Torneo Regional 1970

 

First Stage:

First leg:
 
[Jun 28]
Racing (Trelew)		     2-1     Conferpet (Chubut) 
Sol de Mayo (Viedma)	     0-0     All Boys (La Pampa)
Lipton (Corrientes)          0-1     Mitre (Misiones)
Estudiantes (San Luis)       2-4     Tesorieri (La Rioja) 
 
Second leg:
 
[Jul 5]
Conferpet (Chubut)  	     0-2     Racing (Trelew)
All Boys (La Pampa)  	     3-1     Sol de Mayo (Viedma)
Mitre (Misiones)             3-2     Lipton (Corrientes)
Tesorieri (La Rioja)         1-1     Estudiantes (San Luis)
 
 

Second Stage:

First leg:
 
[Jul 12]
Mitre (Misiones) 	     0-0     Patronato (Entre Ríos)
Sportivo Patria (Formosa)    1-1     Central Norte Argentino (Chaco)
Juventud Antoniana (Salta)   2-0     Sarmiento (Catamarca)
Gimnasia y Esgrima (Jujuy)   2-2     Central Córdoba (Santiago del Estero)
All Boys (La Pampa)	     2-0     Racing (Trelew)
Tesorieri (La Rioja)         5-1     Independiente (Neuquén) 
 
Second leg:
 
[Jul 19]
Patronato (Entre Ríos)    [3]2-2[2]  Mitre (Misiones)
Central Norte (Chaco)    *[3]1-1[3]  Sportivo Patria (Formosa)
* Central Norte Argentino (Chaco) qualified by toss of coin.
Sarmiento (Catamarca)        2-2     Juventud Antoniana (Salta)
Central Córdoba (Sgo.)    [2]0-0[3]  Gimnasia y Esgrima (Jujuy)
Racing (Trelew)   	     0-3     All Boys (La Pampa)
Independiente (Neuquén)      3-1     Tesorieri (La Rioja)
 
 

Third  Stage:

First leg:
 
[Jul 26]
Patronato (Entre Ríos)       2-2     Central Norte Argentino (Chaco)
Juventud Antoniana (Salta)   0-0     Gimnasia y Esgrima (Jujuy)
All Boys (La Pampa)          2-2     Rosario Puerto Belgrano (Punta Alta)
San Martín (San Juan)        4-1     Tesorieri (La Rioja)
 
 
Second leg:
 
[Aug 2]
Central Norte (Chaco)        1-2      Patronato (Entre Ríos)   		[at Chaco For Ever]
  [60' Zarza; 21' Enrique, 44' Orlando]
Gimnasia y Esgrima (Jujuy)   2-1      Juventud Antoniana (Salta)
  [7' Quevedo, 89' Taritolay; 44' Gómez]
Rosario Puerto Belgrano   [0]1-1[3]   All Boys (La Pampa)
  [34' Barú; 52' Rechimont]
  [PK: Ortiz [RPB] 2; Rechimont [AB] 3]
Tesorieri (La Rioja)         0-1      San Martín (San Juan)
  [10' Cardozo]
 
 

Final Stage:

First leg:
 
[Aug 9]
Patronato (Entre Ríos)       1-1      Gimnasia y Esgrima (Jujuy)
  [51' Escalada; 35' Siacca]
All Boys (La Pampa)          1-1      San Martín (San Juan)
  [60' Zavala; 76' Muñoz]
 
 
Second leg:
   
[Aug 16]
Gimnasia y Esgrima (Jujuy)   3-1      Patronato (Entre Ríos)
  [25' Siacca, 27' Quevedo, 51' Rojas; 28' Escalada]
San Martín (San Juan)     [1]1-1[0]   All Boys (La Pampa)
  [4' Blanco o/g; 36' Rincón]
  [PK: Cardozo [SM] 1; Rechimont [AB] 0]
       

 

Others classified in direct form:

Zone  Mendoza

First leg:
 
San Martín (Mendoza)	     0-0      Gimnasia y Esgrima (Mendoza)
 
Second leg:
 
Gimnasia y Esgrima (Mendoza) 1-0      San Martín (Mendoza) 
 

Zone  Córdoba

First leg:
 
[Aug 2]
Belgrano (Córdoba)	     0-2      Talleres (Córdoba)
 
Second leg:
 
[Aug 9]
Talleres (Córdoba)	     1-0      Belgrano (Córdoba) 		[Suspended in 73']
  [70' Del Río]
 
 
 
 
QUALIFIED TO NACIONAL 1970
 
 
Clubs classified due to their respective regional leagues performance:
 
San Martín (Tucumán)       
Kimberley (Mar del Plata)  
 
 
Clubs classified due to Regional tournament:
 
Talleres (Córdoba)
Gimnasia y Esgrima (Mendoza) 
Gimnasia y Esgrima (Jujuy)
San Martín (San Juan)
 
 
 

list of interior champions.

1969 (interior).

1971 (interior).

list of champions.

list of final tables.

all-time tables.

list of 2nd level champions.

divisional movements.

topscorers.


About this document

Source:  Newspaper: La Nación.

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo  Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 21 Jul 2011

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2005/11
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.