   5   5  22  23  17
 5. Cicles Club Lavalle		     16   5   4   7  21  29  14
 6. Deportivo Algarrobal	     16   5   2   9  22  35  12
 7. Fray Luis Beltrán		     16   4   2  10  19  25  10
 8. Chacras de Coria		     16   2   5   9  18  30   9
----------------------------------------------------------------
 9. Boca Juniors		     16   1   6   9  15  34   8  [Relegated]
 
 
 
 
Round 1
Fray Luis Beltrán	0-1	Andes Talleres
Cicles Club Lavalle	0-2	Deportivo Algarrobal
Chacras de Coria	0-1	Atlético Palmira
Leonardo Murialdo	2-0	Santa Unión
Boca Juniors		bye
 
 
Round 2
Santa Unión		3-2	Chacras de Coria
Atlético Palmira	2-2	Cicles Club Lavalle
Deportivo Algarrobal	1-2	Fray Luis Beltrán
Andes Talleres		2-0	Boca Juniors
Leonardo Murialdo	bye
 
 
Round 3
Boca Juniors		1-1	Deportivo Algarrobal
Fray Luis Beltrán	1-2	Atlético Palmira
Cicles Club Lavalle	4-1	Santa Unión
Chacras de Coria	0-2	Leonardo Murialdo 
Andes Talleres		bye
 
 
Round 4
Leonardo Murialdo	3-1	Cicles Club Lavalle
Santa Unión		1-0	Fray Luis Beltrán
Atlético Palmira	3-2	Boca Juniors
Deportivo Algarrobal	1-2	Andes Talleres
Chacras de Coria	bye
 
 
Round 5
Andes Talleres		2-0	Atlético Palmira
Boca Juniors		2-2	Santa Unión
Fray Luis Beltrán	1-2	Leonardo Murialdo
Cicles Club Lavalle	1-1	Chacras de Coria
Deportivo Algarrobal	bye
 
 
Round 6
Chacras de Coria	3-1	Fray Luis Beltrán
Leonardo Murialdo	4-0	Boca Juniors
Santa Unión		1-2	Andes Talleres
Atlético Palmira	0-1	Deportivo Algarrobal
Cicles Club Lavalle	bye
 
 
Round 7
Deportivo Algarrobal	0-4	Santa Unión
Andes Talleres		1-1	Leonardo Murialdo
Boca Juniors		0-0	Chacras de Coria
Fray Luis Beltrán	1-2	Cicles Club Lavalle
Atlético Palmira	bye
 
 
Round 8
Cicles Club Lavalle	2-1	Boca Juniors
Chacras de Coria	1-4	Andes Talleres
Leonardo Murialdo	5-0	Deportivo Algarrobal
Santa Unión		1-2	Atlético Palmira
Fray Luis Beltrán	bye
 
 
Round 9
Atlético Palmira	1-1	Leonardo Murialdo
Andes Talleres		5-1	Cicles Club Lavalle
Deportivo Algarrobal	5-2	Chacras de Coria
Boca Juniors		2-2	Fray Luis Beltrán
Santa Unión		bye
 
 
Round 10
Santa Unión		1-1	Leonardo Murialdo
Andes Talleres		1-0	Fray Luis Beltrán
Deportivo Algarrobal	0-1	Cicles Club Lavalle
Atlético Palmira	2-0	Chacras de Coria
Boca Juniors		bye
 
 
Round 11
Chacras de Coria	0-1	Santa Unión
Cicles Club Lavalle	2-1	Atlético Palmira
Fray Luis Beltrán	2-1	Deportivo Algarrobal
Boca Juniors		0-5	Andes Talleres
Leonardo Murialdo	bye
 
 
Round 12
Deportivo Algarrobal	2-1	Boca Juniors
Atlético Palmira	3-0	Fray Luis Beltrán
Santa Unión		1-1	Cicles Club Lavalle
Leonardo Murialdo	2-1	Chacras de Coria
Andes Talleres		bye
 
 
Round 13
Cicles Club Lavalle	0-2	Leonardo Murialdo
Fray Luis Beltrán	1-1	Santa Unión
Boca Juniors		2-2	Atlético Palmira
Andes Talleres		4-0	Deportivo Algarrobal
Chacras de Coria	bye
 
Round 14
Atlético Palmira	0-0	Andes Talleres
Santa Unión		2-1	Boca Juniors
Leonardo Murialdo	2-1	Fray Luis Beltrán
Chacras de Coria	2-2	Cicles Club Lavalle
Deportivo Algarrobal	bye
 
 
Round 15
Fray Luis Beltrán	2-3	Chacras de Coria
Boca Juniors		0-3	Leonardo Murialdo
Andes Talleres		3-0	Santa Unión
Deportivo Algarrobal	3-2	Atlético Palmira
Cicles Club Lavalle	bye
 
 
Round 16
Santa Unión		3-2	Deportivo Algarrobal
Leonardo Murialdo	0-1	Andes Talleres
Chacras de Coria	2-2	Boca Juniors
Cicles Club Lavalle	0-3	Fray Luis Beltrán
Atlético Palmira	bye
 
 
Round 17
Andes Talleres		1-0	Chacras de Coria
Boca Juniors		1-0	Cicles Club Lavalle
Deportivo Algarrobal	2-5	Leonardo Murialdo
Atlético Palmira	0-0	Santa Unión
Fray Luis Beltrán	bye
 
 
Round 18
Leonardo Murialdo	1-1	Atlético Palmira
Cicles Club Lavalle	2-3	Andes Talleres
Chacras de Coria	1-1	Deportivo Algarrobal
Fray Luis Beltrán	2-0	Boca Juniors
Santa Unión		bye
 
 
 
 
 

Torneo Transitorio 

 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Andes Talleres		     16  14   2   0  37   7  30  [Promoted to First Division]
----------------------------------------------------------------
 2. Leonardo Murialdo		     16  11   4   1  36  11  26
 3. Atlético Palmira		     16   6   6   4  22  18  18
 4. Club Santa Unión		     16   6   5   5  22  23  17
 5. Cicles Club Lavalle		     16   5   4   7  21  29  14
 6. Deportivo Algarrobal	     16   5   2   9  22  35  12
 7. Fray Luis Beltrán		     16   4   2  10  19  25  10
 8. Chacras de Coria		     16   2   5   9  18  30   9
----------------------------------------------------------------
 9. Boca Juniors		     16   1   6   9  15  34   8  [Relegated]
 

list of champions

1991

1992/93


About this document

Source:  Newspaper:  Los Andes.

Many thanks to Oscar Chino Zavala and Federico Berná who provided the Second Division results.

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo  Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 3 Nov 2016

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2012/16
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.