Argentina - Mendoza 1995

 

 

 

Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Atlético Argentino		     26  15   9   2  49  17  54  [Champion][Qualified to Torneo Argentino B 1995/96]
----------------------------------------------------------------
 2. Leonardo Murialdo		     26  15   7   4  47  22  52  [Qualified to Liguilla]
 3. Gutiérrez/Martelén		     26  14   9   3  51  26  51  [Qualified to Liguilla]
 4. Huracán Las Heras		     26  14   5   7  53  35  47  [Qualified to Liguilla]
 5. Deportivo Guaymallén	     26  11   9   6  41  24  42  [Qualified to Liguilla]
----------------------------------------------------------------
 6. Atlético San Martín		     26  10  11   5  41  24  41
 7. Gimnasia y Esgrima		     26  11   6   9  49  44  39
 8. Atlético Palmira		     26  11   5  10  47  43  38
 9. Godoy Cruz Antonio Tomba	     26   9   7  10  41  37  34
10. Independiente Rivadavia	     26   8   9   9  36  34  33
11. Luján Sport Club		     26   7   4  15  36  50  25
12. Andes Talleres		     26   6   4  16  33  58  22  [Relegated; worst average]
13. Deportivo Maipú		     26   6   3  17  23  49  21  [Relegated; worst average]
14. Jorge Newbery		     26   1   0  25  15  99   3  [Relegated; worst average]
 
 
 
Round 1
[Mar 25]
Godoy Cruz A.T.		5-0	Atlético Palmira
[Mar 26]			
Atlético San Martín	3-1	Andes Talleres
Deportivo Maipú		0-2	Deportivo Guaymallén
Jorge Newbery		0-4	Huracán LH
Gimnasia y Esgrima	0-2	Luján Sport Club
Leonardo Murialdo	0-0	Gutiérrez/Martelén
[Mar 29]
Atlético Argentino	1-1	Independiente Rivadavia
 
Round 2				
[Apr 2]
Godoy Cruz A.T.		0-0	Atlético San Martín
Atlético Palmira	1-2	Leonardo Murialdo
Gutiérrez/Martelén	1-1	Gimnasia y Esgrima
Luján Sport Club	0-3	Jorge Newbery
Huracán LH		1-1	Atlético Argentino
Deportivo Guaymallén	3-0	Andes Talleres
[Apr 5]
Independiente Rivadavia	0-1	Deportivo Maipú
 
Round 3				
[Apr 9]
Atlético San Martín	2-2	Deportivo Guaymallén
Deportivo Maipú		1-0	Huracán LH
Atlético Argentino	2-0	Luján Sport Club
Jorge Newbery		1-4	Gutiérrez/Martelén
Gimnasia y Esgrima	3-1	Atlético Palmira
Leonardo Murialdo	0-1	Godoy Cruz A.T.
[Apr 13]
Andes Talleres		1-1	Independiente Rivadavia
 
Round 4				
[Apr 16]
Leonardo Murialdo	1-1	Atlético San Martín
Godoy Cruz A.T.		1-3	Gimnasia y Esgrima
Atlético Palmira	2-0	Jorge Newbery
Gutiérrez/Martelén	2-3	Atlético Argentino
Luján Sport Club	1-0	Deportivo Maipú
Huracán LH		4-1	Andes Talleres
Independiente Rivadavia	1-0	Deportivo Guaymallén
 
Round 5				
[Apr 23]
Atlético San Martín	2-2	Independiente Rivadavia
Deportivo Guaymallén	1-2	Huracán LH
Andes Talleres		0-1	Luján Sport Club
Deportivo Maipú		1-1	Gutiérrez/Martelén
Atlético Argentino	0-0	Atlético Palmira
Jorge Newbery		2-4	Godoy Cruz A.T.
Gimnasia y Esgrima	3-2	Leonardo Murialdo
 
Round 6				
[Apr 30]
Gimnasia y Esgrima	2-1	Atlético San Martín
Leonardo Murialdo	3-0	Jorge Newbery
Godoy Cruz A.T.		1-1	Atlético Argentino
Atlético Palmira	4-0	Deportivo Maipú
Gutiérrez/Martelén	1-1	Andes Talleres
Luján Sport Club	0-0	Deportivo Guaymallén
Huracán LH		1-0	Independiente Rivadavia
 
Round 7				
[May 7]
Atlético San Martín	1-0	Huracán LH
Independiente Rivadavia	3-4	Luján Sport Club
Deportivo Guaymallén	0-2	Gutiérrez/Martelén
Andes Talleres		0-3	Atlético Palmira
Deportivo Maipú		1-3	Godoy Cruz A.T.
Atlético Argentino	2-3	Leonardo Murialdo
Jorge Newbery		1-4	Gimnasia y Esgrima
 
Round 8				
[May 21]
Jorge Newbery		1-6	Atlético San Martín
Gimnasia y Esgrima	0-2	Atlético Argentino
Leonardo Murialdo	2-1	Deportivo Maipú
Godoy Cruz A.T.		1-1	Andes Talleres
Atlético Palmira	0-1	Deportivo Guaymallén
Gutiérrez/Martelén	1-0	Independiente Rivadavia
Luján Sport Club	1-2	Huracán LH
 
Round 9				
[May 28]
Atlético San Martín	1-0	Luján Sport Club
Huracán LH		1-3	Gutiérrez/Martelén
Independiente Rivadavia	0-1	Atlético Palmira
Deportivo Guaymallén	3-0	Godoy Cruz A.T.
Andes Talleres		2-5	Leonardo Murialdo
Deportivo Maipú		1-2	Gimnasia y Esgrima
Atlético Argentino	4-1	Jorge Newbery
 
Round 10				
[Jun 4]
Atlético Argentino	0-0	Atlético San Martín
Jorge Newbery		0-2	Deportivo Maipú
Gimnasia y Esgrima	2-1	Andes Talleres
Leonardo Murialdo	0-0	Deportivo Guaymallén
Godoy Cruz A.T.		2-2	Independiente Rivadavia
Atlético Palmira	3-1	Huracán LH
Gutiérrez/Martelén	2-1	Luján Sport Club
 
Round 11				
[Jun 11]
Atlético San Martín	2-1	Gutiérrez/Martelén
Luján Sport Club	5-1	Atlético Palmira
Huracán LH		1-1	Godoy Cruz A.T.
Independiente Rivadavia	1-1	Leonardo Murialdo
Deportivo Guaymallén	1-1	Gimnasia y Esgrima
Andes Talleres		6-1	Jorge Newbery
Deportivo Maipú		1-2	Atlético Argentino
 
Round 12				
[Jun 16]
Gimnasia y Esgrima	2-2	Independiente Rivadavia
[Jun 17]
Deportivo Maipú		0-0	Atlético San Martín
Atlético Argentino	3-1	Andes Talleres
Jorge Newbery		0-5	Deportivo Guaymallén
Leonardo Murialdo	3-1	Huracán LH
Godoy Cruz A.T.		1-0	Luján Sport Club
Atlético Palmira	1-1	Gutiérrez/Martelén
 
Round 13				
[Jun 25]
Atlético San Martín	1-2	Atlético Palmira
Gutiérrez/Martelén	3-1	Godoy Cruz A.T.
Luján Sport Club	0-1	Leonardo Murialdo
Huracán LH		3-3	Gimnasia y Esgrima
Independiente Rivadavia	4-1	Jorge Newbery
Deportivo Guaymallén	0-0	Atlético Argentino
Andes Talleres		2-0	Deportivo Maipú
 
Round 14				
[Jul 2]
Andes Talleres		0-0	Atlético San Martín
Deportivo Guaymallén	2-0	Deportivo Maipú
Independiente Rivadavia	1-2	Atlético Argentino
Huracán LH		3-1	Jorge Newbery
Luján Sport Club	4-1	Gimnasia y Esgrima
Gutiérrez/Martelén	1-1	Leonardo Murialdo
Atlético Palmira	1-4	Godoy Cruz A.T.
 
Round 15				
[Jul 8]
Atlético San Martín	1-1	Godoy Cruz A.T.
Leonardo Murialdo	0-0	Atlético Palmira
Gimnasia y Esgrima	2-3	Gutiérrez/Martelén
Jorge Newbery		0-3	Luján Sport Club
Atlético Argentino	0-1	Huracán LH
Deportivo Maipú		0-2	Independiente Rivadavia
Andes Talleres		0-1	Deportivo Guaymallén
 
Round 16				
[Jul 16]
Deportivo Guaymallén	1-0	Atlético San Martín
Independiente Rivadavia	6-3	Andes Talleres
Huracán LH		2-0	Deportivo Maipú
Luján Sport Club	1-5	Atlético Argentino
Gutiérrez/Martelén	4-0	Jorge Newbery
Atlético Palmira	2-1	Gimnasia y Esgrima
Godoy Cruz A.T.		0-0	Leonardo Murialdo
 
Round 17				
[Jul 23]
Atlético San Martín	2-0	Leonardo Murialdo
Gimnasia y Esgrima	2-1	Godoy Cruz A.T.
Jorge Newbery		0-8	Atlético Palmira
Atlético Argentino	0-0	Gutiérrez/Martelén
Deportivo Maipú		2-1	Luján Sport Club
Andes Talleres		2-6	Huracán LH
Deportivo Guaymallén	1-1	Independiente Rivadavia
 
Round 18			
[Jul 30]
Independiente Rivadavia	1-1	Atlético San Martín
Huracán LH		1-2	Deportivo Guaymallén
Luján Sport Club	1-3	Andes Talleres
Gutiérrez/Martelén	5-0	Deportivo Maipú
Atlético Palmira	2-2	Atlético Argentino
Godoy Cruz A.T.		3-0	Jorge Newbery
Leonardo Murialdo	4-1	Gimnasia y Esgrima
 
Round 19				
[Aug 6]
Atlético San Martín	2-0	Gimnasia y Esgrima
Jorge Newbery		1-2	Leonardo Murialdo
Atlético Argentino	3-0	Godoy Cruz A.T.
Deportivo Maipú		0-3	Atlético Palmira
Andes Talleres		2-1	Gutiérrez/Martelén
Deportivo Guaymallén	4-4	Luján Sport Club
Independiente Rivadavia	1-2	Huracán LH
 
Round 20				
[Aug 13]
Huracán LH		1-0	Atlético San Martín
Luján Sport Club	0-0	Independiente Rivadavia
Gutiérrez/Martelén	0-0	Deportivo Guaymallén
Atlético Palmira	5-2	Andes Talleres
Godoy Cruz A.T.		5-1	Deportivo Maipú
Leonardo Murialdo	0-1	Atlético Argentino
Gimnasia y Esgrima	6-0	Jorge Newbery
 
Round 21				
[Aug 20]
Atlético San Martín	4-2	Jorge Newbery
Atlético Argentino	2-0	Gimnasia y Esgrima
Deportivo Maipú		2-3	Leonardo Murialdo
Andes Talleres		1-0	Godoy Cruz A.T.
Deportivo Guaymallén	1-3	Atlético Palmira
Independiente Rivadavia	0-3	Gutiérrez/Martelén
Huracán LH		3-1	Luján Sport Club
 
Round 22				
[Aug 27]
Luján Sport Club	2-5	Atlético San Martín
Gutiérrez/Martelén	3-3	Huracán LH
Atlético Palmira	0-2	Independiente Rivadavia
Godoy Cruz A.T.		1-5	Deportivo Guaymallén
Leonardo Murialdo	3-0	Andes Talleres
Gimnasia y Esgrima	3-0	Deportivo Maipú
Jorge Newbery		0-6	Atlético Argentino
 
Round 23				
[Sep 3]
Atlético San Martín	0-0	Atlético Argentino
Deportivo Maipú		6-0	Jorge Newbery
Andes Talleres		1-2	Gimnasia y Esgrima
Deportivo Guaymallén	0-3	Leonardo Murialdo
Independiente Rivadavia	1-0	Godoy Cruz A.T.
Huracán LH		5-1	Atlético Palmira
Luján Sport Club	2-3	Gutiérrez/Martelén
 
Round 24			
[Sep 10]
Gutiérrez/Martelén	2-1	Atlético San Martín
Atlético Palmira	1-1	Luján Sport Club
Godoy Cruz A.T.		1-2	Huracán LH
Leonardo Murialdo	3-1	Independiente Rivadavia
Gimnasia y Esgrima	1-1	Deportivo Guaymallén
Jorge Newbery		0-1	Andes Talleres
Atlético Argentino	2-0	Deportivo Maipú
 
Round 25				
[Sep 14]
Andes Talleres		0-3	Atlético Argentino
Deportivo Guaymallén	4-0	Jorge Newbery
Independiente Rivadavia	2-1	Gimnasia y Esgrima
Huracán LH		0-1	Leonardo Murialdo
Luján Sport Club	1-3	Godoy Cruz A.T.
Gutiérrez/Martelén	2-1	Atlético Palmira
[Sep 20]
Atlético San Martín	1-1	Deportivo Maipú
 
Round 26				
[Sep 17]
Atlético Palmira	1-4	Atlético San Martín
Godoy Cruz A.T.		1-2	Gutiérrez/Martelén
Leonardo Murialdo	4-0	Luján Sport Club
Gimnasia y Esgrima	3-3	Huracán LH
Jorge Newbery		0-1	Independiente Rivadavia
Atlético Argentino	2-1	Deportivo Guaymallén
Deportivo Maipú		2-1	Andes Talleres
 
 
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Atlético Argentino		     26  15   9   2  49  17  54  [Champion][Qualified to Torneo Argentino B 1995/96]
----------------------------------------------------------------
 2. Leonardo Murialdo		     26  15   7   4  47  22  52  [Qualified to Liguilla]
 3. Gutiérrez/Martelén		     26  14   9   3  51  26  51  [Qualified to Liguilla]
 4. Huracán Las Heras		     26  14   5   7  53  35  47  [Qualified to Liguilla]
 5. Deportivo Guaymallén	     26  11   9   6  41  24  42  [Qualified to Liguilla]
----------------------------------------------------------------
 6. Atlético San Martín		     26  10  11   5  41  24  41
 7. Gimnasia y Esgrima		     26  11   6   9  49  44  39
 8. Atlético Palmira		     26  11   5  10  47  43  38
 9. Godoy Cruz Antonio Tomba	     26   9   7  10  41  37  34
10. Independiente Rivadavia	     26   8   9   9  36  34  33
11. Luján Sport Club		     26   7   4  15  36  50  25
12. Andes Talleres		     26   6   4  16  33  58  22  [Relegated; worst average]
13. Deportivo Maipú		     26   6   3  17  23  49  21  [Relegated; worst average]
14. Jorge Newbery		     26   1   0  25  15  99   3  [Relegated; worst average]
 
 
 
 
Top scorers:
 
 1. Parejo (Gimnasia y Esgrima)	       23
 2. Dierna (Godoy Cruz AT)	       21
 3. Farina (Atlético Argentino)	       13
    Reggi (Atlético San Martín)	       13
 5. Blanco (Atlético Palmira)	       12	
 
 
 
 
Relegation Table:
    
    Teams              		   Ap93 Cl94 1995 Pts. MP. Average
-------------------------------------------------------------------
 1. Atlético Argentino              --   --   54   54  26   2,077   
 2. Gutiérrez/Martelén		    --   19   51   70  44   1,591
 3. Atlético Palmira		    --   --   38   38  26   1,462
 4. Leonardo Murialdo		    19   16   52   87  62   1,403
 5. Huracán Las Heras		    17   22   47   86  62   1,387
 6. Deportivo Guaymallén	    21   19   42   82  62   1,323
 7. Gimnasia y Esgrima		    18   19   39   76  62   1,226
 8. Independiente Rivadavia	    20   23   33   76  62   1,226
 9. Atlético San Martín		    18   15   41   74  62   1,194
10. Godoy Cruz Antonio Tomba	    24   14   34   72  62   1,161
11. Luján Sport Club		    18   19   25   62  62   1,000
-------------------------------------------------------------------
12. Andes Talleres		    --   --   22   22  26   0,846  [Relegated]
13. Deportivo Maipú		    --   --   21   21  26   0,808  [Relegated]
14. Jorge Newbery		    --   --    3    3  26   0,115  [Relegated]
 
 
 
 

 

Liguilla

 

 
 
Round 1
[Oct 1]
Huracán LH		2-1	Leonardo Murialdo		[at Deportivo Guaymallén]
Deportivo Guaymallén	0-0	Gutiérrez/Martelén		[at Leonardo Murialdo]
 
 
Round 2
[Oct 8]
Huracán LH		0-0	Deportivo Guaymallén		[at Leonardo Murialdo]
Leonardo Murialdo	3-3	Gutiérrez/Martelén		[at Atlético Argentino]
 
 
Round 3
[Oct 15]
Huracán LH		3-0	Gutiérrez/Martelén		[at Gimnasia y Esgrima]
Leonardo Murialdo	2-1	Deportivo Guaymallén		[at Atlético Argentino]
 
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Huracán Las Heras		      3   2   1   0   5   1   7  [Qualified to Torneo Argentino B 1995/96]
----------------------------------------------------------------
 2. Leonardo Murialdo		      3   1   1   1   6   6   4
 3. Deportivo Guaymallén	      3   0   2   1   1   2   2
 4. Gutiérrez/Martelén		      3   0   2   1   3   6   2
 
 
 
 

 

 

Classification Tournament Torneo Argentino A 1995/96

 

 

 

Preliminary Round
[Aug 3]
Huracán LH		2-0	Deportivo Guaymallén		[at Andes Talleres]
 
 
Round 1
[Aug 9]
Independiente Rivadavia	2-2	Huracán LH			[at Andes Talleres]
Atlético San Martín	2-0	Gimnasia y Esgrima		[at Deportivo Guaymallén]
 
 
Round 2
[Aug 17]
Gimnasia y Esgrima	0-0	Huracán LH			[at Independiente Rivadavia]
Atlético San Martín	0-0	Independiente Rivadavia		[at Deportivo Guaymallén]
 
 
Round 3
[Aug 23]
Independiente Rivadavia	2-1	Gimnasia y Esgrima		[at Andes Talleres]
Atlético San Martín	2-0	Huracán LH			[at Deportivo Guaymallén]
 
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Atlético San Martín		      3   2   1   0   4   0   7  [Qualified to Torneo Argentino A 1995/96]
 2. Independiente Rivadavia	      3   1   2   0   4   3   5  [Qualified to Torneo Argentino A 1995/96]
----------------------------------------------------------------
 3. Huracán Las Heras		      3   0   2   1   2   4   2
 4. Gimnasia y Esgrima		      3   0   1   2   1   4   1
 
 
 
 
 
 
PRIMERA B 1995
 
 
 
Table:		
 
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Chacras de Coria		     17  17   0   0  81   0  51  [Promoted to First Division]
----------------------------------------------------------------
 2. Centro Deportivo Rivadavia	     16  11   3   2  50  16  36
 3. Deportivo Algarrobal	     17   9   2   5  25  19  29
 4. Luzuriaga 		             17   8   4   5  38  23  28
 5. Cicles Club Lavalle		     17   8   4   5  41  31  28
 6. Fray Luis Beltrán		     16   6   5   5  31  20  23
 7. Boca Juniors		     16   5   1  10  25  35  16
 8. El Plumerillo		     16   4   3   9  13  46  15
 9. La Rojita		             16   4   2  10  25  43  14
10. Municipal de Godoy Cruz	     16   3   1  12  18  62  10
11. Tres de Mayo		     17   2   1  14  24  74   7
 
 
.Note: Last four rounds were never disputed.
 
 
 
 
Round 1
Tres de Mayo		0-1	Deportivo Algarrobal
Luzuriaga		0-0	El Plumerillo
C. D. Rivadavia		1-0	Fray Luis Beltrán
La Riojita		0-4	Chacras de Coria
Boca Juniors		0-1	Cicles Club Lavalle
Municipal de Godoy Cruz	bye
 
 
Round 2
Cicles Club Lavalle	3-3	La Riojita
Chacras de Coria	2-0	C. D. Rivadavia
Fray Luis Beltrán	3-1	Luzuriaga
El Plumerillo		3-2	Tres de Mayo
Deportivo Algarrobal	2-0	Municipal de Godoy Cruz
Boca Juniors		bye
 
 
Round 3
Municipal de Godoy Cruz	3-0	El Plumerillo
Tres de Mayo		3-3	Fray Luis Beltrán
Luzuriaga		0-4	Chacras de Coria
C. D. Rivadavia		2-1	Cicles Club Lavalle
La Riojita		0-0	Boca Juniors
Deportivo Algarrobal	bye
 
 
Round 4
Boca Juniors		1-8	C. D. Rivadavia
Cicles Club Lavalle	1-1	Luzuriaga
Chacras de Coria	9-0	Tres de Mayo
Fray Luis Beltrán	2-2	Municipal de Godoy Cruz
El Plumerillo		1-6	Deportivo Algarrobal
La Riojita		bye

Round 5
Deportivo Algarrobal	1-2	Fray Luis Beltrán
Municipal de Godoy Cruz	0-4	Chacras de Coria
Tres de Mayo		4-3	Cicles Club Lavalle
Luzuriaga		2-1	Boca Juniors
C. D. Rivadavia		3-2	La Riojita
El Plumerillo		bye
 
 
Round 6
La Riojita		1-4	Luzuriaga
Boca Juniors		4-0	Tres de Mayo
Cicles Club Lavalle    10-1	Municipal de Godoy Cruz
Chacras de Coria	3-0	Deportivo Algarrobal
Fray Luis Beltrán	2-2	El Plumerillo
C. D. Rivadavia		bye
 
 
Round 7
El Plumerillo		0-6	Chacras de Coria
Deportivo Algarrobal	2-1	Cicles Club Lavalle
Municipal de Godoy Cruz	0-1	Boca Juniors
Tres de Mayo		0-5	La Riojita
Luzuriaga		3-3	C. D. Rivadavia
Fray Luis Beltrán	bye
 
 
Round 8
C. D. Rivadavia		9-0	Tres de Mayo
La Riojita		2-4	Municipal de Godoy Cruz
Boca Juniors		1-2	Deportivo Algarrobal
Cicles Club Lavalle	3-0	El Plumerillo
Chacras de Coria	4-0	Fray Luis Beltrán
Luzuriaga		bye
 
 
Round 9
Fray Luis Beltrán	1-1	Cicles Club Lavalle
El Plumerillo		1-0	Boca Juniors
Deportivo Algarrobal	0-3	La Riojita
Municipal de Godoy Cruz	1-4	C. D. Rivadavia
Tres de Mayo		2-4	Luzuriaga
Chacras de Coria	bye
 
 
Round 10
Luzuriaga		4-0	Municipal de Godoy Cruz
C. D. Rivadavia		1-1	Deportivo Algarrobal
La Riojita		2-1	El Plumerillo
Boca Juniors		1-2	Fray Luis Beltrán
Cicles Club Lavalle	0-3	Chacras de Coria
Tres de Mayo		bye
 
 
Round 11
Chacras de Coria	3-0	Boca Juniors
Fray Luis Beltrán	3-0	La Riojita
El Plumerillo		0-6	C. D. Rivadavia
Deportivo Algarrobal	2-1	Luzuriaga
Municipal de Godoy Cruz	0-5	Tres de Mayo
Cicles Club Lavalle	bye
 
Round 12
Deportivo Algarrobal	1-0	Tres de Mayo
El Plumerillo		0-4	Luzuriaga
Fray Luis Beltrán	0-1	C. D. Rivadavia
Chacras de Coria	6-0	La Riojita
Cicles Club Lavalle	2-1	Boca Juniors
Municipal de Godoy Cruz	bye
 
 
Round 13
La Riojita		0-4	Cicles Club Lavalle
C. D. Rivadavia		0-1	Chacras de Coria
Luzuriaga		0-0	Fray Luis Beltrán
Tres de Mayo		0-1	El Plumerillo
Municipal de Godoy Cruz	0-2	Deportivo Algarrobal
Boca Juniors		bye
 
 
Round 14
El Plumerillo		3-4	Municipal de Godoy Cruz
Fray Luis Beltrán	9-1	Tres de Mayo
Chacras de Coria	2-0	Luzuriaga
Cicles Club Lavalle	2-2	C. D. Rivadavia
Boca Juniors		3-2	La Riojita
Deportivo Algarrobal	bye
 
 
Round 15
C. D. Rivadavia		4-0	Boca Juniors
Luzuriaga		7-1	Cicles Club Lavalle
Tres de Mayo		0-8	Chacras de Coria
Municipal de Godoy Cruz	2-5	Fray Luis Beltrán
Deportivo Algarrobal	2-2	El Plumerillo
La Riojita		bye
 
 
Round 16
Fray Luis Beltrán	1-2	Deportivo Algarrobal
Chacras de Coria       12-0	Municipal de Godoy Cruz
Cicles Club Lavalle	4-0	Tres de Mayo
Boca Juniors		0-4	Luzuriaga
La Riojita		2-5	C. D. Rivadavia
El Plumerillo		bye
 
 
Round 17
Luzuriaga		3-2	La Riojita
Tres de Mayo		4-9	Boca Juniors
Municipal de Godoy Cruz	1-2	Cicles Club Lavalle
Deportivo Algarrobal	0-1	Chacras de Coria
El Plumerillo		1-0	Fray Luis Beltrán
C. D. Rivadavia		bye
 
 
Round 18
Chacras de Coria	9-0	El Plumerillo
Cicles Club Lavalle	2-1	Deportivo Algarrobal
Boca Juniors		3-0	Municipal de Godoy Cruz
La Riojita		1-0	Tres de Mayo
C. D. Rivadavia		1-0	Luzuriaga
Fray Luis Beltrán	bye
 
 
 
 
Table:		
 
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Chacras de Coria		     17  17   0   0  81   0  51  [Promoted to First Division]
----------------------------------------------------------------
 2. Centro Deportivo Rivadavia	     16  11   3   2  50  16  36
 3. Deportivo Algarrobal	     17   9   2   5  25  19  29
 4. Luzuriaga 		             17   8   4   5  38  23  28
 5. Cicles Club Lavalle		     17   8   4   5  41  31  28
 6. Fray Luis Beltrán		     16   6   5   5  31  20  23
 7. Boca Juniors		     16   5   1  10  25  35  16
 8. El Plumerillo		     16   4   3   9  13  46  15
 9. La Rojita		             16   4   2  10  25  43  14
10. Municipal de Godoy Cruz	     16   3   1  12  18  62  10
11. Tres de Mayo		     17   2   1  14  24  74   7
 
 
.Note: Last four rounds were never disputed.
 

list of champions

1993/94

1996


About this document

Source:  Newspaper: Diario Uno.

Many thanks to Oscar Chino Zavala and Federico Berná who provided the Second Division results.

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo  Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 3 Nov 2016

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2013/16
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.