Argentina - Mendoza 1992/93

 

 

 

 

 

 
 
 

 

 

 

Torneo Apertura 92 

 

Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Independiente Rivadavia	     20  12   6   2  36  16  30  [Champion]
----------------------------------------------------------------
 2. Huracán Las Heras		     20  12   4   4  32  18  28  [Qualified to Liguilla]
 3. Gimnasia y Esgrima               20   8   8   4  27  17  24  [Qualified to Liguilla]
----------------------------------------------------------------
 4. Atlético San Martín 	     20  10   3   7  32  18  23
 5. Godoy Cruz Antonio Tomba         20   7   7   6  27  22  21
 6. Andes Talleres                   20   7   6   7  22  28  20
 7. Gutiérrez Sport Club             20   6   6   8  29  31  18
 8. Atlético Argentino               20   4  10   6  24  28  18
 9. Centro Deportivo Rivadavia       20   4  10   6  16  26  18
10. Deportivo Guaymallén             20   3   7  10  21  26  13  [Relegated; worst average]
11. Deportivo Maipú                  20   1   5  14  11  47   7  [Relegated; worst average]
 
 
 
 
Round 1	
[Aug 1]
Godoy Cruz A.T.		1-0	Huracán LH
[Aug 2]		
Gimnasia y Esgrima	2-0	Deportivo Maipú
Deportivo Guaymallén	1-1	Atlético San Martín
C.D.Rivadavia		0-0	Atlético Argentino
Gutiérrez Sport Club	1-0	Independiente Rivadavia
Andes Talleres		bye			
 
 
Round 2				
[Aug 9]
Huracán LH		2-2	Gutiérrez Sport Club
Independiente Rivadavia	1-1	C.D.Rivadavia
Atlético Argentino	2-1	Deportivo Guaymallén
Atlético San Martín	0-0	Gimnasia y Esgrima
Deportivo Maipú		1-1	Andes Talleres
Godoy Cruz A.T.		bye			
 
 
Round 3				
[Aug 15]
Gimnasia y Esgrima	2-2	Atlético Argentino
[Aug 16]
Andes Talleres		1-0	Atlético San Martín
Deportivo Guaymallén	1-2	Independiente Rivadavia
C.D.Rivadavia		0-0	Huracán LH
Gutiérrez Sport Club	1-2	Godoy Cruz A.T.
Deportivo Maipú		bye			
 
 
Round 4				
[Aug 22]
Independiente Rivadavia	1-1	Gimnasia y Esgrima
[Aug 23]
Godoy Cruz A.T.		0-0	C.D.Rivadavia
Huracán LH		1-0	Deportivo Guaymallén
Atlético Argentino	1-1	Andes Talleres
Atlético San Martín	2-0	Deportivo Maipú
Gutiérrez Sport Club	bye			
 
 
Round 5				
[Aug 29]
Gimnasia y Esgrima	1-2	Huracán LH
[Aug 30]
Deportivo Maipú		0-0	Atlético Argentino
Andes Talleres		1-1	Independiente Rivadavia
Deportivo Guaymallén	1-0	Godoy Cruz A.T.
C.D.Rivadavia		0-0	Gutiérrez Sport Club
Atlético San Martín	bye			
 
 
Round 6				
[Sep 5]
Godoy Cruz A.T.		0-0	Gimnasia y Esgrima
[Sep 6]
Gutiérrez Sport Club	3-2	Deportivo Guaymallén
Huracán LH		2-0	Andes Talleres
Independiente Rivadavia	2-1	Deportivo Maipú
Atlético Argentino	1-0	Atlético San Martín
C.D.Rivadavia		bye			
 
 
Round 7				
[Sep 13]
Atlético San Martín	1-3	Independiente Rivadavia
Deportivo Maipú		0-2	Huracán LH
Andes Talleres		2-1	Godoy Cruz A.T.
Gimnasia y Esgrima	3-2	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Guaymallén	0-1	C.D.Rivadavia
Atlético Argentino	bye			
 
 
Round 8				
[Sep 19]
Independiente Rivadavia	3-1	Atlético Argentino
[Sep 20]
C.D.Rivadavia		1-1	Gimnasia y Esgrima
Gutiérrez Sport Club	1-1	Andes Talleres
Godoy Cruz A.T.		3-0	Deportivo Maipú
Huracán LH		1-0	Atlético San Martín
Deportivo Guaymallén	bye			
 
 
Round 9				
[Sep 26]
Atlético Argentino	0-0	Huracán LH
[Sep 27]
Atlético San Martín	3-0	Godoy Cruz A.T.
Deportivo Maipú		3-1	Gutiérrez Sport Club
Andes Talleres		0-3	C.D.Rivadavia
Gimnasia y Esgrima	3-0	Deportivo Guaymallén
Independiente Rivadavia	bye			
 
 
Round 10				
[Oct 3]
Huracán LH		1-3	Independiente Rivadavia
[Oct 4]
Deportivo Guaymallén	3-4	Andes Talleres
C.D.Rivadavia		3-2	Deportivo Maipú
Gutiérrez Sport Club	3-1	Atlético San Martín
Godoy Cruz A.T.		2-0	Atlético Argentino
Gimnasia y Esgrima	bye			
 
 
Round 11				
[Oct 10]
Independiente Rivadavia	4-2	Godoy Cruz A.T.
Atlético Argentino	3-1	Gutiérrez Sport Club
Atlético San Martín	2-0	C.D.Rivadavia
Deportivo Maipú		0-0	Deportivo Guaymallén
Andes Talleres		0-1	Gimnasia y Esgrima
Huracán LH		bye			
 
 
Round 12				
[Oct 12]
Deportivo Maipú		1-2	Gimnasia y Esgrima			[Suspended in 77'; not continued]
Atlético San Martín	3-1	Deportivo Guaymallén
Atlético Argentino	5-1	C.D.Rivadavia
Independiente Rivadavia	1-0	Gutiérrez Sport Club
Huracán LH		2-0	Godoy Cruz A.T.
Andes Talleres		bye			
 
 
Round 13				
[Oct 17]
Gimnasia y Esgrima	2-0	Atlético San Martín
[Oct 18]
Gutiérrez Sport Club	0-2	Huracán LH
C.D.Rivadavia		0-4	Independiente Rivadavia
Deportivo Guaymallén	2-2	Atlético Argentino
Andes Talleres		2-1	Deportivo Maipú
Godoy Cruz A.T.		bye			
 
 
Round 14				
[Oct 25]
Atlético San Martín	3-0	Andes Talleres
Independiente Rivadavia	0-0	Deportivo Guaymallén
Huracán LH		2-2	C.D.Rivadavia
Godoy Cruz A.T.		2-1	Gutiérrez Sport Club
[Oct 29]
Atlético Argentino	0-0	Gimnasia y Esgrima
Deportivo Maipú		bye			
 
 
Round 15				
[Nov 1]
C.D.Rivadavia		1-0	Godoy Cruz A.T.
Deportivo Guaymallén	0-1	Huracán LH
Gimnasia y Esgrima	1-0	Independiente Rivadavia
Andes Talleres		2-1	Atlético Argentino
Deportivo Maipú		0-2	Atlético San Martín
Gutiérrez Sport Club	bye			
 
 
Round 16				
[Nov 7]
Huracán LH		3-2	Gimnasia y Esgrima
[Nov 8]
Atlético Argentino	1-1	Deportivo Maipú
Independiente Rivadavia	2-1	Andes Talleres
Godoy Cruz A.T.		1-1	Deportivo Guaymallén
Gutiérrez Sport Club	1-0	C.D.Rivadavia
Atlético San Martín	bye			
 
 
Round 17				
[Nov 13]
Deportivo Maipú		0-4	Independiente Rivadavia
[Nov 14]
Andes Talleres		2-3	Huracán LH
[Nov 15]
Deportivo Guaymallén	0-0	Gutiérrez Sport Club
Gimnasia y Esgrima	1-1	Godoy Cruz A.T.
Atlético San Martín	4-0	Atlético Argentino
C.D.Rivadavia		bye			
 
 
Round 18				
[Nov 18]
Independiente Rivadavia	1-0	Atlético San Martín
Huracán LH		5-1	Deportivo Maipú
Gutiérrez Sport Club	2-2	Gimnasia y Esgrima
C.D.Rivadavia		1-1	Deportivo Guaymallén
[Nov 19]
Godoy Cruz A.T.		3-1	Andes Talleres
Atlético Argentino	bye			
 
 
Round 19				
[Nov 21]
Atlético Argentino	1-1	Independiente Rivadavia
[Nov 22]
Gimnasia y Esgrima	3-0	C.D.Rivadavia
Andes Talleres		1-1	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Maipú		0-5	Godoy Cruz A.T.
Atlético San Martín	3-2	Huracán LH
Deportivo Guaymallén	bye			
 
 
Round 20				
[Nov 27]
Godoy Cruz A.T.		1-1	Atlético San Martín			[Suspended in 55'; continued Dec 10]
[Nov 29]
Huracán LH		1-0	Atlético Argentino
Gutiérrez Sport Club	4-0	Deportivo Maipú
C.D.Rivadavia		0-0	Andes Talleres
Deportivo Guaymallén	2-0	Gimnasia y Esgrima
[Dec 10]
Godoy Cruz A.T.		1-1	Atlético San Martín
Independiente Rivadavia	bye			
 
 
Round 21				
[Dec 5]
Independiente Rivadavia	1-0	Huracán LH
[Dec 6]
Andes Talleres		1-0	Deportivo Guaymallén
Deportivo Maipú		1-1	C.D.Rivadavia
Atlético San Martín	3-0	Gutiérrez Sport Club
Atlético Argentino	1-1	Godoy Cruz A.T.
Gimnasia y Esgrima	bye			
 
 
Round 22				
[Dec 12]
Godoy Cruz A.T.		2-2	Independiente Rivadavia			[at Malvinas Argentinas]
[Dec 13]
Gutiérrez Sport Club	5-3	Atlético Argentino
C.D.Rivadavia		1-3	Atlético San Martín
Deportivo Guaymallén	5-0	Deportivo Maipú
Gimnasia y Esgrima	0-1	Andes Talleres
Huracán LH		bye
 
 
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Independiente Rivadavia	     20  12   6   2  36  16  30  [Champion]
----------------------------------------------------------------
 2. Huracán Las Heras		     20  12   4   4  32  18  28  [Qualified to Liguilla]
 3. Gimnasia y Esgrima               20   8   8   4  27  17  24  [Qualified to Liguilla]
----------------------------------------------------------------
 4. Atlético San Martín 	     20  10   3   7  32  18  23
 5. Godoy Cruz Antonio Tomba         20   7   7   6  27  22  21
 6. Andes Talleres                   20   7   6   7  22  28  20
 7. Gutiérrez Sport Club             20   6   6   8  29  31  18
 8. Atlético Argentino               20   4  10   6  24  28  18
 9. Centro Deportivo Rivadavia       20   4  10   6  16  26  18
10. Deportivo Guaymallén             20   3   7  10  21  26  13  [Relegated; worst average]
11. Deportivo Maipú                  20   1   5  14  11  47   7  [Relegated; worst average]
 
 
 
 
Top scorers:
 
 1. Moyano	(Huracán LH)		9
 2. Di Marco	(San Martín)		7
    Marcucci	(Godoy Cruz AT)		7
    Paolorrossi (Indep. Rivadavia)	7
 
 
 
 
 
Relegation Table:
    
    Teams              		   1991 1992 Ap92  Pts. MP. Average
--------------------------------------------------------------------
 1. Independiente Rivadavia	    41   25   30    96  73   1,315
 2. Atlético San Martín		    32   29   23    84  73   1,151
 3. Huracán Las Heras		    39   17   28    84  73   1,151
 4. Gimnasia y Esgrima		    40   16   24    80  73   1,096
 5. Centro Deportivo Rivadavia	    43   18   18    79  73   1,082
 6. Godoy Cruz Antonio Tomba	    34   21   21    76  73   1,041
 7. Atlético Argentino		    37   19   18    74  73   1,014
 8. Andes Talleres		    --   --   20    20  20   1,000
 9. Gutiérrez Sport Club	    --   21   18    39  40   0,975
--------------------------------------------------------------------
10. Deportivo Guaymallén	    32   21   13    66  73   0,904  [Relegated]
11. Deportivo Maipú		    31    9    7    47  73   0,644  [Relegated]
 
 
 
 

Torneo Clausura 93 

 

Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Godoy Cruz Antonio Tomba	     18  10   5   3  31  18  25  [Champion]
----------------------------------------------------------------
 2. Luján Sport Club		     18  10   4   4  30  21  24  [Qualified to Liguilla]
 3. Atlético Argentino		     18  10   3   5  23  14  23  [Qualified to Liguilla]
----------------------------------------------------------------
 4. Atlético San Martín              18   6   9   3  34  21  21
 5. Centro Deportivo Rivadavia       18   7   4   7  21  24  18
 6. Huracán Las Heras                18   6   5   7  27  22  17
 7. Independiente Rivadavia          18   5   7   6  21  21  17
 8. Gimnasia y Esgrima               18   5   5   8  27  30  15
 9. Gutiérrez Sport Club             18   4   3  11  20  42  11  [Relegation playoff; worst average]
10. Andes Talleres                   18   3   3  12  16  37   9  [Relegated; worst average]
 
 
 
 
Round 1				
[Mar 7, 1993]
Gutiérrez Sport Club	2-6	Huracán LH
Godoy Cruz A.T.		3-0	Andes Talleres
Atlético Argentino	2-0	Luján Sport Club
[Mar 10]
Independiente Rivadavia	0-0	C.D.Rivadavia
Atlético San Martín	1-2	Gimnasia y Esgrima
 
 
Round 2				
[Mar 13]
Gimnasia y Esgrima	2-2	Godoy Cruz A.T.
[Mar 14]
Atlético Argentino	1-0	Gutiérrez Sport Club
C.D.Rivadavia		2-1	Huracán LH
[Mar 17]
Luján Sport Club	1-1	Atlético San Martín
Andes Talleres		2-2	Independiente Rivadavia
 
 
Round 3				
[Mar 20]
Godoy Cruz A.T.		2-3	Luján Sport Club
[Mar 21]
Gutiérrez Sport Club	3-0	C.D.Rivadavia
Huracán LH		1-2	Andes Talleres
[Mar 24]
Independiente Rivadavia	0-0	Gimnasia y Esgrima
Atlético San Martín	4-2	Atlético Argentino
 
 
Round 4				
[Mar 27]
Atlético Argentino	1-0	Godoy Cruz A.T.
[Mar 28]
Gimnasia y Esgrima	0-4	Huracán LH
Andes Talleres		2-1	C.D.Rivadavia
[Mar 31]
Atlético San Martín	4-1	Gutiérrez Sport Club
Luján Sport Club	2-1	Independiente Rivadavia
 
 
Round 5				
[Apr 3]
Huracán LH		1-1	Luján Sport Club
[Apr 4]
Gutiérrez Sport Club	2-3	Andes Talleres
C.D.Rivadavia		2-1	Gimnasia y Esgrima
[Apr 7]
Independiente Rivadavia	1-0	Atlético Argentino
[Apr 8]
Godoy Cruz A.T.		1-1	Atlético San Martín
 
 
Round 6				
[Apr 10]
Godoy Cruz A.T.		3-1	Gutiérrez Sport Club
Atlético Argentino	1-0	Huracán LH
Gimnasia y Esgrima	0-0	Andes Talleres
[Apr 11]
Atlético San Martín	4-1	Independiente Rivadavia
Luján Sport Club	2-0	C.D.Rivadavia
 
 
Round 7				
[Apr 17]
Andes Talleres		0-3	Luján Sport Club
[Apr 18]
Gutiérrez Sport Club	2-4	Gimnasia y Esgrima
C.D.Rivadavia		1-3	Atlético Argentino
Huracán LH		2-0	Atlético San Martín
Independiente Rivadavia	0-2	Godoy Cruz A.T.
 
 
Round 8				
[Apr 24]
Atlético Argentino	3-1	Andes Talleres
[Apr 25]
Independiente Rivadavia	1-1	Gutiérrez Sport Club
Godoy Cruz A.T.		1-0	Huracán LH
Atlético San Martín	3-1	C.D.Rivadavia
Luján Sport Club	1-1	Gimnasia y Esgrima
 
 
Round 9				
[Apr 30]
Gimnasia y Esgrima	2-0	Atlético Argentino
[May 2]
Gutiérrez Sport Club	3-3	Luján Sport Club
Andes Talleres		2-2	Atlético San Martín
C.D.Rivadavia		1-1	Godoy Cruz A.T.
Huracán LH		0-0	Independiente Rivadavia
 
 
Round 10				
[May 8]
Huracán LH		0-0	Gutiérrez Sport Club
Andes Talleres		0-2	Godoy Cruz A.T.
Gimnasia y Esgrima	1-1	Atlético San Martín
[May 9]
C.D.Rivadavia		0-3	Independiente Rivadavia
Luján Sport Club	1-0	Atlético Argentino
 
 
Round 11				
[May 15]
Godoy Cruz A.T.		3-2	Gimnasia y Esgrima
[May 16]
Gutiérrez Sport Club	0-2	Atlético Argentino
Atlético San Martín	4-0	Luján Sport Club
Independiente Rivadavia	2-0	Andes Talleres
Huracán LH		0-2	C.D.Rivadavia
 
 
Round 12				
[May 22]
C.D.Rivadavia		4-0	Gutiérrez Sport Club
Andes Talleres		1-2	Huracán LH
Gimnasia y Esgrima	1-2	Independiente Rivadavia
Luján Sport Club	0-0	Godoy Cruz A.T.
Atlético Argentino	0-0	Atlético San Martín
 
 
Round 13				
[May 25]
Gutiérrez Sport Club	2-0	Atlético San Martín
Godoy Cruz A.T.		2-0	Atlético Argentino
Independiente Rivadavia	2-3	Luján Sport Club
Huracán LH		4-3	Gimnasia y Esgrima
C.D.Rivadavia		1-0	Andes Talleres
 
 
Round 14				
[May 30]
Andes Talleres		0-1	Gutiérrez Sport Club
Gimnasia y Esgrima	1-2	C.D.Rivadavia
Luján Sport Club	1-2	Huracán LH
Atlético Argentino	2-1	Independiente Rivadavia
Atlético San Martín	1-1	Godoy Cruz A.T.
 
 
Round 15				
[Jun 5]
Huracán LH		0-0	Atlético Argentino
[Jun 6]
Gutiérrez Sport Club	1-3	Godoy Cruz A.T.
Independiente Rivadavia	1-1	Atlético San Martín
C.D.Rivadavia		1-0	Luján Sport Club
Andes Talleres		1-2	Gimnasia y Esgrima
 
 
Round 16				
[Jun 12]
Gimnasia y Esgrima	4-0	Gutiérrez Sport Club
Luján Sport Club	3-2	Andes Talleres
Atlético Argentino	0-0	C.D.Rivadavia
Atlético San Martín	1-1	Huracán LH
Godoy Cruz A.T.		0-2	Independiente Rivadavia
 
 
Round 17				
[Jun 14]
Gutiérrez Sport Club	1-0	Independiente Rivadavia
Huracán LH		2-3	Godoy Cruz A.T.
C.D.Rivadavia		2-2	Atlético San Martín
Andes Talleres		0-3	Atlético Argentino
Gimnasia y Esgrima	0-2	Luján Sport Club
 
 
Round 18				
[Jun 19]
Luján Sport Club	4-0	Gutiérrez Sport Club
Atlético Argentino	3-1	Gimnasia y Esgrima
Atlético San Martín	4-0	Andes Talleres
Godoy Cruz A.T.		2-1	C.D.Rivadavia
Independiente Rivadavia	2-2	Huracán LH
 
 
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Godoy Cruz Antonio Tomba	     18  10   5   3  31  18  25  [Champion]
----------------------------------------------------------------
 2. Luján Sport Club		     18  10   4   4  30  21  24  [Qualified to Liguilla]
 3. Atlético Argentino		     18  10   3   5  23  14  23  [Qualified to Liguilla]
----------------------------------------------------------------
 4. Atlético San Martín              18   6   9   3  34  21  21
 5. Centro Deportivo Rivadavia       18   7   4   7  21  24  18
 6. Huracán Las Heras                18   6   5   7  27  22  17
 7. Independiente Rivadavia          18   5   7   6  21  21  17
 8. Gimnasia y Esgrima               18   5   5   8  27  30  15
 9. Gutiérrez Sport Club             18   4   3  11  20  42  11  [Relegation playoff; worst average]
10. Andes Talleres                   18   3   3  12  16  37   9  [Relegated; worst average]
 
	
Top scorers:
 
 1. Sauco	(San Martín)	       12
 2. Bertolini	(Luján Sport Club)	9
    Moyano	(Huracán LH)		9
 4. Almirón	(C.D.Rivadavia)		8
 
 
 
 
 
Relegation Table:
    
    Teams              		   1991 1992 Ap92 Cl93 Pts. MP. Average
------------------------------------------------------------------------
 1. Luján Sport Club		    --   --   --   24   24  18   1,333
 2. Independiente Rivadavia	    41   25   30   17  113  91   1,242  
 3. Atlético San Martín		    32   29   23   21  105  91   1,154
 4. Godoy Cruz Antonio Tomba	    34   21   21   25  101  91   1,110
 5. Huracán Las Heras		    39   17   28   17  101  91   1,110
 6. Atlético Argentino		    37   19   18   23   97  91   1,066
 7. Centro Deportivo Rivadavia	    43   18   18   18   97  91   1,066
 8. Gimnasia y Esgrima		    40   16   24   15   95  91   1,044
------------------------------------------------------------------------
 9. Gutiérrez Sport Club	    --   21   18   11   50  58   0,862  [Relegation playoff]
------------------------------------------------------------------------
10. Andes Talleres		    --   --   20    9   29  38   0,763  [Relegated]
 
 
 
 

Final Apertura/Clausura

 

[Jul 3]
Independiente Rivadavia	2-1	Godoy Cruz A.T.			[at Malvinas Argentinas]
  [Minotto, Zanel o/g]		  [Zanel]
 
 
 
.Note: Independiente Rivadavia champion Liga Mendocina 1992/93 and qualified to Torneo del Interior 1993/94.
 
 
 
 
 

Liguilla Apertura/Clausura

 

 
First Round
[Jun 27]
Luján Sport Club	1-0	Huracán LH			[at Independiente Rivadavia}
Atlético Argentino	2-1	Gimnasia y Esgrima		[at Andes Talleres]
 
 
Semifinal
[Jul 4]
Luján Sport Club     [5]1-1[4]	Atlético Argentino		[at Malvinas Argentinas]
 
 
Final
[Jul 11]
Godoy Cruz A.T.		3-1	Luján Sport Club		[at Malvinas Argentinas]
  [Nuñez(2), Abaurre]		  [Ruiz]
 
 
.Note: Godoy Cruz Antonio Tomba qualified to Torneo del Interior 1993/94.
 
 
 
 
 
 
PRIMERA B 1992/93
 
 
 

Torneo Apertura 92

 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Luján Sport Club		     16  11   3   2  34  15  25  [Promoted to First Division]
----------------------------------------------------------------
 2. Atlético Palmira		     16  10   3   3  33  13  24
 3. Club Santa Unión		     16   8   5   3  28  22  21
 4. Fray Luis Beltrán		     16   6   5   5  21  22  17
 5. Cicles Club Lavalle		     16   4   6   6  26  28  14
 6. Leonardo Murialdo		     16   5   4   7  29  26  14
 7. Chacras de Coria		     16   2   8   6  20  28  12
 8. Deportivo Algarrobal	     16   3   3  10  10  24   9
----------------------------------------------------------------
 9. Luzuriaga			     16   2   4  10  17  40   8  [Relegated]
 
 
 
 

Torneo Clausura 93

 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Deportivo Guaymallén 	     18  13   3   2  42  10  29  [Promoted to First Division]
----------------------------------------------------------------
 2. Leonardo Murialdo		     18  11   4   3  41  23  26  [Promotion playoff]
----------------------------------------------------------------
 3. Chacras de Coria		     18  10   5   3  42  21  25
 4. Atlético Palmira		     18   9   3   6  32  23  21
 5. Deportivo Maipú		     18   8   3   7  24  26  19
 6. Fray Luis Beltrán		     18   6   5   7  30  32  17
 7. Cicles Club Lavalle		     18   6   2  10  16  28  14
 8. C.P.Banco Mendoza		     18   3   6   9  24  43  12
 9. Deportivo Algarrobal	     18   3   3  12  18  44   9
10. Club Santa Unión		     18   2   4  12  14  33   8
 
 
 
 

Promotion/Relegation Playoff

 

First leg
[Jul 3]
Leonardo Murialdo	3-1	Gutiérrez Sport Club
 
 
Second leg
[Jul 3]
Gutiérrez Sport Club	0-0	Leonardo Murialdo
 
 
 
.Note: Leonardo Murialdo promoted to First Division.
       Gutiérrez Sport Club relegated.
 
 
 
 

list of champions

1992

1993/94


About this document

Source:  Newspaper:  Los Andes.

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo  Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 25 Apr 2013

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2012/13
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.