Argentina - Copa Suecia 1958

Table Group A:

No. Team                    G    W    D    L    Gf    Ga    P
-------------------------------------------------------------
 1. Racing Club            14   10    1    3    34    16   21  Finalist    
 2. Newell's Old Boys      13    8    2    3    24    15   18
 3. Estudiantes LP         14    5    5    4    27    22   15
 4. Tigre                  13    5    5    3    27    25   15
 5. Huracán (BA)           14    4    5    5    23    27   13
 6. Vélez Sarsfield        14    3    7    4    25    30   13
 7. Boca Juniors           14    3    3    8    18    25    9
 8. Central Córdoba (R)    14    2    2   10    15    33    6

Table Group B:

No. Team                    G    W    D    L    Gf    Ga    P
-------------------------------------------------------------
 1. Atlanta                14    7    3    4    26    18   17  Playoff
    Rosario Central        14    8    1    5    33    29   17  Playoff
 3. Lanús                  14    6    3    5    27    28   15
 4. Argentinos Juniors     14    6    3    5    30    26   15
 5. Independiente (A)      14    5    3    6    29    24   13
 6. San Lorenzo de Almagro 14    4    5    5    23    27   13
 7. River Plate            14    4    3    7    23    30   11
 8. Gimnasia y Esgrima LP  14    4    3    7    25    34   11

Playoff Group B

No. Team                    G    W    D    L    Gf    Ga    P
-------------------------------------------------------------
 1. Atlanta                 1    1    0    0     1     0    2  Finalist
 2. Rosario Central         1    0    0    1     0     1    0

Final

No. Team                    G    W    D    L    Gf    Ga    P
-------------------------------------------------------------
 1. Atlanta                 1    1    0    0     3     1    2  Cup winners 
 2. Racing Club             1    0    0    1     1     3    0             

Group A

Round 1 [Apr 20]:
Central Córdoba (R)    0:2 Huracán (BA)            [at Newell's Old Boys]
Estudiantes LP         3:0 Racing Club
Tigre                  0:0 Boca Juniors
Vélez Sarsfield        1:0 Newell's Old Boys

Round 2 [Apr 27]:
Boca Juniors           0:3 Newell's Old Boys
Central Córdoba (R)    1:2 Vélez Sarsfield         [at Newell's Old Boys] 
Huracán (BA)           1:1 Estudiantes LP
Racing Club            4:2 Tigre 

Round 3 [May 4]:
Estudiantes LP         2:2 Central Córdoba (R) 
Newell's Old Boys      2:1 Racing Club
Tigre                  1:1 Huracán (BA)
Vélez Sarsfield        2:2 Boca Juniors

Round 4 [May 11]:
Central Córdoba (R)    1:4 Tigre                   [at Newell's Old Boys]
Estudiantes LP         3:3 Vélez Sarsfield
Huracán (BA)           1:2 Newell's Old Boys
Racing Club            3:2 Boca Juniors

Round 5 [May 18]:
Boca Juniors           1:3 Huracán (BA)
Newell's Old Boys      1:1 Central Córdoba (R)
Tigre                  3:3 Estudiantes LP
Vélez Sarsfield        2:3 Racing Club

Round 6 [Jun 1]:
Central Córdoba (R)    2:1 Boca Juniors            [at Newell's Old Boys]
Estudiantes LP         2:0 Newell's Old Boys
Huracán (BA)           0:0 Racing Club
Tigre                  2:2 Vélez Sarsfield

Round 7 [Jun 5]:
Boca Juniors           1:0 Estudiantes LP
Newell's Old Boys      4:1 Tigre                               
Racing Club            2:0 Central Córdoba (R)
Vélez Sarsfield        1:1 Huracán (BA)

Round 8 [Jun 8]:
Boca Juniors           2:3 Tigre
Huracán (BA)           3:1 Central Córdoba (R)
Newell's Old Boys      2:2 Vélez Sarsfield
Racing Club            1:0 Estudiantes LP

Round 9 [Jun 15]:
Estudiantes LP         4:2 Huracán (BA)
Newell's Old Boys      1:0 Boca Juniors
Tigre                  3:1 Racing Club
Vélez Sarsfield        4:1 Central Córdoba

Round 10:
[Jun 21]
Central Córdoba (R)    2:0 Estudiantes LP          [at Newell's Old Boys]
[Jun 22]
Boca Juniors           1:1 Vélez Sarsfield
Racing Club            3:1 Newell's Old Boys
[Jul 2]
Huracán (BA)           1:1 Tigre

Round 11 [Jun 29]:
Boca Juniors           0:2 Racing Club
Newell's Old Boys      3:1 Huracán (BA)
Vélez Sarsfield        3:3 Estudiantes LP
Tigre                  4:2 Central Córdoba (R)

Round 12:
[Jul 16]
Central Córdoba (R)    1:2 Newell's Old Boys       [at Rosario Central]
Estudiantes LP         3:0 Tigre
Racing Club            4:0 Vélez Sarsfield
[Aug 12]
Huracán (BA)           3:6 Boca Juniors

Round 13:
[Aug 22]
Boca Juniors           1:0 Central Córdoba (R)     [at Huracán]
[Aug 27] 
Newell's Old Boys      3:1 Estudiantes LP
Racing Club            5:0 Huracán (BA)
Vélez Sarsfield        1:3 Tigre

Round 14:
[Dec 23]
Central Córdoba (R)    1:5 Racing Club             [at Newell's Old Boys]
[Dec 30]
Huracán (BA)           4:1 Vélez Sarsfield
[Jan 6, 1959]
Estudiantes LP         2:1 Boca Juniors
Tigre                  n/p Newell's Old Boys       (Not played)

Table Group A:

No. Team                    G    W    D    L    Gf    Ga    P
-------------------------------------------------------------
 1. Racing Club            14   10    1    3    34    16   21  Finalist  
 2. Newell's Old Boys      13    8    2    3    24    15   18
 3. Estudiantes LP         14    5    5    4    27    22   15
 4. Tigre                  13    5    5    3    27    25   15
 5. Huracán (BA)           14    4    5    5    23    27   13
 6. Vélez Sarsfield        14    3    7    4    25    30   13
 7. Boca Juniors           14    3    3    8    18    25    9
 8. Central Córdoba (R)    14    2    2   10    15    33    6

Group B

Round 1 [Apr 20]:
Independiente (A)      3:0 Gimnasia y Esgrima LP
River Plate            1:4 Atlanta
Rosario Central        4:2 Argentinos Juniors
San Lorenzo de Almagro 5:1 Lanús

Round 2 [Apr 26]:
Argentinos Juniors     3:1 River Plate             [at Vélez Sarsfield]
Atlanta                4:2 Independiente (A)
Gimnasia y Esgrima LP  1:2 Lanús
Rosario Central        3:1 San Lorenzo de Almagro

Round 3 [May 4]:
Independiente (A)      1:1 Argentinos Juniors
Lanús                  1:0 Atlanta
River Plate            3:1 Rosario Central
San Lorenzo de Almagro 1:1 Gimnasia y Esgrima LP

Round 4 [May 11]:
Argentinos Juniors     1:1 Lanús
Atlanta                3:3 Gimnasia y Esgrima LP
River Plate            3:1 San Lorenzo de Almagro
Rosario Central        2:1 Independiente (A)

Round 5 [May 18]:
Gimnasia y Esgrima LP  3:2 Argentinos Juniors
Independiente (A)      6:1 River Plate
Lanús                  5:0 Rosario Central
San Lorenzo de Almagro 4:3 Atlanta 

Round 6 [Jun 1]:
Argentinos Juniors     0:1 Atlanta
Independiente (A)      2:0 San Lorenzo de Almagro
River Plate            2:3 Lanús
Rosario Central        3:1 Gimnasia y Esgrima LP

Round 7 [Jun 5]:
Atlanta                4:2 Rosario Central
Gimnasia y Esgrima LP  2:1 River Plate
Lanús                  3:1 Independiente (A)
San Lorenzo de Almagro 0:2 Argentinos Juniors

Round 8 [Jun 8]:
Argentinos Juniors     2:1 Rosario Central
Atlanta                1:1 River Plate
Gimnasia y Esgrima LP  2:1 Independiente (A)
Lanús                  2:2 San Lorenzo de Almagro 

Round 9 [Jun 15]:
Independiente (A)      0:0 Atlanta
Lanús                  2:3 Gimnasia y Esgrima LP
River Plate            0:0 Argentinos Juniors
San Lorenzo de Almagro 1:1 Rosario Central

Round 10 [Jun 22]:
Argentinos Juniors     3:2 Independiente (A)
Atlanta                1:0 Lanús
Gimnasia y Esgrima LP  2:2 San Lorenzo de Almagro
Rosario Central        3:1 River Plate

Round 11 [Jun 29]:
Gimnasia y Esgrima LP  0:1 Atlanta
Independiente (A)      5:3 Rosario Central
Lanús                  4:3 Argentinos Juniors
San Lorenzo de Almagro 3:1 River Plate

Round 12:
[Aug 6]
Atlanta                0:2 San Lorenzo de Almagro
River Plate            3:1 Independiente (A)
Rosario Central        5:1 Lanús
[Aug 27]
Argentinos Juniors     6:4 Gimnasia y Esgrima LP

Round 13:
[Oct 8]
Atlanta                4:0 Argentinos Juniors
San Lorenzo de Almagro 1:1 Independiente (A)
[Oct 15]
Gimnasia y Esgrima LP  2:3 Rosario Central
[Oct 29]
Lanús                  1:1 River Plate

Round 14:
[Nov 26]
River Plate            4:1 Gimnasia y Esgrima LP
[Dec 30]
Argentinos Juniors     5:0 San Lorenzo de Almagro
[Jan 4, 1959]
Rosario Central        2:0 Atlanta
[Apr 26, 1959]
Independiente (A)      3:1 Lanús

Table Group B:

No. Team                    G    W    D    L    Gf    Ga    P
-------------------------------------------------------------
 1. Atlanta                14    7    3    4    26    18   17  Playoff
    Rosario Central        14    8    1    5    33    29   17  Playoff
 3. Lanús                  14    6    3    5    27    28   15
 4. Argentinos Juniors     14    6    3    5    30    26   15
 5. Independiente (A)      14    5    3    6    29    24   13
 6. San Lorenzo de Almagro 14    4    5    5    23    27   13
 7. River Plate            14    4    3    7    23    30   11
 8. Gimnasia y Esgrima LP  14    4    3    7    25    34   11

Playoff Group B:

[Apr 29, 1959]
Rosario Central        0:1 Atlanta                 [at Newell's Old Boys]

Final:

29th Apr, 1960 at San Lorenzo de Almagro (att 8300) 
Atlanta                3:1 Racing Club              
  [Nuin 13, Bellomo 41, González 74; Sosa 62]

Atlanta:     Néstor Martín Errea, Oscar Alejo Clariá, Julio Alberto Nuin;
             Norberto Antonio De Sanzo, Carlos Timoteo Griguol,
             Rodolfo Carlos Betinotti; Mario Griguol (24 injured),
             Alberto Mario González, Domingo Rodríguez,
             Roberto Francisco Bellomo, Walter José Roque.

Racing Club: Osvaldo Jorge Negri (45 Ataúlfo Sánchez); Norberto Anido, 
             Juan Carlos Murúa; Néstor De Vicente, Vladislao Wenceslao Cap,
             Julio Gianella; Manuel Alberto Murúa, José María Ferrero,
             Juan José Pizzuti, Rubén Héctor Sosa, Raúl Oscar Belén.

Referee:     Duval Goicoechea.

Champion: Club Atlético Atlanta.

This cup was to be played while the National team was participating in the
World Cup 1958 (Sweden) but the last matches were played in 1959 and 1960.
The Swedish ambassador in Argentina, Dr. Carl Herbert Borgenstierna, donnated
this cup in name of his country.

About this document

Sources: [CIHF -], [Dom -], [sof], magazine: El Gráfico, newspaper: La Prensa.

With thanks to Edgardo Mario Imas (edgimas@ciudad.com.ar) statistician of Club A. Atlanta and Ricardo Ismael Gorosito (gorosito@mr.com.ar).

Prepared and maintained by Osvaldo José Gorgazzi for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Osvaldo José Gorgazzi (osvaldogorgazzi@yahoo.com.ar)
Last updated: 1 Jun 2001

(C) Copyright Osvaldo José Gorgazzi and RSSSF 1999/2001
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.