Argentina National Team - Selection Matches


Matches played before major tournaments to select the representative squads, mostly in the beginning of the 20th century.

1916 - 1917 - 1919 - 1920 - 1921 - 1923 - 1925 - 1928 - 1929 - 1930 - 1934


 

1916

 
[Jun 25, Sun]
Team C			3-3	Team D			[at Gimnasia y Esgrima BA]
  [J.Lamas 11, Aguilar 56, M.Schweitzer 65; J.Pini 28, 67, S.Burton 39]
 
Team C:			M.Croce [Estudiantes BA];
			A.Ansaldo [Platense], J.Pini [Ferro Carril Oeste];
			M.Madero [Estudiantes BA], C.García [River Plate], R.Pepe [Racing Club];
			J.Lamas [Estudiantes LP], R.Lescano, M.Schweitzer [Porteño], J.Hospital [Racing Club](C.Aguilar Pinedo 45 [Gimnasia y Esgrima BA]), J.N.Perinetti [Racing Club].
 
Team D:			C.Wilson [San Isidro];
			A.Chiappe [River Plate], J.Spinelli [Platense];
			A.Aranguren [Estudiantes LP], A.Molfino [Gimnasia y Esgrima BA], J.Ventureira [Independiente];
			M.Ginevra [Columbian], R.Fraga [Platense], J.Pini [Ferro Carril Oeste], S.Burton [Banfield], F.Taggino [River Plate].
 
Referee:		?.
Note:			Match finished at 85.
 
 
 
[Jun 25, Sun]
Team A			2-0	Team B			[at Gimnasia y Esgrima BA]
  [A.Marcovecchio 70, C.Guidi 76]
 
Team A:			J.J.Rithner [Porteño]; 
			A.Reyes [Racing Club], J.D.Brown [Quilmes AC];
			R.Naón [Gimnasia y Esgrima LP], F.Olazar [Racing Club], G.Badaracco [San Isidro];
			P.Garré [Independiente], A.Ohaco [Racing Club], A.Marcovecchio [Racing Club], C.Guidi, L.Amores [Platense].
 
Team B:			C.Isola [River Plate];
			J.G.Brown [Belgrano Athletic], F.Sarasíbar [Boca Juniors];
			E.Mattozzi [Estudiantil Porteño], E.Sande [Independiente], P.Martínez [Huracán];
			R.Fraga Patrao [River Plate], F.Cabano [Argentino de Quilmes], J.Laguna [Huracán], C.Izaguirre [Porteño], A.Ochandío [Estudiantes BA].
 
Referee:		?. 
 
 
 
[Jun 29, Thu]
Team A			2-2	Team B			[at Gimnasia y Esgrima BA]
  [C.Guidi 12, 18; H.Heisinger 8, J.Laguna 61]
 
Team A:			J.J.Rithner [Porteño];
			A.Reyes [Racing Club], J.D.Brown [Quilmes AC];
			R.Naón [Gimnasia y Esgrima LP], F.Olazar [Racing Club], G.Badaracco [San Isidro];
			E.Fernández [San Isidro], A.Cabano [Argentino de Quilmes], A.Marcovecchio [Racing Club], C.Guidi, R.Bincaz [San Isidro].
 
Team B:			C.Isola [River Plate];
			O.Ivanisevich [Estudiantes BA], C.Galup Lanús [Estudiantes LP];
			P.Martínez [Huracán], E.Sande [Independiente], R.Pepe [Racing Club];
			H.Heisinger [Tigre], C.Aguilar Pinedo [Gimnasia y Esgrima BA], J.Laguna [Huracán], J.Hospital [Racing Club], J.N.Perinetti [Racing Club].
 
Referee:		C.Fanta (Chi).
 
 
 

Squad Sudamericano 1916


1917

 
[Sep 23, Sun]
Team C			3-3(2-1) Team D			[at River Plate]
  [F.Medina 5, N.Vivaldo 9, J.Boide (3-2)p; J.Boide 44; F.Pisa (2-2), F.Medina (3-3)]
 
Team C:			A.Quintana [River Plate];
			A.Lanata [Columbian], J.Iriarte;
			J.Cánepa [Independiente], C.García [River Plate], G.Baradaro;
			A.Heisinger [Tigre](J.Feola 45 [Columbian]), N.Vivaldo [Racing Club](F.Martínez 45 [Columbian]), F.Medina [Huracán](A.Martín 45 [River Plate]), F.Pisa [Estudiantil Porteño](S.Ortelli 45 [River Plate]), A.Costas [Estudiantil Porteño](P.Boide 45 [Tigre]).
 
Team D:			D.Caldano [Estudiantil Porteño];
			A.Coll [San Lorenzo], J.Martínez [Estudiantil Porteño];
			A.Girotto [Estudiantes LP], A.López [Columbian], A.Murga [Columbian];
			P.Feola [Columbian](A.Heisinger 45 [Tigre]), F.Martínez [Columbian](N.Vivaldo 45 [Racing Club]), A.Martín [River Plate] (F.Medina 45 [Huracán]), S.Ortelli [River Plate](F.Pisa 45 [Estudiantil Porteño]), J.Boide [Tigre](A.Costas 45 [Estudiantil Porteño]).
 
Referee:		A.Gómez Vinent.
 
 
 
[Sep 23, Sun]
Team A			0-2	Team B			[at River Plate]
  [J.Clarke 75, E.Hayes 87]
 
Team A:			C.Isola [River Plate];
			A.Chiappe [River Plate], A.Reyes [Racing Club];
			M.Madero [Estudiantes BA], F.Olazar [Racing Club], P.Martínez [Huracán];
			P.Calomino [Boca Juniors], J.Laiolo [Atlanta](J.Lazcano 45), F.Cabano [Argentino de Quilmes], J.Hospital [Racing Club], J.N.Perinetti [Racing Club].
 
Team B:			M.Croce [Racing Club];
			A.Elordi [Ferro Carril Oeste], R.Sande [Independiente];
			G.Badaracco [San Isidro], E.Blanco, R.Pepe [Racing Club];
			A.Blanco, J.Clarke [Porteño], J.Lazcano (J.Laiolo 45 [Atlanta]), E.Hayes, J.Chavín [Huracán].
 
Referee:		E.Rolón.
 
 
 
[Sep 30, Sun]
Team A			3-4(3-2) Team B			[at Racing Club]
  [Vivaldo 15, Marcovecchio 20, Matozzi 22; Chavín (3-1), Medina (3-2), Vivaldo 60, Chavín 67]
 
Team A:			O.Medina [Porteño];
			A.Ferro [Independiente], R.Castagnola [Racing Club];
			E.Matozzi [Estudiantil Porteño], F.Olazar [Racing Club], C.Comaschi [Sportivo Barracas];
			E.Costas [Estudiantes BA] (P.Garré 45 [Racing Club]), A.Ohaco [Racing Club], A.Marcovecchio [Racing Club] (A.Blanco 45), N.Vivaldo [Racing Club] (A.Martín 45 [River Plate]), J.N.Perinetti [Racing Club].
 
Team B:			M.Croce [Racing Club];
			A.Elordi [Ferro Carril Oeste], R.Sande [Independiente] (J.Garaza 45 [Estudiantil Porteño]);
			M.Madero [Estudiantes BA], E.Blanco, R.Pepe [Racing Club];
			P.Garré [Racing Club](E.Costas 45 [Estudiantes BA]), A.Blanco (A.Marcovecchio 45 [Racing Club]), F.Medina, A.Martín [River Plate](N.Vivaldo 45 [Racing Club]), J.Chavín [Huracán].
 
Referee:		A.Gómez Vinent.
 
 
 

Squad Sudamericano 1917


1919

 
[Mar 23, Sun]
Azules			4-2	Rojos 			[at Racing Club]
  [N.Rofrano 20, 40, A.Blanco 23, A.Marcovecchio 32; A.Badalini 47, 49]
 
Azules:			M.Croce; 
			A.Cortella, R.Sande;
			J.Bustince, J.López, E.Macchiavello;
			M.Faivre, A.Blanco, A.Marcovecchio, N.Rofrano, F.Taggino.
 
Rojos:			A.Moreira;
			R.Castagnola, A.Reyes;
			S.Médici, J.Cumo, J.Célico;
			A.Martín, A.Zavaleta, A.Badalini, E.Hayes, J.Perinetti.
 
Referee:		J.P.Barbera.
 
 
 
[Apr 6, Sun]
Azules A		0-5	Rojos A			[at Gimnasia y Esgrima BA]
  [J.Francia 6, A.Zavaleta 12, 43, 65, J.Botta 47]
 
Azules A:		J.Moreira;
			R.Barreto, H.Simmons;
			R.Naón, S.Felices, A.Célico;
			J.Lanterno, C.Izaguirre, A.Medina, J.Bertolini, A.Chavín.
 
Rojos A:		A.Coll; 
			A.Ferro (C.García 45), O.Olazar;
			J.Recanatini, A.Busso, J.Urso;
			N.Perinetti, A.Zavaleta, J.Botta, A.Brichetto, J.Francia.
 
Referee:		L.Martínez.
Note:			Match finished at 75.
 
 
 
[Apr 6, Sun]
Azules B		2-3	Rojos B			[at Gimnasia y Esgrima BA]
  [A.Badalini 46, E.Mattozzi 55p; J.Clarcke 7, 25, J.Laiolo 85]
 
Azules B:		C.Isola;
			R.Castagnola, A.Reyes;
			E.Mattozzi, R.Cortella, E.Scoffano;
			M.Faivre, A.Blanco, A.Badalini, J.Hospital, J.Perinetti.
 
Rojos B:		M.Croce;
			R.Amorín, R.Sande;
			A.Silley, E.Uslenghi, P.Martínez;
			C.Izaguirre, J.Laiolo, J.Clarcke, N.Rofrano, F.Taggino.
 
Referee:		E.Palma.  
Note:			R.Amorín left the field injuried at 50.
 
 
 
[Apr 13, Sun]
Azules A		1-1	Rojos A			[at Gimnasia y Esgrima BA]
  [J.Cavano 60; J.Medina 31]
 
Azules A:		J.Galiano; 
			J.Ortega, R.Vieyro;
			A.Simmons, C.García, A.Elli;
			R.Sabattini, J.Cavano, A.Martín, R.Briochetto, P.Polimeni.
 
Rojos A:		A.Tesorieri;
			A.Alberti, J.Gallo;
			A.López, J.Busso, A.Célico;
			Z.Canavery, A.Zavaleta, J.Medina, A.Adet, J.Chavín.
 
Referee:		J.P.Barbera.
 
 
 
[Apr 13, Sun]
Azules B		3-2	Rojos B			[at Gimnasia y Esgrima BA]
  [J.Schweizer 6, 58, A.Marcovecchio 75; C.Izaguirre 15, J.Clarcke 29]
 
Azules B:		C.Isola; 
			H.Castagnola, A.Reyes;
			E.Matozzi (A.Silley 45), F.Olazar (J.Uslenghi 45), P.Martínez (R.Scoffano 45);
			A.Faivre, J.Schweizer, A.Marcovecchio, J.Hospital, J.Perinetti.
 
Rojos B:		A.Barcos;
			R.Sande, J.Cortella;
			A.Silley (E.Matozzi 45), J.Uslenghi (F.Olazar 45), R.Scoffano (P.Martínez 45);
			C.Izaguirre, J.Laiolo, J.Clarcke, N.Rofrano, F.Taggino.
 
Referee:		G.Guassoni.
 
 
 
[Apr 17, Thu]
Rojos			3-4	Boca Juniors		[at Gimnasia y Esgrima BA]
  [J.Laiolo 44, C.Izaguirre 48, 89; A.Martín 57, 90+1, R.Brichetto 82, P.Valenzano 90+3]
 
Rojos:			C.Isola; 
			R.Castagnola, A.Reyes;
			E.Matozzi, F.Olazar, P.Martínez;
			A.Faivre, J.Laiolo, J.Clarcke, N.Rofrano (C.Izaguirre 20), F.Taggino.
 
Boca Juniors:		A.Tesorieri;
			A.Cortella, J.Ortega;
			A.López, S.Busso, A.Elli;
			P.Calomino, Z.Canavery, A.Martín, R.Brichetto, P.Valenzano.
 
Referee:		J.P.Barbera.
Note:			N.Rofrano, R.Castagnola and E.Matozzi left the field injuried.
 
 
 
[Apr 20, Sun]
Azules			3-3	Rojos			[at Gimnasia y Esgrima BA]
  [A.Alberti 4og, A.Martín 48p, R.Brichetto 85; H.Hayes 37, 52, P.Polimeni 58]
 
Azules:			S.Moreira; 
			R.Sande, A.Cortella;
			A.Silley, J.Uslenghi, H.Scoffano;
			A.Medina, C.Izaguirre, A.Martín, R.Brichetto, J.Perinetti.
 
Rojos:			A.Tesorieri; 
			R.Gallo, A.Alberti;
			A.López, H.Felices, A.Célico;
			A.Zavaleta, P.Polimeni, H.Hayes, A.Adet, E.Chavín.
 
Referee:		G.Guassoni.
 
 
 
[Apr 27, Sun]
Azules			1-1	Rojos			[at Gimnasia y Esgrima BA]
  [A.Adet 80; A.Martín 73]
 
Azules:			A.Tesorieri;
			J.Gallo, A.Alberti;
			A.López, S.Busso, J.Célico;
			Z.Canavery, G.Ronzoni, H.Hayes, A.Adet, J.Chavín.
 
Rojos:			J.Magistretti; 
			A.Recanatini, J.Ortega;
			J.Heissinger, Romero, J.Urso (P.Polimeni 45);
			N.Iriarte, J.Laguna, A.Martín, A.Ochandío, I.Alzúa.
 
Referee:		J.J.Rithner.
Note:			J.Urso left the field injuried at 37.
 
 

Squad Sudamericano 1919

 
[Oct 12, Sun]
Primera División (Azules) 2-2	Intermedia (Rojos)	[at Boca Juniors]
  [P.Bosso (2); I.Avila, J.Vidal]
 
Azules:			O.Galeano; F.Schweizer, F.Baigorri; A.Fisca, A.Lucena, V.Pascuccio;
			P.Bosso, F.Cabano, J.Clarke, A.Larmeu, A.Sánchez.
Rojos:			S.Frasca; H.Salustio, L.Pérez; J.Lanterno, R.Croveto, J.Vidal;
			S.Carrera, I.Avila, A.Santambrogio, J.Cartagénova, P.Raggi.
 
Referee:		L.Martínez.
 
 
 
[Oct 12, Sun]
Team A (Azules)		2-4	Team B (Rojos)		[at Boca Juniors]
  [E.Goicoechea 9og, J.Libonatti 74; Z.Canavery 21, A.Martín 42, 60, P.Miranda 68]
 
Team A (Azules):	E.Araya; A.Cortella, A.Anglese; A.López, E.Celli, A.Elli (A.Mainardi 45);
			P.Calomino, J.Libonatti, A.Badalini, N.Vivaldo, J.Francia.
Team B (Rojos):		A.Tesorieri; S.Barbera (L.Pérez 32), A.Tadich; E.Goicoechea, E.Uslenghi, A.Garasino;
			F.Bianatti, Z.Canavery, A.Martín, P.Miranda, P.Polimeni.
 
Referee:		P.Novarino.
Note:			S.Barbera left the field injuried 19.
 
 

Squad Copa Premio Honor Argentino 1919

 
 

1920

 

[Aug 29, Sun]
Argentina Internacional	 3-2	Rojos			[at Boca Juniors]
  [Lucarelli 14, 21, Libonatti 28; Galíndez 40, Echeverría 52]
 
Argentina Internacional: E.Kiessel; 
			 A.Cortella, F.Bearzotti (Smullin 50);
			 R.Bruzzone, A.Delavalle, E.Uslenghi;
			 P.Calomino (E.Bru 45), J.Libonatti (López 45), F.Lucarelli (Clarke 45), Echeverría (Galíndez 45), Miguel (Martínez 45).
 
Rojos:			 A.Tesorieri; 
			 Ortega, Locatti;
			 López, Vaccaro, Aragone;
			 E.Bru (P.Calomino 45), López (J.Libonatti 45), Clarke (F.Lucarelli 45), Galíndez (Echeverría 45), Martínez (Miguel 45).
 
Referee:		 ?.
 
 
 

Squad Sudamericano 1920

 

1921

 

[Sep 11, Sun]
Rojos			2-1(2-0) Azules			[at Huracán]
  [Tazín 8, Clarke 28; Galíndez (2-1)]
 
Rojos:			Magistretti [Sportivo Palermo]; Bidoglio [Sportivo Palermo], Podestá; Aragón [El Porvenir], Vigliola [Porteño](Dordone 45), Albarellos;
			Cecchi, Tazín [Sportivo Palermo], Clarke [Sportivo Palermo], Deibe, Giusani [Nueva Chicago].
Azules:			Tesorieri [Sportivo del Norte](Bagnera 45); Presta [Porteño], Castoldi [Sportivo Barracas]; López, Dordone (Vigliola 45), Solari [Nueva Chicago];
			Villagra [Nueva Chicago], Varela, Galíndez [Sportivo Barracas], Rivet [Del Plata], Cruz [Sportivo Barracas].
 
Referee:		S.Pérez.
 
 
 
[Sep 25, Sun]
Verdes			2-1(1-1) Rojos			[at Boca Juniors]
  [L.Corvetto 40og, J.Presta (2-1)og; J.Varela (0-1)]
 
Verdes:			A.Tesorieri; A.Castoldi, E.Monti; E.Solari, M.Dellavalle, L.Monti;
			M.Ginebra, J.Laguna, A.Chiesa, J.Cartagénova, J.Mange.
Rojos:			G.Magistretti; J.Presta, D.Tetamanti; R.Aragón, L.Corvetto, A.Latorre Lelong;
			A.Cerroti, J.Pisa, J.Varela, R.Echeverría, J.Calandra.
 
Referee:		E.Tenconi.
 
 

Squad Sudamericano 1921

 
 

1923

 
[Oct 12, Fri]
Rojos			2-1	Azules			[at Sportivo Barracas]
  [Aguirre 15, Saruppo 44; Tarasconi 10p]
 
Rojos:			Cancino; Cockrane, Ferrario; Orlandini, Seregni, Fortunato;
			Loizo, Miguel, Saruppo, Aguirre, Muriñigo.
Azules:			J.C.Iribarren; Bidoglio, J.Iribarren; Médici, Vaccaro, Solari;
			Bianatti, Cerrotti, Tarasconi, Rosado, Gurruchague.
 
Referee:		L.Muzzio. 
 
 

Squad Sudamericano 1923

 

1925

 
 
 
[Oct 22, Thu] 
Team A Azules		2-1	Team B Blancos		[at Boca Juniors]
  [J.Tubio 60, A.Cerrotti 75; A.Sánchez 78]
 
Team A:			A.Tesorieri (Boca Juniors); 
			L.Bidoglio (Boca Juniors), R.Mutis (Boca Juniors); 
			M.Fortunato (Boca Juniors), L.Vaccaro (Argentinos Juniors), A.Elli (Boca Juniors);
			D.Tarasconi (Boca Juniors), A.Cerrotti (Boca Juniors), J.Tubio (Progresista), N.de los Santos (El Porvenir), E.Blanco (Del Plata).
 
Team B:			J.Iribarren (San Martín); 
			R.Cairo (Argentino de Quilmes), P.Voltura (Nueva Chicago); 
			V.Capano (Nueva Chicago), L.Semino (Nueva Chicago), E.Solari (Nueva Chicago);
			J.Villagra (Nueva Chicago), A.Sánchez (Colón SF), J.C.Irurieta (Argentino de Quilmes), G.Giulidori (Palermo), V.Delgado (San Fernando). 
 
Referee:		?.
 
 
 
 
[Nov 5, Thu] 
Team A			1-1	Team B			[at Boca Juniors]			
  [M.Seoane 5p; L.Indaco 75]
 
Team A:			A.Tesorieri (Boca Juniors); 
			L.Bidoglio (Boca Juniors), R.Mutis (Boca Juniors); 
			S.Médici (Boca Juniors), L.Vaccaro (Argentinos Juniors), M.Fortunato (Boca Juniors);
			N.de los Santos (El Porvenir), A.Cerrotti (Boca Juniors), M.Seoane (El Porvenir), A.Garasini (Boca Juniors), E.Blanco (Del Plata).
 
Team B:			O.Díaz (Rosario Central); 
			N.Molinari (Colón SF), J.Prato (Huracán); 
			V.Capano (Nueva Chicago), L.Semino (Nueva Chicago), J.Ricitelli (Nueva Chicago);
			J.Villagra (Nueva Chicago), M.Sánchez (Colón SF), J.C.Irurieta (Argentino de Quilmes), L.Indaco (Rosario Central), García (Nacional).
 
Referee:		?.
 
 
 
 
 
[Nov 18, Wed] 
Azules			2-1	Blancos			[at Boca Juniors]			
  [J.Sánchez 29, D.Tarasconi 82; G.Stábile 21]
 
Azules:			O.Díaz (Rosario Central); 
			L.Bidoglio (Boca Juniors), F.Bearzotti (Belgrano [Ros]); 
			S.Médici (Boca Juniors), L.Vaccaro (Argentinos Juniors), E.Solari (Nueva Chicago);
			D.Tarasconi (Boca Juniors), M.Sánchez (Colón SF), M.Seoane (El Porvenir), L.Indaco (Rosario Central), E.Indaco.
 
Blancos:		A.Ceresetto (Huracán); 
			C.Nóbile (Huracán), J.Prato (Huracán); 
			C.Federico (Huracán), A.Lucena (Sportsman), J.Vico;
			A.Loizo (Huracán), F.Seijas (Huracán), G.Stábile (Huracán), A.de los Santos (El Porvenir) (J.Laguna 30 (Huracán)), E.Blanco (Del Plata).  
 
Referee:		?.
Note:			A.Loizo miss a penalty 88.
 
 
 
 
[Nov 22, Sun]
Team A Azules		1-0	Team B Azules		[at Boca Juniors]			
  [M.Seoane 24]
 
Team A:			A.Tesorieri (Boca Juniors); 
			P.Di Paola (Argentinos Juniors), R.Mutis (Boca Juniors); 
			S.Médici (Boca Juniors), L.Semino (Nueva Chicago), M.Fortunato (Boca Juniors);
			D.Tarasconi (Boca Juniors), M.Sánchez (Colón SF), M.Seoane (El Porvenir), A.Garasini (Boca Juniors), J.Bianchi (Progresista).
 
Team B:			O.Díaz (Rosario Central); 
			J.Stábile (Boca Juniors II), J.Voltura (Nueva Chicago); 
			E.Cacopardo (Zurdo 45), A.Lucena, J.Luján (Palermo II);
			A.Loizo (Huracán), J.Villagra (Nueva Chicago), G.Stábile (Huracán), F.Martín (Boca Juniors II), F.Solano.
 
Referee:		?.
 
 

Squad Sudamericano 1925

 
 

1928

 

[Mar 3, Sat]
Team A Rojos		2-0	Team B Verdes		[at Sportivo Barracas]
  [A.Gainzarain 31, R.Cherro 86]
 
Team A Rojos:		O.Díaz; 
			L.Bidoglio, L.F.Wheimuller; 
			S.Médice, S.Calandra, L.Monti;
			J.Cruz, A.Gainzarain, D.Tarasconi, R.Cherro, R.Orsi.
Team B Verdes:		A.Bossio;
			A.Helman, F.Paternoster; 
			J.Evaristo, A.Zumelzú, R.Orlandini;
			N.Perinetti, P.Ochoa, M.Ferreira, F.Perducca, S.Luna.
 
Referee:		D.Lombardi.
 
 
 

Squad Olympic Games 1928

 
 
 
[Aug 23, Thu]
Team A Rojos		1-3	Team B Azules		[at Ferro Carril Oeste]
  [M.Ferreira 3; C.Peucelle 21, 59, I.Morgada 69]
 
Team A Rojos:		A.Bossio; 
			F.Cherro, H.Recanatini; 
			P.Bartolucci, A.Frioni, J.Evaristo;
			L.Sandoval, P.Marassi, M.Ferreira, F.Perducca, C.Spadaro.
Team B Azules:		J.Sormani (M.Croce 18);
			J.Della Torre, F.Paternoster;
			R.Orlandini, P.Chalú, P.Arico Suárez;
			C.Peucelle, A.Picallo, L.Nappi, J.C.Maglio, I.Morgada.
 
Referee:		?.
 
 
 

Squad Copa Newton 1928

 
 

1929

 
 
[Oct 17, Thu]
Combinado Asociación	2-2	Combinado Interior	[at River Plate]
  [C.Peucelle 52, M.Seoane 58; B.Coria 65, A.Chividini 80]
 
Combinado Asociación:	A.Bossio; 
			E.Piaggio, P.Bartolucci; 
			J.Evaristo, E.Zumelzú, G.Moreyras;
			C.Peucelle, J.Arrillaga, J.F.Maglio, M.Seoane, M.Evaristo.
Combinado Interior:	A.Mors; 
			A.Medina, J.Martínez; 
			A.Chividini, G.Amsler, R.Moya;
			R.Páez, A.Fassora, L.Díaz, B.Coria, P.Ruiz.
 
Referee:		A.Gámez.
Note:			Match finished at 85.
 
 
 
 
[Oct 29, Tue]
Team A Blancos		6-5	Team B Azules		[at San Lorenzo de Almagro]
  [A.Zumelzú 20, 65, C.Spadaro 35, A.Fassora 46, R.Cherro 76, 88; A.Fassora 15, 29, M.Seoane 57, Rivarola 77, F.Varallo 81]
 
Team A Blancos:		J.Botasso; 
			J.Martínez (A.Cuello 45), F.Paternoster; 
			J.Evaristo, A.Zumelzú, J.Sosa;
			C.Peucelle (A.Ríos 78), D.Tarasconi (A.Fassora 45), M.Ferreira, R.Cherro, C.Spadaro.
Team B Azules:		A.Fosatti; 
			J.Piaggio, A.Cuello (J.Martínez 45); 
			P.Bartolucci, P.Chalú, A.Dimare;
			N.Perinetti, F.Varallo, A.Fassora (Rivarola 45), M.Seoane, A.Ríos (C.Peucelle 78).
 
Referee:		C.Nay Foino.			
Note:			D.Tarasconi left the field injuried at 33. 
 
 

Squad Sudamericano 1929

 
 

1930

 
 
 
[Jul 6, Sun]
ARGENTINA A - Azules	8-2	ARGENTINA B - Celestes		[at River Plate]
  [G.Stábile 6, 54, 58, 73, C.Peucelle 23, 76, F.Varallo 41, C.Spadaro 61; R.Cherro 80, 83]
 
Argentina A - Azules:	Ángel BOSSIO [Talleres RE] (Cap.); 
			José María DELLA TORRE [Racing Club], Fernando PATERNOSTER [Racing Club]; 
			Alberto CHIVIDINI [Central Norte (Tuc.), Pedro CHALÚ [Ferro Carril Oeste], Antonio DE MARE [Racing Club];
			Carlos PEUCELLE [Sportivo Buenos Aires], Francisco VARALLO [Gimnasia y Esgrima LP], Guillerno STABILE [Huracán], Atilio DEMARÍA [Estudiantil Porteño], Carlos SPADARO [Lanús]
 
Argentina B - Celestes:	Juan BOTASSO [Argentino de Quilmes]; 
			Edmundo PIAGGIO [Lanús], Ramón MUTTIS [Boca Juniors]; 
			Juan EVARISTO [Sportivo Palermo], Antonio CATELLI [Estudiantil Porteño], José GARGIULO [Estudiantil Porteño];
			Donato PENELLA [Boca Juniors], Manuel FERREIRA [Estudiantes LP](Cap.), Roberto CHERRO [Boca Juniors], Mario EVARISTO [Boca Juniors], Alejandro SCOPELLI [Estudiantes LP].
 
Referee:		José Bartolomé MACÍAS.
 
  

Squad World Cup 1930

 
 

1934

 

[Mar 24, Sat]
Azules			3-0(1-0) Blancos			[at Almagro]			
  [Noguera (1-0), Agrelo 53, Noguera 83]
 
Azules:			S.Doglia (Argentino de Quilmes); 
			A.Marchi (Defensores de Belgrano), L.Marsilia (Argentino de Quilmes);
			I.Mercado (Nueva Chicago), Iriarte (Mar del Plata), Rolón (Sportivo Acassuso);
			Ducrey (Sportivo Acassuso), Noguera (Nueva Chicago), G.Giúdice (Colegiales), Agrelo (El Porvenir), J.Bettinotti (Estudiantil Porteño).
 
Blancos:		A.Scali (Nueva Chicago) (Pergolessi [Banfield]); 
			Chiessa (Pergamino), Rossi (San Martín);
			Zeballos (Pergamino), Aldana (San Martín), Rechimuzzi (Almagro);
			Kalerguis (Sportivo Barracas), Páez (Argentino de Quilmes), J.Scurzoni (Excursionistas), Balleiro (Excursionistas), O.Correa (Almagro).
 
Referee:		A.Pazos.
Note:			Training match without crowd.
 
 

see more matches road to the World Cup

Squad World Cup 1934

 

About this document

Sources: Newspapers: La Nación, La Prensa.

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 4 Jul 2019

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2019
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.