Argentine Interleague Championship 1922 - Match Details


 

 
 
 
 
 
 
 
 
Group A
 
Round 1
[Oct 7, Sat]
Capital			4-1	Mendoza			[at San Lorenzo de Almagro]
  [A.Duarte 25, 67, 78, L.Acosta 84; I.González 89]
 
Capital:		E.López; H.Recanattini, L.Baldino; E.Mattozzi, C.García, L.Célico;
			A.Carricaberry, L.Acosta, A.Duarte, F.Lucarelli, M.Pardal.
Mendoza:		F.Robledo; E.González, A.Cerrutti; A.Chipont, A.Mazzani, M.Irizarri;
			M.Boveri, I.González, I.Avila, A.Andía, V.González.
 
Referee:		?.
 
 
 
[Oct 7, Sat]
Santiago del Estero	4-3	Salta			[at River Plate]
  [L.Bertucci 10, 46, S.Luna 20, J.Jerez 28; R.Herrera 41p, 80, B.Castellano 60]
 
Santiago del Estero:	F.Olivera; P.Salvatierra, M.Ledesma; R.Santillán, B.Gutiérrez, M.López;
			F.Argañaraz, J.Díaz, J.Jerez, L.Bertuzzi, S.Luna.
Salta:			R.Plaza; R.Campaña, R.Ibañez; J.Pacheco, S.Cabrera, J.Gil;
			M.Galli, R.Herrera, J.Grandi, B.Castellanos, M.Pastore.
 
Referee:		?.
 
 

 
 
Round 2
[Oct 8, Sun]
Santa Fe		3-1	Mendoza			[at Racing Club]
  [P.Loyarte 11, F.Valiente 31, M.Sánchez 65; A.Andía 16]
 
Santa Fe:		L.Pacotti; M.Sabbatini, E.Gómez; A.Napoleoni, V.Osuna, F.Acosta;
			A.Simonsini, D.Beltramini, F.Valiente, M.Sánchez, P.Loyarte.
Mendoza:		E.Folkenand; F.Benegas, A.Mazzoni; A.Chipont, J.Avila, M.Irizarri;
			B.Figueroa, J.González, J.Deibe, A.Andía, V.González.
 
Referee:		?.
 
 
 
 
[Oct 8, Sun]
Capital 		3-2	Santiago del Estero	[at Gimnasia y Esgrima BA]
  [A.Caldas 8, E.Lucarelli 47, M.Martínez 80; L.Bertuzzi 25, C.Luna 29]
 
Capital:		A.Muschietti; J.Mazzini, L.Baldino; E.Mattozzi, J.Boffi, L.Célico;
			J.Bru, A.Pozzo, A.Caldas, E.Lucarelli, M.Martínez.
Santiago del Estero:	A.Galván; P.Salvatierra, N.Amerio; A.López, G.Gutiérrez, L.Figueroa;
			S.Luna, A.Díaz, J.Jerez, L.Bertuzzi, C.Luna.
 
Referee:		?.
 
 

 
 
Round 3
[Oct 10, Tue]
Capital		6-1	Salta			[at Gimnasia y Esgrima BA]
  [E.Mattozzi 22, A.Pozzo 26, 75, L.Acosta 32, M.Martínez 50, J.Bru 85; B.Castellanos 44]
 
Capital:		A.Muschietti; H.Recanattini, J.Massini; E.Mattozzi, J.Boffi, L.Célico;
			A.Carricaberry, J.Bru, A.Pozzo, L.Acosta, M.Martínez.
Salta:			R.Plaza; R.Ibañez, M.Aldana; R.Campaña, S.Cabrera, J.Gil;
			M.Galli, R.Herrera, J.Grandi, B.Castellanos, M.Pastore.
 
Referee:		?.
 
 
 
[Oct 10, Tue]
Santa Fe		7-2	Santiago del Estero	[at Gimnasia y Esgrima BA]
  [P.Loyarte 2, F.Valiente 10, 46, 52, 65, M.Sánchez 42, 88; A.Díaz 13, 17]
 
Santa Fe:		L.Pacotti; M.Sabbatini, E.Gómez; A.Napoleoni, V.Osuna, F.Acosta;
			A.Simonsini, D.Beltramini, F.Valiente, M.Sánchez, P.Loyarte.
Santiago del Estero:	A.Galván; P.Salvatierra, Juliens; A.López, Pozonze, L.Figueroa;
			S.Luna, A.Díaz, J.Jerez, L.Bertuzzi, Amerio.
 
Referee:		?.
 
 
 

 
 
Round 4
[Oct 12, Thu]
Mendoza			3-1	Salta			[at Gimnasia y Esgrima BA]
  [I.González 12, 82, Deibe 15; B.Castellani 30]
 
Mendoza:		F.Robledo; F.Benegas, E.González; J.Borselino, J.Avila, V.Torres;
			M.Boveri, I.González, J.Deibe, A.Andía, V.González.
Salta:			R.Plaza; R.Ibañez, M.Aldana; J.A.Pacheco, S.Cabrera, J.Gil;
			M.Galli, R.Herrera, B.Castellanos, M.Pastore, P.Campaña.
 
Referee:		?.
 
 
 
 
[Oct 12, Thu]
Capital		2-0	Santa Fe			[at San Lorenzo de Almagro]
  [A.Carricaberry 71, G.Caldas 83]
 
Capital:		E.López; H.Recanattini, L.Badino; E.Mattozzi, C.García, L.Célico;
			A.Carricaberry, A.Duarte, G.Caldas, L.Acosta, L.Martínez.
Santa Fe:		L.Pacotti; M.Sabbatini, E.Gómez; A.Napoleoni, V.Osuna, F.Acosta;
			A.Simonsini, D.Beltramini, F.Valiente, M.Sánchez, P.Loyarte.
 
Referee:		?.
 
 
 
 

 
 
Round 5
[Oct 14, Sat]
Santa Fe		4-0	Salta			[at Gimnasia y Esgrima BA]
  [D.Beltramini 2, 19, J.Mir 14, G.Molinari 55]
 
Santa Fe:		L.Pacotti; F.Conrolt, E.Gómez; A.Napoleoni, G.Brancatto, F.Acosta;
			A.Simonsini, G.Molinari, D.Beltramini, M.Sánchez, J.Mir.
Salta:			A.Ubierna; R.Campaña, D.Ibañez; J.A.Pacheco, S.Cabrera, J.Gil;
			M.Galli, R.Herrera, J.Grande, B.Castellanos, M.Pastore.
 
Referee:		?.
Note:			Suspended at 75.
 
 
 
[Oct 14, Sat]
Mendoza			5-3	Santiago del Estero	[at Gimnasia y Esgrima BA]
  [J.Avila 33, J.González 46, 57, 60, E.González 70; L.Bertuzzi 24, 85, S.Luna 88]
 
 
Mendoza:		F.Robledo; E.González, A.Mazzoni; J.Borselino, J.Avila, M.Irizarri;
			V.Torres, J.González, J.Deibe, A.Andía, V.González.
Santiago del Estero:	F.Olivera; P.Salvatierra, E.Amerio; A.López, V.Gutiérrez, R.Santillán;
			F.Pongoza, G.Pérez, L.Bertuzzi, G.Díaz, S.Luna.
 
Referee:		?.
Note:			F.Olivera saved a penalty I.González 5.
 
 
 

 
 
Group B
 
 
 
 
Round 1
[Oct 7, Sat]
Tucumán			3-1	Chaco			[at San Lorenzo de Almagro]
  [D.Penella 35, 89, C.Castagnaro 39; H.Hermosilla 66]
 
Tucumán:		J.Lemos; P.Alberti, J.Guissoni; P.García, J.Ferreira, P.Tártalo;
			J.Bollea, D.Penella, L.Germán, C.Rosales, C.Castagnaro.
Chaco:			S.Lezcano; M.Barraguirre, R.Camauers; M.Lugo, A.Pelazzo, C.Muller;
			J.Alfonso, M.Molinas, H.Hermosilla, C.Fernández, J.Vargas.
 
Referee:		?.  
 
 
[Oct 7, Sat]
Buenos Aires		4-0	Corrientes		[at River Plate]
  [M.Seoane 1, J.Rosa 22, 82, P.Raggi 25]
 
Buenos Aires:		F.Scarponi; S.Pérez, J.Barretto; A.López, R.Seregni, A.García;
			A.Heisinger, P.Raggi, J.Rosa, M.Seoane, A.Alvarez.
Corrientes:		R.Cañete; V.Díaz, F.Salón; J.García, J.Domínguez, R.Quirico;
			V.Rodríguez, G.Machiavelo, A.Zelada, A.Blanco, A.Vargas.
 
Referee:		?.
 
 

 
 
Round 2
[Oct 8, Sun]
Córdoba			3-2	Corrientes		[at Gimnasia y Esgrima BA]
  [E.Pieri 22, J.Fernández 35, A.Pimentel 65; A.Blanco 11, V.Rodríguez 85]
 
Córdoba:		N.Pángaro; J.Capitanelli, F.Rosetti; P.Le Biban, P.Falco, A.Lutri;
			J.Prax, J.Fernández, E.Pieri, J.Romero, A.Pimentel.
Corrientes:		O.Dalurzzi; V.Díaz, F.Salón; J.Salón, J.Domínguez, F.Bogarín;
			V.Rodríguez, G.Machiavelo, D.Muñoz, A.Blanco, A.Vargas.
 
Referee:		?.
 
 
 
 
[Oct 8, Sun]
Buenos Aires		2-1	Tucumán			[at Racing Club]
  [A.Zabaleta 25, R.Orsi 50; M.Cárdenas 35]
 
Buenos Aires:		M.Masullo; A.Ferro, J.Barretto; A.López, G.Ronzoni, L.Magrini;
			A.Heisinger, A.López, A.Zabaleta, M.Seoane, R.Orsi.
Tucumán:		M.Racedo; P.Alberti, J.Rodríguez; P.García, R.Carino, P.Tártalo;
			J.Bollea, D.Penella, M.Cárdenas, C.Rosales, M.Herrera.
 
Referee:		?.
 
 

 
 
Round 3
[Oct 10, Tue]
Buenos Aires		1-1	Chaco			[at River Plate]
  [J.Rosa 7; J.Barreto 55og]
 
Buenos Aires:		M.Masullo; S.Pérez, J.Barretto; P.García, R.Seregni, L.Magrini;
			A.Heisinger, A.López, J.Rosa, E.Raggi, A.Alvarez.
Chaco:			S.Lezcano; R.Camauers, J.Maidana; D.Fernández, A.Pelazzo, C.Muller;
			J.Alfonso, M.Molinas, H.Hermosilla, C.Fernández, J.Vargas.
 
Referee:		?.
 
 
 
[Oct 10, Tue]
Córdoba			2-0	Tucumán			[at River Plate]
  [H.Salvatelli 7, 38]
 
Córdoba:		J.Rouset; F.Rosetti, J.Dalbes; A.Figueroa, P.Falco, A.Lutri;
			J.Prax, J.Fernández, H.Salvatelli, J.Romero, A.Pimentel.
Tucumán:		M.Racedo; P.Alberti, J.Rodríguez; P.García, R.Carino, P.Tártalo;
			J.Bollea, D.Penella, M.Cárdenas, D.Aguilar Pinedo, M.Herrera.
 
Referee:		?.
 
 
 

 
 
Round 4
[Oct 12, Thu]
Corrientes		4-1	Chaco			[at San Lorenzo de Almagro]
  [A.Zelada 5, 42, T.Rodríguez 34, A.Blanco 65; C.Fernández 28]
 
Corrientes:		O.Dalurzzi; V.Díaz, F.Salón; J.García, J.Domínguez, R.Quirico;
			F.Nalda, T.Rodríguez, G.Machiavelo, A.Blanco, A.Zelada.
Chaco:			S.Lezcano; R.Camauers, M.Barraguirre; J.Maidana, A.Pelazzo, C.Muller;
			J.Alfonso, M.Molinas, H.Hermosilla, C.Fernández, J.Vargas.
 
Referee:		?.
 
 
[Oct 12, Thu]
Buenos Aires		0-0	Córdoba			[at Gimnasia y Esgrima BA]
 
Buenos Aires:		F.Scarpone; S.Pérez, R.Seregni; A.López, G.Ronzoni, J.García;
			A.Heisinger, A.Zabaleta, M.Seoane, E.Raggi, R.Orsi.
Córdoba:		J.Rouset; F.Rosetti, J.Dalbes; F.Fernández, P.Falco, A.Lutri;
			J.Prax, J.Fernández, H.Salvatelli, J.Romero, A.Pimentel.
 
Referee:		?.
 
 

 
 
Round 5
[Oct 14, Sat]
Córdoba			4-1	Chaco			[at Independiente]
  [H.Salvatelli 4, 50, C.Jara 17, J.Fernández 76; H.Hermosilla 60]
 
Córdoba:		J.Rouset; J.Dalbes, J.Capitanelli; A.Figueroa, C.Jara, P.Lebián;
			J.Prax, J.Fernández, H.Salvatelli, O.Oddonetto, A.Pimentel.
Chaco:			S.Lezcano; R.Camauers, J.Maidana; M.Lugo, A.Pelazzo, L.Lonelli;
			J.Alfonso, M.Molinas, H.Hermosilla, C.Fernández, J.Vargas.
 
Referee:		?.
Note:			H.Salvatelli missed a penalty 2.
 
 
[Oct 14, Sat]
Tucumán 		2-1	Corrientes		[at Independiente]
  [C.Rosales 19, D.Penella 43; A.Vargas 62p]
 
Tucumán:		M.Racedo; P.Alberti, F.Guisoni; P.García, R.Carino, P.Tártalo;
			J.Bollea, D.Penella, L.Germano, C.Rosales, M.Herrera.
Corrientes:		O.Dalurzzi; V.Díaz, F.Salón; A.Vargas, J.Domínguez, J.Salón;
			F.Nalda, T.Rodríguez, G.Machiavelo, A.Blanco, A.Zelada.
 
Referee:		?.
 
 

 
 
Final
[Oct 15, Sun]
Capital		4-0	Córdoba				[at Gimnasia y Esgrima BA]
  [A.Duarte 30, L.Martínez 38, E.Mattozzi 47, 53]
 
Capital:		E.López; H.Recanattini, A.Mazzini; E.Mattozzi, C.García, L.Célico;
			A.Carricaberry, A.Duarte, G.Caldas, L.Acosta, L.Martínez.
Córdoba:		J.Rouset; J.Dalbes, F.Rossetti; E.Fernández, P.Falco, A.Lutri;
			J.Prax, H.Salvatelli, E.Pieri, I.Romero, M.Fernández.
 
Referee:		?.
 

Overview File

About this document

Source: newspapers: La Prensa and La Nación.

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 2 Aug 2018

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2018
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.