Argentina Second Level 1942

 
 
 
 
 
Table: 
---------------------------------------------------------------------------------------
						         Home	   Away
No. Team 			      G   W   D   L    W  D  L   W  D  L   Gf  Ga   P
---------------------------------------------------------------------------------------
 1. Rosario Central 		     32	 25   3	  4   15  1  0  10  2  4  118  41   53	 [Promoted to First Division]
---------------------------------------------------------------------------------------
 2. Excursionistas      	     32	 18   9	  5   10  4  2   8  5  3   61  28   45		
 3. Vélez Sarsfield 		     32	 18   5	  9   11  1  4   7  4  5   69  38   41		
 4. Quilmes             	     32	 16   7	  9   11  4  1   5  3  8   58  41   39		
 5. Unión (Santa Fe)		     32	 15   7	 10    9  4  3   6  3  7   57  54   37		
 6. Defensores de Belgrano	     32	 16   3	 13    8  1  7   8  2  6   59  55   35		
 7. Talleres (RE)       	     32	 15   3	 14   11  1  4   4  2 10   67  56   33		
 8. Sportivo Dock Sud		     32	 13   5	 14    9  3  4   4  2 10   61  78   31		
 9. Nueva Chicago        	     32	 13   4	 15    8  4  4   5  0 11   63  74   30		
10. Sportivo Acassuso                32	 12   5	 15    8  3  5   4  2 10   56  68   29		
11. Almagro              	     32	 11   6	 15    7  3  6   4  3  9   50  66   28		
12. Temperley           	     32	 10   6	 16    8  3  5   2  3 11   61  69   26		
13. Colegiales           	     32	 11   4	 17    7  2  7   4  2 10   52  67   26		
14. Argentinos Juniors		     32	  9   7	 16    6  4  6   3  3 10   49  74   25		
15. All Boys             	     32	  8   8	 16    4  3  9   4  5  7   44  64   24		
---------------------------------------------------------------------------------------
16. Sportivo Alsina 		     32	 10   7	 15    6  3  7   4  4  8   60  78   17	 [*][Relegated]
17. El Porvenir        		     32	  4   7	 21    3  4  9   1  3 12   33  67   15	 [Relegated]
 
 
.Note:
[*] Sportivo Alsina had 10 points deducted.
 
 
 
 
Round 1
[Apr 4]			
Defensores de Belgrano	2-1	Talleres (RE)
Colegiales		0-3	Quilmes
El Porvenir		0-0	Argentinos Juniors
Almagro			0-2	Vélez Sarsfield
All Boys		2-2	Sportivo Alsina
Sportivo Dock Sud	2-4	Sportivo Acassuso
Temperley		1-1	Excursionistas
[Apr 5]
Unión (Santa Fe)	4-1	Nueva Chicago
Rosario Central		bye	
 
 
Round 2
[Apr 11]		
Excursionistas		1-1	Rosario Central
Sportivo Acassuso	1-4	Temperley
Sportivo Alsina		4-2	Sportivo Dock Sud
Vélez Sarsfield		2-0	All Boys
Argentinos Juniors	3-2	Almagro
Quilmes			4-1	El Porvenir
Talleres (RE)		3-0	Colegiales
Nueva Chicago		0-1	Defensores de Belgrano
Unión (Santa Fe)	bye		
 
 
Round 3
[Apr 18]			
Defensores de Belgrano	0-1	Unión (Santa Fe)
Colegiales		5-2	Nueva Chicago
El Porvenir		0-3	Talleres (RE)
Almagro			1-0	Quilmes
All Boys		2-3	Argentinos Juniors
Sportivo Dock Sud	1-1	Vélez Sarsfield
Temperley		3-4	Sportivo Alsina
Rosario Central		8-2	Sportivo Acassuso
Excursionistas		bye	
 
 
Round 4
[Apr 26]
Unión (Santa Fe)	1-1	Colegiales
[May 2]		
Sportivo Acassuso	1-2	Excursionistas
Sportivo Alsina		0-2	Rosario Central
Vélez Sarsfield		2-0	Temperley
Argentinos Juniors	2-2	Sportivo Dock Sud
Quilmes			1-1	All Boys
Talleres (RE)		2-1	Almagro
Nueva Chicago		2-1	El Porvenir
Defensores de Belgrano	bye		
 
 
Round 5
[May 9]			
Colegiales		1-3	Defensores de Belgrano
El Porvenir		2-1	Unión (Santa Fe)
Almagro			2-1	Nueva Chicago
All Boys		1-0	Talleres (RE)
Sportivo Dock Sud	2-1	Quilmes
Temperley		1-1	Argentinos Juniors
Excursionistas		2-2	Sportivo Alsina
[May 10]
Rosario Central		3-2	Vélez Sarsfield
Sportivo Acassuso	bye		
 
 
Round 6
[May 16]			
Sportivo Alsina		2-1	Sportivo Acassuso
Vélez Sarsfield		2-1	Excursionistas
Argentinos Juniors	2-0	Rosario Central
Quilmes			3-0	Temperley
Talleres (RE)		3-1	Sportivo Dock Sud
Nueva Chicago		1-1	All Boys
Defensores de Belgrano	2-0	El Porvenir
[May 17]
Unión (Santa Fe)	6-2	Almagro
Colegiales		bye	
 
 
Round 7
[May 23]		
El Porvenir		2-0	Colegiales
Almagro			0-5	Defensores de Belgrano
All Boys		4-2	Unión (Santa Fe)
Sportivo Dock Sud	6-2	Nueva Chicago
Temperley		1-1	Talleres (RE)
Excursionistas		0-1	Argentinos Juniors
Sportivo Acassuso	1-1	Vélez Sarsfield
[May 24]
Rosario Central		4-1	Quilmes
Sportivo Alsina		bye	
 
 
Round 8
[May 30]		
Vélez Sarsfield		0-2	Sportivo Alsina
Argentinos Juniors	2-2	Sportivo Acassuso
Quilmes			1-3	Excursionistas
Talleres (RE)		1-2	Rosario Central
Nueva Chicago		5-1	Temperley
Defensores de Belgrano	0-1	All Boys
Colegiales		3-1	Almagro
[May 31]
Unión (Santa Fe)	2-0	Sportivo Dock Sud
El Porvenir		bye	
 
 
Round 9	
[Jun 6]	
Almagro			2-4	El Porvenir
All Boys		2-3	Colegiales
Sportivo Dock Sud	2-0	Defensores de Belgrano
Temperley		5-0	Unión (Santa Fe)
Excursionistas		2-1	Talleres (RE)
Sportivo Acassuso	2-1	Quilmes
Sportivo Alsina		1-4	Argentinos Juniors
[Jun 7]
Rosario Central	       12-1	Nueva Chicago
Vélez Sarsfield		bye	
 
 
Round 10
[Jun 13]			
Argentinos Juniors	0-2	Vélez Sarsfield
Quilmes			5-2	Sportivo Alsina
Talleres (RE)		1-1	Sportivo Acassuso
Nueva Chicago		0-0	Excursionistas
Defensores de Belgrano	5-2	Temperley
Colegiales		2-3	Sportivo Dock Sud
El Porvenir		0-0	All Boys
[Jun 14]
Unión (Santa Fe)	0-5	Rosario Central
Almagro			bye
 
 
Round 11
[Jun 20]			
All Boys		2-0	Almagro
Sportivo Dock Sud	2-0	El Porvenir
Temperley		3-0	Colegiales
Excursionistas		3-0	Unión (Santa Fe)
Sportivo Acassuso	2-3	Nueva Chicago
Sportivo Alsina		5-2	Talleres (RE)
Vélez Sarsfield		2-3	Quilmes
[Jun 21]
Rosario Central		4-0	Defensores de Belgrano
Argentinos Juniors	bye		
 
 
Round 12
[Jun 27]		
Quilmes			1-0	Argentinos Juniors
Talleres (RE)		2-3	Vélez Sarsfield
Nueva Chicago		4-2	Sportivo Alsina
Defensores de Belgrano	1-5	Excursionistas
Colegiales		3-0	Rosario Central
El Porvenir		0-2	Temperley
Almagro			2-2	Sportivo Dock Sud
[Jun 28]
Unión (Santa Fe)	3-2	Sportivo Acassuso
All Boys		bye	
 
 
Round 13
[Jul 4]		
Sportivo Dock Sud	1-2	All Boys
Temperley		1-2	Almagro
Excursionistas		4-1	Colegiales
Sportivo Acassuso	1-0	Defensores de Belgrano
Sportivo Alsina		1-2	Unión (Santa Fe)
Vélez Sarsfield		4-2	Nueva Chicago
Argentinos Juniors	2-1	Talleres (RE)
[Jul 5]
Rosario Central		3-2	El Porvenir
Quilmes			bye
 
 
Round 14
[Jul 11]
Nueva Chicago		2-1	Argentinos Juniors
Colegiales		0-1	Sportivo Acassuso
All Boys		2-2	Temperley
[Jul 12]	
Talleres (RE)		1-0	Quilmes
Unión (Santa Fe)	0-2	Vélez Sarsfield
Defensores de Belgrano	1-1	Sportivo Alsina
El Porvenir		0-0	Excursionistas
Almagro			0-2	Rosario Central
Sportivo Dock Sud	bye		
 
 
Round 15
[Jul 18]		
Temperley		3-1	Sportivo Dock Sud
Rosario Central		4-1	All Boys
Excursionistas		4-0	Almagro
Sportivo Acassuso	2-1	El Porvenir
Sportivo Alsina		0-1	Colegiales
Vélez Sarsfield		5-0	Defensores de Belgrano
Argentinos Juniors	2-2	Unión (Santa Fe)
Quilmes			3-2	Nueva Chicago
Talleres (RE)		bye	
 
 
Round 16
[Jul 25]			
Nueva Chicago		1-1	Talleres (RE)
Defensores de Belgrano	6-0	Argentinos Juniors
Colegiales		2-1	Vélez Sarsfield
El Porvenir		0-1	Sportivo Alsina
Almagro			2-1	Sportivo Acassuso
All Boys		3-3	Excursionistas
Sportivo Dock Sud	6-3	Rosario Central
[Jul 26]
Unión (Santa Fe)	1-1	Quilmes
Temperley		bye	
 
 
Round 17
[Aug 1]		
Rosario Central		6-3	Temperley
Excursionistas		2-4	Sportivo Dock Sud
Sportivo Acassuso	0-0	All Boys
Sportivo Alsina		3-3	Almagro
Vélez Sarsfield		2-0	El Porvenir
Argentinos Juniors	0-3	Colegiales
Quilmes			4-2	Defensores de Belgrano
Talleres (RE)		1-0	Unión (Santa Fe)
Nueva Chicago		bye	
 
 
 
Round 18
[Aug 8]			
Nueva Chicago		0-1	Unión (Santa Fe)
Talleres (RE)		3-1	Defensores de Belgrano
Quilmes			2-1	Colegiales
Argentinos Juniors	2-2	El Porvenir
Vélez Sarsfield		0-2	Almagro
Sportivo Alsina		0-2	All Boys
Sportivo Acassuso	6-1	Sportivo Dock Sud
Excursionistas		2-1	Temperley
Rosario Central		bye	
 
 
Round 19
[Aug 22]		
Temperley		4-1	Sportivo Acassuso
Sportivo Dock Sud	2-2	Sportivo Alsina
All Boys		2-6	Vélez Sarsfield
Almagro			3-3	Argentinos Juniors
El Porvenir		0-3	Quilmes
Colegiales		2-4	Talleres (RE)
Defensores de Belgrano	3-2	Nueva Chicago
[Aug 23]
Rosario Central		0-0	Excursionistas
Unión (Santa Fe)	bye		
 
 
Round 20
[Aug 29]
Nueva Chicago		4-1	Colegiales
Talleres (RE)		3-2	El Porvenir
Quilmes			3-2	Almagro
Argentinos Juniors	2-1	All Boys
Vélez Sarsfield		4-0	Sportivo Dock Sud
Sportivo Alsina		2-1	Temperley
Sportivo Acassuso	1-2	Rosario Central
[Aug 30]
Unión (Santa Fe)	0-2	Defensores de Belgrano
Excursionistas		bye	
 
 
Round 21
[Sep 6]
Excursionistas		4-1	Sportivo Acassuso
Rosario Central		7-3	Sportivo Alsina
Temperley		3-2	Vélez Sarsfield
Sportivo Dock Sud	2-1	Argentinos Juniors
All Boys		0-1	Quilmes
Almagro			1-3	Talleres (RE)
El Porvenir		1-2	Nueva Chicago
Colegiales		2-3	Unión (Santa Fe)
Defensores de Belgrano	bye		
 
 
Round 22
[Sep 13]
Defensores de Belgrano	1-3	Colegiales
Unión (Santa Fe)	2-2	El Porvenir
Nueva Chicago		2-3	Almagro
Talleres (RE)		4-1	All Boys
Quilmes			5-1	Sportivo Dock Sud
Argentinos Juniors	1-0	Temperley
Vélez Sarsfield		2-0	Rosario Central
Sportivo Alsina		1-2	Excursionistas
Sportivo Acassuso	bye		
 
 
Round 23
[Sep 20]
Sportivo Acassuso	1-2	Sportivo Alsina				[Suspended in 42'; continued ???]
Excursionistas		0-0	Vélez Sarsfield
Rosario Central		6-1	Argentinos Juniors
Temperley		1-0	Quilmes
Sportivo Dock Sud	1-0	Talleres (RE)
All Boys		0-2	Nueva Chicago
Almagro			1-2	Unión (Santa Fe)
El Porvenir		1-2	Defensores de Belgrano
[???]
Sportivo Acassuso	1-5	Sportivo Alsina				
Colegiales		bye	
 
 
Round 24
[Sep 27]
Colegiales		1-1	El Porvenir
Defensores de Belgrano	0-2	Almagro
Unión (Santa Fe)	2-2	All Boys
Nueva Chicago		4-2	Sportivo Dock Sud
Talleres (RE)		5-2	Temperley
Quilmes			2-2	Rosario Central
Argentinos Juniors	0-1	Excursionistas
Vélez Sarsfield		4-2	Sportivo Acassuso
Sportivo Alsina		bye	
 
 
Round 25
[Oct 3]
Sportivo Alsina		0-1	Vélez Sarsfield
Sportivo Acassuso	4-3	Argentinos Juniors
Excursionistas		2-0	Quilmes
Rosario Central		4-0	Talleres (RE)
Temperley		4-3	Nueva Chicago
Sportivo Dock Sud	2-3	Unión (Santa Fe)
All Boys		1-2	Defensores de Belgrano
Almagro			3-0	Colegiales
El Porvenir		bye	
 
 
Round 26
[Oct 10]			
El Porvenir		0-0	Almagro
Colegiales		6-1	All Boys
Defensores de Belgrano	2-0	Sportivo Dock Sud
Nueva Chicago		2-4	Rosario Central
Talleres (RE)		0-1	Excursionistas
Quilmes			2-0	Sportivo Acassuso
Argentinos Juniors	4-2	Sportivo Alsina
[Oct 11]
Unión (Santa Fe)	4-1	Temperley
Vélez Sarsfield		bye	
 
 
Round 27
[Oct 16]
Rosario Central		5-0	Unión (Santa Fe)
[Oct 17]		
Vélez Sarsfield		4-1	Argentinos Juniors
Sportivo Alsina		1-1	Quilmes
Sportivo Acassuso	3-0	Talleres (RE)
Excursionistas		2-0	Nueva Chicago
Temperley		2-3	Defensores de Belgrano
Sportivo Dock Sud	4-1	Colegiales
All Boys		4-1	El Porvenir
Almagro			bye
 
 
Round 28
[Oct 24]		
Almagro			3-0	All Boys
El Porvenir		0-2	Sportivo Dock Sud
Colegiales		1-1	Temperley
Defensores de Belgrano	0-2	Rosario Central
Nueva Chicago		2-1	Sportivo Acassuso
Talleres (RE)		8-3	Sportivo Alsina
Quilmes			0-0	Vélez Sarsfield
[Oct 25]
Unión (Santa Fe)	2-0	Excursionistas
Argentinos Juniors	bye		
 
 
Round 29
[Oct 31]		
Argentinos Juniors	1-2	Quilmes
Vélez Sarsfield		1-2	Talleres (RE)
Sportivo Alsina		3-2	Nueva Chicago
Sportivo Acassuso	3-1	Unión (Santa Fe)
Excursionistas		1-1	Defensores de Belgrano
Rosario Central		4-1	Colegiales
Temperley		4-2	El Porvenir
Sportivo Dock Sud	1-1	Almagro
All Boys		bye	
 
 
Round 30
[Nov 7]			
All Boys		1-3	Sportivo Dock Sud
Almagro			2-2	Temperley
El Porvenir		0-5	Rosario Central
Colegiales		0-1	Excursionistas
Defensores de Belgrano	2-4	Sportivo Acassuso
Unión (Santa Fe)	5-0	Sportivo Alsina
Nueva Chicago		3-1	Vélez Sarsfield
Talleres (RE)		7-3	Argentinos Juniors
Quilmes			bye
 
 
Round 31
[Nov 14]		
Quilmes			3-2	Talleres (RE)
Argentinos Juniors	0-2	Nueva Chicago
Vélez Sarsfield		1-1	Unión (Santa Fe)
Sportivo Alsina		1-1	Defensores de Belgrano
Sportivo Acassuso	3-3	Colegiales
Excursionistas		4-1	El Porvenir
Rosario Central		3-3	Almagro
Temperley		1-3	All Boys
Sportivo Dock Sud	bye		
 
 
Round 32
[Nov 21]			
Sportivo Dock Sud	3-2	Temperley
All Boys		1-2	Rosario Central
Almagro			1-0	Excursionistas
El Porvenir		3-0	Sportivo Acassuso
Colegiales		2-0	Sportivo Alsina
Defensores de Belgrano	2-1	Vélez Sarsfield
Unión (Santa Fe)	4-1	Argentinos Juniors
Nueva Chicago		1-1	Quilmes
Talleres (RE)		bye	
 
 
Round 33
[Nov 28]			
Talleres (RE)		1-3	Nueva Chicago
Quilmes			0-0	Unión (Santa Fe)
Argentinos Juniors	3-5	Defensores de Belgrano
Vélez Sarsfield		5-1	Colegiales
Sportivo Alsina		3-2	El Porvenir
Sportivo Acassuso	1-0	Almagro
Excursionistas		4-1	All Boys
Rosario Central		9-0	Sportivo Dock Sud
Temperley		bye	
 
 
Round 34
[Dec 6]			
Temperley		0-1	Rosario Central
Sportivo Dock Sud	0-4	Excursionistas
All Boys		0-1	Sportivo Acassuso
Almagro			3-2	Sportivo Alsina
El Porvenir		2-4	Vélez Sarsfield
Colegiales		2-1	Argentinos Juniors
Defensores de Belgrano	2-1	Quilmes
Unión (Santa Fe)	2-1	Talleres (RE)
Nueva Chicago		bye
 
 
 

Table: 
---------------------------------------------------------------------------------------
						         Home	   Away
No. Team 			      G   W   D   L    W  D  L   W  D  L   Gf  Ga   P
---------------------------------------------------------------------------------------
 1. Rosario Central 		     32	 25   3	  4   15  1  0  10  2  4  118  41   53	 [Promoted to First Division]
---------------------------------------------------------------------------------------
 2. Excursionistas      	     32	 18   9	  5   10  4  2   8  5  3   61  28   45		
 3. Vélez Sarsfield 		     32	 18   5	  9   11  1  4   7  4  5   69  38   41		
 4. Quilmes             	     32	 16   7	  9   11  4  1   5  3  8   58  41   39		
 5. Unión (Santa Fe)		     32	 15   7	 10    9  4  3   6  3  7   57  54   37		
 6. Defensores de Belgrano	     32	 16   3	 13    8  1  7   8  2  6   59  55   35		
 7. Talleres (RE)       	     32	 15   3	 14   11  1  4   4  2 10   67  56   33		
 8. Sportivo Dock Sud		     32	 13   5	 14    9  3  4   4  2 10   61  78   31		
 9. Nueva Chicago        	     32	 13   4	 15    8  4  4   5  0 11   63  74   30		
10. Sportivo Acassuso                32	 12   5	 15    8  3  5   4  2 10   56  68   29		
11. Almagro              	     32	 11   6	 15    7  3  6   4  3  9   50  66   28		
12. Temperley           	     32	 10   6	 16    8  3  5   2  3 11   61  69   26		
13. Colegiales           	     32	 11   4	 17    7  2  7   4  2 10   52  67   26		
14. Argentinos Juniors		     32	  9   7	 16    6  4  6   3  3 10   49  74   25		
15. All Boys             	     32	  8   8	 16    4  3  9   4  5  7   44  64   24		
---------------------------------------------------------------------------------------
16. Sportivo Alsina 		     32	 10   7	 15    6  3  7   4  4  8   60  78   17	 [*][Relegated]
17. El Porvenir        		     32	  4   7	 21    3  4  9   1  3 12   33  67   15	 [Relegated]
 
 
.Note:
[*] Sportivo Alsina had 10 points deducted.
 
 
 

1941 (2nd level).

1942 (1st level).

1943 (2nd level).

list of champions.

list of final tables.

all-time tables.

list of 2nd level champions.

list of 2nd level final tables.

divisional movements.

topscorers.


About this document

Source:  Newspaper: La Nación.  

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 28 Feb 2008

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2007/08
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.