Argentina - Fourth Level champions (Torneo Argentino "B" - Interior)

 

 


List of Champions and Promoted Clubs


 
 
 
		Champions				Promoted
 
1995/96		Almirante Brown (Arrecifes) 		Almirante Brown (Arrecifes)
		Mataderos (Necochea)			Mataderos (Necochea)
1996/97		Sportivo Ben Hur (Rafaela)		Sportivo Ben Hur (Rafaela) 
		San Martín de Monte Comán (Mendoza)	San Martín de Monte Comán (Mendoza)
1997/98		Club Atlético Ñuñorco (Monteros)	Club Atlético Ñuñorco (Monteros) 
		Central Córdoba (Santiago del Estero)	Central Córdoba (Santiago del Estero)
1998/99		Racing (Córdoba)  			Racing (Córdoba)
		Huracán (Tres Arroyos) 			Huracán (Tres Arroyos)
							Tiro Federal (Rosario)
							Comisión de Actividades Infantiles (Comodoro Rivadavia)
							13 de Junio (Pirané)
1999/00		Chacras de Coria (Mendoza)		Chacras de Coria (Mendoza)
							Liniers (Bahía Blanca)
2000/01		Juventud Unida (San Luis)		Juventud Unida (San Luis)
		9 de Julio (Rafaela)			9 de Julio (Rafaela)
							Estudiantes (Río Cuarto)
2001/02		Independiente Villa Obrera (San Juan)	Independiente Villa Obrera (San Juan)
		Talleres de Perico (Jujuy)		Talleres de Perico (Jujuy)
2002/03		La Florida (Tucumán)			La Florida (Tucumán)
		Almirante Brown (Puerto Madryn)		Almirante Brown (Puerto Madryn)
							Unión (Sunchales)
							Gimnasia y Esgrima (Mendoza)
2003/04		Sportivo Desamparados (San Juan)	Sportivo Desamparados (San Juan)
		Atlético Candelaria (Misiones)		Atlético Candelaria (Misiones)
							Rosario Puerto Belgrano (Punta Alta)
2004/05		San Martín (Tucumán)			San Martín (Tucumán)
		Sportivo Patria (Formosa)		Sportivo Patria (Formosa)
							9 de Julio (Rafaela)		
							La Plata FC (La Plata)
							Racing (Olavarría)
							Juventud (Pergamino)
2005/06		Central Norte (Salta)			Central Norte (Salta)
		Deportivo Santamarina (Tandil)		Deportivo Santamarina (Tandil)
		Gimnasia y Esgrima (Mendoza)		Gimnasia y Esgrima (Mendoza)
							Alumni (Villa María)
							Rivadavia (Lincoln)
							Real Arroyo Seco (Arroyo Seco)
2006/07		Boca Unidos (Corrientes)		Boca Unidos (Corrientes)
		Cipolletti (Río Negro)			Cipolletti (Río Negro)
		Libertad (Sunchales) 			Libertad (Sunchales)
2007/08		Deportivo Maipú (Mendoza)		Deportivo Maipú (Mendoza)
		Patronato (Paraná)			Patronato (Paraná)
							Alvarado (Mar del Plata)
							Central Córdoba (Santiago del Estero)
2008/09		Atlético Unión (Mar del Plata)		Atlético Unión (Mar del Plata)
		Estudiantes (Río Cuarto)		Estudiantes (Río Cuarto)
							Sportivo Belgrano (San Francisco)
							Crucero del Norte (Posadas)
2009/10         Central Norte (Salta)			Central Norte (Salta)
		Douglas Haig (Pergamino)		Douglas Haig (Pergamino)
2010/11		Gimnasia y Tiro (Salta)			Gimnasia y Tiro (Salta)
		Racing (Olavarría)			Racing (Olavarría)
							Defensores de Belgrano (Villa Ramallo)
2011/12		Alvarado (Mar del Plata)		Alvarado (Mar del Plata)
		Guaraní Antonio Franco (Posadas)	Guaraní Antonio Franco (Posadas)
							San Jorge (Tucumán)
2012/13		CAI (Comodoro Rivadavia)		CAI (Comodoro Rivadavia)
		Chaco For Ever (Resistencia)		Chaco For Ever (Resistencia)			
		Estudiantes (San Luis)			Estudiantes (San Luis)
							Juventud Unida (Gualeguaychú)
2013/14		Deportivo Madryn (Puerto Madryn)        Deportivo Madryn (Puerto Madryn)
		Atlético Paraná (Entre Ríos)            Atlético Paraná (Entre Ríos)
		Gimnasia y Esgrima (Mendoza)            Gimnasia y Esgrima (Mendoza)
	 
 
 

About this document

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo  Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 5 Nov 2014

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2011/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.